Indeks 
Protokol
PDF 296kWORD 284k
Torsdag den 4. februar 2016 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.Den humanitære situation i Yemen (indgivne beslutningsforslag)
 3.ISIS' systematiske massemord på religiøse mindretal (indgivne beslutningsforslag)
 4.Parlamentets sammensætning
 5.Økarakter (forhandling)
 6.Lokale og regionale myndigheders rolle i europæiske struktur- og investeringsfonde (ESI) (forhandling)
 7.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)
  7.1.Menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne
  7.2.Bahrain: sagen Mohammed Ramadan
  7.3.Sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong
 8.Afstemningstid
  8.1.Menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne (afstemning)
  8.2.Bahrain: sagen Mohammed Ramadan (afstemning)
  8.3.Sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong (afstemning)
  8.4.Rapport for 2015 om Serbien (afstemning)
  8.5.Kosovos europæiske integrationsproces (afstemning)
  8.6.Situationen i Libyen (afstemning)
  8.7.Økarakter (afstemning)
  8.8.Lokale og regionale myndigheders rolle i europæiske struktur- og investeringsfonde (ESI) (afstemning)
  8.9.Den humanitære situation i Yemen (afstemning)
  8.10.ISIS' systematiske massemord på religiøse mindretal (afstemning)
 9.Stemmeforklaringer
 10.Stemmerettelser og -intentioner
 11.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 12.Meddelelse af Rådets førstebehandlingsholdning
 13.Jernbaneinfrastruktur og offentlige tjenesteydelser i makroregionen Donau og den adriatiske makroregion (forhandling)
 14.Indførelse af kompatible systemer til registrering af selskabsdyr i alle medlemsstater (forhandling)
 15.Modtagne dokumenter
 16.Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter
 17.Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde
 18.Tidspunkt for næste mødeperiode
 19.Afbrydelse af sessionen
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.00.


2. Den humanitære situation i Yemen (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Den humanitære situation i Yemen (2016/2515(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 20. januar 2016 (punkt 12 i protokollen af 20.1.2016).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

—   Charles Tannock, Raffaele Fitto, Angel Dzhambazki, Ruža Tomašić, Geoffrey Van Orden, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Monica Macovei, Pirkko Ruohonen-Lerner, Jana Žitňanská og Branislav Škripek for ECR-Gruppen om den humanitære situation i Yemen 2016/2515(RSP) (B8-0147/2016);

—   Javier Couso Permuy, Sabine Lösing, Ángela Vallina, Neoklis Sylikiotis, Takis Hadjigeorgiou, Fabio De Masi, Paloma López Bermejo, Marie Christine Vergiat, Malin Björk, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga og Estefanía Torres Martínez for GUE/NGL-Gruppen om den humanitære situation i Yemen 2016/2515(RSP) (B8-0151/2016);

—   Alyn Smith, Bodil Valero, Igor Šoltes og Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen om situationen i Yemen 2016/2515(RSP) (B8-0152/2016);

—   Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Javier Nart, Norica Nicolai, Urmas Paet, Jozo Radoš, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen og Hilde Vautmans for ALDE-Gruppen om den humanitære situation i Yemen 2016/2515(RSP) (B8-0153/2016);

—   Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Enrique Guerrero Salom, Richard Howitt, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Nicola Caputo, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Tanja Fajon, Eugen Freund, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Neena Gill, Ana Gomes, Theresa Griffin, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Kashetu Kyenge, Javi López, Juan Fernando López Aguilar, Andrejs Mamikins, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Péter Niedermüller, Pier Antonio Panzeri, Demetris Papadakis, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Soraya Post, Gabriele Preuß, Siôn Simon, Jutta Steinruck, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Julie Ward, Josef Weidenholzer og Carlos Zorrinho for S&D-Gruppen om den humanitære situation i Yemen 2016/2515(RSP) (B8-0155/2016);

—   Mariya Gabriel, Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Andrej Plenković, David McAllister, Michael Gahler, Lorenzo Cesa, Tunne Kelam, Adam Szejnfeld, Davor Ivo Stier, Therese Comodini Cachia, Roberta Metsola, Kinga Gál og Barbara Matera for PPE-Gruppen, om situationen i Yemen 2016/2515(RSP) (B8-0158/2016);

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen om situationen i Yemen 2016/2515(RSP) (B8-0160/2016).

Afstemning: punkt 8.9 i protokollen af 4.2.2016.


3. ISIS' systematiske massemord på religiøse mindretal (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: ISIS' systematiske massemord på religiøse mindretal (2016/2529(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 20. januar 2016 (punkt 16 i protokollen af 20.1.2016).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

—   Bodil Valero, Alyn Smith, Bronis Ropė og Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen om systematiske massemord på religiøse mindretal begået af ISIS 2016/2529(RSP) (B8-0149/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Karol Karski, Arne Gericke, Angel Dzhambazki, Marek Jurek, Raffaele Fitto, Peter van Dalen, Kosma Złotowski, Zdzisław Krasnodębski, Jadwiga Wiśniewska, Andrew Lewer, Beatrix von Storch, Zbigniew Kuźmiuk, Kazimierz Michał Ujazdowski, Timothy Kirkhope, Stanisław Ożóg, Mirosław Piotrowski, Bolesław G. Piecha, Czesław Hoc, Branislav Škripek og Jana Žitňanská for ECR-Gruppen om systematiske massemord på religiøse mindretal begået af ISIS 2016/2529(RSP) (B8-0154/2016);

—   Miguel Urbán Crespo, Javier Couso Permuy, Patrick Le Hyaric, Neoklis Sylikiotis, Takis Hadjigeorgiou, Younous Omarjee, Fabio De Masi, Merja Kyllönen, Tania González Peñas, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Kostadinka Kuneva, Kostas Chrysogonos, Helmut Scholz, Stelios Kouloglou og Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen om systematiske massemord på religiøse mindretal begået af ISIS 2016/2529(RSP) (B8-0156/2016);

—   Javier Nart, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Norica Nicolai, Urmas Paet, Jozo Radoš, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen og Hilde Vautmans for ALDE-Gruppen om systematiske massemord på religiøse mindretal begået af ISIS 2016/2529(RSP) (B8-0157/2016);

—   Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, Goffredo Maria Bettini, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Nicola Caputo, Silvia Costa, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Tanja Fajon, Eugen Freund, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Neena Gill, Ana Gomes, Theresa Griffin, Enrique Guerrero Salom, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Kashetu Kyenge, Javi López, Juan Fernando López Aguilar, Andrejs Mamikins, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Luigi Morgano, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Péter Niedermüller, Pier Antonio Panzeri, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Soraya Post, Gabriele Preuß, Siôn Simon, Jutta Steinruck, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Julie Ward og Carlos Zorrinho for S&D-Gruppen om systematiske massemord på religiøse mindretal begået af ISIS 2016/2529(RSP) (B8-0159/2016);

—   Lars Adaktusson, Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Andrej Plenković, Antonio Tajani, Michael Gahler, Mariya Gabriel, David McAllister, Michèle Alliot-Marie, Esther de Lange, Kinga Gál, Tunne Kelam, György Hölvényi, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Lorenzo Cesa, Roberta Metsola, Philippe Juvin, Adam Szejnfeld, Davor Ivo Stier, Therese Comodini Cachia og Barbara Matera for PPE-Gruppen om ISIS' systematiske massemord på religiøse mindretal 2016/2529(RSP) (B8-0161/2016);

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Isabella Adinolfi og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen om systematiske massemord på religiøse mindretal begået af ISIS 2016/2529(RSP) (B8-0162/2016).

Afstemning: punkt 8.10 i protokollen af 4.2.2016.


4. Parlamentets sammensætning

De kompetente spanske myndigheder havde meddelt, at Carolina Punset Bannel var blevet medlem af Europa-Parlamentet i stedet for Juan Carlos Girauta Vidal med virkning fra den 3. februar 2016.

Carolina Punset Bannel deltager i Parlamentets og dets organers møder med fulde rettigheder, jf. forretningsordenens artikel 3, stk. 2, så længe hendes mandat endnu ikke er prøvet, eller der ikke er truffet afgørelse om en eventuel indsigelse, såfremt hun forudgående skriftligt har afgivet en erklæring om, at hun ikke bestrider et hverv, der er uforeneligt med hvervet som medlem af Europa-Parlamentet.


5. Økarakter (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000013/2016) af Iskra Mihaylova for REGI til Kommissionen: Økarakter (2015/3014(RSP)) (B8-0106/2016)

Iskra Mihaylova begrundede spørgsmålet.

Corina Crețu (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Salvatore Cicu for PPE-Gruppen, Michela Giuffrida for S&D-Gruppen, Ruža Tomašić for ECR-Gruppen, Ivan Jakovčić for ALDE-Gruppen, Dimitrios Papadimoulis for GUE/NGL-Gruppen, Rosa D'Amato for EFDD-Gruppen, Matteo Salvini for ENF-Gruppen, Rosa Estaràs Ferragut, Demetris Papadakis, Nikolaos Chountis og Giovanni La Via.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Ivana Maletić, Tonino Picula, Notis Marias, António Marinho e Pinto, Miguel Viegas, Lefteris Christoforou, Juan Fernando López Aguilar, Andreas Schwab, Renato Soru, Mercedes Bresso og Maria Grapini.

Indlæg af Corina Crețu.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 128, stk. 5):

— Iskra Mihaylova for REGI om øers særlige situation 2015/3014(RSP) (B8-0165/2016)

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.7 i protokollen af 4.2.2016.


6. Lokale og regionale myndigheders rolle i europæiske struktur- og investeringsfonde (ESI) (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000012/2016) af Iskra Mihaylova for REGI til Kommissionen: Lokale og regionale myndigheders rolle i de europæiske struktur- og investeringsfonde (ESI-fondene) (2015/3013(RSP)) (B8-0105/2016)

Iskra Mihaylova begrundede spørgsmålet.

Corina Crețu (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Lambert van Nistelrooij for PPE-Gruppen, Mercedes Bresso for S&D-Gruppen, Mirosław Piotrowski for ECR-Gruppen, Ivan Jakovčić for ALDE-Gruppen, Dimitrios Papadimoulis for GUE/NGL-Gruppen, Bronis Ropė for Verts/ALE-Gruppen, Rosa D'Amato for EFDD-Gruppen, Olaf Stuger for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Lambert van Nistelrooij og Bill Etheridge, Lampros Fountoulis, løsgænger, Joachim Zeller, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Louis-Joseph Manscour, Xabier Benito Ziluaga, Bill Etheridge, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Olaf Stuger, og Steeve Briois.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Andrey Novakov, Andrea Cozzolino og Ruža Tomašić.

FORSÆDE: Adina-Ioana VĂLEAN
næstformand

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Jozo Radoš, Ivana Maletić, Nicola Caputo og Krzysztof Hetman.

Indlæg af Corina Crețu.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 128, stk. 5):

— Iskra Mihaylova for REGI om lokale og regionale myndigheders rolle i de europæiske struktur- og investeringsfonde (ESI-fonde) 2015/3013(RSP) (B8-0171/2016)

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.8 i protokollen af 4.2.2016.


7. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (forhandling)

(Emner og forslagsstillere, se punkt 2 i protokollen af 2.2.2016).


7.1. Menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne

Forslag til beslutning B8-0173/2016, B8-0182/2016, B8-0183/2016,B8-0184/2016, B8-0186/2016, B8-0188/2016, B8-0190/2016 (2016/2556(RSP))

Reinhard Bütikofer, Anna Elżbieta Fotyga, Pier Antonio Panzeri, Cristian Dan Preda, Tania González Peñas og Petras Auštrevičius forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Andrej Plenković for PPE-Gruppen, Tibor Szanyi for S&D-Gruppen, Mark Demesmaeker for ECR-Gruppen, Kaja Kallas for ALDE-Gruppen, Jaromír Štětina, Kati Piri, Charles Tannock og Eleftherios Synadinos.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Jiří Pospíšil og Marek Jurek.

Indlæg af Reinhard Bütikofer for at fremsætte en personlig bemærkning til indlægget af Cristian Dan Preda.

Indlæg af Corina Crețu (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.1 i protokollen af 4.2.2016.


7.2. Bahrain: sagen Mohammed Ramadan

Forslag til beslutning B8-0174/2016, B8-0192/2016, B8-0194/2016,B8-0195/2016, B8-0196/2016, B8-0197/2016, B8-0198/2016 (2016/2557(RSP))

Alyn Smith, Ignazio Corrao, Pier Antonio Panzeri, Tomáš Zdechovský, Charles Tannock, Marie-Christine Vergiat og Marietje Schaake forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Ramona Nicole Mănescu for PPE-Gruppen, Ana Gomes for S&D-Gruppen, Seán Kelly og Julie Ward.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Pavel Svoboda og Nicola Caputo.

Indlæg af Corina Crețu (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.2 i protokollen af 4.2.2016.


7.3. Sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong

Forslag til beslutning B8-0175/2016, B8-0176/2016, B8-0185/2016,B8-0187/2016, B8-0189/2016, B8-0191/2016, B8-0193/2016 (2016/2558(RSP))

Reinhard Bütikofer, Ignazio Corrao, Pier Antonio Panzeri, Tunne Kelam, Bas Belder, Lola Sánchez Caldentey og José Inácio Faria forelagde beslutningsforslagene.

Talere: Bogdan Brunon Wenta for PPE-Gruppen og Jo Leinen for S&D-Gruppen.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marijana Petir, Notis Marias, Jiří Pospíšil, Fabio Massimo Castaldo, Stanislav Polčák og Pavel Svoboda.

Indlæg af Corina Crețu (medlem af Kommissionen).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 8.3 i protokollen af 4.2.2016.


FORSÆDE: Rainer WIELAND
næstformand

8. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


8.1. Menneskerettighedssituationen på Krim, særligt for krimtatarerne (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0173/2016, B8-0182/2016, B8-0183/2016, B8-0184/2016, B8-0186/2016, B8-0188/2016 og B8-0190/2016 (2016/2556(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0173/2016

(erstatter B8-0173/2016, B8-0182/2016, B8-0184/2016, B8-0186/2016 og B8-0190/2016):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Andrej Plenković, Davor Ivo Stier, David McAllister, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Andrey Kovatchev, Jarosław Wałęsa, Anna Maria Corazza Bildt, Milan Zver, Lara Comi, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Michaela Šojdrová, Eva Paunova, Jaromír Štětina, Giovanni La Via, Ildikó Gáll-Pelcz, Marijana Petir, Ivan Štefanec, József Nagy, Sven Schulze, Pavel Svoboda, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Eduard Kukan, Stanislav Polčák, Ivana Maletić, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Romana Tomc, Therese Comodini Cachia, Kinga Gál, Claude Rolin, Roberta Metsola og Inese Vaidere for PPE-Gruppen;

—   Pier Antonio Panzeri, Elena Valenciano, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Arne Lietz, Jo Leinen, Knut Fleckenstein, Ana Gomes, Richard Howitt, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Nicola Caputo, Andi Cristea, Isabella De Monte, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Maria Grapini, Sylvie Guillaume, Cătălin Sorin Ivan, Jeppe Kofod, Javi López, Krystyna Łybacka, Sorin Moisă, Victor Negrescu, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Monika Smolková, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Carlos Zorrinho og Neena Gill for S&D-Gruppen;

—   Mark Demesmaeker, Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Anna Elżbieta Fotyga, Tomasz Piotr Poręba, Geoffrey Van Orden, Zdzisław Krasnodębski, Monica Macovei, Kosma Złotowski, Jadwiga Wiśniewska, Karol Karski, Jana Žitňanská, Angel Dzhambazki, Ian Duncan og Arne Gericke for ECR-Gruppen;

—   Petras Auštrevičius, Pavel Telička, Marietje Schaake, Marielle de Sarnez, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Urmas Paet, Robert Rochefort, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen;

—   Rebecca Harms, Heidi Hautala, Bodil Valero, Peter Eriksson, Tamás Meszerics, Bronis Ropė, Igor Šoltes og Davor Škrlec for Verts/ALE-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0043)

(Forslag til beslutning B8-0183/2016 og B8-0188/2016 bortfaldt).

Indlæg

Andrej Plenković havde stillet et mundtligt ændringsforslag til punkt 7, som var blevet godtaget.


8.2. Bahrain: sagen Mohammed Ramadan (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0174/2016, B8-0192/2016, B8-0194/2016, B8-0195/2016, B8-0196/2016, B8-0197/2016 og B8-0198/2016 (2016/2557(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0174/2016

(erstatter B8-0174/2016, B8-0192/2016, B8-0194/2016, B8-0195/2016, B8-0197/2016 og B8-0198/2016):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Tomáš Zdechovský, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, David McAllister, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Andrey Kovatchev, Milan Zver, Lara Comi, Tunne Kelam, Bogdan Brunon Wenta, Eva Paunova, Giovanni La Via, Ildikó Gáll-Pelcz, Marijana Petir, Ivan Štefanec, József Nagy, Sven Schulze, Pavel Svoboda, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Ivana Maletić, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Romana Tomc, Therese Comodini Cachia, Joachim Zeller, Claude Rolin, Elisabetta Gardini og Roberta Metsola for PPE-Gruppen;

—   Pier Antonio Panzeri, Josef Weidenholzer, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Ana Gomes, Richard Howitt, Jo Leinen, Arne Lietz, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Andi Cristea, Miriam Dalli, Isabella De Monte, Doru Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Maria Grapini, Sylvie Guillaume, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Jeppe Kofod, Javi López, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Monika Smolková, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Carlos Zorrinho, Neena Gill og Alessia Maria Mosca for S&D-Gruppen;

—   Marietje Schaake, Izaskun Bilbao Barandica, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Beatriz Becerra Basterrechea, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen;

—   Marie-Christine Vergiat, Barbara Spinelli, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Kostadinka Kuneva, Kostas Chrysogonos, Stelios Kouloglou og Tania González Peñas for GUE/NGL-Gruppen;

—   Alyn Smith, Barbara Lochbihler, Michel Reimon, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Davor Škrlec, Igor Šoltes, Heidi Hautala og Bodil Valero for Verts/ALE-Gruppen;

—   Ignazio Corrao og Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0044)

(Forslag til beslutning B8-0196/2016 bortfaldt).


8.3. Sagen om de forsvundne forlæggere i Hongkong (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0175/2016, B8-0176/2016, B8-0185/2016, B8-0187/2016, B8-0189/2016, B8-0191/2016 og B8-0193/2016 (2016/2558(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0175/2016

(erstatter B8-0175/2016, B8-0176/2016, B8-0185/2016, B8-0187/2016, B8-0189/2016 og B8-0193/2016):

stillet af:

—   Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Tunne Kelam, Davor Ivo Stier, Andrej Plenković, David McAllister, Patricija Šulin, Lorenzo Cesa, Andrey Kovatchev, Jarosław Wałęsa, Milan Zver, Lara Comi, Bogdan Brunon Wenta, Michaela Šojdrová, Eva Paunova, Jaromír Štětina, Giovanni La Via, Ildikó Gáll-Pelcz, Marijana Petir, Ivan Štefanec, József Nagy, Sven Schulze, Pavel Svoboda, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, László Tőkés, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Stanislav Polčák, Ivana Maletić, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Romana Tomc, Therese Comodini Cachia og Joachim Zeller for PPE-Gruppen;

—   Jo Leinen, Pier Antonio Panzeri, Knut Fleckenstein, Nikos Androulakis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Nicola Caputo, Isabella De Monte, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Ana Gomes, Maria Grapini, Sylvie Guillaume, Richard Howitt, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Jeppe Kofod, Arne Lietz, Javi López, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Sorin Moisă, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Monika Smolková, Tibor Szanyi, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Josef Weidenholzer og Carlos Zorrinho for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Bas Belder, Zdzisław Krasnodębski, Beatrix von Storch, Monica Macovei, Jana Žitňanská, Angel Dzhambazki, Arne Gericke og Roberts Zīle for ECR-Gruppen;

—   José Inácio Faria, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Ilhan Kyuchyuk, Ramon Tremosa i Balcells, Beatriz Becerra Basterrechea, Pavel Telička, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Fredrick Federley, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Marietje Schaake, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen;

—   Reinhard Bütikofer, Helga Trüpel, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Davor Škrlec, Igor Šoltes og Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen;

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Eleonora Evi og Marco Valli for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0045)

(Forslag til beslutning B8-0191/2016 bortfaldt).


8.4. Rapport for 2015 om Serbien (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0166/2016 (2015/2892(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0046)


8.5. Kosovos europæiske integrationsproces (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0167/2016 (2015/2893(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0047)

Indlæg

Ulrike Lunacek meddelte, at PPE-Gruppen trak sit ændringsforslag 8 tilbage, hvilket blev bekræftet af Lars Adaktusson, og stillede derefter et mundtligt ændringsforslag til originaltekstens punkt 6. Det mundtlige ændringsforslag blev godtaget..


8.6. Situationen i Libyen (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0146/2016, B8-0169/2016, B8-0170/2016, B8-0177/2016, B8-0178/2016, B8-0179/2016, B8-0180/2016 og B8-0181/2016 (2016/2537(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0146/2016

(erstatter B8-0146/2016, B8-0169/2016, B8-0170/2016, B8-0177/2016 og B8-0178/2016):

stillet af:

—   Elmar Brok, Cristian Dan Preda, Andrej Plenković, Mariya Gabriel, David McAllister, Tunne Kelam, Michael Gahler, Barbara Matera, Daniel Caspary, Davor Ivo Stier, Roberta Metsola, Kinga Gál, Adam Szejnfeld, Traian Ungureanu, Lorenzo Cesa, Dariusz Rosati, Lara Comi, Tokia Saïfi, Arnaud Danjean, Milan Zver og Andrey Kovatchev for PPE-Gruppen;

—   Victor Boştinaru, Ana Gomes, Richard Howitt, Pier Antonio Panzeri, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Nicola Danti, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Maria Grapini, Theresa Griffin, Enrique Guerrero Salom, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Javi López, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Olga Sehnalová, Monika Smolková, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, István Ujhelyi, Elena Valenciano, Josef Weidenholzer og Nicola Caputo for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki, Raffaele Fitto, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Arne Gericke, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Jadwiga Wiśniewska, Karol Karski, Kosma Złotowski, Tomasz Piotr Poręba og Beatrix von Storch for ECR-Gruppen;

—   Pavel Telička, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Valentinas Mazuronis, Louis Michel, Javier Nart, Norica Nicolai, Urmas Paet, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen og Renate Weber for ALDE-Gruppen;

—   Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0048)

(Forslag til beslutning B8-0179/2016, B8-0180/2016 og B8-0181/2016 bortfaldt).


8.7. Økarakter (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0165/2016 (2015/3014(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0049)


8.8. Lokale og regionale myndigheders rolle i europæiske struktur- og investeringsfonde (ESI) (afstemning)

Forslag til beslutning B8-0171/2016 (2015/3013(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0050)


8.9. Den humanitære situation i Yemen (afstemning)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Den humanitære situation i Yemen (2016/2515(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 20. januar 2016 (punkt 12 i protokollen af 20.1.2016).

Der var givet meddelelse om beslutningsforslagene den 4. februar 2016 (punkt 2 i protokollen af 4.2.2016).

Forslag til beslutning B8-0147/2016, B8-0151/2016, B8-0152/2016, B8-0153/2016, B8-0155/2016, B8-0158/2016 og B8-0160/2016 (2016/2515(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)

FORSLAG TIL BESLUTNING B8-0147/2016 (indgivet af ECR-Gruppen)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0151/2016

(erstatter B8-0151/2016, B8-0152/2016, B8-0153/2016, B8-0155/2016, B8-0158/2016 og B8-0160/2016):

stillet af:

—   Mariya Gabriel, Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Andrej Plenković, David McAllister, Michael Gahler, Lorenzo Cesa, Tunne Kelam, Adam Szejnfeld, Davor Ivo Stier, Therese Comodini Cachia, Roberta Metsola, Kinga Gál, Barbara Matera, Milan Zver og Marijana Petir for PPE-Gruppen;

—   Victor Boştinaru, Enrique Guerrero Salom, Richard Howitt, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Doru Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Michela Giuffrida, Ana Gomes, Maria Grapini, Theresa Griffin, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Jeppe Kofod, Javi López, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Olga Sehnalová, Monika Smolková, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, István Ujhelyi, Elena Valenciano og Josef Weidenholzer for S&D-Gruppen;

—   Marietje Schaake, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Valentinas Mazuronis, Louis Michel, Javier Nart, Norica Nicolai, Urmas Paet, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen og Renate Weber for ALDE-Gruppen;

—   Javier Couso Permuy, Paloma López Bermejo, Barbara Spinelli, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga og Estefanía Torres Martínez for GUE/NGL-Gruppen;

—   Alyn Smith, Bodil Valero og Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen;

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen;

—   Arne Gericke.

Indlæg

Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen, der anmodede om, at afstemningen blev udskudt til mødeperioden februar II, Richard Howitt, der støttede anmodningen, og Alyn Smith, der talte imod anmodningen.

Parlamentet godtog anmodningen ved VE (391 for, 226 imod, 13 hverken/eller).


8.10. ISIS' systematiske massemord på religiøse mindretal (afstemning)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: ISIS' systematiske massemord på religiøse mindretal (2016/2529(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 20. januar 2016 (punkt 16 i protokollen af 20.1.2016)

Der var givet meddelelse om beslutningsforslagene den 4. februar 2016 (punkt 3 i protokollen af 4.2.2016).

Forslag til beslutning B8-0149/2016, B8-0154/2016, B8-0156/2016, B8-0157/2016, B8-0159/2016, B8-0161/2016 og B8-0162/2016 (2016/2529(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0149/2016

(erstatter B8-0149/2016, B8-0154/2016, B8-0157/2016, B8-0159/2016, B8-0161/2016 og B8-0162/2016):

stillet af:

—   Lars Adaktusson, Cristian Dan Preda, Elmar Brok, Andrej Plenković, Antonio Tajani, Michael Gahler, Mariya Gabriel, David McAllister, Michèle Alliot-Marie, Esther de Lange, Kinga Gál, Tunne Kelam, György Hölvényi, Teresa Jiménez-Becerril Barrio, Lorenzo Cesa, Roberta Metsola, Davor Ivo Stier, Therese Comodini Cachia, Barbara Matera, Milan Zver, Marijana Petir, Anna Záborská, Philippe Juvin og Andrey Kovatchev for PPE-Gruppen;

—   Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Richard Howitt, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Silvia Costa, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Isabella De Monte, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Elena Gentile, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Adam Gierek, Neena Gill, Michela Giuffrida, Ana Gomes, Maria Grapini, Theresa Griffin, Enrique Guerrero Salom, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Javi López, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Luigi Morgano, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Pier Antonio Panzeri, Demetris Papadakis, Emilian Pavel, Vincent Peillon, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Olga Sehnalová, Monika Smolková, Renato Soru, Tibor Szanyi, Claudia Tapardel, Marc Tarabella, Patrizia Toia, István Ujhelyi, Elena Valenciano og Nicola Caputo for S&D-Gruppen;

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Angel Dzhambazki, Raffaele Fitto, Ruža Tomašić, Jana Žitňanská, Arne Gericke, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Jadwiga Wiśniewska, Kosma Złotowski, Tomasz Piotr Poręba og Beatrix von Storch for ECR-Gruppen;

—   Javier Nart, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Valentinas Mazuronis, Louis Michel, Norica Nicolai, Urmas Paet, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen og Renate Weber for ALDE-Gruppen;

—   Bodil Valero for Verts/ALE-Gruppen;

—   Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao og Isabella Adinolfi for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0051)

(Forslag til beslutning B8-0156/2016 bortfaldt).


9. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Indlæg af Jonathan Arnott om afviklingen af afstemningen (formanden gav præciserende oplysninger)

Mundtlige stemmeforklaringer:

Rapport for 2015 om Serbien (2015/2892(RSP)) - B8-0166/2016
Jasenko Selimovic, Daniel Hannan, Jiří Pospíšil, Andrejs Mamikins, Peter Jahr, Danuta Jazłowiecka

Kosovos europæiske integrationsproces (2015/2893(RSP)) - B8-0167/2016
Daniel Hannan, Jiří Pospíšil, Andrejs Mamikins, Peter Jahr, Danuta Jazłowiecka, Jasenko Selimovic, Stanislav Polčák

Situationen i Libyen (2016/2537(RSP)) - RC-B8-0146/2016
Jiří Pospíšil, Andrejs Mamikins, Peter Jahr

Økarakter (2015/3014(RSP)) - B8-0106/2016
Andrejs Mamikins, Catherine Stihler, Marian Harkin

Lokale og regionale myndigheders rolle i europæiske struktur- og investeringsfonde (ESI) (2015/3013(RSP)) - B8-0105/2016
Andrejs Mamikins, Catherine Stihler, Stanislav Polčák

ISIS' systematiske massemord på religiøse mindretal (2016/2529(RSP)) - RC-B8-0149/2016
Branislav Škripek, György Hölvényi, Jiří Pospíšil, Andrejs Mamikins, Anna Záborská


10. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 13.00 og genoptaget kl. 15.00)

FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

11. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


12. Meddelelse af Rådets førstebehandlingsholdning

Formanden gav i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 64, stk. 1, meddelelse om fra Rådet at have modtaget følgende holdninger, grundene til Rådets holdninger samt Kommissionens holdning til:

- Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om Den Europæiske Unions Jernbaneagentur og om ophævelse af forordning (EF) nr. 881/2004 (10578/1/2015 - C8-0415/2015 - 2013/0014(COD) - 14524/1/2015 - COM(2016)0036)

henvist til: kor.udv.: TRAN

- Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om interoperabilitet i jernbanesystemet i Den Europæiske Union (omarbejdning) (10579/1/2015 - C8-0416/2015 - 2013/0015(COD) - 14525/1/2015 – COM(2016)0035)

henvist til: kor.udv.: TRAN

- Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om jernbanesikkerhed (omarbejdning) (10580/1/2015 - C8-0417/2015 - 2013/0016(COD) - 14526/1/2015 - COM(2016)0033)

henvist til: kor.udv.: TRAN

Fristen på tre måneder, som Parlamentet råder over til at udtale sig, var således at regne fra den 5. februar 2016.


13. Jernbaneinfrastruktur og offentlige tjenesteydelser i makroregionen Donau og den adriatiske makroregion (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Jernbaneinfrastruktur og offentlige tjenesteydelser i makroregionen Donau og den adriatiske makroregion (2016/2922(RSP))

Corina Crețu (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Marian-Jean Marinescu for PPE-Gruppen, Claudia Tapardel for S&D-Gruppen, Gesine Meissner for ALDE-Gruppen, Michael Cramer for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Claudia Tapardel, Nathan Gill for EFDD-Gruppen, Jiří Pospíšil, Inés Ayala Sender, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra David Coburn, Ivan Jakovčić, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Igor Šoltes og Gesine Meissner, Davor Škrlec, Isabella Adinolfi, Andor Deli, Doru-Claudian Frunzulică, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Michael Cramer, Jozo Radoš, Tibor Szanyi og Andrejs Mamikins.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Danuta Jazłowiecka, Maria Grapini og Jasenko Selimovic.

Indlæg af Corina Crețu.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

FORSÆDE: Anneli JÄÄTTEENMÄKI
næstformand


14. Indførelse af kompatible systemer til registrering af selskabsdyr i alle medlemsstater (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Indførelse af kompatible systemer til registrering af selskabsdyr i alle medlemsstater (2016/2540(RSP))

Corina Crețu (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Renate Sommer for PPE-Gruppen, David Martin for S&D-Gruppen, Janusz Wojciechowski for ECR-Gruppen, Jasenko Selimovic for ALDE-Gruppen, der ligeledes besvarede tre blåt kort-spørgsmål fra Renate Sommer, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein og Jiří Pospíšil, Gabriele Zimmer for GUE/NGL-Gruppen, Keith Taylor for Verts/ALE-Gruppen, Julia Reid for EFDD-Gruppen, Michaela Šojdrová, Andrejs Mamikins, Arne Gericke, Anja Hazekamp, Sirpa Pietikäinen, Doru-Claudian Frunzulică og Jiří Pospíšil.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Ivan Jakovčić, Róża Gräfin von Thun und Hohenstein og Isabella Adinolfi.

Indlæg af Corina Crețu.

Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 2.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: næste mødeperiode.


15. Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget:

1) fra Rådet og Kommissionen

- Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om godkendelse og markedsovervågning af motorkøretøjer og påhængskøretøjer dertil samt af systemer, komponenter og separate tekniske enheder til sådanne køretøjer (COM(2016)0031 - C8-0015/2016 - 2016/0014(COD))
Formanden meddelte, at han i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 137, stk. 1, ville høre Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg om dette forslag.

henvist til:

kor.udv. :

IMCO

rådg.udv. :

ENVI, ITRE, TRAN

- List of candidates for the replacement of seven members of the European Food Safety Authority's Management Board, as approved by the Commission on 6 January 2016 (LIMITE) (05359/2016 - C8-0016/2016 – 2016/0802(NLE))
Denne titel foreligger endnu ikke på alle sprog

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Forslag til Rådets afgørelse om indførelse af midlertidige foranstaltninger til fordel for Sverige på området international beskyttelse i henhold til artikel 9 i Rådets afgørelse (EU) 2015/1523 og artikel 9 i Rådets afgørelse (EU) 2015/1601 om midlertidige foranstaltninger til fordel for Italien og for Grækenland på området international beskyttelse (COM(2015)0677 - C8-0017/2016 - 2015/0314(NLE))

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Ændret forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om adgangen for tredjelandes varer og tjenesteydelser til Unionens indre marked for offentlige udbud og procedurer for støtte til forhandlingerne om adgang for Unionens varer og tjenesteydelser til tredjelandes markeder for offentlige udbud (COM(2016)0034 - C8-0018/2016 - 2012/0060(COD))
Formanden meddelte, at han i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 137, stk. 1, og artikel 138, stk. 1, ville høre Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg og Regionsudvalget om dette forslag.

henvist til:

kor.udv. :

INTA

rådg.udv. :

DEVE, EMPL, ITRE, JURI, IMCO

- Selection of the Executive Director of the European Asylum Support Office (EASO) (N8-0012/2016 - C8-0019/2016 – 2016/0901(NLE))
Denne titel foreligger endnu ikke på alle sprog

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om anvendelsen af 470-790MHz-frekvensbåndet i EU (COM(2016)0043 - C8-0020/2016 - 2016/0027(COD))
Formanden meddelte, at han i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 137, stk. 1, ville høre Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg om dette forslag.
Formanden meddelte, at han i overensstemmelse med artikel 307 i TEUF ville høre Regionsudvalget om dette forslag.

henvist til:

kor.udv. :

ITRE

rådg.udv. :

CULT, IMCO, REGI

- Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om kviksølv og om ophævelse af forordning (EF) nr. 1102/2008 (COM(2016)0039 - C8-0021/2016 - 2016/0023(COD))
Formanden meddelte, at han i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 137, stk. 1, og artikel 138, stk. 1, ville høre Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg og Regionsudvalget om dette forslag.

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

ITRE, JURI, INTA

2) fra medlemmerne: følgende beslutningsforslag (forretningsordenens artikel 133)

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om Ruslands indsats for at bekæmpe Daesh i Syrien (B8-0001/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

rådg.udv. :

INTA

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om risiciene ved den kraftige vækst i importen af ikkecertificeret langtidsholdbar mælk på bekostning af italienskproduceret mælk (B8-0003/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om Den Europæiske Unions migrationspolitik (B8-0004/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Dominique Bilde, Steeve Briois og Sophie Montel. Forslag til beslutning om en gradvis udfasning af cancerforsøg på gnavere (B8-0005/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Dominique Bilde, Steeve Briois og Sophie Montel. Forslag til beslutning om fremme af frivilligt arbejde inden for foreningslivet (B8-0006/2016)

henvist til:

kor.udv. :

CULT

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om overskridelse af Kommissionens beføjelser (B8-0007/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFCO

- Dominique Bilde, Steeve Briois, Dominique Martin og Sophie Montel. Forslag til beslutning om bistand til hjemløse i Den Europæiske Union (B8-0008/2016)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om udelukkelse af forvaltningen af vandressourcer fra reglerne for det indre marked (B8-0009/2016)

henvist til:

kor.udv. :

IMCO

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om koncentration inden for pressen (B8-0010/2016)

henvist til:

kor.udv. :

CULT

- Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om tilbagetrækning af forslaget om et europæisk register for oplysninger om flypassagerer (B8-0011/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

rådg.udv. :

TRAN

- Marie-Christine Arnautu. Forslag til beslutning om udstationerede arbejdstageres status (B8-0012/2016)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om beskyttelse af bjergøkosystemer (B8-0013/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om et forbud mod at udbyde derivater og efterstillede obligationer til salg i bankfilialer (B8-0014/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ECON

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om en øget europæisk koordinering til imødegåelse af potentielle kemiske og bakteriologiske angreb (B8-0015/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om vigtigheden af at uddele frugt og mælk i skoler (B8-0016/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

rådg.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om kontroller med hensyn til fødevareforfalskning (B8-0017/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om hemmeligholdelsen af TTIP-forhandlingerne (B8-0018/2016)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om Tyrkiets holdning i det syriske spørgsmål (B8-0019/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om FN's forslag om at få 50 mio. migranter til at komme til Europa inden 2050 (B8-0020/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

rådg.udv. :

AFET

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om stop for sukkerkvoter (B8-0021/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om miljøkatastrofen i Brasilien og dens mulige følger i Europa (B8-0022/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om støtte til akvakultursektoren i Veneto (B8-0023/2016)

henvist til:

kor.udv. :

PECH

rådg.udv. :

AGRI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om faren for islamiske terrorister i italienske og europæiske lufthavne (B8-0024/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om ophævelse af sanktionerne mod Rusland (B8-0025/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

rådg.udv. :

INTA

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om konsekvenserne af den russiske embargo for eksporten af varer, der er produceret i Veneto (B8-0026/2016)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om forbuddet mod fejring af julen i Brunei (B8-0027/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

rådg.udv. :

INTA

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om oprettelsen af en stående arbejdsgruppe om børnefattigdom (B8-0028/2016)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om nye metoder til helbredelse af børn (B8-0029/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om nødvendigheden af at vedtage passende kompensationsforanstaltninger for at mindske risiciene forbundet med liberaliseringen af plantningsrettigheder (B8-0030/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om terrorister i migrationsstrømmene (B8-0031/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

rådg.udv. :

AFET

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om henstillingerne fra COP21, som Den Europæiske Union har vedtaget (B8-0032/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om ASEAN's nye frihandelsområde (B8-0033/2016)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om Kommissionens bemærkninger om den nye polske regering (B8-0034/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFCO

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om betydningen af en individuel diæt (B8-0035/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Dominique Bilde, Sophie Montel og Florian Philippot. Forslag til beslutning om forbindelserne mellem de multinationale olieselskaber og Kommissionen inden for rammerne af de transatlantiske forhandlinger (B8-0036/2016)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om genanvendelse af affald af elektrisk og elektronisk udstyr (WEEE) (B8-0037/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om den private sektors investeringer i forskning og udvikling (B8-0038/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ITRE

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om beskyttelse af sundhed og bekæmpelse af luftforurening (B8-0039/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om indførelse af fællesskabslovgivning vedrørende midlertidigt udlån af ikkeudstillede kunstværker (B8-0046/2016)

henvist til:

kor.udv. :

CULT

- Edouard Ferrand og Matteo Salvini. Forslag til beslutning om eventuelle sanktioner over for Polen (B8-0047/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFCO

- Edouard Ferrand. Forslag til beslutning om Nordkoreas atomprøvesprængning (B8-0048/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Edouard Ferrand og Matteo Salvini. Forslag til beslutning om Tysklands indvandrervenlige linje (B8-0049/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Edouard Ferrand og Matteo Salvini. Forslag til beslutning om europæiske borgeres sikkerhed (B8-0070/2016)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Franz Obermayr. Forslag til beslutning om bedre klassificering af energieffektivitetsklasser (B8-0071/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ITRE

- Edouard Ferrand og Matteo Salvini. Forslag til beslutning om beskyttelse af Syriens kulturarv (B8-0072/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Edouard Ferrand og Matteo Salvini for ENF-Gruppen. Forslag til beslutning om halshugningen af Sheikh al-Nimr (B8-0073/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Franz Obermayr. Forslag til beslutning om beskyttelse af de europæiske forbrugere mod genmodificerede fisk, især laks (B8-0074/2016)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

INTA

- Franz Obermayr. Forslag til beslutning om beskyttelse af små og mellemstore virksomheder i fiskeri- og akvakulturproduktionen (B8-0075/2016)

henvist til:

kor.udv. :

PECH

- Angel Dzhambazki. Forslag til beslutning om henrettelsen af den religiøse leder Nimr al-Nimr (B8-0076/2016)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om udarbejdelse af en europæisk strategi til støtte for personer, der lider af Alzheimers sygdom (B8-1425/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om den unødige ængstelse omkring rødt kød og forarbejdet kød som følge af en WHO-erklæring (B8-1426/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

AGRI

- Morten Messerschmidt. Forslag til beslutning om indførelse af særskilte udtalelser ved Den Europæiske Unions Domstol (B8-1427/2015)

henvist til:

kor.udv. :

JURI

- Lorenzo Fontana, Jussi Halla-aho, Marek Jurek, Valdemar Tomaševski, Kazimierz Michał Ujazdowski, Beatrix von Storch og Branislav Škripek. Forslag til beslutning om behovet for særlig bistand til kristne flygtninge (B8-1428/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

rådg.udv. :

AFET

- Stefan Eck og Anja Hazekamp. Forslag til beslutning om obligatorisk anvendelse af validerede alternativer til dyreforsøg (B8-1429/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AGRI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om verdensdagen mod korruption (B8-1430/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om risikoen for oversvømmelser (B8-1431/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om lokale klimainitiativer (B8-1432/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om depression (B8-1433/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om de negative følger for den italienske produktion af den uforholdsmæssige forhøjelse af importen af olivenolie fra Tunesien (B8-1434/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

rådg.udv. :

AGRI

- Marie-Christine Arnautu. Forslag til beslutning om forbindelserne med Tyrkiet (B8-1435/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Gianluca Buonanno. Forslag til beslutning om visse aspekter af tilrettelæggelsen af arbejdstiden for sundheds- og hospitalspersonale (B8-1436/2015)

henvist til:

kor.udv. :

EMPL

rådg.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om iskæmisk hjertesygdom (B8-1437/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om fremme af internethandel (B8-1438/2015)

henvist til:

kor.udv. :

IMCO

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om blindhed og øjensygdomme (B8-1439/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om fødevareallergier (B8-1440/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om fremme af offentlig transport og bekæmpelse af smogforurening i europæiske byer (B8-1441/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om et program med initiativer til bekæmpelse af D-vitaminmangel hos europæiske børn (B8-1442/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om verdensdagen for menneskerettighederne (B8-1443/2015)

henvist til:

kor.udv. :

LIBE

- Aldo Patriciello. Forslag til beslutning om psoriatisk arthrit (B8-1444/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om asbestrelaterede dødsfald i Italien (B8-1445/2015)

henvist til:

kor.udv. :

ENVI

rådg.udv. :

EMPL

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om det påtrængende behov for, at EU indtager en holdning over for Tyrkiet efter den tyrkiske nedskydning af det russiske jagerfly den 24. november (B8-1446/2015)

henvist til:

kor.udv. :

AFET

- Mara Bizzotto. Forslag til beslutning om kontrolforanstaltninger med henblik på at standse handelen med kinesisk ris, som indeholder plastic, og som udgør en alvorlig helbredsmæssig fare for Europas borgere (B8-1447/2015)

henvist til:

kor.udv. :

INTA

rådg.udv. :

ENVI


16. Afgørelser vedrørende forskellige dokumenter

Udvalgshenvisninger

JURI (forretningsordenens artikel 40)

- Kommissionens forordning om ændring af forordning (EF) nr. 692/2008 med hensyn til emissioner fra lette personbiler og lette erhvervskøretøjer (Euro 6) (D042120/03 - - 2015/2988(RPS))
henvist til: kor.udv.: ENVI
rådg.udv.: IMCO, JURI (forretningsordenens artikel 40)

CULT

- Oprettelse af støtteprogrammet for strukturreformer for perioden 2017-2020 (COM(2015)0701 - C8-0373/2015 - 2015/0263(COD))
henvist til kor. udv. : REGI
rådg.udv.: CULT, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, BUDG, ITRE, ECON, LIBE


17. Fremsendelse af tekster vedtaget under dette møde

I overensstemmelse med forretningsordenens artikel 192, stk. 2, ville protokollen fra dette møde blive forelagt Parlamentet til godkendelse ved begyndelsen af næste møde.

Med Parlamentets godkendelse ville de vedtagne tekster allerede nu blive fremsendt til de heri nævnte instanser.


18. Tidspunkt for næste mødeperiode

Formanden meddelte, at næste mødeperiode ville finde sted den 24.-25. februar 2016.


19. Afbrydelse af sessionen

Formanden erklærede Europa-Parlamentets session for afbrudt.

Formanden hævede mødet kl. 16.45.

Klaus Welle

Martin Schulz

generalsekretær

formand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Boutonnet, Bové, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buonanno, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, Cavada, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Cicu, Cirio, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comodini Cachia, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, Dati, De Backer, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Dlabajová, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Epitideios, Erdős, Eriksson, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira Elisa, Ferreira João, Finch, Fisas Ayxelà, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Hetman, Heubuch, Hoc, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kalinowski, Kallas, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Kariņš, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kölmel, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Landsbergis, Lange, de Lange, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, Mach, McIntyre, Maeijer, Maletić, Malinov, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Marusik, Matias, Mato, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morin-Chartier, Mosca, Mureşan, Muselier, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Niebler, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plenković, Plura, Poc, Pogliese, Polčák, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Preuß, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, Sârbu, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stier, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Tapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Tørnæs, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wojciechowski, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Crowley, Dodds Anneliese, Engström, Giménez Barbat, Konečná, Le Pen Jean-Marie, McGuinness, Melior, Michels, Vallina, Verheyen

Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik