Růst cen energií a manipulace na trhu s plynem
3.3.2022
Otázka k ústnímu zodpovězení O-000007/2022
Komisi
článek 136 jednacího řádu
Cristian-Silviu Buşoi
za Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku
Ceny zemního plynu dosáhly vrcholu v prosinci 2021, kdy byly čtyřiapůlkrát vyšší než v lednu 2021. Tento významný nárůst byl způsoben celosvětovou dynamikou nabídky a poptávky, přičemž jej umocnila pandemie a geopolitické napětí. Ke zvýšení cen dále přispělo to, že se do Evropy dovezlo méně zemního plynu, než se očekávalo, zejména z Ruska. To vedlo k tomu, že zásoby zemního plynu klesly na podprůměrnou úroveň, vzrostly ceny energií a v celé EU se zvýšila míra inflace.
Nyní, kdy se hospodářství začíná zotavovat z pandemie, musí EU a její členské státy nalézt strukturální řešení na ochranu a podporu svých domácností, výrobních odvětví a podniků, zejména pak malých a středních podniků a mikropodniků. Za tímto účelem je třeba přijmout opatření, která budou řešit problém značné expozice EU mezinárodním trhům s plynem, sníží její zranitelnost vůči některým dodavatelům a současně budou bránit pokusům manipulovat s trhem a provádět spekulace.
- 1.Jaké závěry dosud přineslo šetření Komise ohledně možného protisoutěžního chování na trhu s plynem a kdy budou závěry zveřejněny?
- 2.Bylo provedeno posouzení účinnosti článku 11 směrnice 2009/73/ES a rozhodnutí ve věci AT.39816 na snížení rizik pro bezpečnost dodávek energie v členských státech?
- 3.Je EU z důvodu stávajících nízkých zásob zemního plynu v krátkodobém horizontu více vystavena vnějším tlakům? Byly stanoveny konkrétní minimální hodnoty zásob?
- 4.Jaké strukturální změny lze na trhu na úrovni EU provést, aby členské státy mohly v budoucnu chránit spotřebitele před kolísáním cen na mezinárodním trhu s plynem?
- 5.Jaká konkrétní opatření přijme Komise, aby lépe informovala občany EU o příčinách dramatického nárůstu cen energií, s nímž se potýkají?
Předložení: 3.3.2022
Platná do: 4.6.2022