2. Zaključci sa sastanka Europskog vijeća od 19. i 20. listopada 2017. i predstavljanje Programa čelnika (Zajednička izgradnja naše budućnosti) (rasprava)
Izjave Vijeća i Komisije: Zaključci sa sastanka Europskog vijeća od 19. i 20. listopada 2017. i predstavljanje Programa čelnika (Zajednička izgradnja naše budućnosti) (2017/2745(RSP))
Predsjednik je kratkom izjavom dao uvod u raspravu.
Donald Tusk (predsjednik Europskog vijeća) i Jean-Claude Juncker (predsjednik Komisije) dali su izjave.
Govorili su: Manfred Weber, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Syed Kamall, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Guy Verhofstadt, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Gabriele Zimmer, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Philippe Lamberts, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Raymond Finch, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Nicolas Bay, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Janusz Korwin-Mikke, nezavisni zastupnik, Elmar Brok, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio David Coburn, i Maria João Rodrigues.
PREDSJEDA: Mairead McGUINNESS potpredsjednica
Govorili su: Ryszard Antoni Legutko, Cecilia Wikström, Takis Hadjigeorgiou, Josep-Maria Terricabras, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Stanislav Polčák, Rolandas Paksas, Marcel de Graaff, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Doru-Claudian Frunzulică, Diane Dodds, Janusz Lewandowski, Tanja Fajon, Hans-Olaf Henkel, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Elmar Brok, Sofia Sakorafa, Ernest Urtasun, Sophia in 't Veld, Peter Lundgren, Harald Vilimsky, Diane James, Franck Proust, Victor Boştinaru, Sander Loones, Kostas Chrysogonos, Laura Ferrara, Gerolf Annemans, Esteban González Pons, Josef Weidenholzer, Bas Belder, Matt Carthy, Laurenţiu Rebega, Paulo Rangel, Csaba Sógor, Birgit Sippel, Roberto Gualtieri, Luděk Niedermayer, Knut Fleckenstein, Andrey Kovatchev, Richard Corbett, Othmar Karas, Nicola Danti, Dubravka Šuica, Costas Mavrides, Elly Schlein, Tonino Picula, Kati Piri i Iratxe García Pérez.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Lefteris Christoforou i Juan Fernando López Aguilar.
PREDSJEDA: Antonio TAJANI predsjednik
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Notis Marias, Hilde Vautmans, Neoklis Sylikiotis, Georgios Epitideios, Patricija Šulin, Maria Grapini, Izaskun Bilbao Barandica i João Ferreira.
Govorili su: Frans Timmermans (prvi potpredsjednik Komisije) i Donald Tusk.
Rasprava je zaključena.
(Dnevna sjednica prekinuta je u 11:54 h.)
3. Nastavak dnevne sjednice
Dnevna sjednica nastavljena je u 12:06 h.
4. Izjava Predsjedništva
Predsjednik je dao izjavu kojom je snažno osudio ubojstvo malteške novinarke Daphne Caruane Galizije. Objavio je odluku Predsjedništva prema kojoj će dvorana za medije u Strasbourgu nositi njezino ime i obratio se prisutnim članovima obitelji žrtve obećavši da rad hrabre Daphne Caruane Galizije neće biti zaboravljen.
U Parlamentu je održana minuta šutnje.
PREDSJEDA: Rainer WIELAND potpredsjednik
Govorili su: Janusz Korwin-Mikke i Virginie Rozière.
5. Glasovanje
Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.
Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su jedino u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Europarl.
5.1. Euro-mediteranski sporazum o zračnom prometu između EU-a i Maroka *** (članak 150. Poslovnika)(glasovanje)
Preporuka o Nacrtu odluke Vijeća o sklapanju, u ime Unije, Euro-mediteranskog sporazuma o zračnom prometu između Europske zajednice i njezinih država članica, s jedne strane, i Kraljevine Maroka, s druge strane [15653/2016 - C8-0094/2017 - 2006/0048(NLE)] - Odbor za promet i turizam. Izvjestitelj: Dominique Riquet (A8-0303/2017)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 1.)
NACRT ODLUKE VIJEĆA
Maroš Šefčovič (potpredsjednik Komisije) dao je izjavu prije glasovanja.
