Indeks 
Protokol
PDF 296kWORD 209k
Tirsdag den 7. juli 2015 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3.Evaluering af det lettiske formandskab (forhandling)
 4.Forhandlingerne om det transatlantiske handels- og investeringspartnerskab (TTIP) (forhandling)
 5.Afstemningstid
  5.1.Udnævnelse af et medlem af Revisionsretten - Bettina Michelle Jakobsen (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.2.Udøvelse af Unionens rettigheder i henhold til internationale handelsregler ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.3.Beskyttelse mod skadelig prisfastsættelse for fartøjer ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.4.Fiskerimuligheder i EU-farvande til fiskerfartøjer, der fører Venezuelas flag, i den eksklusive økonomiske zone ud for Fransk Guyanas kyst *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.5.Forslag til ændringsbudget nr. 3/2015: overskuddet fra 2014 (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.6.Forslag til ændringsbudget nr. 4/2015: anvendelse af EU's solidaritetsfond til fordel for Rumænien, Bulgarien og Italien (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.7.Anvendelse af EU's Solidaritetsfond: oversvømmelser i Rumænien, Bulgarien og Italien (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.8.Opstilling af multimodal integreret billetudstedelse i Europa (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  5.9.Forlængelse af mandatet for Det Særlige Udvalg om Skatteaftaler og Andre Foranstaltninger af Lignende Art eller med Lignende Virkning (afstemning)
  5.10.Forslag til ændringsbudget nr. 1/2015: Den Europæiske Fond for Strategiske Investeringer (EFSI) (afstemning)
  5.11.Forslag til ændringsbudget nr. 5/2015 - Tackling af migrationspres (afstemning)
  5.12.Status over gennemførelsen af mælkepakken (afstemning)
  5.13.Den eksterne indvirkning af EU's handels- og investeringspolitik på offentlig-private initiativer i tredjelande (afstemning)
  5.14.Sektoren for frugt og grøntsager siden 2007-reformen (afstemning)
 6.Stemmeforklaringer
 7.Stemmerettelser og -intentioner
 8.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 9.Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2016 (forhandling)
 10.Tilskyndelse til langsigtet aktionærengagement og redegørelse for virksomhedsledelse ***I (forhandling)
 11.Berigtigelse (forretningsordenens artikel 231)
 12.Markedsstabilitetsreserve for EU's emissionshandelssystem og ændring af direktiv 2003/87/EF ***I (forhandling)
 13.Budget 2016 - mandatet med henblik på trepartsmødet (forhandling)
 14.Den europæiske dagsorden om sikkerhed (forhandling)
 15.Retningslinjer for medlemsstaternes beskæftigelsespolitikker * - Grønt beskæftigelsesinitiativ (forhandling)
 16.FN's internationale konference om udviklingsfinansiering (13.-16. juli 2015) - Skatteundgåelse og skatteunddragelse som udfordringer i udviklingslandene (forhandling)
 17.De politiske gruppers sammensætning
 18.Dagsorden for næste møde
 19.Hævelse af mødet
 .Bilag 1 - Udnævnelse af et medlem af Revisionsretten - Bettina Michelle Jakobsen
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 08.30.


2. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   Cambodjas lovforslag om NGO'er og fagforeninger (2015/2756(RSP))

- Barbara Lochbihler, Reinhard Bütikofer, Bodil Valero og Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen om Cambodjas lovforslag om NGO'er og fagforeninger (B8-0689/2015)

- Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Marco Zanni for EFDD-Gruppen om Cambodjas lovforslag om NGO'er og fagforeninger (B8-0691/2015)

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Branislav Škripek, Geoffrey Van Orden, Valdemar Tomaševski og Raffaele Fitto for ECR-Gruppen om Cambodjas lovforslag om NGO'er og fagforeninger (B8-0693/2015)

- Cristian Dan Preda, Jeroen Lenaers, Andrzej Grzyb, Lara Comi, Ildikó Gáll-Pelcz, Jiří Pospíšil, Jarosław Wałęsa, Claude Rolin, Patricija Šulin, Thomas Mann, Marijana Petir, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Tunne Kelam, Ivo Belet, Davor Ivo Stier, Eduard Kukan, Dubravka Šuica, Andrej Plenković, Barbara Kudrycka, József Nagy, Ramona Nicole Mănescu, Csaba Sógor, Pavel Svoboda, Luděk Niedermayer, Therese Comodini Cachia, Stanislav Polčák, László Tőkés, Giovanni La Via og Roberta Metsola for PPE-Gruppen om Cambodjas lovforslag om NGO'er og fagforeninger (B8-0695/2015)

- Marie-Christine Vergiat, Kateřina Konečná, Malin Björk, Pablo Iglesias, Patrick Le Hyaric, Lola Sánchez Caldentey, Barbara Spinelli, Paloma López Bermejo, Lidia Senra Rodríguez, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos, Miguel Urbán Crespo og Tania González Peñas for GUE/NGL-Gruppen om Cambodjas lovforslag om NGO'er og fagforeninger (B8-0697/2015)

- Cecilia Wikström, Filiz Hyusmenova, Louis Michel, Ivo Vajgl, Ramon Tremosa i Balcells, Pavel Telička, Marielle de Sarnez, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Javier Nart, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Ilhan Kyuchyuk, Juan Carlos Girauta Vidal, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Robert Rochefort, Ivan Jakovčić, Jozo Radoš, Gérard Deprez, Nedzhmi Ali, Johannes Cornelis van Baalen, Alexander Graf Lambsdorff, Petr Ježek, Antanas Guoga, Urmas Paet, José Inácio Faria, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Hannu Takkula, Catherine Bearder og Philippe De Backer for ALDE-Gruppen om Cambodjas lovforslag om NGO'er og fagforeninger (B8-0698/2015)

- Josef Weidenholzer, Norbert Neuser, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Pier Antonio Panzeri, Elena Valenciano, Nicola Caputo, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Damian Drăghici, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Bernd Lange, Arne Lietz, Javi López, Krystyna Łybacka, Edouard Martin, Marlene Mizzi, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Gilles Pargneaux, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Laurenţiu Rebega, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Olga Sehnalová, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Julie Ward, Flavio Zanonato og Damiano Zoffoli for S&D-Gruppen om Cambodjas lovforslag om NGO'er og fagforeninger (B8-0701/2015).

II.   Den Demokratiske Republik Congo (DRC), navnlig sagen om de to tilbageholdte menneskerettighedsaktivister Yves Makwambala og Fred Bauma (2015/2757(RSP))

- Judith Sargentini, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Sebastià, Bart Staes, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero og Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen om Den Demokratiske Republik Congo, navnlig sagen om Yves Makwambala og Fred Bauma (B8-0690/2015)

- Ignazio Corrao og Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen om Den Demokratiske Republik Congo (DRC), navnlig sagen om de to tilbageholdte menneskerettighedsaktivister Yves Makwambala og Fred Bauma (B8-0692/2015)

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Geoffrey Van Orden, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Valdemar Tomaševski, Branislav Škripek og Raffaele Fitto for ECR-Gruppen om Den Demokratiske Republik Congo (DRC), navnlig sagen om de to tilbageholdte menneskerettighedsaktivister Yves Makwambala og Fred Bauma (B8-0694/2015)

- Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Andrzej Grzyb, Lara Comi, Ildikó Gáll-Pelcz, Jiří Pospíšil, Claude Rolin, Patricija Šulin, Marijana Petir, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Tunne Kelam, Michaela Šojdrová, Ivo Belet, Eduard Kukan, Dubravka Šuica, Mariya Gabriel, Andrej Plenković, Barbara Kudrycka, Lorenzo Cesa, József Nagy, Ramona Nicole Mănescu, Pavel Svoboda, Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina, Therese Comodini Cachia, Maurice Ponga, Stanislav Polčák, László Tőkés, Giovanni La Via, Roberta Metsola og Elisabetta Gardini for PPE-Gruppen om Den Demokratiske Republik Congo (DRC), navnlig sagen om de to tilbageholdte menneskerettighedsaktivister Yves Makwambala og Fred Bauma (B8-0696/2015)

- Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Pablo Iglesias, Patrick Le Hyaric, Lola Sánchez Caldentey, Barbara Spinelli, Miguel Urbán Crespo, Kostadinka Kuneva og Stelios Kouloglou for GUE/NGL-Gruppen om Den Demokratiske Republik Congo (DRC), navnlig sagen om de to tilbageholdte menneskerettighedsaktivister Yves Makwambala og Fred Bauma (B8-0699/2015)

- Javier Nart, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Antanas Guoga, Filiz Hyusmenova, Juan Carlos Girauta Vidal, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Ivo Vajgl, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Ramon Tremosa i Balcells, Marietje Schaake, Ivan Jakovčić, Gérard Deprez, Jozo Radoš, Nedzhmi Ali, Dita Charanzová, Johannes Cornelis van Baalen, Petr Ježek, Marielle de Sarnez, Alexander Graf Lambsdorff, Urmas Paet, José Inácio Faria, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Hannu Takkula, Catherine Bearder og Philippe De Backer for ALDE-Gruppen om Den Demokratiske Republik Congo (DRC), navnlig sagen om de to tilbageholdte menneskerettighedsaktivister Yves Makwambala og Fred Bauma (B8-0700/2015)

- Gianni Pittella, Maria Arena, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Norbert Neuser, Pier Antonio Panzeri, Elena Valenciano, Kashetu Kyenge, Linda McAvan, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Damian Drăghici, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Arne Lietz, Javi López, Krystyna Łybacka, Edouard Martin, Marlene Mizzi, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Gilles Pargneaux, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Laurenţiu Rebega, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Olga Sehnalová, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Julie Ward, Flavio Zanonato og Damiano Zoffoli for S&D-Gruppen om Den Demokratiske Republik Congo (DRC), navnlig sagen om de to tilbageholdte menneskerettighedsaktivister Yves Makwambala og Fred Bauma (B8-0702/2015).

III.   Bahrain, særlig sagen om Nabeel Rajab (2015/2758(RSP))

- Alyn Smith, Barbara Lochbihler, Michel Reimon, Bodil Valero, Igor Šoltes og Judith Sargentini for Verts/ALE-Gruppen om Bahrain, særlig sagen om Nabeel Rajab (B8-0703/2015)

- Ignazio Corrao og Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen om Bahrain, særlig sagen om Nabeel Rajab (B8-0704/2015)

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Anna Elżbieta Fotyga, Geoffrey Van Orden, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Valdemar Tomaševski, Raffaele Fitto og Branislav Škripek for ECR-Gruppen om Bahrain, særlig sagen om Nabeel Rajab (B8-0705/2015)

- Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Andrzej Grzyb, Lara Comi, Ildikó Gáll-Pelcz, Jiří Pospíšil, Claude Rolin, Patricija Šulin, Marijana Petir, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Michaela Šojdrová, Davor Ivo Stier, Dubravka Šuica, Andrej Plenković, Barbara Kudrycka, Lorenzo Cesa, József Nagy, Ramona Nicole Mănescu, Pavel Svoboda, Luděk Niedermayer, Therese Comodini Cachia, Joachim Zeller, Stanislav Polčák, László Tőkés, Giovanni La Via, Roberta Metsola, Elisabetta Gardini og Anna Záborská for PPE-Gruppen om Bahrain, særlig sagen om Nabeel Rajab (B8-0706/2015)

- Marie-Christine Vergiat, Javier Couso Permuy, Pablo Iglesias, Anne-Marie Mineur, Malin Björk, Kateřina Konečná, Patrick Le Hyaric, Lola Sánchez Caldentey, Barbara Spinelli, Lidia Senra Rodríguez, Miguel Urbán Crespo og Tania González Peñas for GUE/NGL-Gruppen om Bahrain, særlig sagen om Nabeel Rajab (B8-0708/2015)

- Beatriz Becerra Basterrechea, Ramon Tremosa i Balcells, Pavel Telička, Marielle de Sarnez, Filiz Hyusmenova, Antanas Guoga, Javier Nart, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Juan Carlos Girauta Vidal, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Ivan Jakovčić, Gérard Deprez, Jozo Radoš, Alexander Graf Lambsdorff, Robert Rochefort, Louis Michel, Johannes Cornelis van Baalen, Nedzhmi Ali, Petr Ježek, Urmas Paet, José Inácio Faria, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Hannu Takkula, Catherine Bearder og Philippe De Backer for ALDE-Gruppen om Bahrain, særlig sagen om Nabeel Rajab (B8-0710/2015)

- Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Alessia Maria Mosca, Arne Lietz, Norbert Neuser, Elena Valenciano, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Damian Drăghici, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Javi López, Krystyna Łybacka, Marlene Mizzi, Csaba Molnár, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Tonino Picula, Miroslav Poche, Laurenţiu Rebega, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Olga Sehnalová, Siôn Simon, Renato Soru, Claudia Tapardel, Marc Tarabella og Julie Ward for S&D-Gruppen om Bahrain, særlig sagen om Nabeel Rajab (B8-0712/2015).

IV.   Situationen for to kristne præster i Sudan (2015/2766(RSP))

- Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Peter van Dalen, Arne Gericke, Valdemar Tomaševski, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Geoffrey Van Orden, Branislav Škripek, Angel Dzhambazki og Beatrix von Storch for ECR-Gruppen om situationen for to kristne præster i Sudan (B8-0707/2015)

- Maria Heubuch, Heidi Hautala, Bart Staes, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero, Igor Šoltes, Ignazio Corrao og Fabio Massimo Castaldo for Verts/ALE-Gruppen om situationen for to kristne præster i Sudan (B8-0709/2015)

- Cristian Dan Preda, László Tőkés, Andrzej Grzyb, Lara Comi, Ildikó Gáll-Pelcz, Jiří Pospíšil, Jarosław Wałęsa, Claude Rolin, Patricija Šulin, Anna Záborská, Ramón Luis Valcárcel Siso, Thomas Mann, Marijana Petir, Bogdan Brunon Wenta, Tomáš Zdechovský, Michaela Šojdrová, Michèle Alliot-Marie, Davor Ivo Stier, Eduard Kukan, Dubravka Šuica, György Hölvényi, Andrej Plenković, Barbara Kudrycka, Lorenzo Cesa, József Nagy, Ramona Nicole Mănescu, Csaba Sógor, Pavel Svoboda, Luděk Niedermayer, Jaromír Štětina, Therese Comodini Cachia, Maurice Ponga, Joachim Zeller, Stanislav Polčák, Tunne Kelam, Giovanni La Via, Roberta Metsola og Elisabetta Gardini for PPE-Gruppen om situationen for to kristne præster i Sudan (B8-0711/2015)

- Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Pablo Iglesias, Patrick Le Hyaric, Lola Sánchez Caldentey, Barbara Spinelli for GUE/NGL-Gruppen, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos og Miguel Urbán Crespo om Sudan og dødsdommen mod to kristne præster, der praktiserede deres tro (B8-0713/2015)

- Catherine Bearder, Louis Michel, Ivo Vajgl, Ramon Tremosa i Balcells, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Javier Nart, Juan Carlos Girauta Vidal, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Ivan Jakovčić, Dita Charanzová, Jozo Radoš, Gérard Deprez, Johannes Cornelis van Baalen, Filiz Hyusmenova, Petr Ježek, Marielle de Sarnez, Alexander Graf Lambsdorff, Nedzhmi Ali, Antanas Guoga, Urmas Paet, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck og Hannu Takkula for ALDE-Gruppen om Sudan og situationen for to kristne præster (B8-0714/2015)

- Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Richard Howitt, Norbert Neuser, Elena Valenciano, Linda McAvan, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Damian Drăghici, Doru-Claudian Frunzulică, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Sergio Gutiérrez Prieto, Jeppe Kofod, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jude Kirton-Darling, Arne Lietz, Javi López, Marlene Mizzi, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Tonino Picula, Miroslav Poche, Laurenţiu Rebega, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Olga Sehnalová, Siôn Simon, Renato Soru, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Julie Ward og Damiano Zoffoli for S&D-Gruppen om situationen for to kristne præster i Sudan (B8-0715/2015).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


3. Evaluering af det lettiske formandskab (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Evaluering af det lettiske formandskab (2015/2717(RSP))

Laimdota Straujuma (formand for Rådet) og Jean-Claude Juncker (formand for Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Manfred Weber for PPE-Gruppen, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, Roberts Zīle for ECR-Gruppen, Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen, Paul Nuttall for EFDD-Gruppen, Gianluca Buonanno for ENF-Gruppen, og Krisztina Morvai, løsgænger.

Talere: Jean-Claude Juncker og Laimdota Straujuma.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Indlæg af Emmanouil Glezos.


4. Forhandlingerne om det transatlantiske handels- og investeringspartnerskab (TTIP) (forhandling)

Betænkning med Europa-Parlamentets henstillinger til Europa-Kommissionen om forhandlingerne om det transatlantiske handels- og investeringspartnerskab (TTIP) [2014/2228(INI)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Bernd Lange (A8-0175/2015)

Bernd Lange forelagde betænkningen.

Indlæg af Cecilia Malmström (medlem af Kommissionen).

Talere: Francisco José Millán Mon (ordfører for udtalelse fra AFET), Arne Lietz (ordfører for udtalelse fra DEVE), Jeppe Kofod (ordfører for udtalelse fra ECON), Marian Harkin (ordfører for udtalelse fra EMPL), Bart Staes (ordfører for udtalelse fra ENVI), Jerzy Buzek (ordfører for udtalelse fra ITRE ), Dita Charanzová (ordfører for udtalelse fra IMCO), Wim van de Camp (ordfører for udtalelse fra TRAN), Paolo De Castro og James Nicholson (ordførere for udtalelse fra AGRI), Helga Trüpel (ordfører for udtalelse fra CULT), Dietmar Köster (ordfører for udtalelse fra JURI), Esteban González Pons (ordfører for udtalelse fra AFCO), Jarosław Wałęsa (ordfører for udtalelse fra PETI), Godelieve Quisthoudt-Rowohl for PPE-Gruppen, David Martin for S&D-Gruppen, Matt Carthy, om afviklingen af forhandlingen (formanden mindede om proceduren), Emma McClarkin for ECR-Gruppen, Marietje Schaake for ALDE-Gruppen, Helmut Scholz for GUE/NGL-Gruppen, Yannick Jadot for Verts/ALE-Gruppen, Tiziana Beghin for EFDD-Gruppen, Marine Le Pen for ENF-Gruppen, og Zoltán Balczó, løsgænger.

FORSÆDE: Ildikó GÁLL-PELCZ
næstformand

Talere: Daniel Caspary, Victor Boştinaru, Jan Zahradil, Marielle de Sarnez, Lola Sánchez Caldentey, Ska Keller, William (The Earl of) Dartmouth, Franz Obermayr, Georgios Epitideios, Tokia Saïfi, Alessia Maria Mosca, Joachim Starbatty, Hannu Takkula, Anne-Marie Mineur, Jill Evans, Peter Lundgren, Mara Bizzotto, Sotirios Zarianopoulos, Salvatore Cicu, Maria Arena, Sander Loones, Ramon Tremosa i Balcells, Eleonora Forenza, Claude Turmes, Petr Mach, Janice Atkinson, Christofer Fjellner, Joachim Schuster, Anna Elżbieta Fotyga, Pavel Telička, Stelios Kouloglou, Molly Scott Cato, Artis Pabriks, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Bernd Lucke, Cecilia Wikström, Patrick Le Hyaric, Michel Reimon, Adam Szejnfeld, Emmanuel Maurel, Zdzisław Krasnodębski, Anneli Jäätteenmäki, Matt Carthy, Max Andersson, Elmar Brok, Pedro Silva Pereira, Richard Sulík, Charles Goerens, Luke Ming Flanagan, Andreas Schwab, Agnes Jongerius, Ruža Tomašić, Enrique Calvet Chambon, Rina Ronja Kari, Franck Proust, Jude Kirton-Darling, Notis Marias, Alexander Graf Lambsdorff, Seán Kelly, Nicola Danti, Othmar Karas, Clara Eugenia Aguilera García, Danuta Maria Hübner, Eric Andrieu, Andrey Kovatchev, Goffredo Maria Bettini, Fernando Ruas, Krišjānis Kariņš, Alojz Peterle, Pablo Zalba Bidegain, Angelika Niebler, Dubravka Šuica, Thomas Mann, Paulo Rangel, Romana Tomc, Tunne Kelam, Lara Comi og Bendt Bendtsen.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Milan Zver, Maria Grapini, Izaskun Bilbao Barandica, Marina Albiol Guzmán, Igor Šoltes, Fabio Massimo Castaldo, Krisztina Morvai, Stanislav Polčák og Doru-Claudian Frunzulică.

Talere: Cecilia Malmström og Bernd Lange.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 4.1 i protokollen af 8.7.2015.


FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

Talere: Syed Kamall og Glenis Willmott i anledning af 10-årsdagen for attentaterne den 7. juli 2005 i London.

Indlæg af Marine Le Pen om fordelingen af pladserne i mødesalen (formanden meddelte, at dette spørgsmål blev behandlet af Formandskonferencen).

Indlæg af Jonathan Arnott, der protesterede imod den manglende anvendelse af blåt kort-proceduren i forbindelse med forhandlingen samme morgen om det transatlantiske partnerskab (formanden mindede om, at anvendelsen af denne procedure ikke var obligatorisk).

Indlæg af Fabio Massimo Castaldo, der protesterede imod visse politiske symbolers tilstedeværelse i Parlamentets bygninger.

Indlæg af Gerard Batten om attentatet den 7. juli 2005 i London og med anmodning om, at der blev iagttaget et minuts stilhed.

Indlæg af Elmar Brok.

5. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


5.1. Udnævnelse af et medlem af Revisionsretten - Bettina Michelle Jakobsen (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om den foreslåede udnævnelse af Bettina Michelle Jakobsen til medlem af Revisionsretten [08487/2015 - C8-0122/2015 - 2015/0803(NLE)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Igor Šoltes (A8-0198/2015)

(Hemmelig afstemning)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FORSLAG TIL AFGØRELSE

Igor Šoltes (ordfører) tog ordet, jf. forretningsordenens artikel 150, stk. 4.

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2015)0239)

Stemmelisten er vedføjet denne protokol som bilag (Bilag 1 i protokollen af 7.7.2015).


5.2. Udøvelse af Unionens rettigheder i henhold til internationale handelsregler ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om ændret forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om fastsættelse af EU-procedurer på området for den fælles handelspolitik med henblik på at sikre udøvelsen af Unionens rettigheder i henhold til internationale handelsregler, navnlig regler fastlagt i Verdenshandelsorganisationens regi (kodifikation) [COM(2015)0049 - C8-0041/2015- 2014/0174(COD)] - Retsudvalget. Ordfører: Jiří Maštálka (A8-0203/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

KOMMISSIONENS FORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2015)0240)


5.3. Beskyttelse mod skadelig prisfastsættelse for fartøjer ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om beskyttelse mod skadelig prisfastsættelse for fartøjer (kodifikation) [COM(2014)0605 - C8-0171/2014- 2014/0280(COD)] - Retsudvalget. Ordfører: Jiří Maštálka (A8-0202/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

KOMMISSIONENS FORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2015)0241)


5.4. Fiskerimuligheder i EU-farvande til fiskerfartøjer, der fører Venezuelas flag, i den eksklusive økonomiske zone ud for Fransk Guyanas kyst *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om godkendelse på Den Europæiske Unions vegne af erklæringen om tildeling af fiskerimuligheder i EU-farvande til fiskerfartøjer, der fører Den Bolivariske Republik Venezuelas flag, i den eksklusive økonomiske zone ud for Fransk Guyanas kyst [05420/2015 - C8-0043/2015 - 2015/0001(NLE)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: João Ferreira (A8-0195/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

João Ferreira (ordfører) tog ordet, jf. forretningsordenens artikel 150, stk. 4.

Parlamentet godkendte godkendelsen af erklæringen.

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2015)0242)


5.5. Forslag til ændringsbudget nr. 3/2015: overskuddet fra 2014 (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om Rådets holdning til forslag til Den Europæiske Unions ændringsbudget nr. 3/2015 for regnskabsåret 2015 - opførelse af overskuddet fra regnskabsåret 2014 [09765/2015 - C8-0161/2015 - 2015/2077(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Eider Gardiazabal Rubial (A8-0219/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2015)0243)


5.6. Forslag til ændringsbudget nr. 4/2015: anvendelse af EU's solidaritetsfond til fordel for Rumænien, Bulgarien og Italien (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om Rådets holdning til forslag til Den Europæiske Unions ændringsbudget nr. 4/2015 for regnskabsåret 2015, der ledsager forslaget om at anvende EU's Solidaritetsfond til fordel for Rumænien, Bulgarien og Italien [09767/2015 - C8-0162/2015 - 2015/2078(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Eider Gardiazabal Rubial (A8-0220/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2015)0244)


5.7. Anvendelse af EU's Solidaritetsfond: oversvømmelser i Rumænien, Bulgarien og Italien (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om anvendelse af Den Europæiske Unions Solidaritetsfond i henhold til punkt 11 i den interinstitutionelle aftale af 2. december 2013 mellem Europa-Parlamentet, Rådet og Kommissionen om budgetdisciplin, om samarbejde på budgetområdet og om forsvarlig økonomisk forvaltning (Oversvømmelser i Rumænien, Bulgarien og Italien) [COM(2015)0162 - C8-0094/2015 - 2015/2079(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Siegfried Mureşan (A8-0211/2015)

(Kvalificeret flertal og tre femtedele af de afgivne stemmer
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2015)0245)


5.8. Opstilling af multimodal integreret billetudstedelse i Europa (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om opstilling af multimodal integreret billetudstedelse i Europa [2014/2244(INI)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Dieter-Lebrecht Koch (A8-0183/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P7_TA(2015)0246)


5.9. Forlængelse af mandatet for Det Særlige Udvalg om Skatteaftaler og Andre Foranstaltninger af Lignende Art eller med Lignende Virkning (afstemning)

Forlængelse af mandatet for Det Særlige Udvalg om Skatteaftaler og Andre Foranstaltninger af Lignende Art eller med Lignende Virkning (forretningsordenens artikel 197)

(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

Anset for vedtaget uden afstemning.


5.10. Forslag til ændringsbudget nr. 1/2015: Den Europæiske Fond for Strategiske Investeringer (EFSI) (afstemning)

Betænkning om Rådets holdning til forslag til Den Europæiske Unions ændringsbudget nr. 1/2015 for regnskabsåret 2015, sektion III – Kommissionen, der ledsager forslaget til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om den europæiske fond for strategiske investeringer og om ændring af forordning (EU) nr. 1291/2013 og (EU) nr. 1316/2013 [09876/2015 - C8-0172/2015 - 2015/2011(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Eider Gardiazabal Rubial (A8-0221/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2015)0247)


5.11. Forslag til ændringsbudget nr. 5/2015 - Tackling af migrationspres (afstemning)

Betænkning om Rådets holdning til forslag til Den Europæiske Unions ændringsbudget nr. 5/2015 for regnskabsåret 2015 – tackling af migrationspresset [09768/2015 - C8-0163/2015 - 2015/2121(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Eider Gardiazabal Rubial (A8-0212/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2015)0248)


5.12. Status over gennemførelsen af mælkepakken (afstemning)

Betænkning om udsigterne for EU's mejerisektor - Status over gennemførelsen af mælkepakken [2014/2146(INI)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: James Nicholson (A8-0187/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2015)0249)

Indlæg

Lidia Senra Rodríguez, inden afstemningen.


5.13. Den eksterne indvirkning af EU's handels- og investeringspolitik på offentlig-private initiativer i tredjelande (afstemning)

Betænkning om den eksterne indvirkning af EU's handels- og investeringspolitik på offentlig-private initiativer i tredjelande [2014/2233(INI)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Jan Zahradil (A8-0182/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)

Indlæg af Teresa Jiménez-Becerril Barrio, der anmodede om, at der blev iagttaget et minuts stilhed til minde om ofrene for terrorisme i Europa.

Parlamentet iagttog et minuts stilhed.

ALTERNATIVT BESLUTNINGSFORSLAG (indgivet af GUE/NGL-Gruppen)

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING (indgivet af INTA)

Vedtaget (P7_TA(2015)0250)


5.14. Sektoren for frugt og grøntsager siden 2007-reformen (afstemning)

Betænkning om sektoren for frugt og grøntsager siden 2007-reformen [2014/2147(INI)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: Nuno Melo (A8-0170/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 14)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P7_TA(2015)0251)


6. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Betænkning: Dieter-Lebrecht Koch - A8-0183/2015
Deirdre Clune, Ruža Tomašić, Jill Seymour, Andrejs Mamikins, Janusz Korwin-Mikke og Lucy Anderson

Betænkning: James Nicholson - A8-0187/2015
Marian Harkin, Estefanía Torres Martínez, Deirdre Clune, Franc Bogovič, Momchil Nekov og Andrejs Mamikins

Betænkning: Jan Zahradil - A8-0182/2015
Andrejs Mamikins og Bill Etheridge

Betænkning: Nuno Melo - A8-0170/2015
Franc Bogovič og Momchil Nekov.


7. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 13.45 og genoptaget kl. 15.00)

FORSÆDE: Alexander Graf LAMBSDORFF
næstformand

8. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


9. Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2016 (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2016 (2015/2729(RSP))

Frans Timmermans (førstenæstformand i Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: József Szájer for PPE-Gruppen, Enrique Guerrero Salom for S&D-Gruppen, Vicky Ford for ECR-Gruppen, Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, Inês Cristina Zuber for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, David Borrelli for EFDD-Gruppen, Lorenzo Fontana for ENF-Gruppen, og Krisztina Morvai, løsgænger.

Indlæg af Frans Timmermans.

Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 2.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 12.5 i protokollen af 9.7.2015.


FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand

10. Tilskyndelse til langsigtet aktionærengagement og redegørelse for virksomhedsledelse ***I (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af direktiv 2007/36/EF, for så vidt angår tilskyndelse til langsigtet aktionærengagement, og af direktiv 2013/34/EU, for så vidt angår visse aspekter ved redegørelsen for virksomhedsledelse [COM(2014)0213 - C7-0147/2014 - 2014/0121(COD)] - Retsudvalget. Ordfører: Sergio Gaetano Cofferati (A8-0158/2015)

Sergio Gaetano Cofferati forelagde betænkningen.

Indlæg af Věra Jourová (medlem af Kommissionen).

Talere: Olle Ludvigsson (ordfører for udtalelse fra ECON), Tadeusz Zwiefka for PPE-Gruppen, Evelyn Regner for S&D-Gruppen, Morten Messerschmidt for ECR-Gruppen, Cecilia Wikström for ALDE-Gruppen, Jiří Maštálka for GUE/NGL-Gruppen, Pascal Durand for Verts/ALE-Gruppen, Laura Ferrara for EFDD-Gruppen, Steeve Briois for ENF-Gruppen, Axel Voss, Richard Howitt, Ashley Fox, Mario Borghezio, Heinz K. Becker, Jutta Steinruck, Beatrix von Storch, der nægtede at besvare et blåt kort-spørgsmål fra Tadeusz Zwiefka, Gilles Lebreton, Andreas Schwab, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Neena Gill, Daniel Buda og Victor Negrescu.

FORSÆDE: Mairead McGUINNESS
næstformand

Talere: Bendt Bendtsen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jeppe Kofod, Paul Tang, Georgi Pirinski, Virginie Rozière, Jeppe Kofod, Ana Gomes og Anneliese Dodds.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Patricija Šulin, Nicola Caputo, Ruža Tomašić, Ivan Jakovčić, Miguel Viegas, Igor Šoltes, Barbara Kappel, Seán Kelly og Notis Marias.

Talere: Věra Jourová og Sergio Gaetano Cofferati.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 4.6 i protokollen af 8.7.2015.


11. Berigtigelse (forretningsordenens artikel 231)

Berigtigelse (P6_TA(2008)0030(COR01)) var blevet meddelt på plenarmødet den foregående dag (punkt 6 i protokollen af 6.7.2015).

Da der ikke af nogen politisk gruppe eller mindst 40 medlemmer var blevet anmodet om, at denne berigtigelse blev sat under afstemning, jf. forretningsordenens artikel 231, stk. 4, ansås den for vedtaget.


12. Markedsstabilitetsreserve for EU's emissionshandelssystem og ændring af direktiv 2003/87/EF ***I (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om oprettelse og virkemåde af en markedsstabilitetsreserve i forbindelse med Unionens ordning for handel med kvoter for drivhusgasemissioner og om ændring af direktiv 2003/87/EF [COM(2014)0020 - C7-0016/2014 - 2014/0011(COD)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Ivo Belet (A8-0029/2015)

Ivo Belet forelagde betænkningen.

Indlæg af Miguel Arias Cañete (medlem af Kommissionen).

Talere: Antonio Tajani (ordfører for udtalelse fra ITRE ), Peter Liese for PPE-Gruppen, Matthias Groote for S&D-Gruppen, Ian Duncan for ECR-Gruppen, José Inácio Faria for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra João Ferreira, Merja Kyllönen for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, Eleonora Evi for EFDD-Gruppen, Mireille D'Ornano for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Fredrick Federley, Zoltán Balczó, Giovanni La Via, Theresa Griffin, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Kazimierz Michał Ujazdowski, Jadwiga Wiśniewska, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Fredrick Federley, Kateřina Konečná, Peter Eriksson, Julia Reid, Olaf Stuger, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Françoise Grossetête, Miriam Dalli, Julie Girling, Cornelia Ernst, Roger Helmer, Nicolas Bay, Andrzej Grzyb, Evžen Tošenovský, Krišjānis Kariņš og Massimo Paolucci.

FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

Indlæg af Daciana Octavia Sârbu.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Seán Kelly, Gilles Pargneaux, Notis Marias, Ivan Jakovčić og João Ferreira.

Talere: Miguel Arias Cañete og Ivo Belet.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 4.7 i protokollen af 8.7.2015.


13. Budget 2016 - mandatet med henblik på trepartsmødet (forhandling)

Betænkning om mandatet med henblik på trepartsmødet om 2016-budgetforslaget [2015/2074(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: José Manuel Fernandes (A8-0217/2015)

José Manuel Fernandes forelagde betænkningen.

Indlæg af Kristalina Georgieva (næstformand i Kommissionen).

Talere: Arne Lietz (ordfører for udtalelse fra DEVE), Deirdre Clune (ordfører for udtalelse fra EMPL), Giovanni La Via (ordfører for udtalelse fra ENVI), Anneleen Van Bossuyt (ordfører for udtalelse fra ITRE ), Ildikó Gáll-Pelcz (ordfører for udtalelse fra IMCO), Maria Spyraki (ordfører for udtalelse fra REGI), Jean-Paul Denanot (ordfører for udtalelse fra AGRI), Bogdan Andrzej Zdrojewski (ordfører for udtalelse fra CULT), Barbara Matera (ordfører for udtalelse fra FEMM), Reimer Böge for PPE-Gruppen, Jens Geier for S&D-Gruppen, Bernd Kölmel for ECR-Gruppen, Nedzhmi Ali for ALDE-Gruppen, Liadh Ní Riada for GUE/NGL-Gruppen, Ernest Maragall for Verts/ALE-Gruppen, Jonathan Arnott for EFDD-Gruppen, Sophie Montel for ENF-Gruppen, Cristian Dan Preda, Richard Ashworth, Gérard Deprez, Miguel Urbán Crespo, Danuta Maria Hübner, Clare Moody, Zbigniew Kuźmiuk, Jan Olbrycht, Victor Negrescu, Marian-Jean Marinescu, Isabelle Thomas, Tomáš Zdechovský, Wim van de Camp og Alain Cadec (ordfører for udtalelse fra PECH).

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Andrey Novakov, Janusz Zemke, Notis Marias, Ivan Jakovčić og Krisztina Morvai.

Talere: Kristalina Georgieva og José Manuel Fernandes.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 4.12 i protokollen af 8.7.2015.

°
° ° °

Formanden meddelte, at S&D-Gruppen i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 190, stk. 1, den efterfølgende dag ville anmode om udsættelse af forhandlingen om EU's rolle i fredsprocessen i Mellemøsten (punkt 71 i OJ).


FORSÆDE: Anneli JÄÄTTEENMÄKI
næstformand

14. Den europæiske dagsorden om sikkerhed (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000064/2015) af Claude Moraes, for LIBE, til Rådet: Den europæiske dagsorden om sikkerhed (2015/2697(RSP)) (B8-0566/2015)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000065/2015) af Claude Moraes for LIBE til Kommissionen: Den europæiske dagsorden om sikkerhed (2015/2697(RSP)) (B8-0567/2015)

Claude Moraes begrundede forespørgslerne.

Nicolas Schmit (Rådets formand) og Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålene.

Talere: Monika Hohlmeier for PPE-Gruppen, Birgit Sippel for S&D-Gruppen, Timothy Kirkhope for ECR-Gruppen, Gérard Deprez for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Judith Sargentini, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Monika Hohlmeier, Gerard Batten for EFDD-Gruppen, Vicky Maeijer for ENF-Gruppen, Eleftherios Synadinos, løsgænger, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Josef Weidenholzer, Helga Stevens, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Kostas Chrysogonos, Laura Ferrara, Michał Boni, Caterina Chinnici, Angel Dzhambazki, Carlos Coelho, Monica Macovei og Jeroen Lenaers.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Jiří Pospíšil, Afzal Khan, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Krisztina Morvai og Ilhan Kyuchyuk.

Talere: Dimitris Avramopoulos og Nicolas Schmit.

Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 128, stk. 5.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 12.4 i protokollen af 9.7.2015.


15. Retningslinjer for medlemsstaternes beskæftigelsespolitikker * - Grønt beskæftigelsesinitiativ (forhandling)

Betænkning om forslag til Rådets afgørelse om retningslinjer for medlemsstaternes beskæftigelsespolitikker [COM(2015)0098 - C8-0075/2015 - 2015/0051(NLE)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Laura Agea (A8-0205/2015)

Betænkning om Grønt beskæftigelsesinitiativ: Udnyttelse af jobskabelsespotentialet i den grønne økonomi [2014/2238(INI)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Jean Lambert (A8-0204/2015)

Laura Agea og Jean Lambert forelagde betænkningerne.

Indlæg af Marianne Thyssen (medlem af Kommissionen).

FORSÆDE: Adina-Ioana VĂLEAN
næstformand

Talere: Eleonora Evi (ordfører for udtalelse fra ENVI), Monika Vana (ordfører for udtalelse fra FEMM), Georges Bach for PPE-Gruppen, Jutta Steinruck for S&D-Gruppen, Zdzisław Krasnodębski for ECR-Gruppen, Renate Weber for ALDE-Gruppen, Neoklis Sylikiotis for GUE/NGL-Gruppen, Tatjana Ždanoka for Verts/ALE-Gruppen, Jane Collins for EFDD-Gruppen, Joëlle Mélin for ENF-Gruppen, Lampros Fountoulis, løsgænger, Deirdre Clune, Jan Keller, Notis Marias, Marian Harkin, Lynn Boylan, Linnéa Engström, Daniela Aiuto, Udo Voigt, Thomas Mann, Sergio Gutiérrez Prieto, Kostadinka Kuneva, Sotirios Zarianopoulos, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Marita Ulvskog, Verónica Lope Fontagné, Siôn Simon og Guillaume Balas.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Anna Záborská, Ruža Tomašić, Michaela Šojdrová, Ivan Jakovčić, Stanislav Polčák, Arne Gericke og Davor Škrlec.

Talere: Marianne Thyssen, Laura Agea og Jean Lambert.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 4.10 i protokollen af 8.7.2015 og punkt 4.13 i protokollen af 8.7.2015.


16. FN's internationale konference om udviklingsfinansiering (13.-16. juli 2015) - Skatteundgåelse og skatteunddragelse som udfordringer i udviklingslandene (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: FN's internationale konference om udviklingsfinansiering (13.-16. juli 2015) (2015/2725(RSP))

Betænkning om skatteundgåelse og skatteunddragelse som udfordringer for regeringsførelse, social beskyttelse og udvikling i udviklingslandene [2015/2058(INI)] - Udviklingsudvalget. Ordfører: Elly Schlein (A8-0184/2015)

Elly Schlein forelagde betænkningen.

Nicolas Schmit (formand for Rådet) og Neven Mimica (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Hugues Bayet (ordfører for udtalelse fra ECON), Paul Rübig for PPE-Gruppen, Linda McAvan for S&D-Gruppen, Arne Gericke for ECR-Gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea for ALDE-Gruppen, Lola Sánchez Caldentey for GUE/NGL-Gruppen, Judith Sargentini for Verts/ALE-Gruppen, Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen, Davor Ivo Stier, Pedro Silva Pereira, Heidi Hautala, Nathan Gill, Bogdan Brunon Wenta, Norbert Neuser, Joachim Zeller og Arne Lietz.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Jiří Pospíšil, Anna Záborská, Notis Marias, Stanislav Polčák og Ivan Jakovčić.

Talere: Neven Mimica, Nicolas Schmit og Elly Schlein.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 4.14 i protokollen af 8.7.2015.


17. De politiske gruppers sammensætning

Remo Sernagiotto var ikke længere medlem af PPE-Gruppen og havde tilsluttet sig ECR-Gruppen med virkning fra den 7. juli 2015.


18. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 563.528/OJME).


19. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 23.15.

Klaus Welle

Ryszard Czarnecki

generalsekretær

næstformand


Bilag 1 - Udnævnelse af et medlem af Revisionsretten - Bettina Michelle Jakobsen

STEMMELISTE

PPE:
Adaktusson, Alliot-Marie, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buşoi, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Ferber, Fernandes, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Juvin, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Lamassoure, Landsbergis, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McGuinness, Macovei, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Matera, Mato, Melo, Metsola, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plenković, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schwab, Sernagiotto, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stier, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tomc, Ţurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Virkkunen, Voss, Vozemberg, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zalba Bidegain, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka

S&D:
Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Bettini, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boştinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Ferreira Elisa, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grapini, Griffin, Groote, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Howitt, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kirton-Darling, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Melior, Mizzi, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Paşcu, Pavel, Peillon, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Rebega, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Tapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho

ECR:
Ashworth, Barekov, Bashir, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Deva, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Fitto, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Gosiewska, Gróbarczyk, Halla-aho, Hannan, Henkel, Jackiewicz, Jurek, Kamall, Karim, Karlsson, Karski, Kirkhope, Krasnodębski, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Lucke, McClarkin, McIntyre, Marias, Messerschmidt, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Pretzell, Ruohonen-Lerner, Škripek, Stevens, von Storch, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Wojciechowski, Zahradil, Zīle, Žitňanská, Złotowski

ALDE:
Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, De Backer, Deprez, de Sarnez, Diaconu, Dlabajová, Faria, Federley, Girauta Vidal, Goerens, Goulard, Griesbeck, Grigule, Guoga, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Marinho e Pinto, Maura Barandiarán, Mazuronis, Meissner, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nart, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paulsen, Petersen, Radoš, Ries, Riquet, Rochefort, Rohde, Schaake, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wikström

GUE/NGL:
Albiol Guzmán, Anderson Martina, Boylan, Carthy, Chrysogonos, Couso Permuy, De Masi, Eck, Ferreira João, Flanagan, Forenza, Glezos, González Peñas, Händel, Hazekamp, Iglesias, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Konečná, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Ní Riada, Omarjee, Papadimoulis, Ransdorf, Sakorafa, Sánchez Caldentey, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Torres Martínez, Urbán Crespo, Viegas, Zimmer, Zuber

Verts/ALE:
Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Eriksson, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Sebastià, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Taylor, Terricabras, Trüpel, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka

EFDD:
Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Collins, Corrao, D'Amato, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, James, Lundgren, Mach, Moi, O'Flynn, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Woolfe, Zanni, Zullo

ENF:
Aliot, Annemans, Arnautu, Atkinson, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Buonanno, Chauprade, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski

NI:
Balczó, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Le Pen Jean-Marie, Morvai, Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Synadinos, Voigt, Zarianopoulos


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girauta Vidal, Girling, Giuffrida, Glezos, Goddyn, Goerens, Gomes, González Peñas, González Pons, Goulard, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Griesbeck, Griffin, Grigule, Gróbarczyk, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Hetman, Heubuch, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, Iglesias, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jackiewicz, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kamall, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Koch, Kofod, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Le Pen Marine, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maura Barandiarán, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Paulsen, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Väyrynen, Vergiat, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Crowley, Lamberts, Picierno, Theocharous, Vautmans, Verheyen

Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik