Globální přístup k výzkumu a inovacím Evropská strategie pro mezinárodní spolupráci v měnícím se světě
28.3.2022
Otázka k ústnímu zodpovězení O-000013/2022
Komisi
článek 136 jednacího řádu
Cristian-Silviu Buşoi
za Výbor pro průmysl, výzkum a energetiku
Dne 18. května 2021 Komise přijala sdělení o globálním přístupu k výzkumu a inovacím. Cílem navržené strategie je prosazovat pravidla, která vychází z multilateralismu, vzájemné otevřenosti a základních hodnotách ve vztahu k třetím zemím s cílem nabízet inovativní řešení výzev v oblasti digitální agendy, zdraví a inovací. Je nezbytné, aby tato partnerství byla založena na rovných podmínkách a respektování akademické svobody a aby byla v souladu s lidskými právy a mezinárodním právem.
S ohledem na výše uvedené skutečnosti prosíme Komisi o zodpovězení následujících otázek:
- 1.Uvědomuje si Komise, že akademická svoboda a institucionální autonomie jsou pod tlakem, a to jak v rámci EU, tak celosvětově?
- 2.Souhlasí Komise s tím, že je třeba plně respektovat akademickou svobodu a institucionální autonomii, aby pak EU mohla tyto principy věrohodně prosazovat ve světě? Vydá Komise návrh na právní ochranu akademické svobody v EU?
- 3.Jak bude Komise řešit problematiku akademické svobody v nových dohodách o přidružení a jak bude prosazovat respekt k akademické svobodě v zemích, které už jsou přidruženy k programu Horizont Evropy?
- 4.Souhlasí Komise s tím, že by se měla zvážit možnost vytvoření evropského stipendijního programu pro ohrožené výzkumné pracovníky?
- 5.Jakým způsobem hodlá Komise zajistit vzájemnost a rovné podmínky, aby v zemích s nízkými a středními příjmy urychlila udržitelný a inkluzivní rozvoj a přechod na odolné a znalostní společnosti a ekonomiky?
Předložení: 28.3.2022
Platná do: 29.6.2022