Przewodniczący zwrócił uwagę na wyjątkową obecność w sali posiedzeń plenarnych grupy techników przygotowujących materiał do filmu, który będzie stanowił jeden z elementów wystawy poświęconej pracy Parlamentu, która zostanie wkrótce otwarta w nowej Wszechnicy w Brukseli.
Przewodniczący złożył oświadczenie w związku z 70. rocznicą wkroczenia Armii Czerwonej na terytoria Litwy, Łotwy i Estonii w dniu 17 czerwca 1940 r. Dodał, że w roku 1983 Parlament potępił aneksję tych państw.
Przewodniczący złożył oświadczenie w związku z pierwszą rocznicą wyborów prezydenckich w Iranie. Zwrócił uwagę na liczne egzekucje i przypadki uwięzienia w tym roku i wyraził sprzeciw Parlamentu wobec kary śmierci, a także podkreślił wagę, jaką Parlament przykłada do wolności słowa.
Przewodniczący ubolewa nad zabójstwem w dniu 3 czerwca 2010 r. w Turcji biskupa Luigiego Padovese, przewodniczącego konferencji episkopatu Turcji, którego pogrzeb odbył się dziś w Mediolanie.
Przewodniczący poinformował, że dnia 12 czerwca 2010 r. reprezentował Parlament podczas uroczystości upamiętniających 25. rocznicę podpisania traktatu akcesyjnego do Wspólnoty przez Hiszpanię i Portugalię.
Przewodniczący poinformował. że dnia 13 czerwca 2010 r. udał się do Luksemburga w związku z 25. rocznicą umów z Schengen.
Przewodniczący poinformował, że złożył oficjalną wizytę w Grecji i Rumunii, aby wyrazić wsparcie dla obu tych krajów w trudnej sytuacji, w jakiej się obecnie znajdują.
Przewodniczący poruszył temat niedawnych wyborów parlamentarnych w Belgii, Holandii i Słowacji, a także życzył tym krajom szybkiego utworzenia rządów.