I henhold til artikel 229, første afsnit, i traktaten om den Europæiske Unions funktionsmåde og forretningsordenens artikel 146, åbnede formanden Europa-Parlamentets session 2019-2020.
2. Åbning af mødet
Formanden åbnede mødet kl. 09.00.
3. Beslutning om uopsættelig forhandling (forretningsordenens artikel 154)
- Regler vedrørende Den Europæiske Hav- og Fiskerifond på grund af Det Forenede Kongeriges udtræden af Unionen [COM(2019)0048 - C8-0037/2019- 2019/0009(COD)] - Fiskeriudvalget
Uopsættelig forhandling vedtaget
- Fiskeritilladelser til EU-fiskerfartøjer, der fisker i Det Forenede Kongeriges farvande, og Det Forenede Kongeriges fiskerfartøjers fiskeri i EU-farvande (2019/0010(COD)) - Fiskeriudvalget
Uopsættelig forhandling vedtaget
- Visse aspekter af jernbanesikkerhed og -forbindelser med hensyn til Det Forenede Kongerige Storbritannien og Nordirlands udtræden af Unionen [COM(2019)0088 - C8-0046/2019 - 2019/0040(COD)] - Transport- og Turismeudvalget
Uopsættelig forhandling vedtaget
Fristen for indgivelse af ændringsforslag blev fastsat til onsdag den 13. marts 2019 kl. 13.00.
4. Ændring af dagsordenen
Efter aftale med de politiske grupper foreslog formanden at udsætte afstemningen, der skulle finde sted torsdag om de beslutningsforslag, som var indgivet som afslutning på forhandlingen ”Nødsituation i Venezuela”, (punkt 153 på dagsordenen), til den følgende mødeperiode.
Parlamentet godkendte dette forslag. Dagsordenen blev således ændret.
5. Sikkerhedstrusler forbundet med den stigende kinesiske teknologiske tilstedeværelse i EU og mulige foranstaltninger på EU-plan til at mindske dem (indgivne beslutningsforslag)
Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Sikkerhedstrusler forbundet med den stigende kinesiske teknologiske tilstedeværelse i EU og mulige foranstaltninger på EU-plan til at mindske dem (2019/2575(RSP))
Beslutningsforslag fremsat som afslutning på forhandlingen (forretningsordenens artikel 123, stk. 2):
— Tiziana Beghin, Dario Tamburrano, Isabella Adinolfi og Rolandas Paksas, for EFDD-Gruppen, om sikkerhedstrusler forbundet med den stigende kinesiske teknologiske tilstedeværelse i EU og mulige foranstaltninger på EU-plan til at mindske dem (2019/2575(RSP)) (B8-0153/2019);
— Caroline Nagtegaal, for ALDE-Gruppen, om sikkerhedstrusler forbundet med den stigende kinesiske teknologiske tilstedeværelse i EU og mulige foranstaltninger på EU-plan til at mindske dem (2019/2575(RSP)) (B8-0154/2019);
— Luděk Niedermayer, Angelika Niebler, Ivo Belet og Paul Rübig, for PPE-Gruppen, om sikkerhedstrusler forbundet med den stigende kinesiske teknologiske tilstedeværelse i EU og mulige foranstaltninger på EU-plan til at mindske dem (2019/2575(RSP)) (B8-0155/2019);
— Dan Nica og Peter Kouroumbashev, for S&D-Gruppen, om sikkerhedstrusler forbundet med den stigende kinesiske teknologiske tilstedeværelse i EU og mulige foranstaltninger på EU-plan til at mindske dem (2019/2575(RSP)) (B8-0159/2019);
— Reinhard Bütikofer, for Verts/ALE-Gruppen, om sikkerhedstrusler forbundet med den stigende kinesiske teknologiske tilstedeværelse i EU og mulige foranstaltninger på EU-plan til at mindske dem (2019/2575(RSP)) (B8-0160/2019);
— Helmut Scholz, Kostadinka Kuneva, Martina Michels, Eleonora Forenza, Stelios Kouloglou og Dimitrios Papadimoulis, for GUE/NGL-Gruppen, om sikkerhedstrusler forbundet med den stigende kinesiske teknologiske tilstedeværelse i EU og mulige foranstaltninger på EU-plan til at mindske dem (2019/2575(RSP)) (B8-0162/2019);
— Hans-Olaf Henkel for ECR-Gruppen, om sikkerhedstrusler forbundet med den stigende kinesiske teknologiske tilstedeværelse i EU og mulige foranstaltninger på EU-plan til at mindske dem (2019/2575(RSP)) (B8-0164/2019).
Afstemning: punkt 8.22 i protokollen af 12.3.2019.
6. Kønsbalance ved udnævnelser inden for EU's økonomiske og monetære anliggender (forhandling)
Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Kønsbalance ved udnævnelser inden for EU's økonomiske og monetære anliggender (2019/2614(RSP))
Melania Gabriela Ciot (formand for Rådet) og Věra Jourová (medlem af Kommissionen) afgav redegørelserne.
