Indeks 
Zapisnik
PDF 281kWORD 82k
Srijeda, 5. listopada 2016. - Strasbourg
1.Otvaranje dnevne sjednice
 2.Sastav klubova zastupnika
 3.Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)
 4.Potreba za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (podneseni prijedlozi rezolucija)
 5.Priprema za sastanak Europskog vijeća 20. i 21. listopada 2016. (rasprava)
 6.Izjava Predsjedništva
 7.Zaključenje postupka ukidanja imuniteta
 8.Glasovanje
  8.1.Pristup Perua Haškoj konvenciji o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  8.2.Pristup Kazahstana Haškoj konvenciji o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  8.3.Pristup Koreje Haškoj konvenciji o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  8.4.Gobalni ciljevi i obveze EU-a povezani s prehranom i sigurnošću opskrbe hranom u svijetu (glasovanje)
  8.5.Ured europskog javnog tužitelja i Eurojust (glasovanje)
  8.6.Potreba za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (glasovanje)
 9.Obrazloženja glasovanja
 10.Izmjene danih glasova i namjere glasača
 11.Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
 12.Stanje u Siriji (rasprava)
 13.Priopćenje predsjedništva
 14.Stanje u Siriji (nastavak rasprave)
 15.Kolumbijski mirovni proces (rasprava)
 16.Stanje u Demokratskoj Republici Kongu (rasprava)
 17.Prava žena u Poljskoj (rasprava)
 18.Sastav odbora i izaslanstava
 19.Konferencija UN-a o klimatskim promjenama koja će se održati 2016. u Marakešu, Maroko (COP22) (rasprava)
 20.Međuinstitucijski sporazum o Registru transparentnosti (rasprava)
 21.Provedba Uredbe o materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom (rasprava)
 22.Provedbene mjere (članak 106. Poslovnika)
 23.Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)
 24.Prijenos odobrenih sredstava
 25.Podnošenje dokumenata
 26.Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
 27.Zatvaranje dnevne sjednice
 POPIS NAZOČNIH


PREDSJEDA: Martin SCHULZ
predsjednik

1. Otvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica otvorena je u 9:05 h.


2. Sastav klubova zastupnika

Antanas Guoga napustio je Klub zastupnika ALDE-a i pridružio se Klubu zastupnika PPE-a s učinkom od 5. listopada 2016.


3. Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)

Sljedeći zastupnici ili klubovi zastupnika podnijeli su zahtjeve za organizaciju takve rasprave, u skladu s člankom 135. Poslovnika, za sljedeće prijedloge rezolucija:

I.   Ruanda: slučaj Victoire Ingabire (2016/2910(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Laura Agea, Isabella Adinolfi, Piernicola Pedicini i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a o Ruandi: slučaj Victoire Ingabire (B8-1061/2016);

—   Charles Tannock i Mark Demesmaeker, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Anna Elżbieta Fotyga, Arne Gericke, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Ruža Tomašić, Monica Macovei i Branislav Škripek, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Ruandi: slučaj Victoire Ingabire (B8-1064/2016);

—   Cristian Dan Preda, Rosa Estaràs Ferragut, Davor Ivo Stier, Roberta Metsola, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Ivan Štefanec, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, Ildikó Gáll-Pelcz, Milan Zver, Romana Tomc, Claude Rolin, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Michaela Šojdrová, Thomas Mann, Stanislav Polčák, Marijana Petir, Eduard Kukan, Laima Liucija Andrikienė, Jeroen Lenaers, Ivo Belet, Giovanni La Via, Bogdan Brunon Wenta, Adam Szejnfeld, József Nagy, Csaba Sógor, Dubravka Šuica, Andrey Kovatchev, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Seán Kelly, Eva Maydell, Therese Comodini Cachia, Ramón Luis Valcárcel Siso, Krzysztof Hetman i Francisco José Millán Mon, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Ruandi: slučaj Victoire Ingabire (B8-1065/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Maria Grapini, Enrique Guerrero Salom, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Afzal Khan, Cécile Kashetu Kyenge, Javi López, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, David Martin, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Paul Tang, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato i Carlos Zorrinho, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Ruandi: slučaj Victoire Ingabire (B8-1066/2016);

—   Jordi Sebastià, Heidi Hautala, Bart Staes, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun i Bodil Valero, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Ruandi: slučaj Victoire Ingabire (B8-1073/2016);

—   Lars Adaktusson, Ángela Vallina, Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Josu Juaristi Abaunz, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Merja Kyllönen, Takis Hadjigeorgiou, Neoklis Sylikiotis, Patrick Le Hyaric, Paloma López Bermejo, Marina Albiol Guzmán, Maria Lidia Senra Rodríguez, Stelios Kouloglou i Javier Couso Permuy, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Ruandi: slučaj Victoire Ingabire (B8-1075/2016);

—   Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Pavel Telička, María Teresa Giménez Barbat, Johannes Cornelis van Baalen, Javier Nart, Urmas Paet, Ivo Vajgl, Carolina Punset, Petr Ježek, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Nedzhmi Ali, Marian Harkin, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Paavo Väyrynen, Jasenko Selimovic, José Inácio Faria, Nathalie Griesbeck, Hannu Takkula i Filiz Hyusmenova, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Ruandi: slučaj Victoire Ingabire (B8-1076/2016).

II.   Sudan (2016/2911(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Laura Agea, Isabella Adinolfi, Laura Ferrara i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o Sudanu (B8-1062/2016);

—   Cristian Dan Preda, Davor Ivo Stier, Roberta Metsola, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Ivan Štefanec, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, Ildikó Gáll-Pelcz, Milan Zver, Romana Tomc, Claude Rolin, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Michaela Šojdrová, Thomas Mann, Stanislav Polčák, Marijana Petir, Eduard Kukan, Laima Liucija Andrikienė, Jeroen Lenaers, Giovanni La Via, Maurice Ponga, Bogdan Brunon Wenta, Adam Szejnfeld, József Nagy, Csaba Sógor, Dubravka Šuica, Andrey Kovatchev, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Seán Kelly, Eva Maydell, Therese Comodini Cachia, Ramón Luis Valcárcel Siso, Francisco José Millán Mon i Krzysztof Hetman, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Sudanu (B8-1067/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Maria Grapini, Enrique Guerrero Salom, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Afzal Khan, Cécile Kashetu Kyenge, Javi López, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, David Martin, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Paul Tang, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato i Carlos Zorrinho, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Sudanu (B8-1070/2016);

—   Judith Sargentini, Maria Heubuch, Heidi Hautala, Jordi Sebastià, Alyn Smith, Bart Staes, Michèle Rivasi, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero, Igor Šoltes, Davor Škrlec, Bronis Ropė i Josep-Maria Terricabras, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Sudanu (B8-1071/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Anna Elżbieta Fotyga, Arne Gericke, Notis Marias, Angel Dzhambazki, Ruža Tomašić, Branislav Škripek, Monica Macovei, Tomasz Piotr Poręba i Karol Karski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o stanju u Sudanu (B8-1074/2016);

—   Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Neoklis Sylikiotis, Takis Hadjigeorgiou, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Merja Kyllönen, Barbara Spinelli, Patrick Le Hyaric, Paloma López Bermejo, Marina Albiol Guzmán, Javier Couso Permuy, Maria Lidia Senra Rodríguez, Kostas Chrysogonos i Stelios Kouloglou, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Sudanu (B8-1078/2016);

—   Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Beatriz Becerra Basterrechea, María Teresa Giménez Barbat, Marietje Schaake, Johannes Cornelis van Baalen, Javier Nart, Urmas Paet, Ivo Vajgl, Carolina Punset, Petr Ježek, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Nedzhmi Ali, Marian Harkin, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Martina Dlabajová, Paavo Väyrynen, Jasenko Selimovic, José Inácio Faria, Hilde Vautmans, Izaskun Bilbao Barandica, Louis Michel, Nathalie Griesbeck, Hannu Takkula, Filiz Hyusmenova i Valentinas Mazuronis, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Sudanu (B8-1080/2016).

III.   Tajland, posebice slučaj Andyja Halla (2016/2912(RSP))

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Marco Zanni, Rolandas Paksas i Isabella Adinolfi, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o Tajlandu, posebice slučaju Andyja Halla (B8-1068/2016);

—   Cristian Dan Preda, Jeroen Lenaers, Davor Ivo Stier, Roberta Metsola, Tunne Kelam, Patricija Šulin, Ivan Štefanec, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Jaromír Štětina, Pavel Svoboda, Ildikó Gáll-Pelcz, Milan Zver, Romana Tomc, Claude Rolin, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Michaela Šojdrová, Thomas Mann, Stanislav Polčák, Marijana Petir, Eduard Kukan, Laima Liucija Andrikienė, Giovanni La Via, Bogdan Brunon Wenta, Adam Szejnfeld, József Nagy, Csaba Sógor, Dubravka Šuica, Andrey Kovatchev, Ramona Nicole Mănescu, Jiří Pospíšil, Seán Kelly, Eva Maydell, Therese Comodini Cachia, Ramón Luis Valcárcel Siso, Francisco José Millán Mon i Krzysztof Hetman, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Tajlandu, posebice slučaju Andyja Halla (B8-1069/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Francisco Assis, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Maria Grapini, Sylvie Guillaume, Jytte Guteland, Sergio Gutiérrez Prieto, Anna Hedh, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Agnes Jongerius, Eva Kaili, Afzal Khan, Cécile Kashetu Kyenge, Javi López, Krystyna Łybacka, Louis-Joseph Manscour, David Martin, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Alessia Maria Mosca, Victor Negrescu, Momchil Nekov, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Vincent Peillon, Pina Picierno, Tonino Picula, Kati Piri, Miroslav Poche, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Paul Tang, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Marita Ulvskog, Elena Valenciano, Julie Ward, Flavio Zanonato, Damiano Zoffoli i Carlos Zorrinho, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Tajlandu, posebice slučaju Andyja Halla (B8-1072/2016);

—   Lola Sánchez Caldentey, Malin Björk, Josu Juaristi Abaunz, Merja Kyllönen, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Takis Hadjigeorgiou, Marie-Christine Vergiat, Patrick Le Hyaric, Barbara Spinelli i Stelios Kouloglou, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Tajlandu, posebice slučaju Andyja Halla (B8-1077/2016);

—   Morten Løkkegaard, Pavel Telička, Ilhan Kyuchyuk, Beatriz Becerra Basterrechea, María Teresa Giménez Barbat, Marietje Schaake, Javier Nart, Urmas Paet, Ivo Vajgl, Carolina Punset, Petr Ježek, Petras Auštrevičius, Gérard Deprez, Nedzhmi Ali, Marian Harkin, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Ivan Jakovčić, Martina Dlabajová, Paavo Väyrynen, Jasenko Selimovic, José Inácio Faria, Hilde Vautmans, Izaskun Bilbao Barandica, Louis Michel, Nathalie Griesbeck, Hannu Takkula, Anneli Jäätteenmäki, Filiz Hyusmenova i Valentinas Mazuronis, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Tajlandu, posebice slučaju Andyja Halla (B8-1079/2016);

—   Heidi Hautala, Barbara Lochbihler, Igor Šoltes, Bodil Valero, Ernest Urtasun, Davor Škrlec, Josep-Maria Terricabras i Bronis Ropė, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o Tajlandu, posebice slučaju Andyja Halla (B8-1081/2016);

—   Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Angel Dzhambazki, Pirkko Ruohonen-Lerner, Notis Marias, Arne Gericke, Ruža Tomašić, Monica Macovei i Branislav Škripek, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Tajlandu, posebice slučaju Andyja Halla (B8-1082/2016).

