Zoznam 
 Predchádzajúci 
 Nasledujúci 
 Úplné znenie 
Zápisnica
Streda, 2. februára 2011 - Brusel

3. Vyhlásenia predsedníctva
Doslovný zápis

Predseda sa vyjadril k procesu demokratizácie v Tunisku a nestabilnej situácii v Egypte. Zdôraznil, že Parlament považuje slobodu a demokraciu za neodmysliteľné prvky pokroku a stability v tomto regióne.

Pripomenul, že 20. januára 2011 si Lotyšsko pripomenulo 20. výročie tzv. krvavej nedele, počas ktorej sovietská armáda napadla úradné budovy v hlavnom meste, pričom zahynulo niekoľko ľudí a bol zranený veľký počet osôb.

Uviedol prípad Zahráy Bahrámíovej, holandskej štátnej príslušníčky, ktorá bola v Iráne odsúdená na smrť a 29. januára 2011 popravená. Požiadal iránsku vládu o objasnenie a uviedol pozíciu Európskej únie, podľa ktorej nemožno trest smrti v žiadnom prípade považovať za spravodlivý trest.

Ďalej uviedol prípad Davida Kata, aktívneho bojovníka za ľudské práva, ktorý bol 26. januára 2011 zabitý v Ugande. Vyzval ugandskú vládu, aby boli zodpovedné osoby postavené pred súd.

Predseda na záver uviedol, že schôdza Konferencie predsedov, na ktorej sa môžu zúčastniť všetci poslanci, sa bude konať 8. februára 2011.

V rozprave vystúpil Michael Cashman k prípadu Davida Kata.

Právne upozornenie - Politika ochrany súkromia