Τα λεπτομερή αποτελέσματα των ψηφοφοριών (τροπολογίες, χωριστές ψηφοφορίες, ψηφοφορίες κατά τμήματα, ...) εμφαίνονται στο Παράρτημα «Αποτελέσματα ψηφοφοριών» που επισυνάπτεται στα Συνοπτικά Πρακτικά.
Τα αποτελέσματα των ψηφοφοριών με ονομαστική κλήση, που επισυνάπτονται στα Συνοπτικά Πρακτικά, είναι διαθέσιμα μόνο σε ηλεκτρονική μορφή και μπορεί να τα δει κανείς στο Europarl.
10.1. Εκλογή Αντιπροέδρου του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου (ψηφοφορία)
Ο Πρόεδρος ανακοινώνει ότι έλαβε την υποψηφιότητα της Heidi Hautala.
Καθώς η Heidi Hautala είναι η μοναδική υποψήφια, ο Πρόεδρος προτείνει στην ολομέλεια να πραγματοποιηθεί η εκλογή διά βοής, σύμφωνα με το άρθρο 15 παράγραφος 1 του Κανονισμού.
Ο Πρόεδρος κηρύσσει τη Heidi Hautala Αντιπρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και τη συγχαίρει για την εκλογή της.
Σύμφωνα με το άρθρο 20 παράγραφος 1 του Κανονισμού, καταλαμβάνει στη σειρά του προβαδίσματος τη θέση της απερχόμενης Αντιπροέδρου Ulrike Lunacek.
Παρέμβαση
Ο Knut Fleckenstein παρεμβαίνει σχετικά με την κάλυψη και άλλων θέσεων απερχόμενων Αντιπροέδρων.
ΠΡΟΕΔΡΙΑ: Pavel TELIČKA Αντιπρόεδρος
10.2. Εφαρμογή της οδηγίας για την περιβαλλοντική ευθύνη (άρθρο 150 του Κανονισμού) (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την εφαρμογή της οδηγίας 2004/35/ΕΚ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου, της 21ης Απριλίου 2004, σχετικά με την περιβαλλοντική ευθύνη όσον αφορά την πρόληψη και την αποκατάσταση περιβαλλοντικής ζημίας [2016/2251(INI)] - Επιτροπή Νομικών Θεμάτων. Εισηγήτρια: Laura Ferrara (A8-0297/2017)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία) (Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 1)
10.3. Πλαίσιο για απλές, διαφανείς και τυποποιημένες τιτλοποιήσεις ***I (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου που αφορά τη θέσπιση κοινών κανόνων για τιτλοποιήσεις και τη δημιουργία ευρωπαϊκού πλαισίου για απλές, διαφανείς και τυποποιημένες τιτλοποιήσεις και την τροποποίηση των οδηγιών 2009/65/EΚ, 2009/138/EΚ, 2011/61/EΕ και των κανονισμών (ΕΚ) αριθ. 1060/2009 και (ΕΕ) αριθ. 648/2012 [COM(2015)0472 - C8-0288/2015 - 2015/0226(COD)] - Επιτροπή Οικονομικής και Νομισματικής Πολιτικής. Εισηγητής: Paul Tang (A8-0387/2016)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία) (Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 2)
10.4. Aπαιτήσεις προληπτικής εποπτείας για πιστωτικά ιδρύματα και επιχειρήσεις επενδύσεων ***I (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για την τροποποίηση του κανονισμού (ΕΕ) αριθ. 575/2013 σχετικά με τις απαιτήσεις προληπτικής εποπτείας για πιστωτικά ιδρύματα και επιχειρήσεις επενδύσεων [COM(2015)0473 - C8-0289/2015 - 2015/0225(COD)] - Επιτροπή Οικονομικής και Νομισματικής Πολιτικής. Εισηγητής: Othmar Karas (A8-0388/2016)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία) (Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 3)
10.5. • Σεβασμός της ιδιωτικής ζωής και προστασία των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες και κατάργηση της οδηγίας 2002/58/ΕΚ (κανονισμός για την ιδιωτική ζωή και τις ηλεκτρονικές επικοινωνίες)
Έκθεση σχετικά με την πρόταση κανονισμού του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και του Συμβουλίου για τον σεβασμό της ιδιωτικής ζωής και την προστασία των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα στις ηλεκτρονικές επικοινωνίες και την κατάργηση της οδηγίας 2002/58/ΕΚ («κανονισμός για την ιδιωτική ζωή και τις ηλεκτρονικές επικοινωνίες») (COM(2017)0010 – C8- 0009/2017 – 2017/0003(COD)). Εισηγήτρια: Marju Lauristin (A8-0324/2017)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία) (Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 4)
ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΔΙΟΡΓΑΝΙΚΩΝ ΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΩΝ
Εγκρίνεται
Παρεμβάσεις
Πριν από την ψηφοφορία η Birgit Sippel και μετά την ψηφοφορία οι Marju Lauristin (εισηγήτρια) και Petri Sarvamaa.
10.6. Καταπολέμηση της σεξουαλικής παρενόχλησης και κακοποίησης στην ΕΕ (ψηφοφορία)
— Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, εξ ονόματος της Ομάδας PPE·
— Gianni Pittella, Κώστας Μαυρίδης, Evelyn Regner, Nicola Caputo, Karoline Graswander-Hainz, Nicola Danti, Simona Bonafè, Clara Eugenia Aguilera García, Elena Valenciano, Brando Benifei, Soledad Cabezón Ruiz, Cécile Kashetu Kyenge, Claudia Țapardel, Sergio Gutiérrez Prieto, Inés Ayala Sender, Iratxe García Pérez, Maria Arena, Hugues Bayet, Vilija Blinkevičiūtė, Biljana Borzan, Udo Bullmann, Nessa Childers, Mady Delvaux, Mary Honeyball, Edouard Martin, Julie Ward, Christine Revault d’Allonnes Bonnefoy, Maria Noichl, Tonino Picula, Dietmar Köster, εξ ονόματος της Ομάδας S&D·
— Arne Gericke, εξ ονόματος της Ομάδας ECR·
— Martina Dlabajová, Hilde Vautmans, Ivo Vajgl, Renate Weber, Ivan Jakovčić, Fredrick Federley, Frédérique Ries, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Nils Torvalds, Yana Toom, Kaja Kallas, Ulrike Müller, Gerben-Jan Gerbrandy, Matthijs van Miltenburg, Cecilia Wikström, Johannes Cornelis van Baalen, Jan Huitema, Louis Michel, Dita Charanzová, Beatriz Becerra Basterrechea, Catherine Bearder, Sophia in 't Veld, Angelika Mlinar, Izaskun Bilbao Barandica, Filiz Hyusmenova, εξ ονόματος της Ομάδας ALDE·
— Malin Björk, Ángela Vallina, Paloma López Bermejo, Stefan Eck, Sabine Lösing, Kateřina Konečná, Jiří Maštálka, Νικόλαος Χουντής, Marie-Pierre Vieu, Marie-Christine Vergiat, Tania González Peñas, Merja Kyllönen, Miguel Urbán Crespo, Josu Juaristi Abaunz, Curzio Maltese, Marina Albiol Guzmán, Eleonora Forenza, Patrick Le Hyaric, Δημήτριος Παπαδημούλης, Κωνσταντίνα Κούνεβα, Martina Anderson, Matt Carthy, Lynn Boylan, Liadh Ní Riada, Maria Lidia Senra Rodríguez, Javier Couso Permuy, Στέλιος Κούλογλου, Xabier Benito Ziluaga, Estefanía Torres Martínez, εξ ονόματος της Ομάδας GUE/NGL·
— Ska Keller, Ulrike Lunacek, Philippe Lamberts, Max Andersson, Jan Philipp Albrecht, Bodil Valero, Karima Delli, Pascal Durand, Michael Cramer, Josep-Maria Terricabras, Alyn Smith, Julia Reda, Jordi Solé, Klaus Buchner, Marco Affronte, Florent Marcellesi, Linnéa Engström, Judith Sargentini, Helga Trüpel, Jill Evans, Igor Šoltes, Ernest Urtasun, Terry Reintke, Monika Vana, Molly Scott Cato, Bart Staes, Benedek Jávor, Bronis Ropė, Margrete Auken, Rebecca Harms, Heidi Hautala, Ian Hudghton, Yannick Jadot, Eva Joly, Tamás Meszerics, Michel Reimon, Michèle Rivasi, Indrek Tarand, Claude Turmes, εξ ονόματος της Ομάδας Verts/ALE·
— Daniela Aiuto, Isabella Adinolfi, εξ ονόματος της Ομάδας EFDD.
10.7. Οικονομικές πολιτικές της ζώνης του ευρώ (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με τις οικονομικές πολιτικές της ζώνης του ευρώ [2017/2114(INI)] - Επιτροπή Οικονομικής και Νομισματικής Πολιτικής. Εισηγητής: Gunnar Hökmark (A8-0310/2017)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία) (Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 6)
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ (που κατέθεσε η Ομάδα ENF)
Απορρίπτεται
ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΨΗΦΙΣΜΑΤΟΣ (που κατέθεσε η Ομάδα EFDD)
10.8. Διαπραγματευτική εντολή για εμπορικές διαπραγματεύσεις με την Αυστραλία (ψηφοφορία)
Έκθεση για τη σύσταση προς το Συμβούλιο σχετικά με την προτεινόμενη διαπραγματευτική εντολή για εμπορικές διαπραγματεύσεις με την Αυστραλία [2017/2192(INI)] - Επιτροπή Διεθνούς Εμπορίου. Εισηγητής: Daniel Caspary (A8-0311/2017)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία) (Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 7)
10.9. Διαπραγματευτική εντολή για εμπορικές διαπραγματεύσεις με τη Νέα Ζηλανδία (ψηφοφορία)
Έκθεση για τη σύσταση προς το Συμβούλιο σχετικά με την προτεινόμενη διαπραγματευτική εντολή για εμπορικές διαπραγματεύσεις της ΕΕ με τη Νέα Ζηλανδία [2017/2193(INI)] - Επιτροπή Διεθνούς Εμπορίου. Εισηγητής: Daniel Caspary (A8-0312/2017)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία) (Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 8)
10.10. Έλεγχος της εφαρμογής του δικαίου της ΕΕ το 2015 (ψηφοφορία)
Έκθεση σχετικά με τον έλεγχο της εφαρμογής του δικαίου της ΕΕ το 2015 [2017/2011(INI)] - Επιτροπή Νομικών Θεμάτων. Εισηγητής: Κώστας Χρυσόγονος (A8-0265/2017)
(Απαιτείται απλή πλειοψηφία) (Λεπτομέρειες της ψηφοφορίας: Παράρτημα "Αποτελέσματα ψηφοφοριών", σημείο 9)