Index 
 Previous 
 Next 
 Full text 
Minutes
Tuesday, 2 July 2019 - Strasbourg

2. Composition of Parliament

The following changes to the composition of Parliament since the last part-session of the previous parliamentary term, which had taken place from 15 to 18 April 2019, were noted.

Teresa Jiménez-Becerril Barrio and Sergio Gutiérrez Prieto had been elected to the Spanish national parliament (Congreso de los Diputados), which was an office incompatible with that of Member of the European Parliament. Their seats had accordingly become vacant pursuant to Rule 4(1) and (2), with effect from 21 May 2019.

The Spanish authorities had given notice of the election of Pablo Arias Echeverría to replace Teresa Jiménez-Becerril Barrio as Member of Parliament with effect from 21 May 2019.

Jeppe Kofod had been appointed Denmark's Minister for Foreign Affairs, which was an office incompatible with that of Member of the European Parliament. Therefore, pursuant to Rules 3(2)(2)(2) and 4(1), his seat had become vacant with effect from 27 June 2019.

Last updated: 9 September 2019Legal notice - Privacy policy