Talere Esther de Lange for PPE-Gruppen, Mercedes Bresso for S&D-Gruppen, Ulrike Trebesius for ECR-Gruppen, Nils Torvalds for ALDE-Gruppen, Sven Giegold for Verts/ALE-Gruppen, Marisa Matias for GUE/NGL-Gruppen, Mireille D'Ornano for EFDD-Gruppen, Dobromir Sośnierz, løsgænger, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Hilde Vautmans, Markus Ferber, Pervenche Berès, Mirosław Piotrowski, Sophia in 't Veld, Molly Scott Cato, Miguel Viegas, Rosa Estaràs Ferragut, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Dobromir Sośnierz, Patrizia Toia, Ernest Urtasun, Sirpa Pietikäinen og Vilija Blinkevičiūtė.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: José Inácio Faria, Maria Grapini, Izaskun Bilbao Barandica, Bill Etheridge og Anneli Jäätteenmäki.
Talere Věra Jourová og Melania Gabriela Ciot.
Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 2.
7. Drøftelse med Den Slovakiske Republiks premierminister, Peter Pellegrini, om Europas fremtid (forhandling)
Drøftelse med Den Slovakiske Republiks premierminister, Peter Pellegrini, om Europas fremtid (2019/2515(RSP))
Formanden holdt en kort tale til indledning.
Taler: Peter Pellegrini (Den Slovakiske Republiks premierminister).
Taler: Jean-Claude Juncker (formand for Kommissionen).
Talere Esteban González Pons for PPE-Gruppen, Josef Weidenholzer for S&D-Gruppen, Jana Žitňanská for ECR-Gruppen, Sophia in 't Veld for ALDE-Gruppen, Ska Keller for Verts/ALE-Gruppen, Kateřina Konečná for GUE/NGL-Gruppen, Rolandas Paksas for EFDD-Gruppen, Marcel de Graaff for ENF-Gruppen, og Kazimierz Michał Ujazdowski, løsgænger.
Taler: Peter Pellegrini.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Paulo Rangel, Babette Winter, Hans-Olaf Henkel, Romeo Franz, Dimitrios Papadimoulis, Patrick O'Flynn, Eduard Kukan, Ivan Štefanec og Maria Grapini.
Taler: Peter Pellegrini.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Marek Jurek, Jaromír Štětina, Michaela Šojdrová, Monika Smolková, Charles Tannock, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Alojz Peterle, Juan Fernando López Aguilar, Joachim Starbatty og Tomáš Zdechovský.
Taler: Peter Pellegrini.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Ruža Tomašić, Richard Sulík, Arne Lietz og Branislav Škripek.
Taler: Peter Pellegrini.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
(Mødet afbrudt kl. 12.19 i afventning af afstemningstiden)
FORSÆDE: Mairead McGUINNESS næstformand
8. Genoptagelse af mødet
Mødet genoptaget kl. 12.30.
Taler: Pina Picierno om sagen om vinderen af Sakharovprisen 2012, Nasrin Sotoudeh, som var blevet idømt en streng straf af ved en iransk domstol. Taleren anmodede om, at Parlamentet ubetinget fordømte denne dom og krævede omgående løsladelse af Nasrin Sotoudeh (Formanden svarede, at hun ville viderebringe denne anmodning til formanden for Europa-Parlamentet).
9. Afstemningstid
Resultaterne af afstemningerne som helhed (ændringsforslag, særskilte afstemninger, opdelte afstemninger osv.) fremgår af bilaget ”Afstemningsresultater”, som er vedlagt protokollen.
Resultaterne af afstemningerne ved navneopråb, som er vedføjet protokollen, foreligger kun elektronisk og kan konsulteres på Parlamentets websted.
9.1. Anmodning om ophævelse af Monika Hohlmeiers immunitet (afstemning)
Betænkning om anmodning om ophævelse af Monika Hohlmeiers immunitet [2019/2002(IMM)] - Retsudvalget. Ordfører: Jean-Marie Cavada (A8-0165/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 1)
9.4. Forlængelse af anvendelsen af artikel 159 i Parlamentets forretningsorden indtil udgangen af den 9. valgperiode (afstemning)
Henstilling om afgørelse indgivet af Præsidiet i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 159, stk. 4, om forlængelse af gyldigheden af artikel 159 i Parlamentets forretningsorden indtil udgangen af den 9. valgperiode (2019/2545(RSO)) (B8-0147/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 4)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om elektronisk godstransportinformation [COM(2018)0279 - C8-0191/2018 - 2018/0140(COD)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Claudia Schmidt (A8-0060/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 5)
9.6. Frivillig partnerskabsaftale mellem EU og Vietnam om retshåndhævelse, god forvaltningspraksis og handel *** (afstemning)
Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse af den frivillige partnerskabsaftale mellem Den Europæiske Union og Den Socialistiske Republik Vietnam om retshåndhævelse, god forvaltningspraksis og handel på skovbrugsområdet [10861/2018 - C8-0445/2018 - 2018/0272(NLE)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Heidi Hautala (A8-0083/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 6)
9.7. Frivillig partnerskabsaftale mellem EU og Vietnam om retshåndhævelse, god forvaltningspraksis og handel (beslutning) (afstemning)
Betænkning med et forslag til ikke-lovgivningsmæssig beslutning om forslag til Rådets afgørelse om indgåelse af en frivillig partnerskabsaftale mellem Den Europæiske Union og Den Socialistiske Republik Vietnam om retshåndhævelse, god forvaltningspraksis og handel [2018/0272M(NLE)] - Udvalget om International Handel. Ordfører: Heidi Hautala (A8-0093/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 7)
9.8. Protokol om ændring af konventionen om beskyttelse af det enkelte menneske i forbindelse med elektronisk databehandling af personoplysninger *** (afstemning)
Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om at bemyndige medlemsstaterne til i Den Europæiske Unions interesse at undertegne protokollen om ændring af Europarådets konvention om beskyttelse af det enkelte menneske i forbindelse med elektronisk databehandling af personoplysninger [10923/2018 - C8-0440/2018 - 2018/0238(NLE)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: József Nagy (A8-0070/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 8)
Parlamentet godkendte udkastet til Rådets afgørelse.
