4. Uruchomienie Funduszu Solidarności UE w celu udzielenia pomocy Włochom
Sprawozdanie: Giovanni La Via (A8-0280/2017) (wymagana większość głosów posłów do Parlamentu i 3/5 oddanych głosów)
Przedmiot
Gi itp.
Głosowanie
Gi/ge – uwagi
Jedno głosowanie
gi
+
658, 6, 26
5. Projekt budżetu korygującego nr 4/2017 towarzyszący wnioskowi w sprawie uruchomienia środków z Funduszu Solidarności UE w celu udzielenia pomocy Włochom
6. Uruchomienie Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji: wniosek EGF/2017/002 FI/Microsoft 2
Sprawozdanie: Petri Sarvamaa (A8-0278/2017) (wymagana większość głosów posłów do Parlamentu i 3/5 oddanych głosów)
Przedmiot
Gi itp.
Głosowanie
Gi/ge – uwagi
jedno głosowanie
gi
+
600, 83, 9
7. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS): kontynuowanie obecnego ograniczenia zakresu działalności lotniczej i przygotowanie do wdrożenia globalnego środka rynkowego od 2021 r. ***I
„Na poziomie Unii przyjęto szereg aktów ustawodawczych, których celem jest zapobieganie fragmentacji europejskiej przestrzeni powietrznej, aby usprawnić przepływ ruchu lotniczego i kontrolę korzystania z przestrzeni powietrznej, doprowadzając w ten sposób do redukcji emisji.”
część druga
„W Unii należy postrzegać mechanizm CORSIA jako część „pakietu środków” ICAO, podobnie jak pełne wdrożenie przez państwa członkowskie przepisów dotyczących jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej, SESAR, wykorzystanie GNSS do nawigacji satelitarnej oraz wspólne inicjatywy technologiczne takie jak „Czyste niebo I” i „Czyste niebo II”.”
część trzecia
„Wszystkie dochody z tytułu przyszłych aukcji uprawnień do emisji powinny zostać wyodrębnione na rozwój powyższych programów badawczo-rozwojowych, a także na wspólne projekty mające na celu opracowanie zestawu podstawowych zdolności interoperacyjnych we wszystkich państwach członkowskich, w szczególności tych doskonalących wspólną infrastrukturę nawigacji lotniczej, zapewnianie usług nawigacji lotniczej i wykorzystywanie przestrzeni powietrznej, co jest konieczne do wdrożenia centralnego planu ATM.”
część czwarta
„Ponadto Komisja powinna składać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie dotyczące działań na rzecz wdrożenia globalnego środka rynkowego podejmowanych przez państwa członkowskie w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z lotnictwa, z uwzględnieniem informacji dotyczących wykorzystywania dochodów, przekazywanych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 17 rozporządzenia (UE) nr 525/2013.”
ALDE:
poprawka 17
część pierwsza
„Od dnia 1 stycznia 2021 r. odsetek przydziałów rozdzielany w drodze sprzedaży aukcyjnej wynosi 50 %. Ten odsetek może zostać zwiększony w ramach ogólnego przeglądu niniejszej dyrektywy.”
część druga
„Pozostałe bezpłatne uprawnienia wykorzystuje się w razie potrzeby, aby uniknąć zastosowania art. 10a ust. 5 w latach 2021–2030.”
poprawka 36
część pierwsza
„Od dnia 1 stycznia 2021 r. odsetek przydziałów rozdzielany w drodze sprzedaży aukcyjnej wynosi 50 %,”
część druga
„o ile nie są one konieczne do uniknięcia zastosowania przepisów art. 10a ust. 5 w latach 2021–2030, w którym to przypadku są one wykorzystywane do tego celu.”
8. Włączenie emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych pochodzących z działalności związanej z użytkowaniem gruntów, zmianą użytkowania gruntów i leśnictwem do ram polityki klimatyczno-energetycznej do roku 2030 ***I
Poprawki komisji przedmiotowo właściwej – głosowanie łączne
1-23 25-50 52-64
komisja
+
Poprawki komisji przedmiotowo właściwej – głosowanie odrębne
24
komisja
gp
1/ge
+
391, 295, 8
2
+
3/ge
+
367, 320, 8
4
+
Art. 8 ust. 3 akapit drugi
65
PPE
gp
1/gi
+
365, 310, 17
2/gi
+
345, 330, 13
3/gi
+
569, 64, 61
51
komisja
↓
Głosowanie: wniosek Komisji
gi
+
532, 144, 20
Wnioski o głosowanie imienne
Verts/ALE:
poprawka 65
Wnioski o głosowanie podzielone
PPE:
poprawka 24
część pierwsza
„Większe zrównoważone wykorzystanie pozyskanych produktów drzewnych może znacznie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery dzięki efektowi substytucyjnemu (zważywszy na wysokie zużycie energii i natężenie emisji CO2 w innych sektorach, np. w produkcji cementu jest to około 8 % globalnych emisji CO2)”
część druga
„i zwiększyć poziom ich pochłaniania z atmosfery. Zasady rozliczania powinny zapewniać prawidłowe uwzględnienie w rozliczaniu przez państwa członkowskie zmian w rezerwuarze pozyskanych produktów drzewnych, wtedy gdy mają one miejsce, aby docenić intensywniejsze stosowanie pozyskanych produktów drzewnych o długim cyklu życia oraz zachęcać do ich stosowania”
część trzecia
„zamiast wykorzystywania pozyskanych produktów drzewnych do celów energetycznych.”
część czwarta
„W celu dalszego promowania i uwzględniania pozytywnego efektu substytucyjnego Komisja powinna w drodze aktu delegowanego ująć w obliczeniach związanych z pozyskanymi produktami drzewnymi większą liczbę produktów. Komisja powinna opracować wytyczne w odniesieniu do kwestii metodologicznych dotyczących rozliczania w zakresie pozyskanych produktów drzewnych.”
S&D:
poprawka 65
część pierwsza
„Krajowy plan rozliczania dla leśnictwa zawiera wszystkie elementy wymienione w załączniku IV, sekcja B oraz zawiera nowy poziom referencyjny dla lasów w oparciu o kontynuację obecnych praktyk gospodarki leśnej i intensywności zgodnie z najlepszymi dostępnymi danymi, co zostało udokumentowane w latach 2000–2012, według rodzaju lasu i według klasy wiekowej w krajowych lasach, wyrażony w tonach ekwiwalentu CO2 rocznie.”
część druga
„Zwiększone pozyskiwanie przez państwo członkowskie, w oparciu o zrównoważone praktyki gospodarki leśnej i strategie krajowe przyjęte do daty przedłożenia poziomu referencyjnego dla lasów, spełnia następujące warunki: a) zarządzane grunty leśne pozostają jednym z pochłaniaczy gazów cieplarnianych; oraz b) w długoterminowej strategii rozwoju niskoemisyjnego określono sposoby utrzymania lub zwiększenia pochłaniaczy i rezerwuarów gazów cieplarnianych do 2050 r. z myślą o realizacji celu określonego w art. 4 ust. 1 porozumienia paryskiego, a mianowicie osiągnięciu w drugiej połowie bieżącego stulecia równowagi między antropogenicznymi emisjami gazów cieplarnianych według źródeł a ich usuwaniem przez pochłaniacze.”
część trzecia
„Komisja może udzielić odstępstwa od okresu bazowego 2000–2012 po złożeniu przez państwo członkowskie uzasadnionego wniosku, w którym wskazuje ono, że takie odstępstwo jest bezwzględnie konieczne z przyczyn związanych z dostępnością danych, takich jak terminy inwentaryzacji stanu lasu.”
Różne
Nils Torvalds (niezrzeszony) również podpisał się pod poprawką 65.
9. Jednolity wzór dokumentów pobytowych dla obywateli państw trzecich ***I
10. Sprzeciw wobec aktu delegowanego: szczegółowe wymogi dotyczące składu i informacji w odniesieniu do środków spożywczych zastępujących całodzienną dietę w celu kontroli masy ciała
Projekt rezolucji: B8-0497/2017 (do przyjęcia projektu rezolucji wymagana większość głosów posłów do Parlamentu)
12. Sprzeciw na podstawie art. 106 Regulaminu: przywóz pasz i żywności pochodzących lub wysyłanych z Japonii w następstwie wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima
„odnotowuje, że zgodnie ze sprawozdaniami rocznymi kryterium 3 zostało przywołane jako kryterium odmowy 99 razy w 2014 r. i 139 razy w 2015 r.; podkreśla, że w kontekście kryterium 3 konieczne jest dokonanie oceny niedawnych transferów broni z państw członkowskich do podmiotów niepaństwowych, w tym oceny świadczenia pomocy technicznej i zapewniania szkoleń, w świetle wspólnego działania 2002/589/WPZiB z 2002 r. w sprawie wkładu Unii Europejskiej w zwalczanie destabilizującego gromadzenia i rozpowszechniania ręcznej broni strzeleckiej i broni lekkiej (BSiL);”
część druga
„przypomina, że zgodnie ze wspólnym działaniem państwa członkowskie nie mogą dokonywać transferów BSiL do podmiotów niepaństwowych;”
„domaga się skutecznego wdrażania równouprawnienia płci, wzmacniania pozycji kobiet oraz strategii politycznych sprzyjających włączaniu kobiet do wszystkich obszarów życia politycznego, gospodarczego i społecznego w celu zwiększenia ich aktywnego uczestnictwa w społeczeństwie, stanowczego zwalczania kobietobójstwa, zagwarantowania ich bezpieczeństwa fizycznego i psychologicznego, ułatwienia równego dostępu do rynku pracy, prawa własności gruntów, zatrudnienia”
część druga
„, a także zapewnienia ich praw reprodukcyjnych i seksualnych;”
część trzecia
„podkreśla znaczenie poprawy życia dziewcząt i kobiet; podkreśla, że dostęp do edukacji ma zatem zasadnicze znaczenie oraz może prowadzić do transformacji społecznej i gospodarczej; z zadowoleniem przyjmuje Międzyamerykańską konwencję w sprawie zapobiegania przemocy wobec kobiet oraz jej sankcjonowania i zwalczania („konwencję z Belém do Pará”) z 1994 r., oraz wzywa do tego, aby sekretariat ds. mechanizmu jej monitorowania (MESECVI) zyskał bardziej widoczną rolę; z zadowoleniem przyjmuje wejście w życie w 2016 r. konwencji stambulskiej Rady Europy i zwraca się do państw obu regionów, które jeszcze tego nie uczyniły, aby przystąpiły do tej konwencji;”