Index 
 Previous 
 Next 
 Full text 
Minutes
Thursday, 8 May 2008 - Brussels

6. Composition of Parliament

Edith Mastenbroek, Jens-Peter Bonde and Adeline Hazan had given written notice of their resignation as Members of the European Parliament with effect from 30.04.2008, 09.05.2008 and 18.05.2008 respectively.

Under Rule 4(1), Parliament established the vacancies and informed the Member States concerned.

The Dutch authorities had given notice of the appointment of Jan Cremers to replace Edith Mastenbroek as Member of Parliament with effect from 30.04.2008.

The Danish authorities had given notice of the appointment of Hanne Dahl to replace Jens-Peter Bonde as Member of Parliament with effect from 09.05.2008.

Under Rule 3(2), until such time as their credentials had been verified or a ruling had been given on any dispute, and provided that they had previously made a written declaration stating that they did not hold any office incompatible with that of Member of the European Parliament, Jan Cremers and Hanne Dahl would take their seats in Parliament and on its bodies and would enjoy all the rights attaching thereto.

Legal notice - Privacy policy