Formandskonferencen havde vedtaget at afholde en mødeperiode den 27.06.2007 kl. 15.00 i Bruxelles.
Ved denne lejlighed ville Rådet informere Parlamentet om resultaterne af Det Europæiske Råds møde i Bruxelles den 21. og 22. juni 2007 og forelægge det tyske formandskabs konklusioner.
3. Dagsorden
Gargani-betænkningen A6-0179/2007 om prøvelse af Beniamino Donnicis mandat blev opført på dagsordenen for mødet den efterfølgende dag, onsdag den 23.05.2007 kl. 21.00 inden Gierek-betænkningen (A6-0159/2007).
Frist for ændringsforslag: 23.05.2007 kl. 10.00
Afstemning: 24.05.2007.
° ° ° °
Carlos Carnero González opfordrede Parlamentets formand til sammen med FN's generalsekretær at kræve et stop for voldshandlingerne i Libanon (formanden svarede, at opfordringen ville blive videregivet til Parlamentets formand).
- Cristiana Muscardini. Forslag til beslutning om overvågning af moskeer og imamernes pålidelighed (B6-0203/2007)
henvist til:
korr.udv. :
LIBE
rådg.udv. :
FEMM, CULT
1.2) følgende forslag til henstilling (forretningsordenens artikel 114):
- Jelko Kacin, for ALDE-Gruppen. Forslag til henstilling til Rådet om forbindelserne mellem Den Europæiske Union og Serbien (B6-0202/2007)
henvist til:
korr.udv. :
AFET
2) fra Forligsudvalget
- Fælles udkast godkendt af Forligsudvalget om Europa-Parlamentets og Rådets forordning om det finansielle instrument for miljøet (Life+) (03611/2007 - C6-0105/2007 - 2004/0218(COD))
5. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
Følgende medlemmer eller grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 115, ledsaget af følgende beslutningsforslag:
I. Sagen om senderen "Radio Caracas TV" i Venezuela
- Fernando Fernández Martín, Daniel Hannan, Sérgio Marques, José Ribeiro e Castro, Bogusław Sonik, Charles Tannock, Zuzana Roithová og Bernd Posselt for PPE-DE-Gruppen om Venezuela (B6-0206/2007)
- Willy Meyer Pleite, Giusto Catania, Pedro Guerreiro, Marco Rizzo, Ilda Figueiredo og Athanasios Pafilis for GUE/NGL-Gruppen om sagen om RCTV i Venezuela (B6-0207/2007)
- Sarah Ludford, Jean-Marie Cavada og Marios Matsakis for ALDE-Gruppen om Venezuela (B6-0223/2007)
- Monica Frassoni og Alain Lipietz for Verts/ALE-Gruppen om sagen om RCTV i Venezuela (B6-0227/2007)
- Mieczysław Edmund Janowski for UEN-Gruppen om sagen om RCTV i Venezuela (B6-0231/2007)
II. Menneskerettighederne i Syrien
- Pasqualina Napoletano og Véronique De Keyser for PSE-Gruppen om situationen i Syrien (B6-0212/2007)
- André Brie og Vittorio Agnoletto for GUE/NGL-Gruppen om menneskerettighederne i Syrien (B6-0219/2007)
- Marios Matsakis for ALDE-Gruppen om Syrien (B6-0224/2007)
- Charles Tannock, Bernd Posselt og Eija-Riitta Korhola for PPE-DE-Gruppen om menneskerettighederne i Syrien (B6-0226/2007)
- Hélène Flautre og Cem Özdemir for Verts/ALE-Gruppen om situationen for menneskerettighederne i Syrien (B6-0229/2007)
- Michał Tomasz Kamiński, Adam Bielan, Ryszard Czarnecki og Hanna Foltyn-Kubicka for UEN-Gruppen om menneskerettighederne i Syrien (B6-0232/2007)
III. Menneskerettighederne i Sudan
- Feleknas Uca, Umberto Guidoni, Luisa Morgantini og Miguel Portas for GUE/NGL-Gruppen om dødsdommene over Amouna Abdallah Daldoum og Sadia Idries Fadul i Sudan (B6-0208/2007)
- Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Michał Tomasz Kamiński, Hanna Foltyn-Kubicka og Mieczysław Edmund Janowski for UEN-Gruppen om menneskerettighederne i Sudan (B6-0210/2007)
- Pasqualina Napoletano, Margrietus van den Berg, Marie-Arlette Carlotti og Glenys Kinnock for PSE-Gruppen om menneskerettighederne i Sudan (B6-0211/2007)
- Fiona Hall og Marios Matsakis for ALDE-Gruppen om steningen af to sudanesiske kvinder, der står anklaget for ægteskabsbrud (B6-0221/2007)
- Renate Sommer, Nirj Deva, Eija-Riitta Korhola, Charles Tannock og Bernd Posselt for PPE-DE-Gruppen om menneskerettighederne i Sudan (B6-0225/2007)
- Margrete Auken og Raül Romeva i Rueda for Verts/ALE-Gruppen om menneskerettighederne i Sudan (B6-0228/2007)
IV. Sagen om Verdensbankens præsident
- Miguel Portas og Vittorio Agnoletto for GUE/NGL-Gruppen om Paul Wolfowitz (B6-0209/2007)
- Pasqualina Napoletano og Pervenche Berès for PSE-Gruppen om krisen i Verdensbanken (B6-0213/2007)
- Marios Matsakis for ALDE-Gruppen om Paul Wolfowitz, Verdensbankens præsident (B6-0222/2007)
- Monica Frassoni, Frithjof Schmidt, Caroline Lucas og Margrete Auken for Verts/ALE-Gruppen om sagen om Verdensbankens præsident (B6-0230/2007).
Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 142.
6. Eksterne aspekter af konkurrenceevnen (forhandling)
Betænkning: Et globalt Europa - eksterne aspekter af konkurrenceevnen [2006/2292(INI)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Daniel Caspary (A6-0149/2007)
Daniel Caspary forelagde sin betænkning.
Peter Mandelson (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Benoît Hamon (ordfører for udtalelse fra ECON), Syed Kamall for PPE-DE-Gruppen, Elisa Ferreira for PSE-Gruppen, Ignasi Guardans Cambó for ALDE-Gruppen, Konrad Szymański for UEN-Gruppen, Pierre Jonckheer for Verts/ALE-Gruppen, Helmuth Markov for GUE/NGL-Gruppen, Graham Booth for IND/DEM-Gruppen, Dumitru Gheorghe Mircea Coşea for ITS-Gruppen, Roger Helmer løsgænger, Georgios Papastamkos, Erika Mann, Gianluca Susta, Seán Ó Neachtain, Jacky Henin, Bastiaan Belder, Jean-Marie Le Pen, Alessandro Battilocchio, Christofer Fjellner, Harlem Désir og Jan Tadeusz Masiel.
FORSÆDE: Adam BIELAN næstformand
Talere: Tokia Saïfi, Carlos Carnero González, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk, Alexander Stubb, Kader Arif, Glyn Ford og Peter Mandelson.
Betænkning: EU's handelsstøtte [2006/2236(INI)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: David Martin (A6-0088/2007)
David Martin forelagde sin betænkning.
Peter Mandelson (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Margrietus van den Berg (ordfører for udtalelse fra DEVE), Maria Martens for PPE-DE-Gruppen, Sajjad Karim for ALDE-Gruppen, Frithjof Schmidt for Verts/ALE-Gruppen, Zbigniew Zaleski, Gianluca Susta, Zdzisław Zbigniew Podkański, Georgios Papastamkos, Arūnas Degutis, Tokia Saïfi og Peter Mandelson.
FORSÆDE: Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ næstformand
Betænkning: Økonomiske partnerskabsaftaler [2005/2246(INI)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Robert Sturdy (A6-0084/2007)
Robert Sturdy forelagde sin betænkning.
Peter Mandelson (medlem af Kommissionen) tog ordet
Talere: Jean-Pierre Audy for PPE-DE-Gruppen, Margrietus van den Berg for PSE-Gruppen, Sajjad Karim for ALDE-Gruppen, Leopold Józef Rutowicz for UEN-Gruppen, Frithjof Schmidt for Verts/ALE-Gruppen, Vittorio Agnoletto for GUE/NGL-Gruppen, Jerzy Buzek, Kader Arif, Johan Van Hecke, Carl Schlyter, Gabriele Zimmer, David Martin, Fiona Hall, Glenys Kinnock, Alain Hutchinson, Marie-Arlette Carlotti og Peter Mandelson.
Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.
9.1. Aftale EF/Rusland om fiskeri og bevarelse af fiskeressourcerne i Østersøen * (forretningsordenens artikel 131) (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets forordning om indgåelse af aftalen mellem Det Europæiske Fællesskab og Den Russiske Føderation om samarbejde på fiskeriområdet og om bevarelse af de levende marine ressourcer i Østersøen [KOM(2006)0868 - C6-0052/2007 - 2006/0309(CNS)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Philippe Morillon (A6-0160/2007)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)
KOMMISSIONENS FORSLAG, ÆNDRINGSFORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING
9.2. Det finansielle instrument for miljøet (Life+) ***III (afstemning)
Betænkning: Forligsudvalgets fælles udkast til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om det finansielle instrument for miljøet (Life+)[PE-CONS 3611/2007 – C6 0105/2007 – 2004/0218(COD)] Europa-Parlamentets Delegation til Forligsudvalget - Ordfører: Marie Anne Isler Béguin (A6-0180/2007)
(Simpelt flertal påkrævet for godkendelse)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)
9.3. Daphne III: Bekæmpelse af vold ***II (afstemning)
Indstilling ved andenbehandling: Rådets fælles holdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om et særprogram for perioden 2007-2013 "Bekæmpelse af vold (Daphne III)" som en del af det generelle program om "grundlæggende rettigheder og retfærdighed" [16367/1/2006 - C6-0089/2007 - 2005/0037(COD)] - Udvalget om Kvinders Rettigheder og Ligestilling. Ordfører: Lissy Gröner (A6-0147/2007)
(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)
9.4. Ændring af forretningsordenens artikel 47 (afstemning)
Betænkning: Ændring af forretningsordenens artikel 47 "Udvidet samarbejde mellem udvalg" [2007/2016(REG)] - Udvalget om Konstitutionelle Anliggender. Ordfører: Richard Corbett (A6-0139/2007)
(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)
- Johannes Voggenhuber havde stillet et mundtligt ændringsforslag til ændringsforslag 3, hvilket Richard Corbett (ordfører) havde støttet, og hvilket var blevet godtaget.
9.5. Miljøkvalitetskrav inden for vandpolitikken ***I (afstemning)
Betænkning: Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om miljøkvalitetskrav inden for vandpolitikken og om ændring af direktiv 2000/60/EF [KOM(2006)0397 - C6-0243/2006 - 2006/0129(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Anne Laperrouze (A6-0125/2007)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)
9.6. Produktion og mærkning af økologiske produkter *(endelig afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets forordning om økologisk produktion og mærkning af økologiske produkter [KOM(2005)0671 - C6-0032/2006 - 2005/0278(CNS)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: Marie-Hélène Aubert (A6-0061/2007)
- Marie-Hélène Aubert (ordfører) inden afstemningen.
9.7. Fiskeripartnerskabsaftale EF/Danmark og Grønland * (afstemning)
Betænkning: Forslag til Rådets forordning om indgåelse af fiskeripartnerskabsaftalen mellem Det Europæiske Fællesskab på den ene side og den danske regering og det grønlandske landsstyre på den anden side [KOM(2006)0804 - C6-0506/2006 - 2006/0262(CNS)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Joop Post (A6-0161/2007)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)
Forslag til afgørelse, indgivet af Formandskonferencen i henhold til forretningsordenens artikel 188, om nedsættelse af den stående delegation til Den Euro-Latinamerikanske Parlamentariske Forsamling og delegationens talmæssige sammensætning (B6-0204/2007)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)
9.9. Praktisk gennemførelse af den fælles beslutningsprocedure (afstemning)
Betænkning: Vedtagelse af den fælles erklæring om den praktiske gennemførelse af den fælles beslutningsprocedure [2005/2125(ACI)] - Udvalget om Konstitutionelle Anliggender. Ordfører: Jo Leinen (A6-0142/2007)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)
Betænkning: Stop for tab af biodiversitet inden 2010 [2006/2233(INI)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Adamos Adamou (A6-0089/2007)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)
9.11. Eksterne aspekter af konkurrenceevnen (afstemning)
Betænkning: Et globalt Europa - eksterne aspekter af konkurrenceevnen [2006/2292(INI)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Daniel Caspary (A6-0149/2007)
(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)
- Ignasi Guardans Cambó havde stillet mundtlige ændringsforslag til ændringsforslag 51 og 52, hvilket ikke var blevet godtaget, da mere end 40 medlemmer havde gjort indsigelse imod, at de blev taget under behandling.
