2. Status over det maltesiske formandskab for Rådet (forhandling)
Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Status over det maltesiske formandskab for Rådet (2017/2658(RSP))
Formanden holdt en kort tale til indledning, hvori han takkede det maltesiske formandskab for dets arbejde.
Joseph Muscat (formand for Rådet) og Jean-Claude Juncker (formand for Kommissionen) afgav redegørelserne, (formanden om Jean-Claude Junckers indlæg).
Talere: David Casa for PPE-Gruppen, Alfred Sant for S&D-Gruppen, Helga Stevens for ECR-Gruppen, Maite Pagazaurtundúa Ruiz for ALDE-Gruppen, Neoklis Sylikiotis for GUE/NGL-Gruppen, Philippe Lamberts for Verts/ALE-Gruppen, ligeledes om Jean-Claude Junckers indlæg, Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen, og Gilles Lebreton for ENF-Gruppen.
FORSÆDE: Mairead McGUINNESS næstformand
Talere: Zoltán Balczó, løsgænger, Rosa Estaràs Ferragut, Tanja Fajon, Joachim Starbatty, Gesine Meissner, Helmut Scholz, Sven Giegold, Barbara Kappel, Steven Woolfe, Dubravka Šuica, Patrizia Toia, Ryszard Czarnecki, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, og Carlos Zorrinho.
FORSÆDE: Antonio TAJANI formand
Indlæg af Péter Niedermüller.
Taler efter catch-the-eye-proceduren: Costas Mavrides, Notis Marias, Krisztina Morvai, Seán Kelly, Marlene Mizzi, Arne Gericke, Georgios Epitideios, Doru-Claudian Frunzulică, Pier Antonio Panzeri og Miriam Dalli.
Talere: Jean-Claude Juncker og Joseph Muscat.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
3. Offentliggørelse af selskabsskatteoplysninger for visse virksomheder og filialer ***I (forhandling)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af direktiv 2013/34/EU for så vidt angår offentliggørelse af selskabsskatteoplysninger for visse virksomheder og filialer [COM(2016)0198 - C8-0146/2016 - 2016/0107(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget - Retsudvalget. Ordførere: Hugues Bayet og Evelyn Regner (A8-0227/2017)
FORSÆDE: Mairead McGUINNESS næstformand
Hugues Bayet og Evelyn Regner forelagde betænkningen
Indlæg af Valdis Dombrovskis (næstformand i Kommissionen).
Talere: Elly Schlein (ordfører for udtalelse fra DEVE), Dariusz Rosati for PPE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Ana Gomes, Pervenche Berès for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Michael Theurer, Pirkko Ruohonen-Lerner for ECR-Gruppen, Ramon Tremosa i Balcells for ALDE-Gruppen, Miguel Viegas for GUE/NGL-Gruppen, Ernest Urtasun for Verts/ALE-Gruppen, Laura Ferrara for EFDD-Gruppen, Bernard Monot for ENF-Gruppen, Lampros Fountoulis, løsgænger, Rosa Estaràs Ferragut, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Sylvia-Yvonne Kaufmann, Stanisław Ożóg, António Marinho e Pinto, Jiří Maštálka, Pascal Durand, David Coburn, Laurenţiu Rebega, Brian Hayes, Jeppe Kofod, Sander Loones, Fabio De Masi, Tadeusz Zwiefka, Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, Matt Carthy, Markus Ferber, Peter Simon, Angelika Niebler, Virginie Rozière, Luděk Niedermayer, Cătălin Sorin Ivan, Gunnar Hökmark, Ana Gomes og Theodor Dumitru Stolojan.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Romana Tomc, Maria Grapini, Notis Marias, Marco Valli, Eleftherios Synadinos, Othmar Karas, Ramón Jáuregui Atondo, Krisztina Morvai og Seán Kelly.
Talere: Valdis Dombrovskis, Hugues Bayet og Evelyn Regner.
Formanden udtalte på Parlamentets vegne mindeord over Simone Veil, den første formand for et Europa-Parlament valgt ved almindelige direkte valg.
Guy Verhofstadt for ALDE-Gruppen, for at udtale mindeord over Simone Veil.
FORSÆDE: Evelyne GEBHARDT næstformand
Indlæg af Bruno Gollnisch.
5. Meddelelse fra formanden
Formanden meddelte, at Formandskonferencen havde godkendt anmodningen fra Undersøgelsesudvalget til Undersøgelse af Påstande om Overtrædelser af og Fejl og Forsømmelser i forbindelse med Gennemførelsen af EU-Retten for så vidt angår Hvidvaskning af Penge, Skatteundgåelse og Skatteunddragelse om at forlænge udvalgets mandat med tre måneder.
Denne forlængelse var nødvendig for at sætte udvalget i stand til fuldt ud og på korrekt vis at udøve sit mandat, som vedtaget af Parlamentet den 8. juni 2016, i betragtning af det antal dokumenter, der fortsat manglede at blive undersøgt, de analyser, der var blevet anmodet om, og den høring af de berørte parter, der endnu ikke var blevet gennemført.
Parlamentet godkendte forlængelsen.
6. Afstemningstid
Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.
Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Europarl.
6.1. Udnævnelse af et medlem af Europa-Kkommissionen (afstemning)
Udnævnelse af et medlem af Europa-Kommissionen – Mariya Gabriel (C8-9603/2017 – 2017/0805(NLE))
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1) (Hemmelig afstemning) Stemmelisten er vedføjet denne protokol som bilag (Bilag 1 i protokollen af 4.7.2017)
6.2. Rammeaftale mellem EU og Kosovo om de generelle principper for Kosovos deltagelse i EU-programmer *** (forretningsordenens artikel 150)(afstemning)
Udkast til henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelsen af en rammeaftale mellem Den Europæiske Union og Kosovo om de generelle principper for Kosovos deltagelse i EU-programmer [13391/2016 - C8-0491/2016 - 2013/0115(NLE)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Ulrike Lunacek (A8-0207/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 2)
6.3. Anvendelse af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen - EGF/2017/001 ES/Castilla y León minedrift ***I (forretningsordenens artikel 150)(afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om mobilisering af Den Europæiske Fond for Tilpasning til Globaliseringen (ansøgning fra Spanien – EGF/2017/001 ES/Castilla y León - minedrift) [COM(2017)0266 - C8-0174/2017 - 2017/2079(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Monika Vana (A8-0248/2017)
(Flertal af Parlamentets medlemmer og tre femtedele af de afgivne stemmer (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 3)
6.4. Europæiske standarder til det 21. århundrede til det 21. århundrede (forretningsordenens artikel 150)(afstemning)
Betænkning om europæiske standarder til det 21. århundrede [2016/2274(INI] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Marlene Mizzi (A8-0213/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)
6.5. På vej til en paneuropæisk ramme for særligt dækkede obligationer (forretningsordenens artikel 150)(afstemning)
Betænkning om vejen mod en paneuropæisk ramme for særligt dækkede obligationer [2017/2005(INI)] - Økonomi- og Valutaudvalget. Ordfører: Bernd Lucke (A8-0235/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)
6.6. Den fiskerirelaterede turismes rolle i diversificeringen af fiskeriet (forretningsordenens artikel 150)(afstemning)
Betænkning om den fiskerirelaterede turismes rolle i diversificeringen af fiskeriet [2016/2035(INI)] - Fiskeriudvalget. Ordfører: Renata Briano (A8-0221/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)
6.7. Forældelsesfrister for trafikulykker (forretningsordenens artikel 150)(afstemning)
Betænkning med henstillinger til Kommissionen om forældelsesfrister for trafikulykker [2015/2087(INL)] - Retsudvalget. Ordfører: Pavel Svoboda (A8-0206/2017)
(Flertal af Parlamentets medlemmer) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)
6.8. Fælles minimumsstandarder for den civile retspleje i EU (forretningsordenens artikel 150)(afstemning)
Betænkning med henstillinger til Kommissionen om fælles minimumsstandarder for den civile retspleje i EU [2015/2084(INL)] - Retsudvalget. Ordfører: Emil Radev (A8-0210/2017)
(Flertal af Parlamentets medlemmer) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)
6.9. Makrofinansiel bistand til Republikken Moldova ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets afgørelse om makrofinansiel bistand til Republikken Moldova [COM(2017)0014 - C8-0016/2017 - 2017/0007(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Sorin Moisă (A8-0185/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)
6.10. Offentliggørelse af selskabsskatteoplysninger for visse virksomheder og filialer ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af direktiv 2013/34/EU for så vidt angår offentliggørelse af selskabsskatteoplysninger for visse virksomheder og filialer [COM(2016)0198 - C8-0146/2016 - 2016/0107(COD)] - Økonomi- og Valutaudvalget - Retsudvalget. Ordførere: Hugues Bayet og Evelyn Regner (A8-0227/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)
Indlæg af Evelyn Regner (ordfører), efter afstemningen, der anmodede om, at sagen blev henvist til fornyet behandling i det kompetente udvalg med henblik på interinstitutionelle forhandlinger i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 59, stk. 4. Parlamentet godtog anmodningen.
6.11. Indførelse af midlertidige autonome handelsforanstaltninger til fordel for Ukraine ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om indførelse af midlertidige autonome handelsforanstaltninger til fordel for Ukraine som supplement til de handelsmæssige indrømmelser i associeringsaftalen [COM(2016)0631 - C8-0392/2016 - 2016/0308(COD)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Jarosław Wałęsa (A8-0193/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)
6.12. Forslag til ændringsbudget nr. 2 til det almindelige budget for 2017: Indsættelse af overskuddet fra regnskabsåret 2016 (afstemning)
Betænkning om Rådets holdning til forslag til Den Europæiske Unions ændringsbudget nr. 2 til det almindelige budget for 2017: Indsættelse af overskuddet fra regnskabsåret 2016 [09437/2017 - C8-0190/2017 - 2017/2061(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Jens Geier (A8-0229/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)
6.13. Længere levetid for produkter: fordele for forbrugere og virksomheder (afstemning)
Betænkning om længere levetid for produkter: fordele for forbrugere og virksomheder [2016/2272(INI)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Pascal Durand (A8-0214/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)
6.14. Bekæmpelse af overtrædelser af menneskerettighederne i forbindelse med krigsforbrydelser og forbrydelser mod menneskeheden, herunder folkedrab (afstemning)
Betænkning om bekæmpelse af overtrædelser af menneskerettighederne i forbindelse med krigsforbrydelser og forbrydelser mod menneskeheden, herunder folkedrab [2016/2239(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Cristian Dan Preda (A8-0222/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 14)
Hilde Vautmans havde stillet et mundtligt ændringsforslag til punkt 4, som var blevet godtaget.
6.16. Arbejdsvilkår og usikker ansættelse(afstemning)
Betænkning om arbejdsvilkår og usikker ansættelse [2016/2221(INI)] - Udvalget om Beskæftigelse og Sociale Anliggender. Ordfører: Neoklis Sylikiotis (A8-0224/2017)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 16)
De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var tilgængelige på medlemmernes sider på Parlamentets websted.
Mundtlige stemmeforklaringer:
Betænkning: Marlene Mizzi - A8-0213/2017 Adam Szejnfeld og Daniel Hannan
Betænkning: Renata Briano - A8-0221/2017 Rosa D'Amato, Michela Giuffrida, Notis Marias og Seán Kelly
Betænkning: Sorin Moisă - A8-0185/2017 Jasenko Selimovic, Monica Macovei og Jiří Pospíšil
Betænkning: Hugues Bayet og Evelyn Regner - A8-0227/2017 Monica Macovei, Michaela Šojdrová, Molly Scott Cato og Tomáš Zdechovský
Betænkning: Jarosław Wałęsa - A8-0193/2017 Eleonora Forenza, Jasenko Selimovic, Petras Auštrevičius, Notis Marias, Andrejs Mamikins, Stanislav Polčák og Momchil Nekov
Betænkning: Pascal Durand - A8-0214/2017 Catherine Stihler, Adam Szejnfeld, Seán Kelly, Branislav Škripek og Lucy Anderson
Betænkning: Cristian Dan Preda - A8-0222/2017 Jasenko Selimovic, Monica Macovei, Tomáš Zdechovský, Stanislav Polčák og Marek Jurek
Betænkning: Hilde Vautmans - A8-0191/2017 Bogdan Andrzej Zdrojewski, Stanislav Polčák og Jiří Pospíšil
Betænkning: Neoklis Sylikiotis - A8-0224/2017 Curzio Maltese, Rosa D'Amato, Notis Marias, Adam Szejnfeld, Momchil Nekov og Danuta Jazłowiecka.
8. Stemmerettelser og -intentioner
Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb) og i den trykte udgave af bilaget ”Resultat af afstemningerne ved navneopråb”.
Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.
Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.
(Mødet udsat kl. 14.00 og genoptaget kl. 15.00)
FORSÆDE: Bogusław LIBERADZKI næstformand
9. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
Protokollen fra det foregående møde godkendtes.
10. Udvalgenes og delegationernes sammensætning
Formanden havde fra ECR-Gruppen modtaget følgende anmodninger om udnævnelse:
IMCO: John Flack
REGI: John Flack
CULT: Rupert Matthews
ENVI: Rupert Matthews
Delegationen for Forbindelserne med Schweiz og Norge, til Det Blandede Parlamentariske Udvalg EU-Island og til Det Blandede EØS-Parlamentarikerudvalg: Rupert Matthews
Delegationen for Forbindelserne med Folkerepublikken Kina: John Flack
Disse udnævnelser ville blive betragtet som godkendt, medmindre der blev gjort indsigelse inden godkendelsen af denne protokol.
11. Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2018 (forhandling)
Redegørelse ved Kommissionen: Forberedelse af Kommissionens arbejdsprogram for 2018 (2017/2699(RSP))
Frans Timmermans (førstenæstformand i Kommissionen) afgav redegørelsen.
Talere: József Szájer for PPE-Gruppen, Maria João Rodrigues for S&D-Gruppen, Anthea McIntyre for ECR-Gruppen, Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, Dimitrios Papadimoulis for GUE/NGL-Gruppen, Philippe Lamberts for Verts/ALE-Gruppen, Laura Agea for EFDD-Gruppen, Mara Bizzotto for ENF-Gruppen, Andrzej Grzyb, Udo Bullmann, Richard Sulík, João Pimenta Lopes, Kristina Winberg, Krišjānis Kariņš, Tanja Fajon, David Casa, Jeppe Kofod, Peter Liese, Kathleen Van Brempt, Bogdan Brunon Wenta, Josef Weidenholzer, Bernd Lange, Pervenche Berès, Iratxe García Pérez og Mercedes Bresso.
FORSÆDE: Ildikó GÁLL-PELCZ næstformand
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Michaela Šojdrová, Nicola Caputo, Ruža Tomašić, Takis Hadjigeorgiou, Krisztina Morvai, Krzysztof Hetman, Virginie Rozière, Notis Marias, Czesław Adam Siekierski og Tibor Szanyi.
Indlæg af Frans Timmermans.
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):
— József Szájer for PPE-Gruppen, om Kommissionens arbejdsprogram for 2018 (2017/2699(RSP)) (B8-0434/2017)
— Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, om Europa-Parlamentets prioriteringer for Kommissionens arbejdsprogram for 2018 (2017/2699(RSP)) (B8-0435/2017)
— Anthea McIntyre for ECR-Gruppen, om Kommissionens arbejdsprogram for 2018 (2017/2699(RSP)) (B8-0450/2017)
— Bas Eickhout for Verts/ALE-Gruppen, om Europa-Parlamentets prioriteringer for Kommissionens arbejdsprogram for 2018 (2017/2699(RSP)) (B8-0451/2017)
— Maria João Rodrigues for S&D-Gruppen, om Europas fremtid og de strategiske prioriteringer for Kommissionens arbejdsprogram for 2018 (2017/2699(RSP)) (B8-0454/2017)
— João Pimenta Lopes, Dimitrios Papadimoulis, Marina Albiol Guzmán, Paloma López Bermejo, Neoklis Sylikiotis, Takis Hadjigeorgiou, Javier Couso Permuy og Marisa Matias, for GUE/NGL-Gruppen, om Europa-Parlamentets prioriteringer for Kommissionens arbejdsprogram for 2018 (2017/2699(RSP)) (B8-0455/2017)
— Rosa D’Amato, Laura Agea, Marco Valli, Isabella Adinolfi, Dario Tamburrano og Rolandas Paksas, for EFDD-Gruppen, om Kommissionens arbejdsprogram for 2018 (2017/2699(RSP)) (B8-0456/2017).