5.2. Odobravanje primjene snižene stope određenih neizravnih poreza na „tradicionalni” rum proizveden u Guadeloupeu, Francuskoj Gijani, Martiniqueu i Réunionu za Francusku * (članak 150. Poslovnika)(glasovanje)
Izvješće o Prijedlogu odluke Vijeća o izmjeni Odluke Vijeća br. 189/2014/EU kojom se Francuskoj odobrava primjena snižene stope određenih neizravnih poreza na „tradicionalni” rum proizveden u Guadeloupeu, Francuskoj Gijani, Martiniqueu i Réunionu te o stavljanju izvan snage Odluke br. 2007/659/EZ [COM(2017)0297 - C8-0212/2017 - 2017/0127(CNS)] - Odbor za regionalni razvoj. Izvjestiteljica: Iskra Mihaylova (A8-0304/2017)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 2.)
Izvješće o Prijedlogu uredbe Vijeća o izmjeni Uredbe Vijeća (EU) br. 560/2014 od 6. svibnja 2014. o osnivanju zajedničkog poduzeća za bioindustriju [2017/0024(NLE)] - Odbor za industriju, istraživanje i energiju. Izvjestitelj: Miroslav Poche (A8-0293/2017)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 3.)
Izvješće o nacrtu provedbene odluke Vijeća o podvrgavanju N-fenil-N-[1-(2-feniletil)piperidin-4-il]furan-2-karboksamida (furanilfentanila) kontrolnim mjerama [11212/2017 - C8-0242/2017 - 2017/0152(NLE)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestitelj: Michał Boni (A8-0309/2017)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 4.)
5.5. Nadzor nad potrošnjom i praćenje isplativosti programa Garancija za mlade EU-a (članak 150. Poslovnika)(glasovanje)
Izvješće o nadzoru nad potrošnjom i praćenju isplativosti programa Garancija za mlade EU-a [2016/2242(INI)] - Odbor za proračunski nadzor. Izvjestitelj: Derek Vaughan (A8-0296/2017)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 5.)
5.6. Kaznena djela i zakonske kazne u području nedopuštene trgovine drogama ***II (glasovanje)
Preporuka za drugo čitanje o stajalištu Vijeća u prvom čitanju s ciljem donošenja Direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Okvirne odluke Vijeća 2004/757/PUP kako bi se nove psihoaktivne tvari obuhvatile definicijom droge i o stavljanju izvan snage Odluke Vijeća 2005/387/PUP [10537/1/2017 - C8-0325/2017 - 2013/0304(COD)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Teresa Jiménez-Becerril Barrio (A8-0317/2017)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 6.)
5.7. Gnojidbeni proizvodi s oznakom CE ***I (glasovanje)
Izvješće o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o utvrđivanju pravila o stavljanju gnojidbenih proizvoda s oznakom CE na raspolaganje na tržištu te o izmjenama uredaba (EZ) br. 1069/2009 i (EZ) br. 1107/2009 [COM(2016)0157 - C8-0123/2016- 2016/0084(COD)] - Odbor za unutarnje tržište i zaštitu potrošača. Izvjestitelj: Mihai Ţurcanu (A8-0270/2017)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 7.)
Govorio je Mihai Ţurcanu (izvjestitelj), nakon glasovanja, te zatražio da se predmet uputi nadležnom odboru na međuinstitucijske pregovore u skladu s člankom 59. stavkom 4. Poslovnika.
Parlament je elektroničkim glasovanjem (343 za, 252 protiv, 59 uzdržanih) odobrio zahtjev.
5.8. Razmjena informacija, sustav ranog upozoravanja i postupak procjene rizika novih psihoaktivnih tvari ***I (glasovanje)
Izvješće o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1920/2006 u pogledu razmjene informacija, sustava ranog upozoravanja i postupka procjene rizika novih psihoaktivnih tvari [COM(2016)0547 - C8-0351/2016 - 2016/0261(COD)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestitelj: Michał Boni (A8-0359/2016)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 8.)
Izvješće o Prijedlogu uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) br. 1380/2013 o zajedničkoj ribarstvenoj politici [COM(2017)0424 - C8-0239/2017 - 2017/0190(COD)] - Odbor za ribarstvo. Izvjestitelj: Alain Cadec (A8-0285/2017)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 9.)
5.10. Produljenje odobrenja aktivne tvari glifosata (prigovor u skladu s člankom 106. Poslovnika) (glasovanje)
Prijedlog rezolucije podnesen u skladu s člankom 106. stavcima 2. i 3. Poslovnika o Nacrtu provedbene uredbe Komisije o produljenju odobrenja aktivne tvari glifosata u skladu s Uredbom (EZ) br. 1107/2009 Europskog parlamenta i Vijeća o stavljanju na tržište sredstava za zaštitu bilja i o izmjeni Priloga Provedbenoj uredbi (EU) br. 540/2011 (D053565-01 - 2017/2904(RSP)) (B8-0567/2017) - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Nadležni zastupnici: Pavel Poc, Kateřina Konečná, Bas Eickhout, Piernicola Pedicini i Frédérique Ries
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 10.)
5.11. Odobrenje genetski modificiranog kukuruza 1507 (prigovor u skladu s člankom 106. Poslovnika) (glasovanje)
Prijedlog rezolucije podnesen u skladu s člankom 106. stavcima 2. i 3. Poslovnika o Nacrtu provedbene odluke Komisije o produljenju odobrenja za stavljanje na tržište proizvoda koji sadržavaju genetski modificirani kukuruz 1507 (DAS-Ø15Ø7-1), sastoje se od njega ili su proizvedeni od njega na temelju Uredbe (EZ) br. 1829/2003 Europskog parlamenta i Vijeća o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje (D052754 - 2017/2905(RSP)) (B8-0568/2017) - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Nadležni zastupnici: Guillaume Balas, Lynn Boylan, Eleonora Evi, Sirpa Pietikäinen i Valentinas Mazuronis
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 11.)
5.12. Odobrenje genetski modificirane soje 305423 x 40-3-2 (prigovor u skladu s člankom 106. Poslovnika) (glasovanje)
Prijedlog rezolucije podnesen u skladu s člankom 106. stavcima 2. i 3. Poslovnika o Nacrtu provedbene odluke Komisije o odobravanju stavljanja na tržište proizvoda koji sadržavaju genetski modificiranu soju 305423 x 40-3-2 (DP-3Ø5423-1 × MON-Ø4Ø32-6), sastoje se od nje ili su proizvedeni od nje na temelju Uredbe (EZ) br. 1829/2003 Europskog parlamenta i Vijeća o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje (D052752 - 2017/2906(RSP)) (B8-0570/2017) - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Nadležni zastupnici: Guillaume Balas, Lynn Boylan, Eleonora Evi, Sirpa Pietikäinen i Valentinas Mazuronis
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 12.)
5.13. Odobrenje genetski modificirane uljane repice MON 88302 x Ms8 x Rf3 (prigovor u skladu s člankom 106. Poslovnika) (glasovanje)
Prijedlog rezolucije podnesen u skladu s člankom 106. stavcima 2. i 3. Poslovnika o Nacrtu provedbene odluke Komisije o odobravanju stavljanja na tržište proizvoda koji sadržavaju genetski modificirane uljane repice MON 88302 x Ms8 x Rf3 (MON-883Ø2-9 × ACSBNØØ5-8 × ACS-BNØØ3-6), MON 88302 x Ms8 (MON-883Ø2-9 × ACSBNØØ5-8), te MON 88302 x Rf3 (MON-883Ø2-9 × ACS-BNØØ3-6), sastoje se ili su proizvedeni od nje na temelju Uredbe (EZ) br. 1829/2003 Europskog parlamenta i Vijeća o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje (D052753 - 2017/2907(RSP)) (B8-0569/2017) - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane Nadležni zastupnici: Bart Staes, Guillaume Balas, Lynn Boylan, Eleonora Evi, Sirpa Pietikäinen i Valentinas Mazuronis
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 13.)
5.14. Nacrt izmjene proračuna Europske unije br. 5/2017: financijska sredstva za Europski fond za održivi razvoj (EFOR) i povećanje pričuve za hitnu financijsku pomoć (EAR) (članak 150. Poslovnika)(glasovanje)
Izvješće o stajalištu Vijeća o nacrtu izmjene proračuna Europske unije br. 5/2017 za financijsku godinu 2017. kojim se osiguravaju financijska sredstva za Europski fond za održivi razvoj (EFOR) i povećava pričuva za hitnu financijsku pomoć (EAR) nakon preispitivanja Uredbe o višegodišnjem financijskom okviru [12441/2017 - C8-0351/2017 - 2017/2135(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestitelj: Jens Geier (A8-0301/2017)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 14.)
5.15. Mobilizacija instrumenta fleksibilnosti za osiguranje financiranja za Europski fond za održivi razvoj (glasovanje)
Izvješće o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o mobilizaciji instrumenta fleksibilnosti za osiguranje financiranja za Europski fond za održivi razvoj [COM(2017)0480 - C8-0235/2017 - 2017/2134(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestitelj: Jens Geier (A8-0298/2017)
(Potrebna kvalificirana većina i tri petine glasova) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 15.)
Prijedlog rezolucije koji su u skladu s člankom 106. stavcima 2. i 3. Poslovnika podnijeli Jan Olbrycht i Isabelle Thomas, u ime Odbora BUDG, o Dokumentu za razmatranje o budućnosti financija EU-a (2017/2742(RSP)) (B8-0565/2017).
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 16.)
5.17. Legitimne mjere za zaštitu zviždača koji djeluju u javnom interesu (glasovanje)
Izvješće o legitimnim mjerama za zaštitu zviždača koji objavljivanjem povjerljivih podataka poduzeća i javnih tijela djeluju u javnom interesu [2016/2224(INI)] - Odbor za pravna pitanja. Izvjestiteljica: Virginie Rozière (A8-0295/2017)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 17.)
ALTERNATIVNI PRIJEDLOG REZOLUCIJE koji je podnio Klub zastupnika ENF-a
5.18. Politike minimalnog dohotka kao sredstva za suzbijanje siromaštva (glasovanje)
Izvješće o politikama minimalnog dohotka kao sredstva za suzbijanje siromaštva [2016/2270(INI)] - Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja. Izvjestiteljica: Laura Agea (A8-0292/2017)
(Potrebna obična većina) (Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 18.)
Obrazloženja glasova u pisanom obliku u smislu članka 183. Poslovnika nalaze se na internetskoj stranici Parlamenta u dijelu namijenjenom zastupnicima.
Usmena obrazloženja glasovanja:
Izvješće: Derek Vaughan - A8-0296/2017 Adam Szejnfeld, Michela Giuffrida, Monica Macovei, Seán Kelly, Maria Spyraki, Ivana Maletić, Morten Messerschmidt, Tibor Szanyi i Momchil Nekov
Preporuka za drugo čitanjeTeresa Jiménez-Becerril Barrio - A8-0317/2017 Michela Giuffrida, Monica Macovei, Morten Messerschmidt i Stefano Maullu
Izvješće: Mihai Ţurcanu - A8-0270/2017 Rosa D'Amato, José Inácio Faria, Morten Messerschmidt i Tibor Szanyi
Izvješće: Michał Boni - A8-0359/2016 Urszula Krupa i José Inácio Faria
Prijedlog rezolucijeo Dokumentu za razmatranje o budućnosti financija EU-a (2017/2742(RSP)) (B8-0565/2017) Jasenko Selimovic, Diane James, Maria Spyraki i Petras Auštrevičius
Izvješće: Virginie Rozière - A8-0295/2017 Igor Šoltes, Adam Szejnfeld, Monica Macovei i Tibor Szanyi
Izvješće: Laura Agea - A8-0292/2017 Alex Mayer, Eleonora Forenza, Tania González Peñas, Adam Szejnfeld, Thomas Mann, Seán Kelly, Maria Spyraki i Rupert Matthews.
7. Izmjene danih glasova i namjere glasača
Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja) i u tiskanom obliku u prilogu „Rezultati poimeničnog glasovanja”.
Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.
Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.
Dnevna sjednica je prekinuta u 14:03 h.
PREDSJEDA: Mairead McGUINNESS potpredsjednica
8. Nastavak zasjedanja
Sjednica je nastavljena u 15:03 h.
9. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.
10. Sastav Parlamenta
Alexander Graf Lambsdorff, Michael Theurer, Fabio De Masi i Beatrix von Storch izabrani su za zastupnike u Bundestagu sa stupanjem na dužnost 24. listopada 2017.
Parlament je primio na znanje da u skladu s člankom 7. stavkom 2. Akta o izboru zastupnika u Europski parlament neposrednim općim izborima ta funkcija nije kompatibilna s funkcijom zastupnika u Europskom parlamentu. U skladu s člankom 3. stavkom 2. i člankom 4. stavcima 1. i 4. Poslovnika Parlament je ustanovio da su njihova mjesta u Parlamentu slobodna od 24. listopada 2017. i o tome obavijestio nadležna nacionalna tijela.
11. Sastav odbora
Predsjednik je od Kluba zastupnika ECR-a primio sljedeći zahtjev za imenovanje:
Odbor ENVI: John Procter umjesto Ruperta Matthewsa
To će se imenovanje smatrati odobrenim ako do usvajanja aktualnog zapisnika ne bude zaprimljena nijedna primjedba.
12. Program rada Komisije za 2018. (rasprava)
Izjava Komisije: Program rada Komisije za 2018. (2017/2746(RSP))
Frans Timmermans (prvi potpredsjednik Komisije) dao je izjavu.
Govorili su: József Szájer, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Maria João Rodrigues, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Anneleen Van Bossuyt, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Sophia in 't Veld, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Dimitrios Papadimoulis, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Ska Keller, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Peter Lundgren, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Olaf Stuger, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Lampros Fountoulis, nezavisni zastupnik, José Manuel Fernandes, Udo Bullmann, Peter van Dalen, Cecilia Wikström, João Pimenta Lopes, Yannick Jadot, Mario Borghezio, Janusz Korwin-Mikke, Lambert van Nistelrooij, Jeppe Kofod, Zoltán Balczó, Albert Deß, Isabelle Thomas, Bogdan Brunon Wenta, Pervenche Berès, Andrzej Grzyb i Roberto Gualtieri.
PREDSJEDA: Rainer WIELAND potpredsjednik
Govorili su: Miriam Dalli, Claude Moraes, Bernd Lange, Cécile Kashetu Kyenge, Olga Sehnalová, Momchil Nekov i Enrique Guerrero Salom.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Mairead McGuinness, Maria Grapini, Notis Marias, Takis Hadjigeorgiou, Jaromír Štětina i Tibor Szanyi.
Govorio je Frans Timmermans.
Rasprava je zaključena.
13. Opći proračun Europske unije za financijsku godinu 2018. – svi dijelovi (rasprava)
Izvješće o Stajalištu Vijeća o nacrtu općeg proračuna Europske unije za financijsku godinu 2018. [11815/2017 - C8-0313/2017 - 2017/2044(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestitelji: Siegfried Mureşan i Richard Ashworth (A8-0299/2017)
Siegfried Mureşan i Richard Ashworth predstavili su izvješće.
Govorili su: Märt Kivine (predsjedatelj Vijeća) i Günther Oettinger (povjerenik Komisije).
Govorili su: Barbara Matera (izvjestiteljica za mišljenje Odbora FEMM), Barbara Spinelli (izvjestiteljica za mišljenje Odbora AFCO), Charles Goerens (izvjestitelj za mišljenje Odbora DEVE), Morten Løkkegaard (izvjestitelj za mišljenje Odbora CULT), Cristian Dan Preda (izvjestitelj za mišljenje Odbora AFET), Alain Cadec (izvjestitelj za mišljenje Odbora PECH), Tibor Szanyi (izvjestitelj za mišljenje Odbora AGRI), Deirdre Clune (izvjestiteljica za mišljenje Odbora EMPL), Jerzy Buzek (izvjestitelj za mišljenje Odbora ITRE), Markus Ferber (izvjestitelj za mišljenje Odbora ECON) i Joachim Zeller (izvjestitelj za mišljenje Odbora CONT).
PREDSJEDA: Dimitrios PAPADIMOULIS potpredsjednik
Govorili su: Petr Ježek (izvjestitelj za mišljenje Odbora LIBE), Reimer Böge (izvjestitelj za mišljenje Odbora INTA), Iskra Mihaylova (izvjestiteljica za mišljenje Odbora REGI), Paul Rübig, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Daniele Viotti, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Bernd Kölmel, u ime Kluba zastupnika ECR-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Paul Rübig, Anneli Jäätteenmäki, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Liadh Ní Riada, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Indrek Tarand, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Jonathan Arnott, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, André Elissen, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Diane Dodds, nezavisna zastupnica, José Manuel Fernandes, Jens Geier, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bernd Kölmel, Zbigniew Kuźmiuk, Jean Arthuis, Xabier Benito Ziluaga, Jordi Solé, Marco Valli, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Jean-Paul Denanot, Barbara Kappel, Marian-Jean Marinescu, Isabelle Thomas, James Nicholson, Gérard Deprez, Marie-Pierre Vieu, Marco Zanni, Lefteris Christoforou, Jean-Paul Denanot, Sander Loones i Miguel Viegas.
PREDSJEDA: Ioan Mircea PAŞCU potpredsjednik
Govorili su: Dominique Bilde, Daniel Buda, Luigi Morgano, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio David Coburn, i Tiemo Wölken.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Andrey Novakov, Nicola Caputo, Notis Marias, Jan Huitema, Takis Hadjigeorgiou, Eleftherios Synadinos, Patricija Šulin, Costas Mavrides, Milan Zver i Ivana Maletić.
Govorili su: Günther Oettinger, Märt Kivine, Siegfried Mureşan i Richard Ashworth.
Govorio je Paul Rübig o trošku glasovanja o proračunu.
15. Razrješnica za 2015.: Opći proračun EU-a – Europsko vijeće i Vijeće (rasprava)
Drugo izvješće o razrješnici za izvršenje općeg proračuna Europske unije za financijsku godinu 2015., dio II. – Europsko vijeće i Vijeće [COM(2016)0475 - C8-0271/2016 - 2016/2153(DEC)] - Odbor za proračunski nadzor. Izvjestitelj: Bart Staes (A8-0291/2017)
Bart Staes predstavio je izvješće.
Govorio je Märt Kivine (predsjedatelj Vijeća).
Govorili su: Marian-Jean Marinescu, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Inés Ayala Sender, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Ryszard Czarnecki, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Hannu Takkula, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Jonathan Bullock, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Ingeborg Gräßle, Cătălin Sorin Ivan, Notis Marias i Miroslav Poche.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ je dobio: Petri Sarvamaa.
16. Zaštita novinara i obrana slobode medija na Malti: slučaj Daphne Caruane Galizije (rasprava)
Izjave Vijeća i Komisije: Zaštita novinara i obrana slobode medija na Malti: slučaj Daphne Caruane Galizije (2017/2896(RSP))
Matti Maasikas (predsjedatelj Vijeća) i Frans Timmermans (prvi potpredsjednik Komisije) dali su izjave.
Govorili su: Esteban González Pons, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Gianni Pittella, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Monica Macovei, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Sophia in 't Veld, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Miguel Urbán Crespo, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Sven Giegold, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Ignazio Corrao, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, i Mario Borghezio, u ime Kluba zastupnika ENF-a.
PREDSJEDA: David-Maria SASSOLI potpredsjednik
Govorio je Georgios Epitideios, nezavisni zastupnik.
Govorili su: Frans Timmermans i Matti Maasikas.
Rasprava je zaključena.
17. Zaštita radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu (rasprava)
Izvješće o prijedlogu direktive Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Direktive 2004/37/EZ o zaštiti radnika od rizika zbog izloženosti karcinogenim ili mutagenim tvarima na radu [COM(2016)0248 - C8-0181/2016- 2016/0130(COD)] - Odbor za zapošljavanje i socijalna pitanja. Izvjestiteljica: Marita Ulvskog (A8-0064/2017)
Marita Ulvskog predstavila je izvješće.
Govorila je Marianne Thyssen (povjerenica Komisije).
Govorili su: Kostas Chrysogonos (izvjestitelj za mišljenje Odbora JURI), Claude Rolin, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Brando Benifei, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Anthea McIntyre, u ime Kluba zastupnika ECR-a, António Marinho e Pinto, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Patrick Le Hyaric, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Karima Delli, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Piernicola Pedicini, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, i Sotirios Zarianopoulos, nezavisni zastupnik, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Evelyn Regner, Czesław Hoc, Paloma López Bermejo, Georges Bach, Georgi Pirinski, Julie Girling, Danuta Jazłowiecka, Siôn Simon, Anne Sander, Elena Gentile, Michaela Šojdrová, Karin Kadenbach i Agnes Jongerius.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Nicola Caputo, Notis Marias, Julie Ward, Tania González Peñas, Georgios Epitideios i Wajid Khan.
18. Aspekti temeljnih prava u integraciji Roma u EU-u: borba protiv anticiganizma (rasprava)
Izvješće o aspektima temeljnih prava u integraciji Roma u EU-u: borba protiv anticiganizma [2017/2038(INI)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestiteljica: Soraya Post (A8-0294/2017)
Soraya Post predstavila je izvješće.
Govorila je Cecilia Malmström (povjerenica Komisije).
Govorili su: Malin Björk (izvjestiteljica za mišljenje Odbora FEMM), Pál Csáky, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Josef Weidenholzer, u ime Kluba zastupnika S&D-a, i Branislav Škripek, u ime Kluba zastupnika ECR-a.
PREDSJEDA: Sylvie GUILLAUME potpredsjednica
Govorili su: Marina Albiol Guzmán, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Bodil Valero, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Michaela Šojdrová, Gilles Lebreton, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Anna Záborská, Juan Fernando López Aguilar, Anders Primdahl Vistisen, Michaela Šojdrová, Péter Niedermüller, Angel Dzhambazki, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i Csaba Sógor.
U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Lívia Járóka, Julie Ward, Notis Marias i Benedek Jávor.