10. Stemmeforklaringer
Skriftlige stemmeforklaringer:
De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 163, stk. 3, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.
”Stemmerettelser og -intentioner” findes på websiden ”Séance en direct”, ”Résultats des votes (appels nominaux)/Results of votes (Roll-call votes)” og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.
Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst 2 uger efter afstemningsdagen.
Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.
Martine Roure og Dariusz Maciej Grabowski havde meddelt, at deres afstemningsanlæg ikke havde fungeret under afstemningen om betænkning af Philippe Morillon - A6-0160/2007.
(Mødet udsat kl. 12.50 og genoptaget kl. 15.05)
FORSÆDE: Hans-Gert PÖTTERING formand
12. Debat om fremtidens Europa (forhandling)
Formanden gav en kort indledning til forhandlingen.
Romano Prodi, Italiens premierminister, tog ordet.
Talere: Joseph Daul for PPE-DE-Gruppen, Martin Schulz for PSE-Gruppen, Graham Watson for ALDE-Gruppen, Cristiana Muscardini for UEN-Gruppen, Monica Frassoni for Verts/ALE-Gruppen, Francis Wurtz for GUE/NGL-Gruppen, Nigel Farage for IND/DEM-Gruppen, Jean-Marie Le Pen for ITS-Gruppen, Jana Bobošíková løsgænger, Romano Prodi, Antonio Tajani, Gianni Pittella, Bronisław Geremek, Roberta Angelilli, Johannes Voggenhuber, Roberto Musacchio, Paul Marie Coûteaux, Koenraad Dillen, Irena Belohorská, Timothy Kirkhope, Hannes Swoboda, Lapo Pistelli, Mario Borghezio, Marie Anne Isler Béguin, Umberto Guidoni, Georgios Karatzaferis, József Szájer, Poul Nyrup Rasmussen, Marco Cappato og Genowefa Grabowska.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
FORSÆDE: Rodi KRATSA-TSAGAROPOULOU næstformand
13. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
James Nicholson havde meddelt, at han havde været til stede, men at hans navn ikke fremgik af tilstedeværelseslisten.
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
14. Situationen i Palæstina (forhandling)
Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Situationen i Palæstina
Günter Gloser (formand for Rådet) og Benita Ferrero-Waldner (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.
Talere: José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra for PPE-DE-Gruppen, Pasqualina Napoletano for PSE-Gruppen, Chris Davies for ALDE-Gruppen, Ryszard Czarnecki for UEN-Gruppen, Caroline Lucas for Verts/ALE-Gruppen, Kyriacos Triantaphyllides for GUE/NGL-Gruppen, Paul Marie Coûteaux for IND/DEM-Gruppen, Philip Claeys for ITS-Gruppen, Jim Allister, løsgænger, Edward McMillan-Scott, Véronique De Keyser, Alexander Lambsdorff, Jan Tadeusz Masiel, Johannes Voggenhuber, Luisa Morgantini, Georgios Karatzaferis, Jean-Claude Martinez, Charles Tannock, Hannes Swoboda, Vittorio Prodi, Paul van Buitenen, Bastiaan Belder, Günter Gloser, Jana Hybášková, Jamila Madeira, Hannu Takkula og Frieda Brepoels.
FORSÆDE: Manuel António dos SANTOS næstformand
Talere: Béatrice Patrie, Marios Matsakis, Filip Kaczmarek, David Martin, Sarah Ludford, John Bowis, Libor Rouček og Benita Ferrero-Waldner.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
15. Spørgetid (spørgsmål til Kommissionen)
Parlamentet behandlede en række spørgsmål til Kommissionen (B6-0018/2007).
Første del
Spørgsmål nr. 30 (David Martin): De negative konsekvenser af EU's mål for biobrændstoffer.
Andris Piebalgs (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af David Martin, Danutė Budreikaitė og Reinhard Rack.
Spørgsmål nr. 31 (Danutė Budreikaitė): Energiaftale mellem EU's medlemsstater og Rusland.
