Právní účinky nového finančního nařízení EU a plnění podmínek akreditace ze strany SZIF, který je v ČR platební agenturou pro zemědělské dotace EU
1.6.2020
Prioritní otázka k písemnému zodpovězení P-003297/2020
Komisi
článek 138 jednacího řádu
Luděk Niedermayer (PPE)
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který jako platební agentura rozděluje v Česku zemědělské dotace EU a také kontroluje podmínky pro jejich získávání, nedávno ústy své mluvčí uvedl, že „co se týká pravidla o střetu zájmů dle článku 61 nového finančního nařízení, tak jej Evropská komise na přímé platby neuplatňuje a tyto platby, které jsou financované z rozpočtu EU, platí Komise bez omezení“ [1] .
- 1.Je pravda, jak tvrdí SZIF, že Komise neuplatňuje článek 61 nového finančního nařízení EU na přímé platby, a pokud ano, na jakém právním základě má možnost jej neuplatňovat?
- 2. Jak hodlá Komise zajistit, aby SZIF při administraci přímých plateb v ČR účinně dohlížel na dodržování pravidla o zákazu střetu zájmů dle článku 61 nového finančního nařízení?
- 3.Předpokládám, že existuje přímá souvislost mezi povinností platebních agentur dodržovat v plném rozsahu právo EU, a tím, že od Komise obdržely akreditaci. Jakým způsobem tedy Komise zjišťuje, že podmínky akreditace, včetně přijetí vhodných opatření s cílem zabránit střetu zájmů, jsou plněny, a jak konkrétně Komise promítá tuto svoji kontrolní úlohu ve vztahu k plnění podmínek akreditace ze strany SZIF do probíhajícího auditu zemědělských plateb v ČR?
- [1] https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prijde-agrofert-o-miliardy-na-pole-stret-zajmu-plati-i-pro-prime-platby-106598
Poslední aktualizace: 5. června 2020