Marraskuun II 2015 (PE 571.857/PDOJ) istuntojen lopullinen esityslistaluonnos on jaettu ja siihen on ehdotettu seuraavia muutoksia (työjärjestyksen 152 artikla):
Maanantai
GUE/NGL-ryhmä pyysi, että uutta eläinten hyvinvointia koskevaa strategiaa vuosille 2016–2020 (lopullisen esityslistaluonnoksen kohta 79) koskevan keskustelun päätteeksi annetaan päätöslauselmaesitykset, joista toimitetaan äänestys torstaina.
Puheenvuorot: GUE/NGL-ryhmän puolesta Anja Hazekamp, joka perusteli pyynnön, Fredrick Federley, joka kannatti pyyntöä, ja Michèle Alliot-Marie, joka vastusti pyyntöä.
Parlamentti hyväksyi pyynnön KÄ:ssä (149 puolesta, 139 vastaan, 40 tyhjää).
Määräajat ovat seuraavat:
päätöslauselmaesitykset: tiistaina 24. marraskuuta klo 12.00
tarkistukset ja yhteiset päätöslauselmaesitykset: keskiviikkona 25. marraskuuta klo 12.00
tarkistukset yhteisiin päätöslauselmaesityksiin: keskiviikkona 25. marraskuuta klo 13.00
erillisiä äänestyksiä ja kohta kohdalta -äänestyksiä koskevat pyynnöt: keskiviikkona 25. marraskuuta klo 19.00.
Tiistai
Muutoksia ei ole ehdotettu.
Keskiviikko
Verts/ALE-ryhmä pyysi, että äänestystä Ferreiran ja Theurerin mietinnöstä ”Veropäätökset ja muut luonteeltaan tai vaikutuksiltaan samankaltaiset toimenpiteet” (A8-0317/2015) (lopullisen esityslistaluonnoksen 23 kohta) lykättäisiin torstaille, jollei TAXE-erityisvaliokunnan toimeksiantoa jatketa.
Puheenvuorot: Verts/ALE-ryhmän puolesta Philippe Lamberts, joka perusteli pyynnön, Fabio De Masi, joka kannatti pyyntöä, Manfred Weber PPE-ryhmän puolesta ja Peter Simon S&D-ryhmän puolesta vahvistaakseen, että heidän ryhmänsä tukevat TAXE-valiokunnan toimeksiannon jatkamista.