Indeks 
Protokol
PDF 283kWORD 225k
Torsdag den 12. marts 2015 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.Mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets tilstand i Rusland (indgivne beslutningsforslag)
 3.Situationen i Venezuela (indgivne beslutningsforslag)
 4.Bæredygtig udnyttelse af havbars (forhandling)
 5.28. session i UNHRC (forhandling)
 6.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)
  6.1.De seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten
  6.2.Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser
  6.3.Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing
 7.Meddelelse fra formanden
 8.Afstemningstid
  8.1.De seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten (afstemning)
  8.2.Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser (afstemning)
  8.3.Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing (afstemning)
  8.4.Mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets tilstand i Rusland (afstemning)
  8.5.Årsrapport fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik til Europa-Parlamentet (afstemning)
  8.6.Årsberetningen om menneskerettigheder og demokrati i verden 2013 og Den Europæiske Unions politik på området (afstemning)
  8.7.Forbindelserne mellem EU og Den Arabiske Liga og samarbejde om bekæmpelse af terrorisme (afstemning)
  8.8.Bæredygtig udnyttelse af havbars (afstemning)
  8.9.28. session i UNHRC (afstemning)
  8.10.Situationen i Venezuela (afstemning)
 9.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 10.Meddelelse af Rådets førstebehandlingsholdning
 11.Stemmeforklaringer
 12.Stemmerettelser og -intentioner
 13.Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter
 14.Modtagne dokumenter
 15.Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde
 16.Tidspunkt for næste mødeperiode
 17.Afbrydelse af sessionen
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Dimitrios PAPADIMOULIS
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.00.


2. Mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets tilstand i Rusland (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets tilstand i Rusland (2015/2592(RSP))

Forhandlingen fandt sted den 11. marts 2015 (se punkt 13 i protokollen af 11.3.2015).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

-Tamás Meszerics, Rebecca Harms, Heidi Hautala, Peter Eriksson, Helga Trüpel, Bart Staes, Ernest Urtasun, Barbara Lochbihler, Reinhard Bütikofer, Indrek Tarand, Michèle Rivasi og Bronis Ropė for Verts/ALE-Gruppen om mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets situation i Rusland (2015/2592(RSP)) (B8-0239/2015);

- Guy Verhofstadt, Johannes Cornelis van Baalen, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Juan Carlos Girauta Vidal, Antanas Guoga, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Kaja Kallas, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Pavel Telička og Ramon Tremosa i Balcells for ALDE om mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets situation i Rusland (2015/2592(RSP)) (B8-0247/2015);

- Merja Kyllönen, Helmut Scholz, Marie-Christine Vergiat og Patrick Le Hyaric for GUE/NGL-Gruppen om mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets situation i Rusland (2015/2592(RSP)) (B8-0248/2015);

- Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Anna Elżbieta Fotyga, Tomasz Piotr Poręba, Roberts Zīle, Jussi Halla-aho og Ruža Tomašić for ECR-Gruppen om Rusland, navnlig sagen vedrørende Boris Nemtsov (2015/2592(RSP)) (B8-0249/2015);

- Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Marju Lauristin, Liisa Jaakonsaari, Kati Piri, Csaba Molnár, Boris Zala, Vilija Blinkevičiūtė, Marlene Mizzi, Nicola Caputo, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Enrico Gasbarra, Miroslav Poche, Jo Leinen, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Tonino Picula, Marc Tarabella, Goffredo Maria Bettini, Jeppe Kofod, Doru-Claudian Frunzulică, Arne Lietz, Neena Gill, Andi Cristea og Zigmantas Balčytis for S&D-Gruppen om mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets situation i Rusland (2015/2592(RSP)) (B8-0250/2015);

- Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Piernicola Pedicini, Kristina Winberg og Peter Lundgren for EFDD-Gruppen om mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets situation i Rusland (2015/2592(RSP)) (B8-0251/2015);

- Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Jacek Saryusz-Wolski, Sandra Kalniete, Gabrielius Landsbergis, David McAllister, Tunne Kelam, Eduard Kukan, Gunnar Hökmark, Jerzy Buzek, Michael Gahler, Andrej Plenković, Jaromír Štětina, Andrey Kovatchev, Luděk Niedermayer, Michaela Šojdrová, Ivan Štefanec, Michał Boni, Jiří Pospíšil, Pavel Svoboda, Davor Ivo Stier og József Nagy for PPE-Gruppen om mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets situation i Rusland (2015/2592(RSP)) (B8-0252/2015).

Afstemning: punkt 8.4 i protokollen af 12.3.2015.


3. Situationen i Venezuela (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Venezuela (2015/2582(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 25. februar 2015 (punkt 16 i protokollen af 25.2.2015).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Luis de Grandes Pascual, Davor Ivo Stier, Daniel Caspary, Cristian Dan Preda, Elisabetta Gardini, József Nagy, Francesc Gambús, Lara Comi og Jaromír Štětina for PPE-Gruppen om situationen i Venezuela (2015/2582(RSP)) (B8-0236/2015);

- Ernest Urtasun, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Jordi Sebastià, Josep-Maria Terricabras og Ernest Maragall for Verts/ALE-Gruppen om situationen i Venezuela (2015/2582(RSP)) (B8-0237/2015);

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Andrew Lewer, Ashley Fox, Beatrix von Storch, Branislav Škripek og Roberts Zīle for ECR-Gruppen om situationen i Venezuela (2015/2582(RSP)) (B8-0238/2015);

- Javier Couso Permuy, Marina Albiol Guzmán, Inês Cristina Zuber, João Ferreira, Miguel Viegas, Fabio De Masi, Neoklis Sylikiotis, Ángela Vallina, Paloma López Bermejo, Lidia Senra Rodríguez, Sabine Lösing, Sofia Sakorafa, Emmanouil Glezos, Younous Omarjee, Kostas Chrysogonos og Stelios Kouloglou for GUE/NGL-Gruppen om situationen i Venezuela (2015/2582(RSP)) (B8-0243/2015);

- Fernando Maura Barandiarán, Dita Charanzová, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Enrique Calvet Chambon, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Juan Carlos Girauta Vidal, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Hilde Vautmans, Renate Weber og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen om situationen i Venezuela (2015/2582(RSP)) (B8-0244/2015);

- Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Piernicola Pedicini, Dario Tamburrano, Rolandas Paksas og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen om situationen i Venezuela (2015/2582(RSP)) (B8-0245/2015);

- Francisco Assis, Victor Boştinaru, Carlos Zorrinho, Ramón Jáuregui Atondo, Elena Valenciano, Nicola Caputo, Juan Fernando López Aguilar, José Blanco López, Victor Negrescu, Viorica Dăncilă, Marlene Mizzi, Tanja Fajon, Miltiadis Kyrkos, Alessia Maria Mosca, Goffredo Maria Bettini, Andi Cristea, Tonino Picula, Sorin Moisă og Zigmantas Balčytis for S&D-Gruppen om situationen i Venezuela (2015/2582(RSP)) (B8-0246/2015).

Afstemning: punkt 8.10 i protokollen af 12.3.2015.


4. Bæredygtig udnyttelse af havbars (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Bæredygtig udnyttelse af havbars (2015/2596(RSP))

Johannes Hahn (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Alain Cadec for PPE-Gruppen, Ulrike Rodust for S&D-Gruppen, Peter van Dalen for ECR-Gruppen, Ivan Jakovčić for at forklare Norica Nicolais forsinkelse, João Ferreira for GUE/NGL-Gruppen, Norica Nicolai for ALDE-Gruppen, Linnéa Engström for Verts/ALE-Gruppen, Raymond Finch for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Julie Girling og Alain Cadec, Gabriel Mato, Renata Briano, Julie Girling, Nils Torvalds, Anja Hazekamp, Werner Kuhn, Ricardo Serrão Santos og Carlos Iturgaiz.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Dubravka Šuica, Notis Marias, Kostas Chrysogonos, Ivan Jakovčić, Igor Šoltes og Emmanouil Glezos.

Indlæg af Johannes Hahn.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Alain Cadec, for PECH, om bæredygtig udnyttelse af havbars (2015/2596(RSP)) (B8-0235/2015)

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.9 i protokollen af 12.3.2015.


5. 28. session i UNHRC (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: 28. session i UNHRC (2015/2572(RSP))

Johannes Hahn (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.

Talere: Andrzej Grzyb for PPE-Gruppen, Elena Valenciano for S&D-Gruppen, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea for ALDE-Gruppen, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen, Mike Hookem for EFDD-Gruppen, Gilles Lebreton, løsgænger, Seán Kelly, Soraya Post, Mirosław Piotrowski, Pablo Iglesias, Alyn Smith, Ignazio Corrao, Andrej Plenković, Kati Piri og Bogdan Brunon Wenta.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: József Nagy, Doru-Claudian Frunzulică, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Emmanouil Glezos og António Marinho e Pinto.

Indlæg af Johannes Hahn.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

- Renate Weber, Marietje Schaake, Nathalie Griesbeck og Angelika Mlinar for ALDE-Gruppen om EU's prioriteter for FN's Menneskerettighedsråd (UNHRC) i 2015 (2015/2572(RSP)) (B8-0228/2015);

- Marie-Christine Vergiat, Dimitrios Papadimoulis, Kostas Chrysogonos, Javier Couso Permuy, Marina Albiol Guzmán, Paloma López Bermejo, Ángela Vallina og Sofia Sakorafa for GUE/NGL-Gruppen om Den Europæiske Unions prioriteter i 2015 for De Forenede Nationers Menneskerettighedsråd (2015/2572(RSP)) (B8-0229/2015);

- Andrzej Grzyb, Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Dubravka Šuica, József Nagy og Lara Comi for PPE-Gruppen om EU's prioriteter for den 28. samling i FN's Menneskerettighedsråd (UNHRC) (2015/2572(RSP)) (B8-0230/2015);

- Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Laura Agea, Rolandas Paksas, Giulia Moi og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen om EU's prioriteter i FN's Menneskerettighedsråd i 2015 (2015/2572(RSP)) (B8-0231/2015);

- Barbara Lochbihler og Alyn Smith for Verts/ALE-Gruppen om 28. session i FN's Menneskerettighedsråd (UNHRC) (2015/2572(RSP)) (B8-0232/2015);

- Charles Tannock for ECR-Gruppen om EU's prioriteter for FN's Menneskerettighedsråd (UNHRC) i 2015 (2015/2572(RSP)) (B8-0233/2015);

- Elena Valenciano, Soraya Post, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Tanja Fajon, Victor Negrescu, Liisa Jaakonsaari, Viorica Dăncilă og Alessia Maria Mosca for S&D-Gruppen om EU's prioriteter for FN's Menneskerettighedsråd i 2015 (2015/2572(RSP)) (B8-0234/2015).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.7 i protokollen af 12.3.2015.


6. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)

(Emner og forslagsstillere, se punkt 3 i protokollen af 10.3.2015).


6.1. De seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten

Forslag til beslutning B8-0240/2015, B8-0253/2015, B8-0254/2015, B8-0256/2015, B8-0259/2015, B8-0262/2015 og B8-0264/2015 (2015/2599(RSP))

Bodil Valero, Javier Nart, Mark Demesmaeker og György Hölvényi forelagde beslutningsforslagene.

FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI
næstformand

Javier Couso Permuy og Josef Weidenholzer forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen, Francisco Assis for S&D-Gruppen, Bas Belder for ECR-Gruppen, Kristina Winberg for EFDD-Gruppen, Lorenzo Fontana, løsgænger, Lars Adaktusson, Ana Gomes, David Campbell Bannerman, Franz Obermayr, Lampros Fountoulis, Momchil Nekov, sidstnævnte for at stille et blåt kort-spørgsmål til Lampros Fountoulis (formanden afbrød taleren og konstaterede, at der ikke var tale om et spørgsmål, Bruno Gollnisch og Fabio Massimo Castaldo.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Anna Záborská og Marek Jurek.

Indlæg af Notis Marias om "catch the eye"-proceduren.

Indlæg af Johannes Hahn (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.1 i protokollen af 12.3.2015.


6.2. Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser

Forslag til beslutning B8-0241/2015, B8-0255/2015, B8-0257/2015, B8-0258/2015, B8-0260/2015, B8-0263/2015 og B8-0266/2015 (2015/2603(RSP))

Judith Sargentini, Petr Ježek, Jana Žitňanská, Ignazio Corrao, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Lidia Senra Rodríguez og Josef Weidenholzer forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Davor Ivo Stier for PPE-Gruppen, Ana Gomes for S&D-Gruppen, Nathalie Griesbeck for ALDE-Gruppen, og Seán Kelly.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Marijana Petir, Momchil Nekov, Ivan Jakovčić og Fabio Massimo Castaldo.

Indlæg af Marc Tarabella om blåt kort-proceduren.

Indlæg af Johannes Hahn (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.2 i protokollen af 12.3.2015.


6.3. Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing

Forslag til beslutning B8-0242/2015, B8-0261/2015, B8-0265/2015, B8-0267/2015, B8-0268/2015, B8-0269/2015 og B8-0270/2015 (2015/2604(RSP))

Heidi Hautala, Catherine Bearder, Branislav Škripek, Ignazio Corrao, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Maurice Ponga, Lidia Senra Rodríguez og Josef Weidenholzer forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Bogdan Brunon Wenta for PPE-Gruppen, Kashetu Kyenge for S&D-Gruppen, Csaba Sógor og Lidia Joanna Geringer de Oedenberg.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Stanislav Polčák, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ignazio Corrao, Marc Tarabella, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Fabio Massimo Castaldo og Gianluca Buonanno.

Indlæg af Johannes Hahn (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.3 i protokollen af 12.3.2015.

FORSÆDE: Alexander Graf LAMBSDORFF
næstformand

Indlæg af Marine Le Pen med en bemærkning til forretningsordenen.


7. Meddelelse fra formanden

Formanden meddelte, at Parlamentets formand havde truffet beslutning om at pålægge Gianluca Buonanno sanktioner i form af fratagelse af dagpengeretten i en periode på 7 dage for at have forstyrret mødet med fornærmende og provokerende sprogbrug.

Den berørte person var blevet underrettet om denne beslutning samme dag.

I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 167 havde Gianluca Buonanno en frist på to uger til at indgive en intern klage over denne beslutning til Præsidiet.


8. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


8.1. De seneste angreb på og bortførelser af især assyrere foretaget af Daesh i Mellemøsten (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0240/2015, B8-0253/2015, B8-0254/2015, B8-0256/2015, B8-0259/2015, B8-0262/2015 og B8-0264/2015 (2015/2599(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0240/2015

(erstatter B8-0240/2015, B8-0253/2015, B8-0254/2015, B8-0256/2015, B8-0259/2015 og B8-0264/2015):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Lars Adaktusson, György Hölvényi, Elmar Brok, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Giovanni La Via, Eduard Kukan, Bogdan Brunon Wenta, Csaba Sógor, Esther de Lange, Tomáš Zdechovský, Lara Comi, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, József Nagy, Tunne Kelam, Joachim Zeller, Andrey Kovatchev, David McAllister, Andrej Plenković, Ivana Maletić, Therese Comodini Cachia, Francesc Gambús, Pascal Arimont, Claude Rolin, Davor Ivo Stier, Jeroen Lenaers, Kinga Gál, Monica Macovei og Marijana Petir for PPE-Gruppen;

Victor Boştinaru, Richard Howitt, Josef Weidenholzer, Ana Gomes, Nicola Caputo, Demetris Papadakis, Nikos Androulakis, Alessia Maria Mosca, Liisa Jaakonsaari, Tonino Picula, Neena Gill, David Martin, Kashetu Kyenge, Elena Valenciano, Michela Giuffrida, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Andi Cristea, Vilija Blinkevičiūtė, Luigi Morgano, Miroslav Poche, Enrico Gasbarra, Marlene Mizzi, Claudia Tapardel, Zigmantas Balčytis, Momchil Nekov, Hugues Bayet, Linda McAvan, Eider Gardiazabal Rubial, Afzal Khan, Jude Kirton-Darling, Juan Fernando López Aguilar, Soraya Post, Pier Antonio Panzeri, Brando Benifei, Javi López, Laurenţiu Rebega og Eric Andrieu for S&D-Gruppen;

Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Valdemar Tomaševski, Zdzisław Krasnodębski, Arne Gericke, Peter van Dalen, Beatrix von Storch, Branislav Škripek, Jana Žitňanská, Bas Belder, Angel Dzhambazki, Anna Elżbieta Fotyga, Marek Jurek, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki og David Campbell Bannerman for ECR-Gruppen;

Javier Nart, Ivo Vajgl, Ramon Tremosa i Balcells, Ilhan Kyuchyuk, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Urmas Paet, Juan Carlos Girauta Vidal, Hilde Vautmans, Dita Charanzová, Beatriz Becerra Basterrechea, Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Jozo Radoš, Robert Rochefort, Pavel Telička, Antanas Guoga, Fredrick Federley, Fernando Maura Barandiarán, José Inácio Faria og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen;

Bodil Valero, Alyn Smith, Ernest Urtasun, Michèle Rivasi, Michel Reimon, Barbara Lochbihler, Davor Škrlec og Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen;

Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Rolandas Paksas og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2015)0071)

(Forslag til beslutning B8-0262/2015 bortfaldt).


8.2. Sydsudan, herunder de seneste barnebortførelser (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0241/2015, B8-0255/2015, B8-0257/2015, B8-0258/2015, B8-0260/2015, B8-0263/2015 og B8-0266/2015 (2015/2603(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0241/2015

(erstatter B8-0241/2015, B8-0255/2015, B8-0257/2015, B8-0258/2015, B8-0260/2015, B8-0263/2015 og B8-0266/2015):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Elmar Brok, Andrey Kovatchev, György Hölvényi, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Giovanni La Via, Eduard Kukan, Maurice Ponga, Monica Macovei, Bogdan Brunon Wenta, Stanislav Polčák, Csaba Sógor, Esther de Lange, Tomáš Zdechovský, Lara Comi, Jaromír Štětina, József Nagy, Tunne Kelam, Lars Adaktusson, Pavel Svoboda, Joachim Zeller, Andrej Plenković, David McAllister, Ivana Maletić, Therese Comodini Cachia, Francesc Gambús, Pascal Arimont, Claude Rolin, Davor Ivo Stier, Kinga Gál, Tadeusz Zwiefka og Marijana Petir for PPE-Gruppen;

Gianni Pittella, Josef Weidenholzer, Kashetu Kyenge, Juan Fernando López Aguilar, Norbert Neuser, Linda McAvan, Catherine Stihler, Alessia Maria Mosca, David Martin, Maria Arena, Marlene Mizzi, Victor Boştinaru, Elena Valenciano, Enrico Gasbarra, José Blanco López, Ana Gomes, Kati Piri, Enrique Guerrero Salom, Tonino Picula, Demetris Papadakis, Nikos Androulakis, Krystyna Łybacka, Nicola Caputo, Miroslav Poche, Seb Dance, Liisa Jaakonsaari, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Luigi Morgano, Sorin Moisă, Andi Cristea, Vilija Blinkevičiūtė, István Ujhelyi, Neena Gill, Miriam Dalli, Michela Giuffrida, Marc Tarabella, Doru-Claudian Frunzulică, Arne Lietz, Zigmantas Balčytis, Pier Antonio Panzeri, Momchil Nekov, Hugues Bayet, Afzal Khan, Javi López, Laurenţiu Rebega, Soraya Post, Eric Andrieu, Brando Benifei og Eider Gardiazabal Rubial for S&D-Gruppen;

Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Czarnecki, Anna Elżbieta Fotyga, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Antoni Legutko og Branislav Škripek for ECR-Gruppen;

Petr Ježek, Ivo Vajgl, Ramon Tremosa i Balcells, Ilhan Kyuchyuk, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Urmas Paet, Nathalie Griesbeck, Juan Carlos Girauta Vidal, Hilde Vautmans, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Marietje Schaake, Dita Charanzová, Javier Nart, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Jozo Radoš, Robert Rochefort, Pavel Telička, Antanas Guoga, Fredrick Federley, Filiz Hyusmenova, José Inácio Faria og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen;

Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen;

Judith Sargentini, Heidi Hautala, Maria Heubuch, Jordi Sebastià, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Bodil Valero, Ernest Urtasun, Davor Škrlec og Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen;

Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Marco Valli og Piernicola Pedicini for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2015)0072)


8.3. Tanzania, særlig spørgsmålet om land grabbing (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0242/2015, B8-0261/2015, B8-0265/2015, B8-0267/2015, B8-0268/2015, B8-0269/2015 og B8-0270/2015 (2015/2604(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0242/2015

(erstatter B8-0242/2015, B8-0261/2015, B8-0265/2015, B8-0267/2015, B8-0268/2015 og B8-0270/2015):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Maurice Ponga, Elmar Brok, Andrey Kovatchev, György Hölvényi, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Giovanni La Via, Bogdan Brunon Wenta, Stanislav Polčák, Csaba Sógor, Tomáš Zdechovský, Lara Comi, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, József Nagy, Tunne Kelam, Lars Adaktusson, Joachim Zeller, Andrej Plenković, David McAllister, Ivana Maletić, Therese Comodini Cachia, Francesc Gambús, Pascal Arimont, Claude Rolin, Davor Ivo Stier, Monica Macovei og Marijana Petir for PPE-Gruppen;

Josef Weidenholzer, Nikos Androulakis, Norbert Neuser, Miroslav Poche, Liisa Jaakonsaari, Nicola Caputo, Enrico Gasbarra, Kashetu Kyenge, Krystyna Łybacka, Alessia Maria Mosca, Tonino Picula, Neena Gill, David Martin, Arne Lietz, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Carlos Zorrinho, István Ujhelyi, Michela Giuffrida, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Sorin Moisă, Andi Cristea, Marlene Mizzi, Vilija Blinkevičiūtė, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Zigmantas Balčytis, Maria Arena, Hugues Bayet, Eric Andrieu, Eider Gardiazabal Rubial, Ana Gomes, Demetris Papadakis, Afzal Khan, Jude Kirton-Darling, Luigi Morgano, Soraya Post, Pier Antonio Panzeri, Brando Benifei, Juan Fernando López Aguilar, Javi López, Momchil Nekov, José Blanco López og Laurenţiu Rebega for S&D-Gruppen;

Charles Tannock for ECR-Gruppen;

Catherine Bearder, Ramon Tremosa i Balcells, Hilde Vautmans, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Ivo Vajgl, Martina Dlabajová, Beatriz Becerra Basterrechea, Urmas Paet, Marietje Schaake, Dita Charanzová, Javier Nart, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Jozo Radoš, Robert Rochefort, Pavel Telička, Antanas Guoga, Fredrick Federley, José Inácio Faria og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen;

Maria Heubuch, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Jordi Sebastià, Michèle Rivasi, Bodil Valero, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Davor Škrlec og Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen;

Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Marco Valli, Eleonora Evi, Rolandas Paksas og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2015)0073)

(Forslag til beslutning B8-0269/2015 bortfaldt).


8.4. Mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets tilstand i Rusland (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0239/2015, B8-0247/2015, B8-0248/2015, B8-0249/2015, B8-0250/2015, B8-0251/2015 og B8-0252/2015 (2015/2592(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0239/2015

(erstatter B8-0239/2015, B8-0247/2015, B8-0249/2015, B8-0250/2015 og B8-0252/2015):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Sandra Kalniete, Gabrielius Landsbergis, David McAllister, Tunne Kelam, Eduard Kukan, Gunnar Hökmark, Jerzy Buzek, Michael Gahler, Andrej Plenković, Jaromír Štětina, Andrey Kovatchev, Luděk Niedermayer, Michaela Šojdrová, Ivan Štefanec, Jiří Pospíšil, Pavel Svoboda, Davor Ivo Stier, József Nagy, Ivana Maletić, Claude Rolin, Pascal Arimont og Anna Maria Corazza Bildt for PPE-Gruppen;

Richard Howitt, Marju Lauristin, Liisa Jaakonsaari, Kati Piri, Csaba Molnár, Boris Zala, Vilija Blinkevičiūtė, Marlene Mizzi, Nicola Caputo, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Enrico Gasbarra, Jo Leinen, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Tonino Picula, Marc Tarabella, Jeppe Kofod, Doru-Claudian Frunzulică, Neena Gill, Zigmantas Balčytis, Ana Gomes, Costas Mavrides og Afzal Khan for S&D-Gruppen;

Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Anna Elżbieta Fotyga, Tomasz Piotr Poręba, Roberts Zīle, Karol Karski, Beata Gosiewska, Zbigniew Kuźmiuk, Janusz Wojciechowski, Stanisław Ożóg, Kazimierz Michał Ujazdowski, Andrzej Duda, Marek Jurek, Mark Demesmaeker, Peter van Dalen og David Campbell Bannerman for ECR-Gruppen;

Guy Verhofstadt, Johannes Cornelis van Baalen, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Juan Carlos Girauta Vidal, Antanas Guoga, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Alexander Graf Lambsdorff, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Viktor Uspaskich og José Inácio Faria for ALDE-Gruppen;

Tamás Meszerics, Rebecca Harms, Heidi Hautala, Indrek Tarand, Bronis Ropė, Davor Škrlec, Peter Eriksson og Ulrike Lunacek for Verts/ALE-Gruppen;

Valentinas Mazuronis.

Vedtaget (P8_TA(2015)0074)

(Forslag til beslutning B8-0248/2015 og B8-0251/2015 bortfaldt).

Indlæg

Charles Tannock for at anmode om, at punkt 20 og betragtning N blev sat til afstemning ved navneopråb. Eftersom fristen var udløbet, blev forslaget ikke godtaget.


8.5. Årsrapport fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik til Europa-Parlamentet (afstemning)

Betænkning om årsrapport fra Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik til Europa-Parlamentet [2014/2219(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Elmar Brok (A8-0039/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0075)

Indlæg

Charles Tannock for at fremsætte et mundtligt ændringsforslag til ændringsforslag 14, hvilket blev godtaget.

Arnaud Danjean for at fremsætte et mundtligt ændringsforslag til punkt 47, hvilket blev godtaget.

Elmar Brok for at fremsætte et mundtligt ændringsforslag til ændringsforslag 2, hvilket blev godtaget.


8.6. Årsberetningen om menneskerettigheder og demokrati i verden 2013 og Den Europæiske Unions politik på området (afstemning)

Betænkning om årsberetningen om menneskerettigheder i verden i 2013 og EU's politik om menneskerettigheder og demokrati [2014/2216(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Pier Antonio Panzeri (A8-0023/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0076)

Indlæg

Beatrix von Storch for at tilføje præciseringer til den tyske udgave af punkt 77.

Silvia Costa for at fremsætte et mundtligt ændringsforslag om at tilføje et nyt punkt efter punkt 210, hvilket blev godtaget, og Charles Tannock om dette mundtlige ændringsforslag.


8.7. Forbindelserne mellem EU og Den Arabiske Liga og samarbejde om bekæmpelse af terrorisme (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0215/2015, B8-0216/2015, B8-0221/2015, B8-0222/2015, B8-0223/2015, B8-0224/2015 og B8-0225/2015 (2015/2594(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0215/2015

(erstatter B8-0215/2015, B8-0216/2015, B8-0221/2015, B8-0222/2015, B8-0223/2015 og B8-0225/2015):

stillet af:

Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, Elmar Brok, Andrej Plenković, Tunne Kelam, Michèle Alliot-Marie, Mariya Gabriel, David McAllister, Ramona Nicole Mănescu, Dubravka Šuica, Fernando Ruas, Davor Ivo Stier, József Nagy, Andrey Kovatchev, Claude Rolin, Emil Radev og Ivana Maletić for PPE-Gruppen;

Arne Lietz, Afzal Khan, Victor Boştinaru, Elena Valenciano, Nikos Androulakis, Neena Gill, Pier Antonio Panzeri, Richard Howitt, Vincent Peillon, Tonino Picula, Javi López, Marlene Mizzi, Zigmantas Balčytis, Tanja Fajon, Juan Fernando López Aguilar, Nicola Caputo, Knut Fleckenstein, Brando Benifei, Andi Cristea, Miroslav Poche, David Martin, Miriam Dalli, Doru-Claudian Frunzulică, Goffredo Maria Bettini, Demetris Papadakis, Liisa Jaakonsaari, Soraya Post og Birgit Sippel for S&D-Gruppen;

Branislav Škripek, Charles Tannock, Beatrix von Storch, Geoffrey Van Orden, Marcus Pretzell, Hans-Olaf Henkel og David Campbell Bannerman for ECR-Gruppen;

Marietje Schaake, Jozo Radoš, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Antanas Guoga, Ivan Jakovčić, Ilhan Kyuchyuk, Fernando Maura Barandiarán, Louis Michel, Urmas Paet, Pavel Telička og Ivo Vajgl for ALDE-Gruppen;

Alyn Smith for Verts/ALE-Gruppen;

Valentinas Mazuronis, Rolandas Paksas, Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao og Laura Ferrara for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2015)0077)

(Forslag til beslutning B8-0224/2015 bortfaldt).


8.8. Bæredygtig udnyttelse af havbars (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0235/2015 (2015/2596(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0078)


8.9. 28. session i UNHRC (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0228/2015, B8-0229/2015, B8-0230/2015, B8-0231/2015, B8-0232/2015, B8-0233/2015 og B8-0234/2015 (2015/2572(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0228/2015

(erstatter B8-0228/2015, B8-0230/2015, B8-0231/2015, B8-0232/2015, B8-0233/2015 og B8-0234/2015):

stillet af:

Andrzej Grzyb, Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Dubravka Šuica, József Nagy, Ivana Maletić, Andrej Plenković, Arnaud Danjean, Claude Rolin, Lara Comi og Ramona Nicole Mănescu for PPE-Gruppen;

Elena Valenciano, Soraya Post, Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Tanja Fajon, Victor Negrescu, Liisa Jaakonsaari, Viorica Dăncilă, Alessia Maria Mosca, Kati Piri, Simona Bonafè, Vilija Blinkevičiūtė, Miroslav Poche, Andi Cristea, Enrico Gasbarra, Javi López, José Blanco López, Richard Howitt og Nicola Caputo for S&D-Gruppen;

Mark Demesmaeker for ECR-Gruppen;

Beatriz Becerra Basterrechea, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Louis Michel, Angelika Mlinar, Ivan Jakovčić, Urmas Paet, Marietje Schaake, Pavel Telička og Ivo Vajgl for ALDE-Gruppen;

Barbara Lochbihler, Alyn Smith og Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen;

Ignazio Corrao og Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2015)0079)

(Forslag til beslutning B8-0229/2015 bortfaldt).

Indlæg

Victor Boştinaru for at fremsætte to mundtlige ændringsforslag til ændringsforslag 4 og ændringsforslag 3 henholdsvis, hvilke blev godtaget.


8.10. Situationen i Venezuela (afstemning)

Forhandlingen fandt sted den 25. februar 2015 (punkt 16 i protokollen af 25.2.2015).

Forslag til beslutning B8-0236/2015, B8-0237/2015, B8-0238/2015, B8-0243/2015, B8-0244/2015, B8-0245/2015 og B8-0246/2015 (2015/2582(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0236/2015

(erstatter B8-0236/2015, B8-0238/2015, B8-0244/2015 og B8-0246/2015):

stillet af:

Luis de Grandes Pascual, Lara Comi, Cristian Dan Preda, József Nagy, Pablo Zalba Bidegain, Bogdan Brunon Wenta, Julia Pitera, Carlos Iturgaiz, Francisco José Millán Mon, Gabriel Mato, Francesc Gambús, Daniel Caspary og Elisabetta Gardini for PPE-Gruppen;

Francisco Assis, Sorin Moisă, Victor Boştinaru, Elena Valenciano og Ramón Jáuregui Atondo for S&D-Gruppen;

Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Andrew Lewer, Ashley Fox og Roberts Zīle for ECR-Gruppen;

Fernando Maura Barandiarán, Dita Charanzová, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Enrique Calvet Chambon, Gérard Deprez, Marielle de Sarnez, Juan Carlos Girauta Vidal, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Hilde Vautmans og Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2015)0080)

(Forslag til beslutning B8-0237/2015, B8-0243/2015 og B8-0245/2015 bortfaldt).


9. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


10. Meddelelse af Rådets førstebehandlingsholdning

Formanden gav i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 64, stk. 1, meddelelse om fra Rådet at have modtaget følgende holdninger, grundene til Rådets holdninger samt Kommissionens holdning til:

- Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europaparlamentets og Rådets forordning om typegodkendelseskrav for indførelse af et køretøjsmonteret eCall-system, der er baseret på 112-tjenesten, og om ændring af direktiv 2007/46/EF (05130/3/2015 – C8-0063/2015 – 2013/0165(COD)COM(2015)0126)

henvist til: kor.udv.: IMCO, LIBE (forretningsordenens artikel 54)

- Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af direktiv 94/62/EF med henblik på at mindske forbruget af letvægtsplastbæreposer (05094/1/2015 - C8-0064/2015 – 2013/0371(COD) – 06605/2015 – 06375/2015 – COM(2015)0124)

henvist til: kor.udv.: ENVI;

- Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om overvågning, rapportering og verifikation af CO2-emissioner fra søtransport og om ændring af direktiv 2009/16/EF (17086/1/2014 - C8-0072/2015 – 2013/0224(COD) – 06572/2015 – COM(2015)0128)

henvist til: kor.udv.: ENVI;

- Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 223/2009 om europæiske statistikker (05161/2/2015 - C8-0073/2015 – 2012/0084(COD)06582/2015 – COM(2015)0125)

henvist til: kor.udv.: ECON;

Fristen på tre måneder, som Parlamentet råder over til at udtale sig, var således at regne fra den 13. marts 2015.


11. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

(Afstemningstid: onsdag 11. marts 2015)

Betænkning: Sergio Gutiérrez Prieto - A8-0043/2015
Brian Hayes, Neena Gill, Bronis Ropė og Morten Messerschmidt

Betænkning: Ildikó Gáll-Pelcz - A8-0018/2015
Mylène Troszczynski, Neena Gill og Morten Messerschmidt

Bekæmpelse af seksuelt misbrug af børn på internettet (2015/2564(RSP)) - RC-B8-0217/2015
Neena Gill, Branislav Škripek, Danuta Jazłowiecka, Luigi Morgano, Momchil Nekov, Csaba Sógor og Ryszard Czarnecki.

(Afstemningstid: torsdag 12. marts 2015)

Mordet på den russiske oppositionsleder Boris Nemtsov og demokratiets tilstand i Rusland (2015/2592(RSP)) - RC-B8-0239/2015
Andrejs Mamikins, Branislav Škripek, Tatjana Ždanoka, Peter Jahr, Jean-François Jalkh og Seán Kelly

Betænkning: Elmar Brok - A8-0039/2015
Tatjana Ždanoka, Peter Jahr og Marek Jurek

Betænkning: Pier Antonio Panzeri - A8-0023/2015
Marek Jurek, Branislav Škripek, Luigi Morgano, Peter Jahr, Stanislav Polčák, Seán Kelly, Anna Záborská og Ryszard Czarnecki

Forbindelserne mellem EU og Den Arabiske Liga og samarbejde om bekæmpelse af terrorisme (2015/2594(RSP)) - RC-B8-0215/2015
Branislav Škripek

Bæredygtig udnyttelse af havbars (2015/2596(RSP)) - B8-0235/2015
Seán Kelly

28. session i UNHRC (2015/2572(RSP)) - RC-B8-0228/2015
Branislav Škripek, Csaba Sógor og Seán Kelly

Situationen i Venezuela (2015/2582(RSP)) - RC-B8-0236/2015
Gabriel Mato, Branislav Škripek og Pablo Echenique.


12. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


13. Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter

Afgørelse om at udarbejde initiativbetænkninger (forretningsordenens artikel 52)

DEVE
(Efter Formandskonferencens afgørelse af 5.3.2015)

- Skatteundgåelse og skatteunddragelse som udfordringer for regeringsførelse, social beskyttelse og udvikling i udviklingslandene (2015/2058(INI))
(rådg.udv.: ECON)

- Forberedelse til det humanitære verdenstopmøde: Udfordringer og muligheder for humanitær bistand (2015/2051(INI))

INTA
(Efter Formandskonferencens afgørelse af 5.3.2015)

- Gennemførelse af frihandelsaftalen mellem Den Europæiske Union og Republikken Korea (2015/2059(INI))
(rådg.udv.: EMPL)

ECON
(Efter Formandskonferencens afgørelse af 5.3.2015)

- EU's rolle i forbindelse med de internationale finansielle, monetære og regulerende institutioner og organer (2015/2060(INI))
(rådg.udv.: AFCO, EMPL)

IMCO
(Efter Formandskonferencens afgørelse af 5.3.2015)

- EØS-Schweiz: hindringer for fuldstændig gennemførelse af det indre marked (2015/2061(INI))
(rådg.udv.: EMPL, ITRE)

REGI
(Efter Formandskonferencens afgørelse af 11.2.2015)

- De europæiske struktur- og investeringsfonde og forsvarlig økonomisk styring: retningslinjer for gennemførelsen af artikel 23 i forordningen om fælles bestemmelser (2015/2052(INI))
(rådg. udv.: EMPL, BUDG, ECON)

JURI
(Efter Formandskonferencens afgørelse af 11.2.2015)

- En mulig udvidelse af beskyttelsen af geografiske betegnelser i Den Europæiske Union til at omfatte ikke-landbrugsprodukter (2015/2053(INI))
(rådg.udv.: CULT, INTA, IMCO)

LIBE
(Efter Formandskonferencens afgørelse af 5.3.2015)

- Forebyggelse af fundamentalistiske bevægelsers radikalisering og rekruttering af europæiske borgere (2015/2063(INI))
(rådg.udv.: AFET)

- Fængselssystemer og -forhold (2015/2062(INI))

Afgørelse om anvendelse af proceduren med fælles udvalgsmøder (forretningsordenens artikel 55)

LIBE, PETI (forretningsordenens artikel 55)
(Efter Formandskonferencens afgørelse af 27.11.2014 og 5.3.2015)

- Den Europæiske Ombudsmands særberetning om undersøgelse på eget initiativ OI/5/2012/BEH-MHZ vedrørende Frontex (2014/2215(INI))

Associerede udvalg (forretningsordenens artikel 54)

DEVE (forretningsordenens artikel 54)
(Efter Formandskonferencens afgørelse af 5.3.2015)

- Skatteundgåelse og skatteunddragelse som udfordringer for regeringsførelse, social beskyttelse og udvikling i udviklingslandene (2015/2058(INI))
(rådg.udv.: ECON)
(forretningsordenens artikel 54)

JURI (forretningsordenens artikel 54)
(Efter Formandskonferencens afgørelse af 11.2.2015)

- En mulig udvidelse af beskyttelsen af geografiske betegnelser i Den Europæiske Union til at omfatte ikke-landbrugsprodukter (2015/2053(INI))
(rådg.udv.: CULT, INTA, IMCO) (forretningsordenens artikel 54)

- Ændring af direktiv 2007/36/EF, for så vidt angår tilskyndelse til langsigtet aktionærengagement, og af direktiv 2013/34/EU, for så vidt angår visse aspekter ved redegørelsen for virksomhedsledelse (COM(2014)0213 - C7-0147/2014 - 2014/0121(COD))
(avis: LIBE, IMCO, ECON) (forretningsordenens artikel 54)

Ændringer i udvalgshenvisninger (forretningsordenens artikel 133)

- Forslag til beslutning om forfalsket Prosecco solgt fra fad i England - B8-0089/2015 - Mara Bizzotto
fond : IMCO
avis : ENVI


14. Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget:

1) fra Rådet og Kommissionen

- Forslag til Rådets afgørelse om forlængelse af aftalen om videnskabeligt og teknologisk samarbejde mellem Det Europæiske Fællesskab og regeringen for Republikken Indien (05872/2015 - C8-0074/2015 - 2014/0293(NLE))

henvist til:

kor.udv. :

ITRE

- Forslag til Rådets afgørelse om retningslinjer for medlemsstaternes beskæftigelsespolitikker (COM(2015)0098 - C8-0075/2015 - 2015/0051(NLE))

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

2) fra medlemmerne følgende beslutningsforslag (forretningsordenens artikel 133)

- Ivan Jakovčić. Forslag til beslutning om det europæiske ø-år (B8-0182/2015)

henvist til:

kor.udv. :

REGI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om forfalskning i fødevareindustrien: europæisk fond til støtte for producenter, der er blevet udsat for svindel (B8-0183/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

rådg.udv. :

IMCO

- Ivan Jakovčić. Forslag til beslutning om det europæiske vinår (B8-0184/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Ivan Jakovčić. Forslag til beslutning om det europæiske børneår (B8-0185/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

rådg.udv. :

FEMM, EMPL

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om udvidelse af beskyttelsen af geografiske betegnelser til ikke-landbrugsprodukter (B8-0186/2015)

henvist til:

kor.udv. :

JURI

- Ivan Jakovčić. Forslag til beslutning om det europæiske år for have og oceaner (B8-0187/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

PECH

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om forfalsket Prosecco solgt fra fad i Canada (B8-0188/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om terroristinfiltration i Italien gennem ulovlig indvandring (B8-0189/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Ivan Jakovčić. Forslag til beslutning om beskyttelse af Europas have mod kemiske og konventionelle våben (B8-0190/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Ivan Jakovčić. Forslag til beslutning om det europæiske bjergår (B8-0191/2015)

henvist til:

kor.udv. :

REGI

- Ivan Jakovčić. Forslag til beslutning om beskyttelse af trøffelhabitater og forøgelse af deres værdi (B8-0192/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

rådg.udv. :

ENVI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om bevarelse af det marine økosystem (B8-0194/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

PECH

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om beskyttelse af floddeltaers økosystemer (B8-0195/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om bekæmpelse af kristenfobi i Libyen (B8-0196/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om svineinfluenza i Veneto (B8-0197/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om forebyggelse af kræft i Italien og i Europa (B8-0198/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om støtteforanstaltninger til oksekødsektoren, der har lidt skade under den russiske embargo (B8-0199/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om foranstaltninger til understøttelse af de italienske mælkeproducenter (B8-0200/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om støtteforanstaltninger for at bekæmpe den nye rekordhøje arbejdsløshed i Italien (B8-0201/2015)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om obligatorisk angivelse af oprindelse i forarbejdede fødevarer (B8-0202/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om mærkning af mejeriprodukter, der fremstilles i udlandet og sælges i Italien (B8-0203/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Ivan Jakovčić. Forslag til beslutning om beskyttelse af kastanjeskove (B8-0204/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om Kroatiens udvinding af kulbrinter (B8-0205/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

ITRE

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om plantningsrettighederne for vinstokke: overgangsperiode (B8-0206/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om stigningen i sager af cybermobning i Italien (B8-0207/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om udbredelsen af nye syntetiske stoffer i Europa (B8-0208/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Ivan Jakovčić og Remo Sernagiotto. Forslag til beslutning om parkeringspladser for gravide kvinder (B8-0209/2015)

henvist til:

kor.udv. :

TRAN

rådg.udv. :

FEMM


15. Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde

I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 192, stk. 2, ville protokollen fra dette møde blive forelagt Parlamentet til godkendelse ved begyndelsen af næste møde.

Med Parlamentets godkendelse ville de vedtagne tekster allerede nu blive fremsendt til de heri nævnte instanser.


16. Tidspunkt for næste mødeperiode

Formanden meddelte, at næste møde ville finde sted den 25. marts 2015.


17. Afbrydelse af sessionen

Formanden erklærede Europa-Parlamentets session for afbrudt.

Formanden hævede mødet kl. 13.45.

Klaus Welle

Martin Schulz

generalsekretær

formand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Valero, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Echenique, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fitto, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Glezos, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Griesbeck, Griffin, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guillaume, Guoga, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jansen, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Kappel, Karas, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Kölmel, Konečná, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Le Hyaric, Leichtfried, Leinen, Lenaers, Le Pen Marine, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, Noichl, Novakov, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Paşcu, Paulsen, Paunova, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Picierno, Piecha, Pieper, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tamburrano, Tănăsescu, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terho, Terricabras, Theocharous, Theurer, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Wałęsa, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wikström, Winberg, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zemke, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Crowley, Dohrmann, Händel, Koch, Morvai, Parker, Pietikäinen, Saryusz-Wolski, Vozemberg-Vrionidi

Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik