Indeks 
Protokol
PDF 256kWORD 179k
Tirsdag den 2. februar 2016 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3.En europæisk platform for forbedring af samarbejdet i forbindelse med forebyggelse af og afskrækkelse fra sort arbejde ***I (forhandling)
 4.Kommissionens afgørelse om selskabsskattepakken (forhandling)
 5.Højtideligt møde - Estland
 6.Afstemningstid
  6.1.En EU-kodeks for personers grænsepassage (Schengen-grænsekodeks) ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  6.2.Ændringerne til protokollen fra 1998 om tungmetaller til konventionen fra 1979 om grænseoverskridende luftforurening over store afstande *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  6.3.Ændringerne til 1998-protokollen til 1979-konventionen om grænseoverskridende luftforurening over store afstande angående persistente organiske miljøgifte *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  6.4.Samarbejdsaftalen mellem Eurojust og Ukraine * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  6.5.Samarbejdsaftalen mellem Eurojust og Montenegro * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  6.6.Anmodning om ophævelse af Robert Jarosław Iwaszkiewicz' immunitet (afstemning)
  6.7.Anmodning om ophævelse af Robert Jarosław Iwaszkiewicz' immunitet (afstemning)
  6.8.Anmodning om ophævelse af Florian Philippots immunitet (afstemning)
  6.9.En europæisk platform for forbedring af samarbejdet i forbindelse med forebyggelse af og afskrækkelse fra sort arbejde ***I (afstemning)
  6.10.Midtvejsrevision af EU's biodiversitetsstrategi (afstemning)
 7.Stemmeforklaringer
 8.Stemmerettelser og -intentioner
 9.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 10.Flygtningekrise, kontrol af ydre grænser og Schengens fremtid - Respekt for det internationale princip om non-refoulement - Finansiering af flygtningefacilitet til Tyrkiet - Øget racistisk had og vold mod flygtninge og migranter i Europa (forhandling)
 11.En ny strategi for ligestilling og kvinders rettigheder efter 2015 (forhandling)
 12.Kommissionens indsats for at overholde dommen i sag T-521/14 Sverige mod Kommissionen (forpligtelse til at fastsætte kriterier for hormonforstyrrende stoffer) (forhandling)
 13.Gennemsigtighed og kontrol med kliniske forsøg (forhandling)
 14.Dagsorden for næste møde
 15.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Adina-Ioana VĂLEAN
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 08.30.


2. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.    Menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne (2016/2556(RSP))

—   Rebecca Harms, Heidi Hautala, Bodil Valero, Peter Eriksson, Tamás Meszerics, Bronis Ropė og Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen om menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne (B8-0173/2016);

—   Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Geoffrey Van Orden, Karol Karski, Tomasz Piotr Poręba, Angel Dzhambazki, Jana Žitňanská, Zdzisław Krasnodębski, Arne Gericke og Monica Macovei for ECR-Gruppen om situationen på Krim, særligt for krimtatarerne (B8-0182/2016);

—   Fabio Massimo Castaldo og Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen om menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne (B8-0183/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Elena Valenciano, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Arne Lietz, Jo Leinen, Knut Fleckenstein, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Miapetra Kumpula-Natri, Javi López, Krystyna Łybacka, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Julie Ward og Damiano Zoffoli for S&D-Gruppen om menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne (B8-0184/2016);

—   Cristian Dan Preda, Andrej Plenković, Elmar Brok, Davor Ivo Stier, David McAllister, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Andrey Kovatchev, Jarosław Wałęsa, Anna Maria Corazza Bildt, Milan Zver, Lara Comi, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Michaela Šojdrová, Eva Paunova, Jaromír Štětina, Giovanni La Via, Ildikó Gáll-Pelcz, Marijana Petir, Ivan Štefanec, József Nagy, Sven Schulze, Pavel Svoboda, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Eduard Kukan, Stanislav Polčák, Ivana Maletić, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Romana Tomc, Ramón Luis Valcárcel Siso, Therese Comodini Cachia og Roberta Metsola for PPE-Gruppen om menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne (B8-0186/2016);

—   Helmut Scholz, Marie-Christine Vergiat, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Younous Omarjee og Kostadinka Kuneva for GUE/NGL-Gruppen om menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne (B8-0188/2016);

—   Petras Auštrevičius, Pavel Telička, Marietje Schaake, Marielle de Sarnez, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Urmas Paet, Robert Rochefort, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen om menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne (B8-0190/2016).

