Indeks 
Protokol
PDF 283kWORD 81k
Onsdag den 5. oktober 2016 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.De politiske gruppers sammensætning
 3.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 4.Behov for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (indgivne beslutningsforslag)
 5.Forberedelse af Det Europæiske Råds møde (den 20.-21. oktober) (forhandling)
 6.Erklæring fra formanden
 7.Afslutning af en procedure om ophævelse af immunitet
 8.Afstemningstid
  8.1.Perus tiltrædelse af Haagerkonventionen af 1980 om de civilretlige virkninger af internationale barnebortførelser * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  8.2.Kasakhstans tiltrædelse af Haagerkonventionen af 1980 om de civilretlige virkninger af internationale barnebortførelser * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  8.3.Koreas tiltrædelse af Haagerkonventionen af 1980 om de civilretlige virkninger af internationale barnebortførelser * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  8.4.Globale mål for ernæring og fødevaresikkerhed i verden og EU's forpligtelser i forbindelse hermed (afstemning)
  8.5.Europæisk anklagemyndighed og Eurojust (afstemning)
  8.6.Behov for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (afstemning)
 9.Stemmeforklaringer
 10.Stemmerettelser og -intentioner
 11.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 12.Situationen i Syrien (forhandling)
 13.Meddelelse fra formanden
 14.Situationen i Syrien (fortsat forhandling)
 15.Den colombianske fredsproces (forhandling)
 16.Situationen i Den Demokratiske Republik Congo (forhandling)
 17.Kvinders rettigheder i Polen (forhandling)
 18.Udvalgenes og delegationernes sammensætning
 19.FN's klimakonference 2016 i Marrakesh, Marokko (COP22) (forhandling)
 20.Forslaget om en interinstitutionel aftale om åbenhedsregisteret (forhandling)
 21.Gennemførelse af forordningen om materialer bestemt til kontakt med fødevarer (forhandling)
 22.Gennemførelsesforanstaltninger (forretningsordenens artikel 106)
 23.Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 105, stk. 6)
 24.Bevillingsoverførsler
 25.Modtagne dokumenter
 26.Dagsorden for næste møde
 27.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE


FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.05.


2. De politiske gruppers sammensætning

Antanas Guoga havde forladt ALDE-Gruppen og havde tilsluttet sig PPE-Gruppen fra den 5. oktober 2016 at regne.


3. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   Rwanda: sagen om Victoire Ingabire (2016/2910(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Laura Agea, Isabella Adinolfi, Piernicola Pedicini og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen om Rwanda: sagen om Victoire Ingabire (B8-1061/2016);

—   Charles Tannock og Mark Demesmaeker, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Anna Elżbieta Fotyga, Arne Gericke, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Ruža Tomašić, Monica Macovei og Branislav Škripek for ECR-Gruppen om Rwanda: sagen om Victoire Ingabire (B8-1064/2016);

—   Cristian Dan Preda, Rosa Estaràs Ferragut, Davor Ivo Stier, Roberta Metsola, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Ivan Štefanec, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, Ildikó Gáll-Pelcz, Milan Zver, Romana Tomc, Claude Rolin, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Michaela Šojdrová, Thomas Mann, Stanislav Polčák, Marijana Petir, Eduard Kukan, Laima Liucija Andrikienė, Jeroen Lenaers, Ivo Belet, Giovanni La Via, Bogdan Brunon Wenta, Adam Szejnfeld, József Nagy, Csaba Sógor, Dubravka Šuica, Andrey Kovatchev, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Seán Kelly, Eva Maydell, Therese Comodini Cachia, Ramón Luis Valcárcel Siso, Krzysztof Hetman og Francisco José Millán Mon for PPE-Gruppen om Rwanda: sagen om Victoire Ingabire (B8-1065/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Maria Grapini, Enrique Guerrero Salom, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Afzal Khan, Cécile Kashetu Kyenge, Javi López, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, David Martin, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Paul Tang, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato og Carlos Zorrinho for S&D-Gruppen om Rwanda: sagen om Victoire Ingabire (B8-1066/2016);

—   Jordi Sebastià, Heidi Hautala, Bart Staes, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun og Bodil Valero for Verts/ALE-Gruppen om Rwanda: sagen om Victoire Ingabire (B8-1073/2016);

—   Lars Adaktusson, Ángela Vallina, Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Josu Juaristi Abaunz, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Merja Kyllönen, Takis Hadjigeorgiou, Neoklis Sylikiotis, Patrick Le Hyaric, Paloma López Bermejo, Marina Albiol Guzmán, Maria Lidia Senra Rodríguez, Stelios Kouloglou og Javier Couso Permuy for GUE/NGL-Gruppen om Rwanda: sagen om Victoire Ingabire (B8-1075/2016);

—   Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, María Teresa Giménez Barbat, Johannes Cornelis van Baalen, Javier Nart, Urmas Paet, Ivo Vajgl, Carolina Punset, Petr Ježek, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Nedzhmi Ali, Marian Harkin, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Paavo Väyrynen, Jasenko Selimovic, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Hannu Takkula og Filiz Hyusmenova for ALDE-Gruppen om Rwanda: sagen om Victoire Ingabire (B8-1076/2016).

