Vplyv vojny proti Ukrajine na ženy
25.4.2022
Otázka na ústne zodpovedanie O-000015/2022
Komisii
článok 136 rokovacieho poriadku
Robert Biedroń
v mene Výboru pre práva žien a rodovú rovnosť
Od začiatku ruskej agresie proti Ukrajine, ktorá sa začala 24. februára 2022, muselo z krajiny utiecť veľké množstvo ľudí. Odhaduje sa, že 90 % utečencov tvoria ženy a deti. Približne 2,8 milióna ľudí ušlo do Poľska, približne 763 000 ľudí ušlo do Rumunska, 476 000 ľudí do Maďarska a 346 000 ľudí na Slovensko. Značná časť utečencov tiež cestuje ďalej do ďalších členských štátov.
Členské štáty, ich občania a občianska spoločnosť zareagovali na prichádzajúcich utečencov z Ukrajiny bezprecedentnými prejavmi solidarity. Rada Európskej únie po prvýkrát aktivovala smernicu o dočasnej ochrane. Napriek tomu sa však objavuje čoraz viac neoficiálnych správ od obetí a takisto správ spravodajských služieb o sexuálnom násilí v rámci konfliktu – o tom, že ruská armáda využíva znásilňovanie, sexuálne obťažovanie, mučenie, masové popravy a genocídu ako zbrane proti civilnému obyvateľstvu na Ukrajine. Objavili sa aj dôležité neoficiálne správy o rizikách obchodovania s ľuďmi, ktoré zahŕňa utečencov, a najmä ženy a deti bez sprievodu, ktoré padli do rúk obchodníkov s ľuďmi alebo boli vyhlásené za nezvestné. Existujú aj správy o ženách, ktoré sa stali obeťami znásilnenia, ktorým sa podarilo ujsť do Poľska a ktorým bolo odopreté právo na bezpečné a legálne umelé prerušenie tehotenstva.
Vzhľadom na uvedené:
- 1.Aké konkrétne stratégie v oblasti predchádzania obchodovaniu s ľuďmi a boja proti nemu vykonáva v tejto súvislosti EÚ?
- 2.Akú úlohu zohráva Komisia pri poskytovaní podpory na účely koordinácie služieb zdravotnej starostlivosti pri príchode utečencov do EÚ, ktorými sa zabezpečí prístup žien k celej škále služieb v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia vrátane núdzovej antikoncepcie, antikoncepcie, starostlivosti v prípade legálneho a bezpečného umelého prerušenia tehotenstva, predpôrodnej starostlivosti a kvalifikovanej asistencie pri pôrode?
- 3.Akú úlohu plní EÚ pri zhromažďovaní dôkazov o spáchaných vojnových zverstvách, a najmä pri vyšetrovaní vojnových zločinov vrátane znásilňovania?
- 4.Aké strednodobé plány má EÚ na zvládnutie situácie utečeniek?
Predložené: 25.4.2022
Termín na zodpovedanie: 26.7.2022