II.   Bahrain: sagen Mohammed Ramadan (2016/2557(RSP))

—   Alyn Smith, Barbara Lochbihler, Michel Reimon, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Davor Škrlec, Igor Šoltes, Bodil Valero og Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen om Bahrein: sagen Mohammed Ramadan (B8-0174/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen om Bahrein: sagen Mohammed Ramadan (B8-0192/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Josef Weidenholzer, Richard Howitt, Elena Valenciano, Ana Gomes, Alessia Maria Mosca, Afzal Khan, Eric Andrieu, Knut Fleckenstein, Jo Leinen, Arne Lietz, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Jeppe Kofod, Miapetra Kumpula-Natri, Javi López, Krystyna Łybacka, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Daciana Octavia Sârbu, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Julie Ward, Flavio Zanonato og Damiano Zoffoli for S&D-Gruppen om Bahrein: sagen Mohammed Ramadan (B8-0194/2016);

—   Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, David McAllister, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Andrey Kovatchev, Milan Zver, Lara Comi, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Eva Paunova, Giovanni La Via, Ildikó Gáll-Pelcz, Marijana Petir, Ivan Štefanec, József Nagy, Sven Schulze, Pavel Svoboda, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Ivana Maletić, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Romana Tomc, Ramón Luis Valcárcel Siso, Therese Comodini Cachia, Joachim Zeller, Elisabetta Gardini og Roberta Metsola for PPE-Gruppen om Bahrein: sagen Mohammed Ramadan (B8-0195/2016);

—   Charles Tannock, Angel Dzhambazki, Beatrix von Storch, Jana Žitňanská, Monica Macovei, Arne Gericke og Valdemar Tomaševski for ECR-Gruppen om Bahrein: sagen Mohammed Ramadan (B8-0196/2016);

—   Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Paloma López Bermejo, Marisa Matias, Ángela Vallina, Lidia Senra Rodríguez, Younous Omarjee, Barbara Spinelli, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou og Kostadinka Kuneva for GUE/NGL-Gruppen om Bahrein: sagen Mohammed Ramadan (B8-0197/2016);

—   Marietje Schaake, Izaskun Bilbao Barandica, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen om Bahrein: sagen Mohammed Ramadan (B8-0198/2016).

III.   Sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong (2016/2558(RSP))

—   Reinhard Bütikofer, Helga Trüpel, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Davor Škrlec, Igor Šoltes, Bodil Valero og Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen om sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong (B8-0175/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Eleonora Evi og Marco Valli for EFDD-Gruppen om sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong (B8-0176/2016);

—   Jo Leinen, Pier Antonio Panzeri, Knut Fleckenstein, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Ana Gomes, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Miapetra Kumpula-Natri, Arne Lietz, Javi López, Krystyna Łybacka, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Miroslav Poche, Daciana Octavia Sârbu, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Elena Valenciano, Julie Ward, Josef Weidenholzer og Damiano Zoffoli for S&D-Gruppen om sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong (B8-0185/2016);

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, David McAllister, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Andrey Kovatchev, Jarosław Wałęsa, Milan Zver, Lara Comi, Bogdan Brunon Wenta, Michaela Šojdrová, Eva Paunova, Jaromír Štětina, Giovanni La Via, Ildikó Gáll-Pelcz, Marijana Petir, Ivan Štefanec, József Nagy, Sven Schulze, Pavel Svoboda, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Ivana Maletić, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Romana Tomc, Therese Comodini Cachia, Elisabetta Gardini, Joachim Zeller og Roberta Metsola for PPE-Gruppen om sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong (B8-0187/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Monica Macovei, Jana Žitňanská, Valdemar Tomaševski, Arne Gericke, Roberts Zīle og Beatrix von Storch for ECR-Gruppen om sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong (B8-0189/2016);

—   Lola Sánchez Caldentey, Marie-Christine Vergiat, Martina Anderson, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Malin Björk, Stefan Eck, Younous Omarjee, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou og Kostadinka Kuneva for GUE/NGL-Gruppen om sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong (B8-0191/2016);

—   José Inácio Faria, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Beatriz Becerra Basterrechea, Pavel Telička, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Marietje Schaake, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen om sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong (B8-0193/2016).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


3. En europæisk platform for forbedring af samarbejdet i forbindelse med forebyggelse af og afskrækkelse fra sort arbejde ***I (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om en europæisk platform for forbedring af samarbejdet i forbindelse med forebyggelse af og afskrækkelse fra sort arbejde [COM(2014)0221 - C7-0144/2014 - 2014/0124(COD)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Georgi Pirinski (A8-0172/2015)

Georgi Pirinski forelagde betænkningen.

Indlæg af Marianne Thyssen (medlem af Kommissionen).

Talere: Dennis de Jong (ordfører for udtalelse fra IMCO), Kostadinka Kuneva (ordfører for udtalelse fra FEMM), Romana Tomc for PPE-Gruppen, Jutta Steinruck for S&D-Gruppen, Anthea McIntyre for ECR-Gruppen, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi og Bill Etheridge, Marian Harkin for ALDE-Gruppen, Rina Ronja Kari for GUE/NGL-Gruppen, Terry Reintke for Verts/ALE-Gruppen, Jane Collins for EFDD-Gruppen, Dominique Martin for ENF-Gruppen, Sotirios Zarianopoulos, løsgænger, Thomas Mann, Marita Ulvskog, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra James Carver, Czesław Hoc, Enrique Calvet Chambon, João Pimenta Lopes, Igor Šoltes, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Tiziana Beghin, Joëlle Mélin, Lampros Fountoulis, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Jérôme Lavrilleux, Agnes Jongerius, Ulrike Trebesius, António Marinho e Pinto, Patrick Le Hyaric, Verónica Lope Fontagné, Vilija Blinkevičiūtė, Zdzisław Krasnodębski, Filiz Hyusmenova, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Brando Benifei, Helga Stevens, Izaskun Bilbao Barandica, Sofia Ribeiro, Evelyn Regner, Claude Rolin, Javi López, Anne Sander, Siôn Simon, Sven Schulze, Csaba Sógor og Tom Vandenkendelaere.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Krzysztof Hetman, Maria Grapini, Michaela Šojdrová, Notis Marias og Neoklis Sylikiotis.

Indlæg af Bill Etheridge om afviklingen af catch-the-eye-proceduren under den igangværende forhandling (formanden gav præciserende oplysninger).

Talere: Marianne Thyssen og Georgi Pirinski.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 6.9 i protokollen af 2.2.2016.


4. Kommissionens afgørelse om selskabsskattepakken (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Kommissionens afgørelse om selskabsskattepakken (2016/2980(RSP))

Pierre Moscovici (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Indlæg af Alain Lamassoure for PPE-Gruppen.

FORSÆDE: David-Maria SASSOLI
næstformand

Talere: Elisa Ferreira for S&D-Gruppen, Sander Loones for ECR-Gruppen, Michael Theurer for ALDE-Gruppen, Fabio De Masi for GUE/NGL-Gruppen, Eva Joly for Verts/ALE-Gruppen, Tim Aker for EFDD-Gruppen, Barbara Kappel for ENF-Gruppen, Georgios Epitideios, løsgænger, Pablo Zalba Bidegain, Peter Simon, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Lefteris Christoforou, Ashley Fox, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Cora van Nieuwenhuizen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Marisa Matias, Molly Scott Cato, Marco Zanni, Bernard Monot, Luděk Niedermayer, Hugues Bayet, Marian Harkin, Miguel Viegas, Philippe Lamberts, Petr Mach, Dariusz Rosati, Jeppe Kofod, Pirkko Ruohonen-Lerner, Markus Ferber, Emmanuel Maurel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Philippe Lamberts, Peter van Dalen, Othmar Karas, Sergio Gaetano Cofferati, Gunnar Hökmark, Neena Gill, Siegfried Mureşan, Paul Tang, Burkhard Balz, Ramón Jáuregui Atondo, Evelyn Regner og Tibor Szanyi.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Ivana Maletić, Notis Marias, Maria Grapini, Ernest Urtasun og Kostas Chrysogonos.

