2. Interinstitutionella förhandlingar (godkännande) (artikel 69 c)
Talmannen meddelade att han inte mottagit någon begäran rörande de beslut om att inleda interinstitutionella förhandlingar som tillkännagivits i protokollet från tisdagen den 16 maj 2017 (punkt 2 i protokollet av den 16.5.2017).
Utskotten BUDG och ECON hade därför kunnat inleda förhandlingarna efter att den tidsfrist som avses i artikel 69c.2 i arbetsordningen hade löpt ut.
3. Att nå en tvåstatslösning i Mellanöstern (ingivna resolutionsförslag)
Uttalande av vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik: Situationen på Västbanken, inklusive bosättningarna (2016/2998(RSP))
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 123.2 i arbetsordningen):
— Tamás Meszerics, Margrete Auken, Ernest Urtasun, Klaus Buchner, Florent Marcellesi, Bart Staes, Jordi Solé och Pascal Durand, för Verts/ALE-gruppen, Laura Agea, Rosa D’Amato, Ignazio Corrao och Fabio Massimo Castaldo, om att nå en tvåstatslösning i Mellanöstern (2016/2998(RSP)) (B8-0345/2017),
— Victor Boştinaru, Elena Valenciano, Maria Arena, Brando Benifei, Knut Fleckenstein, Eugen Freund, Neena Gill, Ana Gomes, Javi López, Pier Antonio Panzeri, Gilles Pargneaux, Soraya Post och Edouard Martin, för S&D-gruppen, om att nå en tvåstatslösning i Mellanöstern (2016/2998(RSP)) (B8-0346/2017),
— Charles Tannock, Bas Belder, Anna Elżbieta Fotyga, Geoffrey Van Orden, Anders Primdahl Vistisen, Arne Gericke, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Zdzisław Krasnodębski, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Karol Karski, Angel Dzhambazki och Jana Žitňanská, för ECR-gruppen, om att nå en tvåstatslösning i Mellanöstern (2016/2998(RSP)) (B8-0347/2017),
— Neoklis Sylikiotis, Patrick Le Hyaric, Martina Anderson, Younous Omarjee, Marie-Christine Vergiat, Josu Juaristi Abaunz, Paloma López Bermejo, Merja Kyllönen, Takis Hadjigeorgiou, Maria Lidia Senra Rodríguez, Ángela Vallina, Marina Albiol Guzmán, Eleonora Forenza, Barbara Spinelli, João Ferreira, João Pimenta Lopes, Miguel Viegas, Sofia Sakorafa, Miguel Urbán Crespo, Rina Ronja Kari, Javier Couso Permuy, Malin Björk, Xabier Benito Ziluaga, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Tania González Peñas, Lynn Boylan, Matt Carthy, Liadh Ní Riada, Kostadinka Kuneva och Martina Michels, för GUE/NGL-gruppen, om att nå en tvåstatslösning i Mellanöstern (2016/2998(RSP)) (B8-0348/2017),
— Hilde Vautmans och Marietje Schaake för ALDE-gruppen, om att nå en tvåstatslösning i Mellanöstern (2016/2998(RSP)) (B8-0352/2017).
4. EU:s strategi för Syrien (ingivna resolutionsförslag)
Uttalande av vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik: EU:s strategi för Syrien (2017/2654(RSP))
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 123.2 i arbetsordningen):
— Victor Boştinaru, Elena Valenciano, Knut Fleckenstein och Neena Gill, för S&D-gruppen, om EU:s strategi för Syrien (2017/2654(RSP)) (B8-0331/2017),
— Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Ruža Tomašić, Jussi Halla-aho, Raffaele Fitto, Karol Karski, Zdzisław Krasnodębski, Angel Dzhambazki, Jana Žitňanská, Geoffrey Van Orden, Pirkko Ruohonen-Lerner, Branislav Škripek, Anna Elżbieta Fotyga och Mark Demesmaeker, för ECR-gruppen, om EU:s strategi för Syrien (2017/2654(RSP)) (B8-0333/2017),
— Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Laura Agea och Rolandas Paksas, au nom du groupe EFDD, om EU:s strategi för Syrien (2017/2654(RSP)) (B8-0335/2017);
— Javier Couso Permuy, Eleonora Forenza, Takis Hadjigeorgiou, Neoklis Sylikiotis, Marisa Matias, Paloma López Bermejo och Ángela Vallina, för GUE/NGL-gruppen, om Syrien (2017/2654(RSP)) (B8-0337/2017),
— Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Jozo Radoš, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Cecilia Wikström och Valentinas Mazuronis, för ALDE-gruppen, om EU:s strategi för Syrien (2017/2654(RSP)) (B8-0338/2017),
— Barbara Lochbihler, Bodil Valero, Ernest Urtasun, Florent Marcellesi, Jordi Solé, Tamás Meszerics och Claude Turmes, för Verts/ALE-gruppen, om EU:s strategi för Syrien (2017/2654(RSP)) (B8-0341/2017),
— Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Elmar Brok, Sandra Kalniete, David McAllister, Michael Gahler, Eduard Kukan, Tokia Saïfi, Tunne Kelam, Lorenzo Cesa, Dubravka Šuica och Bogdan Andrzej Zdrojewski, för PPE-gruppen, om EU:s strategi för Syrien (2017/2654(RSP)) (B8-0342/2017).
5. Flyktinglägret i Dadaab (ingivna resolutionsförslag)
Uttalande av vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik: Flyktinglägret i Dadaab (2017/2687(RSP))
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 123.2 i arbetsordningen):
— Elena Valenciano och Maria Arena, för S&D-gruppen, om flyktinglägret i Dadaab (2017/2687(RSP)) (B8-0300/2017);
— Charles Tannock, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Notis Marias, Raffaele Fitto, Arne Gericke, Karol Karski, Angel Dzhambazki, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić, Anna Elżbieta Fotyga och Monica Macovei, för ECR-gruppen, om flyktinglägret i Dadaab (2017/2687(RSP)) (B8-0332/2017),
— Mariya Gabriel, Frank Engel, Bogdan Brunon Wenta, Cristian Dan Preda, Michael Gahler, Pavel Svoboda, Paul Rübig, Krzysztof Hetman, Adam Szejnfeld, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, György Hölvényi, Maurice Ponga och Željana Zovko för PPE-gruppen, om flyktinglägret i Dadaab (2017/2687(RSP)) (B8-0334/2017),
— Marie-Christine Vergiat, Marina Albiol Guzmán, Patrick Le Hyaric, Younous Omarjee, Tania González Peñas, Miguel Urbán Crespo, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, Paloma López Bermejo, Merja Kyllönen, Sabine Lösing, Barbara Spinelli, Maria Lidia Senra Rodríguez, Javier Couso Permuy, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Neoklis Sylikiotis och Takis Hadjigeorgiou, för GUE/NGL-gruppen, om flyktinglägret i Dadaab (2017/2687(RSP)) (B8-0336/2017),
— Louis Michel, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Hilde Vautmans, Cecilia Wikström och Valentinas Mazuronis för ALDE-gruppen, om flyktinglägret i Dadaab (2017/2687(RSP)) (B8-0339/2017).
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 123.2 i arbetsordningen):
— Esteban González Pons, Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Roberta Metsola, Jeroen Lenaers, Carlos Coelho, Frank Engel, Elisabetta Gardini, Alessandra Mussolini, Salvatore Domenico Pogliese, Barbara Matera och Michał Boni för PPE-gruppen, Cécile Kashetu Kyenge, Birgit Sippel, Péter Niedermüller, Josef Weidenholzer, Tanja Fajon, Juan Fernando López Aguilar, Elly Schlein, Sylvie Guillaume, Caterina Chinnici, Miltiadis Kyrkos och Eider Gardiazabal Rubial för S&D-gruppen, Angelika Mlinar, Cecilia Wikström, Hilde Vautmans och Ilhan Kyuchyuk för ALDE-gruppen, Kostas Chrysogonos, Barbara Spinelli, Cornelia Ernst, Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Sofia Sakorafa, Merja Kyllönen, Patrick Le Hyaric, Xabier Benito Ziluaga, Tania González Peñas, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Miguel Urbán Crespo, Marisa Matias, Josu Juaristi Abaunz, Sabine Lösing, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Stefan Eck, Kostadinka Kuneva och Dennis de Jong för GUE/NGL-gruppen, Ska Keller, Judith Sargentini, Jean Lambert, Ulrike Lunacek, Bodil Valero, Heidi Hautala, Josep-Maria Terricabras, Eva Joly, Barbara Lochbihler, Bart Staes, Ernest Urtasun, Bronis Ropė och Igor Šoltes för Verts/ALE-gruppen, Laura Ferrara, Ignazio Corrao och Fabio Massimo Castaldo, om att få omplaceringen att fungera (2017/2685(RSP)) (B8-0340/2017),
— Helga Stevens, Branislav Škripek och Monica Macovei för ECR-gruppen, om att få omplaceringen att fungera (2017/2685(RSP)) (B8-0343/2017),
— Auke Zijlstra, Lorenzo Fontana, Gilles Lebreton och Harald Vilimsky för ENF-gruppen, om att få omplaceringen att fungera (2017/2685(RSP)) (B8-0344/2017).
7. Genomförande av rådets hbti-riktlinjer, särskilt när det gäller förföljelse av (förmodat) homosexuella män i Tjetjenien (ingivna resolutionsförslag)
Fråga för muntligt besvarande (O-000039/2017) från Soraya Post, Tanja Fajon, Elena Valenciano, Knut Fleckenstein och Pier Antonio Panzeri, för S&D-gruppen, Ulrike Lunacek, Rebecca Harms och Heidi Hautala, för Verts/ALE-gruppen, Dennis de Jong, Malin Björk, Eleonora Forenza, Marisa Matias, Helmut Scholz, Stefan Eck, Cornelia Ernst, Merja Kyllönen, Rina Ronja Kari, Marina Albiol Guzmán och Gabriele Zimmer, för GUE/NGL-gruppen, Marietje Schaake, för ALDE-gruppen, Ian Duncan, för ECR-gruppen, till kommissionen: Genomförande av rådets hbti-riktlinjer, särskilt när det gäller förföljelse av (förmodat) homosexuella män i Tjetjenien (2017/2988(RSP)) (B8-0219/2017)
Resolutionsförslag som lagts fram som avslutning på debatten (artikel 128.5 i arbetsordningen):
— Soraya Post, Tanja Fajon, Elena Valenciano, Knut Fleckenstein och Pier Antonio Panzeri, för S&D-gruppen, om genomförande av rådets hbti-riktlinjer, särskilt när det gäller förföljelse av (förmodat) homosexuella män i Tjetjenien (Ryssland) (2017/2688(RSP)) (B8-0349/2017),
— Charles Tannock, Ian Duncan, Mark Demesmaeker, Anneleen Van Bossuyt, Ruža Tomašić, Jussi Halla-aho och Raffaele Fitto, för ECR-gruppen, om genomförande av rådets hbti-riktlinjer, särskilt när det gäller förföljelse av (förmodat) homosexuella män i Tjetjenien (2017/2688(RSP)) (B8-0350/2017),
— Ulrike Lunacek, Rebecca Harms, Heidi Hautala, Ernest Urtasun och Terry Reintke, för Verts/ALE-gruppen, om genomförande av rådets hbti-riktlinjer, särskilt när det gäller förföljelse av (förmodat) homosexuella män i Tjetjenien (2017/2688(RSP)) (B8-0351/2017);
— Malin Björk, Marisa Matias, Helmut Scholz, Merja Kyllönen, Marina Albiol Guzmán, Patrick Le Hyaric, Younous Omarjee, Eleonora Forenza, Dennis de Jong, Sabine Lösing, Cornelia Ernst, Barbara Spinelli, Rina Ronja Kari, Maria Lidia Senra Rodríguez, Stefan Eck, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Miguel Urbán Crespo, Estefanía Torres Martínez, Lola Sánchez Caldentey, Josu Juaristi Abaunz och Marie-Christine Vergiat, för GUE/NGL-gruppen, om genomförande av rådets hbti-riktlinjer, särskilt när det gäller förföljelse av (förmodat) homosexuella män i Tjetjenien (Ryssland) (2017/2688(RSP)) (B8-0353/2017),
— Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Ilhan Kyuchyuk, Frédérique Ries, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Cecilia Wikström och Valentinas Mazuronis, för ALDE-gruppen, om genomförande av rådets hbti-riktlinjer, särskilt när det gäller förföljelse av (förmodat) homosexuella män i Tjetjenien (Ryssland) (2017/2688(RSP)) (B8-0355/2017),
— Sandra Kalniete, Michael Gahler och Anna Maria Corazza Bildt, för PPE-gruppen, om genomförande av rådets hbti-riktlinjer, särskilt när det gäller förföljelse av (förmodat) homosexuella män i Tjetjenien (2017/2688(RSP)) (B8-0356/2017).
8. Rätt finansieringsmix för Europas regioner: en avvägning mellan finansieringsinstrument och bidrag i EU:s sammanhållningspolitik - Framtidsperspektiven för det tekniska stödet i sammanhållningspolitiken (debatt)
Betänkandeom rätt finansieringsmix för Europas regioner: en avvägning mellan finansieringsinstrument och bidrag i EU:s sammanhållningspolitik [2016/2302(INI)] - Utskottet för regional utveckling. Föredragande: Andrey Novakov (A8-0139/2017)
Betänkande om framtidsperspektiven för det tekniska stödet i sammanhållningspolitiken [2016/2303(INI)] - Utskottet för regional utveckling. Föredragande: Ruža Tomašić (A8-0180/2017)
Andrey Novakov och Ruža Tomašić redogjorde för betänkandena.
Talare: Daniele Viotti (föredragande av yttrande från utskottet BUDG).
Talare: Corina Crețu (ledamot av kommissionen).
Talare: Miguel Viegas (föredragande av yttrande från utskottet AGRI), Maria Spyraki för PPE-gruppen, Liliana Rodrigues för S&D-gruppen, Hannu Takkula för ALDE-gruppen, Martina Michels för GUE/NGL-gruppen, Bronis Ropė för Verts/ALE-gruppen, Rosa D'Amato för EFDD-gruppen, Zoltán Balczó, grupplös, Lambert van Nistelrooij, Andrea Cozzolino, Mirosław Piotrowski, Iskra Mihaylova, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Tibor Szanyi, Dimitrios Papadimoulis, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Stanislav Polčák, Jakop Dalunde, Raymond Finch, som avböjde en fråga ("blått kort") från Franc Bogovič, och Eleftherios Synadinos.
ORDFÖRANDESKAP: Pavel TELIČKA Vice talman
Talare: Ramón Luis Valcárcel Siso, Momchil Nekov, Notis Marias, Ivan Jakovčić, Ángela Vallina, Krzysztof Hetman, Georgi Pirinski, Martina Anderson, Franc Bogovič och Viorica Dăncilă.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Andor Deli, Nicola Caputo, Ivana Maletić, Julie Ward, Stanislav Polčák, Maria Grapini och Victor Negrescu.
Talare: Corina Crețu, Andrey Novakov och Ruža Tomašić.
Charles Tannock, Ignazio Corrao, Soraya Post, Maria Lidia Senra Rodríguez, Bogdan Brunon Wenta och António Marinho e Pinto redogjorde för resolutionsförslagen.
Talare: Cristian Dan Preda för PPE-gruppen, Cécile Kashetu Kyenge för S&D-gruppen, och Jean-Luc Schaffhauser för ENF-gruppen.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: José Inácio Faria, Maria Grapini, Notis Marias, Fabio Massimo Castaldo och Stanislav Polčák.
Talare: Corina Crețu, för vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik.
Charles Tannock, Fabio Massimo Castaldo, Jordi Solé, Soraya Post, Marie-Christine Vergiat, Tunne Kelam och Marietje Schaake redogjorde för resolutionsförslagen.
Talare: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz för PPE-gruppen, Ana Gomes för S&D-gruppen, Bodil Valero för Verts/ALE-gruppen, Jean-Luc Schaffhauser för ENF-gruppen, och Josef Weidenholzer.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Seán Kelly, Julie Ward, Jean-Paul Denanot och Notis Marias.
Talare: Corina Crețu, för vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik.
Ignazio Corrao, Bas Belder, Jordi Solé, Soraya Post, Lola Sánchez Caldentey, Tomáš Zdechovský och Javier Nart redogjorde för resolutionsförslagen.
Talare: Seán Kelly för PPE-gruppen, Jytte Guteland för S&D-gruppen, Charles Tannock för ECR-gruppen, Frédérique Ries för ALDE-gruppen, Jean-Luc Schaffhauser för ENF-gruppen, Maria Grapini och Marek Jurek.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: José Inácio Faria, Pavel Svoboda, Notis Marias och Fabio Massimo Castaldo.
Talare: Corina Crețu, för vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik.
(Sammanträdet avbröts en kort stund i avvaktan på omröstningen.)
ORDFÖRANDESKAP: Ulrike LUNACEK Vice talman
Talare: Tunne Kelam, om situationen för Krimtatarerna; Sotirios Zarianopoulos och Eleonora Forenza om den ukrainske presidentens, Petro Porochenko, besök i går i Strasbourg.
10. Parlamentets sammansättning
Sylvie Goulard och Marielle de Sarnez har utnämnts till försvarsminister respektive europaminister vid ministeriet för europafrågor och utrikesfrågor, med verkan från den 18 maj 2017.
Detta noterades av parlamentet, i enlighet med artikel 3.2 andra stycket, som, i enlighet med artikel 7.1 i lagen om val av ledamöter till Europaparlamentet genom allmänna och direkta val samt artikel 3.2 andra stycket och artikel 4.1 i arbetsordningen, fastställde att deras platser var vakanta från och med den 18 maj 2017.
11. Omröstning
Omröstningsresultaten (ändringsförslag, särskilda omröstningar, delade omröstningar etc.) återfinns i bilagan ”Omröstningsresultat” som bifogas protokollet.
Bilagan med resultaten av omröstningarna med namnupprop finns endast i elektronisk form på parlamentets webbplats.
11.1. Zambia, särskilt fallet Hakainde Hichilema (omröstning)
— Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Elmar Brok, David McAllister, Deirdre Clune, Mariya Gabriel, Pavel Svoboda, Tunne Kelam, Milan Zver, Krzysztof Hetman, Dubravka Šuica, Maurice Ponga, Sven Schulze, Stanislav Polčák, Lefteris Christoforou, Marijana Petir, Claude Rolin, Ivan Štefanec, Eva Maydell, Bogdan Brunon Wenta, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Sandra Kalniete, Patricija Šulin, Brian Hayes, Luděk Niedermayer, Elisabetta Gardini, Željana Zovko, Roberta Metsola, Michael Gahler, Laima Liucija Andrikienė, Ivana Maletić, Andrey Kovatchev, Jiří Pospíšil, Julia Pitera, Anna Záborská, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, László Tőkés, Inese Vaidere, Mairead McGuinness och Giovanni La Via, för PPE-gruppen,
— Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post och Cécile Kashetu Kyenge, för S&D-gruppen,
— Charles Tannock, Karol Karski, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Jadwiga Wiśniewska, Branislav Škripek, Ruža Tomašić, Anna Elżbieta Fotyga, Notis Marias, Monica Macovei och Arne Gericke, för ECR-gruppen,
— Catherine Bearder, Izaskun Bilbao Barandica, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Johannes Cornelis van Baalen, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Ivo Vajgl och María Teresa Giménez Barbat, för ALDE-gruppen,
— Maria Lidia Senra Rodríguez, Marie-Christine Vergiat, Merja Kyllönen, Kateřina Konečná, Helmut Scholz, Lola Sánchez Caldentey, Xabier Benito Ziluaga, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Estefanía Torres Martínez, Dimitrios Papadimoulis, Kostas Chrysogonos och Stelios Kouloglou, för GUE/NGL-gruppen,
— Jordi Solé, Bart Staes, Igor Šoltes, Bodil Valero, Ernest Urtasun och Davor Škrlec, för Verts/ALE-gruppen,
— Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Isabella Adinolfi, Beatrix von Storch och Rolandas Paksas, för EFDD-gruppen,
— Cristian Dan Preda, Tunne Kelam, Elmar Brok, Deirdre Clune, Pavel Svoboda, Jarosław Wałęsa, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Milan Zver, Krzysztof Hetman, Dubravka Šuica, Sven Schulze, Stanislav Polčák, Michaela Šojdrová, Lefteris Christoforou, Marijana Petir, Ivan Štefanec, Tomáš Zdechovský, Eva Maydell, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Sandra Kalniete, Patricija Šulin, Brian Hayes, Luděk Niedermayer, Elisabetta Gardini, Željana Zovko, Ivana Maletić, Laima Liucija Andrikienė, Andrey Kovatchev, Jiří Pospíšil, Roberta Metsola, Michael Gahler, Julia Pitera, Anna Záborská, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, László Tőkés, Inese Vaidere och Giovanni La Via, för PPE-gruppen,
— Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post och Ana Gomes, för S&D-gruppen,
— Charles Tannock, Karol Karski, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Jadwiga Wiśniewska, Branislav Škripek, Raffaele Fitto, Ruža Tomašić, Notis Marias, Monica Macovei, Angel Dzhambazki, Arne Gericke och Urszula Krupa, för ECR-gruppen,
— Marietje Schaake, Izaskun Bilbao Barandica, Nedzhmi Ali, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Robert Rochefort, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Ivo Vajgl och María Teresa Giménez Barbat, för ALDE-gruppen,
— Jordi Solé, Bodil Valero, Bart Staes, Igor Šoltes, Ernest Urtasun och Davor Škrlec, för Verts/ALE-gruppen,
— Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Rolandas Paksas, Beatrix von Storch, Isabella Adinolfi, Piernicola Pedicini och Laura Ferrara, för EFDD-gruppen,
— Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Elmar Brok, David McAllister, Deirdre Clune, Mariya Gabriel, Pavel Svoboda, Jarosław Wałęsa, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Tunne Kelam, Milan Zver, Krzysztof Hetman, Dubravka Šuica, Maurice Ponga, Sven Schulze, Stanislav Polčák, Michaela Šojdrová, Lefteris Christoforou, Marijana Petir, Claude Rolin, Ivan Štefanec, Eva Maydell, Bogdan Brunon Wenta, Csaba Sógor, Adam Szejnfeld, Sandra Kalniete, Patricija Šulin, Brian Hayes, Luděk, Niedermayer, Elisabetta Gardini, Željana Zovko, Roberta Metsola, Michael Gahler, Laima Liucija Andrikienė, Ivana Maletić, Andrey Kovatchev, Jiří Pospíšil, Julia Pitera, Anna Záborská, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, László Tőkés, Inese Vaidere, Mairead McGuinness och Giovanni La Via, för PPE-gruppen,
— Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post och Jytte Guteland, för S&D-gruppen,
— Charles Tannock, Karol Karski, Ryszard Antoni Legutko, Ryszard Czarnecki, Tomasz Piotr Poręba, Jadwiga Wiśniewska, Branislav Škripek, Ruža Tomašić, Anna Elżbieta Fotyga, Notis Marias, Monica Macovei, Jana Žitňanská och Arne Gericke, för ECR-gruppen,
— Javier Nart, Izaskun Bilbao Barandica, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Hilde Vautmans, Paavo Väyrynen, Cecilia Wikström, Ivo Vajgl och María Teresa Giménez Barbat, för ALDE-gruppen,
— Lola Sánchez Caldentey, Tania González Peñas, Estefanía Torres Martínez, Xabier Benito Ziluaga, Miguel Urbán Crespo, Marie-Christine Vergiat, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Kostas Chrysogonos och Merja Kyllönen, för GUE/NGL-gruppen,
— Jordi Solé, Bodil Valero, Bart Staes, Igor Šoltes, Ernest Urtasun, Davor Škrlec och Judith Sargentini, för Verts/ALE-gruppen,
— Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Piernicola Pedicini, Isabella Adinolfi, Laura Ferrara, Laura Agea, Rolandas Paksas och Beatrix von Storch, för EFDD-gruppen,
11.4. Avtal mellan EU, Island, Liechtenstein och Norge om en finansiell mekanism för EES för perioden 2014–2021 *** (artikel 150 i arbetsordningen)(omröstning)
Rekommendation om utkastet till rådets beslut om ingående av avtalet mellan Europeiska unionen, Island, Furstendömet Liechtenstein och Konungariket Norge om en finansiell mekanism för EES för perioden 2014–2021, avtalet mellan Konungariket Norge och Europeiska unionen om en norsk finansiell mekanism för perioden 2014–2021, tilläggsprotokollet till avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Konungariket Norge samt tilläggsprotokollet till avtalet mellan Europeiska ekonomiska gemenskapen och Island [06679/2016 - C8-0175/2016- 2016/0052(NLE)] - Utskottet för internationell handel. Föredragande: David Borrelli (A8-0072/2017)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 4)
Parlamentet godkände ingåendet av avtalen och protokollen.
11.5. Rätt finansieringsmix för Europas regioner: en avvägning mellan finansieringsinstrument och bidrag i EU:s sammanhållningspolitik (artikel 150 i arbetsordningen)(omröstning)
Betänkandeom rätt finansieringsmix för Europas regioner: en avvägning mellan finansieringsinstrument och bidrag i EU:s sammanhållningspolitik [2016/2302(INI)] - Utskottet för regional utveckling. Föredragande: Andrey Novakov (A8-0139/2017)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 5)
11.6. Framtidsperspektiven för det tekniska stödet i sammanhållningspolitiken (artikel 150 i arbetsordningen)(omröstning)
Betänkande om framtidsperspektiven för det tekniska stödet i sammanhållningspolitiken [2016/2303(INI)] - Utskottet för regional utveckling. Föredragande: Ruža Tomašić (A8-0180/2017)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 6)
11.7. Gränsöverskridande portabilitet för innehållstjänster online på den inre marknaden ***I (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets förordning om säkerställande av gränsöverskridande portabilitet för innehållstjänster online på den inre marknaden [COM(2015)0627 - C8-0392/2015- 2015/0284(COD)] - Utskottet för rättsliga frågor. Föredragande: Jean-Marie Cavada (A8-0378/2016)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 7)
11.8. Besut om att inleda interinstitutionella förhandlingar: Samordning av vissa bestämmelser som fastställs i medlemsstaternas lagar och andra författningar om tillhandahållande av audiovisuella medietjänster, mot bakgrund av ändrade marknadsförhållanden ***I (omröstning)
Betänkande om förslaget till Europaparlamentets och rådets direktiv om ändring av direktiv 2010/13/EU om samordning av vissa bestämmelser som fastställs i medlemsstaternas lagar och andra författningar om tillhandahållande av audiovisuella medietjänster, mot bakgrund av ändrade marknadsförhållanden [COM(2016)0287 - C8-0193/2016- 2016/0151(COD)] - Utskottet för kultur och utbildning. Föredragande: Sabine Verheyen och Petra Kammerevert (A8-0192/2017)
(Enkel majoritet erfordrades) (sluten omröstning) Förteckningen över ledamöter som deltog i omröstningen bifogas detta sammanträdesprotokoll (bilaga 1 i protokollet av den 18.5.2017) (Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 8)
BESLUT OM ATT INLEDA INTERINSTITUTIONELLA FÖRHANDLINGAR
Hannu Takkula för ALDE-gruppen, som begärde att omröstningen skulle skjutas upp, i enlighet med arttikel 190 i arbetsordningen, Angel Dzhambazki som stödde begäran, och Sabine Verheyen som motsatte sig den.
Parlamentet förkastade denna begäran via EO (245 röster för, 353 röster emot, 25 nedlagda röster).
11.9. Genomförandet av frihandelsavtalet mellan EU och Korea (omröstning)
Betänkande om genomförandet av frihandelsavtalet mellan Europeiska unionen och Republiken Korea [2015/2059(INI)] - Utskottet för internationell handel. Föredragande: Adam Szejnfeld (A8-0123/2017)
(Enkel majoritet erfordrades) (Omröstningsresultat: bilagan "Omröstningsresultat", punkt 9)
RESOLUTIONSFÖRSLAG
Antogs
11.10. Att nå en tvåstatslösning i Mellanöstern (omröstning)
Uttalande av vice ordföranden för kommissionen/unionens höga representant för utrikes frågor och säkerhetspolitik: Situationen på Västbanken, inklusive bosättningarna (2016/2998(RSP))
— Cristian Dan Preda, Lars Adaktusson, Arnaud Danjean, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Elmar Brok, Sandra Kalniete, David McAllister, Michael Gahler, Eduard Kukan, Bogdan Andrzej Zdrojewski och Antonio López-Istúriz White, för PPE-gruppen,
— Victor Boştinaru och Elena Valenciano, för S&D-gruppen,
— Charles Tannock och Anders Primdahl Vistisen, för ECR-gruppen,
— Hilde Vautmans, för ALDE-gruppen,
— Tamás Meszerics, Bart Staes och Jill Evans, för Verts/ALE-gruppen,
— Rosa D’Amato, Laura Agea, Fabio Massimo Castaldo och Ignazio Corrao.
— Cristian Dan Preda, Arnaud Danjean, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Elmar Brok, Sandra Kalniete, David McAllister, Michael Gahler, Eduard Kukan, Bogdan Andrzej Zdrojewski och Tokia Saïfi, för PPE-gruppen,
— Victor Boştinaru, Elena Valenciano, Knut Fleckenstein och Neena Gill, för S&D-gruppen,
— Charles Tannock, Raffaele Fitto, Jana Žitňanská, Ruža Tomašić, Geoffrey Van Orden och Branislav Škripek, för ECR-gruppen,
— Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, María Teresa Giménez Barbat, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Jozo Radoš, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Hilde Vautmans och Cecilia Wikström, för ALDE-gruppen,
— Mariya Gabriel, Frank Engel, Bogdan Brunon Wenta, Cristian Dan Preda, Michael Gahler, Pavel Svoboda, Krzysztof Hetman, Adam Szejnfeld, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, György Hölvényi, Maurice Ponga, Željana Zovko, Anna Záborská, Andrey Kovatchev och Joachim Zeller, för PPE-gruppen,
— Maria Arena och Elena Valenciano, för S&D-gruppen,
— Charles Tannock för ECR-gruppen,
— Louis Michel, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Marielle de Sarnez, Martina Dlabajová, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Marietje Schaake, Jasenko Selimovic, Hannu Takkula, Pavel Telička, Ivo Vajgl, Hilde Vautmans och Cecilia Wikström, för ALDE-gruppen,
— Heidi Hautala, Maria Heubuch, Bart Staes, Bodil Valero, Florent Marcellesi och Jordi Solé, för Verts/ALE-gruppen,
— Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao och Isabella Adinolfi, för EFDD-gruppen.
— Cristian Dan Preda, Sandra Kalniete, Jaromír Štětina, Michael Gahler och Anna Maria Corazza Bildt, för PPE-gruppen,
— Soraya Post, Tanja Fajon, Elena Valenciano, Knut Fleckenstein och Pier Antonio Panzeri, för S&D-gruppen,
— Charles Tannock, Ian Duncan, Kay Swinburne, Anneleen Van Bossuyt, Mark Demesmaeker, Helga Stevens, Sander Loones och Raffaele Fitto, för ECR-gruppen,
— Marietje Schaake, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Marielle de Sarnez, Gérard Deprez, Martina Dlabajová, María Teresa Giménez Barbat, Nathalie Griesbeck, Marian Harkin, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Louis Michel, Javier Nart, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Ilhan Kyuchyuk, Frédérique Ries, Jasenko Selimovic, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Johannes Cornelis van Baalen, Ivo Vajgl, Hilde Vautmans och Cecilia Wikström, för ALDE-gruppen,
— Malin Björk, Helmut Scholz, Merja Kyllönen, Marisa Matias, Barbara Spinelli, Cornelia Ernst, Eleonora Forenza, Josu Juaristi Abaunz, Dimitrios Papadimoulis och Dennis de Jong, för GUE/NGL-gruppen,
— Ulrike Lunacek, Rebecca Harms, Heidi Hautala, Ernest Urtasun, Terry Reintke, Barbara Lochbihler, Judith Sargentini och Molly Scott Cato, för Verts/ALE-gruppen,
— Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao, Marco Zullo, Rosa D’Amato, Dario Tamburrano, Marco Valli, Tiziana Beghin, Isabella Adinolfi, Laura Ferrara, Laura Agea, Eleonora Evi, David Borrelli, Daniela Aiuto och Piernicola Pedicini.
Få omplaceringen att fungera - (2017/2685(RSP)) - RC-B8-0340/2017 Andrejs Mamikins.
13. Rättelser/avsiktsförklaringar till avgivna röster
Rättelserna och avsiktsförklaringarna till avgivna röster återfinns på parlamentets webbplats, ”Plenum”, ”Omröstningar”, ”Omröstningsresultat” (Resultat av omröstningar med namnupprop) samt i den tryckta versionen av bilagan ”Resultat av omröstningar med namnupprop”.
Den elektroniska versionen på parlamentets webbplats uppdateras regelbundet under högst två veckor efter den aktuella omröstningsdagen.
Därefter slutförs förteckningen över rättelserna till de avgivna rösterna för att översättas och offentliggöras i Europeiska unionens officiella tidning.
(Sammanträdet avbröts kl. 13.05 och återupptogs kl. 15.00.)
ORDFÖRANDESKAP: Pavel TELIČKA Vice talman
14. Rådets ståndpunkt vid första behandlingen
Talmannen tillkännagav, i enlighet med artikel 64.1 i arbetsordningen, mottagandet av rådets ståndpunkt, skälen till antagandet av denna samt kommissionens ståndpunkt om följande dokument:
- Rådets ståndpunkt vid första behandlingen inför antagandet av Europaparlamentets och rådets direktiv om bekämpning genom straffrättsliga bestämmelser av bedrägerier som riktar sig mot unionens ekonomiska intressen (06182/1/2017 - C8-0150/2017 - 2012/0193(COD))
hänvisat till ansvarigt utskott: CONT, LIBE
Den tidsfrist på tre månader som parlamentet har för att anta sin ståndpunkt började således löpa följande dag, den 19 maj 2017.
15. Justering av protokollet från föregående sammanträde
Protokollet från föregående sammanträde justerades.
16. Större interpellationer (debatt)
Större interpellation med begäran om skriftligt svar med debatt (O-00019/2017) de Dubravka Šuica, Franc Bogovič, Daniel Buda, Pál Csáky, Andor Deli, György Hölvényi, Marijana Petir, Ivan Štefanec, Patricija Šulin, Alojz Peterle, Marian-Jean Marinescu, Miroslav Mikolášik, Ivana Maletić, Milan Zver, Tomáš Zdechovský, Inese Vaidere, Traian Ungureanu, Željana Zovko, Eduard Kukan, Krišjānis Kariņš, Ivica Tolić, Romana Tomc, Dariusz Rosati, Artis Pabriks, Adam Szejnfeld, Renate Sommer, Pavel Svoboda, Michaela Šojdrová, Iuliu Winkler, Zigmantas Balčytis, Nicola Caputo, Doru-Claudian Frunzulică, Georgi Pirinski, Monika Smolková, Olga Sehnalová, Biljana Borzan, Tonino Picula, Anna Elżbieta Fotyga, Ruža Tomašić, Monica Macovei, Jana Žitňanská, Georgios Epitideios, Ivan Jakovčić, Ivo Vajgl, Merja Kyllönen och Julia Pitera, till kommissionen: Skillnader i fråga om produkters innehållsförteckning, sammansättning och smak mellan marknaderna i de central-/östeuropeiska och de västeuropeiska EU-medlemsstaterna (2017/2676(RSP)) (B8-0220/2017)
Dubravka Šuica utvecklade frågan.
Corina Crețu (ledamot av kommissionen) besvarade frågan.
Talare: Róża Gräfin von Thun und Hohenstein för PPE-gruppen, Viorica Dăncilă för S&D-gruppen, Kosma Złotowski för ECR-gruppen, Ivan Jakovčić för ALDE-gruppen, som även besvarade en fråga ("blått kort") från Igor Šoltes, Jean-Luc Schaffhauser för ENF-gruppen, Alojz Peterle, Biljana Borzan, Jozo Radoš, Michaela Šojdrová, Maria Grapini, Dita Charanzová, Mihai Ţurcanu, Olga Sehnalová, Seán Kelly, Momchil Nekov och Daniel Buda.
Följande talare yttrade sig i enlighet med ögonkontaktsförfarandet: Patricija Šulin, Monika Smolková och Urszula Krupa.
Talare: Corina Crețu.
Talmannen förklarade debatten avslutad.
17. Inkomna dokument
Talmannen hade mottagit följande dokument
1) från rådet och kommissionen:
- Förslag till Rådets beslut om ingående på Europeiska unionens vägnar av Kigaliändringen av Montrealprotokollet om ämnen som bryter ned ozonskiktet (07725/2017 - C8-0157/2017 - 2017/0016(NLE))
hänvisat till
ansvarigt utskott:
ENVI
2) från ledamöterna, resolutionsförslag (artikel 133 i arbetsordningen):
- Isabella Adinolfi. Förslag till resolution om hjälp till personer med funktionsnedsättning (B8-0265/2017)
hänvisat till
ansvarigt utskott:
EMPL
rådgivande utskott:
LIBE
- Sophie Montel. Förslag till resolution om förhandlingarna om ett frihandelsavtal med Mercosur (B8-0266/2017)
hänvisat till
ansvarigt utskott:
INTA
rådgivande utskott:
AGRI
- Mireille D'Ornano. Förslag till resolution om andningsbesvär (B8-0267/2017)
hänvisat till
ansvarigt utskott:
ENVI
- Paloma López Bermejo. Förslag till resolution om silikos som en yrkessjukdom (B8-0269/2017)
hänvisat till
ansvarigt utskott:
ENVI
rådgivande utskott:
EMPL
- Aldo Patriciello. Förslag till resolution om utvecklingen av ett harmoniserat europeiskt system för insamling av uppgifter om onlinevåldtäkt i syfte att kartlägga vilka åtgärder som vidtas för att bekämpa sexuella cybertrakasserier i EU (B8-0278/2017)
hänvisat till
ansvarigt utskott:
FEMM
- Dominique Bilde. Förslag till resolution om främjande av användningen av blindskrift (B8-0279/2017)
hänvisat till
ansvarigt utskott:
ENVI
- Mara Bizzotto. Förslag till resolution om skapandet av en europeisk plan för utrotning av hepatit C (B8-0280/2017)
hänvisat till
ansvarigt utskott:
ENVI
18. Framställningar
Följande framställningar som tagits upp i registret under nedanstående datum hade, i enlighet med artikel 215.9 och 215.10 i arbetsordningen, hänvisats till ansvarigt utskott:
Framställningen nr 0313/2017 hade tagits bort från registret eftersom framställaren hade dragit tillbaka den efter registreringen..
Talmannen meddelade att han den 15 maj 2017 till det ansvariga utskottet hänvisat de framställningar till parlamentet som ingetts av fysiska eller juridiska personer som varken är medborgare i Europeiska unionen, bosatta i en medlemsstat eller har sin hemvist eller säte i en medlemsstat, i enlighet med bestämmelserna i artikel 215.15 i arbetsordningen.
19. Beslut om vissa dokument
Beslut om att utarbeta initiativbetänkanden (artikel 45 i arbetsordningen)
(Till följd av talmanskonferensens beslut av den 6 april 2017)
Beslut om att utarbeta initiativbetänkanden (artikel 46 i arbetsordningen)
(Till följd av talmanskonferensens beslut av den 11 maj 2017)
TRAN-utskottet
- Manipulering av vägmätare i motorfordon: översyn av EU:s rättsliga ramar (2017/2064(INL))
Beslut om att utarbeta initiativbetänkanden (artikel 52 i arbetsordningen)
(Till följd av talmanskonferensens beslut av den 6 april 2017)
BUDG-utskottet
- Reformen av systemet för Europeiska unionens egna medel (2017/2053(INI)) (rådgivande utskott: AFCO, AGRI, ENVI, EMPL, ECON, CONT, INTA)
- Nästa fleråriga budgetram: förberedelse av parlamentets ståndpunkt om den fleråriga budgetramen efter 2020 (2017/2052(INI)) (rådgivande utskott: FEMM, AFCO, DEVE, CULT, AFET, PECH, AGRI, ENVI, EMPL, ITRE, CONT, INTA, TRAN, REGI)
ENVI-utskottet
- Internationell världshavsförvaltning: en agenda för havens framtid i samband med målen för hållbar utveckling till 2030 (JOIN(2016)0049 - 2017/2055(INI)) (rådgivande utskott: PECH, TRAN (artikel 54 i arbetsordningen))
(Till följd av talmanskonferensens beslut av den 11 maj 2017)
INTA-utskottet
- Årsrapporten om genomförandet av den gemensamma handelspolitiken (2017/2070(INI)) (rådgivande utskott: EMPL)
- En digital handelsstrategi (2017/2065(INI)) (rådgivande utskott: ITRE, LIBE, IMCO)
BUDG-utskottet
- Årsrapporten om Europeiska investeringsbankens finansiella verksamhet (2017/2071(INI)) (rådgivande utskott: INTA, REGI, ECON (artikel 54 i arbetsordningen))
- Handlingsplan för finansiella tjänster till privatpersoner och mindre företag (COM(2017)0139 - 2017/2066(INI)) (rådgivande utskott: IMCO)
IMCO-utskottet
- Genomförandet av direktiv 2005/36/EG vad gäller reglering och behovet av reform inom de fria yrkena (2017/2073(INI)) (rådgivande utskott: EMPL)
TRAN-utskottet
- En europeisk strategi för samverkande intelligenta transportsystem (COM(2016)0766 - 2017/2067(INI)) (rådgivande utskott: LIBE, IMCO)
LIBE-utskottet
- Bekämpning av it-brottslighet (2017/2068(INI)) (rådgivande utskott: ITRE, INTA, IMCO)
PETI-utskottet
- Rapporten om EU-medborgarskapet 2017: Stärka medborgarnas rättigheter i en union av demokratisk förändring (2017/2069(INI)) (rådgivande utskott: FEMM, AFCO, CULT, LIBE (artikel 54 i arbetsordningen))
Ändrade hänvisningar till utskott(artikel 53 i arbetsordningen)
JURI-utskottet
- Gränsöverskridande utbyte mellan unionen och tredjeländer av exemplar i tillgängligt format av vissa verk och andra alster som skyddas av upphovsrätt och närstående rättigheter till förmån för personer som är blinda, synsvaga eller har annat läshandikapp (COM(2016)0595 - C8-0380/2016 - 2016/0279(COD)) hänvisat till ansvarigt utskott: JURI rådgivande utskott: PETI, CULT, EMPL, INTA, JURI (artikel 39 i arbetsordningen)
- Åtgärder för att trygga naturgasförsörjningen (COM(2016)0052 - C8-0035/2016 - 2016/0030(COD)) hänvisat till ansvarigt utskott: ITRE rådgivande utskott: AFET, ENVI, ECON, IMCO, TRAN, REGI, JURI (artikel 39 i arbetsordningen)
Associerade utskott(artikel 54 i arbetsordningen)
(Till följd av talmanskonferensens beslut av den 6 april 2017)
ENVI-utskottet
- Internationell världshavsförvaltning: en agenda för havens framtid i samband med målen för hållbar utveckling till 2030 (JOIN(2016)0049 - - 2017/2055(INI)) (rådgivande utskott: PECH, TRAN (artikel 54 i arbetsordningen))
(Till följd av talmanskonferensens beslut av den 11 maj 2017)
BUDG-utskottet
- Årsrapporten om Europeiska investeringsbankens finansiella verksamhet (2017/2071(INI)) (rådgivande utskott: INTA, REGI, ECON (artikel 54 i arbetsordningen))
PETI-utskottet
- Rapporten om EU-medborgarskapet 2017: Stärka medborgarnas rättigheter i en union av demokratisk förändring (2017/2069(INI)) (rådgivande utskott: FEMM, AFCO, CULT, LIBE (artikel 54 i arbetsordningen))
Beslut om att inleda förfarandet med gemensamma utskottssammanträden(artikel 55 i arbetsordningen)
(Till följd av talmanskonferensens beslut av den 6 april 2017)
- Unionens certifieringssystem för säkerhetskontrollutrustning inom luftfarten (COM(2016)0491 - C8-0366/2016 - 2016/0236(COD)) utskott: IMCO, TRAN (rådgivande utskott: LIBE)
(Till följd av talmanskonferensens beslut av den 11 maj 2017)
Beslut om att utarbeta initiativbetänkanden (artikel 108 i arbetsordningen)
AFET-utskottet
- Rekommendationer till rådet, kommissionen och utrikestjänsten om förhandlingarna om ett övergripande avtal mellan EU och Azerbajdzjan (2017/2056(INI))
INTA-utskottet
- Rekommendationer till rådet, kommissionen och utrikestjänsten om förhandlingarna om moderniseringen av handelspelaren i associeringsavtalet mellan EU och Chile (2017/2057(INI))
20. Översändande av texter som antagits under sammanträdesperioden
Enligt artikel 192.2 i arbetsordningen ska protokollet från detta sammanträde föreläggas kammaren för justering vid inledningen av nästföljande sammanträde.
Efter parlamentets godkännande ska de antagna texterna omedelbart översändas till behöriga instanser.
21. Datum för nästa sammanträdesperiod
Nästa sammanträdesperiod: 31 maj 2017– 1 juni 2017.
Bilaga 1 - Beslut om att inleda interinstitutionella förhandlingar: Samordning av vissa bestämmelser som fastställs i medlemsstaternas lagar och andra författningar om tillhandahållande av audiovisuella medietjänster, mot bakgrund av ändrade marknadsförhållanden
FÖRTECKNING ÖVER LEDAMÖTER SOM DELTOG I OMRÖSTNINGEN