9.9. Bemyndigelse af medlemsstaterne til at blive part i Europarådets konvention om en integreret tilgang til tryghed, sikkerhed og service i forbindelse med fodboldkampe og andre sportsbegivenheder *** (afstemning)
Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om bemyndigelse af medlemsstaterne til i Den Europæiske Unions interesse at blive parter i Europarådets konvention om en integreret tilgang til tryghed, sikkerhed og service i forbindelse med fodboldkampe og andre sportsbegivenheder (CETS nr. 218) [12527/2018 - C8-0436/2018 - 2018/0116(NLE)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Sylvia-Yvonne Kaufmann (A8-0080/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 9)
Parlamentet godkendte udkastet til Rådets afgørelse.
9.10. Protokol om ændring af aftalen om søtransport mellem EU og Kina (Kroatiens tiltrædelse) *** (afstemning)
Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse på vegne af Unionen og medlemsstaterne af protokollen om ændring af aftalen om søtransport mellem Det Europæiske Fællesskab og dets medlemsstater på den ene side og Folkerepublikken Kina på den anden side for at tage hensyn til Republikken Kroatiens tiltrædelse af Den Europæiske Union [05083/2015 - C8-0022/2019 - 2014/0327(NLE)] - Transport- og Turismeudvalget. Ordfører: Francisco Assis (A8-0168/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 10)
9.11. Euro-Middelhavsaftalen mellem EU og Egypten (Kroatiens tiltrædelse) *** (afstemning)
Henstilling om udkast til Rådets afgørelse om indgåelse på Den Europæiske Unions og dens medlemsstaters vegne af en protokol til Euro-Middelhavsaftalen om oprettelse af en associering mellem De Europæiske Fællesskaber og deres medlemsstater på den ene side og Den Arabiske Republik Egypten på den anden side for at tage hensyn til Republikken Kroatiens tiltrædelse af Den Europæiske Union [10219/2016 - C8-0135/2017 - 2016/0121(NLE)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Ramona Nicole Mănescu (A8-0025/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 11)
9.12. Partnerskabs- og samarbejdsaftale mellem EU og Turkmenistan (afstemning)
Interimsbetænkning om udkast til Rådets og Kommissionens afgørelse om Den Europæiske Unions og Det Europæiske Atomenergifællesskabs indgåelse af partnerskabs- og samarbejdsaftalen om oprettelse af et partnerskab mellem De Europæiske Fællesskaber og deres medlemsstater på den ene side og Turkmenistan på den anden side [1998/0031R(NLE)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Ramona Nicole Mănescu (A8-0072/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 12)
9.13. Gennemførelsesafgørelse om elektronisk udveksling med Det Forenede Kongerige af DNA-oplysninger * (afstemning)
Betænkning om udkast til Rådets gennemførelsesafgørelse om elektronisk udveksling med Det Forenede Kongerige af DNA-oplysninger [13123/2018 - C8-0474/2018 - 2018/0812(CNS)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Branislav Škripek (A8-0092/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 13)
9.14. Udveksling af oplysninger om tredjelandsstatsborgere og det europæiske informationssystem vedrørende strafferegistre (ECRIS) ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om ændring af Rådets rammeafgørelse 2009/315/RIA for så vidt angår udveksling af oplysninger om tredjelandsstatsborgere og det europæiske informationssystem vedrørende strafferegistre (ECRIS), og om erstatning af Rådets afgørelse 2009/316/RIA [COM(2016)0007 - C8-0012/2016 - 2016/0002(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Daniel Dalton (A8-0219/2016)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 14)
9.15. Centralt system til bestemmelse af, hvilke medlemsstater der ligger inde med oplysninger om straffedomme afsagt over tredjelandsstatsborgere og statsløse personer (ECRIS-TCN-systemet) ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om oprettelse af et centralt system til bestemmelse af, hvilke medlemsstater der ligger inde med oplysninger om straffedomme afsagt over tredjelandsstatsborgere og statsløse personer (tredjelandsstatsborgere) for at supplere og understøtte det europæiske informationssystem vedrørende strafferegistre (ECRIS-TCN-systemet), og om ændring af forordning (EU) nr. 1077/2011 [COM(2017)0344 - C8-0217/2017 - 2017/0144(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Daniel Dalton (A8-0018/2018)
Afstemningen om afgørelsen om at indlede interinstitutionelle forhandlinger havde fundet sted den 8. februar 2018 (punkt 12.6 i protokollen af 8.2.2018).
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 15)
Talere: Dennis de Jong for GUE/NGL-Gruppen, for at anmode om, at ændringsforslagene blev sat under afstemning inden den foreløbige aftale, jf. forretningsordenens artikel 59, stk. 3, og Daniel Dalton (ordfører) som var imod dette.
Parlamentet forkastede anmodningen ved AN (129 for, 514 imod, 22 hverken/eller).
9.16. Programmet Det Europæiske Solidaritetskorps ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om oprettelse af programmet Det Europæiske Solidaritetskorps og om ophævelse af [forordningen om Det Europæiske Solidaritetskorps] og forordning (EU) nr. 375/2014 [COM(2018)0440 - C8-0264/2018 - 2018/0230(COD)] - Kultur- og Uddannelsesudvalget. Ordfører: Michaela Šojdrová (A8-0079/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 16)
9.17. EU's forordning om cybersikkerhed ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ENISA, "EU's Agentur for Cybersikkerhed", om ophævelse af forordning (EU) nr. 526/2013 og om cybersikkerhedscertificering af informations- og kommunikationsteknologi ("forordningen om cybersikkerhed") [COM(2017)0477 - C8-0310/2017 - 2017/0225(COD)] - Udvalget om Industri, Forskning og Energi. Ordfører: Angelika Niebler (A8-0264/2018)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 17)
9.18. Illoyal handelspraksis i relationer mellem virksomheder i fødevareforsyningskæden ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om illoyal handelspraksis i relationer mellem virksomheder i fødevareforsyningskæden [COM(2018)0173 - C8-0139/2018 - 2018/0082(COD)] - Udvalget om Landbrug og Udvikling af Landdistrikter. Ordfører: Paolo De Castro (A8-0309/2018)
Afstemningen om afgørelsen om at indlede interinstitutionelle forhandlinger havde fundet sted den 25. oktober 2018 (punkt 13.3 i protokollen af 25.10.2018).
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 18)
FORELØBIG AFTALE, ERKLÆRING FRA PARLAMENTET og FÆLLES ERKLÆRING
9.19. Det europæiske borgerinitiativ ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om det europæiske borgerinitiativ [COM(2017)0482 - C8-0308/2017 - 2017/0220(COD)] - Udvalget om Konstitutionelle Anliggender. Ordfører: György Schöpflin (A8-0226/2018)
Afstemningen om afgørelsen om at indlede interinstitutionelle forhandlinger havde fundet sted den 5. juli 2018 (punkt 6.5 i protokollen af 5.7.2018).
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 19)
Taler: Barbara Spinelli for GUE/NGL-Gruppen, for at anmode om, at ændringsforslagene blev sat under afstemning inden den foreløbige aftale, jf. forretningsordenens artikel 59, stk. 3.
Parlamentet forkastede anmodningen ved AN (146 for, 501 imod, 17 hverken/eller).
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om import af kulturgenstande [COM(2017)0375 - C8-0227/2017 - 2017/0158(COD)] - Udvalget om International Handel - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordførere: Alessia Maria Mosca og Daniel Dalton (A8-0308/2018)
9.21. Beskyttelse af personoplysninger i forbindelse med valg til Europa-Parlamentet ***I (afstemning)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EU, Euratom) nr. 1141/2014 for så vidt angår en kontrolprocedure vedrørende overtrædelse af reglerne om beskyttelse af personoplysninger i forbindelse med valg til Europa-Parlamentet [COM(2018)0636 - C8-0413/2018 - 2018/0336(COD)] - Udvalget om Konstitutionelle Anliggender. Ordførere: Mercedes Bresso og Rainer Wieland (A8-0435/2018)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 21)
Taler: Gilles Lebreton for ENF-Gruppen for at anmode om, at ændringsforslagene blev sat under afstemning inden den foreløbige aftale, jf. forretningsordenens artikel 59, stk. 3.
Parlamentet forkastede anmodningen ved VE (__[A32466]__ for, __[A32467]__ imod, __[A32468]__ hverken/eller).
9.22. Sikkerhedstrusler forbundet med den stigende kinesiske teknologiske tilstedeværelse i EU og mulige foranstaltninger på EU-plan til at mindske dem (afstemning)
Reinhard Bütikofer havde stillet et mundtligt ændringsforslag for at tilføje et nyt punkt efter punkt 38. Ændringsforslaget var blevet godtaget.
9.24. Opbygning af EU's kapacitet til konfliktforebyggelse og mægling(afstemning)
Betænkning om opbygning af EU's kapacitet til konfliktforebyggelse og mægling [2018/2159(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Soraya Post (A8-0075/2019)
(Simpelt flertal påkrævet) (Afstemningen som helhed: bilaget "Afstemningsresultater", punkt 24)
De skriftlige stemmeforklaringer, jf. forretningsordenens artikel 183, var tilgængelige på medlemmernes sider på Parlamentets websted.
Mundtlige stemmeforklaringer:
Henstilling:Heidi Hautala - A8-0083/2019 Seán Kelly og Daniel Hannan
Betænkning: Heidi Hautala - A8-0093/2019 Alex Mayer
Betænkning: Daniel Dalton - A8-0219/2016 Bogdan Andrzej Zdrojewski
Betænkning: Michaela Šojdrová - A8-0079/2019 Dominique Bilde, Andrejs Mamikins, Bogdan Andrzej Zdrojewski, Adam Szejnfeld, José Inácio Faria og Seán Kelly
Betænkning: Angelika Niebler - A8-0264/2018 Notis Marias, Bogdan Andrzej Zdrojewski og Seán Kelly
Betænkning: Paolo De Castro - A8-0309/2018 Ana Miranda, Notis Marias og Adam Szejnfeld
Betænkning: György Schöpflin - A8-0226/2018 Ana Miranda, Notis Marias, Andrejs Mamikins, Adam Szejnfeld og José Inácio Faria
Betænkning: Sandra Kalniete - A8-0073/2019 Andrejs Mamikins og Momchil Nekov
Betænkning: Soraya Post - A8-0075/2019 Alex Mayer.
11. Stemmerettelser og -intentioner
Stemmerettelser og -intentioner findes på Europarl, ”Plenarmøder”, ”Afstemninger”, ”Afstemningsresultater” (Resultat af afstemningerne ved navneopråb).
Den elektroniske udgave på Europarl vil blive ajourført regelmæssigt i en periode på højst to uger efter afstemningsdagen.
Efter udløbet af denne frist vil listen over stemmerettelser og -intentioner blive afsluttet med henblik på oversættelse og offentliggørelse i Den Europæiske Unions Tidende.
(Mødet afbrudt kl. 13.34.)
FORSÆDE: Ioan Mircea PAŞCU næstformand
12. Genoptagelse af mødet
Mødet genoptaget kl. 15.01.
13. Godkendelse af protokollen fra foregående møde
- Decharge 2017: Den Europæiske Tilsynsmyndighed for Forsikrings- og Arbejdsmarkedspensionsordninger (EIOPA) (05825/2019 [26] - C8-0093/2019 - 2018/2203(DEC))
henvist til:
kor.udv. :
CONT
rådg.udv. :
ECON, EMPL
- Decharge 2017: Den Europæiske Værdipapir- og Markedstilsynsmyndighed (ESMA) (05825/2019 [27] - C8-0094/2019 - 2018/2204(DEC))
henvist til:
kor.udv. :
CONT
rådg.udv. :
ECON
- Decharge 2017: Agenturet for Samarbejde mellem Energireguleringsmyndigheder (ACER) (05825/2019 [28] - C8-0095/2019 - 2018/2205(DEC))
henvist til:
kor.udv. :
CONT
rådg.udv. :
ITRE
- Decharge 2017: Kontoret for Sammenslutningen af Europæiske Tilsynsmyndigheder inden for Elektronisk Kommunikation (BEREC) (05825/2019 [29] - C8-0096/2019 - 2018/2206(DEC))
henvist til:
kor.udv. :
CONT
rådg.udv. :
ITRE, IMCO
- Decharge 2017: Det Europæiske Institut for Innovation og Teknologi (EIT) (05825/2019 [30] - C8-0097/2019 - 2018/2207(DEC))
- Decharge 2017: Det Europæiske Agentur for den Operationelle Forvaltning af Store IT-systemer inden for Området med Frihed, Sikkerhed og Retfærdighed (eu-LISA) (05825/2019 [32] - C8-0099/2019 - 2018/2209(DEC))
henvist til:
kor.udv. :
CONT
rådg.udv. :
LIBE
- Decharge 2017: Den Internationale Fusionsenergiorganisation (ITER) (05827/2019 [01] - C8-0100/2019 - 2018/2211(DEC))
- Decharge 2017: Fællesforetagende - Elektronikkomponenter og -systemer for europæisk lederskab (ECSEL) (05827/2019 [08] - C8-0107/2019 - 2018/2218(DEC))
henvist til:
kor.udv. :
CONT
rådg.udv. :
ITRE
2) Fra udvalgene følgende betænkning:
- Betænkning om Europa-Parlamentets henstilling til Rådet, Kommissionen og næstformanden for Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik om anvendelsesområdet og mandatet for EU's særlige repræsentanter (2018/2116(INI)) – kor. udv.: AFET - Ordfører: Hilde Vautmans (A8-0171/2019)
15. En europæisk sanktionsordning for krænkelser af menneskerettighederne (forhandling)
Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: En europæisk sanktionsordning for krænkelser af menneskerettighederne (2019/2580(RSP))
Johannes Hahn (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.
Talere Sandra Kalniete for PPE-Gruppen, Ana Gomes for S&D-Gruppen, Amjad Bashir for ECR-Gruppen, Marietje Schaake for ALDE-Gruppen, Barbara Lochbihler for Verts/ALE-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Gunnar Hökmark, Mylène Troszczynski for ENF-Gruppen, Laima Liucija Andrikienė, Francisco Assis, Marek Jurek, Judith Sargentini, Marie-Christine Arnautu, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, Kati Piri, Heidi Hautala, Tunne Kelam, Nikos Androulakis, Jaromír Štětina og Liliana Rodrigues.
Talere efter catch-the-eye-proceduren:Bogdan Andrzej Zdrojewski, Costas Mavrides, Ruža Tomašić, Jordi Solé, Takis Hadjigeorgiou, Julie Ward og Ana Miranda.
Taler: Johannes Hahn.
Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 2.
16. Kommissionens 2018-rapport om Tyrkiet (forhandling)
Betænkning om Kommissionens 2018-rapport om Tyrkiet [2018/2150(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Kati Piri (A8-0091/2019)
Kati Piri forelagde betænkningen.
Talere Melania Gabriela Ciot (formand for Rådet) og Johannes Hahn (medlem af Kommissionen).
Talere Renate Sommer for PPE-Gruppen, Victor Boştinaru for S&D-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Lefteris Christoforou, Bas Belder for ECR-Gruppen, Marietje Schaake for ALDE-Gruppen, Bodil Valero for Verts/ALE-Gruppen, Takis Hadjigeorgiou for GUE/NGL-Gruppen, James Carver for EFDD-Gruppen, Mario Borghezio for ENF-Gruppen, Georgios Epitideios, løsgænger, Cristian Dan Preda, Knut Fleckenstein, Anders Primdahl Vistisen, Nedzhmi Ali, Jordi Solé, Martina Michels, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Michaela Šojdrová, Fabio Massimo Castaldo, Jacques Colombier og Kostas Papadakis.
FORSÆDE: Pavel TELIČKA næstformand
Talere David Casa, Miltiadis Kyrkos, Geoffrey Van Orden, Jörg Meuthen, Michał Marusik, Eleftherios Synadinos, Esther de Lange, Javi López, Eleni Theocharous, Marie-Christine Arnautu, Michaela Šojdrová, Demetris Papadakis, Notis Marias, Angelo Ciocca, Asim Ademov, Eugen Freund, Angel Dzhambazki, David McAllister, Andrejs Mamikins, Mark Demesmaeker, Lefteris Christoforou og Liliana Rodrigues.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Arne Lietz, Julie Ward, Costas Mavrides, Ana Miranda, Neoklis Sylikiotis, Eleonora Forenza og Lampros Fountoulis.
Talere Johannes Hahn, Melania Gabriela Ciot og Kati Piri.
17. Fortolkning af forretningsordenen (opfølgning)
Fortolkningen af forretningsordenens artikel 171, stk 1, første afsnit, litra b, givet af AFCO var blevet meddelt på plenarmødet den foregående dag (punkt 7 i protokollen af 11.3.2019).
Eftersom der ikke var blevet gjort indsigelse af en politisk gruppe eller et antal medlemmer, der mindst når op på den lave tærskel, jf. forretningsordenens artikel 226, stk. 4, betragtedes denne fortolkning som vedtaget.
Formanden mindede om, at henstillingerne fra ECON om ikke at gøre indsigelse mod de delegerede retsakter var blevet meddelt på plenarmødet den foregående dag, mandag den 11. marts 2019 (punkt 9 i protokollen af 11.3.2019).
Der var ikke blevet gjort indsigelse mod disse henstillinger inden for fristen på 24 timer som fastsat i forretningsordenens artikel 105, stk. 6.
Disse henstillinger ansås derfor som vedtaget og ville blive offentliggjort i vedtagne tekster for mødet den efterfølgende dag, onsdag den 13. marts 2019.
19. Nødsituation i Venezuela (forhandling)
Redegørelse ved næstformanden i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik: Nødsituation i Venezuela (2018/2628(RSP))
Neven Mimica (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.
Talere Esteban González Pons for PPE-Gruppen, Ramón Jáuregui Atondo for S&D-Gruppen, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Javier Nart for ALDE-Gruppen, Javier Couso Permuy for GUE/NGL-Gruppen, Kostas Papadakis, løsgænger, Pier Antonio Panzeri, Beatriz Becerra Basterrechea, Ana Gomes og Dita Charanzová.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Paulo Rangel, José Inácio Faria, Bogdan Andrzej Zdrojewski, José Ignacio Salafranca Sánchez-Neyra, María Teresa Giménez Barbat, Izaskun Bilbao Barandica, Ana Miranda, Maria Lidia Senra Rodríguez, João Pimenta Lopes og Bill Etheridge.
Taler: Neven Mimica.
Taler efter catch-the-eye-proceduren: Teresa Jiménez-Becerril Barrio.
Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 2.
Formanden erklærede forhandlingen for afsluttet.
Afstemning: næste mødeperiode.
20. Den opfølgning, EU-Udenrigstjenesten har foretaget to år efter Europa-Parlamentets betænkning om EU's strategiske kommunikation til bekæmpelse af tredjemands propaganda mod EU (forhandling)
Betænkning om Europa-Parlamentets henstilling til Rådet og næstformanden for Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik med status over den opfølgning, EU-Udenrigstjenesten har foretaget to år efter Europa-Parlamentets betænkning om EU's strategiske kommunikation til bekæmpelse af tredjemands propaganda mod EU [2018/2115(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Anna Fotyga (A8-0031/2019)
Anna Fotyga forelagde betænkningen.
FORSÆDE: Zdzisław KRASNODĘBSKI næstformand
Taler: Neven Mimica (medlem af Kommissionen) for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.
Talere Ramona Nicole Mănescu for PPE-Gruppen, Eugen Freund for S&D-Gruppen, Ryszard Czarnecki for ECR-Gruppen, Petras Auštrevičius for ALDE-Gruppen, Rebecca Harms for Verts/ALE-Gruppen, Javier Couso Permuy for GUE/NGL-Gruppen, Fabio Massimo Castaldo for EFDD-Gruppen, Jean-Luc Schaffhauser for ENF-Gruppen, som ligeledes besvarede et blåt kort-spørgsmål fra Indrek Tarand, Lampros Fountoulis, løsgænger, Sandra Kalniete, Julie Ward, Cristian Dan Preda, Tonino Picula, Andrey Kovatchev, Michael Gahler, Eduard Kukan, Tunne Kelam, Jaromír Štětina, Dubravka Šuica og Bogdan Andrzej Zdrojewski.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Paulo Rangel, Ruža Tomašić, Georgios Epitideios, Pirkko Ruohonen-Lerner, Notis Marias og Karol Karski.
21. Samarbejdsaftale om partnerskab og udvikling mellem EU og Afghanistan *** - Samarbejdsaftale om partnerskab og udvikling mellem EU og Afghanistan (beslutning) (forhandling)
Henstilling om forslag til Rådets afgørelse om indgåelse på Unionens vegne af samarbejdsaftalen mellem Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den ene side og Den Islamiske Republik Afghanistan på den anden side om partnerskab og udvikling [15093/2016 - C8-0107/2018 - 2015/0302(NLE)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Anna Elżbieta Fotyga (A8-0026/2019)
Betænkning med et forslag til ikke-lovgivningsmæssig beslutning om forslag til Rådets afgørelse om indgåelse på Unionens vegne af samarbejdsaftalen mellem Den Europæiske Union og dens medlemsstater på den ene side og Den Islamiske Republik Afghanistan på den anden side om partnerskab og udvikling [2015/0302M(NLE)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Anna Fotyga (A8-0058/2019)
Anna Fotyga forelagde henstillingen og betænkningen.
Taler: Neven Mimica (medlem af Kommissionen), for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.
Talere Bernd Lange (ordfører for udtalelse fra INTA), Bogdan Andrzej Zdrojewski for PPE-Gruppen, Doru-Claudian Frunzulică for S&D-Gruppen, Petras Auštrevičius for ALDE-Gruppen, Sabine Lösing for GUE/NGL-Gruppen, Ana Gomes og Neena Gill.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Julie Ward, Patricia Lalonde, Bill Etheridge og Fabio Massimo Castaldo.
22. Associeringsaftalen mellem EU og Monaco, Andorra og San Marino (forhandling)
Betænkning om Europa-Parlamentets henstilling til Rådet, Kommissionen og Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik og næstformand for Kommissionen om associeringsaftalen mellem EU og Monaco, Andorra og San Marino [2018/2246(INI)] - Udenrigsudvalget. Ordfører: Juan Fernando López Aguilar (A8-0074/2019)
Juan Fernando López Aguilar forelagde betænkningen.
Taler: Neven Mimica (medlem af Kommissionen) for næstformand i Kommissionen/Unionens højtstående repræsentant for udenrigsanliggender og sikkerhedspolitik.
FORSÆDE: David Maria SASSOLI næstformand
Talere Željana Zovko for PPE-Gruppen, Brando Benifei for S&D-Gruppen, Charles Tannock for ECR-Gruppen, Jordi Solé for Verts/ALE-Gruppen, Santiago Fisas Ayxelà og Francisco Assis.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Bill Etheridge, Ramon Tremosa i Balcells, Notis Marias og José Inácio Faria.
Talere Neven Mimica og Juan Fernando López Aguilar.
23. Tilgængelighedskrav til produkter og tjenesteydelser ***I (forhandling)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv om indbyrdes tilnærmelse af medlemsstaternes love og administrative bestemmelser for så vidt angår tilgængelighedskrav til produkter og tjenesteydelser [COM(2015)0615 - C8-0387/2015 - 2015/0278(COD)] - Udvalget om det Indre Marked og Forbrugerbeskyttelse. Ordfører: Morten Løkkegaard (A8-0188/2017)
Taler: Ádám Kósa (ordfører for udtalelse fra EMPL).
Taler: Neven Mimica (medlem af Kommissionen).
Talere Julie Ward (ordfører for udtalelse fra CULT), Kostadinka Kuneva (ordfører for udtalelse fra PETI), Andreas Schwab for PPE-Gruppen, Olga Sehnalová for S&D-Gruppen, Jana Žitňanská for ECR-Gruppen, Igor Šoltes for Verts/ALE-Gruppen, Dieter-Lebrecht Koch, Nicola Danti og Sirpa Pietikäinen.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Helga Stevens, Bill Etheridge, Notis Marias og Izaskun Bilbao Barandica.
24. Presserende behov for en EU-sortliste over tredjelande i overensstemmelse med direktivet om bekæmpelse af hvidvaskning af penge (forhandling)
Redegørelser ved Rådet og Kommissionen: Presserende behov for en EU-sortliste over tredjelande i overensstemmelse med direktivet om bekæmpelse af hvidvaskning af penge (2019/2612(RSP))
Melania Gabriela Ciot (formand for Rådet) afgav redegørelsen.
FORSÆDE: Dimitrios PAPADIMOULIS næstformand
Věra Jourová (medlem af Kommissionen) afgav redegørelsen.
Talere Markus Ferber for PPE-Gruppen, Ana Gomes for S&D-Gruppen, Ralph Packet for ECR-Gruppen, Nils Torvalds for ALDE-Gruppen, Sven Giegold for Verts/ALE-Gruppen, Matt Carthy for GUE/NGL-Gruppen, David Coburn for EFDD-Gruppen, Mario Borghezio for ENF-Gruppen, Dariusz Rosati, Juan Fernando López Aguilar, Judith Sargentini, Miguel Urbán Crespo, Ignazio Corrao, Emil Radev, Jeppe Kofod, Martin Schirdewan, Luděk Niedermayer, Emmanuel Maurel, Agustín Díaz de Mera García Consuegra og José Inácio Faria.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias, Izaskun Bilbao Barandica og Bill Etheridge.
Talere Věra Jourová og Melania Gabriela Ciot.
Der ville senere blive givet meddelelse om de beslutningsforslag, der ville blive fremsat i overensstemmelse med forretningsordenens artikel 123, stk. 2.
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om ændring af forordning (EF) nr. 767/2008, forordning (EF) nr. 810/2009, forordning (EU) 2017/2226, forordning (EU) 2016/399, forordning XX/2018 [forordningen om interoperabilitet] og beslutning 2004/512/EF og om ophævelse af Rådets afgørelse 2008/633/RIA [COM(2018)0302 - C8-0185/2018 - 2018/0152(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Carlos Coelho (A8-0078/2019)
Carlos Coelho forelagde betænkningen.
Taler: Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).
Talere: Bernd Kölmel (ordfører for udtalelse fra BUDG), Emil Radev for PPE-Gruppen, Péter Niedermüller for S&D-Gruppen, Helga Stevens for ECR-Gruppen, Gérard Deprez for ALDE-Gruppen, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, Juan Fernando López Aguilar og Andrejs Mamikins.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias og Bill Etheridge.
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om Asyl- og Migrationsfonden [COM(2018)0471 - C8-0271/2018 - 2018/0248(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Miriam Dalli (A8-0106/2019)
Miriam Dalli forelagde betænkningen.
FORSÆDE: Heidi HAUTALA næstformand
Taler: Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).
Talere Elly Schlein (ordfører for udtalelse fra DEVE), Daniele Viotti (ordfører for udtalelse fra BUDG), Jeroen Lenaers for PPE-Gruppen, Cécile Kashetu Kyenge for S&D-Gruppen, Kristina Winberg for ECR-Gruppen, Ska Keller for Verts/ALE-Gruppen, Martina Anderson for GUE/NGL-Gruppen, Bill Etheridge for EFDD-Gruppen, Gilles Lebreton for ENF-Gruppen, Agustín Díaz de Mera García Consuegra, Juan Fernando López Aguilar, Emil Radev og Péter Niedermüller.
Talere efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias og Julie Ward.
27. Instrumentet for finansiel støtte til grænseforvaltning og visa ***I (forhandling)
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om instrumentet for finansiel støtte til grænseforvaltning og visa som en del af Fonden for Integreret Grænseforvaltning [COM(2018)0473 - C8-0272/2018 - 2018/0249(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Tanja Fajon (A8-0089/2019)
Tanja Fajon forelagde betænkningen.
Taler: Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).
Talere Eduard Kukan (ordfører for udtalelse fra AFET), Monika Hohlmeier (ordfører for udtalelse fra BUDG), Carlos Coelho for PPE-Gruppen, Péter Niedermüller for S&D-Gruppen, Anders Primdahl Vistisen for ECR-Gruppen, Marie-Christine Vergiat for GUE/NGL-Gruppen, Juan Fernando López Aguilar og Cécile Kashetu Kyenge.
Taler efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias.
Betænkning om forslag til Europa-Parlamentets og Rådets forordning om Fonden for Intern Sikkerhed [COM(2018)0472 - C8-0267/2018 - 2018/0250(COD)] - Udvalget om Borgernes Rettigheder og Retlige og Indre Anliggender. Ordfører: Monika Hohlmeier (A8-0115/2019)
Monika Hohlmeier forelagde betænkningen.
Taler: Dimitris Avramopoulos (medlem af Kommissionen).
Talere Cécile Kashetu Kyenge for S&D-Gruppen, Helga Stevens for ECR-Gruppen, Romeo Franz for Verts/ALE-Gruppen, Cornelia Ernst for GUE/NGL-Gruppen, og Dobromir Sośnierz, løsgænger.
Taler efter catch-the-eye-proceduren: Notis Marias.