a kutatással és innovációval kapcsolatos globális megközelítés Európa nemzetközi együttműködésre irányuló stratégiája egy változó világban
28.3.2022
Szóbeli választ igénylő kérdés O-000013/2022
a Bizottság számára
az eljárási szabályzat 136. cikke
Cristian-Silviu Buşoi
az Ipari, Kutatási és Energiaügyi Bizottság nevében
A Bizottság 2021. május 18-án fogadta el a kutatás és az innováció globális megközelítéséről szóló közleményét. A javasolt stratégia célja, hogy a harmadik országokkal fenntartott kapcsolatokban előmozdítsa a multilateralizmuson, a kölcsönös nyitottságon és az alapvető értékeken alapuló szabályokat annak érdekében, hogy innovatív megoldásokat kínáljon a zöld, digitális, egészségügyi és innovációs kihívásokra. Alapvető fontosságú, hogy ezek a partnerségek az egyenlő versenyfeltételeken és a tudományos élet szabadságának tiszteletben tartásán alapuljanak, ugyanakkor megfeleljenek az emberi jogoknak és a nemzetközi jognak.
A fentiek fényében arra kérjük a Bizottságot, hogy válaszoljon a következő kérdésekre:
- 1.Elismeri-e a Bizottság, hogy a tudományos élet szabadsága és az intézményi autonómia nyomás alatt áll mind az EU-n belül, mind globális szinten?
- 2.Egyetért-e a Bizottság azzal, hogy a tudományos élet szabadságát és az intézményi autonómiát teljes mértékben tiszteletben kell tartani ahhoz, hogy az EU hitelesen képviselhesse ezeket az elveket világszerte? Tervez-e javaslatot előterjeszteni a Bizottság a tudományos élet szabadságának jogi védelmére az EU-ban?
- 3.Hogyan kíván a Bizottság foglalkozni a tudományos élet szabadságával az új társulási megállapodásokban, és hogyan fogja előmozdítani a tudományos élet szabadságának tiszteletben tartását a Horizont Európához már társult országokban?
- 4.Egyetért-e a Bizottság azzal, hogy meg kellene vizsgálni egy európai ösztöndíjprogram létrehozásának lehetőségeit a veszélyeztetett kutatók számára?
- 5.Hogyan fogja biztosítani a Bizottság a kölcsönösséget és az egyenlő versenyfeltételeket a fenntartható és inkluzív fejlődés, valamint a reziliens, tudásalapú társadalmak és gazdaságok felé való átmenet felgyorsítása érdekében az alacsony és közepes jövedelmű országokban?
Előterjesztve: 28.3.2022
Határidő: 29.6.2022