Rozdano końcowy projekt porządku obrad drugiej sesji kwietniowej w 2017 r. (PE 603.274/PDOJ), w którym zaproponowano następujące zmiany (art. 149a Regulaminu):
Środa
W wyniku konsultacji z grupami politycznymi Przewodniczący zaproponował następującą zmianę do końcowego projektu porządku obrad:
- Zostanie odwrócona kolejność drugiego i trzeciego punktu porządku obrad w taki sposób, że oświadczenie Komisji w sprawie decyzji przyjętej w sprawie europejskiego filaru praw socjalnych i inicjatywy na rzecz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (punkt 14 PDOJ) stanie się drugim punktem po oświadczeniu Komisji w sprawie sytuacji na Węgrzech (punkt 103 PDOJ).
Parlament wyraził zgodę na tę zmianę.
- Wniosek grupy S&D mający na celu zamknięcie debaty nad oświadczeniem Komisji w sprawie sytuacji na Węgrzech(punkt 103 PDOJ) złożeniem projektów rezolucji, które zostaną poddane pod głosowanie na pierwszej sesji majowej.
Głos zabrali:Gianni Pittella w imieniu grupy S&D, który uzasadnił wniosek, Marek Jurek, przeciwko wnioskowi, i Marie-Christine Vergiat, z wnioskiem o wysłanie misji na Węgry (Przewodniczący wyjaśnił, że zgromadzenie plenarne wyrazi swoje stanowisko jedynie w sprawie porządku obrad).
Wniosek grupy S&D został zatwierdzony.
- Wniosek grupy ENF mający na celu wpisanie do porządku obrad oświadczenia wiceprzewodniczącej Komisji / wysokiej przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w sprawie sytuacji Koptów w Egipcie po debacie w sprawie aktualnej sytuacji w Turcji, w szczególności w odniesieniu do referendum konstytucyjnego(punkt 36 PDOJ). Debata w sprawie sprawozdania Mircey Diaconu (A8-0340/2016) w sprawie Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego zostałaby przeniesiona na pierwszą sesję majową.
Głos zabrali: Franz Obermayr w imieniu grupy ENF, który uzasadnił wniosek, Cristian Dan Preda, z wnioskiem, by debata ta została poświęcona sytuacji chrześcijan w całym regionie Bliskiego Wschodu i odbyła się w trakcie pierwszej sesji majowej, Franz Obermayr, który potwierdził wniosek swojej grupy, Peter van Dalen i Victor Boştinaru.
W GI (101 głosów za, 300 przeciw, 30 wstrzymujących się) Parlament odrzucił wniosek.
Przewodniczący wyjaśnił, że Konferencja Przewodniczących zadecyduje o ewentualnym włączeniu tego tematu do porządku obrad pierwszej sesji majowej. Zobowiązał się do przekazania wielkiemu muftiemu Egiptu, z którym spotka się w dniu jutrzejszym, stanowiska Parlamentu Europejskiego, które niesie przesłanie tolerancji i dialogu między religiami.
Czwartek
Przewodniczący poinformował, że sprawozdanie Gilles'a Lebretona w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu Antonia Marinho e Pinto (A8-0163/2017) i sprzeciw dotyczący rozporządzenia delegowanego Komisji zmieniającego załącznik III do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 978/2012 wprowadzającego plan ogólnych preferencji taryfowych zostaną włączone do tury głosowań.