Indiċi 
Minuti
PDF 271kWORD 202k
It-Tlieta, 19 ta' Jannar 2016 - Strasburgu
1.Ftuħ tas-seduta
 2.Dibattiti dwar każi ta' ksur tad-drittijiet tal-bniedem u tal-prinċipji tad-demokrazija u tal-istat tad-dritt (tħabbir tal-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni mressqa)
 3.Analiżi tal-Presidenza Lussemburgiża (dibattitu)
 4.Lejn Att dwar is-Suq Uniku Diġitali (dibattitu)
 5.Ħin tal-votazzjonijiet
  5.1.Talba għat-tneħħija tal-immunità ta' Czesław Adam Siekierski (Artikolu 150 tar-Regoli ta' Proċedura) (votazzjoni)
  5.2.Talba għat-tneħħija tal-immunità ta' Czesław Adam Siekierski (Artikolu 150 tar-Regoli ta' Proċedura) (votazzjoni)
  5.3.Pjan multiannwali għall-irkupru tat-tonn fil-Lvant tal-Atlantiku u fil-Mediterran ***I (votazzjoni)
  5.4.Rapport annwali dwar il-Politika tal-Kompetizzjoni tal-UE (votazzjoni)
  5.5.Ir-rwol tad-djalogu interkulturali, id-diversità kulturali u l-edukazzjoni fil-promozzjoni tal-valuri fundamentali tal-UE (votazzjoni)
  5.6.Rendikont u sfidi tar-Regolament tal-UE dwar is-Servizzi Finanzjarji (votazzjoni)
  5.7.Fatturi esterni li jirrappreżentaw ostakli għall-intraprenditorija femminili Ewropea (votazzjoni)
  5.8.Politiki dwar il-ħiliet għall-ġlieda kontra l-qgħad fost iż-żgħażagħ (votazzjoni)
  5.9.Lejn Att dwar is-Suq Uniku Diġitali (votazzjoni)
 6.Spjegazzjonijiet tal-vot
 7.Korrezzjonijiet għall-voti u intenzjonijiet tal-vot
 8.Approvazzjoni tal-Minuti tas-seduta preċedenti
 9.Konklużjonijiet tal-Kunsill Ewropew tas-17 u t-18 ta' Diċembru 2015 (dibattitu)
 10.Sitwazzjoni fil-Polonja (dibattitu)
 11.Rettifika (Artikolu 231 tar-Regoli ta' Proċedura)
 12.Proċess ta' paċi fil-Kolombja (dibattitu)
 13.Sitwazzjoni fis-Sirja (dibattitu)
 14.Kompożizzjoni tal-kumitati
 15.Sitwazzjoni fl-Arabja Sawdija u fl-Iran (dibattitu)
 16.Il-preżunzjoni tal-innoċenza u d-dritt li wieħed ikun preżenti waqt il-proċess fil-proċedimenti kriminali ***I (dibattitu)
 17.Tagħmir personali protettiv ***I - Tagħmir li juża l-gass ***I - Installazzjonijiet funivjarji ***I (dibattitu)
 18.L-aġenda tas-seduta li jmiss
 19.Għeluq tas-seduta
 REĠISTRU TAL-ATTENDENZA


PRESIDENZA: Martin SCHULZ
President

1. Ftuħ tas-seduta

Ħin tal-ftuħ tas-seduta: 09.05.


2. Dibattiti dwar każi ta' ksur tad-drittijiet tal-bniedem u tal-prinċipji tad-demokrazija u tal-istat tad-dritt (tħabbir tal-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni mressqa)

Il-Membri jew il-gruppi politiċi li ġejjin talbu li jiġi organizzat dibattitu ta' dan it-tip, skont l-Artikolu 135 tar-Regoli ta' Proċedura, dwar il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni li ġejjin:

I.   Ċittadini tal-UE f'detenzjoni fl-Indja, b'mod partikolari ċittadini Taljani, Estonjani u tar-Renju Unit (2015/2522(RSP))

—   Indrek Tarand, Jean Lambert, Karima Delli, Igor Šoltes, Bodil Valero, Davor Škrlec, Ernest Urtasun u Heidi Hautala f'isem il-Grupp Verts/ALE, dwar is-sitwazzjoni taċ-ċittadini tal-UE f'detenzjoni fl-Indja, b'mod partikolari taċ-ċittadini Taljani, Estonjani u tar-Renju Unit (B8-0081/2016);

—   Mario Borghezio, Gianluca Buonanno, Mara Bizzotto, Lorenzo Fontana, Matteo Salvini u Gerolf Annemans f'isem il-Grupp ENF, dwar iċ-ċittadini tal-UE f'detenzjoni fl-Indja, b'mod partikolari taċ-ċittadini Taljani, Estonjani u tar-Renju Unit (B8-0084/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo u Rolandas Paksas, f'isem il-Grupp EFDD, dwar iċ-ċittadini tal-UE f'detenzjoni fl-Indja, b'mod partikolari taċ-ċittadini Taljani, Estonjani u tar-Renju Unit (B8-0085/2016);

—   Cristian Dan Preda , Lara Comi, Tunne Kelam, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Patricija Šulin, Jarosław Wałęsa, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Eduard Kukan, Brian Hayes, Bogdan Brunon Wenta, Thomas Mann, Csaba Sógor, Claude Rolin, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Zver Milan, Ildikó Gáll-Pelcz, Svoboda Pavel, Ivan Štefanec, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský, Sven Schulze,Jaromír Štětina, Andrey Novakov, Lefteris Christoforou, József Nagy, Dubravka Šuica, Marijana Petir, Anna Záborská, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Therese Comodini Cachia, Seán Kelly, Romana Tomc, Elisabetta Gardini u Adam Szejnfeld f'isem il-Grupp PPE, dwar iċ-ċittadini tal-UE f'detenzjoni fl-Indja, b'mod partikolari taċ-ċittadini Taljani, Estonjani u tar-Renju Unit (B8-0090/2016);

