Indeks 
Protokol
PDF 315kWORD 87k
Onsdag den 14. december 2016 - Strasbourg
1.Åbning af mødet
 2.Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)
 3.Gennemførelsesforanstaltninger (forretningsordenens artikel 106)
 4.Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 105, stk. 6)
 5.Bevillingsoverførsler
 6.Modtagne dokumenter
 7.Forberedelse af Det Europæiske Råds møde den 15. december 2016 (forhandling)
 8.Erklæring fra formanden om hans mandats ophør
 9.Afstemningstid
  9.1.Insolvensbehandlinger og insolvensbehandlere ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  9.2.Partnerskabs- og samarbejdsaftale EF-Usbekistan og bilateral handel med tekstiler *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  9.3.Partnerskabs- og samarbejdsaftale EF-Usbekistan og bilateral handel med tekstiler (beslutning) (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  9.4.Handelsaftale mellem EU og Colombia og Peru (Ecuadors tiltrædelse) *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  9.5.Aftale mellem Den Europæiske Union og Kongeriget Norge om gensidig adgang til fiskeri i Skagerrak for fartøjer, der fører Danmarks, Norges og Sveriges flag *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  9.6.Aftale mellem EU og Norge om gensidig adgang til fiskeri i Skagerrak (beslutning) (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  9.7.Aftale om operationelt og strategisk samarbejde mellem Georgien og Europol * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)
  9.8.Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen: ansøgning EGF/2016/004 ES/Comunidad Valenciana automotive (afstemning)
  9.9.Normalisering af jernbanevirksomhedernes regnskaber ***II (afstemning)
  9.10.National personbefordring med jernbane ***II (afstemning)
  9.11.Fælles europæisk jernbaneområde ***II (afstemning)
  9.12.Adgang til markedet for havnetjenester og finansiel gennemsigtighed for havne ***I (afstemning)
  9.13.Udnævnelse af et medlem af Revisionsretten - Juhan Parts (afstemning)
  9.14.Kul- og Stålforskningsfondens forskningsprogram * (afstemning)
  9.15.Årsberetning om menneskerettigheder og demokrati i verden i 2015 og Den Europæiske Unions politik på området (afstemning)
  9.16.Gennemførelse af den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik (artikel 36 i TEU) (afstemning)
  9.17.Redskaber under den fælles landbrugspolitik til at mindske prisudsvingene på landbrugsmarkederne (afstemning)
 10.Stemmeforklaringer
 11.Stemmerettelser og -intentioner
 12.Godkendelse af protokollen fra foregående møde
 13.Arbejdsmarkedsreformer og arbejdsmarkedsforhold i Grækenland (forhandling)
 14.Situationen for retsstaten og demokratiet i Polen (forhandling)
 15.Berigtigelse (forretningsordenens artikel 231)
 16.Kommissionens henstilling om gennemførelsen af erklæringen mellem EU og Tyrkiet og genoptagelsen af overførslerne inden for rammerne af Dublinforordningen (forhandling)
 17.Tredjelande, hvis statsborgere er fritaget for et visumkrav: revision af suspensionsmekanismen (forhandling)
 18.Europols overtrædelse af datasikkerhedsbestemmelserne i forbindelse med efterforskning af terrorisme (forhandling)
 19.Udvalgenes og delegationernes sammensætning
 20.Forpligtelser på området visumgensidighed (forhandling)
 21.Angreb på den koptiske katedral i Kario - religions- og trosfrihed (forhandling)
 22.Anerkendelse af indholdet i civilstandsattester (forhandling)
 23.Støtte til thalidomidofre (forhandling)
 24.Lægemidler til pædiatrisk brug (forhandling)
 25.Dagsorden for næste møde
 26.Hævelse af mødet
 TILSTEDEVÆRELSESLISTE
 Bilag 1 - Udnævnelse af et medlem af Revisionsretten - Juhan Parts


FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

1. Åbning af mødet

Formanden åbnede mødet kl. 09.10.


2. Debat om tilfælde af krænkelse af menneskerettighederne, demokratiet og retsstatsprincippet (meddelelse om indgivne beslutningsforslag)

Følgende medlemmer eller politiske grupper havde fremsat anmodning om afholdelse af en sådan debat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 135, ledsaget af følgende beslutningsforslag:

I.   Tilfældet med det tibetanske buddhistakademi Larung Gar og med Ilham Tohti (2016/3026(RSP))

—   Charles Tannock, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Czarnecki, Karol Karski, Ruža Tomašić, Arne Gericke, Raffaele Fitto, Pirkko Ruohonen-Lerner, Monica Macovei, Valdemar Tomaševski og Branislav Škripek, for ECR-Gruppen, om tilfældet med det tibetanske buddhistakademi Larung Gar og med Ilham Tohti (B8-1346/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Isabella Adinolfi og Beatrix von Storch, for EFDD-Gruppen, om tilfældet med det tibetanske buddhistakademi Larung Gar og med Ilham Tohti (B8-1350/2016);

—   Molly Scott Cato, Heidi Hautala, Igor Šoltes, Michèle Rivasi, Bodil Valero og Barbara Lochbihler, for Verts/ALE-Gruppen, om tilfældet med det tibetanske buddhistakademi Larung Gar og med Ilham Tohti (B8-1353/2016);

—   Cristian Dan Preda, László Tőkés, Eva Paunova, Thomas Mann, Stanislav Polčák, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Jarosław Wałęsa, Bogdan Brunon Wenta, Csaba Sógor, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Marijana Petir, Tunne Kelam, Romana Tomc, Milan Zver, Eduard Kukan, Jaromír Štětina, Giovanni La Via, Dubravka Šuica, Jeroen Lenaers, Ildikó Gáll-Pelcz, David McAllister, Sven Schulze, Laima Liucija Andrikienė, Michaela Šojdrová, Deirdre Clune, József Nagy, Adam Szejnfeld, Brian Hayes, Ivana Maletić, Therese Comodini Cachia, Andrey Kovatchev og Seán Kelly, for PPE-Gruppen, om tilfældet med det tibetanske buddhistakademi Larung Gar og med Ilham Tohti (B8-1356/2016);

—   Nathalie Griesbeck, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström og Valentinas Mazuronis, for ALDE-Gruppen, om tilfældet med det tibetanske buddhistakademi Larung Gar og med Ilham Tohti (B8-1359/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Jo Leinen, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Elena Valenciano, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Ana Gomes, Theresa Griffin, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Arne Lietz, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Victor Negrescu, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Pina Picierno, Kati Piri, Soraya Post, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Julie Ward, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen, om tilfældet med det tibetanske buddhistakademi Larung Gar og med Ilham Tohti (B8-1361/2016).

II.   Rohingya-mindretallets situation i Myanmar (2016/3027(RSP))

—   Amjad Bashir, Charles Tannock, Arne Gericke, Anna Elżbieta Fotyga, Ryszard Antoni Legutko, Karol Karski, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Monica Macovei, Raffaele Fitto, Branislav Škripek, Angel Dzhambazki, Notis Marias og Ruža Tomašić, for ECR-Gruppen, om Rohingya-mindretallets situation i Myanmar (B8-1345/2016);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Marco Zanni, Rolandas Paksas og Beatrix von Storch, for EFDD-Gruppen, om Rohingya-mindretallets situation i Myanmar (B8-1348/2016);

—   Barbara Lochbihler, Heidi Hautala, Bodil Valero, Ernest Urtasun, Igor Šoltes og Michèle Rivasi, for Verts/ALE-Gruppen, om Rohingya-mindretallets situation i Myanmar (B8-1352/2016);

—   Marie-Christine Vergiat, Younous Omarjee, Merja Kyllönen, Barbara Spinelli, Lola Sánchez Caldentey, Tania González Peñas, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga, Miguel Urbán Crespo, Dimitrios Papadimoulis, Kostadinka Kuneva, Kostas Chrysogonos og Stelios Kouloglou, for GUE/NGL-Gruppen, om Rohingya-mindretallets situation i Myanmar (B8-1354/2016);

—   Cristian Dan Preda, Jeroen Lenaers, Eva Paunova, Thomas Mann, Stanislav Polčák, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Bogdan Brunon Wenta, Csaba Sógor, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Marijana Petir, Tunne Kelam, Romana Tomc, Milan Zver, Eduard Kukan, Jaromír Štětina, Giovanni La Via, Dubravka Šuica, Ildikó Gáll-Pelcz, David McAllister, Sven Schulze, Laima Liucija Andrikienė, Michaela Šojdrová, Deirdre Clune, József Nagy, Adam Szejnfeld, Brian Hayes, László Tőkés, Ivana Maletić, Therese Comodini Cachia, Andrey Kovatchev, Seán Kelly og Ramón Luis Valcárcel Siso, for PPE-Gruppen, om Rohingya-mindretallets situation i Myanmar (B8-1357/2016);

—   Urmas Paet, Gérard Deprez, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström og Valentinas Mazuronis, for ALDE-Gruppen, om Rohingya-mindretallets situation i Myanmar (B8-1360/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Marc Tarabella, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Enrique Guerrero Salom, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Ana Gomes, Theresa Griffin, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Arne Lietz, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Victor Negrescu, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Pina Picierno, Kati Piri, Miroslav Poche, Soraya Post, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Elena Valenciano, Julie Ward og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen, om Rohingya-mindretallets situation i Myanmar (B8-1363/2016).

III.   Massegrave i Irak (2016/3028(RSP))

—   Charles Tannock, Ryszard Czarnecki, Angel Dzhambazki, Anna Elżbieta Fotyga, Arne Gericke, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski, Ryszard Antoni Legutko, Monica Macovei, Notis Marias, Geoffrey Van Orden, Tomasz Piotr Poręba, Valdemar Tomaševski, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto og Branislav Škripek, for ECR-Gruppen, om massegravene i Irak (B8-1344/2016);

—   Ignazio Corrao, Rolandas Paksas, Beatrix von Storch, Fabio Massimo Castaldo og Isabella Adinolfi, for EFDD-Gruppen, om massegravene i Irak (B8-1347/2016);

—   Barbara Lochbihler, Heidi Hautala, Bodil Valero, Igor Šoltes og Michèle Rivasi, for Verts/ALE-Gruppen, sur les charniers en Iraq (B8-1349/2016);

—   Javier Couso Permuy, Lola Sánchez Caldentey, Tania González Peñas, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga, Miguel Urbán Crespo, Merja Kyllönen, Marie-Christine Vergiat, Takis Hadjigeorgiou, Dimitrios Papadimoulis, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou og Kostas Chrysogonos, for GUE/NGL-Gruppen, om massegravene i Irak (B8-1351/2016);

—   Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Eva Paunova, Thomas Mann, Stanislav Polčák, Luděk Niedermayer, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Jarosław Wałęsa, Bogdan Brunon Wenta, Csaba Sógor, Ivan Štefanec, Pavel Svoboda, Marijana Petir, Romana Tomc, Milan Zver, Eduard Kukan, Jaromír Štětina, Giovanni La Via, Dubravka Šuica, Jeroen Lenaers, Ildikó Gáll-Pelcz, David McAllister, Sven Schulze, Laima Liucija Andrikienė, Michaela Šojdrová, Deirdre Clune, József Nagy, Adam Szejnfeld, Brian Hayes, László Tőkés, Ivana Maletić, Mariya Gabriel, Lars Adaktusson, Therese Comodini Cachia, Andrey Kovatchev, Seán Kelly og Ramón Luis Valcárcel Siso, for PPE-Gruppen, om massegravene i Irak (B8-1355/2016);

—   Gérard Deprez, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Carolina Punset, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström og Valentinas Mazuronis, for ALDE-Gruppen, om massegravene i Irak (B8-1358/2016);

—   Pier Antonio Panzeri, Victor Boştinaru, Knut Fleckenstein, Josef Weidenholzer, Ana Gomes, Enrique Guerrero Salom, Clara Eugenia Aguilera García, Eric Andrieu, Zigmantas Balčytis, Hugues Bayet, Brando Benifei, José Blanco López, Vilija Blinkevičiūtė, Simona Bonafè, Biljana Borzan, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Andrea Cozzolino, Andi Cristea, Miriam Dalli, Viorica Dăncilă, Nicola Danti, Isabella De Monte, Jonás Fernández, Monika Flašíková Beňová, Doru-Claudian Frunzulică, Eider Gardiazabal Rubial, Enrico Gasbarra, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Neena Gill, Theresa Griffin, Sergio Gutiérrez Prieto, Cătălin Sorin Ivan, Liisa Jaakonsaari, Afzal Khan, Arne Lietz, Krystyna Łybacka, Costas Mavrides, Marlene Mizzi, Sorin Moisă, Victor Negrescu, Norbert Neuser, Demetris Papadakis, Pina Picierno, Kati Piri, Miroslav Poche, Soraya Post, Inmaculada Rodríguez-Piñero Fernández, Daciana Octavia Sârbu, Siôn Simon, Tibor Szanyi, Claudia Țapardel, Marc Tarabella, Elena Valenciano, Julie Ward, Damiano Zoffoli og Carlos Zorrinho, for S&D-Gruppen, om massegravene i Irak (B8-1362/2016).

Taletiden fordeltes i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 162.


3. Gennemførelsesforanstaltninger (forretningsordenens artikel 106)

Følgende udkast til gennemførelsesforanstaltninger var blevet fremsendt til Parlamentet som led i forskriftsproceduren med kontrol:

- Kommissionens direktiv om ændring af tillæg C til bilag II til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af direktiv 2009/48/EF om sikkerhedskrav til legetøj med henblik på vedtagelse af specifikke grænseværdier for kemikalier anvendt i legetøj for så vidt angår phenol (D039805/04 - 2016/3023(RPS) - frist: 8. marts 2017)
henvist til kor. udv. : IMCO

- Kommissionens forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 715/2007 om typegodkendelse af motorkøretøjer med hensyn til emissioner fra lette personbiler og lette erhvervskøretøjer (Euro 5 og Euro 6) og om adgang til reparations- og vedligeholdelsesinformationer om køretøjer, om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2007/46/EF, Kommissionens forordning (EF) nr. 692/2008 og Kommissionens forordning (EU) nr. 1230/2012 og om ophævelse af forordning (EF) nr. 692/2008 (D045884/02 - 2016/3033(RPS) - frist: 9. marts 2017)
henvist til kor. udv. : ENVI (associeret udvalg)
rådg.udv.: IMCO (associeret udvalg)

- Kommissionens forordning om prøveudtagnings- og analysemetoder til kontrol af indholdet af dioxiner, dioxinlignende PCB'er og ikke-dioxinlignende PCB'er i visse fødevarer og om ophævelse af forordning (EU) nr. 589/2014 (D045998/04 - 2016/3034(RPS) - frist: 10. marts 2017)
henvist til kor. udv. : ENVI

- Kommissionens forordning om ændring af bilag VI til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1005/2009 om stoffer, der nedbryder ozonlaget (D047948/01 - 2016/3006(RPS) - frist: 25. februar 2017)
henvist til kor. udv. : ENVI

- Kommissionens direktiv om ændring af tillæg C til bilag II til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/48/EF om sikkerhedskrav til legetøj med henblik på vedtagelse af specifikke grænseværdier for kemikalier anvendt i legetøj for så vidt angår bisphenol A (D047976/02 - 2016/3005(RPS) - frist: 25. februar 2017)
henvist til kor. udv. : IMCO

- Kommissionens forordning (EU) Nr. …/.. om ændring af Rådets forordning (EF) nr. 338/97 om beskyttelse af vilde dyr og planter ved kontrol af handelen hermed (D048284/02 - 2016/3015(RPS) - frist: 2. januar 2017)
henvist til kor. udv. : ENVI

