4. Az Olaszországnak szóló támogatás céljából az Európai Unió Szolidaritási Alapjának igénybevétele
Jelentés: Giovanni La Via (A8-0280/2017) (Az összes parlamenti képviselő többsége és a leadott szavazatok háromötöde szükséges.)
Tárgy
NSz stb.
Szavazat
NSz/ESz – észrevételek
egyetlen szavazás
NSz
+
658, 6, 26
5. 4/2017. sz. költségvetés-módosítási tervezet, amely az Olaszországnak szóló támogatás céljából az Európai Unió Szolidaritási Alapjának igénybevételéről szóló javaslatot kíséri
6. Az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap igénybevétele – EGF/2017/002 FI/Microsoft 2 – Finnország
Jelentés: Petri Sarvamaa (A8-0278/2017) (Az összes parlamenti képviselő többsége és a leadott szavazatok háromötöde szükséges.)
Tárgy
NSz stb.
Szavazat
NSz/ESz – észrevételek
egyetlen szavazás
NSz
+
600, 83, 9
7. Az EU kibocsátáskereskedelmi rendszere (EU ETS): A légi közlekedési tevékenységekre vonatkozó hatály jelenlegi korlátozásainak folytatása és egy globális piaci alapú intézkedés 2021-től történő végrehajtásának előkészítése ***I
„Számos olyan jogalkotási aktust fogadtak el uniós szinten, amelynek célja az európai légtér széttöredezettségének megelőzése a légi forgalom áramlásának és a légtérhasználat ellenőrzésének fokozása, és ezáltal a kibocsátások csökkentése érdekében.”
2.rész
„Az Unión belül a CORSIA rendszert az ICAO úgynevezett „intézkedéscsomagja” részének kell tekinteni, csakúgy mint az egységes európai égboltra vonatkozó jogszabályok tagállamok általi teljes végrehajtását, az „Egységes európai égbolt” légiforgalmi szolgáltatási kutatást (SESAR), a GNSS-rendszer műholdas navigáció céljára való felhasználását és az olyan közös technológiai kezdeményezéseket, mint az I. és II. Tiszta Égbolt.”
3.rész
„A kibocsátási egységek jövőbeli árverési eljárásaiból származó valamennyi bevételt a fent említett kutatási és fejlesztési programok fejlesztésére, valamint olyan közös projektekre kell elkülöníteni, amelyek arra irányulnak, hogy valamennyi tagállamban létrehozhassák az alapvető interoperábilis képességek készletét, különösen azokét, amelyek segítik a közös légi navigációs infrastruktúrák javítását, a légi navigációs szolgáltatások nyújtását és a légtér használatát, ha az ATM-főterv megvalósításához elengedhetetlenek.”
4.rész
„A Bizottságnak jelentést kell benyújtania az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a globális piaci alapú intézkedés végrehajtására irányuló, a tagállamok által az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére tett lépésekről is, így többek között az 525/2013/EU rendelet 17. cikkével összhangban a tagállamok által a bevételek felhasználására vonatkozóan benyújtott információkról.”
ALDE:
17.mód.
1.rész
„2021. január 1-jétől kezdődően az egységek 50%-a kerül árverésre. Ez a százalékarány ezen irányelv általános felülvizsgálata keretében növelhető.”
2.rész
„A fennmaradó ingyenes kibocsátási egységeket szükség esetén fel kell használni annak elkerülésére, hogy 2021 és 2030 között alkalmazni kelljen a 10a. cikk (5) bekezdését.”
36.mód.
1.rész
„2021. január 1-jétől kezdődően az egységek 50%-a kerül árverésre.”
2.rész
„amennyiben ezekre nincs szükség annak elkerüléséhez, hogy 2021 és 2030 között alkalmazni kelljen a 10a. cikk (5) bekezdését, ellenkező esetben ezeket ez utóbbi célra kell felhasználni.”
8. A földhasználathoz, a földhasználat-megváltoztatáshoz és az erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó üvegházhatásúgáz-kibocsátásnak és -elnyelésnek a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó éghajlat- és energiapolitikai keretbe történő beillesztése ***I
Az illetékes bizottság módosításai – külön szavazás
24
bizottság
rész.
1/ESz
+
391, 295, 8
2
+
3/ESz
+
367, 320, 8
4
+
8. cikk, 3. bek., 2. albek.
65
PPE
rész.
1/NSz
+
365, 310, 17
2/NSz
+
345, 330, 13
3/NSz
+
569, 64, 61
51
bizottság
↓
szavazás: a Bizottság javaslata
NSz
+
532, 144, 20
Név szerinti szavazásra irányuló kérelmek
Verts/ALE:
65.mód.
Részenkénti szavazásra irányuló kérelmek
PPE:
24.mód.
1.rész
„A faipari termékek fenntarthatóbb felhasználásával jelentősen korlátozható az üvegházhatású gázok légkörbe való kibocsátása a helyettesítő hatások miatt (figyelembe véve más ágazatok energia- és CO2-intenzitását, például a cementgyártás az összes CO2-kibocsátás körülbelül 8%-át teszi ki), és fokozható azok légkörből való elnyelése.”
2.rész
„és fokozható azok légkörből való elnyelése. Az elszámolási szabályokban a tartós faipari termékek használatának elismerése és ösztönzése érdekében elő kell írni, hogy a tagállamok pontosan rögzítsék elszámolásukban a faipari termékek készletének változásait azok bekövetkeztekor,”
3.rész
„a faipari termékek energetikai célokra való felhasználása helyett.”
4.rész
„A kedvező helyettesítő hatás további előmozdítása és figyelembevétele érdekében a Bizottságnak felhatalmazáson alapuló jogi aktus révén több terméket kell bevonnia a faipari termékekre vonatkozó számítások körébe. A Bizottságnak helyénvaló útmutatást nyújtania a faipari termékek elszámolásával kapcsolatos módszertani kérdésekben.”
S&D:
65.mód.
1.rész
„A nemzeti erdőgazdálkodási elszámolási terv tartalmazza a IV. melléklet B. pontjában felsorolt összes elemet, valamint az erdőkre vonatkozó új, évi CO2-egyenértékben kifejezett referenciaszintet, amely a jelenlegi, a tagállami erdőkre vonatkozóan erdőtípusonként és életkor-kategóriánként a 2000 és 2012 közötti időszakban dokumentált, a rendelkezésre álló legjobb adatoknak megfelelő erdőgazdálkodási gyakorlat fenntartásán alapul.”
2.rész
„A kitermelés tagállam általi, fenntartható erdőgazdálkodási gyakorlatokon és az erdőkre vonatkozó referenciaszintek benyújtásának napjáig elfogadott nemzeti politikákon alapuló növelésének tiszteletben kell tartania az alábbi feltételeket: a) a gazdálkodás alatt álló erdőterület megmarad üvegházhatásúgáz-nyelőként; és b) hosszú távú kibocsátási stratégiában felvázolják az üvegházhatásúgáz-nyelők és tározók fenntartásának vagy növelésének módjait, a Párizsi Megállapodás 4. cikkének 1. bekezdésében meghatározott azon célkitűzés teljesítése érdekében, hogy a jelen század második felében egyensúly jöjjön létre az üvegházhatású gázok emberi eredetű forrásokból való kibocsátásai és a nyelők általi eltávolításai között.”
3.rész
„A Bizottság a 2000‒2012-es referencia-időszaktól való eltérést engedélyezhet az adott tagállam indokolással ellátott kérelme alapján, amely alátámasztja, hogy az eltérés az adatok rendelkezésre állásával kapcsolatos okból, például az erdőnyilvántartás ütemezése miatt feltétlenül szükséges.”
Egyéb
Nils Torvalds (ALDE képviselőcsoport) szintén aláírta a 65. módosítást.
9. A harmadik országok állampolgárai tartózkodási engedélye egységes formátuma ***I
10. Felhatalmazáson alapuló jogi aktussal szembeni kifogás: A testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszerekre vonatkozó különös összetételi és tájékoztatási követelmények
Állásfoglalásra irányuló indítvány: B8-0497/2017 (az állásfoglalásra irányuló indítvány elfogadásához az összes parlamenti képviselő többsége szükséges)
„megállapítja, hogy az éves jelentések szerint elutasítás esetén 2014-ben a 3. kritériumra 99 alkalommal, 2015-ben pedig 139 alkalommal hivatkoztak; kiemeli, hogy a 3. kritérium tekintetében értékelni kell a tagállamok által nem állami szereplőknek nyújtott legutóbbi fegyvertranszfereket, ideértve a műszaki segítségnyújtás és szakképzés biztosítását, tekintettel az Európai Uniónak a kézi lőfegyverek és könnyűfegyverek destabilizációra vezető felhalmozódása és elterjedése elleni küzdelemhez való hozzájárulásáról szóló, 2002. július 12-i 2002/589/KKBP együttes fellépésre;”
2.rész
„emlékeztet arra, hogy az együttes fellépés kimondja, hogy a tagállamok nem adhatnak át kézi lőfegyvereket és könnyűfegyvereket nem állami szereplőknek;”
15. Az EU Latin-Amerikával fennálló politikai kapcsolatai
„nyomatékosan felhív a nemek közötti egyenlőség hathatós megvalósítására, a nők érvényesülési lehetőségeinek gyarapítására, valamint olyan politikák bevezetésére, amelyek biztosítják a nők bevonását a politikai, gazdasági és társadalmi élet valamennyi szférájába azzal a céllal, hogy fokozódjon aktív társadalmi szerepvállalásuk, továbbá állhatatos küzdelemre szólít fel a nők ellen elkövetett gyilkosságok felszámolásáért, szavatolva fizikai és pszichológiai biztonságukat, elősegítve a munkaerőpiachoz, a földtulajdonhoz és a foglalkoztatáshoz való egyenlő hozzáférésüket, valamint biztosítva a szexuális és reproduktív egészségüket és jogaikat is;”
2.rész
„valamint biztosítva a szexuális és reproduktív egészségüket és jogaikat is;”
3.rész
„hangsúlyozza, hogy a lányok és asszonyok életkörülményeit javítani kell; kiemeli, hogy ezért az oktatáshoz való hozzáférés alapvető fontosságú, és társadalmi és gazdasági átalakuláshoz vezethet; üdvözli az 1994-es, a nők elleni erőszak megelőzéséről, büntetéséről és felszámolásáról szóló amerikaközi egyezményt („Belém do Pará-i egyezmény”), és hangsúlyosabb szerepet kér az egyezményt ellenőrző mechanizmus (MESECVI) titkársága számára; üdvözli az Európa Tanács 2016-ben hatályba lépett Isztambuli Egyezményét, és felszólítja mindkét régió azon országait, amelyek még nem írták alá az egyezményt, hogy csatlakozzanak hozzá;”
Egyéb
Javier Nart (ALDE képviselőcsoport) visszavonta aláírását a 2. módosításról.
16. A korrupció és emberi jogok harmadik országokbeli helyzete