Bezczynność Komisji Europejskiej w kontekście obowiązku lojalnej współpracy
Pytanie wymagające odpowiedzi ustnej O-000013/2023
do Komisji
Art. 136 Regulaminu
Jeroen Lenaers
w imieniu Komisja śledcza ds. zbadania stosowania oprogramowania Pegasus i równoważnego oprogramowania szpiegowskiego służącego inwigilacji
14 lipca 2022 r., w ramach misji informacyjnej, komisja PEGA przesłała państwom członkowskim kwestionariusz. Zawierał on pytania o stosowanie oprogramowania szpiegowskiego, regulujące je prawodawstwo oraz wprowadzenie zezwoleń ex antei nadzoru ex post. Podobny kwestionariusz przesłano też Komisji Europejskiej.
12 października 2022 r. prezydencja czeska przesłała wspólną odpowiedź, która nie zawierała żadnej z żądanych informacji, a tylko zapewnienia, że państwa członkowskie spełnią obowiązek lojalnej współpracy.
Komisja PEGA otrzymała również indywidualne odpowiedzi przesłane przez niektóre państwa członkowskie i za pośrednictwem organów parlamentarnych. Holandia, Czechy, Dania, Włochy i Malta w ogóle nie odpowiedziały. Nadzór Parlamentu nad wdrażaniem prawa Unii na podstawie art. 226 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i analogiczny nadzór sprawowany przez Komisję na podstawie art. 17 Traktatu o Unii Europejskiej wzajemnie się uzupełniają. Komisja Europejska ma obowiązek podejmować działania w związku z naruszeniami traktatów. Dlatego Parlament – który uważa, że obowiązek lojalnej współpracy nie jest spełniony – chciałby się dowiedzieć:
- 1.Jakie działania podjęła lub podejmie Komisja w reakcji na to naruszenie obowiązku lojalnej współpracy przez państwa członkowskie?
- 2.Czy Komisja wszczęła procedury w związku z tym naruszeniem, a jeśli nie – kiedy zamierza to uczynić?
- 3.Czy Komisja może wyjaśnić, jakie działania podjęła, aby spełnić własny obowiązek lojalnej współpracy z komisją PEGA?
Przedłożone: 6.3.2023
Termin ważności: 7.6.2023