Esityslista
Strasbourg
Maanantai 25. marraskuuta 2019 - Torstai 28. marraskuuta 2019213k

  Maanantai 25. marraskuuta 2019

Keskustelut17:00 - 23:00

Istuntokauden uudelleen avaaminen ja käsittelyjärjestys

Määräaika

EU:n liittyminen Istanbulin yleissopimukseen ja muut toimenpiteet sukupuoleen perustuvan väkivallan torjumiseksi

EU:n ja Ukrainan sopimus EU:n ja Ukrainan assosiaatiosopimuksella siipikarjanlihalle ja siitä tehdyille lihavalmisteille myönnetyn etuuskohtelun muuttamisesta

A9-0024/2019

 ***

INTAEnikő Győri

Samettivallankumouksen 30. vuosipäivä: Keski- ja Itä-Euroopan vapaus- ja demokratiataistelun merkitys Euroopan historiallisessa yhdistymisessä

Määräaika

Venäjän liittovaltion äskettäiset toimet Vilnassa 13. tammikuuta 1991 tapahtuneiden traagisten tapahtumien tutkimiseen osallistuneita liettualaisia tuomareita, syyttäjiä ja tutkijoita vastaan

Minuutin puheenvuorot (työjärjestyksen 172 artikla)

  Tiistai 26. marraskuuta 2019

Keskustelut09:00 - 11:50

Eurooppa-neuvoston 12. ja 13. joulukuuta 2019 pidettävän kokouksen valmistelu

Juhlaistunto12:00 - 12:30

Vuoden 2018 Saharov-palkinnon saajan Oleg Sentsovin puhe

ÄÄNESTYKSET ja äänestysselitykset12:30 - 14:30

EU:n ja Ukrainan sopimus EU:n ja Ukrainan assosiaatiosopimuksella siipikarjanlihalle ja siitä tehdyille lihavalmisteille myönnetyn etuuskohtelun muuttamisesta

A9-0024/2019

 ***

INTAEnikő Győri

Alv- ja valmisteverosääntöjen muuttaminen unionin puitteissa toteutettavan puolustustoiminnan osalta

A9-0034/2019

 *

ECONPaul Tang

Tilintarkastustuomioistuimen jäsenen nimittäminen – Joëlle Elvinger

A9-0030/2019

 

CONTOlivier Chastel

Tilintarkastustuomioistuimen jäsenen nimittäminen – François Roger Cazala

A9-0031/2019

 

CONTIsabel García Muñoz

Tilintarkastustuomioistuimen jäsenen nimittäminen – Alex Brenninkmeijer

A9-0028/2019

 

CONTTomáš Zdechovský

Tilintarkastustuomioistuimen jäsenen nimittäminen – Nikolaos Milionis

A9-0027/2019

 

CONTSándor Rónai

Tilintarkastustuomioistuimen jäsenen nimittäminen – Klaus-Heiner Lehne

A9-0029/2019

 

CONTTomáš Zdechovský

Määräaika

Lasten oikeudet YK:n lapsen oikeuksien yleissopimuksen 30. vuosipäivän yhteydessä

Keskustelut15:00 - 23:00

Talousarviomenettely 2020: yhteinen teksti

A9-0035/2019

BUDEMonika Hohlmeier, Eider Gardiazabal Rubial

EU:n toimet äärimmäisten sääilmiöiden ja niiden vaikutusten varalta: Euroopan kaupunkialueiden ja niiden kulttuuriperinnön suojelu

Määräaika

Hlbti-henkilöihin kohdistuva julkinen syrjintä ja vihapuhe, mukaan lukien hlbti-vapaat alueet

Määräaika

Toimenpiteet, joilla puututaan Airbus-kiistaa koskevan WTO:n päätöksen vaikutukseen Euroopan maatalouteen

Määräaika

WTO:n valituselimen kriisi

  Keskiviikko 27. marraskuuta 2019

Keskustelut09:00 - 11:30

Valittu komission puheenjohtaja esittelee komission jäsenten kollegion ja heidän ohjelmansa

ÄÄNESTYKSET12:00 - 13:00

Komission valinta

Euroopan unionin solidaarisuusrahaston varojen käyttöönotto Kreikan avustamiseksi

A9-0040/2019

BUDGEva Kaili

Joustovälineen varojen käyttöönotto muuttoliikkeeseen, pakolaisvirtoihin ja turvallisuusuhkiin liittyvien tämänhetkisten haasteiden edellyttämiä välittömiä talousarviotoimenpiteitä varten

A9-0039/2019

BUDGMonika Hohlmeier

EU:n solidaarisuusrahaston varojen käyttöönotto ennakkomaksujen maksamiseksi unionin vuoden 2020 yleisestä talousarviosta

A9-0036/2019

BUDGMonika Hohlmeier

Talousarviomenettely 2020: yhteinen teksti

A9-0035/2019

BUDEMonika Hohlmeier, Eider Gardiazabal Rubial

(LUX-palkinnon luovutus)13:00 - 13:30

(LUX-palkinnon luovutus)

Keskustelut15:00 - 23:00

Muiden maiden puuttuminen demokratioihimme ja vaaleihimme

Itäisten naapurimaiden tilanne

Tilanne Israelissa ja Palestiinassa, mukaan lukien siirtokunnat

Yleinen tilanne Lähi-idän alueella, mukaan lukien kriisi Iranissa, Irakissa ja Libanonissa

Määräaika

EU:n ja AKT-maiden uudesta kumppanuussopimuksesta käytävät neuvottelut

O-000035/2019

NeuvostoDEVE

O-000036/2019

KomissioDEVE

  Torstai 28. marraskuuta 2019

Keskustelut09:00 - 11:20

Metsien ja ympäristön puolustajien suojelu EU:ssa

ÄÄNESTYKSET ja äänestysselitykset11:30 - 13:30

Päätöslauselmaesitykset ihmisoikeuksien sekä demokratian ja oikeusvaltion periaatteiden loukkauksia koskevista tapauksista käytävää keskustelua varten (työjärjestyksen 144 artikla)

EU:n ja Yhdysvaltojen välinen sopimus korkealaatuisen naudanlihan tuontitariffikiintiön osuuden myöntämisestä

A9-0038/2019

 ***

INTABernd Lange

Määräaika

EU:n ja Yhdysvaltojen välinen sopimus korkealaatuisen naudanlihan tuontitariffikiintiön osuuden myöntämisestä (päätöslauselma)

A9-0037/2019

INTABernd Lange

Määräaika

Bolivian tilanne

Määräaika

Ilmasto- ja ympäristökriisi

Määräaika

YK:n ilmastokokous 2019 (COP 25)

Määräaika

EU:n liittyminen Istanbulin yleissopimukseen ja muut toimenpiteet sukupuoleen perustuvan väkivallan torjumiseksi

Määräaika

Venäjän liittovaltion äskettäiset toimet Vilnassa 13. tammikuuta 1991 tapahtuneiden traagisten tapahtumien tutkimiseen osallistuneita liettualaisia tuomareita, syyttäjiä ja tutkijoita vastaan

Määräaika

Toimenpiteet, joilla puututaan Airbus-kiistaa koskevan WTO:n päätöksen vaikutukseen Euroopan maatalouteen

Määräaika

WTO:n valituselimen kriisi

Määräaika

EU:n ja AKT-maiden uudesta kumppanuussopimuksesta käytävät neuvottelut

Keskustelut15:00 - 16:00

0800-alkuiset asiakaspalvelunumerot

O-000037/2019

KomissioPPE

Päivitetty viimeksi: 27. marraskuuta 2019Oikeudellinen huomautus - Tietosuojakäytäntö