Глобален подход към научните изследвания и иновациите: Стратегия на Европа за международното сътрудничество в един променящ се свят
Въпрос с искане за устен отговор O-000013/2022
до Комисията
Член 136 от Правилника за дейността
Кристиан Силвиу Бушой
от името на комисията по промишленост, изследвания и енергетика
Комисията прие своето съобщение относно глобален подход към научните изследвания и иновациите на 18 май 2021 г. Предложената стратегия има за цел да насърчи правила, основани на многостранна, реципрочна откритост и основни ценности с трети държави, за да се предоставят иновативни решения за екологични, цифрови, здравни и иновационни предизвикателства. От съществено значение е тези партньорства да се основават на еднакви условия на конкуренция и зачитане на академичната свобода, като същевременно са в съответствие с правата на човека и международното право.
Предвид гореизложеното призоваваме Комисията да отговори на следните въпроси:
- 1.Счита ли Комисията, че академичната свобода и институционалната автономия са под натиск, както в рамките на ЕС, така и в световен мащаб?
- 2.Съгласна ли е Комисията, че академичната свобода и институционалната автономия трябва да бъдат напълно зачитани, за да може ЕС да защитава тези принципи по достоен начин в световен мащаб? Ще отправи ли Комисията предложение за правна защита на академичната свобода в ЕС?
- 3.Как Комисията ще разгледа академичната свобода в новите споразумения за асоцииране и ще насърчи зачитането на академичната свобода в държавите, които вече са асоциирани с „Хоризонт Европа“?
- 4.Съгласна ли е Комисията, че трябва да се проучат варианти за създаване на Европейска програма за стипендии за изследователи, изложени на риск?
- 5.Как Комисията ще осигури реципрочност и еднакви условия на конкуренция за ускоряване на устойчивото и приобщаващо развитие и прехода към издръжливи общества и икономики, основани на знанието, включително в държавите с ниски и средни доходи?
Внесен: 28.3.2022
Краен срок: 29.6.2022