Priorytety UE na 67. sesję Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet
20.1.2023
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000004/2023
do Rady
Art. 136 Regulaminu
Robert Biedroń
w imieniu Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia
W marcu 2023 r. delegacja parlamentarnej Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia weźmie udział w 67. sesji Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet (UN CSW67). UN CSW67 skupi się na innowacjach i zmianach technologicznych oraz edukacji w erze cyfrowej na rzecz osiągnięcia równości płci i wzmocnienia pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt.
Nadal utrzymuje się zróżnicowanie sytuacji kobiet i mężczyzn pod względem dostępu do technologii cyfrowych i umiejętności cyfrowych, przy czym kobiety pozostają zmarginalizowane w odniesieniu do technologii cyfrowych. Pogłębiające się nierówności między płciami w zakresie dostępu do łączności, edukacji i umiejętności cyfrowych, a także dostępu do technologii, uniemożliwiają kobietom niezależność ekonomiczną, przedsiębiorczość i upodmiotowienie. Kiedy jednak kobiety i dziewczęta mają dostęp do internetu, narażone są na przemoc w internecie i doświadczają różnych form cybernękania. W związku z tym:
- 1.Czy Rada może przedstawić szczegóły dotyczące głównych punktów stanowiska Unii Europejskiej na UN CSW67, oraz na temat sposobu, w jaki zostaną w nich uwzględnione priorytety Parlamentu? Czy Rada udzieli Parlamentowi dostępu do dokumentu przedstawiającego stanowisko UE w sprawie przygotowań do 67. sesji? W jaki sposób Rada zapewni zdecydowane i skoordynowane podejście UE oraz ambitne i zdecydowane zobowiązania, w tym konkretne środki, w celu promowania rzeczywistych postępów na drodze do równouprawnienia płci? W jaki sposób możemy dostosować naszą politykę w celu poprawy powszechnego dostępu do nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM)?
- 2.Co można zrobić, aby przyspieszyć realizację podjętych już zobowiązań międzynarodowych i jakie nowe środki są planowane w celu przeciwdziałania skutkom marginalizacji cyfrowej i ich nieproporcjonalnemu wpływowi na kobiety i dziewczęta, z uwzględnieniem wszelkich form dyskryminacji i ze szczególnym uwzględnieniem przemocy ze względu na płeć, w tym przemocy w internecie? Jakie konkretne działania w ramach odpowiednich przyszłych strategii i procesów politycznych UE, w tym polityki budżetowej i gromadzenia odpowiednich danych z podziałem na płeć, są planowane? A w szczególności jakie kroki zostaną podjęte, by uwzględnić perspektywę płci we wszystkich odpowiednich strategiach politycznych i programach UE?
Przedłożone: 20.1.2023
Termin ważności: 21.4.2023