Novi trgovinski instrument za zabranu proizvoda nastalih prisilnim radom
19.5.2022
Pitanje za usmeni odgovor O-000018/2022
upućeno Komisiji
Članak 136. Poslovnika
Bernd Lange
u ime Odbora za međunarodnu trgovinu
Postupak : 2022/2611(RSP)
Faze dokumenta na plenarnoj sjednici
Odabrani dokument :
O-000018/2022
Podneseni tekstovi :
O-000018/2022 (B9-0015/2022)
Rasprave :
Glasovanja :
Doneseni tekstovi :
- 1.Može li Komisija pojasniti nedavno najavljeni zakonodavni instrument za zabranu proizvoda nastalih prisilnim radom i njegovu pravnu osnovu te dati definiciju prisilnog rada?
- 2.Koji će povjerenici voditi projekt i koje su glavne uprave uključene u projekt te hoće li se provesti javno savjetovanje i/ili procjena učinka?
- 3.Koje je planirano područje primjene instrumenta?
- 4.Kako će Komisija pomoći malim i srednjim poduzećima u provedbi instrumenta?
- 5.Kako će se boriti protiv izbjegavanja mjera kako bi se osiguralo da se roba ne preusmjeri u zemlje koje nisu članice EU-a nakon što se utvrdi prisilni rad u lancu opskrbe?
- 6.Koje je pouke izvukla iz drugih sličnih sustava (posebno sustava SAD-a i Kanade) koji se mogu primijeniti na osmišljavanje instrumenta i kako će se interoperabilnost s njima uzeti u obzir pri osmišljavanju?
- 7.Hoće li se tim instrumentom od poduzeća zahtijevati da prije ukidanja uvoznih ograničenja osiguraju odštetu za pogođene radnike i zajednice te kako će se to učiniti?
- 8.Kako će osigurati usklađenost s drugim instrumentima (npr. o korporativnoj održivosti i dužnoj pažnji)?
- 9.Koje mogućnosti provedbe razmatra? Kako će sustav EU-a osigurati dovoljnu transparentnost za poduzeća i civilno društvo u pogledu provedbe?
- 10.Kako će osigurati dodjelu dostatnih sredstava kako bi se osigurala učinkovita provedba?
- 11.Tko će biti odgovoran za istrage i kako će se osigurati koordinacija među državama članicama? Razmatra li Komisija osnivanje tijela EU-a koje bi olakšalo istragu i koordiniralo doprinos tijela koja djeluju u različitim sektorima diljem EU-a?
- 12.Tko smije predočiti dokaze o prisilnom radu kako bi zatražio pokretanje istrage i hoće li biti moguće podnijeti anonimne pritužbe?
- 13.Može li Komisija potvrditi da se analiza rizika neće temeljiti na revizijama ili certificiranju?
- 14.Što će se dogoditi s proizvodima koje je u EU-u već distribuirao proizvođač za koji je kasnije utvrđeno da koristi prisilni rad i tko će za to snositi odgovornost?
- 15.Kako će Komisija osigurati sljedivost proizvoda proizvedenih ili prevezenih prisilnim radom (od vađenja sirovina do proizvodnje konačnog proizvoda)? Razmatraju li se inicijative kao što su digitalni sustavi sljedivosti?
- 16.Hoće li u slučajevima prisilnog rada koji je nametnula država uvesti kontrole uvoza na regionalnoj razini ili na razini zemlje kako bi se osiguralo da je njihov učinak sustavan?
Podneseno: 19.5.2022
Rok za odgovor: 20.8.2022
Posljednje ažuriranje: 23. svibnja 2022.