Andris Piebalgs besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Danutė Budreikaitė, Paul Rübig og Justas Vincas Paleckis.
Anden del
Spørgsmål nr. 33 (Claude Moraes): Websteder med opfordringer til had.
Franco Frattini (næstformand i Kommissionen) besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Claude Moraes, Andreas Mölzer og Hubert Pirker.
Spørgsmål nr. 34 (Glenis Willmott): EU-dækkende hotline for ofre for tvangsprostitution.
Franco Frattini besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Glenis Willmott, Richard Seeber og Justas Vincas Paleckis.
Spørgsmål 35 til 37 ville blive besvaret skriftligt.
Spørgsmål nr. 38 bortfaldt, da spørgeren ikke var til stede.
Arlene McCarthy om afviklingen af spørgetiden.
Spørgsmål nr. 39 (Marco Cappato): Handicappedes adgang til kommunikationsmidler.
Viviane Reding (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Marco Cappato.
Spørgsmål nr. 40 (Georgios Papastamkos): Opdeling af markederne for elektronisk kommunikation.
Viviane Reding besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Georgios Papastamkos.
Spørgsmål nr. 41 (Katerina Batzeli): Den europæiske ramme for sikrere brug af mobiltelefoner blandt børn og unge.
Viviane Reding besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Katerina Batzeli.
Spørgsmål nr. 42 ville blive besvaret skriftligt.
Spørgsmål nr. 43 (Bernd Posselt): Situationen i Vojvodina.
Olli Rehn (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Bernd Posselt, Reinhard Rack og Zsolt László Becsey.
Spørgsmål nr. 44 (Dimitrios Papadimoulis): Tyrkiets gennemførelse af havretskonventionen.
Olli Rehn besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Dimitrios Papadimoulis.
Spørgsmål nr. 45 (Rodi Kratsa-Tsagaropoulou): Politisk krise i Tyrkiet og tiltrædelsesudsigterne.
Olli Rehn besvarede spørgsmålet samt tillægsspørgsmål af Rodi Kratsa-Tsagaropoulou og Konstantinos Hatzidakis.
Spørgsmål, der på grund af tidnød ikke var blevet besvaret, ville blive besvaret skriftligt (se bilag til det fuldstændige forhandlingsreferat).
Formanden erklærede spørgetiden til Kommissionen for afsluttet.
(Mødet udsat kl. 20.05 og genoptaget kl. 21.00)
FORSÆDE: Marek SIWIEC næstformand
16. Nedsættelse af Delegationen til Den Euro-Latinamerikanske Parlamentariske Forsamling
Formanden meddelte, at han fra Formandskonferencen havde modtaget forslag til udnævnelse af medlemmer til Delegationen til Den Euro-Latinamerikanske Forsamling, som var blevet sendt til medlemmerne pr. e-mail og var knyttet som bilag til denne protokol.
17. Meddelelse om Kommissionens reaktion på Parlamentets udtalelser og beslutninger
Kommissionens meddelelse om dens reaktion på Parlamentets udtalelser og beslutninger under mødeperioderne januar I og II var omdelt.
18. Estland (forhandling)
Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Estland
Benita Ferrero-Waldner (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.
