Mietintö ilmailustrategiasta Euroopalle [2016/2062(INI)] - Liikenne- ja matkailuvaliokunta. Esittelijä: Pavel Telička (A8-0021/2017)
Pavel Telička esitteli mietinnön.
Ole Christensen (EMPL-valiokunnan lausunnon valmistelija) käytti puheenvuoron.
Violeta Bulc (komission jäsen) käytti puheenvuoron.
Puheenvuorot: Tibor Szanyi (ENVI-valiokunnan lausunnon valmistelija), Anneleen Van Bossuyt (IMCO-valiokunnan lausunnon valmistelija), Deirdre Clune PPE-ryhmän puolesta, Inés Ayala Sender S&D-ryhmän puolesta, Jacqueline Foster ECR-ryhmän puolesta, Gesine Meissner ALDE-ryhmän puolesta, Kateřina Konečná GUE/NGL-ryhmän puolesta, Jakop Dalunde Verts/ALE-ryhmän puolesta, Rolandas Paksas EFDD-ryhmän puolesta, Marie-Christine Arnautu ENF-ryhmän puolesta, sitoutumaton Sotirios Zarianopoulos, Wim van de Camp, Isabella De Monte, Peter van Dalen, Merja Kyllönen, Karima Delli, Franck Proust, Lucy Anderson, Kosma Złotowski, Nikolaos Chountis, Bas Eickhout ja Paloma López Bermejo.
Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Seán Kelly, Maria Grapini, Notis Marias, João Pimenta Lopes ja Nicola Caputo.
Cristian Dan Preda, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamalla Fabio Massimo Castaldo, ja Mark Demesmaeker esittelivätpäätöslauselmaesitykset.
Puhetta johti varapuhemies Ryszard CZARNECKI
Marietje Schaake, Soraya Post, Marie-Christine Vergiat, joka vastasi myös kysymykseen, jonka hänelle esitti sinistä korttia nostamallaTomáš Zdechovský, Alyn Smith ja Fabio Massimo Castaldo esittelivätpäätöslauselmaesitykset.
Puheenvuorot: Tomáš Zdechovský PPE-ryhmän puolesta, Ana Gomes S&D-ryhmän puolesta, sitoutumaton Udo Voigt, Tunne Kelam ja Julie Ward.
Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: José Inácio Faria, Nicola Caputo, Notis Marias ja Ignazio Corrao.
Cecilia Malmström (komission jäsen) käytti puheenvuoron.
Gabriel Mato, Ignazio Corrao, Monica Macovei, Beatriz Becerra Basterrechea, Soraya Post, Marina Albiol Guzmán ja Ernest Urtasun esittelivät päätöslauselmaesitykset.
Puheenvuorot: Pavel Svoboda PPE-ryhmän puolesta, Ramón Jáuregui Atondo S&D-ryhmän puolesta, Dita Charanzová ALDE-ryhmän puolesta, Seán Kelly ja Jiří Pospíšil.
Seuraavat jäsenet käyttivät "catch the eye" -menettelyn mukaisen puheenvuoron: Caterina Chinnici, Notis Marias, Nicola Caputo ja José Inácio Faria.
Cecilia Malmström (komission jäsen) käytti puheenvuoron.
Puhemies toivotti parlamentin puolesta tervetulleeksi viralliselle lehterille saapuneen georgialaisen valtuuskunnan, jota johti Tamar Khulordava.
(Istunto keskeytettiin hetkeksi.)
Puhetta johti Antonio TAJANIpuhemies
5. Kanadan pääministerin Justin Trudeaun puhe
Klo 11.10–11.30 Kanadan pääministeri Justin Trudeau piti puheen parlamentille.
(Istunto keskeytettiin klo 11.30 ja sitä jatkettiin klo 12.00.)
Puhetta johti varapuhemies Alexander Graf LAMBSDORFF
6. Äänestykset
Äänestysten kulkua koskevat yksityiskohdat (tarkistukset, erilliset äänestykset, kohta kohdalta ‑äänestykset, ...) esitetään pöytäkirjaan sisältyvässä liitteessä ”Äänestysten tulokset”.
Nimenhuutoäänestysten tulokset, jotka ovat pöytäkirjan liitteenä, ovat saatavana ainoastaan sähköisessä muodossa, ja niihin voi tutustua Europarl-sivustolla.
Puheenvuorot: Sander Loones ja Eugen Freund.
6.1. Ihmisoikeus- ja demokratiatilanne Nicaraguassa ja Francesca Ramirezin tapaus (äänestys)
— Cristian Dan Preda, Luis de Grandes Pascual, David McAllister, Elmar Brok, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Tomáš Zdechovský, Ildikó Gáll-Pelcz, Pavel Svoboda, Thomas Mann, Jarosław Wałęsa, Therese Comodini Cachia, Brian Hayes, Sven Schulze, Jaromír Štětina, Patricija Šulin, Marijana Petir, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Tunne Kelam, Lefteris Christoforou, Claude Rolin, Milan Zver, Romana Tomc, Michaela Šojdrová, Eva Maydell, Deirdre Clune, László Tőkés, Ivana Maletić, Željana Zovko, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Luděk Niedermayer, Dubravka Šuica, Giovanni La Via, Elisabetta Gardini, Mairead McGuinness, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Krzysztof Hetman, Laima Liucija Andrikienė, Bogdan Brunon Wenta, Ivan Štefanec, Seán Kelly, Gabriel Mato, Anna Záborská, Andrey Kovatchev, Inese Vaidere ja Jiří Pospíšil PPE-ryhmän puolesta
— Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post ja Javi López S&D-ryhmän puolesta
— Charles Tannock, Karol Karski, Valdemar Tomaševski, Monica Macovei, Jana Žitňanská, Raffaele Fitto, Angel Dzhambazki, Notis Marias, Ryszard Czarnecki, Ryszard Antoni Legutko, Tomasz Piotr Poręba, Zdzisław Krasnodębski, Ruža Tomašić ja Branislav Škripek ECR-ryhmän puolesta
— Renate Weber, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Valentinas Mazuronis, Beatriz Becerra Basterrechea, Marietje Schaake, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström ja Gesine Meissner ALDE-ryhmän puolesta.
— Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Elmar Brok, Ildikó Gáll-Pelcz, Pavel Svoboda, Thomas Mann, Therese Comodini Cachia, Brian Hayes, Sven Schulze, Patricija Šulin, Marijana Petir, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Claude Rolin, Milan Zver, Romana Tomc, Eva Maydell, Deirdre Clune, Ivana Maletić, Željana Zovko, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Roberta Metsola, Giovanni La Via, Elisabetta Gardini, Mairead McGuinness, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Krzysztof Hetman, Laima Liucija Andrikienė, Bogdan Brunon Wenta, Ivan Štefanec, Luis de Grandes Pascual, Seán Kelly, Gabriel Mato, Anna Záborská, Andrey Kovatchev ja Jiří Pospíšil PPE-ryhmän puolesta
— Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post ja Ana Gomes S&D-ryhmän puolesta
— Marietje Schaake, Beatriz Becerra Basterrechea, Ilhan Kyuchyuk, Izaskun Bilbao Barandica, Valentinas Mazuronis, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Renate Weber, Cecilia Wikström ja Gesine Meissner ALDE-ryhmän puolesta
— Marie-Christine Vergiat, Ángela Vallina, Marina Albiol Guzmán, Paloma López Bermejo, Dimitrios Papadimoulis, Kostadinka Kuneva, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos ja Barbara Spinelli GUE/NGL-ryhmän puolesta
— Alyn Smith, Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Igor Šoltes, Davor Škrlec, Bronis Ropė ja Bodil Valero Verts/ALE-ryhmän puolesta
— Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo ja Isabella Adinolfi EFDD-ryhmän puolesta.
— Cristian Dan Preda, Gabriel Mato, Elmar Brok, Tomáš Zdechovský, Ildikó Gáll-Pelcz, Pavel Svoboda, Thomas Mann, Jarosław Wałęsa, Therese Comodini Cachia, Brian Hayes, Jaromír Štětina, Sven Schulze, Patricija Šulin, Marijana Petir, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Tunne Kelam, Lefteris Christoforou, Claude Rolin, Milan Zver, Romana Tomc, Michaela Šojdrová, Eva Maydell, Deirdre Clune, László Tőkés, Ivana Maletić, Željana Zovko, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Luděk Niedermayer, Roberta Metsola, Dubravka Šuica, Giovanni La Via, Elisabetta Gardini, Mairead McGuinness, Elżbieta Katarzyna Łukacijewska, Krzysztof Hetman, Laima Liucija Andrikienė, Bogdan Brunon Wenta, Ivan Štefanec, Luis de Grandes Pascual, Seán Kelly, Anna Záborská, Andrey Kovatchev, Ivo Belet, Inese Vaidere ja Jiří Pospíšil PPE-ryhmän puolesta
— Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post ja Ramón Jáuregui Atondo S&D-ryhmän puolesta
— Charles Tannock, Karol Karski, Monica Macovei, Jana Žitňanská, Raffaele Fitto, Angel Dzhambazki, Notis Marias, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Ryszard Antoni Legutko, Zdzisław Krasnodębski, Ruža Tomašić ja Branislav Škripek ECR-ryhmän puolesta
— Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Ilhan Kyuchyuk, Valentinas Mazuronis, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström ja Gesine Meissner ALDE-ryhmän puolesta
— Molly Scott Cato, Barbara Lochbihler, Ulrike Lunacek, Florent Marcellesi, Igor Šoltes, Ernest Urtasun, Josep-Maria Terricabras, Bodil Valero, Davor Škrlec ja Bronis Ropė Verts/ALE-ryhmän puolesta
— Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Isabella Adinolfi ja Rolandas Paksas EFDD-ryhmän puolesta
— Lola Sánchez Caldentey, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Xabier Benito Ziluaga ja Estefanía Torres Martínez.
Mietintö ehdotuksesta Euroopan parlamentin ja neuvoston direktiiviksi terrorismin torjumisesta sekä terrorismin torjumisesta tehdyn neuvoston puitepäätöksen 2002/475/YOS korvaamisesta [COM(2015)0625 - C8-0386/2015- 2015/0281(COD)] - Kansalaisvapauksien sekä oikeus- ja sisäasioiden valiokunta. Esittelijä: Monika Hohlmeier (A8-0228/2016)
(yksinkertainen enemmistö) (äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 4)
ennen äänestystä Cornelia Ernst, joka pyysi, että tarkistuksista äänestetään ennen alustavasta sopimuksesta toimitettavaa äänestystä. Parlamentti hylkäsi pyynnön.
6.5. Tietokantojen käyttöön perustuvien tarkastusten vahvistaminen ulkorajoilla ***I (äänestys)
Mietintö ehdotuksesta Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi asetuksen (EY) N:o 562/2006 muuttamisesta siltä osin kuin on kyse tietokantojen käyttöön perustuvien tarkastusten vahvistamisesta ulkorajoilla [COM(2015)0670 - C8-0407/2015- 2015/0307(COD)] - Kansalaisvapauksien sekä oikeus- ja sisäasioiden valiokunta. Esittelijä: Monica Macovei (A8-0218/2016)
(yksinkertainen enemmistö) (äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 5)
6.6. Euroopan unionin nykyisen toimielinrakenteen mahdolliset kehityskulut ja mukautukset (äänestys)
Mietintö Euroopan unionin nykyisen toimielinrakenteen mahdollisista kehityskuluista ja mukautuksista [2014/2248(INI)] - Perussopimus-, työjärjestys- ja toimielinasioiden valiokunta. Esittelijä: Guy Verhofstadt (A8-0390/2016)
(yksinkertainen enemmistö) (äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 6)
6.7. Euroopan unionin toiminnan parantaminen hyödyntämällä Lissabonin sopimuksen tarjoamia mahdollisuuksia (äänestys)
Mietintö Euroopan unionin toiminnan parantamisesta hyödyntämällä Lissabonin sopimuksen tarjoamia mahdollisuuksia [2014/2249(INI)] - Perussopimus-, työjärjestys- ja toimielinasioiden valiokunta. Esittelijät: Mercedes Bresso ja Elmar Brok (A8-0386/2016)
(yksinkertainen enemmistö) (äänestystulokset: "Äänestysten tulokset" -liite, kohta 7)
Työjärjestyksen 183 artiklassa tarkoitetut kirjalliset äänestysselitykset ovat saatavilla jäsenten sivuilla parlamentin verkkosivustolla.
Suulliset äänestysselitykset:
Mietintö Monika Hohlmeier - A8-0228/2016 Michaela Šojdrová, Igor Šoltes, Steven Woolfe
Mietintö Guy Verhofstadt - A8-0390/2016 Monica Macovei, Anneli Jäätteenmäki, Andrejs Mamikins, Jens Rohde, Jiří Pospíšil, Marek Jurek, Michał Marusik, Igor Šoltes, Jean-Luc Mélenchon, Jan Zahradil
Mietintö Mady Delvaux - A8-0005/2017 Alex Mayer, Andrejs Mamikins, Branislav Škripek
Mietintö Lambert van Nistelrooij - A8-0385/2016 Monica Macovei, Seán Kelly
Mietintö Pavel Telička - A8-0021/2017 Diane James.
9. Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset
Äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevat ilmoitukset ovat nähtävissä Europarl-verkkosivustolla kohdassa ”Täysistunto”, ”Äänestykset”, ”Äänestysten tulokset (Nimenhuutoäänestysten tulokset)” sekä liitteen ”Nimenhuutoäänestysten tulokset” painetussa versiossa.
Europarlin sähköistä versiota päivitetään säännöllisesti enintään kahden viikon ajan äänestyspäivästä.
Tämän määräajan jälkeen äänestyskäyttäytymistä ja äänestysaikeita koskevien ilmoitusten luettelo on lopullinen, ja se toimitetaan käännettäväksi ja julkaistavaksi virallisessa lehdessä.
10. Vetoomukset
Seuraavat vetoomukset, jotka on merkitty luetteloon alla ilmoitettuina päivinä työjärjestyksen 215 artiklan 6 kohdan mukaisesti, on lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan:
Puhemies ilmoitti lähettäneensä työjärjestyksen 215 artiklan 13 kohdan mukaisesti 14. helmikuuta 2017 asiasta vastaavaan valiokuntaan sellaisten luonnollisten henkilöiden tai oikeushenkilöiden, jotka eivät ole Euroopan unionin kansalaisia ja joiden asuinpaikka tai sääntömääräinen kotipaikka ei ole missään jäsenvaltiossa, parlamentille esittämät vetoomukset.
11. Vastaanotetut asiakirjat
Seuraavat asiakirjat on vastaanotettu:
1) neuvostolta ja komissiolta
- Ehdotus Euroopan parlamentin ja neuvoston asetukseksi yksityiselämän kunnioittamisesta ja henkilötietojen suojasta sähköisessä viestinnässä ja direktiivin 2002/58/EY kumoamisesta (sähköisen viestinnän tietosuoja-asetus) (COM(2017)0010 - C8-0009/2017 - 2017/0003(COD))
lähetetty
asiasta vastaavaan valiokuntaan:
LIBE
lausuntoa varten:
ENVI, ITRE, JURI, IMCO
- Ehdotus neuvoston täytäntöönpanopäätökseksi ajoneuvorekisteritietoja koskevan automaattisen tietojenvaihdon aloittamisesta Kroatian kanssa (05318/2017 - C8-0033/2017 - 2017/0801(CNS))
- Aldo Patriciello. Päätöslauselmaesitys yhteisten eurooppalaisten standardien edistämisestä huumeriippuvaisten hoitoyhteisöjen toimijoiden koulutusta varten (B8-0019/2017)
- Mireille D'Ornano. Päätöslauselmaesitys eläinten suojelusta kuljetuksen aikana (B8-0053/2017)
lähetetty
asiasta vastaavaan valiokuntaan:
AGRI
- Mireille D'Ornano. Päätöslauselmaesitys dieselöljyn palamistuotteena syntyvien nanopartikkelien vaikutuksesta raskaana oleviin naisiin ja sikiöihin (B8-0054/2017)
lähetetty
asiasta vastaavaan valiokuntaan:
ENVI
lausuntoa varten:
FEMM
- Mireille D'Ornano. Päätöslauselmaesitys avaruusromun määrän kasvamisesta (B8-0055/2017)
- Mireille D'Ornano. Päätöslauselmaesitys pakollisen lääkärintarkastuksen käyttöön ottamisesta Euroopan alueelle saapuville maahanmuuttajille (B8-0059/2017)
lähetetty
asiasta vastaavaan valiokuntaan:
ENVI
lausuntoa varten:
LIBE
- Mireille D'Ornano. Päätöslauselmaesitys sähköautojen kehittämisestä Euroopassa (B8-0060/2017)
lähetetty
asiasta vastaavaan valiokuntaan:
ITRE
- Mireille D'Ornano. Päätöslauselmaesitys patojen käyttöön liittyvistä ympäristöriskeistä (B8-0061/2017)
lähetetty
asiasta vastaavaan valiokuntaan:
ENVI
lausuntoa varten:
ITRE
- Mireille D'Ornano. Päätöslauselmaesitys liuskekaasun poraamiseen liittyvistä seismisistä riskeistä (B8-0062/2017)
- Mireille D'Ornano. Päätöslauselmaesitys nasofaryngiittia vastaan kehitettävästä rokotteesta (B8-0116/2017)
lähetetty
asiasta vastaavaan valiokuntaan:
ENVI
- Mireille D'Ornano. Päätöslauselmaesitys uusimman sukupolven ehkäisypillereiden terveysriskeistä (B8-0117/2017)
lähetetty
asiasta vastaavaan valiokuntaan:
ENVI
- Nicola Caputo ja Doru-Claudian Frunzulică. Päätöslauselmaesitys ruoan haaskauksesta (B8-0118/2017)
lähetetty
asiasta vastaavaan valiokuntaan:
ENVI
lausuntoa varten:
AGRI
12. Tiettyjä asiakirjoja koskevat päätökset
Päätös laatia valiokunta-aloitteisia mietintöjä (työjärjestyksen 52 artikla)
(puheenjohtajakokouksen päätös 19. tammikuuta 2017)
DEVE-valiokunta, FEMM-valiokunta
- Yhteisen valmisteluasiakirjan (SWD(2015)0182) täytäntöönpano - Sukupuolten tasa-arvoa ja naisten vaikutusvaltaa edistävät toimenpiteet: Tyttöjen ja naisten elämän muuttaminen EU:n ulkosuhteiden avulla (2016-2020) (2017/2012(INI)) (lausuntoa varten: AFET, INTA)
INTA-valiokunta, FEMM-valiokunta
- Sukupuolten tasa-arvo EU:n kauppasopimuksissa (2017/2015(INI)) (lausuntoa varten: DEVE)
ECON-valiokunta
- Kohti katettujen joukkolainojen EU:n laajuista kehystä (2017/2005(INI))
- Kansalaisyhteiskunnan toimintamahdollisuuksien kaventuminen kehitysmaissa (2016/2324(INI)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: DEVE (työjärjestyksen 54 artikla) lausuntoa varten: AFET (työjärjestyksen 54 artikla)
JURI-valiokunta
- Verkkoalustat ja digitaaliset sisämarkkinat (COM(2016)0288) - (2016/2276(INI)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: ITRE, IMCO lausuntoa varten: EMPL, JURI, REGI
FEMM-valiokunta
- Puuttuminen ihmisoikeusloukkauksiin sotarikosten ja ihmisyyttä vastaan tehtyjen rikosten, kuten kansanmurhan, yhteydessä (2016/2239(INI)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: AFET lausuntoa varten: FEMM
- Akateeminen jatko- ja etäopiskelu osana elinikäisen oppimisen eurooppalaista strategiaa (2016/2142(INI)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: CULT lausuntoa varten: FEMM, EMPL
- Eriarvoisuuden torjunta työpaikkojen luontia ja kasvua edistävänä tekijänä (2016/2269(INI)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: EMPL lausuntoa varten: FEMM, ECON
- Kansainvälisen kaupan ja EU:n kauppapolitiikan vaikutus globaaleihin arvoketjuihin (2016/2301(INI)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: INTA lausuntoa varten: FEMM, DEVE, EMPL, ITRE
- Vankilajärjestelmät ja -olot (2015/2062(INI)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: LIBE lausuntoa varten: FEMM
- Koheesiopolitiikan välineiden käyttö alueilla väestörakenteen muutoksen hallinnassa (2016/2245(INI)) lähetetty asiasta vastaavaan valiokuntaan: REGI lausuntoa varten: FEMM