—   Urmas Paet, Beatriz Becerra Basterrechea, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Paavo Väyrynen, Dita Charanzová, Nedzhmi Ali, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Kaja Kallas, Louis Michel, Javier Nart, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Corneli van Baalen, Hilde Vautmans u Valentinas Mazuronis, dwar iċ-ċittadini tal-UE f'detenzjoni fl-Indja, b'mod partikolari taċ-ċittadini Taljani, Estonjani u tar-Renju Unit (B8-0093/2016);

—   Geoffrey Van Orden, Charles Tannock, Beatrix von Storch, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Pirkko Ruohonen-Lerner, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Karol Karski u Tomasz Piotr Poręba f'isem il-Grupp ECR, dwar iċ-ċittadini tal-UE f'detenzjoni fl-Indja, b'mod partikolari taċ-ċittadini Taljani, Estonjani u tar-Renju Unit (B8-0096/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Javi López, Olle Ludvigsson, Andrejs Mamikins, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli u Carlos Zorrinho f'isem il-Grupp S&D, dwar iċ-ċittadini tal-UE f'detenzjoni fl-Indja, b'mod partikolari taċ-ċittadini Taljani, Estonjani u tar-Renju Unit (B8-0099/2016).

II.   Etjopja (2015/2520(RSP))

—   Jordi Sebastià, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Judith Sargentini, Ernest Urtasun, Barbara Lochbihler, Bart Staes, Davor Škrlec, Igor Šoltes u Bodil Valero f'isem il-Grupp Verts/ALE, dwar l-Etjopja (B8-0082/2016);

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Piernicola Pedicini, Laura Ferrara, Laura Agea, Isabella Adinolfi u Rolandas Paksas f'isem il-Grupp EFDD, dwar l-Etjopja (B8-0086/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Arne Gericke, Raffaele Fitto, Beatrix von Storch, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Ruža Tomašić u Jana Žitňanská f'isem il-Grupp ECR, dwar l-Etjopja (B8-0087/2016);

—   Cristian Dan Preda, Mariya Gabriel, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Lara Comi, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Brian Hayes, Bogdan Brunon Wenta, Thomas Mann, Csaba Sógor, Claude Rolin, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Milan Zver, Ildikó Gáll-Pelcz, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský, Sven Schulze, Jaromír Štětina, Andrey Novakov, Lefteris Christoforou, József Nagy, Dubravka Šuica, Marijana Petir, Anna Záborská, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Luděk Niedermayer, Therese Comodini Cachia, Seán Kelly, Romana Tomc u Adam Szejnfeld f'isem il-Grupp PPE, dwar l-Etjopja (B8-0091/2016);

—   Hilde Vautmans, Beatriz Becerra Basterrechea, Petras Auštrevičius, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Urmas Paet, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Dita Charanzová, Nedzhmi Ali, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Javier Nart, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Cornelis van Baalen, Paavo Väyrynen u Valentinas Mazuronis f'isem il-Grupp ALDE, dwar l-Etjopja (B8-0095/2016);

—   Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Paloma López Bermejo, Barbara Spinelli, Ángela Vallina, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou, Patrick Le Hyaric u Younous Omarjee f'isem il-Grupp GUE/NGL, dwar l-Etjopja (B8-0100/2016);

—   Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Ana Gomes, Richard Howitt, Josef Weidenholzer, Pier Antonio Panzeri, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Lidia Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Javi López, Olle Ludvigsson, Andrejs Mamikins, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli u Carlos Zorrinho f'isem il-Grupp S&D, dwar l-Etjopja (B8-0121/2016).

III.   Korea ta' Fuq (2015/2521(RSP))

—   Klaus Buchner, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Bodil Valero, Davor Škrlec, Ernest Urtasun u Heidi Hautala, dwar is-sitwazzjoni fil-Korea ta' Fuq (B8-0083/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Rolandas Paksas u Marco Zanni f'isem il-Grupp EFDD, dwar il-Korea ta' Fuq (B8-0088/2016);

—   Mark Demesmaeker, Charles Tannock, Raffaele Fitto, Angel Dzhambazki, Monica Macovei, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Karol Karski u Tomasz Piotr Poręba f'isem il-Grupp ECR, dwar il-Korea ta' Fuq (B8-0089/2016);

—   Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, Lara Comi, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Jarosław Wałęsa, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Eduard Kukan, Brian Hayes, Bogdan Brunon Wenta, Thomas Mann, Csaba Sógor, Claude Rolin, Andrey Kovatchev, Eva Paunova, Milan Zver, Ildikó Gáll-Pelcz, Pavel Svoboda, Ivan Štefanec, Michaela Šojdrová, Tomáš Zdechovský, Sven Schulze, Jaromír Štětina, Andrey Novakov, Lefteris Christoforou, József Nagy, Dubravka Šuica, Marijana Petir, Anna Záborská, Roberta Metsola, Joachim Zeller, Luděk Niedermayer, Paul Rübig, Ramón Luis Valcárcel Siso, Therese Comodini Cachia, Seán Kelly, Romana Tomc, Elisabetta Gardini u Adam Szejnfeld f'isem il-Grupp PPE, dwar il-Korea ta' Fuq (B8-0092/2016);

—   Hilde Vautmans, Marielle de Sarnez, Urmas Paet, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Nedzhmi Ali, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Kaja Kallas, Louis Michel, Javier Nart, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Cornelis van Baalen, Paavo Väyrynen u Valentinas Mazuronis f'isem il-Grupp ALDE, dwar il-Korea ta' Fuq (B8-0094/2016);

—   Malin Björk, Helmut Scholz, Stefan Eck, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos u Patrick Le Hyaric f'isem il-Grupp GUE/NGL, dwar il-Korea ta' Fuq (B8-0097/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Ana Gomes, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Lidia Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Roberto Gualtieri, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Eva Kaili, Jude Kirton-Darling, Jeppe Kofod, Javi López, Olle Ludvigsson, Andrejs Mamikins, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Csaba Molnár, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Miroslav Poche, Fernández Rodríguez-Piñero, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli u Carlos Zorrinho f'isem il-Grupp S&D, dwar il-Korea ta' Fuq (B8-0098/2016).

Il-ħin għad-diskorsi se jiġi allokat skont l-Artikolu 162 tar-Regoli ta' Proċedura.


3. Analiżi tal-Presidenza Lussemburgiża (dibattitu)

Dikjarazzjonijiet tal-Kunsill u tal-Kummissjoni: Analiżi tal-Presidenza Lussemburgiża (2015/2964(RSP))

Xavier Bettel (President fil-kariga tal-Kunsill) u Jean-Claude Juncker (President tal-Kummissjoni) għamlu d-dikjarazzjonijiet.

Interventi ta': Viviane Reding, f'isem il-Grupp PPE, Mady Delvaux f'isem il-Grupp S&D, Helga Stevens f'isem il-Grupp ECR, Charles Goerens f'isem il-Grupp ALDE, Dimitrios Papadimoulis f'isem il-Grupp GUE/NGL, Reinhard Bütikofer f'isem il-Grupp Verts/ALE, Marco Valli f'isem il-Grupp EFDD, Marine Le Pen f'isem il-Grupp ENF, Zoltán Balczó Membru mhux affiljat, Tunne Kelam, Alfred Sant, Timothy Kirkhope, Nikolaos Chountis, Mara Bizzotto, Andrejs Mamikins, Gerolf Annemans u Mercedes Bresso.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Andreas Schwab, Juan Fernando López Aguilar, Notis Marias, Pervenche Berès, Seán Kelly, Lampros Fountoulis dwar l-allokazzjoni tal-ħin għad-diskorsi matul il-proċedura "catch the eye" (il-President għarraf f'aktar dettall), u Costas Mavrides.

Interventi ta': Jean-Claude Juncker u Xavier Bettel.

Id-dibattitu ngħalaq.


PRESIDENZA: David-Maria SASSOLI
Viċi President

4. Lejn Att dwar is-Suq Uniku Diġitali (dibattitu)

Rapport dwar Lejn Att dwar is-Suq Uniku Diġitali [2015/2147(INI)] - Kumitat għall-Industrija, ir-Riċerka u l-Enerġija - Kumitat għas-Suq Intern u l-Ħarsien tal-Konsumatur. Rapporteurs: Kaja Kallas u Evelyne Gebhardt (A8-0371/2015)

Kaja Kallas u Evelyne Gebhardt ippreżentaw ir-rapport.

Interventi ta': Renato Soru (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat ECON), Jutta Steinruck (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat EMPL), Merja Kyllönen (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat TRAN), Petra Kammerevert (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat CULT), Angel Dzhambazki (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat JURI) u Michał Boni (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat LIBE).

Interventi ta': Andrus Ansip (Viċi President tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Henna Virkkunen f'isem il-Grupp PPE, Miapetra Kumpula-Natri f'isem il-Grupp S&D, Vicky Ford f'isem il-Grupp ECR, Dita Charanzová f'isem il-Grupp ALDE, Cornelia Ernst f'isem il-Grupp GUE/NGL, Julia Reda f'isem il-Grupp Verts/ALE, David Borrelli f'isem il-Grupp EFDD, Mylène Troszczynski f'isem il-Grupp ENF, Janusz Korwin-Mikke Membru mhux affiljat, u Andreas Schwab.

PRESIDENZA: Rainer WIELAND
Viċi President

Interventi ta': Dan Nica, Hans-Olaf Henkel, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Liisa Jaakonsaari, Yana Toom, Neoklis Sylikiotis, Indrek Tarand, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Ivana Maletić, Marco Zullo, Barbara Kappel, Krišjānis Kariņš, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Tibor Szanyi, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Daniel Dalton, Morten Helveg Petersen, Jiří Maštálka, Michel Reimon, Margot Parker, Sabine Verheyen, Emilian Pavel, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Gianluca Buonanno, Evžen Tošenovský, Marietje Schaake, Roger Helmer, Pilar del Castillo Vera, Olga Sehnalová, Isabella Adinolfi, Lara Comi, Catherine Stihler, Angelika Niebler, Patrizia Toia, Eva Paunova, Silvia Costa, Carlos Coelho, Marita Ulvskog, Seán Kelly, Nicola Danti, Ildikó Gáll-Pelcz, Virginie Rozière, Deirdre Clune, Liisa Jaakonsaari, Anna Maria Corazza Bildt u Carlos Zorrinho.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Michaela Šojdrová, José Blanco López, Ruža Tomašić, Bronis Ropė, Csaba Sógor u Maria Grapini.

Interventi ta': Andrus Ansip, Kaja Kallas u Evelyne Gebhardt.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 5.9 tal-Minuti ta' 19.1.2016.

(Ħin li fih ġiet sospiża s-seduta sa ma sar il-ħin għall-votazzjonijiet: 12.20. Ħin li fih tkompliet is-seduta: 12.30.)


PRESIDENZA: Antonio TAJANI
Viċi President

5. Ħin tal-votazzjonijiet

Ir-riżultati ddettaljati tal-votazzjonijiet (emendi, votazzjonijiet separati u votazzjonijiet maqsuma, eċċ) jidhru fl-Anness 'Riżultati tal-Votazzjonijiet', mehmuż mal-Minuti.

Ir-riżultati tal-votazzjonijiet b'sejħa tal-ismijiet, fl-anness tal-Minuti, huma disponibbli biss f'verżjoni elettronika u jistgħu jiġu kkonsultati fuq Europarl.

Intervent ta': Notis Marias biex jinforma lill-Parlament li ċ-ċittadin Grieg Richard Spiros Hagabimana, mibgħut illegalment il-ħabs fil-Burundi, instab mhux ħatiu se jkun liberat fil-futur qrib.


5.1. Talba għat-tneħħija tal-immunità ta' Czesław Adam Siekierski (Artikolu 150 tar-Regoli ta' Proċedura) (votazzjoni)

Rapport dwar it-talba għat-tneħħija tal-immunità ta' Czesław Adam Siekierski [2015/2241(IMM)] - Kumitat għall-Affarijiet Legali. Rapporteur: Heidi Hautala (A8-0004/2016)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 1)

ABBOZZ TA' DEĊIŻJONI

Adozzjoni b'votazzjoni unika (P8_TA(2016)0001)


5.2. Talba għat-tneħħija tal-immunità ta' Czesław Adam Siekierski (Artikolu 150 tar-Regoli ta' Proċedura) (votazzjoni)

Rapport dwar it-talba għat-tneħħija tal-immunità ta' Czesław Adam Siekierski [2015/2268(IMM)] - Kumitat għall-Affarijiet Legali. Rapporteur: Heidi Hautala (A8-0005/2016)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 2)

ABBOZZ TA' DEĊIŻJONI

Adozzjoni b'votazzjoni unika (P8_TA(2016)0002)


5.3. Pjan multiannwali għall-irkupru tat-tonn fil-Lvant tal-Atlantiku u fil-Mediterran ***I (votazzjoni)

Rapport dwar il-proposta għal regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar pjan multiannwali għall-irkupru tat-tonn fil-Lvant tal-Atlantiku u fil-Mediterran, li jħassar ir-Regolament tal-Kunsill (KE) Nru 302/2009 [COM(2015)0180 - C8-0118/2015 - 2015/0096(COD)] - Kumitat għas-Sajd. Rapporteur: Gabriel Mato (A8-0367/2015)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 3)

PROPOSTA TAL-KUMMISSJONI u EMENDI

Approvazzjoni b'emendi (P8_TA(2016)0003)

Gabriel Mato (rapporteur) ippropona l-posponiment tal-votazzjoni dwar l-abbozz ta' riżoluzzjoni leġiżlattiva skont l-Artikolu 61(2) tar-Regoli ta' Proċedura.

Il-Parlament approva l-proposta. Il-kwistjoni ġiet għalhekk irriferuta lill-kumitat responsabbli għal rieżami.


5.4. Rapport annwali dwar il-Politika tal-Kompetizzjoni tal-UE (votazzjoni)

Rapport dwar ir-rapport annwali dwar il-Politika tal-Kompetizzjoni tal-UE [2015/2140(INI)] - Kumitat għall-Affarijiet Ekonomiċi u Monetarji. Rapporteur: Werner Langen (A8-0368/2015)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 4)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2016)0004)


5.5. Ir-rwol tad-djalogu interkulturali, id-diversità kulturali u l-edukazzjoni fil-promozzjoni tal-valuri fundamentali tal-UE (votazzjoni)

Rapport dwar ir-rwol tad-djalogu interkulturali, id-diversità kulturali u l-edukazzjoni fil-promozzjoni tal-valuri fundamentali tal-UE [2015/2139(INI)] - Kumitat għall-Kultura u l-Edukazzjoni. Rapporteur: Julie Ward (A8-0373/2015)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 5)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI ALTERNATTIVA (imressqa mill-Grupp ENF)

Rifjut

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI tal-Kumitat CULT

Adozzjoni (P8_TA(2016)0005)

Interventi

Julie Ward (rapporteur).


5.6. Rendikont u sfidi tar-Regolament tal-UE dwar is-Servizzi Finanzjarji (votazzjoni)

Rapport dwar ir-rendikont u l-isfidi tar-Regolament tal-UE dwar is-Servizzi Finanzjarji: L-impatt u t-triq 'il quddiem lejn qafas tal-UE aktar effiċjenti u effikaċi għal Regolamentazzjoni Finanzjarja u Unjoni tas-Swieq Kapitali [2015/2106(INI)] - Kumitat għall-Affarijiet Ekonomiċi u Monetarji. Rapporteur: Burkhard Balz (A8-0360/2015)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 6)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2016)0006)


5.7. Fatturi esterni li jirrappreżentaw ostakli għall-intraprenditorija femminili Ewropea (votazzjoni)

Rapport dwar il-fatturi esterni li jirrappreżentaw ostakli għall-intraprenditorija femminili Ewropea [2015/2111(INI)] - Kumitat għad-Drittijiet tan-Nisa u l-Ugwaljanza bejn is-Sessi. Rapporteur: Barbara Matera (A8-0369/2015)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 7)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2016)0007)


5.8. Politiki dwar il-ħiliet għall-ġlieda kontra l-qgħad fost iż-żgħażagħ (votazzjoni)

Rapport dwar il-politiki dwar il-ħiliet għall-ġlieda kontra l-qgħad fost iż-żgħażagħ [2015/2088(INI)] - Kumitat għall-Impjiegi u l-Affarijiet Soċjali. Rapporteur: Marek Plura (A8-0366/2015)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 8)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2016)0008)

Interventi

Syed Kamall dwar il-verifika elettronika tal-paragrafu 62, it-tieni parti.


5.9. Lejn Att dwar is-Suq Uniku Diġitali (votazzjoni)

Rapport dwar Lejn Att dwar is-Suq Uniku Diġitali [2015/2147(INI)] - Kumitat għall-Industrija, ir-Riċerka u l-Enerġija - Kumitat għas-Suq Intern u l-Ħarsien tal-Konsumatur. Rapporteurs: Kaja Kallas u Evelyne Gebhardt (A8-0371/2015)

(Maġġoranza sempliċi meħtieġa)
(Riżultat tal-votazzjoni: Anness "Riżultat tal-Votazzjonijiet", punt 9)

MOZZJONI GĦAL RIŻOLUZZJONI

Adozzjoni (P8_TA(2016)0009)

Interventi

Evelyne Gebhardt (rapporteur) dwar it-traduzzjoni Franċiża tal-emendi 3 u 11.


6. Spjegazzjonijiet tal-vot

Spjegazzjonijiet bil-miktub tal-vot:

L-ispjegazzjonijiet tal-vot li tressqu bil-miktub, bi qbil mal-Artikolu 183 tar-Regoli ta' Proċedura, jidhru fir-rapport verbatim ta' din is-seduta.

Spjegazzjonijiet orali tal-vot:

Rapport Gabriel Mato - A8-0367/2015
Richard Corbett, Estefanía Torres Martínez, Andrejs Mamikins, Daniel Hannan u Steven Woolfe

Rapport Werner Langen - A8-0368/2015
Richard Corbett, Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins, Monica Macovei, Seán Kelly, Daniel Hannan, Mairead McGuinness, Diane Dodds, Marian Harkin u Steven Woolfe

Rapport Julie Ward - A8-0373/2015
Krisztina Morvai, Marlene Mizzi, Andrejs Mamikins, Csaba Sógor, Marijana Petir, Stanislav Polčák u Diane Dodds

Rapport Burkhard Balz - A8-0360/2015
Krisztina Morvai, Andrejs Mamikins, Monica Macovei, Nicola Caputo, Seán Kelly u Stanislav Polčák

Rapport Barbara Matera - A8-0369/2015
Ángela Vallina f'isem il-Grupp GUE/NGL, Anna Maria Corazza Bildt, Jana Žitňanská, Deirdre Clune, Krisztina Morvai, Biljana Borzan, Csaba Sógor, Andrejs Mamikins, Seán Kelly, Marijana Petir, Diane Dodds u Marian Harkin

Rapport Marek Plura - A8-0366/2015
Jana Žitňanská, Deirdre Clune, Krisztina Morvai, Ilhan Kyuchyuk, István Ujhelyi, Maria Spyraki, Andrejs Mamikins, Csaba Sógor, Seán Kelly, Jiří Pospíšil, Marijana Petir, Diane Dodds u Marian Harkin

Rapport Kaja Kallas u Evelyne Gebhardt - A8-0371/2015
Jiří Pospíšil, Xabier Benito Ziluaga, Krisztina Morvai, Biljana Borzan, Marlene Mizzi, Nicola Caputo, Seán Kelly u Marian Harkin.


7. Korrezzjonijiet għall-voti u intenzjonijiet tal-vot

Il-korrezzjonijiet għall-voti u l-intenzjonijiet tal-vot jidhru fuq il-Europarl, "Plenarja", "Votazzjonijiet", "Riżultati tal-Votazzjonijiet" (Riżultati tal-votazzjonijiet b'sejħa tal-ismijiet) u fil-verżjoni stampata tal-anness "Riżultati tal-votazzjonijiet b'sejħa tal-ismijiet".

Il-verżjoni elettronika fuq is-sit Europarl tiġi aġġornata regolarment tul perjodu ta' mhux aktar minn ġimagħtejn wara l-ġurnata tal-votazzjoni.

Wara li jgħaddi dan il-perjodu, il-korrezzjonijiet u l-intenzjonijiet tal-vot jiġu ffinalizzati sabiex isiru t-traduzzjonijiet u jiġu ppubblikati f'Il-Ġurnal Uffiċjali.


(Ħin li fih ġiet sospiża s-seduta: 14.35. Ħin li fih tkompliet is-seduta: 15.05)

PRESIDENZA: Martin SCHULZ
President

8. Approvazzjoni tal-Minuti tas-seduta preċedenti

Il-Minuti tas-seduta preċedenti ġew approvati.


9. Konklużjonijiet tal-Kunsill Ewropew tas-17 u t-18 ta' Diċembru 2015 (dibattitu)

Dikjarazzjonijiet tal-Kunsill u tal-Kummissjoni: Konklużjonijiet tal-Kunsill Ewropew tas-17 u t-18 ta' Diċembru 2015 (2015/2989(RSP))

Donald Tusk (President tal-Kunsill Ewropew) u Jean-Claude Juncker (President tal-Kummissjoni) għamlu d-dikjarazzjonijiet.

Interventi ta': Manfred Weber f'isem il-Grupp PPE, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Maria Grapini, Enrique Guerrero Salom f'isem il-Grupp S&D, Geoffrey Van Orden f'isem il-Grupp ECR, Guy Verhofstadt f'isem il-Grupp ALDE, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Gerard Batten, Inês Cristina Zuber f'isem il-Grupp GUE/NGL, Ulrike Lunacek f'isem il-Grupp Verts/ALE, Nigel Farage f'isem il-Grupp EFDD, Guy Verhofstadt, dwar dan l-intervent, Nigel Farage, dwar l-affermazzjonijiet ta' Guy Verhofstadt, Beatrix von Storch, biex tagħmel mistoqsija "karta blu" lil Ulrike Lunacek li weġbitha, Vicky Maeijer f'isem il-Grupp ENF, Sotirios Zarianopoulos Membru mhux affiljat, Guy Verhofstadt u Alain Lamassoure.

PRESIDENZA: Sylvie GUILLAUME
Viċi President

Interventi ta': Tanja Fajon, Anna Elżbieta Fotyga, Tania González Peñas, Laura Ferrara, Mara Bizzotto, Eleftherios Synadinos, Esteban González Pons, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Paul Rübig, Maria João Rodrigues, Marina Albiol Guzmán, Peter Lundgren, Janice Atkinson, Manolis Kefalogiannis, Knut Fleckenstein, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Kazimierz Michał Ujazdowski, Glenis Willmott, Patrizia Toia, Iratxe García Pérez, Iliana Iotova u Elisa Ferreira.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Maria Spyraki, Tibor Szanyi, Ruža Tomašić, Georgios Epitideios u Michaela Šojdrová.

Intervent ta': Jean-Claude Juncker.

PRESIDENZA: Martin SCHULZ
President

Intervent ta': Donald Tusk.

Id-dibattitu ngħalaq.

(Is-seduta ġiet sospiża għal ftit)


10. Sitwazzjoni fil-Polonja (dibattitu)

Dikjarazzjonijiet tal-Kunsill u tal-Kummissjoni: Sitwazzjoni fil-Polonja (2015/3031(RSP))

Il-President għamel dikjarazzjoni fil-qosor biex jintroduċi d-dibattitu.

Bert Koenders (President fil-kariga tal-Kunsill) u Frans Timmermans (Viċi President tal-Kummissjoni) għamlu d-dikjarazzjonijiet.

Intervent ta': Beata Szydło (Prim Ministru tal-Polonja).

Interventi ta': Esteban González Pons f'isem il-Grupp PPE, Gianni Pittella f'isem il-Grupp S&D, Syed Kamall f'isem il-Grupp ECR, Guy Verhofstadt f'isem il-Grupp ALDE, Gabriele Zimmer f'isem il-Grupp GUE/NGL, Rebecca Harms f'isem il-Grupp Verts/ALE, Robert Jarosław Iwaszkiewicz f'isem il-Grupp EFDD, Michał Marusik f'isem il-Grupp ENF, Janusz Korwin-Mikke Membru mhux affiljat, Milan Zver, Tanja Fajon, Ryszard Antoni Legutko, Sophia in 't Veld, Barbara Spinelli, Judith Sargentini, Petr Mach, Jean-Luc Schaffhauser, (il-President fakkar li l-pubbliku fil-gallarija għandu jastjeni milli jesprimi rimarki ta' approvazzjoni jew diżapprovazzjoni), Aymeric Chauprade, Jan Olbrycht, Josef Weidenholzer, Hans-Olaf Henkel, Cecilia Wikström, Patrick Le Hyaric, Josep-Maria Terricabras, Nicolas Bay, Beata Szydło, Janusz Korwin-Mikke Membru mhux affiljat, Michał Marusik f'isem il-Grupp ENF, Robert Jarosław Iwaszkiewicz f'isem il-Grupp EFDD, Rebecca Harms f'isem il-Grupp Verts/ALE, Gabriele Zimmer f'isem il-Grupp GUE/NGL, Guy Verhofstadt f'isem il-Grupp ALDE, Ryszard Antoni Legutko f'isem il-Grupp ECR, Enrique Guerrero Salom f'isem il-Grupp S&D, u Esteban González Pons f'isem il-Grupp PPE.

Intervent ta': Beata Szydło.

Intervent ta': Guy Verhofstadt dwar l-intervent ta' Beata Szydło, li weġbitu.

Interventi ta': Bert Koenders, Günther Oettinger (Membru tal-Kummissjoni) u Frans Timmermans.

Intervent ta': Beata Szydło.

Il-mozzjonijiet għal riżoluzzjoni li għandhom jitressqu skont l-Artikolu 123(2) tar-Regoli ta' Proċedura se jitħabbru aktar tard.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: sessjoni parzjali ulterjuri.


PRESIDENZA: David-Maria SASSOLI
Viċi President

11. Rettifika (Artikolu 231 tar-Regoli ta' Proċedura)

Ir-rettifika P7_TA(2012)0424(COR01) tħabbret fil-plenarja tal-ġurnata ta' qabel (punt 8 tal-Minuti ta' 18.1.2016).

Billi ma kien hemm l-ebda talba biex titressaq għall-votazzjoni minn grupp politiku jew grupp ta' mill-inqas erbgħin Membru (Artikolu 231(4) tar-Regoli ta' Proċedura), din ir-rettifika tqieset approvata.


12. Proċess ta' paċi fil-Kolombja (dibattitu)

Dikjarazzjoni tal-Viċi President tal-Kummissjoni u r-Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà: Proċess ta' paċi fil-Kolombja (2015/3033(RSP))

Federica Mogherini (Viċi President tal-Kummissjoni/Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà) għamlet id-dikjarazzjoni.

Interventi ta': Luis de Grandes Pascual f'isem il-Grupp PPE, Ramón Jáuregui Atondo f'isem il-Grupp S&D, Mark Demesmaeker f'isem il-Grupp ECR, Izaskun Bilbao Barandica f'isem il-Grupp ALDE, Javier Couso Permuy f'isem il-Grupp GUE/NGL, Jordi Sebastià f'isem il-Grupp Verts/ALE, Ignazio Corrao f'isem il-Grupp EFDD, Francisco José Millán Mon, Richard Howitt, Davor Ivo Stier, Carlos Zorrinho, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Jonathan Arnott, Tunne Kelam, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Alojz Peterle, Bogdan Brunon Wenta u Adam Szejnfeld.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': José Inácio Faria, Josu Juaristi Abaunz, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Luis de Grandes Pascual, Ernest Urtasun, Fabio Massimo Castaldo, Notis Marias u Maite Pagazaurtundúa Ruiz.

Intervent ta': Federica Mogherini.

Mozzjonijiet għal riżoluzzjoni mressqa sabiex jingħalaq id-dibattitu skont l-Artikolu 123(2) tar-Regoli ta' Proċedura:

—   Luis de Grandes Pascual, Francisco José Millán Mon, Davor Ivo Stier, Agustín Díaz de Mera García Consuegra u Cristian Dan Preda, f'isem il-Grupp PPE, b'appoġġ għall-proċess ta' paċi fil-Kolombja (2015/3033(RSP)) (B8-0041/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki u Raffaele Fitto,f'isem il-Grupp ECR, dwar il-proċess ta' paċi fil-Kolombja (2015/3033(RSP)) (B8-0042/2016);

—   Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Jozo Radoš, Marietje Schaake, Pavel Telička u Johannes Cornelis van Baalen, f'isem il-Grupp ALDE, dwar il-proċess ta' paċi fil-Kolombja (2015/3033(RSP)) (B8-0053/2016);

—   Ernest Urtasun, Barbara Lochbihler, Ulrike Lunacek, Tamás Meszerics, Molly Scott Cato, Jordi Sebastià, Igor Šoltes, Josep-Maria Terricabras u Bodil Valero, f'isem il-Grupp Verts/ALE, b'appoġġ għall-proċess ta' paċi fil-Kolombja (2015/3033(RSP)) (B8-0054/2016);

—    Javier Couso Permuy, Neoklis Sylikiotis, Paloma López Bermejo, Angela Vallina, Marina Albiol, Sofia Sakorafa, Takis Hadjigeorgiou, Fabio De Masi, Rina Ronja Kari, Helmut Schölz, Katerina Konecna, Jiri Mastalka, Marie-Christine Vergiat, Miguel Urban, Tania González, Xabier Benito, Lola Sánchez, Estefanía Torres, Barbara Spinelli, Inês Zuber, Kostas Chrysogonos, Dimitrios Papadimoulis u Stelios Kouloglou, f'isem il-Grupp GUE/NGL, dwar il-proċess ta' paċi fil-Kolombja (2015/3033(RSP)) (B8-0055/2016);

—    Ramón Jáuregui Atondo, José Blanco López, Norica Nicolai, Monika Flašíková Beňová, Karoline Graswander-Hainz, Enrique Guerrero Salom, Richard Howitt, Jude Kirton-Darling, Javi López, Marlene Mizzi, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Elena Valenciano u Carlos Zorrinho, f'isem il-Grupp S&D, dwar il-proċess ta' paċi fil-Kolombja (2015/3033(RSP)) (B8-0061/2016);

—    Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao u Rolandas Paksas, f'isem il-Grupp EFDD, dwar il-proċess ta' paċi fil-Kolombja (2015/3033(RSP)) (B8-0062/2016).

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 7.8 tal-Minuti ta' 20.1.2016.


13. Sitwazzjoni fis-Sirja (dibattitu)

Dikjarazzjoni tal-Viċi President tal-Kummissjoni u r-Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà: Sitwazzjoni fis-Sirja (2015/2517(RSP))

Federica Mogherini (Viċi President tal-Kummissjoni/Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà) għamlet id-dikjarazzjoni.

Interventi ta': Mariya Gabriel f'isem il-Grupp PPE, Victor Boştinaru f'isem il-Grupp S&D, Bas Belder f'isem il-Grupp ECR, u Pavel Telička f'isem il-Grupp ALDE.

PRESIDENZA: Anneli JÄÄTTEENMÄKI
Viċi President

Interventi ta': Takis Hadjigeorgiou f'isem il-Grupp GUE/NGL, Barbara Lochbihler f'isem il-Grupp Verts/ALE, Mario Borghezio f'isem il-Grupp ENF, Bruno Gollnisch Membru mhux affiljat, Jaromír Štětina, Josef Weidenholzer, Marietje Schaake, Marie-Christine Arnautu, Afzal Khan, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Jonathan Arnott, Andrea Cozzolino, Eugen Freund u Nikos Androulakis.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Marijana Petir, Marju Lauristin, Notis Marias, Javier Couso Permuy, Fabio Massimo Castaldo u Georgios Epitideios.

Intervent ta': Federica Mogherini.

Id-dibattitu ngħalaq.


14. Kompożizzjoni tal-kumitati

Il-President irċieva t-talbiet ta' ħatra li ġejjin mill-grupp ECR:

Kumitat REGI: Sławomir Kłosowski minflok Edward Czesak

Kumitat ITRE: Edward Czesak

Dawn il-ħatriet ser jitqiesu ratifikati jekk ma tiġix ippreżentata oġġezzjoni minn issa sal-approvazzjoni ta' dawn il-Minuti.


15. Sitwazzjoni fl-Arabja Sawdija u fl-Iran (dibattitu)

Dikjarazzjoni tal-Viċi President tal-Kummissjoni u r-Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà: Sitwazzjoni fl-Arabja Sawdija u fl-Iran (2015/2518(RSP))

Federica Mogherini (Viċi President tal-Kummissjoni/Rappreżentant Għoli tal-Unjoni għall-Affarijiet Barranin u l-Politika ta' Sigurtà) għamlet id-dikjarazzjoni.

Interventi ta': Cristian Dan Preda f'isem il-Grupp PPE, Richard Howitt f'isem il-Grupp S&D, Bas Belder f'isem il-Grupp ECR, Beatriz Becerra Basterrechea f'isem il-Grupp ALDE, Miguel Urbán Crespo f'isem il-Grupp GUE/NGL, Alyn Smith f'isem il-Grupp Verts/ALE, Fabio Massimo Castaldo f'isem il-Grupp EFDD, Josef Weidenholzer, Klaus Buchner, Victor Boştinaru, Damiano Zoffoli, Ana Gomes, Alessia Maria Mosca u Andrejs Mamikins.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Stanislav Polčák, Afzal Khan u Jonathan Arnott.

Intervent ta': Federica Mogherini.

Id-dibattitu ngħalaq.


16. Il-preżunzjoni tal-innoċenza u d-dritt li wieħed ikun preżenti waqt il-proċess fil-proċedimenti kriminali ***I (dibattitu)

Rapport dwar il-proposta għal Direttiva tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar it-tisħiħ ta’ ċerti aspetti tal-preżunzjoni tal-innoċenza u tad-dritt li wieħed ikun preżenti waqt il-proċess fil-proċedimenti kriminali [COM(2013)0821 - C7-0427/2013 - 2013/0407(COD)] - Kumitat għal-Libertajiet Ċivili, il-Ġustizzja u l-Intern. Rapporteur: Nathalie Griesbeck (A8-0133/2015)

Nathalie Griesbeck ippreżentat ir-rapport.

Intervent ta': Věra Jourová (Membru tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Kinga Gál f'isem il-Grupp PPE, Birgit Sippel f'isem il-Grupp S&D, Kazimierz Michał Ujazdowski f'isem il-Grupp ECR, Gerard Batten f'isem il-Grupp EFDD, li wieġeb ukoll mistoqsija "karta blu" ta' Jiří Pospíšil, Gilles Lebreton f'isem il-Grupp ENF, Alessandra Mussolini, Caterina Chinnici, Tomáš Zdechovský, Daniel Buda u Emil Radev.

Interventi skont il-proċedura "catch the eye" ta': Seán Kelly, Kostas Chrysogonos u Jiří Pospíšil.

Interventi ta': Věra Jourová u Nathalie Griesbeck.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 7.2 tal-Minuti ta' 20.1.2016.

Intervent ta': Notis Marias dwar il-proċedura "catch the eye" (il-President fakkret ir-regoli li hemm fis-seħħ).


17. Tagħmir personali protettiv ***I - Tagħmir li juża l-gass ***I - Installazzjonijiet funivjarji ***I (dibattitu)

Rapport dwar il-proposta għal regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar it-tagħmir personali protettiv [COM(2014)0186 - C7-0110/2014 - 2014/0108(COD)] - Kumitat għas-Suq Intern u l-Ħarsien tal-Konsumatur. Rapporteur: Vicky Ford (A8-0148/2015)

Rapport dwar il-proposta għal regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill rigward tagħmir li juża l-gass [COM(2014)0258 - C8-0006/2014 - 2014/0136(COD)] - Kumitat għas-Suq Intern u l-Ħarsien tal-Konsumatur. Rapporteur: Catherine Stihler (A8-0147/2015)

Rapport dwar il-proposta għal regolament tal-Parlament Ewropew u tal-Kunsill dwar l-installazzjonijiet funivjarji [COM(2014)0187 - C7-0111/2014 - 2014/0107(COD)] - Kumitat għas-Suq Intern u l-Ħarsien tal-Konsumatur. Rapporteur: Antonio López-Istúriz White (A8-0063/2015)

Vicky Ford, Catherine Stihler u Antonio López-Istúriz White ippreżentaw ir-rapport.

Intervent ta': Elżbieta Bieńkowska (Membru tal-Kummissjoni).

Interventi ta': Laura Agea (rapporteur għal opinjoni tal-Kumitat EMPL), Pascal Arimont f'isem il-Grupp PPE, Kerstin Westphal f'isem il-Grupp S&D, Daniel Dalton f'isem il-Grupp ECR, Dita Charanzová f'isem il-Grupp ALDE, Jiří Maštálka f'isem il-Grupp GUE/NGL, Margot Parker f'isem il-Grupp EFDD, Cristian-Silviu Buşoi, Lara Comi, Paul Rübig, Seán Kelly, Alberto Cirio u Jiří Pospíšil.

Intervent skont il-proċedura "catch the eye" ta': Notis Marias.

Interventi ta': Elżbieta Bieńkowska, Vicky Ford, Catherine Stihler u Antonio López-Istúriz White.

Id-dibattitu ngħalaq.

Votazzjoni: punt 7.3 tal-Minuti ta' 20.1.2016, punt 7.4 tal-Minuti ta' 20.1.2016 u punt 7.5 tal-Minuti ta' 20.1.2016.


18. L-aġenda tas-seduta li jmiss

L-aġenda tas-seduta tal-għada ġiet iffinalizzata (dokument "Aġenda" PE 574.582/OJME).


19. Għeluq tas-seduta

Ħin li fih ingħalqet is-seduta: 23.50.

Klaus Welle

Martin Schulz

Segretarju Ġenerali

President


REĠISTRU TAL-ATTENDENZA

Preżenti:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kölmel, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Lewandowski, Lewer, Liese, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matera, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Ransdorf, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Zorrinho, Zuber, Zullo, Zver, Zwiefka

Skużati:

Crowley, Deprez, Dodds Anneliese, Engström, Händel, Konečná, Liberadzki, Lietz, Lösing, Łybacka, Michels, Paksas, Pietikäinen

Avviż legali - Politika tal-privatezza