Komisija je svjesna ekološke i zdravstvene prijetnje od morskog otpada te gospodarskih troškova koje on uzrokuje, posebno u turističkom sektoru. Zakonodavstvo EU-a o gospodarenju otpadom obuhvaća kopnene izvore morskog otpada, a Okvirnom direktivom o pomorskoj strategiji(1) zahtijeva se da svojstva i količine morskog otpada ne štete morskom okolišu. Komisija nadzire ispravnu provedbu zakonodavstva EU-a, a države članice odgovorne su za njegovo izvršenje. Države kandidatkinje imaju obvezu da postupno prenose i provode zakonodavstvo EU-a kako bi se olakšalo njihovo usklađivanje s pravnom stečevinom EU-a.
Osim toga, Komisija predstavlja EU kao ugovornu stranku Barcelonske konvencije o zaštiti morskog okoliša i obalnog područja Sredozemlja te stalno podupire potpunu provedbu regionalnog plana protiv morskog otpada iz te Konvencije, u koji su uključene mjere gospodarenja otpadom. Sve četiri države koje navodi uvažena zastupnica stranke su ove Konvencije. Jadransko-jonskom strategijom tim se zemljama otvaraju dodatne mogućnosti da usklade svoje napore u suzbijanju morskog otpada.
Pravilnom provedbom prethodno navedenog pravnog i političkog okvira riješio bi se problem koji navodi uvažena zastupnica.