Indeks 
Protokol
PDF 326kWORD 205k
Tirsdag den 28. april 2015 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3.Modtagne dokumenter
 4.Direktiv om kvaliteten af benzin og dieselolie og direktiv om vedvarende energi ***II (forhandling)
 5.Mindske forbruget af letvægtsplastbæreposer ***II (forhandling)
 6.CO2-emissioner fra søtransport *** II (forhandling)
 7.Afstemningstid
  7.1.Den Internationale Søfartsorganisations konvention om standarder for mandskab på fiskefartøjer *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  7.2.Ændringsbudget nr. 2/2015: Ændring af den flerårige finansielle ramme for årene 2014-2020 (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  7.3.Indførelse af et køretøjsmonteret eCall-system ***II (afstemning)
  7.4.Direktiv om kvaliteten af benzin og dieselolie og direktiv om vedvarende energi ***II (afstemning)
  7.5.Mindske forbruget af letvægtsplastbæreposer ***II (afstemning)
  7.6.CO2-emissioner fra søtransport ***II (afstemning)
  7.7.Europæiske statistikker ***II (afstemning)
  7.8.Flerårig plan for torske-, silde- og brislingebestanden i Østersøen og fiskeri af disse bestande ***I (afstemning)
  7.9.Landingsforpligtelse ***I (afstemning)
  7.10.Protokol til partnerskabs- og samarbejdsaftalen mellem EF og Rusland for at tage hensyn til Kroatiens tiltrædelse af Den Europæiske Union *** (afstemning)
  7.11.Opfølgning på gennemførelsen af Bolognaprocessen (afstemning)
  7.12.Europæisk film i den digitale tidsalder (afstemning)
  7.13.En ny EU-skovstrategi (afstemning)
 8.Stemmeforklaringer
 9.Stemmerettelser og -intentioner
 10.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 11.Afgørelse om den europæiske dagsorden om sikkerhed (forhandling)
 12.En europæisk anklagemyndighed (forhandling)
 13.Berigtigelser (forretningsordenens artikel 231)
 14.Seneste afsløringer om NSA's organiserede masseudspionering af borgere, politikere og virksomheder i EU og den tyske efterretningstjenestes (BND) indblanding heri (forhandling)
 15.Pengemarkedsforeninger ***I (forhandling)
 16.Decharge 2013 (forhandling)
 17.Forfinansiering af operationelle programmer støttet under ungdomsbeskæftigelsesinitiativet ***I (forhandling)
 18.Parlamentets sammensætning
 19.Overslag over indtægter og udgifter for regnskabsåret 2016 - Sektion I - Parlamentet (forhandling)
 20.Passende beskyttelse af whistleblowers og journalister med henblik på bekæmpelse af skatteunddragelse og skatteundgåelse (forhandling)
 21.Dagsorden for næste møde
 22.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 08.35.


2. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   Sagen Nadia Savsjenko (2015/2663(RSP))

- Cristian Dan Preda, Jacek Saryusz-Wolski, Andrey Kovatchev, Jerzy Buzek, László Tőkés, Claude Rolin, Traian Ungureanu, Tunne Kelam, Andrzej Grzyb, Jiří Pospíšil, Jaromír Štětina, Bogdan Brunon Wenta, Giovanni La Via, David McAllister, Jarosław Wałęsa, Marijana Petir, Davor Ivo Stier, Therese Comodini Cachia, Michaela Šojdrová, Csaba Sógor, Artis Pabriks, Andrej Plenković, József Nagy, Pál Csáky, Gabrielius Landsbergis, Ramona Nicole Mănescu, Franck Proust, Dubravka Šuica, Stanislav Polčák, Barbara Matera, Tomáš Zdechovský, Michał Boni, Ivan Štefanec, Tadeusz Zwiefka, Pavel Svoboda, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Monica Macovei, Ivana Maletić og Lara Comi for PPE-Gruppen, om sagen Nadia Savsjenko (B8-0406/2015)

- Rebecca Harms, Michèle Rivasi, Davor Škrlec, Helga Trüpel, Indrek Tarand, Bart Staes, Bronis Ropė og Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen, om sagen Nadia Savsjenko (B8-0407/2015)

- Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Mark Demesmaeker, Ryszard Czarnecki, Anna Elżbieta Fotyga, Tomasz Piotr Poręba, Beata Gosiewska, Roberts Zīle, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská og Beatrix von Storch for ECR-Gruppen, om sagen Nadia Savsjenko (B8-0409/2015)

- Petras Auštrevičius, Fredrick Federley, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Ramon Tremosa i Balcells, Hilde Vautmans, Izaskun Bilbao Barandica, Pavel Telička, Louis Michel, Marielle de Sarnez, José Inácio Faria, Ilhan Kyuchyuk, Marietje Schaake, Juan Carlos Girauta Vidal, Beatriz Becerra Basterrechea, Antanas Guoga, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Jozo Radoš, Gérard Deprez, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Dita Charanzová, Urmas Paet, Nathalie Griesbeck, Frédérique Ries, Alexander Graf Lambsdorff, Martina Dlabajová og Kaja Kallas for ALDE-Gruppen, om sagen Nadia Savsjenko (B8-0411/2015)

- Victor Boştinaru, Richard Howitt, Pervenche Berès, Ana Gomes, Tonino Picula, Kati Piri, Pier Antonio Panzeri, Alessia Maria Mosca, Nicola Caputo, Enrico Gasbarra, Sorin Moisă, José Blanco López, Andi Cristea, Miroslav Poche, Krystyna Łybacka, Neena Gill, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Biljana Borzan, Jutta Steinruck, Tibor Szanyi, Julie Ward, Nicola Danti, Vilija Blinkevičiūtė, Liisa Jaakonsaari, Goffredo Maria Bettini, Siôn Simon, Jeppe Kofod, Hugues Bayet, Zigmantas Balčytis, Marc Tarabella, Claudia Tapardel, Doru-Claudian Frunzulică, Marlene Mizzi, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Eric Andrieu, István Ujhelyi, Damiano Zoffoli, Kashetu Kyenge, Maria Grapini, Javi López, Eider Gardiazabal Rubial, Miapetra Kumpula-Natri og Afzal Khan for S&D-Gruppen, om sagen Nadia Savsjenko (B8-0413/2015)

- Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen, om sagen Nadia Savsjenko (B8-0417/2015).

II.   Situationen i flygtningelejren Yarmouk i Syrien (2015/2664(RSP))

- Martina Anderson, Marisa Matias, Patrick Le Hyaric, Neoklis Sylikiotis, Younous Omarjee, Ángela Vallina, Eleonora Forenza, Rina Ronja Kari, Malin Björk, Merja Kyllönen, Takis Hadjigeorgiou, Javier Couso Permuy, Marina Albiol Guzmán, Lidia Senra Rodríguez, Paloma López Bermejo, Marie-Christine Vergiat, Anne-Marie Mineur, Sofia Sakorafa, Kostas Chrysogonos, Lynn Boylan, Liadh Ní Riada, Matt Carthy og Kostadinka Kuneva for GUE/NGL-Gruppen, om situationen i flygtningelejren Yarmouk i Syrien (B8-0373/2015)

- Alyn Smith, Karima Delli, Margrete Auken, Bart Staes, Davor Škrlec, Ernest Urtasun, Barbara Lochbihler, Michèle Rivasi, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Igor Šoltes og Klaus Buchner for Verts/ALE-Gruppen, om situationen i flygtningelejren Yarmouk i Syrien (B8-0408/2015)

- Cristian Dan Preda, Ramona Nicole Mănescu, Arnaud Danjean, László Tőkés, Claude Rolin, Tunne Kelam, Francesc Gambús, Andrzej Grzyb, Jiří Pospíšil, Jaromír Štětina, Bogdan Brunon Wenta, Giovanni La Via, David McAllister, Marijana Petir, Davor Ivo Stier, Therese Comodini Cachia, Esther de Lange, Eduard Kukan, Csaba Sógor, Andrej Plenković, József Nagy, Pál Csáky, Joachim Zeller, Franck Proust, Dubravka Šuica, Stanislav Polčák, Tomáš Zdechovský, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Trinidad Jiménez García-Herrera, Monica Macovei, Lara Comi, Ivana Maletić og Elisabetta Gardini for PPE-Gruppen, om situationen i flygtningelejren Yarmouk i Syrien (B8-0410/2015)

- Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Rolandas Paksas og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen, om situationen i flygtningelejren Yarmouk i Syrien (B8-0412/2015)

- Javier Nart, Fredrick Federley, Izaskun Bilbao Barandica, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Hilde Vautmans, Marielle de Sarnez, Ilhan Kyuchyuk, Beatriz Becerra Basterrechea, Ramon Tremosa i Balcells, Pavel Telička, Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Juan Carlos Girauta Vidal, Ivo Vajgl, Antanas Guoga, Johannes Cornelis van Baalen, Yana Toom, Jozo Radoš, Gérard Deprez, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Nathalie Griesbeck, Urmas Paet, José Inácio Faria, Martina Dlabajová, Alexander Graf Lambsdorff og Frédérique Ries for ALDE-Gruppen, om situationen i flygtningelejren Yarmouk i Syrien (B8-0414/2015)

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki, Branislav Škripek, Ryszard Czarnecki, Ruža Tomašić og Jana Žitňanská for ECR-Gruppen, om situationen i flygtningelejren Yarmouk i Syrien (B8-0415/2015)

- Victor Boştinaru, Richard Howitt, Josef Weidenholzer, Enrique Guerrero Salom, Ana Gomes, Vincent Peillon, Elena Valenciano, Alessia Maria Mosca, Jonás Fernández, Sorin Moisă, José Blanco López, Liisa Jaakonsaari, Andi Cristea, Miroslav Poche, Krystyna Łybacka, Nikos Androulakis, Miriam Dalli, Neena Gill, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Biljana Borzan, Michela Giuffrida, Tonino Picula, Jutta Steinruck, Tibor Szanyi, Enrico Gasbarra, Julie Ward, Nicola Caputo, Nicola Danti, Vilija Blinkevičiūtė, Demetris Papadakis, Goffredo Maria Bettini, Siôn Simon, Simona Bonafè, Edouard Martin, Jeppe Kofod, Hugues Bayet, Zigmantas Balčytis, Kati Piri, Marc Tarabella, Claudia Tapardel, Doru-Claudian Frunzulică, Marlene Mizzi, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Eric Andrieu, István Ujhelyi, Damiano Zoffoli, Kashetu Kyenge, Momchil Nekov, Maria Grapini, Javi López, Eider Gardiazabal Rubial, Miapetra Kumpula-Natri og Afzal Khan for S&D-Gruppen, om situationen i flygtningelejren Yarmouk i Syrien (B8-0416/2015).

III.   Fængsling af menneske- og arbejdstagerrettighedsaktivister i Algeriet (2015/2665(RSP))

- Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Marisa Matias og Patrick Le Hyaric for GUE/NGL-Gruppen, m fængsling af menneske- og arbejdstagerrettighedsaktivister i Algeriet (B8-0418/2015)

- Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao og Valentinas Mazuronis for EFDD-Gruppen, om fængsling af menneske- og arbejdstagerrettighedsaktivister i Algeriet (B8-0419/2015)

- Barbara Lochbihler, Davor Škrlec, Ernest Urtasun, Alyn Smith, Heidi Hautala og Judith Sargentini for Verts/ALE-Gruppen, om fængsling af menneske- og arbejdstagerrettighedsaktivister i Algeriet (B8-0420/2015)

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki, Beatrix von Storch, Branislav Škripek, Ruža Tomašić, Ryszard Czarnecki og Jana Žitňanská for ECR-Gruppen, om fængsling af menneske- og arbejdstagerrettighedsaktivister i Algeriet (B8-0421/2015)

- Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Jacek Saryusz-Wolski, László Tőkés, Claude Rolin, Tunne Kelam, Francesc Gambús, Andrzej Grzyb, Jiří Pospíšil, Jaromír Štětina, Bogdan Brunon Wenta, Giovanni La Via, David McAllister, Jarosław Wałęsa, Marijana Petir, Davor Ivo Stier, Therese Comodini Cachia, Eduard Kukan, Andrej Plenković, József Nagy, Pál Csáky, Ramona Nicole Mănescu, Joachim Zeller, Franck Proust, Dubravka Šuica, Stanislav Polčák, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Monica Macovei, Lara Comi, Elisabetta Gardini og Ivana Maletić for PPE-Gruppen, om fængsling af menneske- og arbejdstagerrettighedsaktivister i Algeriet (B8-0422/2015)

- Alexander Graf Lambsdorff, Fredrick Federley, Hilde Vautmans, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Izaskun Bilbao Barandica, Pavel Telička, Beatriz Becerra Basterrechea, Marietje Schaake, Louis Michel, Urmas Paet, José Inácio Faria, Marielle de Sarnez, Nathalie Griesbeck, Frédérique Ries, Antanas Guoga, Johannes Cornelis van Baalen, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ramon Tremosa i Balcells og Jozo Radoš for ALDE-Gruppen, om fængsling af menneske- og arbejdstagerrettighedsaktivister i Algeriet (B8-0423/2015)

- Ana Gomes, Victor Boştinaru, Josef Weidenholzer, Richard Howitt, Marlene Mizzi, Nicola Caputo, Alessia Maria Mosca, Enrico Gasbarra, Nikos Androulakis, Demetris Papadakis, José Blanco López, Liisa Jaakonsaari, Andi Cristea, Miroslav Poche, Krystyna Łybacka, Neena Gill, Viorica Dăncilă, Victor Negrescu, Biljana Borzan, Michela Giuffrida, Tonino Picula, Jutta Steinruck, Julie Ward, Sorin Moisă, Tibor Szanyi, Nicola Danti, Vilija Blinkevičiūtė, Goffredo Maria Bettini, Siôn Simon, Jeppe Kofod, Hugues Bayet, Zigmantas Balčytis, Marc Tarabella, Claudia Tapardel, Doru-Claudian Frunzulică, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Eric Andrieu, István Ujhelyi, Damiano Zoffoli, Kashetu Kyenge, Momchil Nekov, Maria Grapini, Javi López, Eider Gardiazabal Rubial, Miapetra Kumpula-Natri, Afzal Khan og Gilles Pargneaux for S&D-Gruppen, om fængsling af menneske- og arbejdstagerrettighedsaktivister i Algeriet (B8-0424/2015).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


3. Modtagne dokumenter

Følgende betænkning var indgivet af BUDG:

- Betænkning om overslag over Europa-Parlamentets indtægter og udgifter for regnskabsåret 2016 (2015/2012(BUD)) - BUDG udvalg - Ordfører: Gérard Deprez (A8-0144/2015)


4. Direktiv om kvaliteten af benzin og dieselolie og direktiv om vedvarende energi ***II (forhandling)

Instilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af direktiv 98/70/EF om kvaliteten af benzin og dieselolie og om ændring af direktiv 2009/28/EF om fremme af anvendelsen af energi fra vedvarende energikilder [10710/2/2014 - C8-0004/2015 - 2012/0288(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Nils Torvalds (A8-0025/2015)

Nils Torvalds forelagde indstillingen ved andenbehandling.

Indlæg af Miguel Arias Cañete (medlem af Kommissionen).

Talere: Christofer Fjellner for PPE-Gruppen, Seb Dance for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Emmanouil Glezos, Gerben-Jan Gerbrandy for ALDE-Gruppen, Kateřina Konečná for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi og Christofer Fjellner, Piernicola Pedicini for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Nicolas Bay, løsgænger, Peter Liese, Sergio Gaetano Cofferati, Evžen Tošenovský, Jan Huitema, Lynn Boylan, Martin Häusling, Valentinas Mazuronis, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Zoltán Balczó, Giovanni La Via, Jo Leinen, Dawid Bohdan Jackiewicz, Neoklis Sylikiotis, Roger Helmer, Bronis Ropė, Françoise Grossetête, Gilles Pargneaux, Julie Girling, Petr Mach, Werner Langen, Karin Kadenbach, Pilar Ayuso, Pavel Poc, Andrzej Grzyb, Carlos Zorrinho, Ivo Belet, Damiano Zoffoli, Norbert Lins, Miapetra Kumpula-Natri, Elisabeth Köstinger og Seán Kelly.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Franc Bogovič, Maria Grapini, Ivan Jakovčić, Emmanouil Glezos og Claude Turmes.

Talere: Miguel Arias Cañete og Nils Torvalds.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 7.4 i protokollen af 28.4.2015.


5. Mindske forbruget af letvægtsplastbæreposer ***II (forhandling)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets holdning ved førstebehandling med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets ændring af direktiv 94/62/EF med henblik på at mindske forbruget af letvægtsplastbæreposer [05094/1/2015 - C8-0064/2015 - 2013/0371(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Margrete Auken (A8-0130/2015)

Margrete Auken forelagde indstillingen ved andenbehandling.

Indlæg af Karmenu Vella (medlem af Kommissionen).

Talere: György Hölvényi for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Simona Bonafè for S&D-Gruppen, Julie Girling for ECR-Gruppen, Gerben-Jan Gerbrandy for ALDE-Gruppen, og Eleonora Forenza for GUE/NGL-Gruppen.

FORSÆDE: Ulrike LUNACEK
næstformand

Talere: Michèle Rivasi for Verts/ALE-Gruppen, Eleonora Evi for EFDD-Gruppen, Olaf Stuger, løsgænger, Peter Liese, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Iratxe García Pérez, Marcus Pretzell, Catherine Bearder, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Julie Girling og Michèle Rivasi, Luke Ming Flanagan, Valentinas Mazuronis, Franz Obermayr, Pilar Ayuso, Karin Kadenbach, James Nicholson, Frédérique Ries, Petr Mach, Jean-François Jalkh, Dubravka Šuica, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Biljana Borzan, Arne Gericke, Zoltán Balczó, Francesc Gambús, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bronis Ropė, Jo Leinen, David Campbell Bannerman, John Stuart Agnew, Margrete Auken, for at stille et blåt kort-spørgsmål til David Campbell Bannerman, som besvarede det, Lampros Fountoulis, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Nikos Androulakis og Renata Briano.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Giovanni La Via, Nicola Caputo, Mark Demesmaeker, Ivan Jakovčić og Igor Šoltes.

Talere: Karmenu Vella og Margrete Auken.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 7.5 i protokollen af 28.4.2015.


6. CO2-emissioner fra søtransport *** II (forhandling)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om overvågning, rapportering og verifikation af CO2-emissioner fra søtransport og om ændring af direktiv 2009/16/EF [17086/1/2014 - C8-0072/2015 - 2013/0224(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: José Inácio Faria (A8-0122/2015)

José Inácio Faria forelagde indstillingen ved andenbehandling.

Indlæg af Miguel Arias Cañete (medlem af Kommissionen).

Talere: Christofer Fjellner for PPE-Gruppen, Matthias Groote for S&D-Gruppen, Julie Girling for ECR-Gruppen, Nils Torvalds for ALDE-Gruppen, Josu Juaristi Abaunz for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Daniela Aiuto for EFDD-Gruppen, Mireille D'Ornano, løsgænger, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Giovanni La Via, Christel Schaldemose, Mark Demesmaeker, Gesine Meissner, Merja Kyllönen, Dubravka Šuica, Miriam Dalli, Dawid Bohdan Jackiewicz og Kaja Kallas.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Seán Kelly, Ricardo Serrão Santos, Ivan Jakovčić, João Ferreira og Nicola Caputo.

Talere: Miguel Arias Cañete og José Inácio Faria.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 7.6 i protokollen af 28.4.2015.


FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

7. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


7.1. Den Internationale Søfartsorganisations konvention om standarder for mandskab på fiskefartøjer *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om bemyndigelse af medlemsstaterne til i Den Europæiske Unions interesse at blive part i Den Internationale Søfartsorganisations internationale konvention om standarder for uddannelse, certificering og vagthold for mandskab på fiskefartøjer [15528/2014 - C8-0295/2014 - 2013/0285(NLE)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Sofia Ribeiro (A8-0064/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0097)

Parlamentet godkendte udkastet til Rådets afgørelse.


7.2. Ændringsbudget nr. 2/2015: Ændring af den flerårige finansielle ramme for årene 2014-2020 (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om Rådets holdning til forslag til Den Europæiske Unions ændringsbudget nr. 2/2015 for regnskabsåret 2015, Sektion III – Kommissionen [07660/2015 - C8-0098/2015 - 2015/2013(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Eider Gardiazabal Rubial (A8-0138/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2015)0098)


7.3. Indførelse af et køretøjsmonteret eCall-system ***II (afstemning)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om typegodkendelseskrav for indførelse af et køretøjsmonteret eCall-system, der er baseret på 112-tjenesten, og om ændring af direktiv 2007/46/EF [05130/3/2015 - C8-0063/2015 - 2013/0165(COD)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Olga Sehnalová (A8-0053/2015)

(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt (P8_TA(2015)0099)


7.4. Direktiv om kvaliteten af benzin og dieselolie og direktiv om vedvarende energi ***II (afstemning)

Instilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af direktiv 98/70/EF om kvaliteten af benzin og dieselolie og om ændring af direktiv 2009/28/EF om fremme af anvendelsen af energi fra vedvarende energikilder [10710/2/2014 - C8-0004/2015 - 2012/0288(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Nils Torvalds (A8-0025/2015)

(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt som ændret (P8_TA(2015)0100)


7.5. Mindske forbruget af letvægtsplastbæreposer ***II (afstemning)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets holdning ved førstebehandling med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets ændring af direktiv 94/62/EF med henblik på at mindske forbruget af letvægtsplastbæreposer [05094/1/2015 - C8-0064/2015 - 2013/0371(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Margrete Auken (A8-0130/2015)

(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt (P8_TA(2015)0101)

Indlæg

Nirj Deva, der gjorde opmærksom på, at han ikke ville deltage i afstemningen på grund af en interessekonflikt, jf. bilag I, artikel 3, stk. 3, i forretningsordenen.


7.6. CO2-emissioner fra søtransport ***II (afstemning)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om overvågning, rapportering og verifikation af CO2-emissioner fra søtransport og om ændring af direktiv 2009/16/EF [17086/1/2014 - C8-0072/2015 - 2013/0224(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: José Inácio Faria (A8-0122/2015)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt (P8_TA(2015)0102)


7.7. Europæiske statistikker ***II (afstemning)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 223/2009 om europæiske statistikker [2012/0084(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Hugues Bayet (A8-0137/2015)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt (P8_TA(2015)0103)


7.8. Flerårig plan for torske-, silde- og brislingebestanden i Østersøen og fiskeri af disse bestande ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om en flerårig plan for torske-, silde- og brislingebestanden i Østersøen og fiskeri af disse bestande, om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 2187/2005 og om ophævelse af Rådets forordning (EF) nr. 1098/2007 [COM(2014)0614 - C8-0174/2014- 2014/0285(COD)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Jarosław Wałęsa (A8-0128/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2015)0104)

Jarosław Wałęsa (ordfører) foreslog at udsætte afstemningen om forslaget til lovgivningsmæssig beslutning, jf. forretningsordenens artikel 61, stk. 2.

Parlamentet godkendte anmodningen. Sagen betragtedes derfor som henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg.

Indlæg

Georg Mayer om afviklingen af afstemningen.


7.9. Landingsforpligtelse ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 850/98, (EF) nr. 2187/2005, (EF) nr. 1967/2006, (EF) nr. 1098/2007, (EF) nr. 254/2002, (EF) nr. 2347/2002 og (EF) nr. 1224/2009 for så vidt angår landingsforpligtelsen og om ophævelse af forordning (EF) nr. 1434/98 [COM(2013)0889 - C7-0465/2013 - 2013/0436(COD)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Alain Cadec (A8-0060/2014)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2015)0105)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0105)


7.10. Protokol til partnerskabs- og samarbejdsaftalen mellem EF og Rusland for at tage hensyn til Kroatiens tiltrædelse af Den Europæiske Union *** (afstemning)

Udkast til indstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse på Den Europæiske Unions og dens medlemsstaters vegne af protokollen til partnerskabs- og samarbejdsaftalen om oprettelse af et partnerskab mellem De Europæiske Fællesskaber og deres medlemsstater på den ene side og Den Russiske Føderation på den anden side for at tage hensyn til Republikken Kroatiens tiltrædelse af Den Europæiske Union [11878/2014 – C8-0006/2015 - 2014/0052(NLE)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Gabrielius Landsbergis (A8-0129/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0106)

Parlamentet godkendte indgåelsen af aftalen.


7.11. Opfølgning på gennemførelsen af Bolognaprocessen (afstemning)

Betænkning om opfølgning på implementeringen af Bolognaprocessen [2015/2039(INI)] - Kultur- og Uddannelsesudvalget. Ordfører: Krystyna Łybacka (A8-0121/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)

ALTERNATIVT BESLUTNINGSFORSLAG (indgivet af GUE/NGL-Gruppen)

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0107)


7.12. Europæisk film i den digitale tidsalder (afstemning)

Betænkning om europæisk film i den digitale tidsalder [2014/2148(INI)] - Kultur- og Uddannelsesudvalget. Ordfører: Bogdan Brunon Wenta (A8-0123/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0108)


7.13. En ny EU-skovstrategi (afstemning)

Betænkning om en ny EU-skovstrategi: for skove og den skovbaserede sektor [2014/2223(INI)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: Elisabeth Köstinger (A8-0126/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2015)0109)


8. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Indstilling ved andenbehandling: Olga Sehnalová - A8-0053/2015
Jiří Pospíšil, Angelika Mlinar, Tonino Picula, Momchil Nekov, Notis Marias, Stanislav Polčák, Marian Harkin, Peter Jahr, Seán Kelly og Dieter-Lebrecht Koch

Indstilling ved andenbehandling: Nils Torvalds - A8-0025/2015
Jiří Pospíšil, Jean-François Jalkh, Stanislav Polčák, Marian Harkin, Peter Jahr, Marijana Petir og Seán Kelly

Indstilling ved andenbehandling: Margrete Auken - A8-0130/2015
Jiří Pospíšil, Franc Bogovič, Momchil Nekov, Marian Harkin, Marijana Petir, Seán Kelly, Ivana Maletić og Michaela Šojdrová

Indstilling ved andenbehandling: José Inácio Faria - A8-0122/2015
Marian Harkin og Seán Kelly

Betænkning: Jarosław Wałęsa - A8-0128/2015
Marian Harkin og Marijana Petir

Betænkning: Alain Cadec - A8-0060/2014
Franc Bogovič

Betænkning: Krystyna Łybacka - A8-0121/2015
Michaela Šojdrová, Zoltán Balczó, Notis Marias, Ivana Maletić, Anna Záborská, Milan Zver og Eleonora Forenza

Betænkning: Bogdan Brunon Wenta - A8-0123/2015
Michaela Šojdrová, Notis Marias, Momchil Nekov og Ivana Maletić

Betænkning: Elisabeth Köstinger - A8-0126/2015
Franc Bogovič, Jiří Pospíšil, Tonino Picula, Notis Marias, Momchil Nekov, Marijana Petir og Ivana Maletić.


9. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.

°
° ° °

Jiří Pospíšil havde meddelt, at han af tekniske grunde ikke havde kunnet deltage i afstemningen om indstilling ved andenbehandling af Olga Sehnalová (A8-0053/2015).

°
° ° °

Nirj Deva havde i overensstemmelse med bilag I, artikel 3. stk. 3, i forretningsordenen meddelt, at han på grund af en interessekonflikt ikke havde deltaget i afstemningen om instilling ved andenbehandling af Margrete Auken (A8-0130/2015).


(Mødet udsat kl. 14.00 og genoptaget kl. 15.00)

FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand

10. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


11. Afgørelse om den europæiske dagsorden om sikkerhed (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Afgørelse om den europæiske dagsorden om sikkerhed (2015/2625(RSP))

Frans Timmermans (førstenæstformand i Kommissionen) og Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Monika Hohlmeier for PPE-Gruppen, Birgit Sippel for S&D-Gruppen, Timothy Kirkhope for ECR-Gruppen, Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, Judith Sargentini for Verts/ALE-Gruppen, David Borrelli for EFDD-Gruppen, Eleftherios Synadinos, løsgænger, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Tanja Fajon, Anna Elżbieta Fotyga, Rolandas Paksas, Marine Le Pen, Tomáš Zdechovský, Knut Fleckenstein, Georg Mayer, Michał Boni, Jörg Leichtfried, Mario Borghezio, Heinz K. Becker, Caterina Chinnici, Axel Voss, Ana Gomes, Georgios Kyrtsos, Kati Piri, Anna Maria Corazza Bildt og Barbara Matera.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Alessandra Mussolini, Michela Giuffrida, Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ivan Jakovčić, William (The Earl of) Dartmouth, Gianluca Buonanno, Doru-Claudian Frunzulică, Afzal Khan og Monika Flašíková Beňová.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

FORSÆDE: Mairead McGUINNESS
næstformand


12. En europæisk anklagemyndighed (forhandling)

Interimsbetænkning om forslag til Rådets forordning om oprettelse af en europæisk anklagemyndighed [COM(2013)0534 - 2013/0255(APP)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Monica Macovei (A8-0055/2015)

Monica Macovei forelagde betænkningen.

Indlæg af Věra Jourová (medlem af Kommissionen).

Talere: Victor Negrescu (ordfører for udtalelse fra JURI), Ingeborg Gräßle for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Beatrix von Storch, Sylvia-Yvonne Kaufmann for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Marek Jurek, Timothy Kirkhope for ECR-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Louis Michel for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Kazimierz Michał Ujazdowski, Rina Ronja Kari for GUE/NGL-Gruppen, Jan Philipp Albrecht for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Beatrix von Storch, Laura Ferrara for EFDD-Gruppen, Florian Philippot, løsgænger, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Victor Negrescu, Milan Zver, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Péter Niedermüller, Helga Stevens, William (The Earl of) Dartmouth, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ingeborg Gräßle, Vicky Maeijer, Caterina Chinnici, Kazimierz Michał Ujazdowski, Evelyn Regner og Marek Jurek.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Axel Voss, Lucy Anderson, Janusz Wojciechowski, Izaskun Bilbao Barandica og Benedek Jávor.

Talere: Věra Jourová og Monica Macovei.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.64 i protokollen af 29.4.2015.


13. Berigtigelser (forretningsordenens artikel 231)

Berigtigelserne P7_TA-PROV(2014)0345(COR01), P7_TA-PROV(2014)0123(COR01), P7_TA-PROV(2014)0160(COR01) og P7_TA-PROV(2014)0416(COR01) var blevet meddelt på plenarmødet den foregående dag (punkt 8 i protokollen af 27.4.2015).

Da der ikke af nogen politisk gruppe eller mindst 40 medlemmer var blevet anmodet om, at disse berigtigelser blev sat under afstemning, jf. forretningsordenens artikel 231, stk. 4, ansås de for vedtaget.


14. Seneste afsløringer om NSA's organiserede masseudspionering af borgere, politikere og virksomheder i EU og den tyske efterretningstjenestes (BND) indblanding heri (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Seneste afsløringer om NSA's organiserede masseudspionering af borgere, politikere og virksomheder i EU og den tyske efterretningstjenestes (BND) indblanding heri (2015/2676(RSP))

Věra Jourová (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Axel Voss for PPE-Gruppen, Birgit Sippel for S&D-Gruppen, Zdzisław Krasnodębski for ECR-Gruppen, Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, Cornelia Ernst for GUE/NGL-Gruppen, Jan Philipp Albrecht for Verts/ALE-Gruppen, Gilles Lebreton, løsgænger, Milan Zver, Claude Moraes og Josef Weidenholzer.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Ivan Jakovčić.

Indlæg af Věra Jourová.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


15. Pengemarkedsforeninger ***I (forhandling)

Betænkning om om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om pengemarkedsforeninger [COM(2013)0615 - C7-0263/2013- 2013/0306(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Neena Gill (A8-0041/2015)

Neena Gill forelagde betænkningen.

Indlæg af Jonathan Hill (medlem af Kommissionen).

FORSÆDE: Adina-Ioana VĂLEAN
næstformand

Talere: Brian Hayes for PPE-Gruppen, Roberto Gualtieri for S&D-Gruppen, Kay Swinburne for ECR-Gruppen, Petr Ježek for ALDE-Gruppen, Fabio De Masi for GUE/NGL-Gruppen, Eva Joly for Verts/ALE-Gruppen, Steven Woolfe for EFDD-Gruppen, Barbara Kappel, løsgænger, Burkhard Balz, Jakob von Weizsäcker, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Steven Woolfe, Bernd Lucke, Gerolf Annemans, Theodor Dumitru Stolojan, Markus Ferber, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Krišjānis Kariņš, Frank Engel og Pervenche Berès.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias, Paul Rübig, Ivan Jakovčić og Gianluca Buonanno.

Talere: Jonathan Hill og Neena Gill.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.61 i protokollen af 29.4.2015.


16. Decharge 2013 (forhandling)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – Kommissionen og forvaltningsorganerne

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2013, Sektion III – Kommissionen og forvaltningsorganerne [COM(2014)0510 - C8-0140/2014- 2014/2075(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ingeborg Gräßle (A8-0101/2015)

Revisionsrettens særberetninger i forbindelse med decharge for 2013 for Kommissionen

Betænkning om Revisionsrettens særberetninger i forbindelse med decharge for 2013 for Kommissionen [COM(2013)0570 - C8-0224/2014- 2014/2140(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ingeborg Gräßle (A8-0067/2015)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – 8., 9. og 10. EUF

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for 8., 9. og 10. Europæiske Udviklingsfond for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0487 - C8-0146/2014- 2014/2077(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Martina Dlabajová (A8-0102/2015)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – Europa-Parlamentet

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2013, Sektion I – Europa-Parlamentet [COM(2014)0510 - C8-0147/2014- 2014/2078(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Gilles Pargneaux (A8-0082/2015)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – Det Europæiske Råd og Rådet

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2013, Sektion II – Det Europæiske Råd og Rådet [COM(2014)0510 - C8-0148/2014- 2014/2079(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0116/2015)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – Tjenesten for EU's Optræden Udadtil

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2013, Sektion X – Tjenesten for EU's Optræden Udadtil [COM(2014)0510 - C8-0155/2014- 2014/2086(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0109/2015)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – Domstolen

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2013, Sektion IV – Domstolen [COM(2014)0510 - C8-0149/2014- 2014/2080(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0111/2015)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – Revisionsretten

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2013, Sektion V – Revisionsretten [COM(2014)0510 - C8-0150/2014- 2014/2081(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0113/2015)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2013, Sektion VI – Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg [COM(2014)0510 - C8-0151/2014- 2014/2082(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0114/2015)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – Regionsudvalget

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2013, Sektion VII – Regionsudvalget [COM(2014)0510 - C8-0152/2014- 2014/2083(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0105/2015)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – Den Europæiske Ombudsmand

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2013, Sektion VIII – Den Europæiske Ombudsmand [COM(2014)0510 - C8-0153/2014- 2014/2084(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0115/2015)

Decharge 2013: EU's almindelige budget – Den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelse

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Den Europæiske Unions almindelige budget for regnskabsåret 2013, Sektion IX – Den Europæiske Tilsynsførende for Databeskyttelse [COM(2014)0510 - C8-0154/2014- 2014/2085(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0118/2015)

Decharge 2013: resultater, økonomisk forvaltning og kontrol med EU's agenturer

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Den Europæiske Unions agenturer for regnskabsåret 2013: resultater, økonomisk forvaltning og kontrol [COM(2013)0570 - C8-0225/2014- 2014/2139(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0070/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Agentur for Samarbejde mellem Energireguleringsmyndigheder (ACER)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Agenturet for Samarbejde mellem Energireguleringsmyndigheder for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0199/2014- 2014/2123(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0117/2015)

Decharge 2013: Støttekontoret for Sammenslutningen af Europæiske Tilsynsmyndigheder inden for Elektronisk Kommunikation (BEREC)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Støttekontoret for Sammenslutningen af Europæiske Tilsynsmyndigheder inden for Elektronisk Kommunikation for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0200/2014- 2014/2124(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0081/2015)

Decharge 2013: Oversættelsescentret for Den Europæiske Unions Organer (CDT)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Oversættelsescentret for Den Europæiske Unions Organer for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0177/2014- 2014/2101(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0084/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Center for Udvikling af Erhvervsuddannelse (Cedefop)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Center for Udvikling af Erhvervsuddannelse for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0156/2014- 2014/2087(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0079/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Politiakademi (Cepol)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Politiakademi for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0188/2014- 2014/2112(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0086/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Luftfartssikkerhedsagentur (EASA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af Det Europæiske Luftfartssikkerhedsagenturs budget for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0182/2014- 2014/2106(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0074/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Asylstøttekontor (EASO)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Asylstøttekontor for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0202/2014- 2014/2126(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0085/2015)

Decharge 2013: Den Europæiske Banktilsynsmyndighed (EBA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Den Europæiske Banktilsynsmyndighed for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0196/2014- 2014/2120(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0072/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Center for Forebyggelse af og Kontrol med Sygdomme (ECDC)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Center for Forebyggelse af og Kontrol med Sygdomme for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0185/2014- 2014/2109(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0069/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Kemikalieagentur (ECHA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Kemikalieagentur for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0192/2014- 2014/2116(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0073/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Miljøagentur (EEA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Miljøagentur for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0175/2014- 2014/2099(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0083/2015)

Decharge 2013: EU-Fiskerikontrolagenturet (EFCA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for EU-Fiskerikontrolagenturet for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0191/2014- 2014/2115(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0100/2015)

Decharge 2013: Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (EFSA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0184/2014- 2014/2108(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0097/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Institut for Ligestilling mellem Mænd og Kvinder (EIGE)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Institut for Ligestilling mellem Mænd og Kvinder for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0195/2014- 2014/2119(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0098/2015)

Decharge 2013: Den Europæiske Tilsynsmyndighed for Forsikrings- og Arbejdsmarkedspensionsordninger (EIOPA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Den Europæiske Tilsynsmyndighed for Forsikrings- og Arbejdsmarkedspensionsordninger for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0197/2014- 2014/2121(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0096/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Institut for Innovation og Teknologi (EIT)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Institut for Innovation og Teknologi for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0201/2014- 2014/2125(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0077/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Lægemiddelagentur for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0178/2014- 2014/2102(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0075/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Overvågningscenter for Narkotika og Narkotikamisbrug (EMCDDA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Overvågningscenter for Narkotika og Narkotikamisbrug for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0159/2014- 2014/2090(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0068/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Agentur for Søfartssikkerhed (EMSA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Agentur for Søfartssikkerhed for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0181/2014- 2014/2105(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0088/2015)

Decharge 2013: Den Europæiske Unions Agentur for Net- og Informationssikkerhed (ENISA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Agentur for Net- og Informationssikkerhed for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0186/2014- 2014/2110(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0089/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Jernbaneagentur (ERA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Jernbaneagentur for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0187/2014- 2014/2111(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0078/2015)

Decharge 2013: Den Europæiske Værdipapir- og Markedstilsynsmyndighed (ESMA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Den Europæiske Værdipapir- og Markedstilsynsmyndighed for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0198/2014- 2014/2122(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0087/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Erhvervsuddannelsesinstitut (ETF)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Erhvervsuddannelsesinstitut for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0180/2014- 2014/2104(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0090/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Agentur for den Operationelle Forvaltning af Store It-systemer inden for Området med Frihed, Sikkerhed og Retfærdighed (EU-LISA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Agentur for den Operationelle Forvaltning af Store It-systemer inden for Området med Frihed, Sikkerhed og Retfærdighed for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0204/2014- 2014/2128(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0099/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Arbejdsmiljøagentur (EU-OSHA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Arbejdsmiljøagentur for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0176/2014- 2014/2100(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0076/2015)

Decharge 2013: Euratoms Forsyningsagentur

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Euratoms Forsyningsagentur for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0193/2014- 2014/2117(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0119/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Institut til Forbedring af Leve- og Arbejdsvilkårene (EUROFOUND)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Institut til Forbedring af Leve- og Arbejdsvilkårene for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0157/2014- 2014/2088(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0092/2015)

Decharge 2013: Den Europæiske Unions Agentur for Strafferetligt Samarbejde (Eurojust)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Eurojust for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0179/2014- 2014/2103(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0091/2015)

Decharge 2013: Den Europæiske Politienhed (Europol)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Den Europæiske Politienhed for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0194/2014- 2014/2118(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0080/2015)

Decharge 2013: Den Europæiske Unions Agentur for Grundlæggende Rettigheder (FRA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Den Europæiske Unions Agentur for Grundlæggende Rettigheder for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0158/2014- 2014/2089(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0093/2015)

Decharge 2013: Det Europæiske Agentur for Forvaltning af det Operative Samarbejde ved EU-Medlemsstaternes Ydre Grænser (Frontex)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Agentur for Forvaltning af det Operative Samarbejde ved EU-Medlemsstaternes Ydre Grænser for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0189/2014- 2014/2113(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0094/2015)

Decharge 2013: Tilsynsmyndigheden for Det Europæiske GNSS (GSA)

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske GNSS-agentur for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0190/2014- 2014/2114(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0095/2015)

Decharge 2013: Fællesforetagendet Artemis

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for fællesforetagendet Artemis for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0208/2014- 2014/2132(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0103/2015)

Decharge 2013: Fællesforetagendet Clean Sky

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for fællesforetagendet Clean Sky for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0207/2014- 2014/2131(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0107/2015)

Decharge 2013: Fællesforetagendet ENIAC

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for fællesforetagendet ENIAC for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0211/2014- 2014/2135(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0104/2015)

Decharge 2013: Fællesforetagendet for brændselsceller og brint

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for fællesforetagendet for brændselsceller og brint for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0210/2014- 2014/2134(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0112/2015)

Decharge 2013: Fællesforetagendet for initiativet om innovative lægemidler

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for fællesforetagendet med henblik på gennemførelse af det fælles teknologiinitiativ om innovative lægemidler for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0209/2014- 2014/2133(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ryszard Czarnecki (A8-0106/2015)

Decharge 2013: Fællesforetagendet for ITER og fusionsenergiudvikling

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for Det Europæiske Fællesforetagende for ITER og Fusionsenergiudvikling for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0205/2014- 2014/2129(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Anders Primdahl Vistisen (A8-0108/2015)

Decharge 2013: SESAR-fællesforetagendet

Betænkning om decharge for gennemførelsen af budgettet for SESAR-fællesforetagendet for regnskabsåret 2013 [COM(2014)0510 - C8-0206/2014- 2014/2130(DEC)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Anders Primdahl Vistisen (A8-0110/2015)

Ingeborg Gräßle, Martina Dlabajová og Gilles Pargneaux forelagde betænkningerne.

FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

Ryszard Czarnecki og Anders Primdahl Vistisen forelagde betænkningerne.

Talere: Jānis Reirs (formand for Rådet), Kristalina Georgieva (næstformand i Kommissionen) og Vítor Manuel da Silva Caldeira (formand for Revisionsretten).

Talere: Anneli Jäätteenmäki (ordfører for udtalelse fra AFET), Norbert Neuser (ordfører for udtalelse fra DEVE), Reimer Böge (ordfører for udtalelse fra INTA), Markus Ferber (ordfører for udtalelse fra ECON), Marian Harkin (ordfører for udtalelse fra EMPL), Giovanni La Via (ordfører for udtalelse fra ENVI), Georgi Pirinski (ordfører for udtalelse fra TRAN), Iskra Mihaylova (ordfører for udtalelse fra REGI), Peter Jahr (ordfører for udtalelse fra AGRI), Alain Cadec (ordfører for udtalelse fra PECH), Fernando Maura Barandiarán (ordfører for udtalelse fra CULT), Sylvie Guillaume (ordfører for udtalelse fra LIBE), Iratxe García Pérez (ordfører for udtalelse fra FEMM), Markus Pieper for PPE-Gruppen, Inés Ayala Sender for S&D-Gruppen, Bernd Kölmel for ECR-Gruppen, Michael Theurer for ALDE-Gruppen, Rina Ronja Kari for GUE/NGL-Gruppen, Bart Staes for Verts/ALE-Gruppen, Marco Valli for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Victor NegrescuVictor Negrescu, Louis Aliot, løsgænger, Claudia Schmidt, Bogusław Liberadzki, Richard Ashworth som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra William (The Earl of) Dartmouth, Nedzhmi Ali, Igor Šoltes, William (The Earl of) Dartmouth, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić og Timothy Kirkhope, Tomáš Zdechovský, Derek Vaughan, Richard Sulík, Gerben-Jan Gerbrandy, Benedek Jávor, Marian-Jean Marinescu, Karin Kadenbach, Joachim Zeller og Andrey Novakov.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias, Ivan Jakovčić, Michèle Rivasi og Karin Kadenbach.

FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI
næstformand

Talere: Vítor Manuel da Silva Caldeira, Kristalina Georgieva, Jānis Reirs, Ingeborg Gräßle, Martina Dlabajová og Gilles Pargneaux.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.9 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.10 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.11 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.12 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.13 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.14 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.15 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.16 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.17 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.18 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.19 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.20 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.21 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.22 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.23 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.24 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.25 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.26 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.27 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.28 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.29 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.30 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.31 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.32 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.33 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.34 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.35 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.36 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.37 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.38 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.39 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.40 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.41 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.42 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.43 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.44 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.45 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.46 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.47 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.48 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.49 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.50 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.51 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.52 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.53 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.54 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.55 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.56 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.57 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.58 i protokollen af 29.4.2015, punkt 10.59 og punkt 10.60 i protokollen af 29.4.2015.


17. Forfinansiering af operationelle programmer støttet under ungdomsbeskæftigelsesinitiativet ***I (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning nr. 1304/2013 om Den Europæiske Socialfond for så vidt angår en forhøjelse af det første forfinansieringsbeløb, der udbetales til operationelle programmer støttet under ungdomsbeskæftigelsesinitiativet [COM(2015)0046 - C8-0036/2015- 2015/0026(COD)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Elisabeth Morin-Chartier (A8-0134/2015)

Elisabeth Morin-Chartier forelagde betænkningen.

Indlæg af Marianne Thyssen (medlem af Kommissionen).

Talere: Sylvie Guillaume (ordfører for udtalelse fra CULT), Lara Comi for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Marco Valli, Brando Benifei for S&D-Gruppen, Jana Žitňanská for ECR-Gruppen, Martina Dlabajová for ALDE-Gruppen, Patrick Le Hyaric for GUE/NGL-Gruppen, Terry Reintke for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Laura Agea for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Brando Benifei, Michał Marusik, løsgænger, Tom Vandenkendelaere, Jutta Steinruck, Anthea McIntyre, Inês Cristina Zuber, Lampros Fountoulis, Michaela Šojdrová, Marita Ulvskog, Anne Sander, Vilija Blinkevičiūtė og Javi López.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Deirdre Clune, Victor Negrescu, Notis Marias, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Andrey Novakov, Izaskun Bilbao Barandica, Paloma López Bermejo, Marco Valli, Danuta Jazłowiecka og Ivan Jakovčić.

FORSÆDE: Alexander Graf LAMBSDORFF
næstformand

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Andrey Novakov.

Talere: Marianne Thyssen og Elisabeth Morin-Chartier.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.1 i protokollen af 29.4.2015.


18. Parlamentets sammensætning

Olli Rehn og Sampo Terho havde meddelt, at de var blevet valgt som medlemmer af det nationale finske parlament.

Da dette hverv i henhold til artikel 7, stk. 2, i akten af 20. september 1976 om almindelige direkte valg af medlemmerne af Europa-Parlamentet var uforeneligt med hvervet som medlem af Europa-Parlamentet, konstaterede Parlamentet i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 4, stk. 4, at mandaterne var blevet ledige med virkning fra den 27. april 2015.


19. Overslag over indtægter og udgifter for regnskabsåret 2016 - Sektion I - Parlamentet (forhandling)

Betænkning om overslag over Europa-Parlamentets indtægter og udgifter for regnskabsåret 2016 [2015/2012(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Gérard Deprez (A8-0144/2015)

Gérard Deprez forelagde betænkningen.

Talere: Paul Rübig for PPE-Gruppen, Vladimír Maňka for S&D-Gruppen, Anders Primdahl Vistisen for ECR-Gruppen, Younous Omarjee for GUE/NGL-Gruppen, Indrek Tarand for Verts/ALE-Gruppen, Marco Valli for EFDD-Gruppen, Bernd Kölmel og Sander Loones.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Victor Negrescu, Notis Marias og Ivan Jakovčić.

Indlæg af Gérard Deprez.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 10.63 i protokollen af 29.4.2015.


20. Passende beskyttelse af whistleblowers og journalister med henblik på bekæmpelse af skatteunddragelse og skatteundgåelse (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Passende beskyttelse af whistleblowers og journalister med henblik på bekæmpelse af skatteunddragelse og skatteundgåelse (2015/2677(RSP))

Věra Jourová (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Romana Tomc for PPE-Gruppen, Peter Simon for S&D-Gruppen, Marian Harkin for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Victor Negrescu, Fabio De Masi for GUE/NGL-Gruppen, Eva Joly for Verts/ALE-Gruppen, Marco Zanni for EFDD-Gruppen, Bernard Monot, løsgænger, Emil Radev, Ana Gomes, Marisa Matias og Seán Kelly.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias og Miguel Viegas.

Indlæg af Věra Jourová.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


21. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 552.730/OJME).


22. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 23.00.

Klaus Welle

Alexander Graf Lambsdorff

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Bashir, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Valero, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duda, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Glezos, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, Jansen, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Konečná, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leichtfried, Leinen, Le Pen Marine, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Obermayr, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Paşcu, Patriciello, Paulsen, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Saryusz-Wolski, Sassoli, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Toti, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Bendtsen, Crowley, Gabriel, Guteland, Händel, Morvai, Parker, Taylor, Vozemberg-Vrionidi, Westphal

Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik