Il-Konferenza tal-Presidenti ddeċidiet li tagħmel sessjoni plenarja fis-27.06.2007 fit-15.00 fi Brussell.
F'din l-okkażjoni, il-Kunsill għandu jinforma lill-Parlament dwar ir-riżultati tar-riunjoni tal-Kunsill Ewropew fi Brussell tal-21 u tat-22 ta' Ġunju 2007 u għandu jippreżenta l-konklużjonijiet tal-Presidenza Ġermaniża.
3. Aġenda
Ir-Rapport Gargani A6-0179/2007 dwar il-verifika tas-setgħat ta' Beniamino Donnici huwa mdaħħal fl-aġenda ta' għada l-Erbgħa 23.05.2007 fid-21.00 qabel ir-Rapport Gierek (A6-0159/2007).
Skadenza għat-tressiq ta' l-emendi: 23.05.2007 fl-10.00
Votazzjoni: 24.05.2007 .
° ° ° °
Tkellem Carlos Carnero González, li talab biex il-President tal-Parlament jingħaqad mas-Segretarju Ġenerali ta' l-Organizzazzjoni tan-Nazzjonijiet Uniti biex jitolbu għat-tmiem tal-vjolenza fil-Libanu. (Il-President wieġeb li t-talba tiegħu se titressaq quddiem il-President tal-Parlament).
4. Dokumenti mressqa
Tressqu d-dokumenti msemmija hawn taħt
1) mill-Membri
1.1) mozzjonijiet għal riżoluzzjoni (Artikolu 113 tar-Regoli ta' Proċedura)
- Cristiana Muscardini. Mozzjoni għal riżoluzzjoni dwar il-monitoraġġ tal-moskej u dwar l-affidabilità ta' l-Imam (B6-0203/2007)
irreferut
responsabbli :
LIBE
opinjoni :
FEMM, CULT
1.2) proposti għal rakkomandazzjonijiet (Artikolu 114 tar-Regoli ta' Proċedura)
- Jelko Kacin, f'isem il-grupp ALDE. Mozzjoni għal rakkomandazzjoni lill-Kunsill dwar ir-relazzjonijiet bejn l-Unjoni Ewropea u s-Serbja (B6-0202/2007)
irreferut
responsabbli :
AFET
2) mill-Kumitat ta' Konċiljazzjoni
- Test konġunt approvat mill-Kumitat ta' Konċiljazzjoni dwar regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar l-Istrument Finanzjarju għall-Ambjent (LIFE +) (03611/2007 - C6-0105/2007 - 2004/0218(COD))
5. Dibattitu dwar każi ta' vjolazzjoni tad-drittijiet tal-bniedem, tad-demokrazija u ta' l-istat tad-dritt (komunikazzjoni tal-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni ppreżentati)
Il-Membri jew il-gruppi politiċi li ġejjin talbu, skond l-Artikolu 115 tar-Regoli ta' Proċedura, li jiġi organizzat dibattitu ta' dan it-tip fuq il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni li ġejjin:
I. Il-każ ta' l-istazzjoni "Radio Caracas TV" fil-Venezwela
- Fernando Fernández Martín, Daniel Hannan, Sérgio Marques, José Ribeiro e Castro, Bogusław Sonik, Charles Tannock, Zuzana Roithová u Bernd Posselt f'isem il-grupp PPE-DE, dwar il-Veneżwela (B6-0206/2007);
- Willy Meyer Pleite, Giusto Catania, Pedro Guerreiro, Marco Rizzo, Ilda Figueiredo u Athanasios Pafilis f'isem il-grupp GUE/NGL, dwar il-każ ta' l-RCTV fil-Veneżwela (B6-0207/2007);
- Sarah Ludford, Jean-Marie Cavada u Marios Matsakis f'isem il-grupp ALDE, dwar il-Veneżwela (B6-0223/2007);
- Monica Frassoni u Alain Lipietz f'isem il-grupp Verts/ALE, dwar il-każ ta' l-RCTV fil-Veneżwela (B6-0227/2007);
- Mieczysław Edmund Janowski f'isem il-grupp UEN, dwar il-każ ta' l-RCTV fil-Veneżwela. (B6-0231/2007);
II. Drittijiet tal-bniedem fis-Sirja
- Pasqualina Napoletano u Véronique De Keyser f'isem il-grupp PSE, dwar is-sitwazzjoni fis-Sirja (B6-0212/2007);
- André Brie u Vittorio Agnoletto f'isem il-grupp GUE/NGL, dwar id-drittijiet tal-bniedem fis-Sirja (B6-0219/2007);
- Marios Matsakis f'isem il-grupp ALDE dwar is-Sirja (B6-0224/2007);
- Charles Tannock, Bernd Posselt u Eija-Riitta Korhola f'isem il-grupp PPE-DE, dwar id-drittijiet tal-bniedem fis-Sirja (B6-0226/2007);
- Hélène Flautre u Cem Özdemir f'isem il-grupp Verts/ALE, dwar is-sitwazzjoni tad-drittijiet tal-bniedem fis-Sirja (B6-0229/2007);
- Michał Tomasz Kamiński, Adam Bielan, Ryszard Czarnecki u Hanna Foltyn-Kubicka f'isem il-grupp UEN, dwar id-drittijiet tal-bniedem fis-Sirja (B6-0232/2007);
III. Drittijiet tal-bniedem fis-Sudan
- Feleknas Uca, Umberto Guidoni, Luisa Morgantini u Miguel Portas f'isem il-grupp GUE/NGL, dwar il-kundanna għal mewt fis-Sudan tas-Sinjura Amouna Abdallah Daldoum u tas-Sinjura Sadia Idries Fadul (B6-0208/2007);
- Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Michał Tomasz Kamiński, Hanna Foltyn-Kubicka u Mieczysław Edmund Janowski f'isem il-grupp UEN, dwar id-drittijiet tal-bniedem fis-Sudan (B6-0210/2007);
- Pasqualina Napoletano, Margrietus van den Berg, Marie-Arlette Carlotti u Glenys Kinnock f'isem il-grupp PSE, dwar id-drittijiet tal-bniedem fis-Sudan (B6-0211/2007);
- Fiona Hall u Marios Matsakis f'isem il-grupp ALDE, dwar it-tħaġġir ta' żewġ nisa mis-Sudan akkużati b'adulterju (B6-0221/2007);
- Renate Sommer, Nirj Deva, Eija-Riitta Korhola, Charles Tannock u Bernd Posselt f'isem il-grupp PPE-DE, dwar id-drittijiet tal-bniedem fis-Sudan (B6-0225/2007);
- Margrete Auken u Raül Romeva i Rueda f'isem il-grupp Verts/ALE, dwar id-drittijiet tal-bniedem fis-Sudan (B6-0228/2007);
IV. Kwistjoni "President tal-Bank Dinji"
- Miguel Portas u Vittorio Agnoletto f'isem il-grupp GUE/NGL, dwar Paul Wolfowitz (B6-0209/2007);
- Pasqualina Napoletano u Pervenche Berès f'isem il-grupp PSE, dwar il-kriżi li laqtet il-Bank Mondjali (B6-0213/2007);
- Marios Matsakis f'isem il-grupp ALDE, dwar is-sitwazzjoni ta' Paul Wolfowitz, President tal-Bank Mondjali (B6-0222/2007);
- Monica Frassoni, Frithjof Schmidt, Caroline Lucas u Margrete Auken f'isem il-grupp Verts/ALE, dwar l-Affari «il-President tal-Bank Mondjali» (B6-0230/2007).
Il-ħin għad-diskorsi jiġi allokat skond l-Artikolu 142 tar-Regoli tal-Proċedura.
6. L-Ewropa fid-Dinja - Aspetti esterni tal-kompetittivita' (dibattitu)
Rapport dwar l-Ewropa fid-Dinja - Aspetti esterni tal-kompetittivita' [2006/2292(INI)] - Kumitat għall-Kummerċ Internazzjonali. Rapporteur: Daniel Caspary (A6-0149/2007)
Daniel Caspary ippreżenta r-rapport.
Tkellem Peter Mandelson (Membru tal-Kummissjoni).
Tkellmu: Benoît Hamon (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat ECON), Syed Kamall f'isem il-grupp PPE-DE, Elisa Ferreira f'isem il-grupp PSE, Ignasi Guardans Cambó f'isem il-grupp ALDE, Konrad Szymański f'isem il-grupp UEN, Pierre Jonckheer f'isem il-grupp Verts/ALE, Helmuth Markov f'isem il-grupp GUE/NGL, Graham Booth f'isem il-grupp IND/DEM, Dumitru Gheorghe Mircea Coşea f'isem il-grupp ITS, Roger Helmer Membru mhux affiljat, Georgios Papastamkos, Erika Mann, Gianluca Susta, Seán Ó Neachtain, Jacky Henin, Bastiaan Belder, Jean-Marie Le Pen, Alessandro Battilocchio, Christofer Fjellner, Harlem Désir u Jan Tadeusz Masiel.
IPPRESIEDA Adam BIELAN Viċi-President
Tkellmu: Tokia Saïfi, Carlos Carnero González, Zbigniew Krzysztof Kuźmiuk, Alexander Stubb, Kader Arif, Glyn Ford u Peter Mandelson.
7. L-Għajnuna għall-kummerċ mogħtija mill-Unjoni Ewropea (dibattitu)
Rapport dwar l-għajnuna għall-kummerċ mogħtija mill-Unjoni Ewropea [2006/2236(INI)] - Kumitat għall-Kummerċ Internazzjonali. Rapporteur: David Martin (A6-0088/2007)
David Martin ippreżenta r-rapport.
Tkellem Peter Mandelson (Membru tal-Kummissjoni).
Tkellmu: Margrietus van den Berg (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat DEVE), Maria Martens f'isem il-grupp PPE-DE, Sajjad Karim f'isem il-grupp ALDE, Frithjof Schmidt f'isem il-grupp Verts/ALE, Zbigniew Zaleski, Gianluca Susta, Zdzisław Zbigniew Podkański, Georgios Papastamkos, Arūnas Degutis, Tokia Saïfi u Peter Mandelson.
IPPRESIEDA Miguel Angel MARTÍNEZ MARTÍNEZ Viċi-President
Rapport dwar ftehim dwar sħubija ekonomika [2005/2246(INI)] - Kumitat għall-Kummerċ Internazzjonali. Rapporteur: Robert Sturdy (A6-0084/2007)
Robert Sturdy ippreżenta r-rapport.
Tkellem Peter Mandelson (Membru tal-Kummissjoni)
Tkellmu: Jean-Pierre Audy f'isem il-grupp PPE-DE, Margrietus van den Berg f'isem il-grupp PSE, Sajjad Karim f'isem il-grupp ALDE, Leopold Józef Rutowicz f'isem il-grupp UEN, Frithjof Schmidt f'isem il-grupp Verts/ALE, Vittorio Agnoletto f'isem il-grupp GUE/NGL, Jerzy Buzek, Kader Arif, Johan Van Hecke, Carl Schlyter, Gabriele Zimmer, David Martin, Fiona Hall, Glenys Kinnock, Alain Hutchinson, Marie-Arlette Carlotti u Peter Mandelson
Ir-riżultati tal-votazzjoni (emendi, votazzjonijiet separati u maqsumin, eċċ) jidhru fl-Anness 'Riżultati tal-Votazzjonijiet' tal-Minuti.
9.1. Ftehim bejn il-KE u l-Gvern tal-Federazzjoni Russa dwar is-sajd u l-konservazzjoni tar-riżorsi tal-Baħar Baltiku * (Artikolu 131 tar-Regoli ta' Proċedura) (votazzjoni)
Rapport dwar il-proposta għal Regolament tal-Kunsill dwar il-konklużjoni tal-Ftehim bejn il-Komunità Ewropea u l-Gvern tal-Federazzjoni Russa dwar il-koperazzjoni fis-settur tas-sajd u l-konservazzjoni tar-riżorsi marittimi ħajjin tal-Baħar Baltiku [COM(2006)0868 - C6-0052/2007 - 2006/0309(CNS)] - Kumitat għas-Sajd. Rapporteur: Philippe Morillon (A6-0160/2007)
(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", Punt 1)
PROPOSTA TAL-KUMMISSJONI, EMENDA u ABBOZZ TA' RIŻOLUZZJONI LEĠIŻLATTIVA
Rapport Abbozz konġunt, approvat mill-Kumitat ta' Konċiljazzjoni, tar-Regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar l-istrument finanzjarju għall-ambjent (LIFE+)[PE-CONS 3611/2007 – C6 0105/2007 – 2004/0218(COD)] Delegazzjoni tal-Parlament Ewropew għall-Kumitat ta' Konċiljazzjoni - Rapporteur: Marie Anne Isler Béguin (A6-0180/2007)
(Maġġoranza sempliċi meħtieġa għall-approvazzjoni)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", Punt 2)
9.3. Daphne III: Programm speċifiku "il-ġlieda kontra l-vjolenza" ***II (votazzjoni)
Rakkomandazzjoni għat-tieni qari dwar il-pożizzjoni komuni tal-Kunsill bil-ħsieb ta' l-adozzjoni ta' deċiżjoni tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li tistabbilixxi għall-perjodu 2007 sa l-2013 programm speċifiku maħsub għall-prevenzjoni u l-ġlieda kontra l-vjolenza fuq it-tfal, iż-żgħażagħ u n-nisa u sabiex jitħarsu l-vittmi ta' gruppi f'riskju (Programm Daphne III) fil-qafas tal-programm "Drittijiet fundamentali u l-ġustizzja" [16367/1/2006 - C6-0089/2007 - 2005/0037(COD)] - Kumitat għad-Drittijiet tan-Nisa u l-Ugwaljanza bejn is-Sessi. Rapporteur: Lissy Gröner (A6-0147/2007)
(Maġġoranza kwalifikata)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", Punt 3)
9.4. Koperazzjoni msaħħa bejn il-kumitati (Emenda ta' l-Artikolu 47 tar-Regoli ta' Proċedura tal-Parlament Ewropew) (votazzjoni)
Rapport dwar l-emenda ta' l-Artikolu 47 tar-Regoli ta' Proċedura tal-Parlament Ewropew "Koperazzjoni msaħħa bejn il-kumitati" [2007/2016(REG)] - Kumitat għall-Affarijiet Kostituzzjonali. Rapporteur: Richard Corbett (A6-0139/2007)
(Maġġoranza kwalifikata)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", Punt 4)
- Johannes Voggenhuber ressaq emenda orali għall-Emenda 3, li għaliha Richard Corbett (rapporteur) ta l-għajnuna tiegħu, u li nżammet.
9.5. Standards ta' kwalità ambjentali fil-qasam ta' l-ilma ***I (votazzjoni)
Rapport dwar il-proposta għal direttiva tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li tistabbilixxi standards ta' kwalità ambjentali fil-qasam tal-politika ta' l-ilma u li temenda d-Direttiva 2000/60/KE [COM(2006)0397 - C6-0243/2006 - 2006/0129(COD)] - Kumitat għall-Ambjent, is-Saħħa Pubblika u s-Sikurezza ta' l-Ikel. Rapporteur: Anne Laperrouze (A6-0125/2007)
(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", Punt 5)
9.6. Il-produzzjoni bioloġika u t-tikkettar ta' prodotti bioloġiċi *(votazzjoni finali)
Rapport dwar proposta għal regolament tal-Kunsill dwar il-produzzjoni bioloġika u it-tikkettar ta' prodotti bioloġiċi [COM(2005)0671 - C6-0032/2006 - 2005/0278(CNS)] - Kumitat għall-Agrikoltura u l-Iżvilupp Rurali. Rapporteur: Marie-Hélène Aubert (A6-0061/2007)
- Marie-Hélène Aubert (rapporteur) qabel il-votazzjoni.
9.7. Sħubija fis-settur tas-Sajd bejn il-Komunità Ewropea, min-naħa l-waħda, u l-Gvern tad-Danimarka u l-Gvern Awtonomu ta’ Greenland, min-naħa l-oħra * (votazzjoni)
Rapport dwar il-proposta għal regolament tal-Kunsill dwar il-konklużjoni tal-Ftehim ta' Sħubija fis-settur tas-Sajd bejn il-Komunità Ewropea, min-naħa l-waħda, u l-Gvern tad-Danimarka u l-Gvern Awtonomu ta’ Greenland, min-naħa l-oħra [COM(2006)0804 - C6-0506/2006 - 2006/0262(CNS)] - Kumitat għas-Sajd. Rapporteur: Joop Post (A6-0161/2007)
(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", Punt 7)
Proposta għal deċiżjoni, mressqa skond l-Artikolu 188 tar-Regoli ta' Proċedura mill-Konferenza tal-Presidenti, dwar it-twaqqif ta' delegazzjoni permanenti għall-Assemblea Parlamentari Euro-Latina-Amerikana u l-għadd tal-membri tagħha (B6-0204/2007)
(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", Punt 8)
9.9. Modalitajiet prattiċi tal-proċedura ta' kodeċiżjoni (votazzjoni)
Rapport dwar il-konklużjoni tad-dikjarazzjoni konġunta dwar il-modalitajiet prattiċi tal-proċedura ta' kodeċiżjoni [2005/2125(ACI)] - Kumitat għall-Affarijiet Kostituzzjonali. Rapporteur: Jo Leinen (A6-0142/2007)
(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", Punt 9)
9.10. L-istabbiliment ta' skadenza għat-telf tal-bijodiversità minn issa sa l-2010 (votazzjoni)
Rapport dwar it-tema "It-twaqqif tat-telf tal-bijodiversità għall-2010 u wara" [2006/2233(INI)] - Kumitat għall-Ambjent, is-Saħħa Pubblika u s-Sikurezza ta' l-Ikel. Rapporteur: Adamos Adamou (A6-0089/2007)
(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", Punt 10)
9.11. L-Ewropa fid-Dinja - Aspetti esterni tal-kompetittivita' (votazzjoni)
Rapport dwar l-Ewropa fid-Dinja - Aspetti esterni tal-kompetittivita' [2006/2292(INI)] - Kumitat għall-Kummerċ Internazzjonali. Rapporteur: Daniel Caspary (A6-0149/2007)
(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", Punt 11)
Il-korrezzjonijiet u l-intenzjonijiet għall-vot jidhru fil-websajt "Séance en direct" "Résultats des votes (appels nominaux) / Results of votes (roll-call votes)" u fil-verżjoni stampata ta' l-anness "Riżultati tal-Votazzjonijiet b'sejħa ta' l-Ismijiet".
Il-verżjoni elettronika fuq il-Europarl tiġi aġġornata regolarment sa ta' l-anqas ġimagħtejn wara l-ġurnata tal-votazzjoni.
Wara li tgħaddi din l-iskadenza l-korrezzjonijiet u l-intenzjonijiet tal-vot jiġu ffinalizzati sabiex isiru t-traduzzjonijiet u l-pubblikazzjoni fil-Ġurnal Uffiċjali.
Martine Roure u Dariusz Maciej Grabowski għarrfu li l-apparat tal-votazzjoni tagħhom ma ħadimx waqt il-votazzjoni għar-Rapport Philippe Morillon - A6-0160/2007.
(Ħin li fih ġiet sospiża s-seduta: 12.50 Ħin li fih tkompliet is-seduta: 15.05 )
IPPRESIEDA Hans-Gert PÖTTERING President
12. Dibattitu dwar il-futur ta' l-Ewropa (dibattitu)
Il-President wettaq dikjarazzjoni qasira biex jippreżenta d-dibattitu.
Tkellem Romano Prodi, Prim Ministru Taljan.
Tkellmu: Joseph Daul f'isem il-grupp PPE-DE, Martin Schulz f'isem il-grupp PSE, Graham Watson f'isem il-grupp ALDE, Cristiana Muscardini f'isem il-grupp UEN, Monica Frassoni f'isem il-grupp Verts/ALE, Francis Wurtz f'isem il-grupp GUE/NGL, Nigel Farage f'isem il-grupp IND/DEM, Jean-Marie Le Pen f'isem il-grupp ITS, Jana Bobošíková Membru mhux affiljata, Romano Prodi, Antonio Tajani, Gianni Pittella, Bronisław Geremek, Roberta Angelilli, Johannes Voggenhuber, Roberto Musacchio, Paul Marie Coûteaux, Koenraad Dillen, Irena Belohorská, Timothy Kirkhope, Hannes Swoboda, Lapo Pistelli, Mario Borghezio, Marie Anne Isler Béguin, Umberto Guidoni, Georgios Karatzaferis, József Szájer, Poul Nyrup Rasmussen, Marco Cappato u Genowefa Grabowska.
James Nicholson għarraf li hu kien preżenti iżda ismu ma kienx imniżżel fir-reġistru ta' l-attendenza.
Il-Minuti tas-seduta ta' qabel ġew approvati.
14. Sitwazzjoni fil-Palestina (dibattitu)
Dikjarazzjonjiet tal-Kunsill u tal-Kummissjoni: Sitwazzjoni fil-Palestina
Günter Gloser (President fil-kariga tal-Kunsill) u Benita Ferrero-Waldner (Membru tal-Kummissjoni) għamlu d-dikjarazzjonijiet.
Tkellmu: José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra f'isem il-grupp PPE-DE, Pasqualina Napoletano f'isem il-grupp PSE, Chris Davies f'isem il-grupp ALDE, Ryszard Czarnecki f'isem il-grupp UEN, Caroline Lucas f'isem il-grupp Verts/ALE, Kyriacos Triantaphyllides f'isem il-grupp GUE/NGL, Paul Marie Coûteaux f'isem il-grupp IND/DEM, Philip Claeys f'isem il-grupp ITS, Jim Allister Membru mhux affiljat, Edward McMillan-Scott, Véronique De Keyser, Alexander Lambsdorff, Jan Tadeusz Masiel, Johannes Voggenhuber, Luisa Morgantini, Georgios Karatzaferis, Jean-Claude Martinez, Charles Tannock, Hannes Swoboda, Vittorio Prodi, Paul van Buitenen, Bastiaan Belder, Günter Gloser, Jana Hybášková, Jamila Madeira, Hannu Takkula u Frieda Brepoels.
IPPRESIEDA Manuel António dos SANTOS Viċi-President
Tkellmu: Béatrice Patrie, Marios Matsakis, Filip Kaczmarek, David Martin, Sarah Ludford, John Bowis, Libor Rouček u Benita Ferrero-Waldner.
Id-dibattitu ngħalaq.
15. Ħin tal-mistoqsijiet (mistoqsijiet għall-Kummissjoni)
Il-Parlament eżamina numru ta' mistoqsijiet lill-Kummissjoni (B6-0018/2007).
L-ewwel parti
Mistoqsija 30 (David Martin): Il-konsegwenzi negattivi ta' l-objettivi ta' l-UE fir-rigward tal-bijofjuwils.
Andris Piebalgs (Membru tal-Kummissjoni) wieġeb għall-mistoqsija u għall-mistoqsijiet supplimentari ta' David Martin, Danutė Budreikaitė u Reinhard Rack.
Mistoqsija 31 (Danutė Budreikaitė): Ftehima fil-qasam enerġetiku bejn l-Istati Membri ta' l-UE u r-Russja.
Andris Piebalgs wieġeb għall-mistoqsija u għall-mistoqsijiet supplimentari ta' Danutė Budreikaitė, Paul Rübig u Justas Vincas Paleckis.
Franco Frattini (Viċi President tal-Kummissjoni) wieġeb għall-mistoqsija u għall-mistoqsijiet supplimentari ta' Claude Moraes, Andreas Mölzer u Hubert Pirker.
Olli Rehn (Membru tal-Kummissjoni) wieġeb għall-mistoqsija u għall-mistoqsijiet supplimentari ta' Bernd Posselt, Reinhard Rack u Zsolt László Becsey.
Mistoqsija 44 (Dimitrios Papadimoulis): Applikazzjoni tal-Konvenzjoni dwar id-dritt tal-baħar mit-Turkija.
Olli Rehn wieġeb għall-mistoqsija u għall-mistoqsija supplimentari ta' Dimitrios Papadimoulis.
Mistoqsija 45 (Rodi Kratsa-Tsagaropoulou): Kriżi politika fit-Turkija u perspettivi tas-sħubija.
Olli Rehn wieġeb għall-mistoqsija u għall-mistoqsijiet supplimentari ta' Rodi Kratsa-Tsagaropoulou u Konstantinos Hatzidakis.
Il-mistoqsijiet li ma kinux twieġbu minħabba nuqqas ta' ħin se jingħataw tweġibiet bil-miktub aktar 'il quddiem (ara l-Anness tar-Rapporti Verbatim tad-Dibattiti)
Il-ħin tal-mistoqsijiet imħolli għall-Kummissjoni ntemm.
(Ħin li fih ġiet sospiża s-seduta: 20.05 Ħin li fih tkompliet is-seduta: 21.00 )
IPPRESIEDA Marek SIWIEC Viċi-President
16. Kompożizzjoni tad-Delegazzjoni ta' l-Assemblea Parlamentari Ewro-Latina-Amerikana
Il-President ħabbar li rċieva mill-Konferenza tal-Presidenti il-mozzjonijiet għall-ħatra tad-delegazzjoni għall-Assemblea Parlamentari Ewro-Latina-Amerikana, li ġew trażmessi lill-Membri bil-posta elettronika u jinkludu anness ma' dawn il-Minuti.
Skadenza tat-tressiq ta' l-emendi: 23.05.2007 fid-09:00
17. Azzjoni meħuda dwar il-pożizzjonijiet u r-riżoluzzjonijiet tal-Parlament
Tqassmet il-komunikazzjoni tal-Kummissjoni dwar l-azzjoni meħuda dwar il-pożizzjonijiet u r-riżoluzzjonijiet adottati mill-Parlament matul is-sessjonijiet parzjali ta' Jannar I u II.
18. Estonja (dibattitu)
Dikjarazzjonjiet tal-Kunsill u tal-Kummissjoni: Estonja
Benita Ferrero-Waldner (Membru tal-Kummissjoni) għamel dikjarazzjoni.
Tkellmu: Tunne Kelam f'isem il-grupp PPE-DE, Jan Marinus Wiersma f'isem il-grupp PSE, Toomas Savi f'isem il-grupp ALDE, Konrad Szymański f'isem il-grupp UEN, Satu Hassi f'isem il-grupp Verts/ALE, Eva-Britt Svensson f'isem il-grupp GUE/NGL, Christopher Beazley, Andres Tarand, Georgs Andrejevs, Inese Vaidere, Tatjana Ždanoka, Georgios Toussas, Charles Tannock, Katrin Saks, Henrik Lax, Wojciech Roszkowski, Anna Ibrisagic, Roberts Zīle, Ģirts Valdis Kristovskis u Benita Ferrero-Waldner.
Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni biex jiġi konkluż id-dibattitu skond l-Artikolu 103 (2) tar-Regoli ta' Proċedura:
- Jan Marinus Wiersma, Hannes Swoboda u Andres Tarand f'isem il-grupp PSE, dwar l-Estonja (B6-0205/2007);
- Inese Vaidere, Ģirts Valdis Kristovskis, Guntars Krasts, Roberts Zīle, Konrad Szymański, Hanna Foltyn-Kubicka, Ryszard Czarnecki, Gintaras Didžiokas, Adam Bielan, Michał Tomasz Kamiński u Mieczysław Edmund Janowski f'isem il-grupp UEN, dwar is-sitwazzjoni fl-Estonja (B6-0214/2007);
- Tunne Kelam, Charles Tannock, Christopher Beazley, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Bogdan Klich u Anna Ibrisagic f'isem il-grupp PPE-DE, dwar is-sitwazzjoni fl-Estonja (B6-0215/2007);
- André Brie, Gabriele Zimmer, Pedro Guerreiro, Marco Rizzo u Miguel Portas f'isem il-grupp GUE/NGL, dwar ir-rilokazzjoni tal-monument tat-Tieni Gwerra Dinjija f'Tallinn u r-relazzjonijiet bejn l-Estonja u r-Russja (B6-0216/2007);
- Monica Frassoni u Daniel Cohn-Bendit f'isem il-grupp Verts/ALE dwar is-sitwazzjoni fl-Estonja (B6-0217/2007);
- Philip Claeys, Frank Vanhecke, Koenraad Dillen u Ashley Mote f'isem il-grupp ITS, dwar is-sitwazzjoni fl-Estonja u r-relazzjonijiet bejn l-Estonja u r-Russja (B6-0218/2007);
- Toomas Savi, Siiri Oviir, Margarita Starkevičiūtė u Georgs Andrejevs f'isem il-grupp ALDE, dwar l-Estonja (B6-0220/2007).
Rapport dwar ir-rapport annwali tal-Kunsill lill-Parlament Ewropew dwar l-aspetti prinċipali u l-għażliet bażiċi tas-CFSP, inklużi l-implikazzjonijiet finanzjarji tagħhom għall-baġit ġenerali ta' l-Unjoni Ewropea - 2005 [2006/2217(INI)] - Kumitat għall-Affarijiet Barranin. Rapporteur: Elmar Brok (A6-0130/2007)
Tkellmu: Antonis Samaras (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat BUDG), Bogdan Klich f'isem il-grupp PPE-DE, Helmut Kuhne f'isem il-grupp PSE, Cem Özdemir f'isem il-grupp Verts/ALE, Tobias Pflüger f'isem il-grupp GUE/NGL, Gerard Batten f'isem il-grupp IND/DEM, Roberta Alma Anastase, Libor Rouček, Nils Lundgren, Rodi Kratsa-Tsagaropoulou, Marianne Mikko, Hélène Goudin, dwar l-iżvolġiment tad-dibattitu, Jamila Madeira u Benita Ferrero-Waldner.
20. Approssimazzjoni tar-rati tad-dazju fuq l-alkoħol u xorb alkoħoliku * (dibattitu)
Rapport dwar il-proposta għal direttiva tal-Kunsill li temenda d-Direttiva 92/84/KEE dwar l-approssimazzjoni tar-rati tat-taxxa tad-dazju fuq l-alkoħol u x-xorb alkoħoliku [COM(2006)0486 - C6-0319/2006 - 2006/0165(CNS)] - Kumitat għall-Affarijiet Ekonomiċi u Monetarji. Rapporteur: Astrid Lulling (A6-0148/2007)
Tkellem László Kovács (Membru tal-Kummissjoni)
Astrid Lulling ippreżentat ir-rapport.
Tkellmu: Piia-Noora Kauppi f'isem il-grupp PPE-DE, Pervenche Berès f'isem il-grupp PSE, Olle Schmidt f'isem il-grupp ALDE, Zdzisław Zbigniew Podkański f'isem il-grupp UEN, Carl Schlyter f'isem il-grupp Verts/ALE, Gerard Batten f'isem il-grupp IND/DEM, Jean-Claude Martinez f'isem il-grupp ITS, Roger Helmer Membru mhux affiljat, Martin Dimitrov, Ieke van den Burg, Margarita Starkevičiūtė, Hélène Goudin, Petre Popeangă, Zsolt László Becsey, Antolín Sánchez Presedo, Ivo Strejček, Jan Andersson, László Kovács, Astrid Lulling, pour répondre à László Kovács (Il-President lui retire la parole).
21. Għoti ta' għajnuna finanzjarja tal-Komunità fil-qasam tan-networks trans-Ewropej tat-trasport u ta' l-enerġija ***II (dibattitu)
Rakkomandazzjoni għat-tieni qari dwar il-pożizzjoni komuni adottata mill-Kunsill bil-għan li jiġi adottat Regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill li jiddetermina regoli ġenerali għall-għoti ta' għajnuna finanzjarja tal-Komunità fil-qasam tan-networks trans-Ewropej tat-trasport u ta' l-enerġija [17032/2/2006 - C6-0101/2007 - 2004/0154(COD)] - Kumitat għall-Baġit. Rapporteur: Mario Mauro (A6-0169/2007)
Mario Mauro ippreżenta r-rakkomandazzjoni għat-tieni qari.
Tkellem Jacques Barrot (Viċi President tal-Kummissjoni).
Tkellmu: Georg Jarzembowski f'isem il-grupp PPE-DE, Herbert Bösch f'isem il-grupp PSE, Anne E. Jensen f'isem il-grupp ALDE, Sepp Kusstatscher f'isem il-grupp Verts/ALE, Janusz Lewandowski, Gilles Savary, Paolo Costa, Silvia-Adriana Ţicău u Jacques Barrot.