Eturistiriidat
9.12.2002
KIRJALLINEN KYSYMYS P-3742/02
esittäjä(t): Gabriele Stauner (PPE-DE)
komissiolle
Voiko komissio vahvistaa, että Luxemburgissa kotipaikkaansa pitävä yhdistys Asbl Eurocost on sekaantunut vakaviin säännönvastaisuuksiin (taseiden manipulointi, hankkeiden kaksin- ja kolminkertainen rahoitus, tietotekniikkalaitteiden varastaminen), jotka ovat aiheuttaneet yhteisön talousarviolle yli miljoonan euron suuruisen vahingon? Voiko komissio vahvistaa, että nämä säännönvastaisuudet tulivat ilmi jo vuoden 2000 alussa tarkastuksesta vastaavan komission pääosaston virkamiesten tekemän tarkastuksen yhteydessä ja että asia siirtyi Luxemburgin oikeusviranomaisille vasta kesällä 2002?
Voiko komissio kertoa, milloin tarkastuksen pääosaston kertomus toimitettiin varainhoidon valvonnasta vastaavalle komissaarille ja mihin toimiin hän sitten ryhtyi? Voiko komissio toimittaa parlamentille kopion kyseisestä kertomuksesta?
Voiko komissio vahvistaa, että Eurostatin pääjohtaja oli Asbl Eurocostin perustajajäsen ja väliaikainen puheenjohtaja ja huolehti siitä, että Eurocost sai yli kymmenen vuoden ajan tukea yhteisön talousarviosta?
Voiko komissio kertoa, oliko komission pääjohtajan aktiivinen jäsenyys yhteisön talousarviosta huomattavat määrät tukea saaneessa yhdistyksessä yhteensopiva komission niiden sääntöjen kanssa, jotka koskevat eturistiriitojen välttämistä? Aikooko komissio vetää Eurostatin pääjohtajan vastuuseen veronmaksajille aiheutuneen vahingon korvaamiseksi? Oliko Eurostatin pääjohtaja mukana myös muiden sellaisten yritysten tai yhdistysten toiminnassa, jotka ovat saaneet tukea yhteisön talousarviosta? Jos oli, missä?
EYVL C 161 E, 10/07/2003