Indeks 
Protokol
PDF 293kWORD 182k
Tirsdag den 10. marts 2015 - Strasbourg
1.Åbning af sessionen
 2.Åbning af mødet
 3.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 4.Dimensioner og vægt for vejkøretøjer i brug i Fællesskabet ***II (forhandling)
 5.Europæiske langsigtede investeringsfonde ***I (forhandling)
 6.Meddelelse fra formanden
 7.Europæiske langsigtede investeringsfonde ***I (fortsat forhandling)
 8.Ændring af dagsordenen
 9.Parlamentets sammensætning
 10.Afstemningstid
  10.1.Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2013/009 PL/Zachem (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  10.2.Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2014/014 DE/Aleo Solar (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  10.3.Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2013/007 BE/Hainaut Steel (Duferco-NLMK) (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  10.4.Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2014/012 BE/ArcelorMittal (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  10.5.Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2014/011 BE/Caterpillar (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  10.6.Dimensioner og vægt for vejkøretøjer i brug i Fællesskabet ***II (afstemning)
  10.7.Europæiske langsigtede investeringsfonde ***I (afstemning)
  10.8.Interbankgebyrer for kortbaserede betalingstransaktioner ***I (afstemning)
  10.9.Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2013/011 BE/Saint-Gobain Sekurit (afstemning)
  10.10.Fremskridt i ligestillingen mellem kvinder og mænd i Den Europæiske Union i 2013 (afstemning)
  10.11.Årsberetning om EU's konkurrencepolitik (afstemning)
  10.12.Den Europæiske Centralbanks årsberetning for 2013 (afstemning)
 11.Højtideligt møde - Jordan
 12.Stemmeforklaringer
 13.Stemmerettelser og -intentioner
 14.Valgs prøvelse
 15.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 16.Retningslinjer for budgettet for 2016 - Sektion III (forhandling)
 17.Årsrapport 2013 om beskyttelse af Den Europæiske Unions finansielle interesser - Bekæmpelse af svig (forhandling)
 18.Global konference på højt plan om ebola den 3. marts 2015 (forhandling)
 19.Berigtigelse (forretningsordenens artikel 231)
 20.Statusrapport 2014 om Montenegro (forhandling)
 21.Statusrapport 2014 om Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien (forhandling)
 22.Statusrapport 2014 om Serbien (forhandling)
 23.Den europæiske integrationsproces for Kosovo (forhandling)
 24.Dagsorden for næste møde
 25.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

1. Åbning af sessionen

I henhold til artikel 229, første afsnit, i traktaten om den Europæiske Unions funktionsmåde og forretningsordenens artikel 146, åbnede formanden Europa-Parlamentets session 2015-2016.


2. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 08.30.

Indlæg af Richard Corbett om åbningen af den årlige session og antallet af mødeperioder.


3. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   De seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten (2015/2599(RSP))

- Bodil Valero, Alyn Smith, Ernest Urtasun, Michèle Rivasi, Michel Reimon, Barbara Lochbihler og Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen om de seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten (B8-0240/2015);

- Javier Nart, Ivo Vajgl, Ramon Tremosa i Balcells, Ilhan Kyuchyuk, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Urmas Paet, Juan Carlos Girauta Vidal, Hilde Vautmans, Dita Charanzová, Beatriz Becerra Basterrechea, Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Jozo Radoš, Robert Rochefort, Pavel Telička, Antanas Guoga, Fredrick Federley og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen om de seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten (B8-0253/2015);

-Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Anna Elżbieta Fotyga, Tomasz Piotr Poręba, Valdemar Tomaševski, Peter van Dalen, Bas Belder, Branislav Škripek, Angel Dzhambazki og Beatrix von Storch for ECR-Gruppen om de seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten (B8-0254/2015);

- Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Kristina Winberg, Peter Lundgren, Robert Jarosław Iwaszkiewicz, Rolandas Paksas og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen om de seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten (B8-0256/2015);

- Cristian Dan Preda, Lars Adaktusson, György Hölvényi, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Giovanni La Via, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Csaba Sógor, Esther de Lange, Tomáš Zdechovský, Lara Comi, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, József Nagy, Tunne Kelam, Joachim Zeller, Andrey Kovatchev, David McAllister, Andrej Plenković, Ivana Maletić, Therese Comodini Cachia, Mariya Gabriel og Dubravka Šuica for PPE-Gruppen om de seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten (B8-0259/2015);

- Javier Couso Permuy, Younous Omarjee og Sofia Sakorafa for GUE/NGL-Gruppen om de seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten (B8-0262/2015);

- Victor Boştinaru, Richard Howitt, Josef Weidenholzer, Ana Gomes, Nicola Caputo, Demetris Papadakis, Nikos Androulakis, Alessia Maria Mosca, Liisa Jaakonsaari, Tonino Picula, Neena Gill, David Martin, Arne Lietz, Kashetu Kyenge, Elena Valenciano, Michela Giuffrida, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Sorin Moisă, Andi Cristea, Vilija Blinkevičiūtė, Luigi Morgano, Miroslav Poche, Enrico Gasbarra, Marlene Mizzi, Claudia Tapardel, Zigmantas Balčytis og Doru-Claudian Frunzulică for S&D-Gruppen om de seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten (B8-0264/2015).

II.   Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser (2015/2603(RSP))

- Judith Sargentini, Heidi Hautala, Maria Heubuch, Jordi Sebastià, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Bodil Valero, Ernest Urtasun og Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen om Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser (B8-0241/2015);

- Petr Ježek, Ivo Vajgl, Ramon Tremosa i Balcells, Ilhan Kyuchyuk, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Urmas Paet, Nathalie Griesbeck, Juan Carlos Girauta Vidal, Hilde Vautmans, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Marietje Schaake, Dita Charanzová, Javier Nart, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Jozo Radoš, Robert Rochefort, Pavel Telička, Antanas Guoga, Fredrick Federley og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen om Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser (B8-0255/2015);

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Anna Elżbieta Fotyga, Jan Zahradil, Ruža Tomašić, Branislav Škripek og Jana Žitňanská for ECR-Gruppen om Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser (B8-0257/2015);

- Ignazio Corrao, Dario Tamburrano, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Marco Valli, Rolandas Paksas og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen om Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser (B8-0258/2015);

- Cristian Dan Preda, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Andrey Kovatchev, György Hölvényi, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Giovanni La Via, Eduard Kukan, Maurice Ponga, Monica Macovei, Bogdan Brunon Wenta, Stanislav Polčák, Csaba Sógor, Esther de Lange, Mariya Gabriel, Tomáš Zdechovský, Lara Comi, Jaromír Štětina, József Nagy, Tunne Kelam, Lars Adaktusson, Pavel Svoboda, Joachim Zeller, Andrej Plenković, David McAllister, Ivana Maletić, Therese Comodini Cachia og Dubravka Šuica for PPE-Gruppen om Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser (B8-0260/2015);

- Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Gabriele Zimmer, Lidia Senra Rodríguez, Younous Omarjee og Sabine Lösing for GUE/NGL-Gruppen om Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser (B8-0263/2015);

- Gianni Pittella, Josef Weidenholzer, Kashetu Kyenge, Juan Fernando López Aguilar, Norbert Neuser, Linda McAvan, Catherine Stihler, Alessia Maria Mosca, David Martin, Marlene Mizzi, Victor Boştinaru, Elena Valenciano, Enrico Gasbarra, José Blanco López, Ana Gomes, Kati Piri, Enrique Guerrero Salom, Tonino Picula, Demetris Papadakis, Nikos Androulakis, Krystyna Łybacka, Nicola Caputo, Miroslav Poche, Seb Dance, Liisa Jaakonsaari, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Luigi Morgano, Sorin Moisă, Andi Cristea, Vilija Blinkevičiūtė, István Ujhelyi, Neena Gill, Miriam Dalli, Michela Giuffrida, Marc Tarabella, Goffredo Maria Bettini, Doru-Claudian Frunzulică, Arne Lietz og Zigmantas Balčytis for S&D-Gruppen om Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser (B8-0266/2015).

III.   Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing (2015/2604(RSP))

- Maria Heubuch, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Jordi Sebastià, Michèle Rivasi, Bodil Valero, Barbara Lochbihler og Ernest Urtasun for Verts/ALE-Gruppen, om Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing (B8-0242/2015);

- Catherine Bearder, Ramon Tremosa i Balcells, Hilde Vautmans, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Ivo Vajgl, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Urmas Paet, Marietje Schaake, Dita Charanzová, Javier Nart, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Jozo Radoš, Robert Rochefort, Pavel Telička, Antanas Guoga, Fredrick Federley og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen om Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing (B8-0261/2015);

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Tomasz Piotr Poręba, Ruža Tomašić og Jana Žitňanská for ECR-Gruppen om Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing (B8-0265/2015);

- Ignazio Corrao, Piernicola Pedicini, Dario Tamburrano, Eleonora Evi, Fabio Massimo Castaldo, Marco Valli, Rolandas Paksas og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen om Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing (B8-0267/2015);

- Cristian Dan Preda, Maurice Ponga, Andrey Kovatchev, György Hölvényi, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Giovanni La Via, Bogdan Brunon Wenta, Stanislav Polčák, Csaba Sógor, Tomáš Zdechovský, Lara Comi, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, József Nagy, Tunne Kelam, Lars Adaktusson, Joachim Zeller, Andrej Plenković, David McAllister, Ivana Maletić, Therese Comodini Cachia, Mariya Gabriel og Dubravka Šuica for PPE-Gruppen om Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing (B8-0268/2015);

- Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Lidia Senra Rodríguez og Younous Omarjee for GUE/NGL-Gruppen om Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing (B8-0269/2015):

- Josef Weidenholzer, Nikos Androulakis, Norbert Neuser, Miroslav Poche, Liisa Jaakonsaari, Nicola Caputo, Enrico Gasbarra, Kashetu Kyenge, Krystyna Łybacka, Alessia Maria Mosca, Tonino Picula, Neena Gill, David Martin, Arne Lietz, Marc Tarabella, Goffredo Maria Bettini, Elena Valenciano, Carlos Zorrinho, István Ujhelyi, Michela Giuffrida, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Sorin Moisă, Andi Cristea, Marlene Mizzi, Vilija Blinkevičiūtė, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg og Zigmantas Balčytis for S&D-Gruppen, om Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing (B8-0270/2015).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


4. Dimensioner og vægt for vejkøretøjer i brug i Fællesskabet ***II (forhandling)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af Rådets direktiv 96/53/EF om fastsættelse af de største tilladte dimensioner i national og international trafik og største tilladte vægt i international trafik for visse vejkøretøjer i brug i Fællesskabet [11296/3/2014 - C8-0294/2014 - 2013/0105(COD)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Jörg Leichtfried (A8-0032/2015)

Jörg Leichtfried forelagde henstillingen..

Indlæg af Violeta Bulc (medlem af Kommissionen).

Talere: Markus Ferber for PPE-Gruppen, Ismail Ertug for S&D-Gruppen, Peter van Dalen for ECR-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Lucy Anderson, Gesine Meissner for ALDE-Gruppen, Merja Kyllönen for GUE/NGL-Gruppen, Keith Taylor for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Peter van Dalen, Peter Lundgren for EFDD-Gruppen, Marie-Christine Arnautu, løsgænger, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gesine Meissner, Wim van de Camp, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bogusław Liberadzki, Jens Nilsson, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Jacqueline Foster, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gesine Meissner, Philippe De Backer, Jill Seymour, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jacqueline Foster, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Bogusław Liberadzki, Tomasz Piotr Poręba, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Petr Mach, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Andor Deli, Olga Sehnalová, Kosma Złotowski, Dieter-Lebrecht Koch, Lucy Anderson, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Peter Lundgren, Henna Virkkunen, István Ujhelyi, og Dubravka Šuica, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gesine Meissner.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Seán Kelly, Claudia Tapardel, Notis Marias, Bill Etheridge og Angel Dzhambazki.

Talere: Violeta Bulc og Jörg Leichtfried.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.6 i protokollen af 10.3.2015.


5. Europæiske langsigtede investeringsfonde ***I (forhandling)

Tillægsbetænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om europæiske langsigtede investeringsfonde [COM(2013)0462 - C7-0209/2013 - 2013/0214(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Alain Lamassoure (A8-0021/2015)

Alain Lamassoure forelagde betænkningen.

Indlæg af Margrethe Vestager (medlem af Kommissionen).

