Indeks 
Zapisnik
PDF 298kWORD 82k
Srijeda, 30. svibnja 2018. - Strasbourg
1.Otvaranje dnevne sjednice
 2.Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)
 3.Pitanja za usmeni odgovor (podnošenje)
 4.Provedbene mjere (članak 106. Poslovnika)
 5.Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)
 6.Prijenos odobrenih sredstava i proračunske odluke
 7.Rasprava s premijerom Luksemburga, Xavierom Bettelom, o budućnosti Europe (rasprava)
 8.Nastavak dnevne sjednice
 9.Izjave Predsjedništva
 10.Svečana dnevna sjednica - Kolumbija
 11.Nastavak dnevne sjednice
 12.Pregovori prije prvog čitanja u Parlamentu (odobrenje) (članak 69.c Poslovnika)
 13.Glasovanje
  13.1.Mobilizacija Fonda solidarnosti EU-a radi pružanja pomoći Grčkoj, Španjolskoj, Francuskoj i Portugalu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  13.2.Nacrt izmjene proračuna br. 1/2018 uz prijedlog za mobilizaciju Fonda solidarnosti EU-a radi pružanja pomoći Grčkoj, Španjolskoj, Francuskoj i Portugalu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)
  13.3.Zaštita od dampinškog i subvencioniranog uvoza iz zemalja koje nisu članice EU-a ***II (glasovanje)
  13.4.Mobilizacija Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji: zahtjev EGF/2018/000 TA 2018 – Tehnička pomoć na inicijativu Komisije (glasovanje)
  13.5.Prigovor u skladu s člankom 106. Poslovnika: genetski modificirani kukuruz GA21 (MON-ØØØ21-9) (D056125) (glasovanje)
  13.6.Prigovor u skladu s člankom 106. Poslovnika: genetski modificirani kukuruz 1507 × 59122 × MON 810 × NK603 i genetski modificirani kukuruz koji je kombinacija dviju ili triju pojedinačnih promjena 1507, 59122, MON 810 i NK603 (D056123) (glasovanje)
  13.7.Usklađenost proizvoda ribarstva s kriterijima za pristup tržištu EU-a (glasovanje)
  13.8.Budućnost hrane i poljoprivrede (glasovanje)
  13.9.Tumačenje i provedba Međuinstitucijskog sporazuma o boljoj izradi zakonodavstva (glasovanje)
  13.10.Višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027. i vlastita sredstva (glasovanje)
  13.11.Libija (glasovanje)
  13.12.Godišnje izvješće o funkcioniranju schengenskog prostora (glasovanje)
  13.13.Minimalni standardi za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela (glasovanje)
  13.14.Godišnje izvješće o provedbi zajedničke trgovinske politike (glasovanje)
 14.Obrazloženja glasovanja
 15.Izmjene danih glasova i namjere glasača
 16.Nastavak dnevne sjednice
 17.Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice
 18.Zahtjev za savjetovanje s Europskim gospodarskim i socijalnim odborom (članak 137. stavak 2. Poslovnika) (odobrenje)
 19.Vrijednosti EU-a i širenje korupcije i kriminala izdavanjem tzv. zlatnih viza (tematska rasprava)
 20.Nastavak dnevne sjednice
 21.Vrijednosti EU-a i širenje korupcije i kriminala izdavanjem tzv. zlatnih viza (nastavak rasprave)
 22.Mehanizam Unije za civilnu zaštitu (rasprava)
 23.Manipulacije s brojačima kilometara u motornim vozilima: revizija pravnog okvira EU-a (rasprava)
 24.Proširenje područja primjene poglavlja I. Uredbe Bruxelles II.a radi uključivanja registriranih partnerstava (preinaka) (rasprava)
 25.Učinak delokalizacije na radnike i regije (rasprava)
 26.Korištenje sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći u Turskoj (rasprava)
 27.Rodna jednakost i jačanje položaja žena: vanjskim odnosima EU-a u razdoblju 2016. – 2020. do preobrazbe života djevojčica i žena (rasprava)
 28.Provedba Strategije EU-a za mlade (rasprava)
 29.Provedba Direktive o ekološkom dizajnu (2009/125/EZ) (rasprava)
 30.Dnevni red sljedeće dnevne sjednice
 31.Zatvaranje dnevne sjednice
 POPIS NAZOČNIH


PREDSJEDA: Antonio TAJANI
predsjednik

1. Otvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica otvorena je u 9:07 h.


2. Rasprave o slučajevima kršenja ljudskih prava, demokratskih načela i vladavine prava (objava podnesenih prijedloga rezolucija)

Sljedeći zastupnici ili klubovi zastupnika podnijeli su zahtjeve za organizaciju takve rasprave, u skladu s člankom 135. Poslovnika, za sljedeće prijedloge rezolucija:

I.   Stanje zatvorenika s dvojnim državljanstvom (neke od zemalja EU-a i Irana) u Iranu (2018/2717(RSP))

—   Charles Tannock, Karol Karski, Ruža Tomašić, Raffaele Fitto, Urszula Krupa, Valdemar Tomaševski, Monica Macovei, Pirkko Ruohonen-Lerner, Jadwiga Wiśniewska i Branislav Škripek, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o stanju zatvorenika s dvojnim državljanstvom (neke od zemalja EU-a i Irana) u Iranu (B8-0254/2018);

—   Klaus Buchner, Barbara Lochbihler, Jordi Solé, Igor Šoltes, Ernest Urtasun, Bodil Valero, Keith Taylor, Michel Reimon i Pascal Durand, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o stanju zatvorenika s dvojnim državljanstvom (neke od zemalja EU-a i Irana) u Iranu (B8-0255/2018);

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post, Knut Fleckenstein i Josef Weidenholzer, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o stanju zatvorenika s dvojnim državljanstvom (neke od zemalja EU-a i Irana) u Iranu (B8-0256/2018);

—   Cristian Dan Preda, Lars Adaktusson, Pavel Svoboda, Jaromír Štětina, Tomáš Zdechovský, Marijana Petir, Tunne Kelam, Csaba Sógor, Laima Liucija Andrikienė, József Nagy, Ivan Štefanec, Eduard Kukan, Roberta Metsola, Jarosław Wałęsa, Giovanni La Via, Elisabetta Gardini, Željana Zovko, David McAllister, Michaela Šojdrová, Bogdan Brunon Wenta, Adam Szejnfeld, Seán Kelly, Dubravka Šuica, Ivo Belet, Deirdre Clune, Francis Zammit Dimech, Ivana Maletić, Sandra Kalniete, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Inese Vaidere i Ramona Nicole Mănescu, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o stanju zatvorenika s dvojnim državljanstvom (neke od zemalja EU-a i Irana) u Iranu (B8-0257/2018);

—   Marietje Schaake, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Nadja Hirsch, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Valentinas Mazuronis, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen i Hilde Vautmans, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o stanju zatvorenika s dvojnim državljanstvom (neke od zemalja EU-a i Irana) u Iranu (B8-0258/2018).

II.   Borci za prava žena u Saudijskoj Arabiji (2018/2712(RSP))

—   Charles Tannock, Karol Karski, Raffaele Fitto, Monica Macovei, Valdemar Tomaševski, Notis Marias i Jadwiga Wiśniewska, u ime Kluba zastupnika ECR-a o borcima za prava žena u Saudijskoj Arabiji (B8-0259/2018);

—   Barbara Lochbihler, Ernest Urtasun, Bodil Valero, Igor Šoltes, Florent Marcellesi, Keith Taylor, Terry Reintke, Judith Sargentini, Michel Reimon, Jordi Solé i Pascal Durand, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, o borcima za prava žena u Saudijskoj Arabiji (B8-0260/2018);

—   Ignazio Corrao, Fabio Massimo Castaldo, Rolandas Paksas i Daniela Aiuto, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, o borcima za prava žena u Saudijskoj Arabiji (B8-0261/2018);

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru, Soraya Post i Pier Antonio Panzeri, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o borcima za prava žena u Saudijskoj Arabiji (B8-0262/2018);

—   Cristian Dan Preda, Tomáš Zdechovský, Pavel Svoboda, Lefteris Christoforou, Marijana Petir, Tunne Kelam, Csaba Sógor, József Nagy, Ivan Štefanec, Laima Liucija Andrikienė, Eduard Kukan, Roberta Metsola, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Lars Adaktusson, Giovanni La Via, Elisabetta Gardini, Željana Zovko, Bogdan Brunon Wenta, Michaela Šojdrová, Adam Szejnfeld, Joachim Zeller, Seán Kelly, Dubravka Šuica, Deirdre Clune, Francis Zammit Dimech, Sandra Kalniete, Ivana Maletić, Inese Vaidere i Ramona Nicole Mănescu, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o borcima za prava žena u Saudijskoj Arabiji (B8-0263/2018);

—   Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Marie-Pierre Vieu, Merja Kyllönen, Paloma López Bermejo, Barbara Spinelli, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Miguel Urbán Crespo, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Ángela Vallina, Neoklis Sylikiotis, Takis Hadjigeorgiou i Sofia Sakorafa, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o borcima za prava žena u Saudijskoj Arabiji (B8-0264/2018);

—   Petras Auštrevičius, Marietje Schaake, Nedzhmi Ali, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Patricia Lalonde, Valentinas Mazuronis, Louis Michel, Urmas Paet, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen i Hilde Vautmans, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o položaju boraca za prava žena u Saudijskoj Arabiji (B8-0268/2018).

III.   Sudan, posebice situacija Noure Hussein Hammad (2018/2713(RSP))

—   Charles Tannock, Raffaele Fitto, Valdemar Tomaševski, Ruža Tomašić, Monica Macovei, Notis Marias, Pirkko Ruohonen-Lerner, Branislav Škripek, Anna Elżbieta Fotyga i Jana Žitňanská, u ime Kluba zastupnika ECR-a, o Sudanu, posebice situaciji Noure Hussein Hammad (B8-0265/2018);

—   Maria Heubuch, Barbara Lochbihler, Judith Sargentini, Michèle Rivasi, Heidi Hautala, Florent Marcellesi, Bodil Valero, Bart Staes, Ernest Urtasun, Igor Šoltes, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Fabio Massimo Castaldo, Ignazio Corrao i Daniela Aiuto, o Sudanu, posebice situaciji Noure Hussein Hammad (B8-0266/2018);

—   Elena Valenciano, Victor Boştinaru i Soraya Post, u ime Kluba zastupnika S&D-a, o Sudanu, posebice situaciji Noure Hussein Hammad (B8-0267/2018);

—   Cristian Dan Preda, Joachim Zeller, Pavel Svoboda, Jaromír Štětina, Tomáš Zdechovský, Lefteris Christoforou, Marijana Petir, Tunne Kelam, Csaba Sógor, Laima Liucija Andrikienė, József Nagy, Ivan Štefanec, Eduard Kukan, Roberta Metsola, Jarosław Wałęsa, Lars Adaktusson, Giovanni La Via, Elisabetta Gardini, Željana Zovko, David McAllister, Michaela Šojdrová, Bogdan Brunon Wenta, Adam Szejnfeld, Dubravka Šuica, Deirdre Clune, Ivo Belet, Francis Zammit Dimech, Sandra Kalniete, Ramón Luis Valcárcel Siso, Seán Kelly, Ivana Maletić, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Inese Vaidere i Ramona Nicole Mănescu, u ime Kluba zastupnika PPE-a, o Sudanu, posebice situaciji Noure Hussein Hammad (B8-0269/2018);

—   Miguel Urbán Crespo, Marie-Christine Vergiat, Malin Björk, Patrick Le Hyaric, Merja Kyllönen, Marie-Pierre Vieu, Barbara Spinelli, Paloma López Bermejo, Dimitrios Papadimoulis, Stelios Kouloglou, Sofia Sakorafa, Tania González Peñas, Xabier Benito Ziluaga, Lola Sánchez Caldentey, Estefanía Torres Martínez, Neoklis Sylikiotis, Takis Hadjigeorgiou i Ángela Vallina, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, o Sudanu, posebice situaciji Noure Hussein Hammad (B8-0270/2018);

—   Urmas Paet, Nedzhmi Ali, Petras Auštrevičius, Beatriz Becerra Basterrechea, Izaskun Bilbao Barandica, Dita Charanzová, Gérard Deprez, Filiz Hyusmenova, Ivan Jakovčić, Petr Ježek, Ilhan Kyuchyuk, Patricia Lalonde, Valentinas Mazuronis, Louis Michel, Maite Pagazaurtundúa Ruiz, Jozo Radoš, Frédérique Ries, Robert Rochefort, Marietje Schaake, Pavel Telička, Ramon Tremosa i Balcells, Ivo Vajgl, Johannes Cornelis van Baalen i Hilde Vautmans, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, o Sudanu, posebice situaciji Noure Hussein Hammad (B8-0271/2018).

Vrijeme za izlaganje raspodijelit će se u skladu s člankom 162. Poslovnika.


3. Pitanja za usmeni odgovor (podnošenje)

Zastupnici su podnijeli sljedeće pitanje za usmeni odgovor (članak 128. Pravilnika):

- (O-000027/2018) koje je postavila Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, u ime Odbora JURI, Komisiji: Proširenje područja primjene poglavlja I. Uredbe Bruxelles II.a radi uključivanja registriranih partnerstava (preinaka) (B8-0023/2018).


4. Provedbene mjere (članak 106. Poslovnika)

Parlamentu su proslijeđeni sljedeći nacrti provedbenih mjera koje su obuhvaćene regulatornim postupkom s kontrolom:

- Uredba Komisije o izmjeni Priloga XVII. Uredbi (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) u pogledu određenih tvari razvrstanih kao karcinogene, mutagene ili reproduktivno toksične tvari 1.A ili 1.B kategorije (D055248/04 - 2018/2702(RPS) – Rok: 8. kolovoza 2018.)
upućeno nadležnom odboru: ENVI
mišljenje: ITRE (članak 54. Poslovnika) IMCO (članak 54. Poslovnika)

- Uredba Komisije o uskraćivanju odobrenja za određene zdravstvene tvrdnje koje se navode na hrani, osim onih koje se odnose na smanjenje rizika od bolesti te na razvoj i zdravlje djece (D055982/01 - 2018/2694(RPS) - : 1. kolovoza 2018.)
upućeno nadležnom odboru: ENVI
mišljenje: IMCO (članak 54. Poslovnika)

- Uredba Komisije o uskraćivanju odobrenja za određene zdravstvene tvrdnje koje se navode na hrani, a odnose se na smanjenje rizika od bolesti (D055983/01 - 2018/2693(RPS) - rok: 1. kolovoza 2018.)
upućeno nadležnom odboru: ENVI
mišljenje: IMCO (članak 54. Poslovnika)

- Uredba Komisije (EU) o izmjeni Uredbe (EZ) br. 1907/2006 Europskog parlamenta i Vijeća o registraciji, evaluaciji, autorizaciji i ograničavanju kemikalija (REACH) u pogledu priloga I., III., VI., VII., VIII., IX., X., XI. i XII. radi uključivanja nanooblika tvari (D056122/02 - 2018/2703(RPS) - Rok: 9. kolovoza 2018.)
upućeno nadležnom odboru: ENVI
mišljenje: ITRE (članak 54. Poslovnika) IMCO (članak 54. Poslovnika)

- Uredba Komisije o izmjeni Uredbe (EU) br. 873/2012 o prijelaznim mjerama koje se odnose na Unijin popis aroma i sirovina utvrđen u Prilogu I. Uredbi (EZ) br. 1334/2008 Europskog parlamenta i Vijeća, a u pogledu produženja prijelaznog razdoblja iz članka 4. u pogledu arome „koncentrat arome roštilja (biljni)” (FL br. 21.002) (D056134/03 - 2018/2700(RPS) - Rok: 8. kolovoza 2018.)
upućeno nadležnom odboru: ENVI

- Uredba Komisije o ispravku nizozemske jezične verzije Uredbe (EU) br. 68/2013 o Katalogu krmiva (D056478/01 - 2018/2691(RPS) - Rok: 28. srpnja 2018.)
upućeno nadležnom odboru: AGRI


5. Delegirani akti (članak 105. stavak 6. Poslovnika)

Parlamentu su dostavljeni sljedeći nacrti delegiranih akata:

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni i ispravku Delegirane uredbe (EU) 2017/654 o dopuni Uredbe (EU) 2016/1628 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu tehničkih i općih zahtjeva koji se odnose na granične vrijednosti emisija i homologaciju tipa za motore s unutarnjim izgaranjem u necestovnim pokretnim strojevima (C(2018)02473 - 2018/2708(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 18. svibnja 2018.

upućeno nadležnom odboru: ENVI

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Uredbe (EU) br. 1143/2014 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu procjena rizika u odnosu na invazivne strane vrste (C(2018)02526 - 2018/2692(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 30. travnja 2018.

upućeno nadležnom odboru: ENVI

- Delegirana uredba Komisije o dopuni Direktive (EU) 2015/849 Europskog parlamenta i Vijeća regulatornim tehničkim standardima o kriterijima za imenovanje središnjih kontaktnih točaka za izdavatelje elektroničkog novca i pružatelje platnih usluga i pravilima o njihovim funkcijama (C(2018)02716 - 2018/2701(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 1 mjesec od dana primitka 7. svibnja 2018.

upućeno nadležnom odboru: ECON, LIBE

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni i ispravku Delegirane uredbe (EU) 2015/2446 o dopuni Uredbe (EU) br. 952/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o detaljnim pravilima koja se odnose na pojedine odredbe Carinskog zakonika Unije (C(2018)02794 - 2018/2704(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 16. svibnja 2018.

upućeno nadležnom odboru: IMCO

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Delegirane uredbe Komisije (EU) br. 1042/2014 оd 25. srpnja 2014. o dopuni Uredbe (EU) br. 514/2014 u pogledu imenovanja odgovornih tijela te njihovih odgovornosti u vezi upravljanja i nadzora te u pogledu statusa i obveza revizorskih tijela (C(2018)02857 - 2018/2705(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 16. svibnja 2018.

upućeno nadležnom odboru: LIBE

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Provedbene uredbe (EU) br. 29/2012 u pogledu zahtjeva za određene navode na oznakama za maslinovo ulje (C(2018)02980 - 2018/2709(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 22. svibnja 2018.

upućeno nadležnom odboru: AGRI

- Delegirana uredba Komisije (EU) o dopuni Uredbe (EU) br. 909/2014 Europskog parlamenta i Vijeća u pogledu regulatornih tehničkih standarda o disciplini namire (C(2018)03097 - 2018/2725(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 1 mjesec od dana primitka 25. svibnja 2018.

upućeno nadležnom odboru: ECON

- Delegirana uredba Komisije o izmjeni Delegirane uredbe (EU) 2015/2195 o dopuni Uredbe (EU) br. 1304/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o Europskom socijalnom fondu, u pogledu definiranja standardnih veličina jediničnih troškova i paušalnih iznosa za izdatke koje Komisija nadoknađuje državama članicama i o ispravku te delegirane uredbe (C(2018)03104 - 2018/2726(DEA))

Rok za ulaganje prigovora: 2 mjeseca od dana primitka 28. svibnja 2018.

upućeno nadležnom odboru: EMPL


6. Prijenos odobrenih sredstava i proračunske odluke

U skladu s člankom 27. stavkom 4. Financijske uredbe, Vijeće Europske unije obavijestilo je proračunsko tijelo o prijenosu odobrenih sredstava DEC 05/2018, DEC 06/2018, DEC 07/2018, DEC 08/2018 i DEC 09/2018 – dio III. – Komisija.

Sukladno članku 27. stavak 3. Financijske uredbe, Odbor za proračune odobrio je prijenos odobrenih sredstava Europske komisije DEC 06/2018 – dio III – Komisija.


7. Rasprava s premijerom Luksemburga, Xavierom Bettelom, o budućnosti Europe (rasprava)

Rasprava s premijerom Luksemburga, Xavierom Bettelom, o budućnosti Europe (2018/2622(RSP))

Predsjednik je dao kratku izjavu kako bi pokrenuo raspravu.

Govorili su: Xavier Bettel (premijer Luksemburga) i Jean-Claude Juncker (predsjednik Komisije).

Govorili su: Manfred Weber, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Maria João Rodrigues, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Hans-Olaf Henkel, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Guy Verhofstadt, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Philippe Lamberts, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Dennis de Jong, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Laura Agea, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Marcel de Graaff, u ime Kluba zastupnika ENF-a, i Lampros Fountoulis, nezavisni zastupnik.

Govorio je Xavier Bettel.

Govorio je Guy Verhofstadt koji je tražio da predsjednik u podne da izjavu o uhićenju financijera Billa Browdera u Španjolskoj.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Elisabetta Gardini, Mady Delvaux, Mirosław Piotrowski, Ana Miranda, Martin Schirdewan, Jiří Payne, Georgios Epitideios, Viviane Reding, Francisco José Millán Mon, Richard Corbett, Ruža Tomašić, Marisa Matias, Cristian-Silviu Buşoi, Arndt Kohn, Marijana Petir, José Blanco López, Sirpa Pietikäinen, Costas Mavrides, Salvatore Cicu, Ramón Jáuregui Atondo, Francis Zammit Dimech, Ana Gomes, Franck Proust, Doru-Claudian Frunzulică, Ivo Belet, Maria Grapini, Seán Kelly, Patrizia Toia, Paulo Rangel, Juan Fernando López Aguilar i Sophia in 't Veld.

PREDSJEDA: David-Maria SASSOLI
potpredsjednik

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Henna Virkkunen i Charles Goerens.

Govorio je Xavier Bettel.

Rasprava je zaključena.

(Dnevna sjednica prekinuta je u 11:40 h.)


PREDSJEDA: Antonio TAJANI
predsjednik

8. Nastavak dnevne sjednice

Dnevna sjednica nastavljena je u 12:00 h.


9. Izjave Predsjedništva

Predsjednik je dao izjavu u kojoj osuđuje jučerašnje ubojstvo ruskog novinara Arkadija Babčenka u Kijevu i podsjeća na angažman Parlamenta za slobodu tiska.

Također je priopćio, na zahtjev Guyja Verhofstadta od jutros (točka 7 zapisnika od 30.5.2018.), da je financijer Bill Browder, koji je jutros uhićen u Španjolskoj jutros, pušten na slobodu.


10. Svečana dnevna sjednica - Kolumbija

Od 12:04 h do 12:30 h, Europski parlament sastaje se na svečanoj dnevnoj sjednici povodom posjeta predsjednika Republike Kolumbije Juana Manuela Santosa Calderóna.

(Dnevna sjednica nakratko je prekinuta)


PREDSJEDA: David-Maria SASSOLI
potpredsjednik

11. Nastavak dnevne sjednice

Dnevna sjednica nastavljena je u 12:33 h.

Govorio je Malin Björk, koji je zatražio da se u Parlamentu održi minuta šutnje u čast Mawde Shawri, koji je ubijena u pucnjavi u Belgiji 17. svibnja 2018. (Predsjednik je zahtjev primio na znanje).


12. Pregovori prije prvog čitanja u Parlamentu (odobrenje) (članak 69.c Poslovnika)

Predsjednik je priopćio da od zastupnika ili kubova zastupnika koji dosežu barem srednji prag nije primio zahtjev u vezi s odlukama o stupanju u međuinstitucijske pregovore koje su objavljene u zapisniku od ponedjeljka 28. svibnja 2018. (točka 12 zapisnika od 28.5.2018.).

Odbori LIBE, ECON i TRAN mogli su stoga započeti pregovore nakon isteka roka utvrđenog člankom 69.c stavkom 2. Poslovnika.

°
° ° °

Govorio je Richard Sulík o jučerašnjem postupku glasovanja o upućivanju radnika u okviru pružanja usluga (točka 7.10 zapisnika od 29.5.2018.) (Predsjednik je podsjetio na odvijanje navedenog glasovanja i pojasnio da je održano u skladu s člankom 59. stavkom 4. Poslovnika).


13. Glasovanje

Detaljni rezultati glasovanja (amandmani, odvojeno glasovanje, glasovanje po dijelovima…) nalaze se u prilogu „Rezultati glasovanja” koji je priložen zapisniku.

Rezultati poimeničnog glasovanja, u prilogu zapisniku, dostupni su jedino u elektroničkoj verziji i nalaze se na internetskoj stranici Europarl.


13.1. Mobilizacija Fonda solidarnosti EU-a radi pružanja pomoći Grčkoj, Španjolskoj, Francuskoj i Portugalu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o mobilizaciji Fonda solidarnosti Europske unije radi pružanja pomoći Grčkoj, Španjolskoj, Francuskoj i Portugalu [COM(2018)0150 - C8-0039/2018- 2018/2029(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestitelj: José Manuel Fernandes (A8-0175/2018)

(Potrebna kvalificirana većina i tri petine glasova)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 1)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2018)0217)

Govorili su:

José Manuel Fernandes, prije glasovanja, i Danuta Jazłowiecka, o pitanju koje je postavio Richard Sulík prilikom svojeg prethodnog govora (točka 12 zapisnika od 30.5.2018.).


13.2. Nacrt izmjene proračuna br. 1/2018 uz prijedlog za mobilizaciju Fonda solidarnosti EU-a radi pružanja pomoći Grčkoj, Španjolskoj, Francuskoj i Portugalu (članak 150. Poslovnika) (glasovanje)

Izvješće o stajalištu Vijeća o nacrtu izmjene proračuna br. 1/2018 Europske unije za financijsku godinu 2018. uz prijedlog za mobilizaciju Fonda solidarnosti Europske unije radi pružanja pomoći Grčkoj, Španjolskoj, Francuskoj i Portugalu [08109/2018 - C8-0181/2018- 2018/2030(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestitelj: Siegfried Mureşan (A8-0176/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 2)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen jedinstvenim glasovanjem (P8_TA(2018)0218)


13.3. Zaštita od dampinškog i subvencioniranog uvoza iz zemalja koje nisu članice EU-a ***II (glasovanje)

Preporuka za drugo čitanje o stajalištu Vijeća u prvom čitanju s ciljem donošenja Uredbe Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Uredbe (EU) 2016/1036 o zaštiti od dampinškog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske unije i Uredbe (EU) 2016/1037 o zaštiti od subvencioniranog uvoza iz zemalja koje nisu članice Europske unije [05700/1/2018 - C8-0168/2018 - 2013/0103(COD)] - Odbor za međunarodnu trgovinu. Izvjestitelj: Christofer Fjellner (A8-0182/2018)

(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 3)

STAJALIŠTE VIJEĆA

Proglašen odobrenim (P8_TA(2018)0219)


13.4. Mobilizacija Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji: zahtjev EGF/2018/000 TA 2018 – Tehnička pomoć na inicijativu Komisije (glasovanje)

Izvješće o prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o mobilizaciji Europskog fonda za prilagodbu globalizaciji (zahtjev EGF/2018/000 TA 2018 – Tehnička pomoć na inicijativu Komisije) [COM(2018)0165 - C8-0131/2018- 2018/2048(BUD)] - Odbor za proračune. Izvjestiteljica: Eider Gardiazabal Rubial (A8-0172/2018)

(Potrebna kvalificirana većina i tri petine glasova)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 4)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0220)


13.5. Prigovor u skladu s člankom 106. Poslovnika: genetski modificirani kukuruz GA21 (MON-ØØØ21-9) (D056125) (glasovanje)

Prijedlog rezolucije koji je podnio Odbor ENVI, u skladu s člankom 106., stavcima 2. i 3. Poslovnika, o Nacrtu provedbene odluke Komisije o produljenju odobrenja za stavljanje na tržište proizvoda koji sadržavaju genetski modificirani kukuruz GA21 (MON-ØØØ21-9), sastoje se od njega ili su proizvedeni od njega na temelju Uredbe (EZ) br. 1829/2003 Europskog parlamenta i Vijeća o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje (D056125 ; 2018/2698(RSP)) (B8-0232/2018) - Nadležni zastupnici: Bart Staes
Suizvjestitelji: Guillaume Balas, Lynn Boylan, Eleonora Evi, Sirpa Pietikäinen i Valentinas Mazuronis

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 5)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0221)


13.6. Prigovor u skladu s člankom 106. Poslovnika: genetski modificirani kukuruz 1507 × 59122 × MON 810 × NK603 i genetski modificirani kukuruz koji je kombinacija dviju ili triju pojedinačnih promjena 1507, 59122, MON 810 i NK603 (D056123) (glasovanje)

Prijedlog rezolucije koji je podnio Odbor ENVI, u skladu s člankom 106., stavcima 2. i 3. Poslovnika 2, o Nacrtu provedbene odluke Komisije o odobravanju stavljanja na tržište proizvoda koji sadrže genetski modificirani kukuruz 1507 × 59122 × MON 810 × NK603, sastoje se ili su proizvedeni od njega i genetski modificirani kukuruz koji je kombinacija dviju ili triju pojedinačnih promjena 1507, 59122, MON 810 i NK603 i o stavljanju izvan snage odluka 2009/815/EZ, 2010/428/EU i 2010/432/EU na temelju Uredbe (EZ) br. 1829/2003 Europskog parlamenta i Vijeća o genetski modificiranoj hrani i hrani za životinje (D056123 ; 2018/2699(RSP)) (B8-0233/2018)- Nadležni zastupnici: Bart Staes
Suizvjestitelji: Guillaume Balas, Lynn Boylan, Eleonora Evi, Sirpa Pietikäinen i Valentinas Mazuronis

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 6)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0222)


13.7. Usklađenost proizvoda ribarstva s kriterijima za pristup tržištu EU-a (glasovanje)

Izvješće o provedbi kontrolnih mjera za utvrđivanje usklađenosti proizvoda ribarstva s kriterijima za pristup tržištu EU-a [2017/2129(INI)] - Odbor za ribarstvo. Izvjestiteljica: Linnéa Engström (A8-0156/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 7)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0223)


13.8. Budućnost hrane i poljoprivrede (glasovanje)

Izvješće o budućnosti hrane i poljoprivrede [2018/2037(INI)] - Odbor za poljoprivredu i ruralni razvoj. Izvjestitelj: Herbert Dorfmann (A8-0178/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 8)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0224)

Govorili su:

Miguel Viegas, o dostupnosti dokumenata u svim jezičnim verzijama (Predsjednik je napomenu primio na znanje), i Herbert Dorfmann (izvjestitelj), koji je zatražio elektroničku provjeru glasovanja o stavku 170. (1. i 2. dio) (Predsjednik je proveo tu provjeru).


13.9. Tumačenje i provedba Međuinstitucijskog sporazuma o boljoj izradi zakonodavstva (glasovanje)

Izvješće o tumačenju i provedbi Međuinstitucijskog sporazuma o boljoj izradi zakonodavstva [2016/2018(INI)] - Odbor za pravna pitanja - Odbor za ustavna pitanja. Izvjestitelji: Pavel Svoboda i Richard Corbett (A8-0170/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 9)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0225)

Govorili su:

Pavel Svoboda (izvjestitelj) koji je podnio usmene amandmane na stavke 71. i 74. Usmeni amandmani su usvojeni.

Heidi Hautala podnio je usmeni amandman na stavak 86., koji je usvojen.


13.10. Višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027. i vlastita sredstva (glasovanje)

Prijedlozi rezolucija B8-0239/2018 i B8-0241/2018 (2018/2714(RSP))

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 10)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE B8-0239/2018

Usvojen (P8_TA(2018)0226)

(Prijedlog rezolucije B8-0241/2018 se ne razmatra.)

Govorili su:

Nuno Melo o problemima u radu svojeg uređaja za glasovanje.


13.11. Libija (glasovanje)

Izvješće o preporuci Europskog parlamenta Vijeću, Komisiji i potpredsjednici Komisije/Visokoj predstavnici Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku o Libiji [2018/2017(INI)] - Odbor za vanjske poslove. Izvjestitelj: Pier Antonio Panzeri (A8-0159/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 11)

NACRT PREPORUKE

Usvojen (P8_TA(2018)0227)


13.12. Godišnje izvješće o funkcioniranju schengenskog prostora (glasovanje)

Izvješće o godišnjem izvješću o funkcioniranju schengenskog prostora [2017/2256(INI)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove. Izvjestitelj: Carlos Coelho (A8-0160/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 12)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0228)


13.13. Minimalni standardi za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela (glasovanje)

Izvješće o provedbi Direktive 2012/29/EU o uspostavi minimalnih standarda za prava, potporu i zaštitu žrtava kaznenih djela [2016/2328(INI)] - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove - Odbor za prava žena i jednakost spolova. Izvjestitelji: Teresa Jiménez-Becerril Barrio i Angelika Mlinar (A8-0168/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 13)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0229)


13.14. Godišnje izvješće o provedbi zajedničke trgovinske politike (glasovanje)

Izvješće o Godišnjem izvješću o provedbi zajedničke trgovinske politike [2017/2070(INI)] - Odbor za međunarodnu trgovinu. Izvjestiteljica: Tokia Saïfi (A8-0166/2018)

(Potrebna obična većina)
(Pojedinosti o glasovanju: prilog „Rezultati glasovanja”, točka 14)

PRIJEDLOG REZOLUCIJE

Usvojen (P8_TA(2018)0230)

(Dnevna sjednica nakratko je prekinuta)


14. Obrazloženja glasovanja

Obrazloženja glasova u pisanom obliku:

Obrazloženja glasova u pisanom obliku u smislu članka 183. Poslovnika nalaze se na internetskoj stranici Parlamenta u dijelu namijenjenom zastupnicima.

Usmena obrazloženja glasovanja:

Preporuka za drugo čitanje Christofer Fjellner - A8-0182/2018
Xabier Benito Ziluaga

Izvješće: Linnéa Engström - A8-0156/2018
Rosa D'Amato, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Ana Miranda i Notis Marias

Izvješće: Herbert Dorfmann - A8-0178/2018
Igor Šoltes, Miguel Viegas, Francis Zammit Dimech, Momchil Nekov, Ricardo Serrão Santos, Nicola Caputo, Stefano Maullu, Mairead McGuinness, Andrejs Mamikins, Seán Kelly i Dobromir Sośnierz

Izvješće: Pavel Svoboda i Richard Corbett - A8-0170/2018
Adam Szejnfeld i Andrejs Mamikins

Višegodišnji financijski okvir za razdoblje 2021. – 2027. i vlastita sredstva - B8-0231/2018
Jasenko Selimovic, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Miguel Viegas, Petras Auštrevičius, Jan Zahradil, Jadwiga Wiśniewska, Adam Szejnfeld, Notis Marias, Marek Jurek, Luke Ming Flanagan i John Howarth

Izvješće: Pier Antonio Panzeri - A8-0159/2018
Jadwiga Wiśniewska

Izvješće: Carlos Coelho - A8-0160/2018
Monica Macovei, Petras Auštrevičius, Diane James, Notis Marias i Marek Jurek

Izvješće: Teresa Jiménez-Becerril Barrio i Angelika Mlinar - A8-0168/2018
Monica Macovei, Urszula Krupa, Diane James i Jadwiga Wiśniewska

Izvješće: Tokia Saïfi - A8-0166/2018
Petras Auštrevičius i Andrejs Mamikins.


15. Izmjene danih glasova i namjere glasača

Izmjene danih glasova i namjere glasača nalaze se na internetskoj stranici Europarl, „Plenarna sjednica”, „Glasovi”, „Rezultati glasovanja” (Rezultati poimeničnog glasovanja) i u tiskanom obliku u prilogu „Rezultati poimeničnog glasovanja”.

Elektronička verzija na stranici Europarl redovito se ažurira u razdoblju od najviše dva tjedna nakon dana glasovanja.

Nakon tog se roka popis izmjena danih glasova i namjera glasača zaključuje, prevodi i objavljuje u Službenom listu.

(Dnevna sjednica prekinuta je u 14:35 h.)


PREDSJEDA: Rainer WIELAND
potpredsjednik

16. Nastavak dnevne sjednice

Dnevna sjednica nastavljena je u 15:00 h.


17. Usvajanje zapisnika s prethodne dnevne sjednice

Zapisnik s prethodne dnevne sjednice je usvojen.


18. Zahtjev za savjetovanje s Europskim gospodarskim i socijalnim odborom (članak 137. stavak 2. Poslovnika) (odobrenje)

Predsjednik je priopćio da od zastupnika ili kluba zastupnika koji dosežu barem niski prag nije zaprimio zahtjev za glasovanje o savjetovanju s Europskim gospodarskim i socijalnim odborom radi njegova izdavanja mišljenja o „Položaju Romkinja”, koji je najavljen u zapisniku od utorka 29. svibnja 2018. (točka 12 zapisnika od 29.5.2018.).

U skladu s člankom 137. stavkom 2. Poslovnika zahtjev se smatra odobrenim.


19. Vrijednosti EU-a i širenje korupcije i kriminala izdavanjem tzv. zlatnih viza (tematska rasprava)

Vrijednosti EU-a i širenje korupcije i kriminala izdavanjem tzv. zlatnih viza (2018/2676(RSP))

Govorili su: Monika Panayotova (predsjedateljica Vijeća) i Violeta Bulc (povjerenica Komisije).

Govorili su: Roberta Metsola, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Tanja Fajon, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Roberts Zīle, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Sophia in 't Veld, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Sven Giegold, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Matt Carthy, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Laura Ferrara, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Gilles Lebreton, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Diane James, nezavisna zastupnica, Dariusz Rosati, Josef Weidenholzer, Bernd Lucke, Cecilia Wikström, Molly Scott Cato, Raymond Finch, Barbara Kappel, Georgios Epitideios, Nuno Melo, Péter Niedermüller, Monica Macovei, Gérard Deprez, Eva Joly, Luděk Niedermayer, Alfred Sant, Pirkko Ruohonen-Lerner, Ernest Urtasun, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Ana Gomes, Ruža Tomašić, Tom Vandenkendelaere i Juan Fernando López Aguilar.

(Dnevna sjednica prekinuta je u 16:06 h zbog požarne uzbune.)

(Nastavak rasprave: vidi točka 21 zapisnika od 30.5.2018.)


PREDSJEDA: Zdzisław KRASNODĘBSKI
potpredsjednik

20. Nastavak dnevne sjednice

Dnevna sjednica nastavljena je u 16:49 h.


21. Vrijednosti EU-a i širenje korupcije i kriminala izdavanjem tzv. zlatnih viza (nastavak rasprave)

(Početak rasprave: točka 19 zapisnika od 30.5.2018.)

Govorili su: Frank Engel, Miriam Dalli, Jeroen Lenaers i Paulo Rangel.

Govorili su: Violeta Bulc (povjerenica Komisije) i Monika Panayotova (predsjedateljica Vijeća).

Rasprava je zaključena.


22. Mehanizam Unije za civilnu zaštitu (rasprava)

Izvješće o Prijedlogu odluke Europskog parlamenta i Vijeća o izmjeni Odluke br. 1313/2013/EU o Mehanizmu Unije za civilnu zaštitu [COM(2017)0772 - C8-0409/2017- 2017/0309(COD)] - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane. Izvjestiteljica: Elisabetta Gardini (A8-0180/2018)

Elisabetta Gardini predstavila je izvješće.

Govorila je Željana Zovko (izvjestiteljica za mišljenje Odbora DEVE).

Govorio je Christos Stylianides (povjerenik Komisije).

Govorili su: José Manuel Fernandes (izvjestitelj za mišljenje Odbora BUDG), Daniel Buda (izvjestitelj za mišljenje Odbora REGI), Angelika Mlinar (izvjestiteljica za mišljenje Odbora FEMM), Pilar Ayuso, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Nikos Androulakis, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Arne Gericke, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Anneli Jäätteenmäki, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Bas Eickhout, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Estefanía Torres Martínez, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Franz Obermayr, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Konstantinos Papadakis, nezavisni zastupnik, Lukas Mandl, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Franz Obermayr, Soledad Cabezón Ruiz, João Ferreira, Cláudia Monteiro de Aguiar, Enrique Guerrero Salom, Bogdan Brunon Wenta, Liliana Rodrigues i Paulo Rangel.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Bogdan Andrzej Zdrojewski, Nicola Caputo, Notis Marias, Kateřina Konečná, Maria Grapini i Takis Hadjigeorgiou.

Govorio je Christos Stylianides.

PREDSJEDA: Ioan Mircea PAŞCU
potpredsjednik

Govorila je Elisabetta Gardini.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 7.6 zapisnika od 31.5.2018..


23. Manipulacije s brojačima kilometara u motornim vozilima: revizija pravnog okvira EU-a (rasprava)

Izvješće s preporukama Komisiji o manipulacijama s brojačima kilometara u motornim vozilima: revizija pravnog okvira EU-a [2017/2064(INL)] - Odbor za promet i turizam. Izvjestitelj: Ismail Ertug (A8-0155/2018)

Ismail Ertug predstavio je izvješće.

Govorila je Violeta Bulc (povjerenica Komisije).

Govorili su: Georges Bach, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Claudia Țapardel, u ime Kluba zastupnika S&D-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Tomáš Zdechovský, Mark Demesmaeker, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Dominique Riquet, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Bogdan Andrzej Zdrojewski, Kateřina Konečná, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Rolandas Paksas, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, André Elissen, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Deirdre Clune, Janusz Zemke, Kosma Złotowski, Jill Seymour, Andor Deli, Olga Sehnalová, Peter van Dalen, Daniela Aiuto, Markus Ferber, Răzvan Popa, Henna Virkkunen, Eva Maydell i Adam Szejnfeld.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Francis Zammit Dimech, Maria Grapini, Notis Marias i Takis Hadjigeorgiou.

Govorili su: Violeta Bulc i Ismail Ertug.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 7.5 zapisnika od 31.5.2018..


24. Proširenje područja primjene poglavlja I. Uredbe Bruxelles II.a radi uključivanja registriranih partnerstava (preinaka) (rasprava)

Pitanje za usmeni odgovor (O-000027/2018) koje je Komisiji postavila Lidia Joanna Geringer de Oedenberg, u ime Odbora JURI: Proširenje područja primjene poglavlja I. Uredbe Bruxelles II.a radi uključivanja registriranih partnerstava (preinaka) (B8-0023/2018)

Evelyne Gebhardt (kao zamjenica autorice) obrazložila je pitanje.

Andrus Ansip (potpredsjednik Komisije) odgovorio je na pitanje.

Govorili su: Rosa Estaràs Ferragut, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Daniele Viotti, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Marek Jurek, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Heidi Hautala, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Jytte Guteland i Terry Reintke.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Marijana Petir, Maria Grapini, Takis Hadjigeorgiou i Anna Záborská.

Govorio je Andrus Ansip.

Rasprava je zaključena.


25. Učinak delokalizacije na radnike i regije (rasprava)

Izjava Komisije: Učinak delokalizacije na radnike i regije (2018/2674(RSP))

Miguel Arias Cañete (povjerenik Komisije) dao je izjavu.

Govorila je Danuta Jazłowiecka, u ime Kluba zastupnika PPE-a.

PREDSJEDA: Heidi HAUTALA
potpredsjednica

Govorili su: Daniele Viotti, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Richard Sulík, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Enrique Calvet Chambon, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Ana Miranda, Patrick Le Hyaric, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Tiziana Beghin, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Mario Borghezio, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Adam Szejnfeld, Sergio Gaetano Cofferati, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Adam Szejnfeld, Ruža Tomašić, Eleonora Forenza, Stanislav Polčák, Martin Schirdewan, Brando Benifei i Paloma López Bermejo.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Notis Marias, Takis Hadjigeorgiou i Ana Miranda.

Govorio je Miguel Arias Cañete.

Rasprava je zaključena.


26. Korištenje sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći u Turskoj (rasprava)

Izjava Komisije: Korištenje sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći u Turskoj (2018/2716(RSP))

Johannes Hahn (povjerenik Komisije) dao je izjavu.

Govorili su: Michaela Šojdrová, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Kati Piri, u ime Kluba zastupnika S&D-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Stanislav Polčák, Charles Tannock, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Marietje Schaake, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Bodil Valero, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Takis Hadjigeorgiou, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Fabio Massimo Castaldo, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Marco Zanni, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Eleftherios Synadinos, nezavisni zastupnik, Lefteris Christoforou, Miltiadis Kyrkos, Angel Dzhambazki, Nadja Hirsch, Judith Sargentini, Kostas Chrysogonos, Gilles Lebreton, Nikos Androulakis, Notis Marias, Nedzhmi Ali, Georg Mayer, Elly Schlein i Ana Gomes.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Stanislav Polčák, Demetris Papadakis, Eleonora Forenza, Ana Miranda, Seán Kelly, Costas Mavrides, Julie Ward i Neoklis Sylikiotis.

Govorio je Johannes Hahn.

PREDSJEDA: Evelyne GEBHARDT
potpredsjednica

Rasprava je zaključena.


27. Rodna jednakost i jačanje položaja žena: vanjskim odnosima EU-a u razdoblju 2016. – 2020. do preobrazbe života djevojčica i žena (rasprava)

Izvješće o provedbi zajedničkog radnog dokumenta službi (SWD(2015)0182) naslovljenog „Rodna jednakost i jačanje položaja žena: vanjskim odnosima EU-a u razdoblju 2016. – 2020. do preobrazbe života djevojčica i ženaˮ [2017/2012(INI)] - Odbor za razvoj - Odbor za prava žena i jednakost spolova. Izvjestiteljice: Linda McAvan i Dubravka Šuica (A8-0167/2018)

Linda McAvan i Dubravka Šuica predstavile su izvješće.

Govorio je Johannes Hahn (povjerenik Komisije).

Govorili su: Beatriz Becerra Basterrechea (izvjestiteljica za mišljenje Odbora AFET), Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Liliana Rodrigues, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Jadwiga Wiśniewska, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Izaskun Bilbao Barandica, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Jordi Solé, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Lola Sánchez Caldentey, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, koja je, osim toga, odgovorila na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavila Michaela Šojdrová, Margot Parker, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Mylène Troszczynski, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Bogdan Brunon Wenta, Julie Ward, Linnéa Engström, Eleonora Forenza, Anna Záborská, Cécile Kashetu Kyenge, Michaela Šojdrová, Doru-Claudian Frunzulică i Clare Moody.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Sirpa Pietikäinen, Costas Mavrides, Notis Marias, koji je, osim toga, odgovorio na pitanje koje je podizanjem plave kartice postavio Dobromir Sośnierz, i Ana Miranda.

Govorili su: Johannes Hahn, Linda McAvan i Dubravka Šuica.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 7.9 zapisnika od 31.5.2018..


28. Provedba Strategije EU-a za mlade (rasprava)

Izvješće o provedbi Strategije EU-a za mlade [2017/2259(INI)] - Odbor za kulturu i obrazovanje. Izvjestiteljica: Eider Gardiazabal Rubial (A8-0162/2018)

Eider Gardiazabal Rubial predstavila je izvješće.

Govorio je Miguel Arias Cañete (povjerenik Komisije).

Govorili su: Svetoslav Hristov Malinov, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Silvia Costa, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Ilhan Kyuchyuk, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Miroslavs Mitrofanovs, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Liadh Ní Riada, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Dominique Bilde, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Sotirios Zarianopoulos, nezavisni zastupnik, Michaela Šojdrová, Momchil Nekov, Karima Delli, Dobromir Sośnierz, Anna Záborská, Julie Ward, Jeroen Lenaers, Ivari Padar, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Brando Benifei, Danuta Jazłowiecka i Sofia Ribeiro.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ su dobili: Sirpa Pietikäinen, Rory Palmer, Notis Marias, Kateřina Konečná i Seán Kelly.

Govorili su: Miguel Arias Cañete i Eider Gardiazabal Rubial.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 7.10 zapisnika od 31.5.2018..


29. Provedba Direktive o ekološkom dizajnu (2009/125/EZ) (rasprava)

Izvješće o provedbi Direktive o ekološkom dizajnu (2009/125/EZ) [2017/2087(INI)] - Odbor za okoliš, javno zdravlje i sigurnost hrane. Izvjestiteljica: Frédérique Ries (A8-0165/2018)

Frédérique Ries predstavila je izvješće.

Govorio je Miguel Arias Cañete (povjerenik Komisije).

Govorili su: Francesc Gambús, u ime Kluba zastupnika PPE-a, Rory Palmer, u ime Kluba zastupnika S&D-a, Jadwiga Wiśniewska, u ime Kluba zastupnika ECR-a, Pavel Telička, u ime Kluba zastupnika ALDE-a, Linnéa Engström, u ime Kluba zastupnika Verts/ALE-a, Kateřina Konečná, u ime Kluba zastupnika GUE/NGL-a, Julia Reid, u ime Kluba zastupnika EFDD-a, Sylvie Goddyn, u ime Kluba zastupnika ENF-a, Sirpa Pietikäinen, Claudiu Ciprian Tănăsescu, Arne Gericke, Eleonora Evi i Seán Kelly.

U postupku spontanog javljanja za riječ („catch the eye”) riječ je dobio: Notis Marias.

Govorili su: Miguel Arias Cañete i Frédérique Ries.

Rasprava je zaključena.

Glasovanje: točka 7.11 zapisnika od 31.5.2018..


30. Dnevni red sljedeće dnevne sjednice

Utvrđen je dnevni red sutrašnje dnevne sjednice (dokument „Dnevni red” PE 621.808/OJJE).


31. Zatvaranje dnevne sjednice

Dnevna sjednica zatvorena je u 23:26 h.

Klaus Welle

Sylvie Guillaume

glavni tajnik

potpredsjednica


POPIS NAZOČNIH

Nazočni:

Adaktusson, Ademov, Adinolfi, Affronte, Agea, Agnew, Aguilera García, Aiuto, Aker, Albrecht, Ali, Alliot-Marie, Anderson Lucy, Anderson Martina, Andersson, Andrieu, Andrikienė, Androulakis, Annemans, Arimont, Arnautu, Arnott, Arthuis, Ashworth, Assis, Atkinson, Auštrevičius, Ayala Sender, Ayuso, van Baalen, Bach, Balas, Balczó, Balz, Barekov, Bashir, Bay, Bayet, Bearder, Becerra Basterrechea, Becker, Beghin, Belder, Belet, Bendtsen, Benifei, Benito Ziluaga, Beňová, Berès, Bergeron, Bilbao Barandica, Bilde, Bizzotto, Björk, Blanco López, Blinkevičiūtė, Bocskor, Böge, Bogovič, Bonafè, Boni, Borghezio, Borrelli, Borzan, Boştinaru, Bours, Boutonnet, Bové, Boylan, Brannen, Bresso, Briano, Briois, Brok, Buchner, Buda, Bullmann, Bullock, Buşoi, Bütikofer, Buzek, Cabezón Ruiz, Cadec, Calvet Chambon, van de Camp, Campbell Bannerman, Caputo, Carthy, Carver, Casa, Caspary, Castaldo, del Castillo Vera, Cavada, Charanzová, Chauprade, Childers, Chinnici, Chountis, Christoforou, Chrysogonos, Cicu, Ciocca, Cirio, Clune, Coburn, Coelho, Cofferati, Collin-Langen, Collins, Colombier, Comi, Corbett, Cornillet, Corrao, Costa, Couso Permuy, Cozzolino, Cramer, Cristea, Csáky, Czarnecki, Czesak, van Dalen, Dalli, Dalton, Dalunde, D'Amato, Dance, Danjean, Danti, Dantin, (The Earl of) Dartmouth, Dati, De Castro, Delahaye, Deli, Delli, Delvaux, Demesmaeker, De Monte, Denanot, Deprez, Deß, Detjen, Deutsch, Deva, Diaconu, Díaz de Mera García Consuegra, Didier, Dlabajová, Dodds, Dohrmann, Dorfmann, D'Ornano, Durand, Dzhambazki, Eck, Ehler, Eickhout, Elissen, Engel, Engström, Epitideios, Erdős, Ernst, Ertug, Estaràs Ferragut, Etheridge, Evans, Evi, Fajon, Faria, Federley, Ferber, Fernandes, Fernández, Ferrandino, Ferrara, Ferreira, Finch, Fisas Ayxelà, Fitto, Fjellner, Flack, Flanagan, Fleckenstein, Florenz, Forenza, Foster, Fotyga, Fountoulis, Fox, Freund, Frunzulică, Gabelic, Gahler, Gál, Gambús, García Pérez, Gardiazabal Rubial, Gardini, Gasbarra, Gebhardt, Geier, Gentile, Gerbrandy, Gericke, Geringer de Oedenberg, Giegold, Gierek, Gieseke, Gill Neena, Gill Nathan, Giménez Barbat, Girling, Giuffrida, Goddyn, Goerens, Gomes, González Peñas, González Pons, Gosiewska, de Graaff, de Grandes Pascual, Grapini, Gräßle, Graswander-Hainz, Griesbeck, Griffin, Grigule-Pēterse, Grossetête, Gualtieri, Guerrero Salom, Guillaume, Guoga, Guteland, Gutiérrez Prieto, Hadjigeorgiou, Halla-aho, Hannan, Harkin, Harms, Häusling, Hautala, Hayes, Hazekamp, Hedh, Henkel, Herranz García, Hetman, Heubuch, Hirsch, Hoc, Hoffmann, Hohlmeier, Hökmark, Hölvényi, Honeyball, Hortefeux, Howarth, Hübner, Hudghton, Huitema, Hyusmenova, in 't Veld, Iturgaiz, Iwaszkiewicz, Jaakonsaari, Jäätteenmäki, Jadot, Jahr, Jakovčić, James, Jamet, Jáuregui Atondo, Jávor, Jazłowiecka, Ježek, Jiménez-Becerril Barrio, Joly, de Jong, Jongerius, Joulaud, Jurek, Juvin, Kadenbach, Kaili, Kalinowski, Kallas, Kalniete, Kammerevert, Kappel, Karas, Kari, Kariņš, Karski, Kaufmann, Kefalogiannis, Kelam, Keller Jan, Kelly, Khan, Kirton-Darling, Klinz, Kłosowski, Koch, Kofod, Kohlíček, Kohn, Konečná, Kósa, Köster, Kouloglou, Kouroumbashev, Kovács, Kovatchev, Kozłowska-Rajewicz, Krasnodębski, Krehl, Krupa, Kuhn, Kukan, Kumpula-Natri, Kuneva, Kuźmiuk, Kyenge, Kyllönen, Kyrkos, Kyrtsos, Kyuchyuk, Lalonde, Lamassoure, Lambert, Lancini, Lange, de Lange, Langen, La Via, Lavrilleux, Lebreton, Lechevalier, Le Hyaric, Leinen, Lenaers, Le Pen, Lewandowski, Liberadzki, Liese, Lietz, Lins, Lochbihler, Loiseau, Loones, Lope Fontagné, López, López Aguilar, López Bermejo, López-Istúriz White, Lösing, Lucke, Ludvigsson, Łukacijewska, Lundgren, Łybacka, McAllister, McAvan, McClarkin, McGuinness, McIntyre, Macovei, Maletić, Malinov, Maltese, Mamikins, Mandl, Mănescu, Maňka, Mann, Manscour, Marcellesi, Marias, Marinescu, Marinho e Pinto, Martin David, Martin Dominique, Martin Edouard, Martusciello, Marusik, Matias, Mato, Matthews, Maullu, Maurel, Mavrides, Maydell, Mayer Georg, Mayer Alex, Mazuronis, Meissner, Mélin, Melior, Melo, Meszerics, Metsola, Meuthen, Michel, Michels, Mihaylova, Mikolášik, Millán Mon, van Miltenburg, Mineur, Miranda, Mitrofanovs, Mizzi, Mlinar, Mobarik, Moi, Moisă, Molnár, Monot, Monteiro de Aguiar, Montel, Moody, Moraes, Morano, Morgano, Morin-Chartier, Mosca, Müller, Mureşan, Muselier, Mussolini, Nagtegaal, Nagy, Nart, Nekov, Neuser, Nica, Nicholson, Nicolai, Niebler, Niedermayer, Niedermüller, Ní Riada, van Nistelrooij, Noichl, Novakov, Nuttall, Obermayr, O'Flynn, Olbrycht, Omarjee, Ożóg, Pabriks, Padar, Paet, Pagazaurtundúa Ruiz, Paksas, Palmer, Panzeri, Paolucci, Papadakis Demetris, Papadakis Konstantinos, Papadimoulis, Pargneaux, Parker, Paşcu, Patriciello, Pavel, Payne, Pedicini, Peillon, Peterle, Petersen, Petir, Philippot, Picierno, Picula, Piecha, Pieper, Pietikäinen, Pimenta Lopes, Piotrowski, Piri, Pirinski, Pitera, Plura, Poc, Poche, Polčák, Popa, Poręba, Pospíšil, Post, Preda, Pretzell, Preuß, Procter, Proust, Punset, Quisthoudt-Rowohl, Radev, Radoš, Radtke, Rangel, Rebega, Reda, Reding, Regner, Reid, Reimon, Reintke, Revault d'Allonnes Bonnefoy, Ribeiro, Ries, Riquet, Rivasi, Rochefort, Rodrigues Liliana, Rodrigues Maria João, Rodríguez-Piñero Fernández, Rodust, Rolin, Ropė, Rosati, Ruas, Rübig, Ruohonen-Lerner, Saïfi, Sakorafa, Salafranca Sánchez-Neyra, Salini, Sánchez Caldentey, Sander, Sant, dos Santos, Sârbu, Sargentini, Sarvamaa, Saryusz-Wolski, Sassoli, Saudargas, Schaake, Schaffhauser, Schaldemose, Schirdewan, Schlein, Schmidt, Scholz, Schöpflin, Schreijer-Pierik, Schulze, Schuster, Schwab, Scottà, Scott Cato, Sehnalová, Selimovic, Senra Rodríguez, Sernagiotto, Serrão Santos, Seymour, Siekierski, Silva Pereira, Simon Peter, Simon Siôn, Sippel, Škripek, Škrlec, Smith, Smolková, Šojdrová, Solé, Šoltes, Sonneborn, Soru, Sośnierz, Spinelli, Staes, Stanishev, Starbatty, Štefanec, Štětina, Stevens, Stihler, Stolojan, Stuger, Šuica, Sulík, Svoboda, Swinburne, Sylikiotis, Synadinos, Szájer, Szanyi, Szejnfeld, Tajani, Tamburrano, Tănăsescu, Tang, Tannock, Țapardel, Tarabella, Tarand, Taylor, Telička, Terricabras, Thomas, Toia, Tőkés, Tolić, Tomaševski, Tomašić, Toom, Torres Martínez, Torvalds, Tošenovský, Trebesius, Tremosa i Balcells, Troszczynski, Trüpel, Ţurcanu, Turmes, Ujazdowski, Ujhelyi, Ulvskog, Ungureanu, Urbán Crespo, Urtasun, Urutchev, Uspaskich, Vaidere, Vajgl, Valcárcel Siso, Vălean, Valenciano, Valero, Valli, Vallina, Vana, Van Bossuyt, Van Brempt, Vandenkendelaere, Van Orden, Vaughan, Vautmans, Väyrynen, Vergiat, Verheyen, Viegas, Vieu, Vilimsky, Viotti, Virkkunen, Vistisen, Voigt, Voss, Waitz, Wałęsa, Ward, Weber Renate, Weidenholzer, von Weizsäcker, Wenta, Wieland, Wierinck, Wikström, Winberg, Winkler Hermann, Wiśniewska, Wölken, Woolfe, Záborská, Zahradil, Zammit Dimech, Zanni, Zanonato, Zarianopoulos, Zdechovský, Zdrojewski, Zeller, Zemke, Zijlstra, Zīle, Zimmer, Žitňanská, Złotowski, Zoană, Zoffoli, Żółtek, Zorrinho, Zovko, Zullo, Zwiefka

Ispričani:

Albiol Guzmán, Cesa, Christensen, Crowley, Händel, Karlsson, Kölmel, Maštálka, Matera, Ponga, Sommer, Thun und Hohenstein

Posljednje ažuriranje: 24. listopada 2018.Pravna obavijest - Politika zaštite privatnosti