Ευρετήριο 
Συνοπτικά πρακτικά
PDF 270kWORD 175k
Πέμπτη 17 Ιουνίου 2010 - Στρασβούργο
1.Έναρξη της συνεδρίασης
 2.Σύνθεση της Ειδικής Επιτροπής για τις Πολιτικές Προκλήσεις και τους Δημοσιονομικούς Πόρους για μια Βιώσιμη Ευρωπαϊκή Ένωση μετά το 2013
 3.Απαγόρευση της εμπορικής φαλαινοθηρίας (συζήτηση)
 4.Μια νέα ώθηση στη στρατηγική για τη βιώσιμη ανάπτυξη της ευρωπαϊκής υδατοκαλλιέργειας (συζήτηση)
 5.Πρόγραμμα τεκμηρίωσης αλιευμάτων για τον τόνο Thunnus thynnus ***I (συζήτηση)
 6.Ανακοίνωση της Προεδρίας
 7.Ώρα των ψηφοφοριών
  7.1.Πολιτικές της ΕΕ για τους υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων (ψηφοφορία) (άρθρο 138 του Κανονισμού)
  7.2.Δημόσια προσφορά κινητών αξιών και εναρμόνιση των προϋποθέσεων διαφάνειας (τροποποίηση των οδηγιών 2003/71/ΕΚ και 2004/109/ΕΚ) ***I (ψηφοφορία)
  7.3.Πρόγραμμα τεκμηρίωσης αλιευμάτων για τον τόνο Thunnus thynnus ***I (ψηφοφορία)
  7.4.Eφαρμογή των διατάξεων του κεκτημένου του Σένγκεν όσον αφορά το Σύστημα Πληροφοριών Σένγκεν στη Δημοκρατία της Βουλγαρίας και τη Ρουμανία * (ψηφοφορία)
  7.5.Η ποιότητα των στατιστικών δεδομένων και αυξημένες ελεγκτικές εξουσίες της Επιτροπής (Eurostat) (ψηφοφορία)
  7.6.Διάσταση του φύλου στο πλαίσιο της οικονομικής ύφεσης και της χρηματοπιστωτικής κρίσης (ψηφοφορία)
  7.7.Αξιολόγηση των αποτελεσμάτων του Χάρτη πορείας για την ισότητα μεταξύ γυναικών και ανδρών 2006-2010 και συστάσεις για το μέλλον (ψηφοφορία)
  7.8.Προτάσεις διορισμών στην Ειδική Επιτροπή για τις Πολιτικές Προκλήσεις και τους Δημοσιονομικούς Πόρους για μια Βιώσιμη Ευρωπαϊκή Ένωση μετά το 2013 (ψηφοφορία)
  7.9.Αθλητισμός, ειδικά για τους μάνατζερ ποδοσφαιριστών (ψηφοφορία)
  7.10.Συμπεράσματα της Διάσκεψης Κορυφής ΕΕ/Ρωσίας (31 Μαΐου - 1η Ιουνίου) (ψηφοφορία)
  7.11.Ισραηλινή στρατιωτική επιχείρηση κατά του ανθρωπιστικού στολίσκου και ο αποκλεισμός της Γάζας (ψηφοφορία)
  7.12.Εμπόριο αντικειμένων που χρησιμοποιούνται για βασανιστήρια (ψηφοφορία)
  7.13.Κατάσταση στη Χερσόνησο της Κορέας (ψηφοφορία)
  7.14.Βοσνία-Ερζεγοβίνη (ψηφοφορία)
  7.15.Συμφωνία ΕΕ-ΗΠΑ για τις εναέριες μεταφορές (ψηφοφορία)
  7.16.Eφαρμογή των οδηγιών της πρώτης δέσμης μέτρων για τους σιδηροδρόμους (ψηφοφορία)
  7.17.Πλημμύρες στις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης, ιδιαίτερα στην Πολωνία, την Τσεχική Δημοκρατία, τη Σλοβακία και την Ουγγαρία (ψηφοφορία)
  7.18.Επιμόρφωση των δικαστικών λειτουργών (ψηφοφορία)
  7.19.Μια νέα ώθηση στη στρατηγική για τη βιώσιμη ανάπτυξη της ευρωπαϊκής υδατοκαλλιέργειας (ψηφοφορία)
 8.Αιτιολογήσεις ψήφου
 9.Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
 10.Έγκριση των Συνοπτικών Πρακτικών της προηγούμενης συνεδρίασης
 11.Συζήτηση για περιπτώσεις παραβίασης των δικαιωμάτων του ανθρώπου, της δημοκρατίας και των αρχών του κράτους δικαίου (συζήτηση)
  11.1.Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό: η περίπτωση του Floribert Chebeya Bahizire
  11.2.Νεπάλ
  11.3.Εκτελέσεις στη Λιβύη
 12.Ώρα των ψηφοφοριών
  12.1.Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό: η περίπτωση του Floribert Chebeya Bahizire (ψηφοφορία)
  12.2.Νεπάλ (ψηφοφορία)
  12.3.Εκτελέσεις στη Λιβύη (ψηφοφορία)
 13.Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου
 14.Σύνθεση του Σώματος
 15.Αποφάσεις που αφορούν ορισμένα έγγραφα
 16.Θέση του Συμβουλίου κατά την 1η ανάγνωση
 17.Γραπτές δηλώσεις καταχωριζόμενες στο πρωτόκολλο (άρθρο 123 του Κανονισμού)
 18.Διαβίβαση των κειμένων που εγκρίθηκαν κατά τη σημερινή συνεδρίαση
 19.Χρονοδιάγραμμα των επόμενων συνεδριάσεων
 20.Διακοπή της συνόδου
 ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΡΟΝΤΩΝ
 Παράρτηµα 1


ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΠΡΑΚΤΙΚΑ

ΠΕΜΠΤΗ 17 ΙΟΥΝΙΟΥ 2010

ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Ρόδη ΚΡΑΤΣΑ-ΤΣΑΓΚΑΡΟΠΟΥΛΟΥ
Αντιπρόεδρος

1. Έναρξη της συνεδρίασης

Η συνεδρίαση αρχίζει στις 9 π.μ.


2. Σύνθεση της Ειδικής Επιτροπής για τις Πολιτικές Προκλήσεις και τους Δημοσιονομικούς Πόρους για μια Βιώσιμη Ευρωπαϊκή Ένωση μετά το 2013

Η Πρόεδρος ανακοινώνει ότι έλαβε από την Διάσκεψη των Προέδρων τις προτάσεις διορισμών στην Ειδική Επιτροπή για τις Πολιτικές Προκλήσεις και τους Δημοσιονομικούς Πόρους για μια Βιώσιμη Ευρωπαϊκή Ένωση μετά το 2013, προτάσεις οι οποίες διαβιβάστηκαν στους βουλευτές μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου και επισυνάπτονται ως Παράρτημα στα παρόντα Συνοπτικά Πρακτικά.

Προθεσμία κατάθεσης τροπολογιών: σήμερα στις 10 π.μ.

Ψηφοφορία: σημείο 7.8 των Συνοπτικών Πρακτικών της 17.6.2010.


3. Απαγόρευση της εμπορικής φαλαινοθηρίας (συζήτηση)

Δήλωση της Επιτροπής: Απαγόρευση της εμπορικής φαλαινοθηρίας

Η Μαρία Δαμανάκη (Μέλος της Επιτροπής) προβαίνει στη δήλωση.

Παρεμβαίνουν οι Richard Seeber, εξ ονόματος της Ομάδας PPE, Jo Leinen, εξ ονόματος της Ομάδας S&D, Isabella Lövin, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Charles Tannock, εξ ονόματος της Ομάδας ECR, Mike Nattrass, εξ ονόματος της Ομάδας EFD, Sirpa Pietikäinen, Linda McAvan και Ulrike Rodust.

Παρεμβαίνει σύμφωνα με τη διαδικασία "catch the eye" η Catherine Stihler.

Παρεμβαίνουν οι Juan Carlos Martín Fragueiro (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) και Μαρία Δαμανάκη.

Η συζήτηση περατώνεται.


4. Μια νέα ώθηση στη στρατηγική για τη βιώσιμη ανάπτυξη της ευρωπαϊκής υδατοκαλλιέργειας (συζήτηση)

Έκθεση σχετικά με μια νέα ώθηση στη στρατηγική για τη βιώσιμη ανάπτυξη της ευρωπαϊκής υδατοκαλλιέργειας [2009/2107(INI)] - Επιτροπή Αλιείας. Εισηγητής: Guido Milana (A7-0150/2010)

Ο Guido Milana παρουσιάζει την έκθεσή του.