Talere: Danuta Maria Hübner for PPE-Gruppen, Jeppe Kofod for S&D-Gruppen, Stanisław Ożóg for ECR-Gruppen, Philippe De Backer for ALDE-Gruppen, Miguel Urbán Crespo for GUE/NGL-Gruppen, Philippe Lamberts for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Steven Woolfe for EFDD-Gruppen, Steeve Briois, løsgænger, Luděk Niedermayer, Pervenche Berès, Beatrix von Storch, Norica Nicolai, Marisa Matias, Marco Zanni, Georgios Kyrtsos, Jonás Fernández, Angel Dzhambazki, Ivan Jakovčić og Miguel Viegas.

FORSÆDE: Rainer WIELAND
næstformand

Talere: Bernard Monot, Brian Hayes, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Paul Rübig, Neena Gill, Paloma López Bermejo, Paul Rübig, Bogusław Liberadzki, Henna Virkkunen, István Ujhelyi, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Viorica Dăncilă, Eva Kaili og Hugues Bayet.

(Fortsat forhandling punkt 7 i protokollen af 10.3.2015)


6. Meddelelse fra formanden

Formanden meddelte, at JURI den foregående dag havde vedtaget en betænkning om anmodning om ophævelse af Sergej Stanisjevs parlamentariske immunitet. ordfører: Andrzej Duda (A8-0045/2015)

Denne betænkning var opført under afstemningstiden den følgende dag onsdag den 11. marts 2015.


7. Europæiske langsigtede investeringsfonde ***I (fortsat forhandling)

Tillægsbetænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om europæiske langsigtede investeringsfonde [COM(2013)0462 - C7-0209/2013 - 2013/0214(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Alain Lamassoure (A8-0021/2015)

(Forhandlingens begyndelse punkt 5 i protokollen af 10.3.2015)

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Doru-Claudian Frunzulică, Notis Marias, Emmanouil Glezos, Seán Kelly, Maria Grapini og Milan Zver.

Talere: Margrethe Vestager og Alain Lamassoure.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.7 i protokollen af 10.3.2015.

(Mødet udsat kl. 11.10 i afventning af afstemningstiden og genoptaget kl. 11.30)

FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand


8. Ændring af dagsordenen

Efter rådføring med de politiske grupper foreslog formanden at bytte om på de to følgende punkter på dagsordenen:

- punktet "Den ustabile situation i Libyen og konsekvenserne heraf", der efter den aktuelle plan skulle behandles torsdag morgen, ville blive behandlet onsdag eftermiddag,

- punktet "28. session i UNHRC", der efter den aktuelle plan skulle behandles onsdag eftermiddag, ville blive behandlet torsdag morgen.

Parlamentet godkendte disse ændringer.

Dagsordenen blev dermed ændret.


9. Parlamentets sammensætning

Eduard-Raul Hellvig havde skriftligt nedlagt sit mandat som medlem af Europa-Parlamentet med virkning fra den 2. marts 2015.

I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 4, stk. 1 og 3, konstaterede Parlamentet, at mandatet var ledigt fra denne dato og gav de pågældende nationale myndigheder meddelelse herom.


10. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


10.1. Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2013/009 PL/Zachem (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen i henhold til punkt 13 i den interinstitutionelle aftale af 2. december 2013 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin, om samarbejde på budgetområdet og om forsvarlig økonomisk forvaltning (ansøgning EGF/2013/009 PL/Zachem, Polen) [COM(2015)0013 - C8-0010/2015 - 2015/2016(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Jan Olbrycht (A8-0036/2015)

(Kvalificeret flertal og tre femtedele af de afgivne stemmer
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0041)


10.2. Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2014/014 DE/Aleo Solar (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen i henhold til punkt 13 i den interinstitutionelle aftale af 2. december 2013 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin, om samarbejde på budgetområdet og om forsvarlig økonomisk forvaltning (ansøgning EGF/2014/014 DE/Aleo Solar, Tyskland) [COM(2014)0726 - C8-0012/2015 - 2015/2018(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Iris Hoffmann (A8-0030/2015)

(Kvalificeret flertal og tre femtedele af de afgivne stemmer
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0042)


10.3. Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2013/007 BE/Hainaut Steel (Duferco-NLMK) (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen i henhold til punkt 13 i den interinstitutionelle aftale af 2. december 2013 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin, om samarbejde på budgetområdet og om forsvarlig økonomisk forvaltning (ansøgning EGF/2013/007 BE/Hainaut steel (Duferco-NLMK fra Belgien) [COM(2014)0725 - C8-0013/2015 - 2015/2019(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Andrej Plenković (A8-0031/2015)

(Kvalificeret flertal og tre femtedele af de afgivne stemmer
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0043)


10.4. Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2014/012 BE/ArcelorMittal (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen i henhold til punkt 13 i den interinstitutionelle aftale af 2. december 2013 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin, om samarbejde på budgetområdet og om forsvarlig økonomisk forvaltning (ansøgning EGF/2014/012 BE/ArcelorMittal, Belgien) [COM(2014)0734 - C8-0014/2015 - 2015/2020(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Victor Negrescu (A8-0035/2015)

(Kvalificeret flertal og tre femtedele af de afgivne stemmer
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0044)


10.5. Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2014/011 BE/Caterpillar (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen i henhold til punkt 13 i den interinstitutionelle aftale af 2. december 2013 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin, om samarbejde på budgetområdet og om forsvarlig økonomisk forvaltning (ansøgning EGF/2014/011 BE/Caterpillar, Belgien) [COM(2014)0735 - C8-0015/2015 - 2015/2021(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Anneli Jäätteenmäki (A8-0033/2015)

(Kvalificeret flertal og tre femtedele af de afgivne stemmer
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0045)


10.6. Dimensioner og vægt for vejkøretøjer i brug i Fællesskabet ***II (afstemning)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af Rådets direktiv 96/53/EF om fastsættelse af de største tilladte dimensioner i national og international trafik og største tilladte vægt i international trafik for visse vejkøretøjer i brug i Fællesskabet [11296/3/2014 - C8-0294/2014 - 2013/0105(COD)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Jörg Leichtfried (A8-0032/2015)

(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt som ændret (P8_TA(2015)0046)


10.7. Europæiske langsigtede investeringsfonde ***I (afstemning)

Tillægsbetænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om europæiske langsigtede investeringsfonde [COM(2013)0462 - C7-0209/2013 - 2013/0214(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Alain Lamassoure (A8-0021/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2015)0047)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0047)


10.8. Interbankgebyrer for kortbaserede betalingstransaktioner ***I (afstemning)

Tillægsbetænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om interbankgebyrer for kortbaserede betalingstransaktioner [COM(2013)0550 - C7-0241/2013 - 2013/0265(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Pablo Zalba Bidegain (A8-0022/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2015)0048)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0048)


10.9. Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - ansøgning EGF/2013/011 BE/Saint-Gobain Sekurit (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen i henhold til punkt 13 i den interinstitutionelle aftale af 2. december 2013 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin, om samarbejde på budgetområdet og om forsvarlig økonomisk forvaltning (ansøgning EGF/2013/011 BE/Saint-Gobain Sekurit fra Belgien) [COM(2015)0009 - C8-0011/2015 - 2015/2017(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Liadh Ní Riada (A8-0034/2015)

(Kvalificeret flertal og tre femtedele af de afgivne stemmer
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0049)


10.10. Fremskridt i ligestillingen mellem kvinder og mænd i Den Europæiske Union i 2013 (afstemning)

Betænkning om fremskridt i ligestillingen mellem kvinder og mænd i Den Europæiske Union i 2013 [2014/2217(INI)] - Udvalget om Kvinders Rettigheder og Ligestilling. Ordfører: Marc Tarabella (A8-0015/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0050)


10.11. Årsberetning om EU's konkurrencepolitik (afstemning)

Betænkning om årsberetning om EU's konkurrencepolitik [2014/2158(INI)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Morten Messerschmidt (A8-0019/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0051)


10.12. Den Europæiske Centralbanks årsberetning for 2013 (afstemning)

Betænkning om Den Europæiske Centralbanks årsberetning for 2013 [2014/2157(INI)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Pablo Zalba Bidegain (A8-0011/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0052)


FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

11. Højtideligt møde - Jordan

Fra kl. 12.00 til 12:30 afholdt Parlamentet et højtideligt møde i anledning af besøget af Hans Majestæt Kong Abdullah II, konge af Det Hashemitiske Kongerige Jordan


FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

12. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Indstilling ved andenbehandling: Jörg Leichtfried - A8-0032/2015

Michela Giuffrida og Seán Kelly

Tillægsbetænkning: Alain Lamassoure A8-0021/2015
Michela Giuffrida, Ivana Maletić, Notis Marias, Seán Kelly og Stanislav Polčák

Betænkning: Marc Tarabella - A8-0015/2015
Michaela Šojdrová, Jiří Pospíšil, Michela Giuffrida, Bernd Lucke, Krisztina Morvai, Elena Gentile, Tomáš Zdechovský, Luigi Morgano, Eleonora Forenza, Csaba Sógor, Angel Dzhambazki, Seán Kelly og Marijana Petir

Betænkning: Morten Messerschmidt - A8-0019/2015
Michela Giuffrida, Biljana Borzan, Notis Marias, Ivana Maletić, Ruža Tomašić og Tibor Szanyi

Betænkning: Pablo Zalba Bidegain - A8-0022/2015
Paloma López Bermejo, Michela Giuffrida, Notis Marias, Seán Kelly og Stanislav Polčák


13. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


14. Valgs prøvelse

Efter anmodning fra JURI erklærede Parlamentet Damiano Zoffolis mandat for gyldigt.


(Mødet udsat kl. 13.00 og genoptaget kl. 15.05)

FORSÆDE: Adina-Ioana VĂLEAN
næstformand

15. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


16. Retningslinjer for budgettet for 2016 - Sektion III (forhandling)

Betænkning om generelle retningslinjer for udarbejdelse af budgettet for 2016 – Sektion III – Kommissionen [2015/2008(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: José Manuel Fernandes (A8-0027/2015)

José Manuel Fernandes forelagde betænkningen.

Indlæg af Kristalina Georgieva (næstformand i Kommissionen).

Talere: Jan Olbrycht for PPE-Gruppen, Jens Geier for S&D-Gruppen, Bernd Kölmel for ECR-Gruppen, Nedzhmi Ali for ALDE-Gruppen, Pablo Echenique for GUE/NGL-Gruppen, Marco Zanni for EFDD-Gruppen, Sophie Montel, løsgænger, Petri Sarvamaa, Isabelle Thomas, Zbigniew Kuźmiuk, Gérard Deprez, Jonathan Arnott, Eleftherios Synadinos, Siegfried Mureşan, Vladimír Maňka, Jean Arthuis, Edouard Ferrand, Patricija Šulin, Daniele Viotti, Janusz Lewandowski, Clare Moody, Carlos Iturgaiz, Victor Negrescu, Tomáš Zdechovský, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, og Jean-Paul Denanot.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Krzysztof Hetman, Nicola Caputo, Notis Marias, Maria Spyraki, Ivan Jakovčić, Miguel Viegas og Indrek Tarand.

Talere: Kristalina Georgieva og José Manuel Fernandes.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.9 i protokollen af 11.3.2015.


17. Årsrapport 2013 om beskyttelse af Den Europæiske Unions finansielle interesser - Bekæmpelse af svig (forhandling)

Betænkning om årsrapport 2013 om beskyttelse af Den Europæiske Unions finansielle interesser – bekæmpelse af svig [2014/2155(INI)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Georgi Pirinski (A8-0024/2015)

Georgi Pirinski forelagde betænkningen.

Indlæg af Kristalina Georgieva (næstformand i Kommissionen).

Talere: Pascal Arimont (ordfører for udtalelse fra REGI), Monica Macovei (ordfører for udtalelse fra LIBE), Ingeborg Gräßle for PPE-Gruppen, Inés Ayala Sender for S&D-Gruppen, Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, og Michael Theurer for ALDE-Gruppen.

FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

Talere: Bill Etheridge for at stille et blåt kort-spørgsmål til Michael Theurer, som besvarede det, Martina Anderson for GUE/NGL-Gruppen, Benedek Jávor for Verts/ALE-Gruppen, Marco Valli for EFDD-Gruppen, Jean-Luc Schaffhauser, løsgænger, Tomáš Zdechovský, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jonathan Arnott, Derek Vaughan, Richard Sulík, Igor Šoltes, Jonathan Arnott, Petri Sarvamaa, Zigmantas Balčytis, Ruža Tomašić, Davor Škrlec, Rosa D'Amato, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Caterina Chinnici, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Janusz Korwin-Mikke, Janusz Wojciechowski, Gerard Batten, Nikolay Barekov og Petr Mach.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Julia Pitera, Nicola Caputo, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Miguel Viegas, Giulia Moi, Seán Kelly, og Pina Picierno, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Marco Valli.

Talere: Kristalina Georgieva og Georgi Pirinski.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.10 i protokollen af 11.3.2015.


18. Global konference på højt plan om ebola den 3. marts 2015 (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Global konference på højt plan om ebola den 3. marts 2015 (2015/2606(RSP))

Zanda Kalniņa-Lukaševica (formand for Rådet) og Christos Stylianides (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Davor Ivo Stier for PPE-Gruppen, Linda McAvan for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jonathan Arnott, Beatriz Becerra Basterrechea for ALDE-Gruppen, Lola Sánchez Caldentey for GUE/NGL-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Maria Heubuch for Verts/ALE-Gruppen, Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen, Joëlle Mélin løsgænger, Birgit Collin-Langen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Arne Gericke, Norbert Neuser, Louis Michel, Josu Juaristi Abaunz og Michèle Rivasi.

FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI
næstformand

Talere: Piernicola Pedicini, Mireille D'Ornano, Maurice Ponga, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra João Ferreira, Victor Boştinaru, José Inácio Faria, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Stefan Eck, Patrizia Toia, João Ferreira, Kashetu Kyenge, Lidia Senra Rodríguez og Gilles Pargneaux.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Nicola Caputo, Notis Marias, Marielle de Sarnez, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Piernicola Pedicini, Ignazio Corrao, Doru-Claudian Frunzulică og Giulia Moi.

Talere: Zanda Kalniņa-Lukaševica og Christos Stylianides.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


19. Berigtigelse (forretningsordenens artikel 231)

Berigtigelse (P7_TA(2011)0218(COR02)) var blevet meddelt på plenarmødet den foregående dag (punkt 6 i protokollen af 9.3.2015).

Da der ikke af nogen politisk gruppe eller mindst 40 medlemmer var blevet anmodet om, at denne berigtigelse blev sat under afstemning, jf. forretningsordenens artikel 231, stk. 4, ansås den for vedtaget.


20. Statusrapport 2014 om Montenegro (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Statusrapport 2014 om Montenegro (2014/2947(RSP))

Zanda Kalniņa-Lukaševica (formand for Rådet) og Johannes Hahn (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Charles Tannock for ECR-Gruppen, Andrey Kovatchev for PPE-Gruppen, Nikos Androulakis for S&D-Gruppen, Jozo Radoš for ALDE-Gruppen, Takis Hadjigeorgiou for GUE/NGL-Gruppen, Ulrike Lunacek for Verts/ALE-Gruppen, Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Philippe Loiseau, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ulrike Lunacek, Dubravka Šuica, Anneliese Dodds, Ivan Jakovčić, Jiří Maštálka, Jean-Luc Schaffhauser, Ivana Maletić, Elena Gentile, Mario Borghezio og Milan Zver.

FORSÆDE: Ulrike LUNACEK
næstformand

Talere: Monika Smolková og Andrej Plenković.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marek Plura, Doru-Claudian Frunzulică, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Urmas Paet, Notis Marias, Ilhan Kyuchyuk, Igor Šoltes og Ignazio Corrao.

Talere: Johannes Hahn og Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Charles Tannock, for AFET, om statusrapport 2014 for Montenegro (2014/2947(RSP)) (B8-0211/2015)

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.11 i protokollen af 11.3.2015.


21. Statusrapport 2014 om Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Statusrapport 2014 om Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien (2014/2948(RSP))

Zanda Kalniņa-Lukaševica (formand for Rådet) og Johannes Hahn (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Ivo Vajgl for ALDE-Gruppen, Manolis Kefalogiannis for PPE-Gruppen, Richard Howitt for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Urmas Paet, Angel Dzhambazki for ECR-Gruppen, Sofia Sakorafa for GUE/NGL-Gruppen, Tamás Meszerics for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Georgios Epitideios, Eleftherios Synadinos, løsgænger, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Cristian Dan Preda, Sergei Stanishev, Notis Marias, Sotirios Zarianopoulos, Eduard Kukan, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Kostas Chrysogonos, Nikos Androulakis, Nikolay Barekov, Andrey Kovatchev, Tanja Fajon, Eleni Theocharous, Miltiadis Kyrkos, Maria Spyraki, Marijana Petir, Andrej Plenković, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Lampros Fountoulis og Sofia Sakorafa, Ivana Maletić og László Tőkés.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Lefteris Christoforou, Eva Kaili, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivo Vajgl, Ivan Jakovčić, Emmanouil Glezos og Fabio Massimo Castaldo.

Indlæg af Johannes Hahn.

FORSÆDE: Mairead McGUINNESS
næstformand

Indlæg af Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Ivo Vajgl, for AFET, om statusrapport 2014 for Den Tidligere Jugoslaviske Republik Makedonien (2014/2948(RSP)) (B8-0212/2015).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.12 i protokollen af 11.3.2015.

(Mødet udsat i nogle minutter)


22. Statusrapport 2014 om Serbien (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Statusrapport 2014 om Serbien (2014/2949(RSP))

Zanda Kalniņa-Lukaševica (formand for Rådet) og Johannes Hahn (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: David McAllister for PPE-Gruppen, Tanja Fajon for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Marijana Petir, Angel Dzhambazki for ECR-Gruppen, Ivo Vajgl for ALDE-Gruppen, Miloslav Ransdorf, Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen, James Carver for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Emilian Pavel, Krisztina Morvai, Eduard Kukan, Doru-Claudian Frunzulică, Kazimierz Michał Ujazdowski, Ivan Jakovčić, Andrej Plenković, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Dubravka Šuica, Tibor Szanyi, Ramona Nicole Mănescu, Gabrielius Landsbergis, Andrey Kovatchev, Eleni Theocharous og Andor Deli.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Franc Bogovič, Nicola Caputo, Notis Marias, Ulrike Lunacek, Andrej Plenković indlægget af Ulrike Lunacek, ogFabio Massimo Castaldo.

Talere: Johannes Hahn og Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- David McAllister, for AFET, om statusrapport 2014 for Serbien (2014/2949(RSP)) (B8-0213/2015).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.13 i protokollen af 11.3.2015.


23. Den europæiske integrationsproces for Kosovo (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Den europæiske integrationsproces for Kosovo (2014/2950(RSP))

Zanda Kalniņa-Lukaševica (formand for Rådet) og Johannes Hahn (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Ulrike Lunacek for Verts/ALE-Gruppen, Pier Antonio Panzeri for S&D-Gruppen, Karol Karski for ECR-Gruppen, Hilde Vautmans for ALDE-Gruppen, Kostas Chrysogonos for GUE/NGL-Gruppen, Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen, David McAllister, Daniele Viotti, Angel Dzhambazki, Ilhan Kyuchyuk, László Tőkés, Csaba Molnár, Eduard Kukan og Bogusław Liberadzki.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Franc Bogovič, Doru-Claudian Frunzulică, Notis Marias, Ivan Jakovčić, James Carver og Ignazio Corrao.

Talere: Johannes Hahn og Zanda Kalniņa-Lukaševica.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Ulrike Lunacek, for AFET, om den europæiske integrationsproces for Kosovo (2014/2950(RSP)) (B8-0214/2015).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.14 i protokollen af 11.3.2015.


24. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 550.479/OJME).


25. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 23.05.

Klaus Welle

Alexander Graf Lambsdorff

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Valero, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duda, Duncan, Durand, Dzhambazki, Echenique, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gambús, García Pérez, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Glezos, Goddyn, Goerens, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Griesbeck, Griffin, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jansen, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Kappel, Karas, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leichtfried, Leinen, Lenaers, Le Pen Marine, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Paşcu, Patriciello, Paulsen, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Petersen, Petir, Picierno, Piecha, Pieper, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Tamburrano, Tănăsescu, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terho, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torvalds, Tošenovský, Toti, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Wałęsa, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Crowley, Dohrmann, Händel, Parker, Pietikäinen, Saryusz-Wolski, Vozemberg-Vrionidi

Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik