Indeks 
Protokol
PDF 301kWORD 219k
Onsdag den 6. juli 2016 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3.Japans beslutning om at genoptage hvalfangst i sæsonen 2015-2016 (indgivne beslutningsforslag)
 4.Aktivitetsprogram for det slovakiske rådsformandskab (forhandling)
 5.Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (forhandling)
 6.Afstemningstid
  6.1.Aserbajdsjans deltagelse i Unionens programmer *** (afstemning)
  6.2.Forslag til ændringsbudget nr. 2/2016: Overskud fra 2015 (afstemning)
  6.3.Højt fælles sikkerhedsniveau for net- og informationssystemer i hele Unionen ***II (afstemning)
  6.4.Energieffektivitetsmærkning ***I (afstemning)
  6.5.Europæisk grænse- og kystvagt ***I (afstemning)
  6.6.Det Europæiske Agentur for Søfartssikkerhed ***I (afstemning)
  6.7.EU-Fiskerikontrolagenturet ***I (afstemning)
  6.8.Sekretariatet for OLAF's Overvågningsudvalg ***I (afstemning)
  6.9.Forberedelse af revisionen af den flerårige finansielle ramme 2014-2020 efter valget: Parlamentets input forud for Kommissionens forslag (afstemning)
  6.10.Afgørelser i skattespørgsmål og andre foranstaltninger af lignende art eller med lignende virkning (TAXE 2) (afstemning)
  6.11.Synergier mellem strukturfonde og Horisont 2020 (afstemning)
  6.12.Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (afstemning)
  6.13.Japans beslutning om at genoptage hvalfangst i sæsonen 2015-2016 (afstemning)
  6.14.Indsigelse i henhold til artikel 105, stk. 4: EU-garanti til Den Europæiske Investeringsbank mod tab for så vidt angår Hviderusland (afstemning)
  6.15.Indsigelse i henhold til artikel 105, stk. 4: Fastsættelse af minimumskravet til kapitalgrundlag og nedskrivningsrelevante passiver (afstemning)
 7.Stemmeforklaringer
 8.Stemmerettelser og -intentioner
 9.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 10.En global strategi for Den Europæiske Unions udenrigs- og sikkerhedspolitik (forhandling)
 11.Velkomstord
 12.En global strategi for Den Europæiske Unions udenrigs- og sikkerhedspolitik (fortsat forhandling)
 13.Nye initiativer i forbindelse med fredsprocessen i Mellemøsten (forhandling)
 14.Ny EU-strategi med hensyn til Kina (forhandling)
 15.Årsberetning om menneskerettigheder og demokrati i verden i 2015 (forhandling)
 16.FN's Generalforsamlings 71. samling (forhandling)
 17.Beskyttelse af whistleblowere (forhandling)
 18.Baselkomitéens revision af standardindikatormetoden (forhandling)
 19.Indsigelse i henhold til artikel 106: Tilladte sundhedsanprisninger af fødevarer (forhandling)
 20.Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 105, stk. 6)
 21.Modtagne dokumenter
 22.Bevillingsoverførsler
 23.Dagsorden for næste møde
 24.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.15.


2. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   Situationen for personer med albinisme i Afrika, navnlig i Malawi (2016/2807(RSP))

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Karol Karski, Raffaele Fitto, Angel Dzhambazki, Arne Gericke, Monica Macovei, Notis Marias, Valdemar Tomaševski og Ruža Tomašić, for ECR-Gruppen, om situationen for albinoer i Afrika, navnlig i Malawi (B8-0897/2016)

—   Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Sebastià, Judith Sargentini, Bart Staes, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero, Davor Škrlec, Igor Šoltes og Bronis Ropė, for Verts/ALE-Gruppen, om situationen for albinoer i Afrika, navnlig i Malawi (B8-0898/2016)

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Isabella Adinolfi og Rolandas Paksas, for EFDD-Gruppen, om situationen for albinoer i Afrika, navnlig i Malawi (B8-0899/2016)

—   Cristian Dan Preda, Santiago Fisas Ayxelà, Davor Ivo Stier, Tomáš Zdechovský, Andrey Kovatchev, Luděk Niedermayer, Lefteris Christoforou, Patricija Šulin, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Claude Rolin, Marijana Petir, Jarosław Wałęsa, Bogdan Brunon Wenta, Milan Zver, Ivana Maletić, Jaromír Štětina, Ildikó Gáll-Pelcz, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Roberta Metsola, David McAllister, Sven Schulze, Therese Comodini Cachia, Maurice Ponga, Csaba Sógor, Tunne Kelam, József Nagy, Dubravka Šuica, Jiří Pospíšil, Francesc Gambús, Adam Szejnfeld, Giovanni La Via, Eva Paunova, Ivan Štefanec, Eduard Kukan, Ramón Luis Valcárcel Siso, Mariya Gabriel og Francisco José Millán Mon, for PPE-Gruppen, om situationen for albinoer i Afrika, navnlig i Malawi (B8-0901/2016)

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Jude Kirton-Darling, Cécile Kashetu Kyenge, Norbert Neuser, Elena Valenciano, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andi Cristea, Miriam Dalli, Nicola Danti, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Javi López, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Tibor Szanyi, Paul Tang, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Edward Czesak, for S&D-Gruppen, om situationen for albinoer i Afrika, navnlig i Malawi (B8-0904/2016)

—   Hilde Vautmans, Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Filiz Hyusmenova, Javier Nart, Valentinas Mazuronis, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Robert Rochefort, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Johannes Cornelis van Baalen, Paavo Väyrynen, Ivo Vajgl og Angelika Mlinar, for ALDE-Gruppen, om situationen for albinoer i Afrika, navnlig i Malawi (B8-0908/2016)

—   Lola Sánchez Caldentey, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Rina Ronja Kari, Paloma López Bermejo, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Marina Albiol Guzmán, Marisa Matias, Merja Kyllönen, Ángela Vallina, Maria Lidia Senra Rodríguez, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos, Kostadinka Kuneva, Takis Hadjigeorgiou, Marie-Christine Vergiat, Barbara Spinelli og Younous Omarjee, for GUE/NGL-Gruppen, om situationen for albinoer i Afrika, navnlig i Malawi (B8-0911/2016).

II.   Bahrain (2016/2808(RSP))

—   Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Raffaele Fitto, Angel Dzhambazki, Arne Gericke, Monica Macovei, Valdemar Tomaševski og Ruža Tomašić, for ECR-Gruppen, om Bahrain (B8-0900/2016)

—   Alyn Smith, Barbara Lochbihler, Michel Reimon, Ernest Urtasun, Heidi Hautala, Bodil Valero, Bronis Ropė, Davor Škrlec, Igor Šoltes og Maria Heubuch, for Verts/ALE-Gruppen, om Bahrain (B8-0902/2016)

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo og Isabella Adinolfi, for EFDD-Gruppen, om Bahrain (B8-0903/2016)

—   Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Davor Ivo Stier, Andrey Kovatchev, Lefteris Christoforou, Patricija Šulin, Claude Rolin, Marijana Petir, Bogdan Brunon Wenta, Milan Zver, Ivana Maletić, Ildikó Gáll-Pelcz, Roberta Metsola, David McAllister, Sven Schulze, Therese Comodini Cachia, Csaba Sógor, Tunne Kelam, József Nagy, Dubravka Šuica, Jiří Pospíšil, Francesc Gambús, Adam Szejnfeld, Giovanni La Via, Eva Paunova, Ivan Štefanec, Eduard Kukan, Laima Liucija Andrikienė, Ramón Luis Valcárcel Siso og Francisco José Millán Mon, for PPE-Gruppen, om Bahrain (B8-0905/2016)

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andi Cristea, Miriam Dalli, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Jeppe Kofod, Javi López, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, Costas Mavrides, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Tibor Szanyi, Paul Tang, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato og Damiano Zoffoli, for S&D-Gruppen, om Bahrain (B8-0906/2016)

—   Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Filiz Hyusmenova, Javier Nart, Valentinas Mazuronis, Nedzhmi Ali, Austrevicius Petras, De Sarnez Marielle, Deprez Gérard, Dlabajova Martina, Faria José Inacio, Gimenez Barbat Teresa, Griesbeck Nathalie, Guoga Antanas, Harkin Marian, Jakovcic Ivan, Jezek Petr, Michel Louis, Paet Urmas, Pagazaurtundua Ruiz Maite, Punset Carolina, Rochefort Robert, Selimovic Jasenko, Takkula Hannu, Telicka Pavel, Tremosa I Balcells Ramon, Van Baalen Johannes Cornelis, Vautmans Hilde og Vayrynen Paavo, for ALDE-Gruppen, om Bahrain (B8-0907/2016)

—   Marie-Christine Vergiat, Helmut Scholz, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Eleonora Forenza, Lola Sánchez Caldentey, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Paloma López Bermejo, Marina Albiol Guzmán, Maria Lidia Senra Rodríguez, Ángela Vallina, Merja Kyllönen, Sofia Sakorafa, Stelios Kouloglou, Kostadinka Kuneva, Kostas Chrysogonos, Barbara Spinelli, Martina Michels og Takis Hadjigeorgiou, for GUE/NGL-Gruppen, om Bahrain (B8-0909/2016).

III.   Myanmar, navnlig situationen for rohingyaerne (2016/2809(RSP))

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski, Raffaele Fitto, Arne Gericke, Monica Macovei, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Valdemar Tomaševski og Ruža Tomašić, for ECR-Gruppen, om Myanmar, navnlig situationen for rohingyaerne (B8-0910/2016)

—   Barbara Lochbihler, Jean Lambert, Heidi Hautala, Bodil Valero, Ernest Urtasun, Bronis Ropė, Davor Škrlec, Igor Šoltes og Maria Heubuch, for Verts/ALE-Gruppen, om Myanmar, navnlig situationen for rohingyaerne (B8-0912/2016)

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Isabella Adinolfi og Rolandas Paksas, for EFDD-Gruppen, om Myanmar, navnlig situationen for rohingyaerne (B8-0913/2016)

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Davor Ivo Stier, Tomáš Zdechovský, Andrey Kovatchev, Luděk Niedermayer, Lefteris Christoforou, Patricija Šulin, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Claude Rolin, Marijana Petir, Jarosław Wałęsa, Milan Zver, Ivana Maletić, Ildikó Gáll-Pelcz, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Roberta Metsola, David McAllister, Sven Schulze, Therese Comodini Cachia, Csaba Sógor, József Nagy, Dubravka Šuica, Jiří Pospíšil, Francesc Gambús, Adam Szejnfeld, Giovanni La Via, Eva Paunova, Ivan Štefanec, Eduard Kukan og Ramón Luis Valcárcel Siso, for PPE-Gruppen, om Myanmar, navnlig situationen for rohingyaerne (B8-0914/2016)

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Richard Howitt, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andi Cristea, Miriam Dalli, Nicola Danti, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Sylvie Guillaume, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Afzal Khan, Jeppe Kofod, Javi López, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Liliana Rodrigues, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Tibor Szanyi, Paul Tang, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato og Damiano Zoffoli, for S&D-Gruppen, om Myanmar, navnlig situationen for rohingyaerne (B8-0915/2016)

—   Urmas Paet, Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Filiz Hyusmenova, Javier Nart, Valentinas Mazuronis, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, José Inácio Faria, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Antanas Guoga, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Robert Rochefort, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen og Ivo Vajgl, for ALDE-Gruppen, om Myanmar og forskelsbehandling af rohingyaerne (B8-0916/2016)

—   Marie-Christine Vergiat, Younous Omarjee, Patrick Le Hyaric, Malin Björk, Lola Sánchez Caldentey, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Merja Kyllönen, Stelios Kouloglou, Kostadinka Kuneva, Kostas Chrysogonos, Barbara Spinelli, Takis Hadjigeorgiou og Josu Juaristi Abaunz, for GUE/NGL-Gruppen, om Myanmar: situationen for rohingyaerne (B8-0917/2016).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


3. Japans beslutning om at genoptage hvalfangst i sæsonen 2015-2016 (indgivne beslutningsforslag)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000058/2016) af Renate Sommer, Renata Briano, Julie Girling, Frédérique Ries, Stefan Eck, Linnéa Engström og Marco Affronte, for ENVI, til Rådet: Japans beslutning om at genoptage hvalfangsten i sæsonen 2015-2016 (2016/2600(RSP)) (B8-0702/2016)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000059/2016) af Renate Sommer, Renata Briano, Julie Girling, Frédérique Ries, Stefan Eck, Linnéa Engström og Marco Affronte, for ENVI, til Kommissionen: Japans beslutning om at genoptage hvalfangsten i sæsonen 2015-2016 (2016/2600(RSP)) (B8-0703/2016)

Forhandlingen havde fundet sted den 8. juni 2016 (punkt 25 i protokollen af 8.6.2016).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 128, stk. 5):

—   Anja Hazekamp, Stefan Eck, Merja Kyllönen, Eleonora Forenza, Sabine Lösing, Marisa Matias, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Josu Juaristi Abaunz, Marina Albiol Guzmán, Sofia Sakorafa, Estefanía Torres Martínez, Lola Sánchez Caldentey, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Xabier Benito Ziluaga og Anne-Marie Mineur for GUE/NGL-Gruppen, om Japans beslutning om at genoptage hvalfangsten i sæsonen 2015–2016 (2016/2600(RSP)) (B8-0853/2016)

—   Renate Sommer for PPE-Gruppen, Renata Briano for S&D-Gruppen, Julie Girling og Angel Dzhambazki for ECR-Gruppen, Frédérique Ries for ALDE-Gruppen, om Japans beslutning om at genoptage hvalfangsten i sæsonen 2015–2016 (2016/2600(RSP)) (B8-0855/2016)

—   Marco Affronte, Piernicola Pedicini, Eleonora Evi, Rolandas Paksas og Isabella Adinolfi for EFDD-Gruppen, om Japans beslutning om at genoptage hvalfangsten i sæsonen 2015–2016 (2016/2600(RSP)) (B8-0862/2016)

—   Linnéa Engström, Benedek Jávor og Bart Staes for Verts/ALE-Gruppen, om Japans beslutning om at genoptage hvalfangsten i sæsonen 2015–2016 (2016/2600(RSP)) (B8-0862/2016).

Afstemning: punkt 6.13 i protokollen af 6.7.2016.


4. Aktivitetsprogram for det slovakiske rådsformandskab (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Aktivitetsprogram for det slovakiske rådsformandskab (2016/2710(RSP))

Róbert Fico (formand for Rådet) og Frans Timmermans (førstenæstformand i Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Manfred Weber for PPE-Gruppen, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, Ashley Fox for ECR-Gruppen, Pavel Telička for ALDE-Gruppen, Kateřina Konečná for GUE/NGL-Gruppen, Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen, Petr Mach for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gilles Lebreton, og Nicolas Bay for ENF-Gruppen.

FORSÆDE: David-Maria SASSOLI
næstformand

Talere: Tomáš Zdechovský for at stille et blåt kort-spørgsmål til Nicolas Bay som besvarede det, Diane Dodds, løsgænger, Françoise Grossetête, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Enrique Guerrero Salom, Richard Sulík, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Gérard Deprez, Dimitrios Papadimoulis, Fabio Massimo Castaldo, Jean-François Jalkh, Krisztina Morvai, Pilar del Castillo Vera, Vladimír Maňka, Anna Elżbieta Fotyga, Fredrick Federley, Mario Borghezio, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Liisa Jaakonsaari, László Tőkés, Patrizia Toia, Branislav Škripek, Paulo Rangel, Pavel Poc, Ulrike Trebesius, Anna Záborská, Sergei Stanishev, Dubravka Šuica, Monika Flašíková Beňová, Krišjānis Kariņš, Ana Gomes, Franck Proust, Marlene Mizzi og Neena Gill.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Olga Sehnalová og Eduard Kukan.

FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias, Ivan Jakovčić og Jiří Maštálka.

FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Maria Grapini, Miroslav Mikolášik, Mark Demesmaeker og Juan Fernando López Aguilar.

Talere: Maroš Šefčovič (næstformand i Kommissionen) og Róbert Fico.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand


5. Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (2016/2773(RSP))

Frans Timmermans (førstenæstformand i Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: József Szájer for PPE-Gruppen, Maria João Rodrigues for S&D-Gruppen, Vicky Ford for ECR-Gruppen, Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, João Pimenta Lopes for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, David Borrelli for EFDD-Gruppen, Florian Philippot for ENF-Gruppen, Eleftherios Synadinos, løsgænger, Andrzej Grzyb, Enrique Guerrero Salom, Eleni Theocharous, Marielle de Sarnez, Martina Michels, Yannick Jadot, Beatrix von Storch, Zoltán Balczó, Alain Lamassoure, Pervenche Berès, Dimitrios Papadimoulis, Max Andersson, Tunne Kelam, Tanja Fajon, Tania González Peñas, Eduard Kukan, Jutta Steinruck, Nikolaos Chountis, Georgios Kyrtsos, Patrizia Toia, Krišjānis Kariņš, Alojz Peterle og Silvia Costa.

Indlæg af Frans Timmermans.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

—   Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, om Europa-Parlamentets prioriteringer for Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (2016/2773(RSP)) (B8-0885/2016)

—   João Pimenta Lopes, Tania González Peñas, Marina Albiol Guzmán, Javier Couso Permuy, Martina Anderson, Lynn Boylan, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Nikolaos Chountis, Paloma López Bermejo, Ángela Vallina, Takis Hadjigeorgiou, Rina Ronja Kari, Stelios Kouloglou, Merja Kyllönen, Maria Lidia Senra Rodríguez, Marisa Matias, Dimitrios Papadimoulis, Marie-Christine Vergiat, Fabio De Masi, Stefan Eck, Xabier Benito Ziluaga, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez og Miguel Urbán Crespo for GUE/NGL-Gruppen, om Europa-Parlamentets prioriteringer for Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (2016/2773(RSP)) (B8-0886/2016)

—   József Szájer for PPE-Gruppen, om Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (2016/2773(RSP)) (B8-0892/2016)

—   Enrique Guerrero Salom og Maria João Rodrigues for S&D-Gruppen, om de strategiske prioriteringer for Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (2016/2773(RSP)) (B8-0893/2016)

—   Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, om de strategiske prioriteringer for Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (2016/2773(RSP)) (B8-0894/2016)

—   David Borrelli for EFDD-Gruppen, om Europa-Parlamentets prioriteringer for Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (2016/2773(RSP)) (B8-0895/2016)

—   Vicky Ford for ECR-Gruppen, om Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (2016/2773(RSP)) (B8-0896/2016).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 6.12 i protokollen af 6.7.2016.


FORSÆDE: Mairead McGUINNESS
næstformand

6. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.

Indlæg af William (The Earl of) Dartmouth.


6.1. Aserbajdsjans deltagelse i Unionens programmer *** (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse af en protokol til partnerskabs- og samarbejdsaftalen mellem De Europæiske Fællesskaber og deres medlemsstater på den ene side og Republikken Aserbajdsjan på den anden side vedrørende en rammeaftale mellem Den Europæiske Union og Republikken Aserbajdsjan om de generelle principper for Republikken Aserbajdsjans deltagelse i Unionens programmer [05616/2014 - C8-0043/2014 - 2013/0420(NLE)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Norica Nicolai (A8-0210/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0301)

Parlamentet godkendte indgåelsen af protokollen.


6.2. Forslag til ændringsbudget nr. 2/2016: Overskud fra 2015 (afstemning)

Betænkning om Rådets holdning til forslag til Den Europæiske Unions ændringsbudget nr. 2/2016 for regnskabsåret 2016: opførelse af overskuddet fra regnskabsåret 2015 [09586/2016 - C8-0225/2016 - 2016/2051(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: José Manuel Fernandes (A8-0212/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0302)


6.3. Højt fælles sikkerhedsniveau for net- og informationssystemer i hele Unionen ***II (afstemning)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om foranstaltninger, der skal sikre et højt fælles sikkerhedsniveau for net- og informationssystemer i hele Unionen [05581/1/2016 - C8-0188/2016 - 2013/0027(COD)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Andreas Schwab (A8-0211/2016)

(Kvalificeret flertal nødvendigt for at forkaste Rådets holdning)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt (P8_TA(2016)0303)


6.4. Energieffektivitetsmærkning ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om opstilling af rammer for energieffektivitetsmærkning og om ophævelse af direktiv 2010/30/EU [COM(2015)0341 - C8-0189/2015 - 2015/0149(COD)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Dario Tamburrano (A8-0213/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0304)

Dario Tamburrano (ordfører) foreslog at udsætte afstemningen om forslag til lovgivningsmæssig beslutning i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 61, stk. 2, med henblik på at gå direkte til de interinstitutionelle forhandlinger på grundlag af det vedtagne mandat.

Parlamentet godkendte anmodningen. Sagen betragtedes derfor som henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg.


6.5. Europæisk grænse- og kystvagt ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om den europæiske grænse- og kystvagt og om ophævelse af Rådets forordning (EF) nr. 2007/2004, forordning (EF) nr. 863/2007 og Rådets beslutning 2005/267/EF [COM(2015)0671 - C8-0408/2015 - 2015/0310(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Artis Pabriks (A8-0200/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0305)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0305)


6.6. Det Europæiske Agentur for Søfartssikkerhed ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 1406/2002 om oprettelse af et europæisk agentur for søfartssikkerhed [COM(2015)0667 - C8-0404/2015 - 2015/0313(COD)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Michael Cramer (A8-0215/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0306)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0306)


6.7. EU-Fiskerikontrolagenturet ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 768/2005 af 26. april 2005 om oprettelse af et EF-fiskerikontrolagentur [COM(2015)0669 - C8-0406/2015 - 2015/0308(COD)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Alain Cadec (A8-0068/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0307)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0307)


6.8. Sekretariatet for OLAF's Overvågningsudvalg ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EU, Euratom) nr. 883/2013 for så vidt angår sekretariatet for Overvågningsudvalget for Det Europæiske Kontor for Bekæmpelse af Svig (OLAF) [COM(2016)0113 - C8-0109/2016 - 2016/0064(COD)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Ingeborg Gräßle (A8-0188/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA(2016)0308)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0308)


6.9. Forberedelse af revisionen af den flerårige finansielle ramme 2014-2020 efter valget: Parlamentets input forud for Kommissionens forslag (afstemning)

Betænkning om forberedelse af revisionen af den flerårige finansielle ramme 2014-2020 efter valget: Parlamentets input forud for Kommissionens forslag [2015/2353(INI)] - Budgetudvalget. Ordførere: Jan Olbrycht og Isabelle Thomas (A8-0224/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0309)

Indlæg

Gabriele Zimmer havde stillet et mundtligt ændringsforslag til ændringsforslag 43, som var blevet godtaget.

Isabelle Thomas (Ordfører), der støttede dette mundtlige ændringsforslag.


6.10. Afgørelser i skattespørgsmål og andre foranstaltninger af lignende art eller med lignende virkning (TAXE 2) (afstemning)

Betænkning om afgørelser i skattespørgsmål og andre foranstaltninger af lignende art eller med lignende virkning [2016/2038(INI)] - Det Særlige Udvalg om Afgørelser i Skattespørgsmål og Andre Foranstaltninger af Lignende Art eller med Lignende Virkning (TAXE 2). Ordførere: Jeppe Kofod og Michael Theurer (A8-0223/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0310)

Indlæg

Michael Theurer (ordfører), inden afstemningen.


6.11. Synergier mellem strukturfonde og Horisont 2020 (afstemning)

Redegørelse fra Kommissionen: Synergier mellem strukturfonde og Horisont 2020 (2016/2695(RSP))

Forslag til beslutning B8-0851/2016, B8-0852/2016, B8-0857/2016, B8-0858/2016, B8-0860/2016 og B8-0861/2016

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0851/2016

(erstatter B8-0851/2016, B8-0852/2016, B8-0857/2016, B8-0858/2016 og B8-0860/2016):

stillet af:

—   Christian Ehler og Lambert van Nistelrooij, for PPE-Gruppen

—   Constanze Krehl, Soledad Cabezón Ruiz og Derek Vaughan, for S&D-Gruppen

—   Evžen Tošenovský, Ruža Tomašić, Remo Sernagiotto, Raffaele Fitto og Angel Dzhambazki, for ECR-Gruppen

—   Matthijs van Miltenburg, Lieve Wierinck, Iskra Mihaylova, Ivan Jakovčić og Fredrick Federley, for ALDE-Gruppen

—   Bronis Ropė, Davor Škrlec og Ernest Maragall, for Verts/ALE-Gruppen

—   Rosa D’Amato, David Borrelli, Isabella Adinolfi, Marco Zullo og Rolandas Paksas,for EFDD-Gruppen

—   Barbara Kappel.

Vedtaget (P8_TA(2016)0311)

(Forslag til beslutning B8-0861/2016 bortfaldt).


6.12. Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (afstemning)

Redegørelse fra Kommissionen: Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2017 (2016/2773(RSP))

Forslag til beslutning B8-0885/2016, B8-0886/2016, B8-0892/2016, B8-0893/2016, B8-0894/2016, B8-0895/2016 og B8-0896/2016

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0885/2016

(erstatter B8-0885/2016, B8-0892/2016 og B8-0893/2016):

stillet af:

—   József Szájer for PPE-Gruppen

—   Enrique Guerrero Salom og Maria João Rodrigues for S&D-Gruppen

—   Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0312)

(Forslag til beslutning B8-0886/2016, B8-0894/2016, B8-0895/2016 og B8-0896/2016 bortfaldt).

Indlæg

James Nicholson om den engelske udgave af ændringsforslag 38.


6.13. Japans beslutning om at genoptage hvalfangst i sæsonen 2015-2016 (afstemning)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000058/2016) af Renate Sommer, Renata Briano, Julie Girling, Frédérique Ries, Stefan Eck, Linnéa Engström og Marco Affronte, for ENVI, til Rådet: Japans beslutning om at genoptage hvalfangsten i sæsonen 2015-2016 (2016/2600(RSP)) (B8-0702/2016)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000059/2016) af Renate Sommer, Renata Briano, Julie Girling, Frédérique Ries, Stefan Eck, Linnéa Engström og Marco Affronte, for ENVI, til Kommissionen: Japans beslutning om at genoptage hvalfangsten i sæsonen 2015-2016 (2016/2600(RSP)) (B8-0703/2016)

Forhandlingen fandt sted den 8. juni 2016 (punkt 25 i protokollen af 8.6.2016).

Der var givet meddelelse om beslutningsforslagene den 6. juli 2016 (punkt 5 i protokollen af 6.7.2016).

Forslag til beslutning B8-0853/2016, B8-0855/2016, B8-0862/2016 og B8-0863/2016

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-0853/2016

(erstatter B8-0853/2016, B8-0855/2016, B8-0862/2016 og B8-0863/2016):

stillet af:

—   Renate Sommer, for PPE-Gruppen

—   Renata Briano og Doru-Claudian Frunzulică, for S&D-Gruppen

—   Julie Girling, for ECR-Gruppen

—   Frédérique Ries, for ALDE-Gruppen

—   Anja Hazekamp, Stefan Eck, Anne-Marie Mineur, Merja Kyllönen, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Malin Björk, Tania González Peñas, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey og Xabier Benito Ziluaga, for GUE/NGL-Gruppen

—   Linnéa Engström, Benedek Jávor og Bart Staes, for Verts/ALE-Gruppen

—   Marco Affronte, Piernicola Pedicini, Eleonora Evi, Isabella Adinolfi og Rolandas Paksas, for EFDD-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0313)


6.14. Indsigelse i henhold til artikel 105, stk. 4: EU-garanti til Den Europæiske Investeringsbank mod tab for så vidt angår Hviderusland (afstemning)

Beslutningsforslag indgivet i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 105, stk. 4, af Marco Zanni og Marco Valli for EFDD-Gruppen, om Kommissionens delegerede afgørelse af 15. april 2016 om ændring af bilag III til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse nr. 466/2014/EU om en EU-garanti til Den Europæiske Investeringsbank mod tab i forbindelse med finansieringstransaktioner til støtte for investeringsprojekter uden for Unionen, for så vidt angår Hviderusland (C(2016)02164 - 2016/2669(DEA)) (B8-0869/2016)

Beslutningsforslag indgivet i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 105, stk. 4, af Anna Elżbieta Fotyga og Charles Tannock for ECR-Gruppen, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Jean Arthuis og Pavel Telička for ALDE-Gruppen, Heidi Hautala, Indrek Tarand og Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen, om Kommissionens delegerede afgørelse af 15. april 2016 om ændring af bilag III til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse nr. 466/2014/EU om en EU-garanti til Den Europæiske Investeringsbank mod tab i forbindelse med finansieringstransaktioner til støtte for investeringsprojekter uden for Unionen, for så vidt angår Hviderusland (C(2016)2164 - 2016/2669(DEA)) (B8-0870/2016)

Kvalificeret flertal nødvendigt for vedtagelse af forslaget til beslutning
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 14)

FORSLAG TIL BESLUTNING B8-0869/2016

Forkastet

FORSLAG TIL BESLUTNING B8-0870/2016

Forkastet

Indlæg

Petras Auštrevičius, inden afstemningen.


6.15. Indsigelse i henhold til artikel 105, stk. 4: Fastsættelse af minimumskravet til kapitalgrundlag og nedskrivningsrelevante passiver (afstemning)

Beslutningsforslag indgivet i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 105, stk. 4, af Philippe Lamberts for Verts/ALE-Gruppen, om Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/59/EU for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder, der præciserer kriterierne i forbindelse med metoden til fastsættelse af minimumskravet til kapitalgrundlag og nedskrivningsrelevante passiver (C(2016)2976 - 2016/2743(DEA)) (B8-0868/2016)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Kvalificeret flertal nødvendigt for vedtagelse af forslaget til beslutning
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 15)

Forkastet


7. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Indstilling ved andenbehandling: Andreas Schwab - A8-0211/2016
Daniel Hannan, Jiří Pospíšil, Monica Macovei, Peter Jahr

Betænkning: Dario Tamburrano - A8-0213/2016
Monica Macovei, Xabier Benito Ziluaga, Peter Jahr, Seán Kelly

Betænkning: Artis Pabriks - A8-0200/2016
Miguel Urbán Crespo, Krisztina Morvai, Michela Giuffrida, Stanislav Polčák, Filiz Hyusmenova, Peter Jahr

Betænkning: Alain Cadec - A8-0068/2016
Krisztina Morvai

Betænkning: Ingeborg Gräßle - A8-0188/2016
Krisztina Morvai, Peter Jahr

Betænkning: Jan Olbrycht og Isabelle Thomas - A8-0224/2016
Krisztina Morvai, Monica Macovei, Diane Dodds, Peter Jahr

Betænkning: Jeppe Kofod og Michael Theurer - A8-0223/2016
Monica Macovei, Thomas Mann, Jiří Pospíšil, Peter Jahr, Janusz Korwin-Mikke

Synergier mellem strukturfonde og Horisont 2020 - (2016/2695(RSP)) - RC-B8-0851/2016
Ángela Vallina, Krisztina Morvai

Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2017 - (2016/2773(RSP)) - RC-B8-0885/2016
Krisztina Morvai, Marc Tarabella, Momchil Nekov

Japans beslutning om at genoptage hvalfangst i sæsonen 2015-2016 - (2016/2600(RSP)) - RC-B8-0853/2016
Jiří Pospíšil.


8. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 14.30 og genoptaget kl. 15.05)

FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

9. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


10. En global strategi for Den Europæiske Unions udenrigs- og sikkerhedspolitik (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: En global strategi for Den Europæiske Unions udenrigs- og sikkerhedspolitik (2016/2813(RSP))

Indlæg af Arnaud Danjean om afviklingen af forhandlingen.

Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) afgav redegørelsen.

Talere: Sandra Kalniete for PPE-Gruppen, Knut Fleckenstein for S&D-Gruppen, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Johannes Cornelis van Baalen for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Sabine Lösing for GUE/NGL-Gruppen, Reinhard Bütikofer for Verts/ALE-Gruppen, Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen, Mario Borghezio for ENF-Gruppen, Elmar Brok, som ligeledes besvarede to blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi og Andi Cristea, Victor Boştinaru, Mark Demesmaeker, Alexander Graf Lambsdorff, Javier Couso Permuy, Tamás Meszerics, Eleftherios Synadinos, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Janusz Korwin-Mikke, Cristian Dan Preda, Richard Howitt, Zdzisław Krasnodębski, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bruno Gollnisch, Hilde Vautmans, Takis Hadjigeorgiou, Konstantinos Papadakis, Arnaud Danjean, Enrique Guerrero Salom, Angel Dzhambazki, Petras Auštrevičius, Krisztina Morvai, Mariya Gabriel, Ana Gomes, Francisco José Millán Mon og Pier Antonio Panzeri.

FORSÆDE: Alexander Graf LAMBSDORFF
næstformand

Talere: Bogdan Andrzej Zdrojewski, Linda McAvan, Georgios Kyrtsos, Kati Piri og Jaromír Štětina, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Liisa Jaakonsaari.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Eduard Kukan, Eugen Freund, Ruža Tomašić, Csaba Sógor, Afzal Khan og Notis Marias.

(Fortsættelsen af forhandlingen, se punkt 12 i protokollen af 6.7.2016)


11. Velkomstord

Formanden bød på Parlamentets vegne velkommen til Leyla Yunus, menneskerettighedsforkæmper i Aserbajdsjan og kandidat til Sakharovprisen 2014, der var ledsaget af sin mand Arif og sin datter Dinara, og som havde taget plads i den officielle loge.


12. En global strategi for Den Europæiske Unions udenrigs- og sikkerhedspolitik (fortsat forhandling)

(Begyndelsen af forhandlingen: se punkt 10 i protokollen af 6.7.2016)

Indlæg af Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


13. Nye initiativer i forbindelse med fredsprocessen i Mellemøsten (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Nye initiativer i forbindelse med fredsprocessen i Mellemøsten (2016/2818(RSP))

Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) afgav redegørelsen.

Talere: Mariya Gabriel for PPE-Gruppen, Victor Boştinaru for S&D-Gruppen, Mark Demesmaeker for ECR-Gruppen, Hilde Vautmans for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Margrete Auken, Ángela Vallina for GUE/NGL-Gruppen, Margrete Auken for Verts/ALE-Gruppen, Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Afzal Khan, Jean-Luc Schaffhauser for ENF-Gruppen, Elmar Brok, Elena Valenciano, Zdzisław Krasnodębski, Beatriz Becerra Basterrechea, Sofia Sakorafa, Rosa D'Amato, Cristian Dan Preda, Arne Lietz, Arne Gericke, Ivo Vajgl, Martina Michels, Ana Gomes, Eleni Theocharous, Javier Nart, Neoklis Sylikiotis, Gilles Pargneaux, Marek Jurek, Ivan Jakovčić, Julie Ward, Notis Marias og Richard Howitt.

FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

Indlæg af Mirosław Piotrowski.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Javi López, Javier Couso Permuy, Igor Šoltes og Georgios Epitideios.

Indlæg af Federica Mogherini.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


14. Ny EU-strategi med hensyn til Kina (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Ny EU-strategi med hensyn til Kina (2016/2803(RSP))

Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) afgav redegørelsen.

Talere: Frank Engel for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Victor Boştinaru for S&D-Gruppen, Bas Belder for ECR-Gruppen, Marietje Schaake for ALDE-Gruppen, Helmut Scholz for GUE/NGL-Gruppen, Reinhard Bütikofer, Gerard Batten, Mario Borghezio for ENF-Gruppen, Georgios Epitideios, løsgænger, Francisco José Millán Mon, Jo Leinen, Charles Tannock, Tunne Kelam, Alessia Maria Mosca, Jan Zahradil, Jiří Pospíšil, Bernd Lange og Evžen Tošenovský.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Csaba Sógor, Nicola Caputo, Notis Marias, Ivan Jakovčić og Viorica Dăncilă.

Indlæg af Federica Mogherini.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


15. Årsberetning om menneskerettigheder og demokrati i verden i 2015 (forhandling)

Redegørelse fra næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Årsberetning om menneskerettigheder og demokrati i verden i 2015 (2016/2796(RSP))

Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) afgav redegørelsen.

Talere: Andrzej Grzyb for PPE-Gruppen, Elena Valenciano for S&D-Gruppen, Mark Demesmaeker for ECR-Gruppen, Petras Auštrevičius for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi og Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen.

FORSÆDE: Dimitrios PAPADIMOULIS
næstformand

Talere: Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen, Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen, Jean-Luc Schaffhauser for ENF-Gruppen, Cristian Dan Preda, Marie-Christine Vergiat for en personlig bemærkning i forlængelse af indlæg af Cristian Dan Preda, Cristian Dan Preda om Marie-Christine Vergiats bemærkning, Pier Antonio Panzeri, Anna Elżbieta Fotyga, Beatriz Becerra Basterrechea, Ulrike Lunacek, James Carver, Lampros Fountoulis, Andrey Kovatchev, Ana Gomes, Josep-Maria Terricabras, Beatrix von Storch, György Hölvényi, Andi Cristea, Jiří Pospíšil, Bogusław Liberadzki, Richard Howitt og Francisco Assis.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Sergio Gaetano Cofferati, Notis Marias, Ivan Jakovčić og Angel Dzhambazki.

Indlæg af Federica Mogherini.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


16. FN's Generalforsamlings 71. samling (forhandling)

Betænkning med forslag til Europa-Parlamentets henstilling til Rådet om FN's Generalforsamlings 71. samling [2016/2020(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Andrey Kovatchev (A8-0146/2016)

Andrey Kovatchev forelagde betænkningen.

Indlæg af Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).

Talere: Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen, Soraya Post for S&D-Gruppen, Kazimierz Michał Ujazdowski for ECR-Gruppen, Ilhan Kyuchyuk for ALDE-Gruppen, Helmut Scholz for GUE/NGL-Gruppen, James Carver for EFDD-Gruppen, Jean-Luc Schaffhauser for ENF-Gruppen, der afviste et blåt kort-spørgsmål fra Cristian Dan Preda, Francisco José Millán Mon, Eugen Freund og Notis Marias.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Ivan Jakovčić.

Talere: Federica Mogherini og Andrey Kovatchev.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.4 i protokollen af 7.7.2016.


17. Beskyttelse af whistleblowere (forhandling)

Redegørelser fra Rådet og Kommissionen: Beskyttelse af whistleblowere (2016/2806(RSP))

Ivan Korčok (formand for Rådet) og Jyrki Katainen (næstformand i Kommissionen) afgav redegørelserne.

Indlæg af Julia Pitera for PPE-Gruppen.

FORSÆDE: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
næstformand

Talere: Evelyn Regner for S&D-Gruppen, Monica Macovei for ECR-Gruppen, Maite Pagazaurtundúa Ruiz for ALDE-Gruppen, Fabio De Masi for GUE/NGL-Gruppen, Pascal Durand for Verts/ALE-Gruppen, Laura Ferrara for EFDD-Gruppen, Constance Le Grip, Sergio Gaetano Cofferati, Angel Dzhambazki, Miguel Urbán Crespo, Julia Reda, Marco Valli, Marita Ulvskog, Sven Giegold, Virginie Rozière, Benedek Jávor, Jeppe Kofod, Dietmar Köster og Inés Ayala Sender.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias, Ivan Jakovčić og Georgios Epitideios.

Talere: Jyrki Katainen og Ivan Korčok.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


18. Baselkomitéens revision af standardindikatormetoden (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Baselkomitéens revision af standardindikatormetoden (2016/2804(RSP))

Jyrki Katainen (næstformand i Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Markus Ferber for PPE-Gruppen, Roberto Gualtieri for S&D-Gruppen, Paloma López Bermejo for GUE/NGL-Gruppen, Antonio Tajani, Jonás Fernández, Othmar Karas, Bendt Bendtsen og Massimiliano Salini.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias og Ivan Jakovčić.

Indlæg af Jyrki Katainen.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


19. Indsigelse i henhold til artikel 106: Tilladte sundhedsanprisninger af fødevarer (forhandling)

Forslag til beslutning indgivet i henhold til forretningsordenens artikel 106, stk. 2 og 4 samt stk. 4, litra c), om udkast til Kommissionens forordning om ændring af forordning (EU) nr. 432/2012 om fastlæggelse af en liste over andre tilladte sundhedsanprisninger af fødevarer end dem, der henviser til en reduceret risiko for sygdom og til børns udvikling og sundhed (D44599/02 - 2016/2708(RPS)) (B8-0842/2016)

Christel Schaldemose (ordfører) forelagde beslutningsforslaget.

Indlæg af Jyrki Katainen (næstformand i Kommissionen).

Talere: Renate Sommer for PPE-Gruppen, Biljana Borzan for S&D-Gruppen, José Inácio Faria for ALDE-Gruppen, Lynn Boylan for GUE/NGL-Gruppen, Marijana Petir og Damiano Zoffoli.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias og Ivan Jakovčić.

Indlæg af Jyrki Katainen.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 9.6 i protokollen af 7.7.2016.


20. Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 105, stk. 6)

Udkast til delegerede retsakter modtaget af Parlementet:

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 600/2014 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder vedrørende clearingadgang for markedspladser og centrale modparter (C(2016)03807 - 2016/2801(DEA))
Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 24. juni 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 600/2014 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder for registrering af relevante oplysninger om ordrer vedrørende finansielle instrumenter (C(2016)03821 - 2016/2802(DEA))
Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 24. juni 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/65/EU om markeder for finansielle instrumenter for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder med henblik på at præcisere, hvilke oplysninger investeringsselskaber, markedsoperatører og kreditinstitutter skal fremsende (C(2016)03917 - 2016/2810(DEA))
Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 29. juni 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 600/2014 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder til præcisering af kravet om at cleare derivater, der handles på regulerede markeder, og af fristerne for clearingaccept (C(2016)03944 - 2016/2812(DEA))
Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 29. juni 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 273/2004 og Rådets forordning (EF) nr.111/2005 for så vidt angår optagelse af visse narkotikaprækursorer på listen over registrerede stoffer (C(2016)03946 - 2016/2811(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 29. juni 2016
Henvist til kor. udv.: LIBE

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 223/2014 for så vidt angår de betingelser og procedurer gældende for Den Europæiske Fond for Bistand til de Socialt Dårligst Stillede, som skal anvendes til at bestemme, om uinddrivelige beløb tilbagebetales af medlemsstaterne (C(2016)03966 - 2016/2817(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 30. juni 2016
Henvist til kor. udv.: EMPL

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1286/2014 om dokumenter med central information om sammensatte og forsikringsbaserede investeringsprodukter til detailinvestorer (PRIIP'er) vedrørende reguleringsmæssige tekniske standarder for præsentation, indhold, gennemgang og revision af dokumenter med central information og betingelser for opfyldelse af kravet for stillen til rådighed af sådanne dokumenter (C(2016)03999 - 2016/2816(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 30. juni 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

Udkast til delegerede retsakter for hvilke fristen efter anmodning fra det kompetente udvalg var blevet forlænget fra 1 til 3 måneder:

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/65/EU for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder for udbydere af dataindberetningstjenester vedrørende godkendelse, organisatoriske krav og offentliggørelse af transaktioner – (C(2016)03201 – 2016/2766(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 2. juni 2016 efter anmodning fra det kompetente udvalg.
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 600/2014 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder om præcisering af levering af før- og efterhandelsoplysninger og detaljeringsgraden af oplysninger – (C(2016)03206 – 2016/2767(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 2. juni 2016 efter anmodning fra det kompetente udvalg.
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 600/2014 om markeder for finansielle instrumenter for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder for adgang vedrørende benchmarks – (C(2016)03203 – 2016/2765(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 2. juni 2016 efter anmodning fra det kompetente udvalg.
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/65/EU om markeder for finansielle instrumenter for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder for krav, der skal sikre retfærdige og ikke-diskriminerende samhusningstjenester og gebyrstrukturer – (C(2016)03266 – 2016/2775(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 6. juni 2016 efter anmodning fra det kompetente udvalg.
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 600/2014 om markeder for finansielle instrumenter for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder for volumenbegrænsningsmekanismen og indberetning af oplysninger med henblik på gennemsigtighedsberegninger og andre beregninger – (C(2016)02711 – 2016/2785(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 13. juni 2016 efter anmodning fra det kompetente udvalg.
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 600/2014 om markeder for finansielle instrumenter for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder om derivatkontrakters direkte, væsentlige og forudsigelige virkning i Unionen og forhindring af omgåelse af regler og forpligtelser – (C(2016)03544 – 2016/2786(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 13. juni 2016 efter anmodning fra det kompetente udvalg.
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/65/EU om markeder for finansielle instrumenter for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder om præcisering af krav til aftaler og ordninger om prisstillelse – (C(2016)03523 – 2016/2784(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 13. juni 2016 efter anmodning fra det kompetente udvalg.
Henvist til kor. udv.: ECON

Udkast til delegerede retsakter for hvilke anmodningen fra Rådet om en forlængelse på én måned er medregnet i indsigelsesperioden på 3 måneder:

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/65/EU for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder for nøjagtighedsgraden for forretningsure – (C(2016)03316 – 2016/2776(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 7. juni 2016 efter anmodning fra det kompetente udvalg.
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/65/EU om markeder for finansielle instrumenter for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder om de oplysninger, som skal offentliggøres af handelssteder om kvaliteten af udførelsen af transaktioner – (C(2016)03333 – 2016/2779(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 8. juni 2016 efter anmodning fra det kompetente udvalg.
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/65/EU for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder om investeringsselskabers årlige offentliggørelse af oplysninger om handelssteders identitet og kvaliteten af ordreudførelsen – (C(2016)03337 – 2016/2778(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 8. juni 2016 efter anmodning fra det kompetente udvalg.
Henvist til kor. udv.: ECON


21. Modtagne dokumenter

Formanden havde fra Rådet og Kommissionen modtaget:

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 12/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0045/2016 - C8-0240/2016 - 2016/2116(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 13/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0046/2016 - C8-0241/2016 - 2016/2117(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 15/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0047/2016 - C8-0254/2016 - 2016/2122(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 16/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0048/2016 - C8-0255/2016 - 2016/2123(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 17/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0049/2016 - C8-0256/2016 - 2016/2124(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 18/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0050/2016 - C8-0257/2016 - 2016/2125(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 19/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0051/2016 - C8-0258/2016 - 2016/2126(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 14/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0052/2016 - C8-0259/2016 - 2016/2127(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag til bevillingsoverførsel INF3/2016 – Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg (N8-0053/2016 - C8-0261/2016 - 2016/2128(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag til bevillingsoverførsel INF 4/2016 – Det Europæiske Økonomiske og Sociale Udvalg (N8-0054/2016 - C8-0262/2016 - 2016/2129(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 20/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0055/2016 - C8-0263/2016 - 2016/2130(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG


22. Bevillingsoverførsler

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen besluttet ikke at gøre indsigelse mod bevillingsoverførsel INF 1/2016 fra Tjenesten for EU's Optræden Udadtil.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen besluttet ikke at gøre indsigelse mod følgende bevillingsoverførsler fra Revisionsretten: V/AB-03/C/16, V/AB-04/T/16, V/AB-05/A/16 og V/AB-06/T/16.

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 27, stk. 3, i finansforordningen besluttet at godkende følgende bevillingsoverførsler fra Kommissionen: DEC 08/2016, DEC 09/2016, DEC 10/2016 og DEC 11/2016.

Rådet for Den Europæiske Union havde i overensstemmelse med artikel 27, stk. 4, i finansforordningen underrettet budgetmyndigheden om, at det havde godkendt bevillingsoverførsel DEC 08/2016 og DEC 10/2016 - Sektion III – Kommissionen.


23. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 585.204/OJJE).


24. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 22.50.

Klaus Welle

Rainer Wieland

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Epitideios, Erdős, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Händel, Hannan, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen Jean-Marie, Lewandowski, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Maštálka, Matera, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Paunova, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Punset, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, von Storch, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wierinck, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Złotowski, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Crowley, Dodds Anneliese, Drăghici, Guteland, Lope Fontagné, Maeijer, Marusik

Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik