Jaunākās ES veiktās revīzijas, kurās konstatēts, ka ES tiek ievesta Urugvajas un Argentīnas izcelsmes gaļa, kas iegūta no zirgiem, par kuriem sniegtas neuzticamas apliecinātas deklarācijas un par kuriem nav zināms, kādas zāles tiem ievadītas
28.11.2023
Jautājums, uz kuru jāatbild mutiski O-000054/2023
Komisijai
Reglamenta 136. pants
Anja Hazekamp, Clare Daly, Mick Wallace, Stelios Kouloglou
The Left grupas vārdā
Jadwiga Wiśniewska (ECR), Malte Gallée (Verts/ALE), Martin Buschmann (NI), Sylwia Spurek (Verts/ALE), Róża Thun und Hohenstein (Renew), Pascal Durand (S&D), Francisco Guerreiro (Verts/ALE), David Cormand (Verts/ALE)
Komisija 2023. gada 20. un 23. oktobrī publicēja ziņojumus par Argentīnā un Urugvajā veiktajām revīzijām, kas aptvēra eksportam uz ES paredzētas zirgu gaļas ražošanu. Abu inspekciju laikā revidenti konstatēja, ka tiek būtiski pārkāptas ES prasības attiecībā uz veterinārajiem ārstniecības līdzekļiem un dzīvnieku turēšanu. Revidenti secināja, ka ES pārtikas nekaitīguma prasību izpildes garantijas ir “nepietiekami uzticamas un dažos gadījumos nepatiesas”. Revidenti norādīja, ka ar pasākumiem, kas veikti pēc 2018. gada revīzijas, minētās problēmas nav atrisinātas.
Argentīnā un Urugvajā zirgiem to dzīves laikā parasti tiek dotas tādas zāles kā fenilbutazons. Urugvajā tiem var tikt injicēts arī testosterons. Eiropas Savienībā šādi dzīvnieki būtu pilnīgi izslēgti no nokaušanas lietošanai pārtikā. Ņemot vērā konstatētās izsekojamības problēmas, vai Komisija var garantēt, ka no Urugvajas un Argentīnas importētā zirgu gaļa nesatur aizliegtu zāļu atliekas?
Kopš 2017. gada ir apturēts zirgu gaļas imports no Brazīlijas Eiropas Savienībā. Revidenti pauda bažas par zirgu kontrabandu no Brazīlijas uz Urugvaju. Vai, ņemot vērā konstatētās izsekojamības problēmas, Komisija piekrīt, ka tad, ja Brazīlijas zirgi tiek kontrabandas ceļā ievesti Urugvajā, pastāv risks, ka Brazīlijas zirgu gaļa var nonākt ES? Kāpēc Komisija nav apturējusi zirgu gaļas importu no Urugvajas un Argentīnas, ņemot vērā to, ka pārtikas nekaitīgumu nav iespējams garantēt?
Neseno oficiālo ES revīziju laikā, par kurām tika iepriekš paziņots, inspicētajos Urugvajas objektos atradās tikai neliels skaits zirgu. Iepriekšējās revīzijās 2020. un 2018. gadā ES revidenti gan Urugvajā, gan Argentīnā konstatēja, ka kautuvēm piederošās ganības ir vai nu tukšas, vai tajās ir mazāk zirgu nekā parasti un ka šie dzīvnieki ir labā stāvoklī.
Tomēr novērojumi, ko nevalstiskā organizācija AWF/TSB[1] izdarījusi pirms ES revīzijas Urugvajā, tās laikā un pēc tās, apstiprina, ka joprojām pastāv nopietnas dzīvnieku labturības problēmas, piemēram, nepilnības, kas saistītas ar pajumti un pieejamo barību, kritiski slimiem un ievainotiem zirgiem, kuri nesaņem medicīnisko aprūpi, un sliktu izturēšanos pret zirgiem.
Vai Komisija piekrīt, ka atšķirības starp konstatējumiem, kas izdarīti iepriekš paziņotajās ES revīzijās, un novērojumiem, ko AWF/TSB izdarījusi nepaziņotu apmeklējumu laikā, liecina, ka Urugvajas uzņēmēji ir mēģinājuši manipulēt ar ES revīzijām, un vai Komisija piekrīt, ka AWF/TSB dokumentētās nopietnās dzīvnieku labturības problēmas ir vēl viens iemesls, lai nekavējoties apturētu visas zirgu gaļas importu no Urugvajas un Argentīnas?
Iesniegšanas datums: 28.11.2023
Termiņš: 29.2.2024
- [1] Dzīvnieku labturības fonds / Tierschutzverbund Zürich, https://www.youtube.com/watch?v=bFJlGALxgws.