Talere: Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik) og Jyrki Katainen (næstformand i Kommissionen).
Talere: Michael Gahler for PPE-Gruppen, Ioan Mircea Paşcu for S&D-Gruppen, Geoffrey Van Orden for ECR-Gruppen, Hilde Vautmans for ALDE-Gruppen, og Neoklis Sylikiotis for GUE/NGL-Gruppen.
FORSÆDE: Sylvie GUILLAUME næstformand
Talere: Bodil Valero for Verts/ALE-Gruppen, Bill Etheridge for EFDD-Gruppen, Mario Borghezio for ENF-Gruppen, Zoltán Balczó, løsgænger, Arnaud Danjean, Victor Boştinaru, Anna Elżbieta Fotyga, Urmas Paet, Malin Björk, Tamás Meszerics, Fabio Massimo Castaldo, Jean-Luc Schaffhauser, Janusz Korwin-Mikke, Reinhard Bütikofer om Janusz Korwin-Mikkes udtalelser (formanden tog dette til efterretning), Jaromír Štětina, Knut Fleckenstein, Charles Tannock, Merja Kyllönen, Reinhard Bütikofer, Janice Atkinson, Steven Woolfe, Arne Lietz, Anders Primdahl Vistisen, Brando Benifei, Roberts Zīle, Eva Kaili, Marek Jurek, Ana Gomes, Zdzisław Krasnodębski, Monica Macovei og Mirosław Piotrowski.
Talere: Elżbieta Bieńkowska (medlem af Kommissionen) og Federica Mogherini.
Der var ikke gjort indsigelse mod disse henstillinger inden for den frist på 24 timer, der var fastsat i forretningsordenens artikel 105, stk. 6.
Henstillingerne ansås derfor som vedtaget og ville blive offentliggjort i de »Vedtagne tekster« fra den efterfølgende dags møde, den 5. juli 2017(P8_TA(2017)0291 og P8_TA(2017)0292).
14. Fortolkning af forretningsordenen
Fortolkningerne af forretningsordenens artikel 5, stk. 5, og artikel 210a givet af Udvalget om Konstitutionelle Anliggender var blevet meddelt på plenarmødet den foregående dag (punkt 11 i protokollen af 3.7.2017).
Eftersom der ikke var blevet gjort indsigelse af en politisk gruppe eller et antal medlemmer, der mindst når op på den lave tærskel, jf. forretningsordenens artikel 226, stk. 4, betragtedes disse fortolkninger som vedtaget og ville blive offentliggjort i de »Vedtagne tekster« fra den efterfølgende dags møde den 5. juli 2017 (P8_TA(2017)0293).
15. Debatoplæg om fremtiden for EU's finanser frem til 2025 (forhandling)
Redegørelse ved Kommissionen: Debatoplæg om fremtiden for EU's finanser frem til 2025 (2017/2742(RSP))
Günther Oettinger (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.
FORSÆDE: David-Maria SASSOLI næstformand
Talere: José Manuel Fernandes for PPE-Gruppen, Eider Gardiazabal Rubial for S&D-Gruppen, Zbigniew Kuźmiuk for ECR-Gruppen, Gérard Deprez for ALDE-Gruppen, Xabier Benito Ziluaga for GUE/NGL-Gruppen, Jordi Solé for Verts/ALE-Gruppen, Marco Valli for EFDD-Gruppen, Marco Zanni for ENF-Gruppen, Diane Dodds, løsgænger, Jan Olbrycht, Isabelle Thomas, Peter van Dalen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Maria Grapini, Iskra Mihaylova, Martina Michels, Beatrix von Storch, Auke Zijlstra, Lampros Fountoulis, Marian-Jean Marinescu, Daniele Viotti, Janusz Lewandowski, Jens Geier, Mairead McGuinness, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Tibor Szanyi, Constanze Krehl, Czesław Adam Siekierski, Eric Andrieu, Lambert van Nistelrooij, Jean-Paul Denanot, Monika Hohlmeier og Gunnar Hökmark.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Ingeborg Gräßle, Nicola Caputo, Notis Marias, Miguel Viegas, Franc Bogovič, Eleftherios Synadinos og Clara Eugenia Aguilera García.
Indlæg af Günther Oettinger.
Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 2.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: senere mødeperiode.
16. Budget 2018 – Mandat for trepartsmødet (forhandling)
Betænkning om mandatet for trepartsmødet om budgetforslaget for 2018 [2017/2043(BUD)] - Budgetudvalget. Ordfører: Siegfried Mureşan (A8-0249/2017)
Siegfried Mureşan forelagde betænkningen.
FORSÆDE: Ryszard CZARNECKI næstformand
Indlæg af Günther Oettinger (medlem af Kommissionen).
Talere: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (ordfører for udtalelse fra FEMM), Tibor Szanyi (ordfører for udtalelse fra AGRI), Michaela Šojdrová (ordfører for udtalelse fra EMPL), José Manuel Fernandes for PPE-Gruppen, Bernd Kölmel for ECR-Gruppen, Anneli Jäätteenmäki for ALDE-Gruppen, Liadh Ní Riada for GUE/NGL-Gruppen, Indrek Tarand for Verts/ALE-Gruppen, Jonathan Arnott for EFDD-Gruppen, André Elissen, Marian-Jean Marinescu, Eider Gardiazabal Rubial, Sander Loones, Gérard Deprez, Lefteris Christoforou, Jens Geier, Iskra Mihaylova, Jean-Paul Denanot og Daniele Viotti for S&D-Gruppen.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Ivana Maletić, Nicola Caputo, Notis Marias og Stanislav Polčák.
17. Valg af Saudi-Arabien til medlem af UNCSW (forhandling)
Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Valg af Saudi-Arabien til medlem af UNCSW (2017/2721(RSP))
Christos Stylianides (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.
Talere: Teresa Jiménez-Becerril Barrio for PPE-Gruppen, Iratxe García Pérez for S&D-Gruppen, Julie Girling for ECR-Gruppen, Beatriz Becerra Basterrechea for ALDE-Gruppen, Lynn Boylan for GUE/NGL-Gruppen, Ernest Urtasun for Verts/ALE-Gruppen, Mylène Troszczynski for ENF-Gruppen, Georgios Epitideios, løsgænger, Elena Valenciano, Ulrike Lunacek, André Elissen, Pina Picierno, Gilles Lebreton, Josef Weidenholzer, Steeve Briois, Liliana Rodrigues, Julie Ward, Ana Gomes, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Karol Karski, og Pier Antonio Panzeri.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Jiří Pospíšil, Notis Marias, Ilhan Kyuchyuk, Fabio Massimo Castaldo og Stanislav Polčák.
Indlæg af Christos Stylianides.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
18. Indgåelse af en aftale om politisk dialog og samarbejde mellem EU og Cuba (godkendelse) *** - Indgåelse af en aftale om politisk dialog og samarbejde mellem EU og Cuba (beslutning) (forhandling)
Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse på Den Europæiske Unions vegne af en aftale om politisk dialog og samarbejde mellem Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den ene side og Republikken Cuba på den anden side [12502/2016 - C8-0517/2016 - 2016/0298(NLE)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Elena Valenciano (A8-0232/2017)
Betænkning med et forslag til ikke-lovgivningsmæssig beslutning om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse på Den Europæiske Unions vegne af en aftale om politisk dialog og samarbejde mellem Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den ene side og Republikken Cuba på den anden side [2017/2036(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Elena Valenciano (A8-0233/2017)
Elena Valenciano forelagde henstillingen og betænkningen.
Indlæg af Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).
Talere: Frank Engel (ordfører for udtalelse fra DEVE), Luis de Grandes Pascual for PPE-Gruppen, Pier Antonio Panzeri for S&D-Gruppen, Anders Primdahl Vistisen for ECR-Gruppen, María Teresa Giménez Barbat for ALDE-Gruppen, Javier Couso Permuy for GUE/NGL-Gruppen, Ernest Urtasun for Verts/ALE-Gruppen, Ignazio Corrao for EFDD-Gruppen, Konstantinos Papadakis, løsgænger, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Ramón Jáuregui Atondo, Bas Belder, Pavel Telička, Sofia Sakorafa, Cristian Dan Preda og Norbert Neuser.
FORSÆDE: Ulrike LUNACEK næstformand
Talere: Lars Adaktusson, Francisco Assis, Tunne Kelam, Javi López, Francisco José Millán Mon, Jarosław Wałęsa, Laima Liucija Andrikienė og Antonio López-Istúriz White.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Karol Karski, Maria Lidia Senra Rodríguez og Fabio Massimo Castaldo.
19. En EU-strategi for internationale kulturelle forbindelser (forhandling)
Betænkning om en EU-strategi for internationale kulturelle forbindelser [2016/2240(INI)] - Udenrigsudvalget - Kultur- og Uddannelsesudvalget. Ordførere: Elmar Brok og Silvia Costa (A8-0220/2017)
Elmar Brok og Silvia Costa forelagde betænkningen
Indlæg af Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).
Talere: Bogdan Andrzej Zdrojewski for PPE-Gruppen, Julie Ward for S&D-Gruppen, Zdzisław Krasnodębski for ECR-Gruppen, María Teresa Giménez Barbat for ALDE-Gruppen, Sofia Sakorafa for GUE/NGL-Gruppen, Jordi Solé for Verts/ALE-Gruppen, Eduard Kukan, Momchil Nekov, Patrick O'Flynn, Dubravka Šuica, Francisco José Millán Mon, Michaela Šojdrová, Alojz Peterle og Željana Zovko.
Talere: Federica Mogherini, Elmar Brok og Silvia Costa.
20. Henstilling til Rådet om den 72. samling i De Forenede Nationers Generalforsamling (forhandling)
Betænkning om Europa-Parlamentets henstilling til Rådet om den 72. samling i De Forenede Nationers Generalforsamling [2017/2041(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Andrey Kovatchev (A8-0216/2017)
Andrey Kovatchev forelagde betænkningen.
Indlæg af Federica Mogherini (næstformand i Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik).
Talere: Cristian Dan Preda for PPE-Gruppen, Soraya Post for S&D-Gruppen, Notis Marias for ECR-Gruppen, Ilhan Kyuchyuk for ALDE-Gruppen, Helmut Scholz for GUE/NGL-Gruppen, Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen, James Carver for EFDD-Gruppen, David McAllister, Jo Leinen og Francisco José Millán Mon.
21. Strafferetlig bekæmpelse af svig rettet mod Den Europæiske Unions finansielle interesser (forhandling)
Indstilling ved andenbehandling om Rådets førstebehandlingsholdning med henblik på vedtagelse af Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om strafferetlig bekæmpelse af svig rettet mod Den Europæiske Unions finansielle interesser [06182/1/2017 - C8-0150/2017 - 2012/0193(COD)] - Budgetkontroludvalget - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordførere: Ingeborg Gräßle og Juan Fernando López Aguilar (A8-0230/2017)
Ingeborg Gräßle og Juan Fernando López Aguilar forelagde betænkningen
Talere: Věra Jourová (medlem af Kommissionen) og Günther Oettinger (medlem af Kommissionen).
Talere: Tomáš Zdechovský for PPE-Gruppen, Inés Ayala Sender for S&D-Gruppen, Kostas Chrysogonos for GUE/NGL-Gruppen, Benedek Jávor for Verts/ALE-Gruppen, Petri Sarvamaa, Caterina Chinnici, Claudia Schmidt og Pascal Arimont.
Talere: Věra Jourová, Ingeborg Gräßle og Juan Fernando López Aguilar.