Szkodliwe skutki stosowania określenia „syndrom alienacji rodzicielskiej”
17.1.2023
Pytanie priorytetowe wymagające odpowiedzi na piśmie P-000136/2023
do Komisji
Art. 138 Regulaminu
Robert Biedroń (S&D)
Od kilku lat w orzecznictwie polskich sądów dotyczącym opieki nad dziećmi po rozwodzie rodziców stosuje się termin „syndrom alienacji rodzicielskiej”, który ma oznaczać negatywne skutki oddzielenia dziecka od jednego z rodziców.
W efekcie dochodzi do sytuacji, w których dzieci po rozwodzie rodziców są zmuszane do kontaktów z rodzicem (w zdecydowanej większości przypadków są to ojcowie) stosującym przemoc lub molestującym seksualnie, nawet w sytuacji kiedy to przemoc wobec rodziny była powodem rozwodu.
Jeśli dzieci nie docierają na obowiązkowe spotkania z ojcami, matki są obciążane przez sądy karami pieniężnymi za utrudnianie kontaktu. Kary, które mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, trafiają do ojców, nawet jeśli nie płacą oni alimentów.
Jak alarmują organizacje pozarządowe powyżej opisane przepisy przyczyniły się do wykorzystywania systemu dla zysków finansowych. Ponadto, organizacje takie jak GREVIO, European Association for Psychotherapy (EAP) oraz WHO uznały termin „alienacja rodzicielska” za niewłaściwy i niosący ryzyko lekceważenia przemocy domowej.
W związku z powyższym chciałbym zapytać Komisję:
- 1.W jaki sposób Komisja Europejska działa na rzecz usunięcia szkodliwego terminu i wynikających z niego nadużyć z prawodawstwa poszczególnych krajów członkowskich UE?
- 2.W jaki sposób Komisja Europejska wspiera kobiety poszkodowane na skutek nadużyć powyżej opisanego systemu? Czy istnieją desygnowane punkty pomocy do których mogą zgłaszać się ofiary takich nadużyć?
Przedłożone: 17.1.2023