- Kommissionens forordning om ændring af bilaget til forordning (EU) nr. 231/2012 om specifikationer for fødevaretilsætningsstoffer opført i bilag II og III til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1333/2008 for så vidt angår specifikationerne for basisk methacrylat-copolymer (E 1205) (D048352/02 - 2016/3035(RPS) - frist: 10. februar 2017)
henvist til kor. udv. : ENVI

- Kommissionens forordning om ændring af bilag VII til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EF) nr. 1907/2006 om registrering, vurdering og godkendelse af samt begrænsninger for kemikalier (REACH) for så vidt angår hudsensibilisering og om ophævelse af Kommissionens forordning (EU) 2016/1688 (D048510/01 - 2016/3009(RPS) - frist: 28. februar 2017)
henvist til kor. udv. : ENVI (associeret udvalg)
rådg.udv.: ITRE (associeret udvalg) IMCO (associeret udvalg)


4. Delegerede retsakter (forretningsordenens artikel 105, stk. 6)

Udkast til delegerede retsakter modtaget af Parlamentet:

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/65/EU for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder for anvendelse af positionslofter på råvarederivater (C(2016)04362 - 2016/3017(DEA))

Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 1. december 2016

Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Kommissionens delegerede forordning (EU) 2016/1675 om supplering af direktiv (EU) 2015/849 ved identificering af højrisikotredjelande med strategiske mangler (C(2016)07495 - 2016/3007(DEA))

Frist for indsigelse: 1 måned, regnet fra datoen for modtagelsen den 24. november 2016

Henvist til kor. udv.: ECON, LIBE

- Kommissionens delegerede forordning om supplerende regler til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/65/EU for så vidt angår reguleringsmæssige tekniske standarder vedrørende kriterierne for, hvornår en aktivitet kan anses for at være accessorisk i forhold til hovederhvervet (C(2016)07643 - 2016/3016(DEA))

Frist for indsigelse: 3 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 1. december 2016

Henvist til kor. udv.: ECON

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr.98/2013 for så vidt angår tilføjelse af aluminiumpulver til listen over udgangsstoffer til eksplosivstoffer i bilag II (C(2016)07647 - 2016/3011(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 30. november 2016

Henvist til kor. udv.: LIBE

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr.98/2013 for så vidt angår tilføjelse af magnesiumnitrathexahydrat til listen over udgangsstoffer til eksplosivstoffer i bilag II (C(2016)07650 - 2016/3013(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 30. november 2016

Henvist til kor. udv.: LIBE

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr.98/2013 for så vidt angår tilføjelse af magnesiumpulver til listen over udgangsstoffer til eksplosivstoffer i bilag II (C(2016)07657 - 2016/3012(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 30. november 2016

Henvist til kor. udv.: LIBE

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Kommissionens delegerede forordning (EU) nr. 1059/2010, (EU) nr. 1060/2010, (EU) nr. 1061/2010, (EU) nr. 1062/2010, (EU) nr. 626/2011, (EU) nr. 392/2012, (EU) nr. 874/2012, (EU) nr. 665/2013, (EU) nr. 811/2013, (EU) nr. 812/2013, (EU) nr. 65/2014, (EU) nr. 1254/2014, (EU) 2015/1094, (EU) 2015/1186 og (EU) 2015/1187 for så vidt angår brug af tolerancer i verifikationsprocedurer (C(2016)07765 - 2016/3014(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 30. november 2016

Henvist til kor. udv.: ITRE

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af bilag II til Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 978/2012 om anvendelse af et arrangement med generelle toldpræferencer (C(2016)07809 - 2016/3021(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 5. december 2016

Henvist til kor. udv.: INTA

- Kommissionens delegerede forordning om ændring af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) nr. 1315/2013 hvad angår kortene i bilagI og listen i bilag II til denne forordning (C(2016)07825 - 2016/3038(DEA))

Frist for indsigelse: 2 måneder, regnet fra datoen for modtagelsen den 12. december 2016

Henvist til kor. udv.: TRAN

Kommissionens afgørelse om at trække følgende delegerede retsakter tilbage:

- Tilbagetrækning af den delegerede retsakt af 8. juli 2016 om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 for så vidt angår Kenya - C(2016)07793 – Kommissionens delegerede forordning om ændring af bilag I til Rådets forordning (EF) nr. 1528/2007 om anvendelse af de ordninger for varer med oprindelse i bestemte lande i gruppen af stater i Afrika, Vestindien og Stillehavet (AVS), der er fastlagt i aftaler om indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler eller i aftaler, som fører til indgåelse af økonomiske partnerskabsaftaler - C(2016)04167 - 2016/2832(DEA)

Dato for modtagelse: den 5. december 2016

Henvist til kor. udv.: INTA


5. Bevillingsoverførsler

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 27, stk. 3, i finansforordningen besluttet at godkende Kommissionens bevillingsoverførsler DEC 31/2016, DEC 36/2016, DEC 37/2016, DEC 38/2016 og DEC 39/2016 - Sektion III - Kommissionen

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen besluttet at godkende Den Europæiske Revisionsrets bevillingsoverførsel V/AB-13/T/16

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen besluttet at godkende Domstolens bevillingsoverførsel INF 8/2016

Budgetudvalget havde i overensstemmelse med artikel 25 i finansforordningen besluttet at godkende EU-Udenrigstjenestens bevillingsoverførsel INF 3/2016


6. Modtagne dokumenter

Formanden havde modtaget::

- Forslag om bevillingsoverførsel INF 3/2016 - SEAE (N8-0107/2016 - C8-0502/2016 - 2016/2321(GBD))

henvist til:

kor.udv. :

BUDG


7. Forberedelse af Det Europæiske Råds møde den 15. december 2016 (forhandling)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Forberedelse af Det Europæiske Råds møde den 15. december 2016 (2016/2788(RSP))

Ivan Korčok (formand for Rådet) og Jean-Claude Juncker (formand for Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Manfred Weber for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Takis Hadjigeorgiou, Gianni Pittella for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Janice Atkinson, Syed Kamall for ECR-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra David Coburn, Eleonora Forenza for GUE/NGL-Gruppen, Ska Keller for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Bill Etheridge, Nigel Farage for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Sophia in 't Veld, Marcel de Graaff for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Hilde Vautmans, Konstantinos Papadakis, løsgænger, og Herbert Reul.

FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME
næstformand

Talere: Doru-Claudian Frunzulică, for at stille et blåt kort-spørgsmål til Herbert Reul, som besvarede det, Enrique Guerrero Salom, Anna Elżbieta Fotyga, Pavel Telička, Takis Hadjigeorgiou, Bodil Valero, Laura Ferrara, Harald Vilimsky, Lampros Fountoulis, Angelika Niebler, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Knut Fleckenstein, Bernd Kölmel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tomáš Zdechovský, Marielle de Sarnez, Tania González Peñas, Reinhard Bütikofer, Rolandas Paksas, Matteo Salvini, Steven Woolfe, Janusz Lewandowski, Tanja Fajon, Sander Loones, Liadh Ní Riada, Peter Lundgren, Marcus Pretzell, Françoise Grossetête, Maria João Rodrigues, Peter van Dalen, Malin Björk, Janice Atkinson, Andrzej Grzyb, Evelyn Regner, Ruža Tomašić, Ildikó Gáll-Pelcz, Birgit Sippel, Mariya Gabriel, Pervenche Berès, Luděk Niedermayer, Kati Piri, Paulo Rangel, Ana Gomes, Othmar Karas, Ramón Jáuregui Atondo, Arnaud Danjean, Tonino Picula, Dubravka Šuica, Cécile Kashetu Kyenge og Mercedes Bresso.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Henna Virkkunen, Nicola Caputo, Notis Marias, Georgios Epitideios, Michaela Šojdrová, Costas Mavrides, Seán Kelly, Jean-Paul Denanot og Maria Spyraki.

Talere: Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen) og Ivan Korčok.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


FORSÆDE: Martin SCHULZ
formand

8. Erklæring fra formanden om hans mandats ophør

Formanden afgav en erklæring om hans mandats ophør.

