Globalne podejście do badań i innowacji: strategia Europy na rzecz współpracy międzynarodowej w zmieniającym się świecie
28.3.2022
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000013/2022
do Komisji
Art. 136 Regulaminu
Cristian-Silviu Buşoi
w imieniu Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii
18 maja 2021 r. Komisja przyjęła komunikat w sprawie globalnego podejścia do badań naukowych i innowacji. Proponowana strategia ma promować zasady bazujące na multilateralizmie, wzajemnej otwartości i podstawowych wartościach w stosunkach z państwami trzecimi, aby zapewnić innowacyjne rozwiązania problemów ekologicznych, cyfrowych, zdrowotnych i związanych z innowacyjnością. Niezwykle ważne jest, by podstawą tych partnerstw były równe warunki działania i poszanowanie wolności akademickiej, a jednocześnie by były one zgodne z prawami człowieka i prawem międzynarodowym.
W związku z powyższym prosimy Komisję o odpowiedź na następujące pytania:
- 1.Czy Komisja uznaje, że wolność akademicka i autonomia instytucjonalna znajdują się pod presją zarówno w UE, jak i na świecie?
- 2.Czy Komisja zgadza się, że należy w pełni przestrzegać wolności akademickiej i autonomii instytucjonalnej, aby UE mogła wiarygodnie propagować te zasady na całym świecie? Czy Komisja przedstawi wniosek dotyczący prawnej ochrony wolności akademickiej w UE?
- 3.Jak Komisja zajmie się kwestią wolności akademickiej w nowych układach o stowarzyszeniu i jak zamierza promować poszanowanie tej wolności w krajach już stowarzyszonych w ramach programu „Horyzont Europa”?
- 4.Czy Komisja zgadza się, że należy sprawdzić możliwości stworzenia europejskiego programu stypendialnego dla zagrożonych naukowców?
- 5.Jak Komisja zapewni wzajemność i równe warunki działania, by przyspieszyć zrównoważony rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu oraz przejście na odporne i oparte na wiedzy społeczeństwa oraz gospodarki w krajach o niskim i średnim dochodzie?
Przedłożone: 28.3.2022
Termin ważności: 29.6.2022