Vrijeme za izlaganje raspodijelit će se u skladu s člankom 162. Poslovnika.


4. Potreba za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (podneseni prijedlozi rezolucija)

Izjave Vijeća i Komisije: Potreba za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (2016/2891(RSP))

Rasprava je održana 14. rujna 2016. (točka 13 zapisnika od 14.9.2016.).

Prijedlozi rezolucije podneseni na osnovi članka 123. stavka 2. Poslovnika kojima se zaključuje rasprava:

—   Françoise Grossetête, David Casa, Seán Kelly, Pascal Arimont, Georges Bach, Ivo Belet, Deirdre Clune, Lara Comi, Krišjānis Kariņš, Jeroen Lenaers, Verónica Lope Fontagné, Elisabeth Morin-Chartier, Claude Rolin, Massimiliano Salini, Anne Sander, Sven Schulze, Csaba Sógor, Romana Tomc, Tom Vandenkendelaere, Lorenzo Cesa i Antonio Tajani, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o potrebi za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1051/2016);

—   Karima Delli, Yannick Jadot, Ernest Maragall i Bart Staes, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o potrebi za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1052/2016);

—   Patrick Le Hyaric, Neoklis Sylikiotis, Paloma López Bermejo, Thomas Händel, Tania González Peñas, Lynn Boylan, Sofia Sakorafa, Eleonora Forenza, Marisa Matias, Josu Juaristi Abaunz, Jean-Luc Mélenchon, Xabier Benito Ziluaga, Younous Omarjee, Lola Sánchez Caldentey, Martina Anderson, Estefanía Torres Martínez, Matt Carthy, Miguel Urbán Crespo, Marie-Christine Vergiat, Liadh Ní Riada, Javier Couso Permuy, Gabriele Zimmer, Merja Kyllönen, Stelios Kouloglou, Ángela Vallina i Takis Hadjigeorgiou, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o potrebi za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1053/2016);

—   Anthea McIntyre, Zdzisław Krasnodębski, James Nicholson i Helga Stevens, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o potrebi za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1055/2016);

—   Maria Arena, Edouard Martin, Maria João Rodrigues, Kathleen Van Brempt, Dan Nica, Jutta Steinruck, Martina Werner, Sergio Gaetano Cofferati, Christine Revault D’Allonnes Bonnefoy, Hugues Bayet, Eric Andrieu, Nikos Androulakis, Guillaume Balas, Pervenche Berès, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Enrico Gasbarra, Elena Gentile, Sergio Gutiérrez Prieto, Pier Antonio Panzeri, Demetris Papadakis, Georgi Pirinski, Evelyn Regner, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Marc Tarabella, Isabelle Thomas, Flavio Zanonato i Nicola Caputo, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o potrebi za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1056/2016);

—   David Borrelli, Laura Agea i Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o potrebi za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1057/2016);

—   Gérard Deprez i Marielle de Sarnez, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o potrebi za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (2016/2891(RSP)) (B8-1058/2016).

Glasovanje: točka 8.6 zapisnika od 5.10.2016..


5. Priprema za sastanak Europskog vijeća 20. i 21. listopada 2016. (rasprava)

Izjave Vijeća i Komisije: Priprema za sastanak Europskog vijeća 20. i 21. listopada 2016. (2016/2771(RSP))

Ivan Korčok (predsjedatelj Vijeća) i Jean-Claude Juncker (predsjednik Komisije) dali su izjave.

Govorili su: Manfred Weber, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Syed Kamall, u ime Kluba zastupnika ECR-a (Predsjednik je čestitao Timothyu Kirkhopeu zbog njegova imenovanja u Dom lordova te mu je u ime svih zastupnika zahvalio na doprinosu radu Parlamenta tijekom odsluženih mandata), Guy Verhofstadt, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Gabriele Zimmer, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Philippe Lamberts, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, David Borrelli, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Marine Le Pen, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Georgios Epitideios, nezavisni zastupnik, Herbert Reul i Enrique Guerrero Salom.

PREDSJEDA: Antonio TAJANI
potpredsjednik

Govorili su: Ryszard Czarnecki, Sophia in 't Veld, Eleonora Forenza, Reinhard Bütikofer, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Richard Sulík, Rolandas Paksas, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Liisa Jaakonsaari, Marcel de Graaff, Krisztina Morvai, Janusz Lewandowski, Maria João Rodrigues, Ulrike Trebesius, Pavel Telička, Marina Albiol Guzmán, Jordi Sebastià, Peter Lundgren, Harald Vilimsky, Sotirios Zarianopoulos, Alain Lamassoure, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Gilles Lebreton, Tanja Fajon, Branislav Škripek, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Barbara Spinelli, Kristina Winberg, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Gunnar Hökmark, Marcus Pretzell, Esteban González Pons, Knut Fleckenstein, Evžen Tošenovský, Charles Goerens, Miguel Urbán Crespo, Tim Aker, Gerolf Annemans, Elisabetta Gardini, Pervenche Berès, Helga Stevens, Urmas Paet, György Schöpflin, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Jean-Luc Mélenchon, Josef Weidenholzer, Paulo Rangel, Patrizia Toia, Othmar Karas, Sergio Gutiérrez Prieto, Gunnar Hökmark, Birgit Sippel, Dubravka Šuica, Kati Piri, Elmar Brok, Evelyn Regner, Ana Gomes, Monika Flašíková Beňová i Miriam Dalli.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Michaela Šojdrová, Juan Fernando López Aguilar, Notis Marias, Neoklis Sylikiotis, Hilde Vautmans, Igor Šoltes, Laima Liucija Andrikienė, Silvia Costa, Kostas Chrysogonos, Stanislav Polčák, Costas Mavrides i Maria Grapini.

PREDSJEDA: Martin SCHULZ
predsjednik

Govorili su: Frans Timmermans (prvi potpredsjednik Komisije) i Ivan Korčok.

Rasprava je zaključena.

°
° ° °

Govorio je Cristian Dan Preda, koji se pobunio protiv uhićenja u Moskvi ukrajinskog novinara Romana Suščenka.


6. Izjava Predsjedništva

Predsjednik je odao počast Václavu Havelu (1936. – 2011.), češkom piscu i političaru, koji bi na današnji dan navršio 80. godina.

°
° ° °

Predsjednik je istakao da su članovi upravnog odbora Caterpillara prisustvovali jutros održanoj raspravi tijekom koje se posebno raspravljalo o pitanju europske reindustrijalizacije.


7. Zaključenje postupka ukidanja imuniteta

Odbor JURI, nadležan u postupku, obavijestio je predsjednika o sljedećem: budući da se najnoviji zahtjev o ukidanju imuniteta Hermannu Winkleru (točka 7 zapisnika od 12.9.2016.) tiče istih činjenica zbog kojih mu je imunitet već ukinut, nije potrebno provesti novi postupak. Stoga se ovaj postupak ukidanja imuniteta smatra zaključenim.


8. Glasovanje

Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.

Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su jedino u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Europarl.

°
° ° °

Govorio je James Carver.


8.1. Pristup Perua Haškoj konvenciji o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o ovlašćivanju Republike Austrije i Rumunjske da u interesu Europske unije prihvate pristup Perua Haškoj konvenciji o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2016)0367 - C8-0234/2016 - 2016/0168(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Angel Dzhambazki (A8-0267/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 1.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0372)


8.2. Pristup Kazahstana Haškoj konvenciji o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o ovlašćivanju određenih država članica da u interesu Europske unije prihvate pristup Kazahstana Haškoj konvenciji o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2016)0368 - C8-0232/2016 - 2016/0169(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Angel Dzhambazki (A8-0268/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 2.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0373)


8.3. Pristup Koreje Haškoj konvenciji o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. * (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu odluke Vijeća o ovlašćivanju određenih država članica da u interesu Europske unije prihvate pristup Republike Koreje Haškoj konvenciji o građansko-pravnim aspektima međunarodne otmice djece iz 1980. [COM(2016)0372 - C8-0233/2016 - 2016/0173(NLE)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestitelj: Angel Dzhambazki (A8-0266/2016)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 3.)

NACRT ZAKONODAVNE REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2016)0374)


8.4. Gobalni ciljevi i obveze EU-a povezani s prehranom i sigurnošću opskrbe hranom u svijetu (glasovanje)

Prijedlog rezolucije B8-1042/2016 (2016/2705(RSP))

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 4.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0375)


8.5. Ured europskog javnog tužitelja i Eurojust (glasovanje)

Prijedlog rezolucije B8-1054/2016 (2016/2750(RSP))

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 5.)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2016)0376)


8.6. Potreba za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (glasovanje)

Izjave Vijeća i Komisije: Potreba za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom (2016/2891(RSP))

Rasprava je održana 14. rujna 2016. (točka 13 zapisnika od 14.9.2016.).

Prijedlozi rezolucija objavljeni su 5. listopada 2016. (točka 4 zapisnika od 5.10.2016.).

Prijedlozi rezolucija B8-1051/2016, B8-1052/2016, B8-1053/2016, B8-1055/2016, B8-1056/2016, B8-1057/2016 i B8-1058/2016 (2016/2891(RSP))

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 6.)

PRIJEDLOG ZAJEDNIČKE REZOLUCIJE RC-B8-1051/2016

(koji zamjenjujeB8-1051/2016, B8-1052/2016, B8-1055/2016, B8-1056/2016 i B8-1058/2016):

koji su podnijeli sljedeći zastupnici:

—   David Casa, Seán Kelly, Françoise Grossetête, Ivo Belet, Claude Rolin i Anne Sander, u ime Kluba zastupnika PPE-a;

—   Maria Arena, Edouard Martin, Maria João Rodrigues, Kathleen Van Brempt i Martina Werner, u ime Kluba zastupnika S&D-a;

—   Zdzisław Krasnodębski, James Nicholson i Helga Stevens, u ime Kluba zastupnika ECR-a;

—   Gérard Deprez, Marielle de Sarnez i Nathalie Griesbeck, u ime Kluba zastupnika ALDE-a;

—   Karima Delli, Yannick Jadot, Ernest Maragall i Bart Staes, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a.

Usvojen (P8_TA(2016)0377)

(Prijedlozi rezolucija B8-1053/2016 i B8-1057/2016 se ne razmatraju.)

PREDSJEDA: Ryszard CZARNECKI
potpredsjednik


9. Obrazloženja glasovanja

Pisana obrazloženja glasovanja:

Pisana obrazloženja glasovanja u smislu članka 183. Poslovnika nalaze se u doslovnom izvješću s ove dnevne sjednice.

Usmena obrazloženja glasovanja:

Gobalni ciljevi i obveze EU-a povezani s prehranom i sigurnošću opskrbe hranom u svijetu - (2016/2705(RSP)) - B8-1042/2016
Krisztina Morvai, Monica Macovei, Seán Kelly i Stanislav Polčák

Ured europskog javnog tužitelja i Eurojust - (2016/2750(RSP)) - B8-1054/2016
Krisztina Morvai, Seán Kelly, Monica Macovei i Stanislav Polčák

Potreba za europskom politikom reindustrijalizacije u svjetlu nedavnih slučajeva Caterpillar i Alstom - (2016/2891(RSP)) - B8-1051/2016
Jude Kirton-Darling, Xabier Benito Ziluaga, Krisztina Morvai, Ángela Vallina, Csaba Sógor, Seán Kelly, Rosa D'Amato, Monica Macovei, Jean-Luc Mélenchon i Janusz Korwin-Mikke.


10. Izmjene danih glasova i namjere glasača

Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja) i u tiskanom obliku u prilogu „Rezultati poimeničnog glasovanja”.

Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.

Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.


(Sjednica je prekinuta u 13:05 h, a nastavljena u 15:00 h.)

PREDSJEDA: Ildikó GÁLL-PELCZ
potpredsjednica

11. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice

Govorio je Algirdas Saudargas, koji se osvrnuo na jučerašnju primjedbu Antanasa Guoge u vezi s točkom 8. („Sastav odbora i izaslanstava”) zapisnika od 3. listopada 2016. (vidi točka 10 zapisnika od 4.10.2016.) i zatražio je da se ta primjedba uvede u zapisnik (predsjednica je na to pristala i pojasnila da će se zapisnik usvojiti s navedenom primjedbom).

Zapisnik s prethodne dnevne sjednice usvojen je uzimajući u obzir tu primjedbu.


12. Stanje u Siriji (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Stanje u Siriji (2016/2894(RSP))

Ivan Korčok (predsjedatelj Vijeća) dao je izjavu u ime potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.

Govorili su: Cristian Dan Preda, u ime Kluba zastupnika PPE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Franz Obermayr, Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Georgios Epitideios, Charles Tannock, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Guy Verhofstadt, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Marek Jurek, Marisa Matias, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Rebecca Harms, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Jacek Saryusz-Wolski, Fabio Massimo Castaldo, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Mario Borghezio, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Eleftherios Synadinos, nezavisni zastupnik, Elmar Brok, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Liisa Jaakonsaari, Victor Boştinaru, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Charles Tannock, Mark Demesmaeker, Marietje Schaake, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Afzal Khan, Miguel Urbán Crespo, Barbara Lochbihler, David Coburn, Marie-Christine Arnautu, koja je odbila odgovoriti na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Cristian Dan Preda, Udo Voigt, Francisco José Millán Mon, Elena Valenciano i Ryszard Czarnecki.

(Za nastavak rasprave vidi točku 14. zapisnika od 5.10.2016.)


13. Priopćenje predsjedništva

Predsjednica je potvrdila da je prigovor Algirdasa Saudargasa u vezi s točkom 10. zapisnika od 4.10.2016. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice prihvaćen i da je zapisnik u tom obliku usvojen.


14. Stanje u Siriji (nastavak rasprave)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Stanje u Siriji (2016/2894(RSP))

(Début du débat: voir točka 13 zapisnika od 5.10.2016.)

Govorili su: Pavel Telička, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio James Carver, Javier Couso Permuy, James Carver, Franz Obermayr, Zoltán Balczó, David McAllister, Josef Weidenholzer, Angel Dzhambazki, Alexander Graf Lambsdorff, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Arne Gericke, Mike Hookem i Jean-Luc Schaffhauser.

PREDSJEDA: David-Maria SASSOLI
potpredsjednik

Govorili su: Aymeric Chauprade, Andrey Kovatchev, Gilles Pargneaux, Mirosław Piotrowski, Marielle de Sarnez, Pier Antonio Panzeri, Jan Zahradil, Sandra Kalniete, Arne Lietz, Branislav Škripek, Tunne Kelam, Kati Piri, Bogusław Liberadzki, Afzal Khan, Demetris Papadakis i Jytte Guteland.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Marijana Petir, Nicola Caputo, Notis Marias, Hilde Vautmans, Miguel Viegas i Tatjana Ždanoka.

Govorio je Ivan Korčok (predsjedatelj Vijeća ).

Prijedlozi rezolucije podneseni na osnovi članka 123. stavka 2. Poslovnika kojima se zaključuje rasprava:

—   Manfred Weber, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Syed Kamall, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Guy Verhofstadt, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Rebecca Harms, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, i David Borrelli, u ime Kluba zastupnika EFDD-a o Siriji (2016/2894(RSP)) (B8-1089/2016);

—   Gabriele Zimmer, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Siriji (2016/2894(RSP)) (B8-1090/2016).

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 5.5 zapisnika od 6.10.2016..


15. Kolumbijski mirovni proces (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Kolumbijski mirovni proces (2016/2895(RSP))

Ivan Korčok (predsjedatelj Vijeća) dao je izjavu u ime potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.

Govorili su: Agustín Díaz de Mera García Consuegra, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Ramón Jáuregui Atondo, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Charles Tannock, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Izaskun Bilbao Barandica, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Tania González Peñas, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ulrike Lunacek, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Ignazio Corrao, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Edouard Ferrand, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Thomas Mann, Richard Howitt, Nikolay Barekov, Marina Albiol Guzmán, Ernest Urtasun, Marie-Christine Arnautu, Francisco José Millán Mon, Soraya Post, Josu Juaristi Abaunz, Jordi Sebastià, Laima Liucija Andrikienė, Carlos Zorrinho, Helmut Scholz, Eduard Kukan, Javi López, Alojz Peterle, Boris Zala, David McAllister i Andrey Kovatchev.

PREDSJEDA: Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
potpredsjednik

Govorio je Tunne Kelam.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Nicola Caputo, Notis Marias, Javier Couso Permuy, Igor Šoltes i João Pimenta Lopes.

Govorio je Ivan Korčok.

Rasprava je zaključena.


16. Stanje u Demokratskoj Republici Kongu (rasprava)

Izjava potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku: Stanje u Demokratskoj Republici Kongu (2016/2916(RSP))

Ivan Korčok (predsjedatelj Vijeća) dao je izjavu u ime potpredsjednice Komisije / Visoke predstavnice Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku.

Govorili su: Joachim Zeller, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Elena Valenciano, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Mark Demesmaeker, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Charles Goerens, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Marie-Christine Vergiat, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Judith Sargentini, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Jean-Luc Schaffhauser, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Maria Arena, Hilde Vautmans i Cécile Kashetu Kyenge.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Bogdan Brunon Wenta, Nicola Caputo i Notis Marias.

Govorio je Ivan Korčok.

Rasprava je zaključena.


17. Prava žena u Poljskoj (rasprava)

Izjava Komisije: Prava žena u Poljskoj (2016/2918(RSP))

Věra Jourová (povjerenica Komisije) dao je izjavu.

Govorili su: Barbara Kudrycka, u ime Kluba zastupnika PPE-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bolesław G. Piecha, Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Marek Jurek, Jadwiga Wiśniewska, u ime Kluba zastupnika ECR-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Sophia in 't Veld, Angelika Mlinar, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Malin Björk, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Terry Reintke, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Beata Gosiewska, Michał Marusik, u ime Kluba zastupnika ENF-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Janusz Korwin-Mikke, nezavisni zastupnik, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Hilde Vautmans, Michaela Šojdrová, Iratxe García Pérez, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tomasz Piotr Poręba, Arne Gericke, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Cecilia Wikström, Zdzisław Krasnodębski, o govoru Cecilije Wikström, Sophia in 't Veld, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Zdzisław Krasnodębski.

PREDSJEDA: Ulrike LUNACEK
potpredsjednica

Govorili su: Barbara Spinelli, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Czesław Hoc, Anna Maria Corazza Bildt, Maria Arena, Zdzisław Krasnodębski, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Krzysztof Hetman, Marek Jurek, o dodjeli pitanja postavljenih podizanjem plave kartice (predsjednica je pojasnila), Cecilia Wikström, koja je odbila pitanje koje bi podizanjem plave kartice postavila Urszula Krupa, Ángela Vallina, koja je odbila pitanje koje bi podizanjem plave kartice postavio Ivo Vajgl, Sirpa Pietikäinen, Birgit Sippel, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Ivo Vajgl, Ryszard Czarnecki, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Ernest Urtasun, Beatriz Becerra Basterrechea, Krystyna Łybacka, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Mirosław Piotrowski, Josef Weidenholzer, Pier Antonio Panzeri (predsjednica daje pojašnjenja o dodjeli pitanja postavljenih podizanjem plave kartice), Ryszard Czarnecki, o odvijanju rasprave(predsjednica je pitala Piera Antonia Panzerija prihvaća li pitanje postavljeno podizanjem plave kartice), Pier Antonio Panzeri, koji je odbio pitanje koje bi podizanjem plave kartice postavila Jadwiga Wiśniewska, Liliana Rodrigues i Christine Revault D'Allonnes Bonnefoy.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Danuta Jazłowiecka, Nicola Caputo, Ruža Tomašić, Kateřina Konečná, Ernest Urtasun, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska i Julie Ward.

Predsjednica je pozdravila posjetitelje iz Poljske koji sjednicu prate iz galerije za posjetitelje.

Govorila je Věra Jourová.

Rasprava je zaključena.


18. Sastav odbora i izaslanstava

Predsjednik je od Kluba zastupnika PPE-a primio sljedeći zahtjev za imenovanje:

Izaslanstvo u odborima za parlamentarnu suradnju EU-a i Armenije, EU-a i Azerbajdžana te EU-a i Gruzije: Traian Ungureanu umjesto Ramone Nicole Mănescu

To će se imenovanje smatrati odobrenim ako do usvajanja aktualnog zapisnika ne bude zaprimljena nijedna primjedba.


19. Konferencija UN-a o klimatskim promjenama koja će se održati 2016. u Marakešu, Maroko (COP22) (rasprava)

Pitanje za usmeni odgovor (O-000103/2016) koje je postavio Giovanni La Via, u ime Odbora ENVI, Peter Liese, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jo Leinen, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Julie Girling, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Gerben-Jan Gerbrandy, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Estefanía Torres Martínez, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Bas Eickhout, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, i Marco Affronte, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Vijeću: Konferencija UN-a o klimatskim promjenama koja će se održati 2016. u Marakešu, Maroko (COP22) (2016/2814(RSP)) (B8-0718/2016)

Pitanje za usmeni odgovor (O-000104/2016) koje je postavio Giovanni La Via, u ime Odbora ENVI, Peter Liese, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Jo Leinen, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Julie Girling, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Gerben-Jan Gerbrandy, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Estefanía Torres Martínez, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Bas Eickhout, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, i Marco Affronte, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Komisiji: Konferencija UN-a o klimatskim promjenama koja će se održati 2016. u Marakešu, Maroko (COP22) (2016/2814(RSP)) (B8-0719/2016)

Giovanni La Via, Peter Liese, Jo Leinen, Jadwiga Wiśniewska, José Inácio Faria, Estefanía Torres Martínez, Claude Turmes i Eleonora Evi obrazložili su pitanja.

Ivan Korčok (predsjedatelj Vijeća) i Miguel Arias Cañete (povjerenik Komisije) odgovorili su na pitanja

Govorili su: Seán Kelly, u ime Kluba zastupnika PPE-a, i Jytte Guteland, u ime Kluba zastupnika S&D-a.

PREDSJEDA: Adina-Ioana VĂLEAN
potpredsjednica

Govorili su: Merja Kyllönen, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Julia Reid, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Gilles Lebreton, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Pilar Ayuso, Gilles Pargneaux, Roger Helmer, Dubravka Šuica, Simona Bonafè, Lefteris Christoforou i Miriam Dalli.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Csaba Sógor, Nicola Caputo, Notis Marias, Xabier Benito Ziluaga, Karin Kadenbach i João Ferreira.

Govorio je Miguel Arias Cañete i Ivan Korčok.

Prijedlog rezolucije koji se podnosi na osnovi članka 128. stavka 5. Poslovnika i kojim se zaključuje rasprava:

—   Giovanni La Via, Peter Liese, Jo Leinen, Julie Girling, Gerben-Jan Gerbrandy, Estefanía Torres Martínez, Bas Eickhout i Marco Affronte, u ime Odbora ENVI, o provedbi Pariškog sporazuma i Konferenciji UN-a o klimatskim promjenama koja će se održati 2016. u Marakešu, u Maroku (COP22) (2016/2814(RSP)) (B8-1043/2016).