Παρεμβαίνουν οι Juan Carlos Martín Fragueiro (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) και Μαρία Δαμανάκη (Μέλος της Επιτροπής).

Παρεμβαίνουν οι Kartika Tamara Liotard (εισηγήτρια της γνωμοδότησης της επιτροπής ENVI), Ιωάννης Α. Τσουκαλάς, εξ ονόματος της Ομάδας PPE, Ulrike Rodust, εξ ονόματος της Ομάδας S&D, Pat the Cope Gallagher, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Isabella Lövin, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Marek Józef Gróbarczyk, εξ ονόματος της Ομάδας ECR, João Ferreira, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Anna Rosbach, εξ ονόματος της Ομάδας EFD, Diane Dodds, μη εγγεγραμμένη, και Alain Cadec.

ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Isabelle DURANT
Αντιπρόεδρος

Παρεμβαίνουν οι Josefa Andrés Barea, George Lyon, Ian Hudghton, Struan Stevenson, Jarosław Leszek Wałęsa, Iliana Malinova Iotova, Britta Reimers, James Nicholson, Lambert van Nistelrooij, Luis Manuel Capoulas Santos και Maria do Céu Patrão Neves.

Παρεμβαίνουν σύμφωνα με τη διαδικασία "catch the eye" οι Rareş-Lucian Niculescu, Catherine Stihler, Werner Kuhn, Elisabeth Köstinger, Mario Pirillo, Karin Kadenbach και Andreas Mölzer.

Παρεμβαίνει η Μαρία Δαμανάκη.

ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Alejo VIDAL-QUADRAS
Αντιπρόεδρος

Παρεμβαίνει ο Guido Milana.

Η συζήτηση περατώνεται.

Ψηφοφορία: σημείο 7.19 των Συνοπτικών Πρακτικών της 17.6.2010.


5. Πρόγραμμα τεκμηρίωσης αλιευμάτων για τον τόνο Thunnus thynnus ***I (συζήτηση)

Έκθεση επί της πρότασης κανονισμού του Συμβουλίου σχετικά με τη θέσπιση προγράμματος τεκμηρίωσης αλιευμάτων για τον τόνο Thunnus thynnus και την τροποποίηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1984/2003 [COM(2009)0406 - C7-0124/2009- 2009/0116(COD)] - Επιτροπή Αλιείας. Εισηγητής: Raül Romeva i Rueda (A7-0119/2010)

Ο Raül Romeva i Rueda παρουσιάζει την έκθεσή του.

Παρεμβαίνουν οι Juan Carlos Martín Fragueiro (ασκών την Προεδρία του Συμβουλίου) και Μαρία Δαμανάκη (Μέλος της Επιτροπής).

Παρεμβαίνουν οι Carmen Fraga Estévez, εξ ονόματος της Ομάδας PPE, Antolín Sánchez Presedo, εξ ονόματος της Ομάδας S&D, Izaskun Bilbao Barandica, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE, Jean-Paul Besset, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE, Marek Józef Gróbarczyk, εξ ονόματος της Ομάδας ECR, Willy Meyer, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL, Anna Rosbach, εξ ονόματος της Ομάδας EFD, Claudiu Ciprian Tănăsescu, μη εγγεγραμμένος, Alain Cadec, Catherine Trautmann, Gerben-Jan Gerbrandy, Isabella Lövin, Ulrike Rodust και Guido Milana.

Παρεμβαίνουν σύμφωνα με τη διαδικασία "catch the eye" οι Daciana Octavia Sârbu, Josefa Andrés Barea, Chris Davies και Karin Kadenbach.

Παρεμβαίνουν οι Μαρία Δαμανάκη και Raül Romeva i Rueda

Η συζήτηση περατώνεται.

Ψηφοφορία: σημείο 7.3 των Συνοπτικών Πρακτικών της 17.6.2010.


(Η συνεδρίαση διακόπτεται στις 11.35 π.μ εν αναμονή της ώρας των ψηφοφοριών και επαναλαμβάνεται στις 12.)

ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Σταύρος ΛΑΜΠΡΙΝΙΔΗΣ
Αντιπρόεδρος

6. Ανακοίνωση της Προεδρίας

Η Διάσκεψη των Προέδρων, κατά τη συνεδρίασή της στις 16 Ιουνίου 2010, ενέκρινε σύσταση για παράταση της θητείας της Ειδικής Επιτροπής για τη Χρηματοπιστωτική, Οικονομική και Κοινωνική Κρίση έως την 31η Ιουλίου 2011.

Το Σώμα εγκρίνει την πρόταση αυτή.


7. Ώρα των ψηφοφοριών

Τα λεπτομερή αποτελέσματα των ψηφοφοριών (τροπολογίες, χωριστές ψηφοφορίες, ψηφοφορίες κατά τμήματα, ...) εμφαίνονται στο Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών» που επισυνάπτεται στα Συνοπτικά Πρακτικά.

Τα αποτελέσματα των ψηφοφοριών με ονομαστική κλήση, που επισυνάπτονται στα Συνοπτικά Πρακτικά, είναι διαθέσιμα μόνο σε ηλεκτρονική μορφή και μπορεί κανείς να τα συμβουλευθεί στο Europarl.


7.1. Πολιτικές της ΕΕ για τους υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων (ψηφοφορία) (άρθρο 138 του Κανονισμού)

Έκθεση σχετικά με τις πολιτικές της ΕΕ για τους υπερασπιστές των ανθρωπίνων δικαιωμάτων [2009/2199(INI)] - Επιτροπή Εξωτερικών Υποθέσεων. Εισηγήτρια: Heidi Hautala (A7-0157/2010)

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 1)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται με ενιαία ψηφοφορία (P7_TA(2010)0226).

Παρεμβάσεις

- Heidi Hautala (εισηγήτρια), πριν από την ψηφοφορία, για να προτείνει τη συγχώνευση των παραγράφων 6 και 22 και για να παρουσιάσει προφορική τροπολογία επί της παραγράφου 19. Οι προτάσεις λαμβάνονται υπόψη.


7.2. Δημόσια προσφορά κινητών αξιών και εναρμόνιση των προϋποθέσεων διαφάνειας (τροποποίηση των οδηγιών 2003/71/ΕΚ και 2004/109/ΕΚ) ***I (ψηφοφορία)

Έκθεση σχετικά με την πρόταση οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την τροποποίηση των οδηγιών 2003/71/ΕΚ σχετικά με το ενημερωτικό δελτίο που πρέπει να δημοσιεύεται κατά τη δημόσια προσφορά κινητών αξιών ή την εισαγωγή τους προς διαπραγμάτευση και 2004/109/ΕΚ για την εναρμόνιση των προϋποθέσεων διαφάνειας αναφορικά με την πληροφόρηση σχετικά με εκδότες των οποίων οι κινητές αξίες έχουν εισαχθεί προς διαπραγμάτευση σε ρυθμιζόμενη αγορά [COM(2009)0491 - C7-0170/2009- 2009/0132(COD)] - Επιτροπή Οικονομικών και Νομισματικών Θεμάτων. Εισηγητής: Wolf Klinz (A7-0102/2010)

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 2)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0227)

ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0227).


7.3. Πρόγραμμα τεκμηρίωσης αλιευμάτων για τον τόνο Thunnus thynnus ***I (ψηφοφορία)

Έκθεση σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Συμβουλίου σχετικά με τη θέσπιση προγράμματος τεκμηρίωσης αλιευμάτων για τον τόνο Thunnus thynnus και την τροποποίηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1984/2003 [COM(2009)0406 - C7-0124/2009- 2009/0116(COD)] - Επιτροπή Αλιείας. Εισηγητής: Raül Romeva i Rueda (A7-0119/2010)

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 3)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0228)

ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0228).


7.4. Eφαρμογή των διατάξεων του κεκτημένου του Σένγκεν όσον αφορά το Σύστημα Πληροφοριών Σένγκεν στη Δημοκρατία της Βουλγαρίας και τη Ρουμανία * (ψηφοφορία)

Έκθεση σχετικά με το σχέδιο απόφασης του Συμβουλίου για την εφαρμογή των διατάξεων του κεκτημένου του Σένγκεν όσον αφορά το Σύστημα Πληροφοριών Σένγκεν στη Δημοκρατία της Βουλγαρίας και τη Ρουμανία [06714/2010 - C7-0067/2010- 2010/0814(NLE)] - Επιτροπή Πολιτικών Ελευθεριών, Δικαιοσύνης και Εσωτερικών Υποθέσεων. Εισηγητής: Carlos Coelho (A7-0199/2010)

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 4)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0229)

ΣΧΕΔΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0229).


7.5. Η ποιότητα των στατιστικών δεδομένων και αυξημένες ελεγκτικές εξουσίες της Επιτροπής (Eurostat) (ψηφοφορία)

Πρόταση ψηφίσματος B7-0375/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 5)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0230).


7.6. Διάσταση του φύλου στο πλαίσιο της οικονομικής ύφεσης και της χρηματοπιστωτικής κρίσης (ψηφοφορία)

Έκθεση σχετικά με τη διάσταση του φύλου στο πλαίσιο της οικονομικής ύφεσης και της χρηματοπιστωτικής κρίσης [2009/2204(INI)] - Επιτροπή Δικαιωμάτων των Γυναικών και Ισότητας των Φύλων. Εισηγητής: Raül Romeva i Rueda (A7-0155/2010)

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 6)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0231).


7.7. Αξιολόγηση των αποτελεσμάτων του Χάρτη πορείας για την ισότητα μεταξύ γυναικών και ανδρών 2006-2010 και συστάσεις για το μέλλον (ψηφοφορία)

Έκθεση σχετικά με την αξιολόγηση των αποτελεσμάτων του Χάρτη πορείας για την ισότητα μεταξύ γυναικών και ανδρών 2006-2010 και συστάσεις για το μέλλον [2009/2242(INI)] - Επιτροπή Δικαιωμάτων των Γυναικών και Ισότητας των Φύλων. Εισηγήτρια: Ilda Figueiredo (A7-0156/2010)

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 7)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0232).

Παρεμβάσεις

- Astrid Lulling, εξ ονόματος της Ομάδας PPE, πριν από την ψηφοφορία, για να ζητήσει την αναπομπή της έκθεσης στην επιτροπή·
- Ilda Figueiredo, εισηγήτρια, πριν από την ψηφοφορία, η οποία εκφράζει την αντίθεσή της προς την πρόταση της Astrid Lulling.

Με ΗΕ (302 υπέρ, 302 κατά, 10 αποχές), το Σώμα απορρίπτει το αίτημα.


7.8. Προτάσεις διορισμών στην Ειδική Επιτροπή για τις Πολιτικές Προκλήσεις και τους Δημοσιονομικούς Πόρους για μια Βιώσιμη Ευρωπαϊκή Ένωση μετά το 2013 (ψηφοφορία)

Προτάσεις της Διάσκεψης των Προέδρων για τον διορισμό μελών στην Ειδική Επιτροπή για τις Πολιτικές Προκλήσεις και τους Δημοσιονομικούς Πόρους για μια Βιώσιμη Ευρωπαϊκή Ένωση μετά το 2013

(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 8)

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΚΕΨΗΣ ΤΩΝ ΠΡΟΕΔΡΩΝ

Εγκρίνεται (Βλέπε Παράρτημα 1 των Συνοπτικών Πρακτικών).


7.9. Αθλητισμός, ειδικά για τους μάνατζερ ποδοσφαιριστών (ψηφοφορία)

Πρόταση ψηφίσματος B7-0343/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 9)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0233).


7.10. Συμπεράσματα της Διάσκεψης Κορυφής ΕΕ/Ρωσίας (31 Μαΐου - 1η Ιουνίου) (ψηφοφορία)

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0293/2010, B7-0296/2010, B7-0297/2010, B7-0298/2010, B7-0299/2010 και B7-0300/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 10)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ B7-0293/2010

Απορρίπτεται

ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΟΙΝΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B7-0296/2010

(αντικαθιστά τιςB7-0296/2010, B7-0297/2010, B7-0298/2010, B7-0299/2010 και B7-0300/2010):

που κατέθεσαν οι βουλευτές:

Elmar Brok, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Ιωάννης Κασουλίδης, Ria Oomen-Ruijten, Filip Kaczmarek, Bogusław Sonik, Cristian Dan Preda, Andrzej Grzyb, Joachim Zeller, Krzysztof Lisek, Alojz Peterle και Sławomir Witold Nitras, εξ ονόματος της Ομάδας PPE,
Adrian Severin, Hannes Swoboda, Knut Fleckenstein και Kristian Vigenin, εξ ονόματος της Ομάδας S&D,
Kristiina Ojuland και Alexander Graf Lambsdorff, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE,
Michał Tomasz Kamiński, Charles Tannock, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Adam Bielan, Jacek Olgierd Kurski, Konrad Szymański, Paweł Robert Kowal, Marek Henryk Migalski και Roberts Zīle, εξ ονόματος της Ομάδας ECR,
Helmut Scholz, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL.

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0234).

Παρέμβαση

- Jacek Saryusz-Wolski, πριν από την ψηφοφορία, για να παρουσιάσει δύο προφορικές τροπολογίες επί των παραγράφων 2 και 4, οι οποίες κρατούνται.


7.11. Ισραηλινή στρατιωτική επιχείρηση κατά του ανθρωπιστικού στολίσκου και ο αποκλεισμός της Γάζας (ψηφοφορία)

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0345/2010, B7-0347/2010, B7-0350/2010, B7-0379/2010, B7-0385/2010, B7-0386/2010 και B7-0389/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 11)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΟΙΝΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B7-0345/2010

(αντικαθιστά τιςB7-0345/2010, B7-0347/2010, B7-0350/2010, B7-0379/2010 και B7-0389/2010):

που κατέθεσαν οι βουλευτές:

Ιωάννης Κασουλίδης, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Elmar Brok, Hans-Gert Pöttering, Dominique Baudis, Mário David, Tokia Saïfi, Tunne Kelam, Michèle Striffler, Dominique Vlasto, Lena Kolarska-Bobińska και Elena Băsescu, εξ ονόματος της Ομάδας PPE
Véronique De Keyser, Adrian Severin, Richard Howitt, Pier Antonio Panzeri και Proinsias De Rossa, εξ ονόματος της Ομάδας S&D
Niccolò Rinaldi, Annemie Neyts-Uyttebroeck, Marielle De Sarnez και Ivo Vajgl, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE
Daniel Cohn-Bendit, Eva Joly, Nicole Kiil-Nielsen, Hélène Flautre, Margrete Auken, Malika Benarab-Attou, Reinhard Bütikofer, Ulrike Lunacek, Isabelle Durant, Raül Romeva i Rueda, Yannick Jadot, Jean Lambert, Judith Sargentini, Keith Taylor, Bart Staes, Rebecca Harms και Catherine Grèze, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE
Lothar Bisky, Patrick Le Hyaric, Marisa Matias, Eva-Britt Svensson, Bairbre de Brún, Helmut Scholz, Cornelis de Jong και Marie-Christine Vergiat, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0235).

(Οι προτάσεις ψηφίσματος B7-0385/2010 και B7-0386/2010 καταπίπτουν.)

Παρέμβαση

Charles Tannock, πριν από την ψηφοφορία, για να εκφράσει τη λύπη του διότι δεν διεξήχθησαν διαβουλεύσεις με την Ομάδα του ώστε η τελευταία να συνυπογράψει το κοινό ψήφισμα.


7.12. Εμπόριο αντικειμένων που χρησιμοποιούνται για βασανιστήρια (ψηφοφορία)

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0360/2010, B7-0363/2010, B7-0365/2010, B7-0367/2010, B7-0368/2010 και B7-0369/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 12)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΟΙΝΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B7-0360/2010

(αντικαθιστά τιςB7-0360/2010, B7-0363/2010, B7-0365/2010, B7-0368/2010 και B7-0369/2010):

που κατέθεσαν οι βουλευτές:

Laima Liucija Andrikienė, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra και László Tőkés, εξ ονόματος της Ομάδας PPE,
Richard Howitt, Kader Arif, Véronique De Keyser και Μαρία-Ελένη Κοππά, εξ ονόματος της Ομάδας S&D,
Metin Kazak και Marietje Schaake, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE,
Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Michał Tomasz Kamiński και Adam Bielan, εξ ονόματος της Ομάδας ECR,
Marie-Christine Vergiat, Νικόλαος Χουντής και Rui Tavares, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL.

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0236).

(Η πρόταση ψηφίσματος B7-0367/2010 καταπίπτει.)


7.13. Κατάσταση στη Χερσόνησο της Κορέας (ψηφοφορία)

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0358/2010, B7-0359/2010, B7-0361/2010, B7-0362/2010, B7-0364/2010 και B7-0366/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 13)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΟΙΝΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B7-0358/2010

(αντικαθιστά τιςB7-0358/2010, B7-0359/2010, B7-0361/2010 και B7-0366/2010):

που κατέθεσαν οι βουλευτές:

Christian Ehler, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Elmar Brok και Ιωάννης Κασουλίδης, εξ ονόματος της Ομάδας PPE,
Adrian Severin, George Sabin Cutaş, David Martin και Peter Simon, εξ ονόματος της Ομάδας S&D,
Jelko Kacin, Marietje Schaake, Ramon Tremosa i Balcells και Marielle De Sarnez, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE,
Charles Tannock και Roger Helmer, εξ ονόματος της Ομάδας ECR.

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0237).

(Οι προτάσεις ψηφίσματος B7-0362/2010 και B7-0364/2010 καταπίπτουν.)

Παρέμβαση

- Jelko Kacin, πριν από την ψηφοφορία, για να παρουσιάσει προφορική τροπολογία επί της παραγράφου 9, η οποία κρατείται.


7.14. Βοσνία-Ερζεγοβίνη (ψηφοφορία)

Πρόταση ψηφίσματος B7-0342/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 14 )

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0238).


7.15. Συμφωνία ΕΕ-ΗΠΑ για τις εναέριες μεταφορές (ψηφοφορία)

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0370/2010, B7-0371/2010, B7-0372/2010, B7-0373/2010 και B7-0374/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 15 )

ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΟΙΝΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B7-0370/2010

(αντικαθιστά τιςB7-0370/2010, B7-0371/2010, B7-0372/2010, B7-0373/2010 και B7-0374/2010):

που κατέθεσαν οι βουλευτές:

Mathieu Grosch, εξ ονόματος της Ομάδας PPE,
Saïd El Khadraoui, εξ ονόματος της Ομάδας S&D,
Gesine Meissner, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE,
Eva Lichtenberger, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE,
Jacqueline Foster, εξ ονόματος της Ομάδας ECR.

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0239).


7.16. Eφαρμογή των οδηγιών της πρώτης δέσμης μέτρων για τους σιδηροδρόμους (ψηφοφορία)

Πρόταση ψηφίσματος B7-0344/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 16 )

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0240).


7.17. Πλημμύρες στις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης, ιδιαίτερα στην Πολωνία, την Τσεχική Δημοκρατία, τη Σλοβακία και την Ουγγαρία (ψηφοφορία)

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0346/2010, B7-0398/2010, B7-0399/2010, B7-0400/2010, B7-0402/2010 και B7-0403/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 17 )

ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΟΙΝΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B7-0346/2010

(αντικαθιστά τιςB7-0346/2010, B7-0399/2010, B7-0400/2010, B7-0402/2010 και B7-0403/2010):

που κατέθεσαν οι βουλευτές:

Bogusław Sonik, Lambert van Nistelrooij, Anna Záborská, Jan Březina, Tamás Deutsch, Danuta Maria Hübner, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, László Surján, György Schöpflin, Bogdan Kazimierz Marcinkiewicz, Joanna Katarzyna Skrzydlewska, Krzysztof Lisek, Barbara Matera, Nuno Teixeira, Jan Olbrycht, Jan Kozłowski, Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Lívia Járóka, Jolanta Emilia Hibner, Monika Hohlmeier, Andrzej Grzyb, Kinga Gál, Ildikó Gáll-Pelcz, Tadeusz Zwiefka, Richard Seeber, Filip Kaczmarek, Markus Pieper, Sabine Verheyen, Lena Kolarska-Bobińska, Peter Šťastný, Csaba Sógor, Jarosław Leszek Wałęsa, Artur Zasada, Paweł Zalewski, Enikő Győri, Jerzy Buzek, Jacek Saryusz-Wolski, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Piotr Borys, Jarosław Kalinowski, Miroslav Mikolášik, Czesław Adam Siekierski, Edit Bauer, Danuta Jazłowiecka, Rafał Trzaskowski, Marian-Jean Marinescu, Ádám Kósa, András Gyürk, Jacek Protasiewicz, Małgorzata Handzlik και Sławomir Witold Nitras, εξ ονόματος της Ομάδας PPE,
Constanze Angela Krehl, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Zigmantas Balčytis, Wojciech Michał Olejniczak, Vilija Blinkevičiūtė, Γεώργιος Σταυρακάκης, Justas Vincas Paleckis, Monika Smolková, Edit Herczog, Edite Estrela, Zuzana Brzobohatá και Csaba Sándor Tabajdi, εξ ονόματος της Ομάδας S&D,
Giommaria Uggias και Ramona Nicole Mănescu, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE,
Elisabeth Schroedter και Bas Eickhout, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE,
Michał Tomasz Kamiński, Zbigniew Ziobro, Marek Józef Gróbarczyk, Tadeusz Cymański, Jacek Olgierd Kurski, Jacek Włosowicz, Adam Bielan, Ryszard Antoni Legutko, Janusz Wojciechowski, Mirosław Piotrowski, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Oldřich Vlasák, Lajos Bokros, Paweł Robert Kowal, Konrad Szymański και Marek Henryk Migalski, εξ ονόματος της Ομάδας ECR,
Jaromír Kohlíček, Miloslav Ransdorf, Willy Meyer, Helmut Scholz και João Ferreira, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL.

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0241).

(Η πρόταση ψηφίσματος B7-0398/2010 καταπίπτει.)

Παρέμβαση

- Hannes Swoboda, πριν από την ψηφοφορία, για να παρουσιάσει προφορική τροπολογία επί του ψηφίσματος, η οποία κρατείται.


7.18. Επιμόρφωση των δικαστικών λειτουργών (ψηφοφορία)

Πρόταση ψηφίσματος B7-0294/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 18 )

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0242).

Παρέμβαση

- Bruno Gollnisch, μετά την ψηφοφορία, σχετικά με τη βουλευτική ασυλία του.


7.19. Μια νέα ώθηση στη στρατηγική για τη βιώσιμη ανάπτυξη της ευρωπαϊκής υδατοκαλλιέργειας (ψηφοφορία)

Έκθεση σχετικά με μια νέα ώθηση στη στρατηγική για τη βιώσιμη ανάπτυξη της ευρωπαϊκής υδατοκαλλιέργειας [2009/2107(INI)] - Επιτροπή Αλιείας. Εισηγητής: Guido Milana (A7-0150/2010)

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 19 )

ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0243).


8. Αιτιολογήσεις ψήφου

Γραπτές αιτιολογήσεις ψήφου:

Οι γραπτές αιτιολογήσεις ψήφου, σύμφωνα με το άρθρο 170 του Κανονισμού, καταχωρίζονται στα Πλήρη Πρακτικά της παρούσας συνεδρίασης.

Προφορικές αιτιολογήσεις ψήφου:

Παρεμβαίνει ο Bernd Posselt, ο οποίος υπογραμμίζει τη σημασία των συζητήσεων και των ψηφοφοριών κατά την απογευματινή συνεδρίαση της Πέμπτης.

Έκθεση Heidi Hautala - A7-0157/2010

Miroslav Mikolášik και Filip Kaczmarek

Αθλητισμός, ειδικά για τους μάνατζερ ποδοσφαιριστών - B7-0343/2010

Hannu Takkula

Συμπεράσματα της Διάσκεψης Κορυφής ΕΕ/Ρωσίας (31 Μαΐου - 1η Ιουνίου) - RC-B7-0293/2010

Cristian Dan Preda, Tunne Kelam και Jacek Protasiewicz

Ισραηλινή στρατιωτική επιχείρηση κατά του ανθρωπιστικού στολίσκου και ο αποκλεισμός της Γάζας - RC-B7-0345/2010

Joe Higgins, Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Eija-Riitta Korhola, Hannu Takkula, Søren Bo Søndergaard και Róża Gräfin von Thun und Hohenstein

Πλημμύρες στις χώρες της Κεντρικής Ευρώπης, ιδιαίτερα στην Πολωνία, την Τσεχική Δημοκρατία, τη Σλοβακία και την Ουγγαρία - RC-B7-0346/2010

Alajos Mészáros


9. Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου

Οι διορθώσεις και προθέσεις ψήφου αναφέρονται στην ιστοθέση "Séance en direct", "Résultats des votes (appels nominaux) / Results of votes (roll-call votes)" και στην τυπωμένη έκδοση του παραρτήματος "Αποτελέσματα ψηφοφοριών με ονομαστική κλήση".

Η ηλεκτρονική έκδοση στο Europarl θα ενημερώνεται τακτικά για χρονικό διάστημα κατ' ανώτατο όριο δύο εβδομάδων μετά την ημέρα της ψηφοφορίας.

Μετά την εκπνοή της εν λόγω προθεσμίας, ο κατάλογος των διορθώσεων και προθέσεων ψήφου θα κλείσει προκειμένου να μεταφραστεί και να δημοσιευθεί στην Επίσημη Εφημερίδα.


(Η συνεδρίαση διακόπτεται στις 1.10 μ.μ και επαναλαμβάνεται στις 3 μ.μ.)

ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Rainer WIELAND
Αντιπρόεδρος

10. Έγκριση των Συνοπτικών Πρακτικών της προηγούμενης συνεδρίασης

Τα Συνοπτικά Πρακτικά της προηγούμενης συνεδρίασης εγκρίνονται.


11. Συζήτηση για περιπτώσεις παραβίασης των δικαιωμάτων του ανθρώπου, της δημοκρατίας και των αρχών του κράτους δικαίου (συζήτηση)

(Για τους τίτλους και τους συντάκτες των προτάσεων ψηφίσματος, βλέπε σημείο 2 των Συνοπτικών Πρακτικών της 15.6.2010)


11.1. Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό: η περίπτωση του Floribert Chebeya Bahizire

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0376/2010, B7-0377/2010, B7-0378/2010, B7-0380/2010, B7-0381/2010, B7-0382/2010

Οι Isabelle Durant, Filip Kaczmarek, Marie-Christine Vergiat και Ryszard Czarnecki παρουσιάζουν τις προτάσεις ψηφίσματος.

Παρεμβαίνουν οι Bernd Posselt, εξ ονόματος της Ομάδας PPE, Corina Creţu, εξ ονόματος της Ομάδας S&D, Paweł Robert Kowal, εξ ονόματος της Ομάδας ECR, Tunne Kelam, Eija-Riitta Korhola και Cristian Dan Preda.

Παρεμβαίνουν, σύμφωνα με τη διαδικασία "catch the eye", οι Catherine Stihler και Charles Tannock.

Παρεμβαίνει ο John Dalli (Μέλος της Επιτροπής).

Η συζήτηση περατώνεται.

Ψηφοφορία: σημείο 12.1 των Συνοπτικών Πρακτικών της 17.6.2010.


11.2. Νεπάλ

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0383/2010, B7-0384/2010, B7-0387/2010, B7-0388/2010, B7-0390/2010, B7-0397/2010

Οι Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Charles Tannock, Raül Romeva i Rueda, Cristian Dan Preda, Joe Higgins και Marietje Schaake παρουσιάζουν τις προτάσεις ψηφίσματος.

Παρεμβαίνουν οι Elena Băsescu, εξ ονόματος της Ομάδας PPE, Zbigniew Ziobro, εξ ονόματος της Ομάδας ECR, και Ryszard Czarnecki.

Παρεμβαίνουν, σύμφωνα με τη διαδικασία "catch the eye", οι Eija-Riitta Korhola, Corina Creţu, Nirj Deva και Róża Gräfin von Thun und Hohenstein.

Παρεμβαίνει ο John Dalli (Μέλος της Επιτροπής).

Η συζήτηση περατώνεται.

Ψηφοφορία: σημείο 12.2 των Συνοπτικών Πρακτικών της 17.6.2010.


11.3. Εκτελέσεις στη Λιβύη

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0391/2010, B7-0392/2010, B7-0393/2010, B7-0394/2010, B7-0395/2010, B7-0396/2010

Οι Charles Tannock, Raül Romeva i Rueda, Marie-Christine Vergiat, Martin Kastler και Marietje Schaake παρουσιάζουν τις προτάσεις ψηφίσματος.

Παρεμβαίνουν οι Monica Luisa Macovei, εξ ονόματος της Ομάδας PPE, Corina Creţu, εξ ονόματος της Ομάδας S&D, Bogusław Sonik και Joanna Senyszyn.

Παρεμβαίνουν, σύμφωνα με τη διαδικασία "catch the eye", οι Eija-Riitta Korhola και Cristian Dan Preda.

Παρεμβαίνει ο John Dalli (Μέλος της Επιτροπής).

ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Libor ROUČEK
Αντιπρόεδρος

Η συζήτηση περατώνεται.

Ψηφοφορία: σημείο 12.3 των Συνοπτικών Πρακτικών της 17.6.2010.


12. Ώρα των ψηφοφοριών

Τα λεπτομερή αποτελέσματα των ψηφοφοριών (τροπολογίες, χωριστές ψηφοφορίες, ψηφοφορίες κατά τμήματα, ...) εμφαίνονται στο Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών» που επισυνάπτεται στα Συνοπτικά Πρακτικά.

Τα αποτελέσματα των ψηφοφοριών με ονομαστική κλήση, που επισυνάπτονται στα Συνοπτικά Πρακτικά, είναι διαθέσιμα μόνο σε ηλεκτρονική μορφή και μπορεί κανείς να τα συμβουλευθεί στο Europarl.


12.1. Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό: η περίπτωση του Floribert Chebeya Bahizire (ψηφοφορία)

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0376/2010, B7-0377/2010, B7-0378/2010, B7-0380/2010, B7-0381/2010 και B7-0382/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 20)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΟΙΝΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B7-0376/2010

(αντικαθιστά τιςB7-0376/2010, B7-0377/2010, B7-0378/2010, B7-0380/2010, B7-0381/2010 και B7-0382/2010):

που κατέθεσαν οι βουλευτές:

Filip Kaczmarek, Cristian Dan Preda, Thomas Mann, Tunne Kelam, Bernd Posselt, Mario Mauro, Sari Essayah, Martin Kastler, Eija-Riitta Korhola, Monica Luisa Macovei, Laima Liucija Andrikienė και Elena Băsescu, εξ ονόματος της Ομάδας PPE,

Véronique De Keyser, Thijs Berman, Miguel Angel Martínez Martínez και Richard Howitt, εξ ονόματος της Ομάδας S&D,

Sonia Alfano, Frédérique Ries και Ramon Tremosa i Balcells, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE,

Isabelle Durant, Heidi Hautala, Raül Romeva i Rueda, Bart Staes, Malika Benarab-Attou, Μιχάλης Τρεμόπουλος, Barbara Lochbihler και Nicole Kiil-Nielsen, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE,

Michał Tomasz Kamiński, Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Adam Bielan και Ryszard Czarnecki, εξ ονόματος της Ομάδας ECR,

Marie-Christine Vergiat, Rui Tavares και Willy Meyer, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL.

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0244)


12.2. Νεπάλ (ψηφοφορία)

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0383/2010, B7-0384/2010, B7-0387/2010, B7-0388/2010, B7-0390/2010 και B7-0397/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 21)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΟΙΝΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B7-0383/2010

(αντικαθιστά τιςB7-0383/2010, B7-0384/2010, B7-0387/2010, B7-0388/2010, B7-0390/2010 και B7-0397/2010):

που κατέθεσαν οι βουλευτές:

Thomas Mann, Filip Kaczmarek, Cristian Dan Preda, Mario Mauro, Tunne Kelam, Bernd Posselt, Monica Luisa Macovei, Eija-Riitta Korhola, Elena Băsescu και Sari Essayah, εξ ονόματος της Ομάδας PPE,

Véronique De Keyser, John Attard-Montalto, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg και Rovana Plumb, εξ ονόματος της Ομάδας S&D,

Niccolò Rinaldi, Marietje Schaake, Ramon Tremosa i Balcells και Kristiina Ojuland, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE,

Jean Lambert, Heidi Hautala, Barbara Lochbihler και Raül Romeva i Rueda, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE,

Charles Tannock, Michał Tomasz Kamiński, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Antoni Legutko και Adam Bielan, εξ ονόματος της Ομάδας ECR,

Marie-Christine Vergiat, Helmut Scholz και Rui Tavares, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL,

Fiorello Provera.

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0245)

Παρεμβάσεις

Raül Romeva i Rueda για να παρουσιάσει προφορικές τροπολογίες επί των αιτιολογικών σκέψεων και παραγράφων Α, Γ, ΙΔ, 7, Δ, 12, 9, ΙΑ, 1, 15 και 20, οι οποίες κρατούνται.


12.3. Εκτελέσεις στη Λιβύη (ψηφοφορία)

Προτάσεις ψηφίσματος B7-0391/2010, B7-0392/2010, B7-0393/2010, B7-0394/2010, B7-0395/2010 και B7-0396/2010

(Απαιτείται απλή πλειοψηφία)
(Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 22)

ΠΡΟΤΑΣΗ ΚΟΙΝΟΥ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ RC-B7-0391/2010

(αντικαθιστά τιςB7-0391/2010, B7-0392/2010, B7-0393/2010, B7-0394/2010, B7-0395/2010 και B7-0396/2010):

που κατέθεσαν οι βουλευτές:

Filip Kaczmarek, Cristian Dan Preda, Thomas Mann, Tunne Kelam, Martin Kastler, Sari Essayah, Eija-Riitta Korhola, Laima Liucija Andrikienė, Dominique Vlasto, Bogusław Sonik, Monica Luisa Macovei, Bernd Posselt και Tadeusz Zwiefka, εξ ονόματος της Ομάδας PPE,

Véronique De Keyser και Sylvie Guillaume, εξ ονόματος της Ομάδας S&D,

Marietje Schaake, Frédérique Ries, Ramon Tremosa i Balcells, Sonia Alfano, Marielle De Sarnez και Kristiina Ojuland, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE,

Hélène Flautre, Malika Benarab-Attou, Barbara Lochbihler και Judith Sargentini, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE,

Charles Tannock, εξ ονόματος της Ομάδας ECR,

Marie-Christine Vergiat, Marisa Matias και Rui Tavares, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL.

Εγκρίνεται (P7_TA(2010)0246)


13. Διορθώσεις και προθέσεις ψήφου

Οι διορθώσεις και προθέσεις ψήφου αναφέρονται στην ιστοθέση "Séance en direct", "Résultats des votes (appels nominaux) / Results of votes (roll-call votes)" και στην τυπωμένη έκδοση του παραρτήματος "Αποτελέσματα ψηφοφοριών με ονομαστική κλήση".

Η ηλεκτρονική έκδοση στο Europarl θα ενημερώνεται τακτικά για χρονικό διάστημα κατ' ανώτατο όριο δύο εβδομάδων μετά την ημέρα της ψηφοφορίας.

Μετά την εκπνοή της εν λόγω προθεσμίας, ο κατάλογος των διορθώσεων και προθέσεων ψήφου θα κλείσει προκειμένου να μεταφραστεί και να δημοσιευθεί στην Επίσημη Εφημερίδα.


14. Σύνθεση του Σώματος

Οι Jeanine Hennis-Plasschaert και Louis Bontes κοινοποίησαν εγγράφως τη λήξη της θητείας τους στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο ως αποτέλεσμα της εκλογής τους στο Ολλανδικό Κοινοβούλιο.

Το Σώμα λαμβάνει γνώση των ανωτέρω και, σύμφωνα με το άρθρο 7 , παράγραφος 2, της Πράξης εκλογής των αντιπροσώπων στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο με άμεση καθολική ψηφοφορία και με το άρθρο 4, παράγραφος 4, δεύτερο εδάφιο του Κανονισμού, διαπιστώνει τη χηρεία της έδρας των ως άνω βουλευτών με ισχύ από 17ης Ιουνίου 2010.


15. Αποφάσεις που αφορούν ορισμένα έγγραφα

Απόφαση για τη σύνταξη εκθέσεων πρωτοβουλίας

επιτροπή ITRE

- Απλούστευση της εφαρμογής των προγραμμάτων – πλαίσιο για την έρευνα (2010/2079(INI))
(γνωμοδότηση: CONT, REGI)

Απόφαση για τη σύνταξη εκθέσεων πρωτοβουλίας(άρθρο 48 του Κανονισμού)

επιτροπή AFET

- Μια στρατηγική της ΕΕ για τον Εύξεινο Πόντο (2010/2087(INI))
(γνωμοδότηση: ITRE, INTA, REGI)

επιτροπή ENVI

- Μείωση των ανισοτήτων στον τομέα της υγείας στην ΕΕ (2010/2089(INI))
(γνωμοδότηση: FEMM, AGRI, EMPL, ITRE, LIBE, IMCO)

- ΑΕΠ και πέρα από αυτό - Η μέτρηση της προόδου σε έναν μεταβαλλόμενο κόσμο (2010/2088(INI))
(γνωμοδότηση: DEVE, EMPL, ITRE, REGI, ECON)

- Ευρωπαϊκή πρωτοβουλία για τη νόσο του Αλτσχάιμερ και άλλες μορφές άνοιας (2010/2084(INI))
(γνωμοδότηση: ITRE)

επιτροπή IMCO

- Η Αναθεώρηση της Γενικής Οδηγίας για την Ασφάλεια των Προϊόντων και η Εποπτεία της Αγοράς (2010/2085(INI))
(γνωμοδότηση: ITRE, INTA)

επιτροπή JURI

- Πτυχές του σχεδίου δράσης για την εφαρμογή του προγράμματος της Στοκχόλμης που αφορούν στο αστικό δίκαιο, το εμπορικό δίακιο, το οικογενειακό δίακιο και το διεθνές ιδιωτικό δίκαιο (2010/2080(INI))
(γνωμοδότηση: FEMM, AFCO, LIBE, INTA, IMCO)

Απόφαση για τη σύνταξη εκθέσεων πρωτοβουλίας (Άρθρο 119 του Κανονισμού)

επιτροπή ECON

- Ετήσια έκθεση της ΕΚΤ για το 2009 (2010/2078(INI))

Απόφαση για τη σύνταξη εκθέσεων πρωτοβουλίας(άρθρο 205, παράγραφος 2, του Κανονισμού)

επιτροπή PETI

- Ειδική έκθεση του Ευρωπαίου Διαμεσολαβητή προς το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο σε συνέχεια του σχεδίου σύστασης προς την Ευρωπαϊκή Επιτροπή σχετικά με την καταγγελία 676/2008/RT (Σύμφωνα με το άρθρο 205, παράγραφος 2, 1ο μέρος, του Κανονισμού) (2010/2086(INI))

Συνδεδεμένες επιτροπές

επιτροπή AFCO

- Πρωτοβουλία πολιτών (COM(2010)0119 - C7-0089/2010 - 2010/0074(COD))
(γνωμοδότηση: CULT, JURI, LIBE)
Συνδεδεμένες επιτροπές AFCO, PETI
(Συνέχεια της απόφασης της Διάσκεψης των Προέδρων της 20.05.2010)

επιτροπή ENVI

- ΑΕΠ και πέρα από αυτό - Η μέτρηση της προόδου σε έναν μεταβαλλόμενο κόσμο (COM(2009)0433 - - 2010/2088(INI))
(γνωμοδότηση: DEVE, EMPL, ITRE, REGI)
Συνδεδεμένες επιτροπές ENVI, ECON
(Συνέχεια της απόφασης της Διάσκεψης των Προέδρων της 10.06.2010)

Παραπομπή στις επιτροπές

επιτροπή JURI

- Πρωτοβουλία πολιτών (COM(2010)0119 - C7-0089/2010 - 2010/0074(COD))
αναπομπή επί της ουσίας: AFCO
γνωμοδότηση: CULT, JURI, LIBE, PETI

επιτροπή ECON

- Χορήγηση εγγύησης της EE στην Ευρωπαϊκή Τράπεζα Επενδύσεων για την κάλυψη ζημιών από δάνεια και εγγυήσεις για σχέδια εκτός της ΕΕ (COM(2010)0174 - C7-0110/2010 - 2010/0101(COD))
αναπομπή επί της ουσίας: BUDG
γνωμοδότηση: DEVE, AFET, ECON, CONT, INTA

επιτροπή INTA

- Τροποποίηση του κανονισμού (ΕΚ) αριθ. 1905/2006 για τη θέσπιση μηχανισμού χρηματοδότησης της αναπτυξιακής συνεργασίας (COM(2010)0102 - C7-0079/2010 - 2010/0059(COD))
αναπομπή επί της ουσίας: DEVE
γνωμοδότηση: AGRI, BUDG, INTA

επιτροπή PECH

- Συμφωνία εταιρικής σχέσης ΕΚ/κρατών του Ειρηνικού (05078/2010 - C7-0036/2010 - 2008/0250(NLE))
αναπομπή επί της ουσίας: INTA
γνωμοδότηση: DEVE, PECH

επιτροπή IMCO

- Ένδειξη της χώρας καταγωγής όσον αφορά ορισμένα προϊόντα που εισάγονται από τρίτες χώρες (COM(2005)0661 - C7-0048/2010 - 2005/0254(COD))
αναπομπή επί της ουσίας: INTA
γνωμοδότηση: IMCO


16. Θέση του Συμβουλίου κατά την 1η ανάγνωση

Ο Πρόεδρος ανακοινώνει, βάσει του άρθρου 61, παράγραφος 1, του Κανονισμού, ότι έχει λάβει εκ μέρους του Συμβουλίου την ακόλουθη θέση, καθώς και τους λόγους που ώθησαν το Συμβούλιο να την υιοθετήσει, μαζί με τη θέση της Επιτροπής σχετικά με :

- Θέση του Συμβουλίου σε πρώτη ανάγνωση για την έκδοση της οδηγίας του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου περί προστασίας των ζώων που χρησιμοποιούνται για επιστημονικούς σκοπούς (06106/1/2010 - C7-0147/2010 - 2008/0211(COD))

αναπομπή

επί της ουσίας :

AGRI

Η προθεσμία τριών μηνών που διαθέτει το Σώμα για να αποφανθεί αρχίζει συνεπώς από αύριο, 18 Ιουνίου 2010.


17. Γραπτές δηλώσεις καταχωριζόμενες στο πρωτόκολλο (άρθρο 123 του Κανονισμού)

Αριθμός των υπογραφών που συγκεντρώθηκαν για τις γραπτές δηλώσεις που καταχωρίζονται στο πρωτόκολλο (άρθρο 123, παράγραφος 3, του Κανονισμού):

Αριθ. εγγράφου

Συντάκτης/συντάκτρια

Υπογραφές

10/2010

Joanna Katarzyna Skrzydlewska, Barbara Matera, Joachim Zeller, Artur Zasada, Wojciech Michał Olejniczak

125

11/2010

Valdemar Tomaševski, Mirosław Piotrowski, Janusz Wojciechowski, Sandra Kalniete

53

12/2010

Françoise Castex, Zuzana Roithová, Alexander Alvaro, Σταύρος Λαμπρινίδης

253

13/2010

Andreas Mölzer

13

14/2010

Daciana Octavia Sârbu, Cătălin Sorin Ivan, Csaba Sándor Tabajdi

44

15/2010

Véronique De Keyser, Kader Arif, Alejandro Cercas, Stephen Hughes, Σταύρος Λαμπρινίδης

137

16/2010

Morten Messerschmidt

22

17/2010

Vilija Blinkevičiūtė

72

18/2010

Zigmantas Balčytis

56

19/2010

Morten Messerschmidt, Anna Rosbach, Lorenzo Fontana

11

20/2010

Marc Tarabella, Barbara Matera, Marije Cornelissen, Ilda Figueiredo, Antonyia Parvanova

236

21/2010

Andreas Mölzer

18

22/2010

Andreas Mölzer

22

23/2010

Corina Creţu, Daciana Octavia Sârbu, Ioan Enciu, Evgeni Kirilov, Iliana Ivanova

73

24/2010

Catherine Bearder, Michael Cashman, Sirpa Pietikäinen, Bas Eickhout

130

25/2010

Elena Oana Antonescu, Michel Dantin, Esther Herranz García, Rareş-Lucian Niculescu, Csaba Sándor Tabajdi

102

26/2010

Carl Schlyter, Marit Paulsen, Caroline Lucas, Janusz Wojciechowski

89

27/2010

Θεόδωρος Σκυλακάκης, Μαριέττα Γιαννάκου

70

28/2010

Sandrine Bélier, Anne Delvaux, Gerben-Jan Gerbrandy, Karin Kadenbach, Κρίτων Αρσένης

117

29/2010

Tiziano Motti, Anna Záborská

371

30/2010

Alyn Smith, Åsa Westlund, Frieda Brepoels, Jim Higgins, Marit Paulsen

66

31/2010

Franz Obermayr

12

32/2010

Franz Obermayr

21

33/2010

Thomas Ulmer, Markus Pieper, Herbert Reul

23

34/2010

Κυριάκος Τριανταφυλλίδης, Cristian Silviu Buşoi, Miroslav Mikolášik, Jo Leinen, Jill Evans

57

35/2010

Edit Herczog, Silvia-Adriana Ţicău, Lena Ek, Rebecca Harms, Alejo Vidal-Quadras

172

36/2010

Vilija Blinkevičiūtė

60

37/2010

Jiří Maštálka, Alfreds Rubiks

17

38/2010

Mariya Nedelcheva, Alejo Vidal-Quadras, Edit Bauer, Philippe Juvin

70

39/2010

Corina Creţu, Daciana Octavia Sârbu, Graham Watson

49

40/2010

Elena Oana Antonescu, Jean Lambert, Antonyia Parvanova, Marc Tarabella, Thomas Ulmer

69

41/2010

Antonyia Parvanova, Françoise Grossetête, Gianni Pittella

54

42/2010

Andreas Mölzer, Mario Borghezio, Philip Claeys, Νικόλαος Σαλαβράκος

26

43/2010

Andreas Mölzer

7

44/2010

Andreas Mölzer

17

45/2010

Nick Griffin, Andrew Henry William Brons

7

46/2010

Κυριάκος Τριανταφυλλίδης, Satu Hassi, Κρίτων Αρσένης

23

47/2010

Giancarlo Scottà, Sergio Paolo Francesco Silvestris

16

48/2010

Rovana Plumb, Vasilica Viorica Dăncilă, Corina Creţu, Daciana Octavia Sârbu, Silvia-Adriana Ţicău

19

49/2010

Rosario Crocetta

25

50/2010

Aldo Patriciello, Alfredo Pallone

15

51/2010

Aldo Patriciello, Alfredo Pallone

12

52/2010

Alfredo Pallone, Aldo Patriciello

15

53/2010

Marietje Schaake, Lena Kolarska-Bobińska, Ana Gomes, Barbara Lochbihler, Fiorello Provera

34

54/2010

Leonidas Donskis, Arturs Krišjānis Kariņš, Inese Vaidere

10

55/2010

Tanja Fajon, Jean-Marie Cavada, Jorgo Chatzimarkakis, Patrick Le Hyaric, Ioan Enciu

29

56/2010

Vasilica Viorica Dăncilă, George Becali, Maria do Céu Patrão Neves, Martin Häusling

28

57/2010

Mario Borghezio

17


18. Διαβίβαση των κειμένων που εγκρίθηκαν κατά τη σημερινή συνεδρίαση

Σύμφωνα με το άρθρο 179, παράγραφος 2, του Κανονισμού, τα Συνοπτικά Πρακτικά θα υποβληθούν προς έγκριση στο Σώμα στην αρχή της επόμενης συνεδρίασης.

Με τη σύμφωνη γνώμη του Σώματος, τα κείμενα που εγκρίθηκαν θα διαβιβασθούν ήδη από σήμερα στους αποδέκτες τους.


19. Χρονοδιάγραμμα των επόμενων συνεδριάσεων

Η επόμενη συνεδρίαση θα διεξαχθεί στις 23 Ιουνίου 2010.


20. Διακοπή της συνόδου

Διακόπτεται η σύνοδος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Ο Πρόεδρος κηρύσσει τη λήξη της συνεδρίασης στις 4.15 μ.μ.

Klaus Welle

Jerzy Buzek

Γενικός Γραμματέας

Πρόεδρος


ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΑΡΟΝΤΩΝ

Υπέγραψαν:

Abad, Áder, Agnew, Albertini, Albrecht, Alfano, Alfonsi, Allam, Alvarez, Alvaro, Alves, Andreasen, Andrés Barea, Angelilli, Αγγουράκης, Antonescu, Arif, Arlacchi, Ashworth, Atkins, Attard-Montalto, Auconie, Audy, Auken, Ayala Sender, Aylward, Bach, Badia i Cutchet, Balčytis, Baldassarre, Balz, Balzani, Bartolozzi, Băsescu, Bastos, Batten, Baudis, Bauer, Bearder, Béchu, Belder, Belet, Bélier, Benarab-Attou, Bendtsen, Bennahmias, Berès, Berlato, Berlinguer, Berman, Besset, Bielan, Bilbao Barandica, Bisky, Bizzotto, Blinkevičiūtė, Bloom, Bodu, Böge, Bokros, Bonsignore, Borghezio, Borsellino, Borys, Boştinaru, Bové, Bowles, Bozkurt, Bradbourn, Brepoels, Březina, Brons, Bullmann, Buşoi, Busuttil, Bütikofer, Buzek, Cadec, Callanan, van de Camp, Campbell Bannerman, Cancian, Capoulas Santos, Caronna, Carvalho, Casa, Cashman, Casini, Caspary, Castex, del Castillo Vera, Cavada, Cercas, Chichester, Childers, Χουντής, Christensen, Claeys, Clark, Cofferati, Collino, Comi, Cornelissen, Correia De Campos, Cortés Lastra, Silvia Costa, Cozzolino, Cramer, Creţu, Creutzmann, Cutaş, Cymański, Czarnecki, Frédéric Daerden, van Dalen, Dăncilă, Δανέλλης, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, Daul, David, Davies, De Angelis, de Brún, De Castro, De Keyser, Delli, Delvaux, De Rossa, De Sarnez, Désir, Deß, Deutsch, Deva, De Veyrac, Dodds, Domenici, Donskis, Dorfmann, Durant, Dušek, Ehler, Ehrenhauser, Eickhout, El Khadraoui, Enciu, Engel, Engström, Eppink, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Estrela, Evans, Fajmon, Fajon, Falbr, Färm, Feio, Ferber, Fernandes, João Ferreira, Fidanza, Figueiredo, Fisas Ayxela, Fjellner, Flašíková Beňová, Flautre, Fleckenstein, Fontana, Ford, Foster, Fox, Fraga Estévez, Franco, Gahler, Gál, Gallagher, Gallo, Gáll-Pelcz, García-Margallo y Marfil, García Pérez, Gardiazábal Rubial, Gardini, Garriga Polledo, Gauzès, Gebhardt, Geier, Gerbrandy, Geringer de Oedenberg, Γιαννάκου, Gierek, Girling, Glante, Glattfelder, Godmanis, Goerens, Gollnisch, Gomes, Göncz, de Grandes Pascual, Gräßle, Grech, Grelier, Grèze, Griesbeck, Gróbarczyk, Groote, Grosch, Grossetête, Gruny, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez-Cortines, Győri, Gyürk, Χατζηγεωργίου, Häfner, Hall, Händel, Handzlik, Hankiss, Harbour, Harkin, Hassi, Haug, Hautala, Jiří Havel, Helmer, Hénin, Herczog, Herranz García, Hibner, Joe Higgins, Nadja Hirsch, Hoang Ngoc, Hoarau, Hökmark, Honeyball, Howitt, Danuta Maria Hübner, Hudghton, Hyusmenova, Iacolino, Ibrisagic, Imbrasas, in 't Veld, Iotova, Itälä, Iturgaiz Angulo, Ivan, Ivanova, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jáuregui Atondo, Jędrzejewska, Jeggle, Jensen, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jørgensen, Junqueras Vies, Juvin, Kacin, Kaczmarek, Kadenbach, Kalfin, Kalinowski, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Karas, Karim, Kariņš, Κασουλίδης, Kastler, Kazak, Tunne Kelam, Keller, Kiil-Nielsen, Kirilov, Klaß, Klinz, Klute, Koch, Koch-Mehrin, Kohlíček, Kolarska-Bobińska, Korhola, Kósa, Köstinger, Κουμουτσάκος, Béla Kovács, Kovatchev, Kowal, Kozlík, Kozłowski, Kožušník, Krahmer, Κράτσα-Τσαγκαροπούλου, Krehl, Kreissl-Dörfler, Kuhn, Kukan, Kurski, Lamassoure, Lambert, Lamberts, Λαμπρινίδης, Lambsdorff, Lange, de Lange, Langen, La Via, Lechner, Le Foll, Le Grip, Lehne, Le Hyaric, Leichtfried, Leinen, Lepage, Jean-Marie Le Pen, Marine Le Pen, Liberadzki, Lichtenberger, Liese, Liotard, Lisek, Lochbihler, Løkkegaard, Lope Fontagné, López Aguilar, Lösing, Lövin, Ludford, Ludvigsson, Luhan, Lulling, Lunacek, Lynne, Lyon, McAvan, McClarkin, McMillan-Scott, Macovei, Manders, Mănescu, Manner, Marcinkiewicz, Marinescu, David Martin, Hans-Peter Martin, Martínez Martínez, Masip Hidalgo, Maštálka, Matera, Mathieu, Matias, Mato Adrover, Matula, Mauro, Μαυρονικόλας, Mayer, Mayor Oreja, Meissner, Mélenchon, Menéndez del Valle, Merkies, Messerschmidt, Mészáros, Meyer, Louis Michel, Migalski, Mikolášik, Milana, Millán Mon, Mirsky, Mölzer, Moraes, Moreira, Morganti, Morin-Chartier, Morkūnaitė-Mikulėnienė, Motti, Muñiz De Urquiza, Nattrass, Nedelcheva, Neuser, Neveďalová, Newton Dunn, Neynsky, Nicholson, Nicolai, Niculescu, Niebler, van Nistelrooij, Nitras, Obermayr, Obiols, Ojuland, Olbrycht, Olejniczak, Őry, Oviir, Pack, Paksas, Παλιαδέλη, Panayotov, Panzeri, Παπανικολάου, Παπαστάμκος, Pargneaux, Parvanova, Paşcu, Paška, Patrão Neves, Paulsen, Peillon, Perello Rodriguez, Alojz Peterle, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Pirillo, Pittella, Plumb, Poc, Ποδηματά, Ponga, Poręba, Posselt, Pöttering, Πουπάκης, Preda, Vittorio Prodi, Protasiewicz, Provera, Ranner, Ransdorf, Rapkay, Ράπτη, Regner, Reimers, Remek, Repo, Reul, Riera Madurell, Ries, Rinaldi, Riquet, Rivasi, Rivellini, Rochefort, Rodust, Rohde, Roithová, Romeva i Rueda, Rosbach, Rossi, Rouček, Rübig, Rubiks, Rühle, Saïfi, Salafranca Sánchez-Neyra, Σαλαβράκος, Salvini, Sánchez Presedo, Sanchez-Schmid, Sârbu, Sargentini, Sartori, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Savisaar, Schaake, Schaldemose, Schlyter, Olle Schmidt, Schnellhardt, Schnieber-Jastram, Scholz, Schöpflin, Schroedter, Werner Schulz, Schwab, Scicluna, Scottà, Scurria, Seeber, Sehnalová, Senyszyn, Serracchiani, Severin, Siekierski, Silvestris, Simon, Simpson, Sinclaire, Sippel, Siwiec, Skinner, Skrzydlewska, Σκυλακάκης, Smith, Smolková, Sógor, Soini, Sommer, Søndergaard, Sonik, Sosa Wagner, Soullie, Speroni, Staes, Stassen, Šťastný, Σταυρακάκης, Steinruck, Sterckx, Stevenson, Stihler, van der Stoep, Stolojan, Dimitar Stoyanov, Strasser, Strejček, Striffler, Surján, Susta, Alf Svensson, Eva-Britt Svensson, Swoboda, Szájer, Szegedi, Szymański, Tabajdi, Takkula, Tănăsescu, Tannock, Tarabella, Tarand, Tatarella, Tavares, Taylor, Teixeira, Thaler, Thein, Θεοχάρους, Theurer, Thomsen, Thun und Hohenstein, Ţicău, Tirolien, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tošenovský, Τούσσας, Trautmann, Τρεμόπουλος, Tremosa i Balcells, Τριανταφυλλίδης, Trzaskowski, Τσουκαλάς, Turmes, Turunen, Τζαβέλα, Uggias, Ulmer, Ulvskog, Ungureanu, Urutchev, Uspaskich, Vadim Tudor, Vaidere, Vălean, Van Brempt, Vanhecke, Van Orden, Vattimo, Vaughan, Vergiat, Vergnaud, Verheyen, Vidal-Quadras, Vigenin, de Villiers, Vlasák, Vlasto, Voss, Jarosław Leszek Wałęsa, Watson, Henri Weber, Renate Weber, Weiler, Weisgerber, Werthmann, Westphal, Wikström, Willmott, Wils, Hermann Winkler, Iuliu Winkler, Włosowicz, Wojciechowski, Yáñez-Barnuevo García, Yannakoudakis, Záborská, Zala, Zalba Bidegain, Zanicchi, Zasada, Ždanoka, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Ziobro, Zver, Zwiefka


Παράρτηµα 1

Ειδική Επιτροπή για τις Πολιτικές Προκλήσεις και τους Δημοσιονομικούς Πόρους για μια Βιώσιμη Ευρωπαϊκή Ένωση μετά το 2013

PPE
BÖGE Reimer

DANTIN Michel

DEHAENE Jean-Luc

DESS Albert

ENGEL Frank

FERNANDES José Manuel

GARCÍA-MARGALLO Y MARFIL José Manuel

GARRIGA POLLEDO Salvador

ΓΙΑΝΝΑΚΟΥ Μαριέττα

HÖKMARK Gunnar

ITÄLÄ Ville

LA VIA Giovanni

LAMASSOURE Alain

MARINESCU Marian-Jean

MAURO Mario

OLBRYCHT Jan

PIEPER Markus

SIEKIERSKI Czesław Adam

SURJÁN László

S&D

BALZANI Francesca

BERMAN Thijs

FÄRM Göran

FERREIRA Elisa

GARDIAZÁBAL RUBIAL Eider

GÖNCZ Kinga

HAUG Jutta

IVAN Cătălin Sorin

KALFIN Ivailo

LE FOLL Stéphane

LIBERADZKI Bogusław

McCARTHY Arlene

ΣΤΑΥΡΑΚΑΚΗΣ Γεώργιος

ALDE

ALVARO Alexander

GERBRANDY Gerben-Jan

GODMANIS Ivars

HAGLUND Carl

JENSEN Anne E.

PAULSEN Marit

Verts/ALE

BOVE José

DURANT Isabelle

EICKHOUT Bas

TRÜPEL Helga

ECR

ASHWORTH Richard

FAJMON Hynek

SZYMAŃSKI Konrad

GUE/NGL

KLUTE Jürgen

PORTAS Miguel

EFD

ANDREASEN Marta

ΤΖΑΒΕΛΑ Νίκη

NI

van der STOEP Daniël

Ανακοίνωση νομικού περιεχομένου - Πολιτική απορρήτου