Odpowiedź udzielona przez komisarza Thierry’ego Bretona w imieniu Komisji Europejskiej
15.6.2022
Komisja na bieżąco monitoruje sytuację i podejmuje działania, które mają ułatwić europejskiemu przemysłowi reorganizację łańcuchów dostaw.
W monitorowaniu zakłóceń pomagają sieci biznesowe i zainteresowane strony z sektora przemysłu. Konsultacje z różnymi podmiotami, w tym z państwami członkowskimi i siecią pełnomocników ds. MŚP, umożliwiają gromadzenie i wymianę informacji na temat wyzwań, przed którymi stoją obecnie europejskie przedsiębiorstwa.
W odpowiedzi na te wyzwania Komisja opracowała działania mające na celu złagodzenie krótkoterminowych skutków dla europejskich przedsiębiorstw, w tym przyjęła tymczasowe kryzysowe ramy pomocy państwa[1] uzupełniające istniejący zestaw narzędzi dotyczących pomocy państwa dostępny dla państw członkowskich. Ponadto, specjalne narzędzia i sieci, takie jak Europejska Sieć Przedsiębiorczości (Enterprise Europe Network, EEN) oraz sieć klastrów, mogą pomóc zainteresowanym przedsiębiorstwom w znalezieniu nowych partnerów w Europie. Na stronie internetowej Komisji opublikowano również wytyczne dotyczące sankcji oraz dane specjalnego punktu kontaktowego, do którego przedsiębiorstwa mogą zwrócić się o pomoc w przypadku wątpliwości co do interpretacji sankcji.
Aby wzmocnić odporność przemysłu i zwiększyć jego konkurencyjność, Komisja pracuje nad przyspieszeniem transformacji cyfrowej i ekologicznej oraz zajmie się kwestią dostaw surowców krytycznych poprzez przygotowanie wniosku ustawodawczego wspomnianego w planie REPowerEU[2].
Zgodnie ze swoją zapowiedzią zawartą w aktualizacji strategii przemysłowej Komisja zaproponuje również instrument nadzwyczajny jednolitego rynku (Single Market Emergency Instrument, SMEI), aby zapewnić spójność jednolitego rynku w sytuacjach nadzwyczajnych.
Jednocześnie, aby wesprzeć gospodarkę Ukrainy, 12 maja 2022 r. Komisja przedstawiła komunikat w sprawie korytarzy solidarnościowych między UE a Ukrainą[3], zawierający plan działań mających pomóc Ukrainie w wywozie głównych dóbr eksportowych, takich jak zboża, który boryka się z problemami logistycznymi, m.in. w związku z blokadą portów na Morzu Czarnym.
- [1] Komunikat Komisji z 24 marca 2022 r. – Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy (2022/C 131 I/01).
- [2] https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=COM%3A2022 %3A230 %3AFIN&qid=1653033742483
- [3] Komunikat Komisji z 12 maja 2022 r. – Plan działań na rzecz korytarzy solidarnościowych między UE a Ukrainą ułatwiających wywóz produktów rolnych z Ukrainy i handel dwustronny między Ukrainą a UE (COM(2022) 217 final).