°
° ° °

Indlæg af William (The Earl of) Dartmouth.


9. Afstemningstid

Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.

Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.


9.1. Insolvensbehandlinger og insolvensbehandlere ***I (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om erstatning af listerne over insolvensbehandlinger og insolvensbehandlere i bilag A og B til forordning (EU) 2015/848 om insolvensbehandling [COM(2016)0317 - C8-0196/2016 - 2016/0159(COD)] - Retsudvalget. Ordfører: Tadeusz Zwiefka (A8-0324/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)

KOMMISSIONENS FORSLAG, ÆNDRINGSFORSLAG og FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA-PROV(2016)0488)


9.2. Partnerskabs- og samarbejdsaftale EF-Usbekistan og bilateral handel med tekstiler *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse af en protokol til partnerskabs- og samarbejdsaftalen om oprettelse af et partnerskab mellem De Europæiske Fællesskaber og deres medlemsstater på den ene side og Republikken Usbekistan på den anden side om ændring af aftalen med henblik på at udvide aftalens bestemmelser til også at omfatte bilateral handel med tekstiler under hensyn til udløbet af den bilaterale tekstilaftale [16384/1/2010 - C7-0097/2011- 2010/0323(NLE)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Maria Arena (A8-0332/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA-PROV(2016)0489)

Parlamentet godkendte indgåelsen af aftalen.

Indlæg

Inden afstemningen: Ulrike Lunacek for Verts/ALE-Gruppen, for at anmode, jf. forretningsordenens artikel 190, om udsættelse af afstemningen, Maria Arena (ordfører) imod anmodningen.

Parlamentet forkastede anmodningen ved VE (129 for, 545 imod, 28 hverken/eller).


9.3. Partnerskabs- og samarbejdsaftale EF-Usbekistan og bilateral handel med tekstiler (beslutning) (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning med et forslag til ikke-lovgivningsmæssig beslutning om forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af en protokol til partnerskabs- og samarbejdsaftalen om oprettelse af et partnerskab mellem De Europæiske Fællesskaber og deres medlemsstater på den ene side og Republikken Usbekistan på den anden side om ændring af aftalen med henblik på at udvide aftalens bestemmelser til også at omfatte bilateral handel med tekstiler under hensyn til udløbet af den bilaterale tekstilaftale [2016/2226(INI)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Maria Arena (A8-0330/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA-PROV(2016)0490)


9.4. Handelsaftale mellem EU og Colombia og Peru (Ecuadors tiltrædelse) *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse på Unionens vegne af tiltrædelsesprotokollen til handelsaftalen mellem Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den ene side og Colombia og Peru på den anden side for at tage hensyn til Ecuadors tiltrædelse af aftalen [07620/2016 - C8-0463/2016 - 2016/0092(NLE)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Helmut Scholz (A8-0362/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA-PROV(2016)0491)

Parlamentet godkendte indgåelsen af protokollen.


9.5. Aftale mellem Den Europæiske Union og Kongeriget Norge om gensidig adgang til fiskeri i Skagerrak for fartøjer, der fører Danmarks, Norges og Sveriges flag *** (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Henstilling om forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af aftalen mellem Den Europæiske Union og Kongeriget Norge om gensidig adgang til fiskeri i Skagerrak for fartøjer, der fører Danmarks, Norges og Sveriges flag [10711/2016 - C8-0332/2016- 2016/0192(NLE)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Jørn Dohrmann (A8-0321/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA-PROV(2016)0492)

Parlamentet godkendte indgåelsen af aftalen.


9.6. Aftale mellem EU og Norge om gensidig adgang til fiskeri i Skagerrak (beslutning) (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning med et forslag til ikke-lovgivningsmæssig beslutning om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse af aftalen mellem Den Europæiske Union og Kongeriget Norge om gensidig adgang til fiskeri i Skagerrak for fartøjer, der fører Danmarks, Norges og Sveriges flag [2016/2229(INI)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Jørn Dohrmann (A8-0320/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA-PROV(2016)0493)


9.7. Aftale om operationelt og strategisk samarbejde mellem Georgien og Europol * (forretningsordenens artikel 150) (afstemning)

Betænkning om udkast til Rådets gennemførelsesafgørelse om godkendelse af Den Europæiske Politienheds (Europols) indgåelse af aftalen om operationelt og strategisk samarbejde mellem Georgien og Europol [10343/2016 - C8-0266/2016 - 2016/0810(CNS)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Claude Moraes (A8-0343/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget ved en enkelt afstemning (P8_TA-PROV(2016)0494)


9.8. Mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen: ansøgning EGF/2016/004 ES/Comunidad Valenciana automotive (afstemning)

Forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen på baggrund af en ansøgning fra Spanien – EGF/2016/004 ES/Comunidad Valenciana automotive [COM(2016)0708 - C8-0454/2016 - 2016/2298(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Esteban González Pons (A8-0379/2016)

(Kvalificeret flertal og tre femtedele af de afgivne stemmer
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2016)0495)


9.9. Normalisering af jernbanevirksomhedernes regnskaber ***II (afstemning)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ophævelse af Rådets forordning (EØF) nr. 1192/69 om fælles regler for normaliseringen af jernbaneselskabernes regnskaber [11197/1/2016 - C8-0424/2016 - 2013/0013(COD)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Merja Kyllönen (A8-0368/2016)

(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt (P8_TA-PROV(2016)0496)


9.10. National personbefordring med jernbane ***II (afstemning)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 1370/2007 for så vidt angår åbning af markedet for indenlandsk personbefordring med jernbane [11198/1/2016 - C8-0425/2016 - 2013/0028(COD)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Wim van de Camp (A8-0373/2016)

(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt (P8_TA-PROV(2016)0497)


9.11. Fælles europæisk jernbaneområde ***II (afstemning)

Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af direktiv 2012/34/EU for så vidt angår åbning af markedet for indenlandsk passagertransport med jernbane og forvaltning af jernbaneinfrastrukturen [11199/1/2016 - C8-0426/2016 - 2013/0029(COD)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: David-Maria Sassoli (A8-0371/2016)

(Kvalificeret flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)

RÅDETS HOLDNING

Erklæret godkendt (P8_TA-PROV(2016)0498)


9.12. Adgang til markedet for havnetjenester og finansiel gennemsigtighed for havne ***I (afstemning)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om opstilling af rammer for adgang til markedet for havnetjenester og finansiel gennemsigtighed for havne [COM(2013)0296 - C7-0144/2013 - 2013/0157(COD)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Knut Fleckenstein (A8-0023/2016)

Forhandlingen havde fundet sted den 7. marts 2016 (punkt 14 i protokollen af 7.3.2016).

Afstemningen var blevet udsat ved mødet den 8. marts 2016 (punkt 6.3 i protokollen af 8.3.2016).

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA-PROV(2016)0499)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2016)0499)

Indlæg

Vytenis Povilas Andriukaitis (medlem af Kommissionen) foretog en redegørelse for Kommissionen, og James Carver.


9.13. Udnævnelse af et medlem af Revisionsretten - Juhan Parts (afstemning)

Betænkning om udnævnelsen af Juhan Parts som medlem af Revisionsretten [12886/2016 - C8-0445/2016 - 2016/0817(NLE)] - Budgetkontroludvalget. Ordfører: Bart Staes (A8-0375/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Hemmelig afstemning)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)
Stemmelisten er vedføjet denne protokol som bilag (Bilag 1 i protokollen af 14.12.2016)

FORSLAG TIL AFGØRELSE

Vedtaget (P8_TA-PROV(2016)0500)

Indlæg

Bart Staes (ordfører).


9.14. Kul- og Stålforskningsfondens forskningsprogram * (afstemning)

Betænkning om forslag til Rådets afgørelse om ændring af beslutning 2008/376/EF om vedtagelse af Kul- og Stålforskningsfondens forskningsprogram og om de flerårige tekniske retningslinjer for dette program [COM(2016)0075 - C8-0099/2016 - 2016/0047(NLE)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Jerzy Buzek (A8-0358/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 14)

KOMMISSIONENS FORSLAG og ÆNDRINGSFORSLAG

Godkendt som ændret (P8_TA-PROV(2016)0501)

FORSLAG TIL LOVGIVNINGSMÆSSIG BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2016)0501)


9.15. Årsberetning om menneskerettigheder og demokrati i verden i 2015 og Den Europæiske Unions politik på området (afstemning)

Betænkning om årsberetning om menneskerettigheder og demokrati i verden i 2015 og Den Europæiske Unions politik på området [2016/2219(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Josef Weidenholzer (A8-0355/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 15)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2016)0502)


9.16. Gennemførelse af den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik (artikel 36 i TEU) (afstemning)

Betænkning om gennemførelse af den fælles udenrigs- og sikkerhedspolitik [2016/2036(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Elmar Brok (A8-0360/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 16)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2016)0503)


9.17. Redskaber under den fælles landbrugspolitik til at mindske prisudsvingene på landbrugsmarkederne (afstemning)

Betænkning om redskaber under den fælles landbrugspolitik til at mindske prisudsvingene på landbrugsmarkederne [2016/2034(INI)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: Angélique Delahaye (A8-0339/2016)

(Simpelt flertal påkrævet)
(Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 17)

FORSLAG TIL BESLUTNING

Vedtaget (P8_TA-PROV(2016)0504)

FORSÆDE: Anneli JÄÄTTEENMÄKI
næstformand


10. Stemmeforklaringer

Skriftlige stemmeforklaringer:

De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var tilgængelige på medlemmernes sider på Parlamentets websted.

Mundtlige stemmeforklaringer:

Henstilling: Maria Arena - A8-0332/2016
Monica Macovei

Henstilling: Helmut Scholz - A8-0362/2016
Ramón Jáuregui Atondo, Jan Zahradil og Monica Macovei

Henstilling: Merja Kyllönen - A8-0368/2016
Monica Macovei

Indstilling ved andenbehandling: Wim van de Camp - A8-0373/2016
Monica Macovei og Stanislav Polčák

Indstilling ved andenbehandling: David-Maria Sassoli - A8-0371/2016
Michela Giuffrida, Jiří Pospíšil, Tania González Peñas, Paloma López Bermejo, Monica Macovei, Eleonora Forenza og Stanislav Polčák

Betænkning: Knut Fleckenstein - A8-0023/2016
Michela Giuffrida, Monica Macovei, Seán Kelly og Diane James

Betænkning: Josef Weidenholzer - A8-0355/2016
Jiří Pospíšil, Anna Záborská og Seán Kelly

Betænkning: Elmar Brok - A8-0360/2016
Jan Zahradil, Monica Macovei, Tatjana Ždanoka, Seán Kelly og Luke Ming Flanagan

Betænkning: Angélique Delahaye - A8-0339/2016
Clara Eugenia Aguilera García, Seán Kelly og Momchil Nekov.


11. Stemmerettelser og -intentioner

Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.

Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.

Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.


(Mødet udsat kl. 13.40 og genoptaget kl. 15.00)

FORSÆDE: Ildikó GÁLL-PELCZ
næstformand

12. Godkendelse af protokollen fra foregående møde

Protokollen fra det foregående møde godkendtes.


13. Arbejdsmarkedsreformer og arbejdsmarkedsforhold i Grækenland (forhandling)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Arbejdsmarkedsreformer og arbejdsmarkedsforhold i Grækenland (2016/3032(RSP))

Ivan Korčok (formand for Rådet) og Vytenis Povilas Andriukaitis (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Talere: Burkhard Balz for PPE-Gruppen, Agnes Jongerius for S&D-Gruppen, Notis Marias for ECR-Gruppen, Sylvie Goulard for ALDE-Gruppen, Dimitrios Papadimoulis for GUE/NGL-Gruppen, Philippe Lamberts for Verts/ALE-Gruppen, Laura Agea for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Burkhard Balz, Georgios Epitideios, løsgænger, Manolis Kefalogiannis, Giorgos Grammatikakis, Nikolaos Chountis, Sven Giegold, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Laura Agea, Barbara Kappel, Sotirios Zarianopoulos, Georgios Kyrtsos, Javi López, Sofia Sakorafa, Ernest Urtasun, Dariusz Rosati, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Stelios Kouloglou, Costas Mavrides, Kostadinka Kuneva, Romana Tomc, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Dimitrios Papadimoulis, Maria Arena, Evelyn Regner, Brando Benifei og Pervenche Berès.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Doru-Claudian Frunzulică, Kostas Chrysogonos, Terry Reintke, Lampros Fountoulis og Neoklis Sylikiotis.

Indlæg af Vytenis Povilas Andriukaitis.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


14. Situationen for retsstaten og demokratiet i Polen (forhandling)

Redegørelse ved Kommissionen: Situationen for retsstaten og demokratiet i Polen (2016/3030(RSP))

Frans Timmermans (førstenæstformand i Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Janusz Lewandowski for PPE-Gruppen, der afviste et blåt kort-spørgsmål fra Marek Jurek, Birgit Sippel for S&D-Gruppen, Ryszard Antoni Legutko for ECR-Gruppen, Josef Weidenholzer om tilstedeværelsen af en uautoriseret person i plenarsalen, Soraya Post, for at stille et blåt kort-spørgsmål til Ryszard Antoni Legutko, som besvarede det, Tadeusz Zwiefka, for at stille et blåt kort-spørgsmål til Ryszard Antoni Legutko, som besvarede det, Danuta Jazłowiecka om Ryszard Antoni Legutkos indlæg, Tomasz Piotr Poręba om afviklingen af forhandlingen (formanden mindede om de gældende bestemmelser), Malin Björk, for at stille et blåt kort-spørgsmål til Ryszard Antoni Legutko, som besvarede det, Takis Hadjigeorgiou, for at stille et blåt kort-spørgsmål til Ryszard Antoni Legutko, som besvarede det, og Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen.

FORSÆDE: Alexander Graf LAMBSDORFF
næstformand

Talere: Malin Björk for GUE/NGL-Gruppen, der afviste et blåt kort-spørgsmål fra Jadwiga Wiśniewska, Terry Reintke for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Beata Gosiewska, Robert Jarosław Iwaszkiewicz for EFDD-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Barbara Spinelli, Michał Marusik for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Beatriz Becerra Basterrechea, Janusz Korwin-Mikke, løsgænger, Anna Maria Corazza Bildt, Tanja Fajon, Syed Kamall, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Sophia in 't Veld, Barbara Kudrycka, Bogusław Liberadzki, Anders Primdahl Vistisen, Josef Weidenholzer, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Róża Gräfin von Thun und Hohenstein, og Sylvia-Yvonne Kaufmann.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Juan Fernando López Aguilar, Marek Jurek, Tibor Szanyi, Ivan Jakovčić, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska og Maria Arena.

Indlæg af Frans Timmermans.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


15. Berigtigelse (forretningsordenens artikel 231)

Berigtigelse (P7_TA(2013)0114(COR02)) var blevet meddelt på plenarmødet den foregående dag (punkt 12 i protokollen af 13.12.2016).

Da der ikke af nogen politisk gruppe eller mindst 40 medlemmer var blevet anmodet om, at denne berigtigelse blev sat under afstemning, jf. forretningsordenens artikel 231, stk. 4, ansås den for vedtaget.


16. Kommissionens henstilling om gennemførelsen af erklæringen mellem EU og Tyrkiet og genoptagelsen af overførslerne inden for rammerne af Dublinforordningen (forhandling)

Redegørelse ved Kommissionen: Kommissionens henstilling om gennemførelsen af erklæringen mellem EU og Tyrkiet og genoptagelsen af overførslerne inden for rammerne af Dublinforordningen (2016/3036(RSP))

Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Elissavet Vozemberg-Vrionidi for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Kostas Chrysogonos, Sylvie Guillaume for S&D-Gruppen, Jussi Halla-aho for ECR-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Dimitrios Papadimoulis, Cecilia Wikström for ALDE-Gruppen, og Barbara Spinelli for GUE/NGL-Gruppen.

FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU
næstformand

Talere: Jean Lambert for Verts/ALE-Gruppen, Vicky Maeijer for ENF-Gruppen, Eleftherios Synadinos, løsgænger, Jeroen Lenaers, Elly Schlein, Bernd Kölmel, Marina Albiol Guzmán, Ska Keller, Franz Obermayr, Emil Radev, Miltiadis Kyrkos, Daniel Dalton, Judith Sargentini, Monika Hohlmeier og Kati Piri.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias, Takis Hadjigeorgiou, Konstantinos Papadakis, Neoklis Sylikiotis og Dimitrios Papadimoulis.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


17. Tredjelande, hvis statsborgere er fritaget for et visumkrav: revision af suspensionsmekanismen (forhandling)

Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 539/2001 om fastlæggelse af listen over de tredjelande, hvis statsborgere skal være i besiddelse af visum ved passage af de ydre grænser, og listen over de tredjelande, hvis statsborgere er fritaget for dette krav (Revision af suspensionsmekanismen) [COM(2016)0290 - C8-0176/2016- 2016/0142(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Agustín Díaz de Mera García Consuegra (A8-0235/2016)

Agustín Díaz de Mera García Consuegra forelagde betænkningen.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).

Talere: Mariya Gabriel for PPE-Gruppen, Tanja Fajon for S&D-Gruppen, Monica Macovei for ECR-Gruppen, Petr Ježek for ALDE-Gruppen, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, Heidi Hautala for Verts/ALE-Gruppen, Gerard Batten for EFDD-Gruppen, Gilles Lebreton for ENF-Gruppen, Tomáš Zdechovský, Claude Moraes, Cecilia Wikström, Carlos Coelho, Caterina Chinnici, Michaela Šojdrová, Ana Gomes, Jiří Pospíšil, Juan Fernando López Aguilar, Stanislav Polčák og Andrejs Mamikins.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias og Charles Tannock.

Talere: Dimitris Avramopoulos og Agustín Díaz de Mera García Consuegra.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 6.4 i protokollen af 15.12.2016.


18. Europols overtrædelse af datasikkerhedsbestemmelserne i forbindelse med efterforskning af terrorisme (forhandling)

Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Europols overtrædelse af datasikkerhedsbestemmelserne i forbindelse med efterforskning af terrorisme (2016/3031(RSP))

Ivan Korčok (formand for Rådet) og Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.

Indlæg af Agustín Díaz de Mera García Consuegra for PPE-Gruppen.

FORSÆDE: Dimitrios PAPADIMOULIS
næstformand

Talere: Ana Gomes for S&D-Gruppen, Monica Macovei for ECR-Gruppen, Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, Cornelia Ernst for GUE/NGL-Gruppen, Jan Philipp Albrecht for erts/ALE-Gruppen, Gerard Batten for EFDD-Gruppen, Marcus Pretzell for ENF-Gruppen, Monika Hohlmeier, Juan Fernando López Aguilar, Morten Helveg Petersen, Marie-Christine Arnautu, Axel Voss, Caterina Chinnici, Gérard Deprez, Jeroen Lenaers og Afzal Khan.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Nicola Caputo, Notis Marias, Charles Tannock og Doru-Claudian Frunzulică.

Talere: Dimitris Avramopoulos, Ivan Korčok og Sophia in 't Veld om svarene fra formanden for Rådet.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


19. Udvalgenes og delegationernes sammensætning

Formanden havde fra ECR-Gruppen modtaget følgende anmodninger om udnævnelse:

LIBE: Daniel Dalton

Delegationen for Forbindelserne med Schweiz og Norge, til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Island og til Det Blandede EØS-Parlamentarikerudvalg: Ian Duncan i stedet for Kay Swinburne

Delegationen for Forbindelserne med De Forenede Stater: Kay Swinburne i stedet for Syed Kamall

Delegationen for Forbindelserne med Landene i Sydasien: James Nicholson i stedet for Ian Duncan

Delegationen til Den Euro-Latinamerikanske Parlamentariske Forsamling: Daniel Dalton i stedet for James Nicholson

Delegationen til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Mexico: Daniel Dalton i stedet for James Nicholson

Delegationen til Det Parlamentariske Stabiliserings- og Associeringsudvalg EU-Montenegro: John Procter

Disse udnævnelser ville blive betragtet som godkendt, medmindre der blev gjort indsigelse inden godkendelsen af denne protokol.


20. Forpligtelser på området visumgensidighed (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000142/2016) af Claude Moraes, for LIBE, til Kommissionen: Forpligtelser på området visumgensidighed i overensstemmelse med artikel 1, stk. 4, i forordning (EF) nr. 539/2001 (2016/2986(RSP)) (B8-1820/2016)

Claude Moraes begrundede spørgsmålet.

Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Agustín Díaz de Mera García Consuegra for PPE-Gruppen, Juan Fernando López Aguilar for S&D-Gruppen, Filiz Hyusmenova for ALDE-Gruppen, Mariya Gabriel, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Doru-Claudian Frunzulică, Momchil Nekov og Axel Voss.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Andrey Kovatchev, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Marie-Christine Vergiat og Takis Hadjigeorgiou.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


21. Angreb på den koptiske katedral i Kario - religions- og trosfrihed (forhandling)

Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Angreb på den koptiske katedral i Kario - religions- og trosfrihed (2016/3037(RSP))

Dimitris Avramopoulos afgav redegørelsen for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.

Talere: Tunne Kelam for PPE-Gruppen, Javi López for S&D-Gruppen, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Marisa Matias for GUE/NGL-Gruppen, James Carver for EFDD-Gruppen, Dominique Bilde for ENF-Gruppen, György Hölvényi, Mireille D'Ornano, Udo Voigt og Lars Adaktusson.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marijana Petir, Nicola Caputo, Notis Marias, Bas Belder og Jan Zahradil.

Indlæg af Dimitris Avramopoulos.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


22. Anerkendelse af indholdet i civilstandsattester (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000145/2016), af Mady Delvaux, for JURI, til Kommissionen: Anerkendelse af civilstandsattesters indhold (2016/3000(RSP)) (B8-1819/2016)

Mady Delvaux begrundede spørgsmålet.

FORSÆDE: David-Maria SASSOLI
næstformand

Vytenis Povilas Andriukaitis (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Emil Radev for PPE-Gruppen, Sergio Gaetano Cofferati for S&D-Gruppen, Merja Kyllönen for GUE/NGL-Gruppen, Marie-Christine Boutonnet for ENF-Gruppen, Therese Comodini Cachia, Daniele Viotti og Daniel Buda.

Taler efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias.

Indlæg af Vytenis Povilas Andriukaitis.

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.


23. Støtte til thalidomidofre (forhandling)

Redegørelse ved Kommissionen: Støtte til thalidomidofre (2016/3029(RSP))

Vytenis Povilas Andriukaitis (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.

Talere: Esteban González Pons for PPE-Gruppen, Susanne Melior for S&D-Gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea for ALDE-Gruppen, Ángela Vallina for GUE/NGL-Gruppen, Jill Evans for Verts/ALE-Gruppen, John Stuart Agnew for EFDD-Gruppen, Elisabetta Gardini, Soledad Cabezón Ruiz, Rosa Estaràs Ferragut, Damiano Zoffoli, Francesc Gambús og Nicola Caputo.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Miroslav Mikolášik, Notis Marias og Gerard Batten.

Indlæg af Vytenis Povilas Andriukaitis.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):

—   Esteban González Pons, Elisabetta Gardini, Pilar Ayuso, Giovanni La Via, Rosa Estaràs Ferragut, Francesc Gambús og Barbara Matera, for PPE-Gruppen, Kathleen Van Brempt, Miriam Dalli, Susanne Melior, Soledad Cabezón Ruiz, Nicola Caputo, Renata Briano, Jo Leinen, Nessa Childers og Damiano Zoffoli, for S&D-Gruppen, Julie Girling, Syed Kamall, Daniel Dalton, Helga Stevens og Geoffrey Van Orden, for ECR-Gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Marian Harkin og Maite Pagazaurtundúa Ruiz, for ALDE-Gruppen, Lynn Boylan, Kateřina Konečná, Estefanía Torres Martínez, Josu Juaristi Abaunz, Merja Kyllönen, Younous Omarjee, Anja Hazekamp, Fabio De Masi, Marisa Matias, Martina Michels, Jiří Maštálka, Paloma López Bermejo, Ángela Vallina, Sofia Sakorafa, Javier Couso Permuy og Marina Albiol Guzmán, for GUE/NGL-Gruppen, Ernest Urtasun, Jill Evans, Michèle Rivasi, Terry Reintke, Igor Šoltes, Martin Häusling, Bart Staes og Yannick Jadot, for Verts/ALE-Gruppen, om støtte til thalidomidofre (2016/3029(RSP)) (B8-1341/2016);

—   Matteo Salvini, Mara Bizzotto, Mario Borghezio, Angelo Ciocca og Lorenzo Fontana, for ENF, om støtte til thalidomidofre (2016/3029(RSP)) (B8-1343/2016).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 6.6 i protokollen af 15.12.2016.


24. Lægemidler til pædiatrisk brug (forhandling)

Forespørgsel til mundtlig besvarelse (O-000135/2016) af Giovanni La Via, Françoise Grossetête, Elena Gentile, Bolesław G. Piecha, Frédérique Ries, Stefan Eck og Joëlle Mélin, for ENVI, Gennemgang af forordningen om lægemidler til pædiatrisk brug (2016/2902(RSP)) (B8-1818/2016)

Giovanni La Via begrundede spørgsmålet.

Vytenis Povilas Andriukaitis (medlem af Kommissionen) besvarede spørgsmålet.

Talere: Françoise Grossetête for PPE-Gruppen, Elena Gentile for S&D-Gruppen, Stefan Eck for GUE/NGL-Gruppen, Piernicola Pedicini for EFDD-Gruppen, Miroslav Mikolášik, Soledad Cabezón Ruiz, John Stuart Agnew, Michaela Šojdrová og Claude Rolin.

Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias og Nicola Caputo.

Indlæg af Vytenis Povilas Andriukaitis.

Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 128, stk. 5):

—   Giovanni La Via, Françoise Grossetête, Elena Gentile, Bolesław G. Piecha, Frédérique Ries, Stefan Eck og Joëlle Mélin, for ENVI, om forordningen om lægemidler til pædiatrisk brug (2016/2902(RSP)) (B8-1340/2016).

Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.

Afstemning: punkt 6.7 i protokollen af 15.12.2016.


25. Dagsorden for næste møde

Dagsordenen for mødet den følgende dag var fastsat ("Dagsorden" PE 595.324/OJJE).


26. Hævelse af mødet

Formanden hævede mødet kl. 22.45.

Klaus Welle

Ryszard Czarnecki

generalsekretær

næstformand


TILSTEDEVÆRELSESLISTE

Til stede:

Adaktusson, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albiol Guzmán, Albrecht, Ali, Aliot, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arena, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auken, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balčytis, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Batten, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Berès, Bergeron, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Cesa, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christensen, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Ciocca, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Corbett, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, Dance, Dăncilă, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, De Masi, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, de Sarnez, Deß, Deutsch, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Dlabajová, Dodds Anneliese, Dodds Diane, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Drăghici, Duncan, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Farage, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrand, Ferrara, Ferreira, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Flanagan, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Florenz, Fontana, Ford, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Nathan, Gill Neena, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gollnisch, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, Goulard, Grammatikakis, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grossetête, Grzyb, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Harkin, Harms, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Helmer, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hookem, Hortefeux, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iotova, Iturgaiz, Ivan, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, Jalkh, James, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Juaristi Abaunz, Jurek, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Kariņš, Karlsson, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Keller Ska, Kelly, Khan, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kölmel, Konečná, Korwin-Mikke, Kósa, Köster, Köstinger, Kouloglou, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Krupa, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lamassoure, Lambert, Lambsdorff, Lange, de Lange, Langen, Lauristin, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Le Grip, Legutko, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Lewandowski, Lewer, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Løkkegaard, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lunacek, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, Mach, McIntyre, Macovei, Maeijer, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Maragall, Marcellesi, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Maštálka, Matias, Mato, Maurel, Mavrides, Mayer Georg, Mayer Alex, Mazuronis, Meissner, Mélenchon, Mélin, Melior, Melo, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Mizzi, Mlinar, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Negrescu, Nekov, Neuser, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, van Nieuwenhuizen, Nilsson, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Paşcu, Patriciello, Maydell, Pavel, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plura, Poc, Poche, Pogliese, Polčák, Ponga, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Procter, Proust, Punset, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Reul, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rohde, Rolin, Ropė, Rosati, Rozière, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salini, Salvini, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulz, Schulze, Schuster, Schwab, Scott Cato, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Sógor, Šojdrová, Šoltes, Sommer, Sonneborn, Soru, Spinelli, Spyraki, Staes, Starbatty, Štefanec, Steinruck, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, Stuger, Šuica, Sulík, Šulin, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Takkula, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Theurer, Thomas, Thun und Hohenstein, Toia, Tőkés, Tolić, Tomaševski, Tomašić, Tomc, Toom, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Werner, Wierinck, Wikström, Willmott, Winberg, Winkler Iuliu, Wiśniewska, Wölken, Woolfe, Záborská, Zagorakis, Zahradil, Zala, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Ždanoka, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoffoli, Zorrinho, Zovko, Zullo, Zver, Zwiefka

Fritaget:

Collins, Crowley, Händel, Kirton-Darling, Le Pen Jean-Marie, Matera, Messerschmidt, Metsola, Morvai, Nart, Rochefort


Bilag 1 - Udnævnelse af et medlem af Revisionsretten - Juhan Parts

STEMMELISTE

ALDE:
Ali, Arthuis, Auštrevičius, van Baalen, Bearder, Becerra Basterrechea, Bilbao Barandica, Calvet Chambon, Cavada, Charanzová, Deprez, de Sarnez, Diaconu, Dlabajová, Federley, Gerbrandy, Giménez Barbat, Goerens, Goulard, Griesbeck, Harkin, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Jäätteenmäki, Jakovčić, Ježek, Kallas, Kyuchyuk, Lambsdorff, Løkkegaard, Marinho e Pinto, Mazuronis, Meissner, Michel, Mihaylova, van Miltenburg, Mlinar, Müller, Nicolai, van Nieuwenhuizen, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Petersen, Punset, Radoš, Ries, Riquet, Rohde, Schaake, Selimovic, Takkula, Telička, Theurer, Toom, Torvalds, Tremosa i Balcells, Uspaskich, Vajgl, Vautmans, Väyrynen, Verhofstadt, Weber Renate, Wierinck, Wikström

ECR:
Ashworth, Barekov, Bashir, Belder, Campbell Bannerman, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalton, Demesmaeker, Dohrmann, Duncan, Dzhambazki, Fitto, Ford, Foster, Fotyga, Fox, Gericke, Girling, Gosiewska, Halla-aho, Henkel, Hoc, Jurek, Kamall, Karlsson, Karski, Kłosowski, Kölmel, Krasnodębski, Krupa, Kuźmiuk, Legutko, Lewer, Loones, Lucke, McClarkin, McIntyre, Macovei, Marias, Nicholson, Ożóg, Piecha, Piotrowski, Poręba, Procter, Ruohonen-Lerner, Sernagiotto, Škripek, Starbatty, Stevens, Sulík, Swinburne, Tannock, Tomaševski, Tomašić, Tošenovský, Trebesius, Ujazdowski, Van Bossuyt, Van Orden, Vistisen, Wiśniewska, Zahradil, Žitňanská, Złotowski

EFDD:
Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aiuto, Aker, Arnott, Batten, Beghin, Bergeron, Borrelli, Bours, Carver, Castaldo, Coburn, Corrao, (The Earl of) Dartmouth, Etheridge, Evi, Ferrara, Finch, Gill Nathan, Helmer, Hookem, Iwaszkiewicz, Lundgren, Mach, Moi, Nuttall, O'Flynn, Paksas, Pedicini, Reid, Seymour, Tamburrano, Valli, Winberg, Zanni, Zullo

ENF:
Aliot, Annemans, Arnautu, Bay, Bilde, Bizzotto, Borghezio, Boutonnet, Briois, Ciocca, D'Ornano, Ferrand, Fontana, Goddyn, de Graaff, Jalkh, Kappel, Lebreton, Le Pen Marine, Loiseau, Maeijer, Martin Dominique, Marusik, Mayer Georg, Mélin, Monot, Montel, Obermayr, Philippot, Pretzell, Rebega, Salvini, Schaffhauser, Stuger, Troszczynski, Vilimsky, Zijlstra

GUE/NGL:
Albiol Guzmán, Benito Ziluaga, Björk, Boylan, Carthy, Chountis, Chrysogonos, Couso Permuy, Eck, Ernst, Ferreira, Flanagan, Forenza, González Peñas, Hadjigeorgiou, Hazekamp, de Jong, Juaristi Abaunz, Kari, Kohlíček, Konečná, Kouloglou, Kuneva, Kyllönen, Le Hyaric, López Bermejo, Lösing, Maltese, Maštálka, Matias, Mélenchon, Michels, Mineur, Omarjee, Papadimoulis, Pimenta Lopes, Sakorafa, Scholz, Senra Rodríguez, Spinelli, Sylikiotis, Urbán Crespo, Vallina, Vergiat, Viegas, Zimmer

NI:
Balczó, Chauprade, Dodds Diane, Epitideios, Fountoulis, Gollnisch, James, Korwin-Mikke, Kovács, Papadakis Konstantinos, Sonneborn, Soru, Synadinos, Voigt, Woolfe, Zarianopoulos

PPE:
Adaktusson, Alliot-Marie, Andrikienė, Arimont, Ayuso, Bach, Balz, Becker, Belet, Bendtsen, Bocskor, Böge, Bogovič, Boni, Brok, Buda, Buzek, Cadec, van de Camp, Casa, Caspary, del Castillo Vera, Cesa, Christoforou, Cicu, Cirio, Clune, Coelho, Collin-Langen, Comi, Comodini Cachia, Corazza Bildt, Csáky, Danjean, Dantin, Dati, Delahaye, Deli, Deß, Deutsch, Díaz de Mera García Consuegra, Dorfmann, Ehler, Engel, Erdős, Estaràs Ferragut, Faria, Ferber, Fernandes, Fisas Ayxelà, Fjellner, Florenz, Gabriel, Gahler, Gál, Gáll-Pelcz, Gardini, Gieseke, González Pons, de Grandes Pascual, Gräßle, Grossetête, Grzyb, Gyürk, Hayes, Herranz García, Hetman, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Hortefeux, Hübner, Iturgaiz, Jahr, Jazłowiecka, Jiménez-Becerril Barrio, Joulaud, Kalinowski, Kalniete, Karas, Kariņš, Kefalogiannis, Kelam, Kelly, Koch, Kósa, Köstinger, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Kudrycka, Kuhn, Kukan, Kyrtsos, Lamassoure, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Le Grip, Lenaers, Lewandowski, Liese, Lins, Lope Fontagné, López-Istúriz White, Łukacijewska, McAllister, McGuinness, Maletić, Malinov, Mănescu, Mann, Marinescu, Martusciello, Mato, Melo, Mikolášik, Millán Mon, Monteiro de Aguiar, Morano, Morin-Chartier, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagy, Niebler, Niedermayer, van Nistelrooij, Novakov, Olbrycht, Pabriks, Patriciello, Paunova, Peterle, Petir, Pieper, Pietikäinen, Pitera, Plura, Pogliese, Polčák, Ponga, Pospíšil, Preda, Proust, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Rangel, Reding, Reul, Ribeiro, Rolin, Rosati, Ruas, Rübig, Saïfi, Salini, Sander, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Saudargas, Schmidt, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulze, Schwab, Siekierski, Sógor, Šojdrová, Sommer, Spyraki, Štefanec, Štětina, Stolojan, Šuica, Šulin, Svoboda, Szájer, Szejnfeld, Tajani, Thun und Hohenstein, Tőkés, Tolić, Tomc, Ţurcanu, Ungureanu, Urutchev, Vaidere, Valcárcel Siso, Vălean, Vandenkendelaere, Verheyen, Virkkunen, Voss, Vozemberg-Vrionidi, Wałęsa, Weber Manfred, Wenta, Wieland, Winkler Iuliu, Záborská, Zagorakis, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zver, Zwiefka

S&D:
Aguilera García, Anderson Lucy, Andrieu, Androulakis, Arena, Assis, Ayala Sender, Balas, Balčytis, Bayet, Benifei, Berès, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bonafè, Borzan, Boştinaru, Brannen, Bresso, Briano, Bullmann, Cabezón Ruiz, Caputo, Childers, Chinnici, Christensen, Cofferati, Corbett, Costa, Cozzolino, Cristea, Dalli, Dance, Dăncilă, Danti, De Castro, Delvaux, De Monte, Denanot, Dodds Anneliese, Drăghici, Ertug, Fajon, Fernández, Flašíková Beňová, Fleckenstein, Freund, Frunzulică, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Geringer de Oedenberg, Gierek, Gill Neena, Giuffrida, Gomes, Grammatikakis, Grapini, Graswander-Hainz, Griffin, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hedh, Hoffmann, Honeyball, Iotova, Ivan, Jaakonsaari, Jáuregui Atondo, Jongerius, Kadenbach, Kaili, Kammerevert, Kaufmann, Keller Jan, Khan, Kofod, Köster, Krehl, Kumpula-Natri, Kyenge, Kyrkos, Lange, Lauristin, Leinen, Liberadzki, Lietz, López, López Aguilar, Ludvigsson, Łybacka, McAvan, Mamikins, Maňka, Manscour, Martin David, Martin Edouard, Maurel, Mavrides, Mayer Alex, Melior, Mizzi, Moisă, Molnár, Moody, Moraes, Morgano, Mosca, Negrescu, Nekov, Neuser, Niedermüller, Nilsson, Noichl, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Pargneaux, Paşcu, Pavel, Peillon, Picierno, Picula, Piri, Pirinski, Pittella, Poc, Poche, Post, Preuß, Regner, Revault D'Allonnes Bonnefoy, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rozière, Sant, dos Santos, Sârbu, Sassoli, Schaldemose, Schlein, Schulz, Schuster, Sehnalová, Serrão Santos, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Smolková, Steinruck, Stihler, Szanyi, Tănăsescu, Tang, Țapardel, Tarabella, Thomas, Toia, Ujhelyi, Ulvskog, Valenciano, Van Brempt, Vaughan, Viotti, Ward, Weidenholzer, von Weizsäcker, Werner, Willmott, Wölken, Zala, Zanonato, Zemke, Zoffoli, Zorrinho

Verts/ALE:
Albrecht, Andersson, Auken, Bové, Buchner, Bütikofer, Cramer, Delli, Durand, Eickhout, Engström, Evans, Giegold, Harms, Häusling, Hautala, Heubuch, Hudghton, Jadot, Jávor, Joly, Keller Ska, Lambert, Lamberts, Lochbihler, Lunacek, Maragall, Marcellesi, Meszerics, Reda, Reimon, Reintke, Rivasi, Ropė, Sargentini, Scott Cato, Škrlec, Smith, Šoltes, Staes, Tarand, Taylor, Terricabras, Turmes, Urtasun, Valero, Vana, Ždanoka

Juridisk meddelelse - Databeskyttelsespolitik