II.   Sudan (2016/2911(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Laura Agea, Isabella Adinolfi, Laura Ferrara og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen om Sudan (B8-1062/2016);

—   Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Roberta Metsola, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Ivan Štefanec, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, Ildikó Gáll-Pelcz, Milan Zver, Romana Tomc, Claude Rolin, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Michaela Šojdrová, Thomas Mann, Stanislav Polčák, Marijana Petir, Eduard Kukan, Laima Liucija Andrikienė, Jeroen Lenaers, Giovanni La Via, Maurice Ponga, Bogdan Brunon Wenta, Adam Szejnfeld, József Nagy, Csaba Sógor, Dubravka Šuica, Andrey Kovatchev, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Seán Kelly, Eva Maydell, Therese Comodini Cachia, Ramón Luis Valcárcel Siso, Francisco José Millán Mon og Krzysztof Hetman for PPE-Gruppen om Sudan (B8-1067/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Maria Grapini, Enrique Guerrero Salom, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Afzal Khan, Cécile Kashetu Kyenge, Javi López, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, David Martin, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Paul Tang, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato og Carlos Zorrinho for S&D-Gruppen om Sudan (B8-1070/2016);

—   Judith Sargentini, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Sebastià, Alyn Smith, Bart Staes, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero, Igor Šoltes, Davor Škrlec, Bronis Ropė og Josep-Maria Terricabras for Verts/ALE-Gruppen om Sudan (B8-1071/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Anna Elżbieta Fotyga, Arne Gericke, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Ruža Tomašić, Branislav Škripek, Monica Macovei, Tomasz Piotr Poręba og Karol Karski for ECR-Gruppen om situationen i Sudan (B8-1074/2016);

—   Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Neoklis Sylikiotis, Takis Hadjigeorgiou, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Merja Kyllönen, Barbara Spinelli, Patrick Le Hyaric, Paloma López Bermejo, Marina Albiol Guzmán, Javier Couso Permuy, Maria Lidia Senra Rodríguez, Kostas Chrysogonos og Stelios Kouloglou for GUE/NGL-Gruppen om Sudan (B8-1078/2016);

—   Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Beatriz Becerra Basterrechea, María Teresa Giménez Barbat, Marietje Schaake, Johannes Cornelis van Baalen, Javier Nart, Urmas Paet, Ivo Vajgl, Carolina Punset, Petr Ježek, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Nedzhmi Ali, Marian Harkin, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Martina Dlabajová, Paavo Väyrynen, Jasenko Selimovic, José Inácio Faria, Hilde Vautmans, Izaskun Bilbao Barandica, Louis Michel, Nathalie Griesbeck, Hannu Takkula, Filiz Hyusmenova og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen om Sudan (B8-1080/2016).

III.   Thailand, særlig sagen om Andy Hall (2016/2912(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Marco Zanni, Rolandas Paksas og Isabella Adinolfi for EFDD-Gruppen om Thailand, særlig sagen om Andy Hall (B8-1068/2016);

—   Cristian Dan Preda, Jeroen Lenaers, Davor Ivo Stier, Roberta Metsola, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Ivan Štefanec, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, Ildikó Gáll-Pelcz, Milan Zver, Romana Tomc, Claude Rolin, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Michaela Šojdrová, Thomas Mann, Stanislav Polčák, Marijana Petir, Eduard Kukan, Laima Liucija Andrikienė, Giovanni La Via, Bogdan Brunon Wenta, Adam Szejnfeld, József Nagy, Csaba Sógor, Dubravka Šuica, Andrey Kovatchev, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Seán Kelly, Eva Maydell, Therese Comodini Cachia, Ramón Luis Valcárcel Siso, Francisco José Millán Mon og Krzysztof Hetman for PPE-Gruppen om Thailand, særlig sagen om Andy Hall (B8-1069/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Maria Grapini, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Afzal Khan, Cécile Kashetu Kyenge, Javi López, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, David Martin, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Paul Tang, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho for S&D-Gruppen om Thailand, særlig sagen om Andy Hall (B8-1072/2016);

—   Lola Sánchez Caldentey, Malin Björk, Josu Juaristi Abaunz, Merja Kyllönen, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Takis Hadjigeorgiou, Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Barbara Spinelli og Stelios Kouloglou for GUE/NGL-Gruppen om Thailand, særlig sagen om Andy Hall (B8-1077/2016);

—   Morten Løkkegaard, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Beatriz Becerra Basterrechea, María Teresa Giménez Barbat, Marietje Schaake, Javier Nart, Urmas Paet, Ivo Vajgl, Carolina Punset, Petr Ježek, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Nedzhmi Ali, Marian Harkin, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Martina Dlabajová, Paavo Väyrynen, Jasenko Selimovic, José Inácio Faria, Hilde Vautmans, Izaskun Bilbao Barandica, Louis Michel, Nathalie Griesbeck, Hannu Takkula, Anneli Jäätteenmäki, Filiz Hyusmenova og Valentinas Mazuronis for ALDE-Gruppen om Thailand, særlig sagen om Andy Hall (B8-1079/2016);

—   Heidi Hautala, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Bodil Valero, Ernest Urtasun, Davor Škrlec, Josep-Maria Terricabras og Bronis Ropė for Verts/ALE-Gruppen om Thailand, særlig sagen om Andy Hall (B8-1081/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Angel Dzhambazki, Pirkko Ruohonen-Lerner, Notis Marias, Arne Gericke, Ruža Tomašić, Monica Macovei og Branislav Škripek for ECR-Gruppen om Thailand, særlig sagen om Andy Hall (B8-1082/2016).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