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 5.6 zapisnika od 6.10.2016..


20. Međuinstitucijski sporazum o Registru transparentnosti (rasprava)

Izjava Komisije: Međuinstitucijski sporazum o Registru transparentnosti (2016/2820(RSP))

Frans Timmermans (prvi potpredsjednik Komisije) dao je izjavu.

Govorili su: Danuta Maria Hübner, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Sylvie Guillaume, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Kazimierz Michał Ujazdowski, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Dennis de Jong, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Sven Giegold, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Isabella Adinolfi, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Mercedes Bresso, Monica Macovei, Helmut Scholz, Benedek Jávor, Jonathan Arnott, Tomáš Zdechovský i György Schöpflin.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Nicola Caputo, Notis Marias i Karin Kadenbach.

Govorio je Frans Timmermans.

Rasprava je zaključena.


21. Provedba Uredbe o materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom (rasprava)

Izvješće o provedbi Uredbe o materijalima i predmetima koji dolaze u dodir s hranom (Uredba (EZ) br. 1935/2004) [2015/2259(INI)] - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane. Izvjestiteljica: Christel Schaldemose (A8-0237/2016)

Christel Schaldemose predstavila je izvješće.

Govorila je Věra Jourová (povjerenica Komisije).

Govorili su: Birgit Collin-Langen, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Gilles Pargneaux, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Bolesław G. Piecha, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Stefan Eck, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Rosa D'Amato, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Sylvie Goddyn, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Alojz Peterle, Soledad Cabezón Ruiz, Julia Reid, Krzysztof Hetman, Damiano Zoffoli, John Stuart Agnew, Pascal Arimont, Biljana Borzan i Karin Kadenbach.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Nicola Caputo i Notis Marias.

Govorile su: Věra Jourová i Christel Schaldemose.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 5.7 zapisnika od 6.10.2016..


22. Provedbene mjere (članak 106. Poslovnika)

Parlamentu su proslijeđeni sljedeći nacrti provedbenih mjera koje su obuhvaćene regulatornim postupkom s kontrolom:

- Uredba Komisije o izmjeni Priloga XVII. Uredbi (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) u pogledu bis(pentabromofenil)etera (D045427/04 - 2016/2909(RPS) - rok: 28. prosinac 2016.)
upućeno nadležnom odboru: : ENVI (članak 54. Poslovnika)
mišljenje: ITRE (članak 54. Poslovnika), IMCO (članak 54. Poslovnika)

- Odluka Komisije o utvrđivanju mjerila za znak za okoliš EU-a za turistički smještaj (D045653/02 – 2016/2900(RPS) - rok: 16. siječanj 2017)
upućeno nadležnom odboru: ENVI

- Odluka Komisije o utvrđivanju mjerila za dodjelu znaka za okoliš EU-a za podne obloge na osnovi drva, pluta i bambusa (D045655/03 - 2016/2899(RPS) - rok: 16. prosinac 2016)
upućeno nadležnom odboru: ENVI

- Uredba Komisije o ispravku bugarske, estonske, nizozemske i njemačke jezične inačice Uredbe (EU) br. 1321/2014 o kontinuiranoj plovidbenosti zrakoplova i aeronautičkih proizvoda, dijelova i uređaja, te o odobravanju organizacija i osoblja uključenih u te poslove (D046146/03 - 2016/2924(RPS) - rok: 30. prosinac 2016)
upućeno nadležnom odboru: TRAN

- Direktiva Komisije o utvrđivanju četvrtog popisa indikativnih graničnih vrijednosti profesionalne izloženosti na temelju Direktive Vijeća 98/24/EZ i o izmjeni direktiva 91/322/EEZ, 2000/39/EZ i 2009/161/EU (D046681/02 - 2016/2901(RPS) - rok: 17. prosinac 2016)
upućeno nadležnom odboru: EMPL

- Uredba Komisije o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 338/97 o zaštiti vrsta divlje faune i flore uređenjem trgovine njima (D046735/01 - 2016/2892(RPS) - rok: 13. listopad 2016)
upućeno nadležnom odboru: ENVI

- Uredba Komisije o provedbi Uredbe (EZ) br. 1177/2003 Europskog parlamenta i Vijeća o statistici Zajednice o dohotku i životnim uvjetima (EU-SILC) u pogledu popisa ciljnih sekundarnih varijabli koje se odnose na materijalnu deprivaciju, osjećaj zadovoljstva i stambene poteškoće za 2018. (D046956/02 - 2016/2925(RPS) - rok: 1. siječanj 2017)
upućeno nadležnom odboru: EMPL

- Uredba Komisije o utvrđivanju referentne godine i usvajanju programa statističkih podataka i metapodataka za popis stanovništva i stanova predviđenih Uredbom (EZ) br. 763/2008 Europskog parlamenta i Vijeća (D047005/01 - 2016/2928(RPS) - rok: 4. siječanj 2017)
upućeno nadležnom odboru: EMPL


23. Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)

Parlamentu su dostavljeni sljedeći nacrti delegiranih akata:

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Uredbe Vijeća (EZ) br. 428/2009 o uspostavljanju režima Zajednice za kontrolu izvoza, prijenosa, brokeringa i provoza robe s dvojnom namjenom (C(2016)05707 - 2016/2889(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 12. rujna 2016.

Upućeno nadležnom odboru: INTA

- Delegirana uredba Komisije o utvrđivanju detaljnih tehničkih zahtjeva i postupaka ispitivanja za EZ homologaciju motornih vozila s obzirom na njihove sustave eCall ugrađene u vozilo koji se temelje na službi 112 te za EZ homologaciju zasebnih tehničkih jedinica i sastavnih dijelova sustava eCall ugrađenih u vozilo koji se temelje na službi 112 te o dopuni i izmjeni Uredbe (EU) 2015/758 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu primjenjivih normi (C(2016)05709 - 2016/2890(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 12. rujna 2016.

Upućeno nadležnom odboru: IMCO (članak 54. Poslovnika), LIBE (članak 54. Poslovnika)

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Uredbe (EEZ) br. 2568/91 o karakteristikama maslinovog ulja i ulja komine maslina te o odgovarajućim metodama analize (C(2016)05889 - 2016/2907(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 26. rujna 2016.

Upućeno nadležnom odboru: AGRI

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Uredbe (EU) 2015/757 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu metoda praćenja emisija ugljikova dioksida i pravila za praćenje drugih relevantnih informacija (C(2016)05900 - 2016/2904(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 22. rujna 2016.

Upućeno nadležnom odboru: ENVI

- Delegirana uredba Komisije o aktivnostima verifikacije i akreditaciji verifikatora u skladu s Uredbom (EU) 2015/757 Europskog parlamenta i Vijeća o praćenju emisija ugljikova dioksida iz pomorskog prometa, izvješćivanju o njima i njihovoj verifikaciji (C(2016)05904 - 2016/2905(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 22. rujna 2016.

Upućeno nadležnom odboru: ENVI

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se pobliže određuju uvjeti za izdavanje odobrenja za izuzeće u pogledu podataka (C(2016)05905 - 2016/2906(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 1 mjesec od dana primitka 23. rujna 2016.

Upućeno nadležnom odboru: ECON

- Delegirana uredba Komisije o zajedničkom okviru za praćenje i evaluaciju iz Uredbe (EU) br. 514/2014 Europskog parlamenta i Vijeća [o utvrđivanju općih odredaba o Fondu za azil, migracije te integraciju i o Instrumentu za financijsku potporu u području policijske suradnje, sprečavanja i suzbijanja kriminala te upravljanja krizama] (C(2016)06265 - 2016/2926(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 3. listopada 2016.

Upućeno nadležnom odboru: LIBE

- Delegirana uredba Komisije o uspostavi plana za odbačeni ulov za ribolov određenih pridnenih vrsta u Sjevernome moru i u vodama Unije u zoni ICES-a II.a (C(2016)06272 - 2016/2929(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 4. listopada 2016.

Upućeno nadležnom odboru: PECH

Nacrt delegiranog akta za koji je na zahtjev nadležnog odbora izmijenjen rok s 1 na 3 mjeseca:

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) br. 575/2013 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda kojima se pobliže određuju uvjeti za izdavanje odobrenja za izuzeće u pogledu podataka (C(2016)05905 - 2016/2906(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 3 mjeseca od dana primitka 23. rujna 2016.

Upućeno nadležnom odboru: ECON


24. Prijenos odobrenih sredstava

Sukladno članku 25. stavku 1. Financijske uredbe, Odbor za proračune odlučio je ne uložiti prigovor na prijenos odobrenih sredstava Europskog ombudsmana INF 2/2016.

Sukladno članku 25. stavku 1. Financijske uredbe, Odbor za proračune odlučio je ne uložiti prigovor na prijenos odobrenih sredstava Revizorskog suda V/AB-07/T/16.

Sukladno članku 25. stavku 1. Financijske uredbe, Odbor za proračune odlučio je ne uložiti prigovor na prijenos odobrenih sredstava Odbora regija INF 3/2016.

Sukladno članku 27. stavku 3. Financijske uredbe, Odbor za proračune odobriti prijenos odobrenih sredstava Europske komisije DEC 21/2016 i DEC 22/2016.


25. Podnošenje dokumenata

Vijeće i Komisija podnijeli su sljedeće dokumente:

- Prijedlog za prijenos odobrenih sredstava INF 3/2016 – Odbor regija (N8-0064/2016 - C8-0385/2016 - 2016/2234(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog isplate sredstava PROSINAC 24/2016.- Odjeljak III - Komisija (N8-0065/2016 - C8-0390/2016 - 2016/2236(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog isplate sredstava PROSINAC 23/2016.-Odjeljak III - Komisija (N8-0066/2016 - C8-0395/2016 - 2016/2252(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog isplate sredstava PROSINAC 25/2016.-Odjeljak III - Komisija (N8-0067/2016 - C8-0396/2016 - 2016/2253(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog isplate sredstava PROSINAC 26/2016.-Odjeljak III - Komisija (N8-0068/2016 - C8-0397/2016 - 2016/2254(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG

- Prijedlog isplate sredstava PROSINAC 27/2016.-Odjeljak III - Komisija (N8-0069/2016 - C8-0398/2016 - 2016/2255(GBD))

upućeno

nadležnom odboru :

BUDG


26. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice

Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 589.867/OJJE).


27. Zatvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica zatvorena je u 22:55 h.

Klaus Welle

Rainer Wieland

glavni tajnik

potpredsjednik


POPIS NAZOČNIH

Nazočni:

Adaktusson, Adinolfi, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bettini, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Ciocca, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Csáky, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, D'Amato, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Castro, Delahaye, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill, Gill CBE, Giménez Barbat, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, de Graaff, Grammatikakis, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule, Groote, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Gyürk, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Harkin, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Howitt, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Karim, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kirkhope, Kirton-Darling, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matias, Mato, Maullu, Maurel, Mavrides, Mayer Georg, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Messerschmidt, Meszerics, Metsola, Michel, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Morvai, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Nart, Negrescu, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Patriciello, Maydell, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Pittella, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Proust, Punset, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sebastià, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sonneborn, Spinelli, Spyraki, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Telička, Terricabras, Theocharous, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tomašić, Tomc, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Westphal, Wieland, Wierinck, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zalba Bidegain, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Zorrinho, Zullo, Zver, Zwiefka

Ispričani:

Bours, Crowley, D'Ornano, Drăghici, de Grandes Pascual, Händel, Le Pen Jean-Marie, Maeijer, Maštálka, Matera, Rochefort, Sommer, Wałęsa

Pravna obavijest - Politika zaštite privatnosti