Talere: Tunne Kelam for PPE-DE-Gruppen, Jan Marinus Wiersma for PSE-Gruppen, Toomas Savi for ALDE-Gruppen, Konrad Szymański for UEN-Gruppen, Satu Hassi for Verts/ALE-Gruppen, Eva-Britt Svensson for GUE/NGL-Gruppen, Christopher Beazley, Andres Tarand, Georgs Andrejevs, Inese Vaidere, Tatjana Ždanoka, Georgios Toussas, Charles Tannock, Katrin Saks, Henrik Lax, Wojciech Roszkowski, Anna Ibrisagic, Roberts Zīle, Ģirts Valdis Kristovskis og Benita Ferrero-Waldner.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 103, stk. 2):
- Jan Marinus Wiersma, Hannes Swoboda og Andres Tarand for PSE-Gruppen om Estland (B6-0205/2007)
- Inese Vaidere, Ģirts Valdis Kristovskis, Guntars Krasts, Roberts Zīle, Konrad Szymański, Hanna Foltyn-Kubicka, Ryszard Czarnecki, Gintaras Didžiokas, Adam Bielan, Michał Tomasz Kamiński og Mieczysław Edmund Janowski for UEN-Gruppen om situationen i Estland (B6-0214/2007)
- Tunne Kelam, Charles Tannock, Christopher Beazley, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Bogdan Klich og Anna Ibrisagic for PPE-DE-Gruppen om situationen i Estland (B6-0215/2007)
- André Brie, Gabriele Zimmer, Pedro Guerreiro, Marco Rizzo og Miguel Portas for GUE/NGL-Gruppen om flytningen af mindesmærket for Anden Verdenskrig i Tallinn og forbindelserne mellem Estland og Rusland (B6-0216/2007)
- Monica Frassoni og Daniel Cohn-Bendit for Verts/ALE-Gruppen om situationen i Estland (B6-0217/2007)
- Philip Claeys, Frank Vanhecke, Koenraad Dillen og Ashley Mote for ITS-Gruppen om de voldelige hændelser i Estland og forbindelserne mellem Estland og Rusland (B6-0218/2007)
- Toomas Savi, Siiri Oviir, Margarita Starkevičiūtė og Georgs Andrejevs for ALDE-Gruppen om Estland (B6-0220/2007).
Betænkning: Årsrapporten fra Rådet til Europa-Parlamentet om de vigtigste aspekter og de principielle valg inden for FUSP, herunder deres finansielle virkninger for Den Europæiske Unions almindelige budget [2006/2217(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Elmar Brok (A6-0130/2007)
Elmar Brok forelagde sin betænkning.
Benita Ferrero-Waldner (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Talere: Antonis Samaras (ordfører for udtalelse fra BUDG), Bogdan Klich for PPE-DE-Gruppen, Helmut Kuhne for PSE-Gruppen, Cem Özdemir for Verts/ALE-Gruppen, Tobias Pflüger for GUE/NGL-Gruppen, Gerard Batten for IND/DEM-Gruppen, Roberta Alma Anastase, Libor Rouček, Nils Lundgren, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Marianne Mikko, Hélène Goudin, om afviklingen af forhandlingen, Jamila Madeira og Benita Ferrero-Waldner.
Betænkning: Forslag til Rådets direktiv om ændring af direktiv 92/84/EØF om indbyrdes tilnærmelse af punktafgiftssatserne for alkohol og alkoholholdige drikkevarer [KOM(2006)0486 - C6-0319/2006 - 2006/0165(CNS)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Astrid Lulling (A6-0148/2007)
László Kovács (medlem af Kommissionen) tog ordet.
Astrid Lulling forelagde sin betænkning.
Talere: Piia-Noora Kauppi for PPE-DE-Gruppen, Pervenche Berès for PSE-Gruppen, Olle Schmidt for ALDE-Gruppen, Zdzisław Zbigniew Podkański for UEN-Gruppen, Carl Schlyter for Verts/ALE-Gruppen, Gerard Batten for IND/DEM-Gruppen, Jean-Claude Martinez for ITS-Gruppen, Roger Helmer, løsgænger, Martin Dimitrov, Ieke van den Burg, Margarita Starkevičiūtė, Hélène Goudin, Petre Popeangă, Zsolt László Becsey, Antolín Sánchez Presedo, Ivo Strejček, Jan Andersson, László Kovács, Astrid Lulling tog ordet for at svare László Kovács (formanden fratog hende ordet).
21. Transeuropæiske transport- og energinet ***II (forhandling)
Indstilling ved andenbehandling: Rådets fælles holdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om generelle regler for Fællesskabets finansielle støtte inden for de transeuropæiske transport- og energinet [17032/2/2006 - C6-0101/2007 - 2004/0154(COD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Mario Mauro (A6-0169/2007)
Mario Mauro forelagde indstillingen ved andenbehandling.
Jacques Barrot (næstformand i Kommissionen) tog ordet.
Talere: Georg Jarzembowski for PPE-DE-Gruppen, Herbert Bösch for PSE-Gruppen, Anne E. Jensen for ALDE-Gruppen, Sepp Kusstatscher for Verts/ALE-Gruppen, Janusz Lewandowski, Gilles Savary, Paolo Costa, Silvia-Adriana Ţicău og Jacques Barrot.