4. Behov for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (indgivne beslutningsforslag)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Behov for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (2016/2891(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 14. september 2016 (punkt 13 i protokollen af 14.9.2016).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

—   Françoise Grossetête, David Casa, Seán Kelly, Pascal Arimont, Georges Bach, Ivo Belet, Deirdre Clune, Lara Comi, Krišjānis Kariņš, Jeroen Lenaers, Verónica Lope Fontagné, Elisabeth Morin-Chartier, Claude Rolin, Massimiliano Salini, Anne Sander, Sven Schulze, Csaba Sógor, Romana Tomc, Tom Vandenkendelaere, Lorenzo Cesa og Antonio Tajani, for PPE-Gruppen om behovet for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1051/2016);

—   Karima Delli, Yannick Jadot, Ernest Maragall og Bart Staes for Verts/ALE-Gruppen om behov for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1052/2016);

—   Patrick Le Hyaric, Neoklis Sylikiotis, Paloma López Bermejo, Thomas Händel, Tania González Peñas, Lynn Boylan, Sofia Sakorafa, Eleonora Forenza, Marisa Matias, Josu Juaristi Abaunz, Jean-Luc Mélenchon, Xabier Benito Ziluaga, Younous Omarjee, Lola Sánchez Caldentey, Martina Anderson, Estefanía Torres Martínez, Matt Carthy, Miguel Urbán Crespo, Marie-Christine Vergiat, Liadh Ní Riada, Javier Couso Permuy, Gabriele Zimmer, Merja Kyllönen, Stelios Kouloglou, Ángela Vallina og Takis Hadjigeorgiou for GUE/NGL-Gruppen om behovet for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1053/2016);

—   Anthea McIntyre, Zdzisław Krasnodębski, James Nicholson og Helga Stevens for ECR-Gruppen om behovet for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1055/2016);

—   Maria Arena, Edouard Martin, Maria João Rodrigues, Kathleen Van Brempt, Dan Nica, Jutta Steinruck, Martina Werner, Sergio Gaetano Cofferati, Christine Revault D’Allonnes Bonnefoy, Hugues Bayet, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Guillaume Balas, Pervenche Berès, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Sergio Gutiérrez Prieto, Pier Antonio Panzeri, Demetris Papadakis, Georgi Pirinski, Evelyn Regner, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Marc Tarabella, Isabelle Thomas, Flavio Zanonato og Nicola Caputo for S&D-Gruppen om behovet for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1056/2016);

—   David Borrelli, Laura Agea og Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen om behovet for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1057/2016);

—   Gérard Deprez og Marielle de Sarnez for ALDE-Gruppen om behovet for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1058/2016).

Afstemning: punkt 8.6 i protokollen af 5.10.2016.


5. Forberedelse af Det Europæiske Råds møde (den 20.-21. oktober) (forhandling)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Forberedelse af Det Europæiske Råds møde (den 20.-21. oktober) (2016/2771(RSP))

Ivan Korčok (formand for Rådet) og Jean-Claude Juncker (formand for Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Manfred Weber for PPE-Gruppen, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, Syed Kamall for ECR-Gruppen (formanden lykønskede Timothy Kirkhope med udpegelsen til det britiske Overhus og takkede ham på alle medlemmers vegne for det arbejde, han havde ydet under sine mandatperioder i Europa-Parlamentet), Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, Gabriele Zimmer for GUE/NGL-Gruppen, Philippe Lamberts for Verts/ALE-Gruppen, David Borrelli for EFDD-Gruppen, Marine Le Pen for ENF-Gruppen, Georgios Epitideios, løsgænger, Herbert Reul og Enrique Guerrero Salom.

FORSÆDE: Antonio TAJANI
næstformand

Talere: Ryszard Czarnecki, Sophia in 't Veld, Eleonora Forenza, Reinhard Bütikofer, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Richard Sulík, Rolandas Paksas, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Liisa Jaakonsaari, Marcel de Graaff, Krisztina Morvai, Janusz Lewandowski, Maria João Rodrigues, Ulrike Trebesius, Pavel Telička, Marina Albiol Guzmán, Jordi Sebastià, Peter Lundgren, Harald Vilimsky, Sotirios Zarianopoulos, Alain Lamassoure, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gilles Lebreton, Tanja Fajon, Branislav Škripek, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Barbara Spinelli, Kristina Winberg, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gunnar Hökmark, Marcus Pretzell, Esteban González Pons, Knut Fleckenstein, Evžen Tošenovský, Charles Goerens, Miguel Urbán Crespo, Tim Aker, Gerolf Annemans, Elisabetta Gardini, Pervenche Berès, Helga Stevens, Urmas Paet, György Schöpflin, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jean-Luc Mélenchon, Josef Weidenholzer, Paulo Rangel, Patrizia Toia, Othmar Karas, Sergio Gutiérrez Prieto, Gunnar Hökmark, Birgit Sippel, Dubravka Šuica, Kati Piri, Elmar Brok, Evelyn Regner, Ana Gomes, Monika Flašíková Beňová og Miriam Dalli.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Michaela Šojdrová, Juan Fernando López Aguilar, Notis Marias, Neoklis Sylikiotis, Hilde Vautmans, Igor Šoltes, Laima Liucija Andrikienė, Silvia Costa, Kostas Chrysogonos, Stanislav Polčák, Costas Mavrides og Maria Grapini.

FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

Talere: Frans Timmermans (førstenæstformand i Kommissionen) og Ivan Korčok.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

°
° ° °

Indlæg af Cristian Dan Preda, som protesterede mod fængslingen i Moskva af den ukrainske journalist Roman Souchtchenko.


6. Erklæring fra formanden

Formanden ærede Václav Havel (1936 – 2011), tjekkisk forfatter og statsmand, som ville være fyldt 80 år denne dag.

°
° ° °

Formanden oplyste, at medlemmer af Caterpillars bestyrelse havde overværet forhandlingen tidligere på dagen, hvor navnlig spørgsmålet om europæisk genindustrialisering var blevet drøftet.


7. Afslutning af en procedure om ophævelse af immunitet

JURI, som er det kompetente udvalg på dette område, havde underrettet formanden om følgende: Eftersom den seneste anmodning om ophævelse af Hermann Winklers immunitet (punkt 7 i protokollen af 12.9.2016) drejede sig om samme sag som den, i forbindelse med hvilken hans immunitet allerede var blevet ophævet, var en yderligere procedure ikke nødvendig. Denne nye procedure om ophævelse af immunitet afsluttedes hermed.


8. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.

°
° ° °

Indlæg af James Carver.


8.1. Perus tiltrædelse af Haagerkonventionen af 1980 om de civilretlige virkninger af internationale barnebortførelser * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Rådets afgørelse om bemyndigelse af Republikken Østrig og Rumænien til, i Den Europæiske Unions interesse, at acceptere Perus tiltrædelse af Haagerkonventionen af 1980 om de civilretlige virkninger af internationale barnebortførelser [COM(2016)0367 - C8-0234/2016 - 2016/0168(NLE)] - Retsudvalget. Ordfører: Angel Dzhambazki (A8-0267/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0372)


8.2. Kasakhstans tiltrædelse af Haagerkonventionen af 1980 om de civilretlige virkninger af internationale barnebortførelser * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Rådets afgørelse om bemyndigelse af visse medlemsstater til i Den Europæiske Unions interesse at acceptere Kasakhstans tiltrædelse af Haagerkonventionen af 1980 om de civilretlige virkninger af internationale barnebortførelser [COM(2016)0368 - C8-0232/2016 - 2016/0169(NLE)] - Retsudvalget. Ordfører: Angel Dzhambazki (A8-0268/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0373)


8.3. Koreas tiltrædelse af Haagerkonventionen af 1980 om de civilretlige virkninger af internationale barnebortførelser * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Rådets afgørelse om bemyndigelse af visse medlemsstater til, i Den Europæiske Unions interesse, at acceptere Republikken Koreas tiltrædelse af Haagerkonventionen af 1980 om de civilretlige virkninger af internationale barnebortførelser [COM(2016)0372 - C8-0233/2016 - 2016/0173(NLE)] - Retsudvalget. Ordfører: Angel Dzhambazki (A8-0266/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA(2016)0374)


8.4. Globale mål for ernæring og fødevaresikkerhed i verden og EU's forpligtelser i forbindelse hermed (afstemning)

Forslag til beslutning B8-1042/2016 (2016/2705(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0375)


8.5. Europæisk anklagemyndighed og Eurojust (afstemning)

Forslag til beslutning B8-1054/2016 (2016/2750(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA(2016)0376)


8.6. Behov for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (afstemning)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Behov for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom (2016/2891(RSP))

Forhandlingen havde fundet sted den 14. september 2016 (punkt 13 i protokollen af 14.9.2016).

Der var blevet givet meddelelse om beslutningsforslag den 5. oktober 2016 (punkt 4 i protokollen af 5.10.2016).

Forslag til beslutning B8-1051/2016, B8-1052/2016, B8-1053/2016, B8-1055/2016, B8-1056/2016, B8-1057/2016 og B8-1058/2016 (2016/2891(RSP))

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FÆLLES BESLUTNINGSFORSLAG RC-B8-1051/2016

(erstatter B8-1051/2016, B8-1052/2016, B8-1055/2016, B8-1056/2016 og B8-1058/2016):

stillet af:

—   David Casa, Seán Kelly, Françoise Grossetête, Ivo Belet, Claude Rolin og Anne Sander for PPE-Gruppen;

—   Maria Arena, Edouard Martin, Maria João Rodrigues, Kathleen Van Brempt og Martina Werner for S&D-Gruppen;

—   Zdzisław Krasnodębski, James Nicholson og Helga Stevens for ECR-Gruppen;

—   Gérard Deprez, Marielle de Sarnez og Nathalie Griesbeck for ALDE-Gruppen;

—   Karima Delli, Yannick Jadot, Ernest Maragall og Bart Staes for Verts/ALE-Gruppen.

Vedtaget (P8_TA(2016)0377)

(Forslag til beslutning B8-1053/2016 og B8-1057/2016 bortfaldt).

FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI
næstformand


9. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var indeholdt i det fuldstændige forhandlingsreferat fra mødet.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Globale mål for ernæring og fødevaresikkerhed i verden og EU's forpligtelser i forbindelse hermed - (2016/2705(RSP)) - B8-1042/2016
Krisztina Morvai, Monica Macovei, Seán Kelly og Stanislav Polčák

Europæisk anklagemyndighed og Eurojust - (2016/2750(RSP)) - B8-1054/2016
Krisztina Morvai, Seán Kelly, Monica Macovei og Stanislav Polčák

Behov for en europæisk genindustrialiseringspolitik i lyset af de nylige tilfælde med Caterpillar og Alstom - (2016/2891(RSP)) - B8-1051/2016
Jude Kirton-Darling, Xabier Benito Ziluaga, Krisztina Morvai, Ángela Vallina, Csaba Sógor, Seán Kelly, Rosa D'Amato, Monica Macovei, Jean-Luc Mélenchon og Janusz Korwin-Mikke.


10. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 13.05 og genoptaget kl. 15.00)

FORSÆDE: Ildikó GÁLL-PELCZ
næstformand

11. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Indlæg af Algirdas Saudargas, der vendte tilbage til indsigelsen dagen forinden af Antanas Guoga vedrørende punkt 8 ("Udvalgenes og delegationernes sammensætning") i protokollen fra den 3. oktober 2016 (jf. punkt 10 i protokollen af 4.10.2016) og krævede, at denne indsigelse blev taget til efterretning (formanden var enig deri og oplyste, at protokollen ville blive vedtaget under hensyntagen til indsigelsen).

Protokollen fra det foregående møde godkendtes under hensyntagen til denne indsigelse.


12. Situationen i Syrien (forhandling)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Syrien (2016/2894(RSP))

Ivan Korčok (formand for Rådet) afgav redegørelsen for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.

Talere: Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Franz Obermayr, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Georgios Epitideios, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Marek Jurek, Marisa Matias for GUE/NGL-Gruppen, Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Jacek Saryusz-Wolski, Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen, Mario Borghezio for ENF-Gruppen, Eleftherios Synadinos, løsgænger, Elmar Brok, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Liisa Jaakonsaari, Victor Boştinaru, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Marietje Schaake, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Afzal Khan, Miguel Urbán Crespo, Barbara Lochbihler, David Coburn, Marie-Christine Arnautu, der nægtede at besvare et blåt kort-spørgsmål fra Cristian Dan Preda, Udo Voigt, Francisco José Millán Mon, Elena Valenciano og Ryszard Czarnecki.

(Fortsættelse af forhandlingen: se punkt 14 i protokollen af 5.10.2016)


13. Meddelelse fra formanden

Formanden bekræftede, at indsigelsen fra Algirdas Saudargas vedrørende punkt 10 i protokollen af 4.10.2016 "Godkendelse af protokollen fra foregående møde" var blevet taget i betragtning, og at protokollen således var godkendt.


14. Situationen i Syrien (fortsat forhandling)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Syrien (2016/2894(RSP))

(Begyndelsen af forhandlingen: se punkt 12 i protokollen af 5.10.2016)

Talere: Pavel Telička, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra James Carver, Javier Couso Permuy, James Carver, Franz Obermayr, Zoltán Balczó, David McAllister, Josef Weidenholzer, Angel Dzhambazki, Alexander Graf Lambsdorff, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Arne Gericke, Mike Hookem og Jean-Luc Schaffhauser.

FORSÆDE: David-Maria SASSOLI
næstformand

Talere: Aymeric Chauprade, Andrey Kovatchev, Gilles Pargneaux, Mirosław Piotrowski, Marielle de Sarnez, Pier Antonio Panzeri, Jan Zahradil, Sandra Kalniete, Arne Lietz, Branislav Škripek, Tunne Kelam, Kati Piri, Bogusław Liberadzki, Afzal Khan, Demetris Papadakis og Jytte Guteland.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marijana Petir, Nicola Caputo, Notis Marias, Hilde Vautmans, Miguel Viegas og Tatjana Ždanoka.

Indlæg af Ivan Korčok (formand for Rådet).

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

—   Manfred Weber for PPE-Gruppen, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, Syed Kamall for ECR-Gruppen, Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen, og David Borrelli for EFDD-Gruppen om Syrien (2016/2894(RSP)) (B8-1089/2016);

—   Gabriele Zimmer for GUE/NGL-Gruppen om Syrien (2016/2894(RSP)) (B8-1090/2016).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 5.5 i protokollen af 6.10.2016.


15. Den colombianske fredsproces (forhandling)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Den colombianske fredsproces (2016/2895(RSP))

Ivan Korčok (formand for Rådet) afgav redegørelsen for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.

Talere: Agustín Díaz de Mera García Consuegra for PPE-Gruppen, Ramón Jáuregui Atondo for S&D-Gruppen, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Izaskun Bilbao Barandica for ALDE-Gruppen, Tania González Peñas for GUE/NGL-Gruppen, Ulrike Lunacek for Verts/ALE-Gruppen, Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen, Edouard Ferrand for ENF-Gruppen, Thomas Mann, Richard Howitt, Nikolay Barekov, Marina Albiol Guzmán, Ernest Urtasun, Marie-Christine Arnautu, Francisco José Millán Mon, Soraya Post, Josu Juaristi Abaunz, Jordi Sebastià, Laima Liucija Andrikienė, Carlos Zorrinho, Helmut Scholz, Eduard Kukan, Javi López, Alojz Peterle, Boris Zala, David McAllister og Andrey Kovatchev.

FORSÆDE: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
næstformand

Indlæg af Tunne Kelam.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Nicola Caputo, Notis Marias, Javier Couso Permuy, Igor Šoltes og João Pimenta Lopes.

Indlæg af Ivan Korčok.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


16. Situationen i Den Demokratiske Republik Congo (forhandling)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Situationen i Den Demokratiske Republik Congo (2016/2916(RSP))

Ivan Korčok (formand for Rådet) afgav redegørelsen for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.

Talere: Joachim Zeller for PPE-Gruppen, Elena Valenciano for S&D-Gruppen, Mark Demesmaeker for ECR-Gruppen, Charles Goerens for ALDE-Gruppen, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, Judith Sargentini for Verts/ALE-Gruppen, Jean-Luc Schaffhauser for ENF-Gruppen, Maria Arena, Hilde Vautmans og Cécile Kashetu Kyenge.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Bogdan Brunon Wenta, Nicola Caputo og Notis Marias.

Indlæg af Ivan Korčok.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


17. Kvinders rettigheder i Polen (forhandling)

Redegørelse ved Kommissionen: Kvinders rettigheder i Polen (2016/2918(RSP))

Věra Jourová (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Barbara Kudrycka for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bolesław G. Piecha, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Marek Jurek, Jadwiga Wiśniewska for ECR-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Sophia in 't Veld, Angelika Mlinar for ALDE-Gruppen, Malin Björk for GUE/NGL-Gruppen, Terry Reintke for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Beata Gosiewska, Michał Marusik for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Janusz Korwin-Mikke, løsgænger, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Hilde Vautmans, Michaela Šojdrová, Iratxe García Pérez, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fraTomasz Piotr Poręba, Arne Gericke, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Cecilia Wikström, Zdzisław Krasnodębski, om indlægget af Cecilia Wikström, Sophia in 't Veld, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Zdzisław Krasnodębski.

FORSÆDE: Ulrike LUNACEK
næstformand

Talere: Barbara Spinelli, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Czesław Hoc, Anna Maria Corazza Bildt, Maria Arena, Zdzisław Krasnodębski, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Krzysztof Hetman, Marek Jurek om tildelingen af blåt kort-spørgsmål (formanden gav præciserende oplysninger), Cecilia Wikström, der afviste et blåt kort-spørgsmål fra Urszula Krupa, Ángela Vallina, der afviste et blåt kort-spørgsmål fra Ivo Vajgl, Sirpa Pietikäinen, Birgit Sippel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ivo Vajgl, Ryszard Czarnecki, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ernest Urtasun, Beatriz Becerra Basterrechea, Krystyna Łybacka, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Mirosław Piotrowski, Josef Weidenholzer, Pier Antonio Panzeri (formanden gav præciserende oplysninger om tildelingen af blåt kort-spørgsmål), Ryszard Czarnecki om afviklingen af forhandlingen (formanden spurgte Pier Antonio Panzeri, om han ville acceptere et blåt kort-spørgsmål), Pier Antonio Panzeri, der afviste et blåt kort-spørgsmål fra Jadwiga Wiśniewska, Liliana Rodrigues og Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Danuta Jazłowiecka, Nicola Caputo, Ruža Tomašić, Kateřina Konečná, Ernest Urtasun, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska og Julie Ward.

Formanden hilste tilstedeværelsen af besøgende fra Polen i tilhørerlogen velkommen.

Indlæg af Věra Jourová.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


18. Udvalgenes og delegationernes sammensætning

Formanden havde fra PPE modtaget følgende anmodning om udnævnelse:

Delegationen til De Parlamentariske Samarbejdsudvalg EU-Armenien, EU-Aserbajdsjan og EU-Georgien: Traian Ungureanu i stedet for Ramona Nicole Mănescu

Denne udnævnelse ville blive betragtet som godkendt, medmindre der blev gjort indsigelse inden godkendelsen af denne protokol.


19. FN's klimakonference 2016 i Marrakesh, Marokko (COP22) (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000103/2016) af Giovanni La Via for ENVI, Peter Liese for PPE-Gruppen, Jo Leinen for S&D-Gruppen, Julie Girling for ECR-Gruppen, Gerben-Jan Gerbrandy for ALDE-Gruppen, Estefanía Torres Martínez for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen og Marco Affronte for EFDD-Gruppen til Rådet: FN's klimakonference 2016 i Marrakesh, Marokko (COP22) (2016/2814(RSP)) (B8-0718/2016)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000104/2016) af Giovanni La Via for ENVI, Peter Liese for PPE-Gruppen, Jo Leinen for S&D-Gruppen, Julie Girling for ECR-Gruppen, Gerben-Jan Gerbrandy for ALDE-Gruppen, Estefanía Torres Martínez for GUE/NGL-Gruppen, Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen og Marco Affronte for EFDD-Gruppen til Kommissionen: FN's klimakonference 2016 i Marrakesh, Marokko (COP22) (2016/2814(RSP)) (B8-0719/2016)

Giovanni La Via, Peter Liese, Jo Leinen, Jadwiga Wiśniewska, José Inácio Faria, Estefanía Torres Martínez, Claude Turmes og Eleonora Evi begrundede forespørgslerne.

Ivan Korčok (formand for Rådet) og Miguel Arias Cañete (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålene.

Talere: Seán Kelly for PPE-Gruppen, og Jytte Guteland for S&D-Gruppen.

FORSÆDE: Adina-Ioana VĂLEAN
næstformand

Talere: Merja Kyllönen for GUE/NGL-Gruppen, Julia Reid for EFDD-Gruppen, Gilles Lebreton for ENF-Gruppen, Pilar Ayuso, Gilles Pargneaux, Roger Helmer, Dubravka Šuica, Simona Bonafè, Lefteris Christoforou og Miriam Dalli.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Csaba Sógor, Nicola Caputo, Notis Marias, Xabier Benito Ziluaga, Karin Kadenbach og João Ferreira.

Indlæg af Miguel Arias Cañete og Ivan Korčok.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 128, stk. 5):

—   Giovanni La Via, Peter Liese, Jo Leinen, Julie Girling, Gerben-Jan Gerbrandy, Estefanía Torres Martínez, Bas Eickhout og Marco Affronte for ENVI om gennemførelsen af Paris-aftalen og FN's klimakonference 2016 - COP 22 i Marrakesh, Marokko (7.-18. november 2016) (2016/2814(RSP)) (B8-1043/2016).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 5.6 i protokollen af 6.10.2016.


20. Forslaget om en interinstitutionel aftale om åbenhedsregisteret (forhandling)

Redegørelse fra Kommissionen: Forslaget om en interinstitutionel aftale om åbenhedsregisteret (2016/2820(RSP))

Frans Timmermans (førstenæstformand i Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Danuta Maria Hübner for PPE-Gruppen, Sylvie Guillaume for S&D-Gruppen, Kazimierz Michał Ujazdowski for ECR-Gruppen, Maite Pagazaurtundúa Ruiz for ALDE-Gruppen, Dennis de Jong for GUE/NGL-Gruppen, Sven Giegold for Verts/ALE-Gruppen, Isabella Adinolfi for EFDD-Gruppen, Mercedes Bresso, Monica Macovei, Helmut Scholz, Benedek Jávor, Jonathan Arnott, Tomáš Zdechovský og György Schöpflin.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Nicola Caputo, Notis Marias og Karin Kadenbach.

Indlæg af Frans Timmermans.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


21. Gennemførelse af forordningen om materialer bestemt til kontakt med fødevarer (forhandling)

Betænkning om gennemførelse af forordningen om materialer bestemt til kontakt med fødevarer ((EF) nr. 1935/2004) [2015/2259(INI)] - Udvalget om Miljø, Folkesundhed og Fødevaresikkerhed. Ordfører: Christel Schaldemose (A8-0237/2016)

Christel Schaldemose forelagde betænkningen.

Indlæg af Věra Jourová (medlem af Kommissionen).

Talere: Birgit Collin-Langen for PPE-Gruppen, Gilles Pargneaux for S&D-Gruppen, Bolesław G. Piecha for ECR-Gruppen, Stefan Eck for GUE/NGL-Gruppen, Rosa D'Amato for EFDD-Gruppen, Sylvie Goddyn for ENF-Gruppen, Alojz Peterle, Soledad Cabezón Ruiz, Julia Reid, Krzysztof Hetman, Damiano Zoffoli, John Stuart Agnew, Pascal Arimont, Biljana Borzan og Karin Kadenbach.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Nicola Caputo og Notis Marias.

Talere: Věra Jourová og Christel Schaldemose.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 5.7 i protokollen af 6.10.2016.


22. Gennemførelsesforanstaltninger (forretningsordenens artikel 106)

Følgende udkast til gennemførelsesforanstaltninger var blevet fremsendt til Parlamentet som led i forskriftsproceduren med kontrol:

- Kommissionens forordning om ændring af bilag XVII til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1907/2006 om registrering, vurdering og godkendelse af samt begrænsninger for kemikalier (REACH) for så vidt angår bis(pentabromphenyl)ether (D045427/04 - 2016/2909(RPS) - frist: 28. december 2016)
henvist til kor. udv.: ENVI (forretningsordenens artikel 54)
rådg.udv.: ITRE (forretningsordenens artikel 54), IMCO (forretningsordenens artikel 54)

- Kommissionens afgørelse om opstilling af miljøkriterier for tildeling af EU-miljømærket til overnatningssteder (D045653/02 - 2016/2900(RPS) - frist: 16. januar 2017)
henvist til kor. udv.: ENVI

- Kommissionens afgørelse om opstilling af EU-miljømærkekriterier for gulvbelægninger baseret på træ, kork og bambus (D045655/03 - 2016/2899(RPS) - frist: 16. december 2016)
henvist til kor. udv.: ENVI

- Kommissionens forordning om ændring af den bulgarske, den estiske, den nederlandske og den tyske sprogudgave af Kommissionens forordning (EU) nr. 1321/2014 om vedvarende luftdygtighed af luftfartøjer og luftfartøjsmateriel, -dele og -apparatur og om godkendelse af organisationer og personale, der deltager i disse opgaver (D046146/03 - 2016/2924(RPS) - frist: 30. december 2016)
henvist til kor. udv.: TRAN

- Kommissionens direktiv om den fjerde liste over vejledende grænseværdier for erhvervsmæssig eksponering til gennemførelse af Rådets direktiv 98/24/EF og om ændring af Kommissionens direktiv 91/322/EØF, 2000/39/EF og 2009/161/EU (D046681/02 - 2016/2901(RPS) - frist: 17. december 2016)
henvist til kor. udv.: EMPL

- Kommissionens forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 338/97 om beskyttelse af vilde dyr og planter ved kontrol af handelen hermed (D046735/01 - 2016/2892(RPS) - frist: 13. oktober 2016)
henvist til kor. udv.: ENVI

- Kommissionens forordning om gennemførelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1177/2003 om EF-statistikker over indkomstforhold og levevilkår (EU-SILC) for så vidt angår listen over sekundære målvariabler om materielle afsavn, trivsel og boligmæssige problemer for 2018 (D046956/02 - 2016/2925(RPS) - frist: 1. januar 2017)
henvist til kor. udv.: EMPL

- Kommissionens forordning om fastsættelse af referenceåret og programmet for de statistiske data og metadata vedrørende folke- og boligtællinger, der er foreskrevet i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 763/2008 (D047005/01 - 2016/2928(RPS) - frist: 4. januar 2017)
henvist til kor. udv.: EMPL


23. Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 105, stk. 6)

Udkast til delegerede retsakter modtaget af Parlamentet:

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 428/2009 om en fællesskabsordning for kontrol med udførsel, overførsel, mæglervirksomhed og transit i forbindelse med produkter med dobbelt anvendelse (C(2016)05707 - 2016/2889(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 12. september 2016
Henvist til kor. udv.: INTA

- Kommissionens delegerede forordning om fastsættelse af detaljerede tekniske krav og prøvningsprocedurer for EF-typegodkendelse af køretøjer med hensyn til deres 112-baserede køretøjsmonterede eCall-systemer, af 112-baserede køretøjsmonterede separate tekniske eCall-enheder og -komponenter og om supplering og ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2015/758 for så vidt angår gældende standarder (C(2016)05709 - 2016/2890(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 12. september 2016
Henvist til kor. udv.: IMCO (forretningsordenens artikel 54), LIBE (forretningsordenens artikel 54)

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af forordning (EØF) nr. 2568/91 om kendetegnene for olivenolie og olie af olivenpresserester og de i den forbindelse anvendte metoder (C(2016)05889 - 2016/2907(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 26. september 2016
Henvist til kor. udv.: AGRI

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2015/757 for så vidt angår metoderne til overvågning af CO2-emissioner og reglerne for overvågning af andre relevante oplysninger (C(2016)05900 - 2016/2904(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 22. september 2016
Henvist til kor. udv.: ENVI

- Kommissionens delegerede forordning om verifikationsaktiviteter og akkreditering af verifikatorer i henhold til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2015/757 om overvågning, rapportering og verifikation af CO2-emissioner fra søtransport (C(2016)05904 - 2016/2905(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 22. september 2016
Henvist til kor. udv.: ENVI

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 575/2013 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder, der præciserer betingelserne for tilladelser til datafritagelse (C(2016)05905 - 2016/2906(DEA))
Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 23. september 2016
Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om den fælles overvågnings- og evalueringsramme som omhandlet i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 514/2014 [om almindelige bestemmelser om Asyl-, Migrations- og Integrationsfonden og om instrumentet for finansiel støtte til politisamarbejde, forebyggelse og bekæmpelse af kriminalitet samt krisestyring] (C(2016)06265 - 2016/2926(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 3. oktober 2016
Henvist til kor. udv.: LIBE

- Kommissionens delegerede forordning om fastsættelse af en udsmidsplan for visse fiskerier efter demersale arter i Nordsøen og i EU-farvande i ICES-afsnit IIa (C(2016)06272 - 2016/2929(DEA))
Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 4. oktober 2016
Henvist til kor. udv.: PECH

Udkast til delegeret retsakt, for hvilket fristen for at gøre indsigelse var blevet ændret fra 1 til 3 måneder på det kompetente udvalgs anmodning:

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 575/2013 for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder, der præciserer betingelserne for tilladelser til datafritagelse (C(2016)05905 - 2016/2906(DEA))
Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 23. september 2016, efter anmodning fra det kompetente udvalg
Henvist til kor. udv.: ECON


24. Bevillingsoverførsler

I overensstemmelse med artikel 25, stk. 1, i finansforordningen havde Budgetudvalget besluttet ikke at gøre indsigelse mod Ombudsmandens bevillingsoverførsel INF 2/2016.

I overensstemmelse med artikel 25, stk. 1, i finansforordningen havde Budgetudvalget besluttet ikke at gøre indsigelse mod Revisionsrettens bevillingsoverførsel V/AB-07/T/16.

I overensstemmelse med artikel 25, stk. 1, i finansforordningen havde Budgetudvalget besluttet ikke at gøre indsigelse mod Regionsudvalgets bevillingsoverførsel INF 3/2016.

I overensstemmelse med artikel 27, stk. 3, i finansforordningen havde Budgetudvalget besluttet at vedtage Europa-Kommissionens bevillingsoverførsler DEC 21/2016 og DEC 22/2016.


25. Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget følgende dokumenter fra Rådet og Kommissionen:

- Forslag om bevillingsoverførsel INF 3/2016 – Regionsudvalget (N8-0064/2016 - C8-0385/2016 - 2016/2234(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 24/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0065/2016 - C8-0390/2016 - 2016/2236(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 23/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0066/2016 - C8-0395/2016 - 2016/2252(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 25/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0067/2016 - C8-0396/2016 - 2016/2253(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 26/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0068/2016 - C8-0397/2016 - 2016/2254(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG

- Forslag om bevillingsoverførsel DEC 27/2016 - Sektion III - Kommissionen (N8-0069/2016 - C8-0398/2016 - 2016/2255(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG


26. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 589.867/OJJE).


27. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 22.55.

Klaus Welle

Rainer Wieland

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Ciocca, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Csáky, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Castro, Delahaye, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill, Gill CBE, Giménez Barbat, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer Georg, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Patriciello, Maydell, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Punset, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wierinck, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Zorrinho, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Bours, Crowley, D'Ornano, Drăghici, de Grandes Pascual, Händel, Le Pen Jean-Marie, Maeijer, Maštálka, Matera, Rochefort, Sommer, Wałęsa

Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik