Подходящ минимален доход за гарантиране на активно приобщаване
30.11.2022
Въпрос с искане за устен отговор O-000051/2022
до Комисията
Член 136 от Правилника за дейността
Драгош Пъслару, Кшищоф Хетман, Естреля Дура Ферандис, Луция Дюриш Николсонова, Сара Матийо, Джузепе Милацо, Йозлем Демирел
от името на комисията по заетост и социални въпроси
Достойният живот е човешко право. През 2021 г. 95,4 милиона души в ЕС, което представлява 21,7% от населението на ЕС[1], са били изложени на риск от бедност и социално изключване.
Пандемията от COVID-19 и нарастващите разходи за живот рискуват допълнително да изострят тежкото положение на лицата и домакинствата в несигурно социално-икономическо положение.
Схемите за минимален доход (СМД) служат като мрежа за социална сигурност, гарантираща минимален жизнен стандарт и право на достойнство на всички етапи от живота. За хората, които не разполагат с достатъчно средства и достойни и стабилни работни места, достъпът до адекватен минимален доход играе съществена роля за намаляване на бедността, социалното изключване и неравенствата. Тези схеми следва да бъдат съчетани със стимули и мерки, позволяващи активизиране на пазара на труда за хората, които са в състояние да работят.
Комисията по заетост и социални въпроси би желала да попита Комисията:
- 1.Как възнамерява Комисията да гарантира, че държавите членки постепенно увеличават своите схеми за минимален доход поне до националния праг на изложеност на риск от изпадане в бедност или социално изключване, като същевременно предоставят стимули и дават възможност за (повторно) интегриране на лицата, които могат да работят на пазара на труда?
- 2.По какъв начин Комисията ще наблюдава изпълнението на тази препоръка и нейния принос за постигането на целите за 2030 г., по-специално намаляването на броя на хората, изложени на риск от бедност и социално изключване, с поне 15 милиона, включително 5 милиона деца, особено като се има предвид, че прегледът на препоръката на Съвета относно минималния доход се очаква едва през 2032 г.? Какви други мерки обмисля, ако тези цели не бъдат постигнати? По какъв начин тя ще наблюдава ефективното интегриране на минималния доход със стоки и услуги за подкрепа и мерките за активизиране на пазара на труда в държавите членки?
- 3.По какъв начин Комисията ще помогне на държавите членки да се справят с проблема с неизползването и да подобрят достъпността на своите схеми за минимален доход? Какви действия възнамерява да предприеме, за да насърчи и гарантира недискриминацията в контекста на схемите за минимален доход?
- 4.По какъв начин ще приобщи социалните партньори на европейско равнище в изпълнението и мониторинга на препоръката на Съвета?
Внесен: 30.11.2022
Краен срок: 1.3.2023
- [1] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Living_conditions_in_Europe_-_poverty_and_social_exclusion#:~:text=In%202021%2C%2095.4%20million%20people,21.7%20%25%20of%20the%20EU%20population.