Indlæg af Pierre Moscovici.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

5. Højtideligt møde - Estland

Fra kl. 12.00 til 12.30 afholdt Parlamentet et højtideligt møde i anledning af besøget af Toomas Hendrik Ilves, Republikken Estlands præsident.


FORSÆDE: Dimitrios PAPADIMOULIS
næstformand

Indlæg af Janice Atkinson.

6. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


6.1. En EU-kodeks for personers grænsepassage (Schengen-grænsekodeks) ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om en EU-kodeks for personers grænsepassage (Schengen-grænsekodeks) (kodifikation) [COM(2015)0008 - C8-0008/2015 - 2015/0006(COD)] - Retsudvalget. Ordfører: Heidi Hautala (A8-0359/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

KOMMISSIONENS FORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0025)


6.2. Ændringerne til protokollen fra 1998 om tungmetaller til konventionen fra 1979 om grænseoverskridende luftforurening over store afstande *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om godkendelse af ændringerne til protokollen fra 1998 om tungmetaller til konventionen fra 1979 om grænseoverskridende luftforurening over store afstande [08648/2015 - C8-0157/2015 - 2014/0359(NLE)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Giovanni La Via (A8-0002/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0026)

Parlamentet godkendte ændringerne til protokollen.


6.3. Ændringerne til 1998-protokollen til 1979-konventionen om grænseoverskridende luftforurening over store afstande angående persistente organiske miljøgifte *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om forslag til Rådets afgørelse om accept af ændringerne til 1998-protokollen til 1979-konventionen om grænseoverskridende luftforurening over store afstande angående persistente organiske miljøgifte [08651/2015 - C8-0158/2015 - 2014/0358(NLE)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Giovanni La Via (A8-0001/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0027)

Parlamentet gav sit samtykke til godkendelse af ændringerne til protokollen.


6.4. Samarbejdsaftalen mellem Eurojust og Ukraine * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om udkast til Rådets afgørelse om godkendelse af Eurojusts indgåelse af samarbejdsaftalen mellem Eurojust og Ukraine [2015/0810(CNS)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Sylvia-Yvonne Kaufmann (A8-0007/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0028)


6.5. Samarbejdsaftalen mellem Eurojust og Montenegro * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om udkast til Rådets afgørelse om godkendelse af Eurojusts indgåelse af samarbejdsaftalen mellem Eurojust og Montenegro [11596/2015 - C8-0299/2015 - 2015/0812(CNS)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Nathalie Griesbeck (A8-0008/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0029)


6.6. Anmodning om ophævelse af Robert Jarosław Iwaszkiewicz' immunitet (afstemning)

Betænkning om anmodning om ophævelse af Robert Jarosław Iwaszkiewicz' immunitet [2015/2313(IMM)] - Retsudvalget. Ordfører: Kostas Chrysogonos (A8-0015/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FORSLAG TIL AFGØRELSE

Vedtaget (P8_TA(2016)0030)


6.7. Anmodning om ophævelse af Robert Jarosław Iwaszkiewicz' immunitet (afstemning)

Betænkning om anmodning om ophævelse af Robert Jarosław Iwaszkiewicz' immunitet [2015/2240(IMM)] – Retsudvalget. Ordfører: Kostas Chrysogonos (A8-0016/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FORSLAG TIL AFGØRELSE

Vedtaget (P8_TA(2016)0031)


6.8. Anmodning om ophævelse af Florian Philippots immunitet (afstemning)

Betænkning om anmodning om ophævelse af Florian Philippots immunitet [2015/2267(IMM)] - Retsudvalget. Ordfører: Laura Ferrara (A8-0014/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL AFGØRELSE

Vedtaget (P8_TA(2016)0032)


6.9. En europæisk platform for forbedring af samarbejdet i forbindelse med forebyggelse af og afskrækkelse fra sort arbejde ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om en europæisk platform for forbedring af samarbejdet i forbindelse med forebyggelse af og afskrækkelse fra sort arbejde [COM(2014)0221 - C7-0144/2014 - 2014/0124(COD)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Georgi Pirinski (A8-0172/2015)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0033)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0033)


6.10. Midtvejsrevision af EU's biodiversitetsstrategi (afstemning)

Betænkning om midtvejsrevision af EU's biodiversitetsstrategi [2015/2137(INI)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Mark Demesmaeker (A8-0003/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0034)


7. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Betænkning: Georgi Pirinski - A8-0172/2015
Michela Giuffrida, Tania González Peñas, István Ujhelyi, Daniel Hannan, Danuta Jazłowiecka, Morten Messerschmidt, Andrejs Mamikins, Marian Harkin, Stanislav Polčák, Seán Kelly og Bill Etheridge

Betænkning: Mark Demesmaeker - A8-0003/2016
Michela Giuffrida, Catherine Stihler, Andrejs Mamikins, Marian Harkin, Bendt Bendtsen, Stanislav Polčák og Seán Kelly.


8. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 13.15 og genoptaget kl. 15.05)

FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

9. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.

Indlæg af Lampros Fountoulis for at protestere mod Gabriele Zimmers udtalelse dagen forinden om en demonstration i Athen, som hun havde karakteristeret som værende imod flygtninge.


10. Flygtningekrise, kontrol af ydre grænser og Schengens fremtid - Respekt for det internationale princip om non-refoulement - Finansiering af flygtningefacilitet til Tyrkiet - Øget racistisk had og vold mod flygtninge og migranter i Europa (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Flygtningekrise, kontrol af ydre grænser og Schengens fremtid (2016/2559(RSP))

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Respekt for det internationale princip om non-refoulement (2016/2535(RSP))

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Finansiering af flygtningefacilitet til Tyrkiet (2016/2528(RSP))

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Øget racistisk had og vold mod flygtninge og migranter i Europa (2016/2563(RSP))

Bert Koenders (formand for Rådet) og Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Manfred Weber for PPE-Gruppen, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, Syed Kamall for ECR-Gruppen, Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, Dimitrios Papadimoulis for GUE/NGL-Gruppen, Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen, Laura Ferrara for EFDD-Gruppen, Vicky Maeijer for ENF-Gruppen, Bruno Gollnisch, løsgænger, Esteban González Pons, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Tanja Fajon, Timothy Kirkhope, Alexander Graf Lambsdorff, Cornelia Ernst, Judith Sargentini, Paul Nuttall, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jean-Paul Denanot, Lorenzo Fontana, Janusz Korwin-Mikke og Monika Hohlmeier.

FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

Talere: Maria Grapini og Cornelia Ernst, som ligeledes stillede to blåt kort-spørgsmål til Monika Hohlmeier, som besvarede dem, Victor Boştinaru, Bernd Kölmel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Liisa Jaakonsaari, Cecilia Wikström, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Zdzisław Krasnodębski, Malin Björk, der afviste et blåt kort-spørgsmål fra Marek Jurek, Jean Lambert, Peter Lundgren, Gilles Lebreton, Konstantinos Papadakis, Marian-Jean Marinescu, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Costas Mavrides, Isabelle Thomas, Anna Elżbieta Fotyga, Sophia in 't Veld, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Martina Anderson, Ska Keller, Jonathan Arnott, Laurenţiu Rebega, Aymeric Chauprade, Mariya Gabriel, Josef Weidenholzer, Helga Stevens, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Alexander Graf Lambsdorff og Sophia in 't Veld, Pavel Telička, Marina Albiol Guzmán, Bodil Valero, Marco Zanni, Louis Aliot, Georgios Epitideios, Kinga Gál, Knut Fleckenstein, Jussi Halla-aho, Marielle de Sarnez, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Diane James, Marie-Christine Vergiat, Eva Joly, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gianluca Buonanno, Gerolf Annemans, Kristina Winberg, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Olaf Stuger, Udo Voigt, Jan Olbrycht, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Péter Niedermüller, Monica Macovei, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivan Jakovčić, Filiz Hyusmenova, Takis Hadjigeorgiou, Ernest Urtasun, Diane James, Auke Zijlstra, Jeroen Lenaers, Claude Moraes, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Alessandra Mussolini, Charles Tannock, Maite Pagazaurtundúa Ruiz og Eleonora Forenza.

FORSÆDE: Anneli JÄÄTTEENMÄKI
næstformand

Talere: Ernest Maragall, Georgios Epitideios, for at stille et blåt kort-spørgsmål til Eleonora Forenza, som besvarede det, Marie-Christine Arnautu, Frank Engel, Elena Valenciano, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Lampros Fountoulis, Jan Zahradil, Gérard Deprez, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Sofia Sakorafa, Franz Obermayr, Nadine Morano, Birgit Sippel, der afviste et blåt kort-spørgsmål fra Monika Hohlmeier, Richard Ashworth, Ivo Vajgl, Tania González Peñas, Franz Obermayr om den foregående talers indlæg, Mara Bizzotto, Cristian Dan Preda, Richard Howitt, Ryszard Czarnecki, Morten Helveg Petersen, Josu Juaristi Abaunz, Nicolas Bay, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Eider Gardiazabal Rubial, Amjad Bashir, João Pimenta Lopes, Sophie Montel, Barbara Kudrycka, Iliana Iotova, Angel Dzhambazki, Reimer Böge, Kati Piri, Peter van Dalen, Carlos Coelho, Jens Geier, Notis Marias, Georgios Kyrtsos, Daniele Viotti, Nikolay Barekov, Milan Zver, Juan Fernando López Aguilar, Marek Jurek, Barbara Matera, Jean-Paul Denanot, Lefteris Christoforou, Soraya Post, Emil Radev, Miriam Dalli, Renate Sommer, Jeppe Kofod, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Kashetu Kyenge, Ingeborg Gräßle, Roberta Metsola, José Manuel Fernandes og Anna Maria Corazza Bildt.

FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI
næstformand

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Michaela Šojdrová, Anna Hedh, Hilde Vautmans, Kostas Chrysogonos, Zoltán Balczó, Bronis Ropė, Krzysztof Hetman og Ana Gomes.

Talere: Johannes Hahn (medlem af Kommissionen), Dimitris Avramopoulos og Bert Koenders.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


11. En ny strategi for ligestilling og kvinders rettigheder efter 2015 (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000006/2016) af Iratxe García Pérez for FEMM til Kommissionen: En ny strategi for ligestilling mellem mænd og kvinder og kvinders rettigheder efter 2015 (2016/2526(RSP)) (B8-0103/2016)

Iratxe García Pérez begrundede spørgsmålet.

Vytenis Povilas Andriukaitis (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Constance Le Grip for PPE-Gruppen, Maria Noichl for S&D-Gruppen, Jadwiga Wiśniewska for ECR-Gruppen, Angelika Mlinar for ALDE-Gruppen, Malin Björk for GUE/NGL-Gruppen, Terry Reintke for Verts/ALE-Gruppen, Daniela Aiuto for EFDD-Gruppen, Anna Záborská, Maria Arena, Arne Gericke, Louise Bours, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Liliana Rodrigues, Michaela Šojdrová, Viorica Dăncilă, Marijana Petir, Vilija Blinkevičiūtė, Barbara Matera og Anna Hedh.

FORSÆDE: Ildikó GÁLL-PELCZ
næstformand

Talere: Csaba Sógor, Julie Ward, Biljana Borzan, Evelyn Regner og Siôn Simon, der nægtede at besvare et blåt kort-spørgsmål fra Arne Gericke.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Patricija Šulin, Nicola Caputo, Notis Marias, Ernest Urtasun, Stanislav Polčák og Ruža Tomašić.

Indlæg af Vytenis Povilas Andriukaitis.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 128, stk. 5):

Daniela Aiuto og Marco Zullo for EFDD-Gruppen om en ny strategi for kvinders rettigheder og ligestilling mellem mænd og kvinder i Europa efter 2015 (2016/2526(RSP)) (B8-0148/2016);   

— Maria Arena, Maria Noichl, Biljana Borzan, Vilija Blinkevičiūtė, Nessa Childers, Viorica Dăncilă, Doru-Claudian Frunzulică, Iratxe García Pérez, Evelyne Gebhardt, Liisa Jaakonsaari, Kashetu Kyenge, Linda McAvan, Pina Picierno og Josef Weidenholzer for S&D-Gruppen, Angelika Mlinar, Catherine Bearder, Izaskun Bilbao Barandica og Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, Malin Björk, Eleonora Forenza, Stefan Eck, Marie-Christine Vergiat, Merja Kyllönen, Patrick Le Hyaric, Ángela Vallina, Sofia Sakorafa, Cornelia Ernst, Paloma López Bermejo, Josu Juaristi Abaunz, Martina Anderson, Lynn Boylan, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Kostadinka Kuneva, Dimitrios Papadimoulis, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez og Lidia Senra Rodríguez for GUE/NGL-Gruppen, Terry Reintke og Ernest Urtasun for Verts/ALE-Gruppen om den nye strategi for kvinders rettigheder og ligestilling mellem kvinder og mænd i Europa efter 2015 (2016/2526(RSP)) (B8-0150/2016);

Constance Le Grip for PPE-Gruppen om en ny strategi for kvinders rettigheder og ligestilling mellem mænd og kvinder efter 2015 (2016/2526(RSP)) (B8-0163/2016)

Beatrix von Storch om en ny strategi for kvinders rettigheder og ligestilling mellem mænd og kvinder i Europa efter 2015 (2016/2526(RSP)) (B8-0164/2016).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.9 i protokollen af 3.2.2016.


12. Kommissionens indsats for at overholde dommen i sag T-521/14 Sverige mod Kommissionen (forpligtelse til at fastsætte kriterier for hormonforstyrrende stoffer) (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000003/2016) af Matthias Groote for S&D-Gruppen, Gerben-Jan Gerbrandy for ALDE-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, Merja Kyllönen for GUE/NGL-Gruppen og Piernicola Pedicini for EFDD-Gruppen til Kommissionen: Kommissionens indsats for at overholde dommen i sag T-521/14 Sverige mod Kommissionen (2016/2536(RSP)) (B8-0107/2016)

Jytte Guteland, Gerben-Jan Gerbrandy, Michèle Rivasi og Merja Kyllönen begrundede forespørgslen.

Vytenis Povilas Andriukaitis (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Jens Gieseke for PPE-Gruppen, Pavel Poc for S&D-Gruppen, Stefan Eck for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, Eleonora Evi for EFDD-Gruppen, Françoise Grossetête, Gilles Pargneaux, Margrete Auken, Ivo Belet, Daciana Octavia Sârbu, Bart Staes, Cristian-Silviu Buşoi, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Michèle Rivasi, Nicola Caputo, Martin Häusling, Pascal Arimont, Biljana Borzan, Max Andersson, Alojz Peterle, Christel Schaldemose, Sirpa Pietikäinen og Soledad Cabezón Ruiz.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Anna Záborská, Notis Marias, Frédérique Ries, João Ferreira, Rosa D'Amato og Stanislav Polčák.

Indlæg af Vytenis Povilas Andriukaitis.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


13. Gennemsigtighed og kontrol med kliniske forsøg (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Gennemsigtighed og kontrol med kliniske forsøg (2016/2534(RSP))

Vytenis Povilas Andriukaitis (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Matthias Groote for S&D-Gruppen, Frédérique Ries for ALDE-Gruppen, Anja Hazekamp for GUE/NGL-Gruppen, Michèle Rivasi for Verts/ALE-Gruppen, Piernicola Pedicini for EFDD-Gruppen, Françoise Grossetête, Gilles Pargneaux, Julia Reid, José Manuel Fernandes, Soledad Cabezón Ruiz, Carlos Zorrinho, Nicola Caputo og Marju Lauristin.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Stanislav Polčák, Notis Marias og João Ferreira.

Indlæg af Vytenis Povilas Andriukaitis.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


14. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 576.422/OJME).


15. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 23.00.

Klaus Welle

Ildikó Gáll-Pelcz

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Backer, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Giuffrida, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kölmel, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Landsbergis, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Crowley, Dodds Anneliese, Engström, Giménez Barbat, Konečná, Le Pen Jean-Marie, McGuinness, Melior, Michels, Vallina, Verheyen

Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik