Wzmocnienie pozycji młodzieży w Europie: zatrudnienie i odbudowa społeczna po pandemii
13.12.2021
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000077/2021
do Rady
Art. 136 Regulaminu
Dragoş Pîslaru, Maria Walsh, Alicia Homs Ginel, Elena Lizzi, Kim Van Sparrentak, Elżbieta Rafalska, Leila Chaibi
w imieniu Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych
Pandemia COVID‑19 druzgocąco wpływa na zatrudnienie i status społeczny młodych ludzi w UE, w związku z czym potrzebne są natychmiastowe działania, aby zabezpieczyć i polepszyć ich przyszłość i dobrostan. Przewodnicząca Ursula von der Leyen ogłosiła rok 2022 Europejskim Rokiem Młodzieży – ma to być rok na refleksję i rzeczywistą poprawę perspektyw i praw młodych ludzi w UE w drodze odbudowy gospodarczej, odbudowy zatrudnienia i odbudowy społecznej po pandemii.
- 1.W jaki sposób Rada planuje pomóc młodym ludziom w uzyskiwaniu godziwego i uczciwego wynagrodzenia za pracę, staże i praktyki zawodowe, a jednocześnie zapewnić dostęp do świadczeń socjalnych za pośrednictwem takich programów jak wzmocniona gwarancja dla młodzieży i program Aim, Learn, Master, Achieve (ALMA)?
- 2.W jaki sposób Rada planuje wspierać włączenie filaru dotyczącego młodzieży do Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w drodze finansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus i inwestycji krajowych? W jaki sposób będzie to monitorowane?
- 3.Jakie są ambicje Rady, jeśli chodzi o poprawę sytuacji w zakresie zatrudnienia, sytuacji społecznej i stanu zdrowia psychicznego młodych ludzi, i jakie konkretne działania Rada podejmuje? W jaki sposób działania te odpowiedzą na szczególne potrzeby grup młodych ludzi znajdujących się w trudniejszej sytuacji?
- 4.W jaki sposób państwa członkowskie planują zaktualizować wzmocnione systemy gwarancji dla młodzieży?
- 5.W jaki sposób Rada zapewni równe traktowanie młodych ludzi na rynku pracy pod względem warunków pracy, w tym wynagrodzeń?
Przedłożone: 13.12.2021
Termin ważności: 14.3.2022