globālā pieeja pētniecībai un inovācijai — Eiropas starptautiskās sadarbības stratēģija mainīgā pasaulē
28.3.2022
Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000013/2022
Komisijai
Reglamenta 136. pants
Cristian-Silviu Buşoi
Rūpniecības, pētniecības un enerģētikas komitejas vārdā
Komisija 2021. gada 18. maijā pieņēma paziņojumu par globālo pieeju pētniecībai un inovācijai. Ierosinātās stratēģijas mērķis ir sadarbībā ar trešām valstīm veicināt noteikumus, kuru pamatā ir multilaterālisms, savstarpēja atvērtība un pamatvērtības, lai nodrošinātu inovatīvus risinājumus zaļās, digitālās, veselības un inovācijas jomas problēmām. Ir būtiski, lai šīs partnerības balstītos uz vienlīdzīgiem konkurences apstākļiem un akadēmiskās brīvības ievērošanu, vienlaikus ievērojot cilvēktiesības un starptautiskās tiesības.
Ņemot vērā iepriekš minēto, aicinām Komisiju atbildēt uz šādiem jautājumiem.
- 1.Vai Komisija atzīst, ka akadēmiskā brīvība un institucionālā autonomija ir pakļauta spiedienam gan Eiropas Savienībā, gan visā pasaulē?
- 2.Vai Komisija piekrīt, ka ir pilnībā jāievēro akadēmiskā brīvība un institucionālā autonomija, lai ES varētu ticami aizstāvēt šos principus visā pasaulē? Vai Komisija nāks klajā ar priekšlikumu par akadēmiskās brīvības tiesisko aizsardzību Eiropas Savienībā?
- 3.Kā Komisija risinās akadēmiskās brīvības jautājumu jaunajos asociācijas nolīgumos un veicinās akadēmiskās brīvības ievērošanu valstīs, kas jau pašlaik ir asociētas ar pamatprogrammu “Apvārsnis Eiropa”?
- 4.Vai Komisija piekrīt, ka būtu jāizpēta iespējas izveidot apdraudētiem pētniekiem paredzētu Eiropas stipendiju programmu?
- 5.Kā Komisija nodrošinās savstarpīgumu un vienlīdzīgus konkurences apstākļus, lai paātrinātu ilgtspējīgu un iekļaujošu attīstību un pāreju uz noturīgu, uz zināšanām balstītu sabiedrību un ekonomiku valstīs ar zemiem un vidējiem ienākumiem?
Iesniegšanas datums: 28.3.2022
Termiņš: 29.6.2022