Tinkamo dydžio minimalios pajamos aktyviai įtraukčiai užtikrinti
30.11.2022
Klausimas, į kurį atsakoma žodžiu, O-000051/2022
Komisijai
Darbo tvarkos taisyklių 136 straipsnis
Dragoş Pîslaru, Krzysztof Hetman, Estrella Durá Ferrandis, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Sara Matthieu, Giuseppe Milazzo, Özlem Demirel
Užimtumo ir socialinių reikalų komiteto vardu
Orus gyvenimas yra žmogaus teisė. 2021 m. 95,4 mln. žmonių ES, t. y. 21,7 proc. visų ES gyventojų[1], grėsė skurdas ir socialinė atskirtis.
COVID-19 pandemija ir didėjančios pragyvenimo išlaidos gali dar labiau pabloginti sunkią asmenų ir namų ūkių, atsidūrusių nesaugioje socialinėje ir ekonominėje padėtyje, situaciją.
Minimalių pajamų sistemos veikia kaip socialinės apsaugos sistema, užtikrinanti minimalų gyvenimo lygį ir teisę į orumą visais gyvenimo etapais. Pakankamų išteklių ir deramo stabilaus darbo neturintiems asmenims galimybė gauti tinkamo dydžio minimalias pajamas yra labai svarbi mažinant skurdą, socialinę atskirtį ir nelygybę. Tokios sistemos turėtų būti derinamos su paskatomis ir priemonėmis, kuriomis sudaromos sąlygos dirbti į darbo rinką įsitraukti galintiems žmonėms.
Užimtumo ir socialinių reikalų komitetas norėtų paklausti Komisijos:
- 1.Kaip ji ketina užtikrinti, kad valstybės narės palaipsniui plėstų savo minimalių pajamų sistemą bent iki nacionalinės asmenų, kuriems gresia skurdas ar socialinė atskirtis, ribos, kartu suteikdamos paskatų ir įgalinančių priemonių tiems, kurie gali (re)integruoti(-s) į darbo rinką?
- 2.Kaip ji stebės šios rekomendacijos įgyvendinimą ir jos indėlį siekiant 2030 m. tikslų, visų pirma, sumažinti žmonių, kuriems gresia skurdas ir socialinė atskirtis, skaičių bent 15 mln., įskaitant 5 mln. vaikų, ypač atsižvelgiant į tai, jog nesitikima, kad iki 2032 m. bus įvertinta Tarybos rekomendacija dėl minimalių pajamų? Kokių kitų priemonių ji mano imtis, je šie tikslai būtų nepasiekti? Kaip ji stebės veiksmingą minimalių pajamų integravimą teikiant įgalinančias prekes ir paslaugas ir imantis darbo aktyvumo skatinimo priemonių valstybėse narėse?
- 3.Kaip ji padės valstybėms narėms spręsti lėšų nepanaudojimo problemą ir pagerinti savo minimalių pajamų sistemos prieinamumą? Kokių veiksmų ji ketina imtis siekdama skatinti ir užtikrinti nediskriminavimą minimalių pajamų sistemos srityje?
- 4.Kaip ji į Tarybos rekomendacijos įgyvendinimą ir stebėseną įtrauks socialinius partnerius Europos Sąjungos lygmeniu?
Pateikta: 30.11.2022
Atsakyti iki: 1.3.2023
- [1] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Living_conditions_in_Europe_-_poverty_and_social_exclusion#:~:text=In%202021%2C%2095.4%20million%20people,21.7%20%25%20of%20the%20EU%20population