Przewodniczący przypomniał o 25. rocznicy katastrofy, do której doszło dnia 26 kwietnia 1986 r. w elektrowni jądrowej w Czarnobylu oraz wyraził solidarność z mieszkańcami Japonii, która stała się ofiarą trzęsienia ziemi w dniu 11 marca 2011 r. i katastrofy w elektrowni jądrowej w Fukuszimie.
Przypomniał ponadto o pierwszej rocznicy katastrofy lotniczej, do której doszło dnia 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku i w której zginęło 96 osób znajdujących się na pokładzie polskiego samolotu prezydenckiego.
Przewodniczący poinformował o odrzuceniu przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych wniosku o przełożenie egzekucji przedstawionego przez skazanego Troya Davisa oraz zwrócił się do władz stanu Georgia o zamianę kary śmierci na karę dożywotniego więzienia.
Przewodniczący wyraził głębokie zaniepokojenie sytuacją w Republice Wybrzeża Kości Słoniowej, zwrócił się do Laurenta Gbagbo o uznanie wyników wyborów, zaapelował do obu stron konfliktu o zaprzestanie przemocy wobec ludności i zwrócił się do wspólnoty międzynarodowej o poczynienie niezbędnych kroków w celu uniknięcia rzezi ludności cywilnej.
Przewodniczący nawiązał do oskarżeń o korupcję skierowanych wobec niektórych posłów do Parlamentu Europejskiego i przypomniał o piśmie na ten temat przesłanym w czwartek do wszystkich posłów. Przewodniczący poinformował, że na dzisiejszym posiedzeniu Prezydium zajmie się również tą sprawą i podkreślił konieczność opracowania ściślejszego kodeksu postępowania dla grup interesu, lobbystów i posłów do Parlamentu.
Głos zabrali: James Nicholson, Bairbre de Brún, Pat the Cope Gallagher w sprawie zamachu z użyciem samochodu-pułapki w Omagh (Irlandia Północna), w którym w sobotę zginął dwudziestopięcioletni policjant. Przewodniczący przypomniał, że wydał już oświadczenie potępiające ten zamach.